Wojna domowa na Ukrainie 14.10.2014r- 38 dzień rozejmu.


Widok na donieckie lotnisko w dniu wczorajszym (13.10.14r).

Po mojej siedmiodniowej przerwie w pisaniu relacji z wojny domowej na Ukrainie, co wynikało nie z mojej winy tylko właścicieli portalu, na którym dotychczas zamieszczałem swoje codzienne relacje, przystępuję do dalszej publikacji.

A więc w ciągu tego ostatniego tygodnia pomiędzy 7 a 14 października trwał ciągły ostrzał celów cywilnych prowadzony przez ukraińską artylerię i wojska rakietowe. Szczególnie dotkliwy ostrzał prowadzono na cele cywilne w Doniecku, gdzie co dzień ginęło po kilka osób i kila do nawet kilkunastu odnosiło rany, tak więc bilans ofiar tego ostatniego tygodnia dochodzi do około stu osób zabitych i rannych.

Nie dość tego dosłownie w dniu wczorajszym jeden z głównych liderów Donieckiej Republiki Ludowej (DRL), Paweł Gubariew, dostał urazu czaszki w wyniku silnego uderzenia w głowę podczas wypadku samochodowego, do którego doszło po ostrzelaniu go przez nieznanych sprawców.

Samochód ten następnie uderzył w słup w wyniku czego jadące nim osoby doznały różnych obrażeń wewnętrznych, w tym i Paweł Gubariew.

A oto film z miejsca tego zdarzenia:

Nadal trwa „banderyzacja” Ukrainy.

Ukraiński prezydent podpisał nowe rozporządzenie zgodnie, z którym Dzień Obrońców Ojczyzny obchodzony będzie zamiast w dniu 23 lutego, tj. w dniu rocznicy powstania Armii Czerwonej, tylko w dniu 14 października, czyli w rocznicę powstania Ukraińskiej Powstańczej Armii:

W celu uhonorowania męstwa i heroizmu obrońców niepodległości i integralności Ukrainy, wojskowych tradycji i zwycięstw ukraińskiego narodu, a także dalszej budowy mocnego patriotycznego ducha w społeczeństwie, postanawiam ustanowić na Ukrainie święto – Dzień Obrońcy Ojczyzny, który obchodzony będzie corocznie 14 października„-
w ten sposób uzasadnił w swoim rozporządzeniu przyczynę zmiany daty święta Dnia Obrońców Ojczyzny, prezydent Poroszenko.

Jak widać mają oni poważny problem z ustaleniem swojej tożsamości historycznej, co coraz bardziej powoduje przechył w stronę oparcia się na spuściźnie zbrodniczej ideologi oraz jej twórców, w tym również na  formacjach politycznych i zbrojnych przy współczesnym wykorzystaniu symboliki tych ruchów i formacji militarnych.

Jeśli oni budując nową rzeczywistość nic innego nie mają do zaproponowania to dowodzi to pustki politycznej i ideowej jaka istnieje obecnie w tym kraju bardzo jednocześnie negatywnie rzutując na jego przyszłość.

W dniu wczorajszym nadal ukraińska artyleria prowadziła ostrzał Doniecka, ale tym razem obyło się bez ofiar w ludziach. Cały czas przywracane jest działanie infrastruktury socjalno-bytowej, z tym że najtrudniejsza obecnie sytuacja dotyczy zaopatrzenia w bieżącą wodę ze względu na liczne jeszcze uszkodzenia głównej magistrali wodnej.

Poza tym ostrzał był prowadzony w rejonie miejscowości: Brjanka, Wergulewka i Lomowatka na zachód od Ługańska, gdzie miejscowości te były ostrzeliwane prze ukraińskie wojska rozlokowane w rejonie Debalczewa. Podczas tego ostrzału zginęło 2 cywilów zaś trzech zostało rannych.

Ostrzał ukraińskiej artylerii prowadzony był na okolice miasta Gorliwka, szczególnie w rejonie miejscowości Switodarsk na północny-wschód do Gorliwki, gdzie od rakiet „Grad” zginęła jedna osoba, a cztery zostały ranne.

Z rejonu miasta Mariupol ukraińska artyleria prowadziła intensywny ostrzał artyleryjski okolicznych miejscowości, w tym północne przedmieścia dzielnicy Illicziwsk oraz Talakiwkę, gdzie ostrzał był na tyle intensywny, że zostało uszkodzonych kilka domów, zaś ludność zmuszona była ukryć się w piwnicach i schronach. Tym razem obyło się bez ofiar.

Według doniesień napływających od ludności, żołnierze ukraińskich formacji zbrojnych nadal porywają ludzi dla okupu. Ostatnio taki incydent miał miejsce w rejonie miejscowości Wolnowacha, gdzie w późnych godzinach nocnych w pobliżu ukraińskiego punktu kontrolnego znajdującego się koło mostu na trasie H 20, żołnierze ukraińskiej gwardii narodowej z batalionu „Azow” uwięzili mężczyznę pod pretekstem tego, że niby miał mieć jakieś powiązania z milicją. Poinformowali oni następnie jego żonę, że może zostać zwolniony pod warunkiem wypłacenia okupu w wysokości 5 tys $, w winnym przypadku zostanie on zabity.

Jeśli chodzi o ogólną sytuację militarną to w ciągu mijającego tygodnia również nie uległa jakiejś zasadniczej zmianie, co dokumentuje poniższa mapa:

Mapę można powiększyć pod tym linkiem:

http://ic.pics.livejournal.com/dragon_first_1/72271520/31153/31153_original.jpg

Nadal najbardziej intensywne walki toczyły się w rejonie lotniska donieckiego, ale ogólnie rzecz biorąc sytuacja tam się nie zmieniła:

Wczorajsze walki na lotnisku donieckim spowodowane były przez ukraińskie wojska, które usiłowały dokonać próby kontrataku uderzając w sile trzech czołgów oraz kilku wozów opancerzonych na stanowiska obronne sił powstańczych, a głównie na rozlokowany tam batalion „Motorola”. W wyniku tego nieudanego ataku, kilku żołnierzy sił powstańczych zostało rannych a jeden zginął. Po stronie ukraińskiej jak dotychczas nie podano strat.

Dodam jeszcze, że przed tym ukraińskim kontratakiem, lotnisko donieckie zostało przez reżymową artylerię ostrzelane pociskami zawierającymi jakieś toksyczne substancje chemiczne, które powodowały ból gardła oraz podrażnienie oczu:

A tak obecnie wygląda rejon lotniska:

I jeszcze wywiad z żołnierzami sił powstańczych walczących na lotnisku donieckim:

W dniu wczorajszym kontynuowano wymianę jeńców wojennych, gdzie w okolicach Starobielska zwolniono 14 ukraińskich żołnierzy za 14 powstańców.

Żołnierze ukraińskiej gwardii narodowej biorący udział w walkach tzw. operacji antyterrorystycznej zbuntowali się i opuścili swoje stanowiska bojowe po czym udali się w kierunku Kijowa skandując antyprezydenckie hasła. Chodzi im o to, że mimo upływu sześciu miesięcy na froncie nie są wycofywani do rezerwy i właśnie przeciwko temu m.in. protestują. Inny protest poborowych gwardii narodowej odbył się w dniu wczorajszym pod budynkiem biura ukraińskiego prezydenta, gdzie domagano się demobilizacji ze względu na nieuzasadnione przedłużanie służby w wojsku.:

Dzień wcześniej prezydent Ukrainy Petro Poroszenko oświadczył, że nie ma obecnie możliwości demobilizacji ukraińskich żołnierzy, dodając, że może się ona pojawić po całkowitym zawieszeniu broni na południowym wschodzie kraju.

 

Na koniec wywiad z dowódcą powstańczej baterii haubic:

Pozdrawiam.

To był mój debiut na tym blogu, który mógł powstać tylko dzięki pomocy ludzi zaangażowanych w głoszeniu prawdy. Za ich pracę i wysiłek bardzo im w tym miejscu chciałbym podziękować, bo to jest ICH głównie sukces. Zapraszam do częstego zaglądania na ten blog, bo tu zamieszczane będą tylko takie informacje, które są przemilczane przez media głównego nurtu, albo przez nie zafałszowane.

147 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 14.10.2014r- 38 dzień rozejmu.

 1. na Neonie trolle na dobre się rozgościli i nikt nie reaguje. Fajnie, że dalej tu wszystko trwa. Czy „kodluch” to „AdNovum” ? Szkoda tylko, że opracowanie strony nie jest zbyt przejrzyste, przynajmniej tak samo, jak na Neonie. Lecz treść jest ważniejsza 🙂

  Polubione przez 2 ludzi

  • Nie!

   „Kodłuch” to alter ego „bruska”, albo Bruśka (taka miejscowość) – jak kto ma tam daczę ze Śląska..
   :))))

   AdNovum to po prostu….. A d N o v u m ! ! ! !

   PS
   Opracowanie strony jest BARDZO przejrzyste!

   Przyznaję że podpowiadałem w tym zakresie „Wodzowi”. Sobie wybrałem szablon z którego byłem w pierwszej chwili bardzo zadowolony.
   Wodzowi proponowałem inne ale wybrał taki który jest naprawdę idealny!
   Po pierwsze – uważałem że stronka powinna się dobrze prezentować i otwierać na „mizianej komórce”. Nie ma porównania z Neonem jeżeli chodzi o ergonomię użytkowania i szybkość działania.
   Sposób zapisu postów doklejanych jako „wątki” w dyskusji też jest bardzo dobry!

   Dla niektórych może „za duża” czcionka na zwykłym kompie z dużym ekranem, może być łatwo skorygowana przez kręcenie kółkiem myszy przy przytrzymanym lewym klawiszu „control”

   Jeszcze dojdzie mam nadzieję otwieranie linków, informacji i zdjęć w osobnych oknach – bo teraz jest tak jak jest, mnie to akurat przeszkadza i denerwuje…

   Ale nie można mieć wszystkiego naraz za pstryknięciem palcami!

   AdNovum też musi się oswoić z tajnikami różnych okien, „helpów” i możliwości jakie daje nowa platforma…

   Generalnie – wszystkie podpowiedzi co do jakości, wyglądu i możliwości są pożądane. To co się da będzie poprawione ale nie od razu…
   🙂

   Pozdrawiam wszystkich z rana!
   🙂

   Polubienie

Możliwość komentowania jest wyłączona.