Wojna domowa na Ukrainie 24.10.2014r- 48 dzień rozejmu.


Ostrzał artyleryjski pozycji sił powstańczych na donieckim lotnisku.

W dniu wczorajszym w Donbasie siły ukraińskiej armii rozpoczęły prawdopodobnie „ciszę wyborczą” i dlatego jest to już drugi dzień względnego spokoju. Z tym, że może to być również cisza przed burzą, czyli spodziewanym już od jakiegoś czasu frontalnym atakiem ukraińskich wojsk mający na celu definitywne pokonanie powstańczej armii i centrum dowódczo-administracyjnego zbuntowanego regionu.

Jednocześnie po stronie sił powstańczych utrzymuje się stan podwyższonej gotowości bojowej oraz czynione są intensywne przygotowania do odparcia spodziewanego ataku.

Jak już wspomniałem na wstępie sytuacja uspokoiła się i w związku z tym również zmniejszyła się zdecydowanie intensywność ostrzału celów cywilnych przez ukraińską artylerię. Znaczące straty jeśli chodzi o cele cywilne zanotowano wczoraj w miejscowości Kumszaczkoje gdzie w wyniku ostrzału ukraińskiej artylerii uszkodzone zostały dwa budynki mieszkalne i jeden cywil został ranny.

Ukraińska artyleria ostrzeliwała również sporadycznie północne i północno-zachodnie dzielnice Doniecka- w tym również pociskami zapalającymi- ale nie czyniąc większych strat. Nie zanotowano ofiar w ludziach.

Nadal trwały również sporadyczne walki na donieckim lotnisku, ale głównie polegały one na wymianie ognia nie zmieniając ogólnej sytuacji w tym miejscu frontu.

A oto aktualna mapa przedstawiająca sytuację na froncie i rozmieszczenie ukraińskich sił zbrojnych:

http://ic.pics.livejournal.com/dragon_first_1/72271520/39302/39302_original.jpg

Już trzeci dzień trwają lokalne walki w rejonie miejscowości Gorlowka, gdzie ukraińska artyleria ostrzeliwuje pozycje obronne sił powstańczych, gdzie szczególnie trudna sytuacja jest w rejonie miejscowości Striukowo i Nikiszino, gdzie w okolicach Striukowa  ranny został jeden milicjant.

Z rejonu miejscowości Starognatowka rozlokowana tam ukraińska artyleria i wojska rakietowe, ostrzelały pozycje obronne sił powstańczych znajdujące się w okolicach Nowolasły. Rannych tam zostało dwóch powstańców:

Według źródeł powstańczych został definitywnie zlikwidowany kocioł znajdujący się na południowy-zachód od Ługańska w okolicach miasta Lutugino.

Jak podają źródła ukraińskie w osobie dowódcy batalionu ukraińskiej gwardii narodowej „Świętej Maryi” Dmytra Linko, na północny-wschód od Mariupola zostały ostrzelane pozycje ukraińskich sił zbrojnych rozlokowane w miejscowościach: Pawlopol i Komiternowo przez powstańcze jednostki ciężkiej artylerii i wojsk pancernych znajdujące się na zachód od miejscowości Kulikowo:

Według wiarygodnych doniesień nadal trwa przegrupowanie wojsk ukraińskich i wzmacnianie w sprzęt i siłę żywą niektórych odcinków frontu na granicy strefy buforowej.

Nadal też trwają represje wobec ludności cywilnej prowadzone przez ukraińskie wojska na zajmowanych przez nią terenach. I tak w dniu wczorajszym doniesiono, że na punkcie kontrolnym w rejonie miejscowości Krasnogorowka zlokalizowanym koło stacji benzynowej zatrzymano dwóch młodych mężczyzn, którzy następnie zostali wywiezieni w nieznanym kierunku i od tego czasu brak informacji o dalszym ich losie i miejscu ewentualnego pobytu.

Dmitri Jarosz, przywódca ukraińskiej organizacji paramilitarnej „Prawy Sektor” ostrzegł wczoraj prezydenta Poroszenkę, że w przypadku stwierdzenia jego zdrady wobec interesów Ukrainy poniesie on zasłużoną karę. Tym samym zaszantażował go aby nie podejmował jakichkolwiek decyzji dotyczących prowadzenia dalszych rozmów pokojowych z przedstawicielami władz zbuntowanych prowincji:

Na koniec kilka filmów z okolic Bachmutowki miejscowości leżącej na północny-zachód od Ługańska gdzie trwają walki z zamkniętymi w kotle wojskami ukraińskimi i na drodze T1303 gdzie atakowane są rozmieszczone tam ukraińskiej punkty kontrolne, w tym ostatnio zlikwidowany punkt kontrolny nr.32:

Na powyższym filmie proszę zwrócić szczególną uwagę na kadry pomiędzy 23 a 26 sekundą.

Pozdrawiam.

211 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 24.10.2014r- 48 dzień rozejmu.

 1. A dzisiaj wyborcy Słowiańska przyszli na spotkanie z przedstawicielami Partii Radykalnej Olega Liaszka.
  Ach te tłumy (zwłaszcza na zdjęciach niesionych przez rozentuzjazmowanych wyborców)

  To wspaniałe logo w twarzowych kolorkach (podobnie jest ubrany przemawiający pan pod pomnikiem)

  I widać zadowolenie na twarzach tłumu.

  Wreszcie demokracja dociera do oswobodzonego Słowiańska 🙂

  Polubione przez 6 ludzi

 2. Witam wszystkich!

  Nie próżnowałem, znalazłem na jednym z forów ciekawy wykład generała Konstantego Pietrowa. Wybrany fragment dotyczy planów zniszczenia Rosji (i wcześniej ZSRR) przez zachód:

  Ogólnie cały wykład wygląda na bardzo interesujący (dopiero zacząłem oglądać). Wrzucam pierwszy film z serii:

  Pozdrawiam

  Polubione przez 2 ludzi

 3. Witam moich „linkowych czytelników” którym ranna kawa bez jednoczesnego czytania nie smakuje…

  Musze Państwa zmartwić, ale z przyczyn prozaicznych / idę zaraz na pijacką imprezę – piszę otwartym tekstem by w zbędny zawój bawełny nie owijać/ – nie będzie dzisiejszej północy wklejony kolejny zestaw linków…

  Za co serdecznie żałuję i poprawić się obiecuję…

  A za pokutę zrewanżuję się linkami w sobotę napisanymi…

  Polubione przez 8 ludzi

 4. Wieści z KIjowa.
  „Ukraińska armia jest jedną z 23 najlepszych armii na świecie”, tak powiedział ten pan na filmiku 🙂
  http://112.ua/video/gavrish-ukraina-voshla-v-chislo-23-luchshih-armiy-mira.html

  Kolejny dzień żaloby na Ukrainie, tym razem w Chersoniu odsłonięto pomnik „pamięci poległych w ATO”…
  http://112.ua/obshchestvo/v-hersonskoy-obl-otkryli-pamyatnik-geroyam-kotorye-pogibli-v-zone-ato-134840.html
  Ps. Pomniki juz budują, a trupy „herojów” ciągle jeszcze zaściełają Donbas…

  Natomiast w Kijowie zlikwidowano siatkę handlarzy bronia i przejęto „towar”…
  http://112.ua/kriminal/sotrudniki-ubop-v-kieve-likvidirovali-krupnyy-kanal-postavki-nelegalnogo-oruzhiya-134761.html

  Polubione przez 2 ludzi

 5. A tu troche „życia towarzyskiego” elit ukraińskich. Zanim „Arszenik” Jaceniuk stał sie zagorzałym ‚nacjonalistą” i „pogromcą” oligarchy Janukowycza oraz jego świty, doskonale bawił sie w ich gronie.
  „Feta” z okazji urodzin Mykoły Azarowa w Kijowie 17 grudnia 2007;
  http://dnr-news.com/video/6235-yacenyuk-nazval-azarova-nacionalnym-avtoritetom-ukrainy.html
  Dla przypomnienia Mykoła Azarow to dwukrotny premier Ukrainy za prezydentury Janukowycza…

  Polubione przez 2 ludzi

  • ZUS – zakład utylizacji składek, choć powiem szczerze że jakoś za „złej komuny” ZUS działał bez zarzutu, ludzie przepracowali parę lat i rentę czy emeryturę dostawali bez problemu i to często na podstawie byle jakich papierów, z którymi dzisiaj wywalili by cię za drzwi z urzędu. A to wszystko dlatego że wtedy prawie każdy pracował i miał odstawianą odpowiednią składkę, nie było umów śmieciowych czy pracy na czarno, więc i ZUS nie miał problemów finansowych. Wszystko popieprzyło się po 1989roku kiedy syjoniści ostatecznie przejęli władzę i rozpoczął się masowy proceder grabieży majątku narodowego.

   Polubione przez 5 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.