Wojna domowa na Ukrainie 24.10.2014r- 48 dzień rozejmu.


Ostrzał artyleryjski pozycji sił powstańczych na donieckim lotnisku.

W dniu wczorajszym w Donbasie siły ukraińskiej armii rozpoczęły prawdopodobnie „ciszę wyborczą” i dlatego jest to już drugi dzień względnego spokoju. Z tym, że może to być również cisza przed burzą, czyli spodziewanym już od jakiegoś czasu frontalnym atakiem ukraińskich wojsk mający na celu definitywne pokonanie powstańczej armii i centrum dowódczo-administracyjnego zbuntowanego regionu.

Jednocześnie po stronie sił powstańczych utrzymuje się stan podwyższonej gotowości bojowej oraz czynione są intensywne przygotowania do odparcia spodziewanego ataku.

Jak już wspomniałem na wstępie sytuacja uspokoiła się i w związku z tym również zmniejszyła się zdecydowanie intensywność ostrzału celów cywilnych przez ukraińską artylerię. Znaczące straty jeśli chodzi o cele cywilne zanotowano wczoraj w miejscowości Kumszaczkoje gdzie w wyniku ostrzału ukraińskiej artylerii uszkodzone zostały dwa budynki mieszkalne i jeden cywil został ranny.

Ukraińska artyleria ostrzeliwała również sporadycznie północne i północno-zachodnie dzielnice Doniecka- w tym również pociskami zapalającymi- ale nie czyniąc większych strat. Nie zanotowano ofiar w ludziach.

Nadal trwały również sporadyczne walki na donieckim lotnisku, ale głównie polegały one na wymianie ognia nie zmieniając ogólnej sytuacji w tym miejscu frontu.

A oto aktualna mapa przedstawiająca sytuację na froncie i rozmieszczenie ukraińskich sił zbrojnych:

http://ic.pics.livejournal.com/dragon_first_1/72271520/39302/39302_original.jpg

Już trzeci dzień trwają lokalne walki w rejonie miejscowości Gorlowka, gdzie ukraińska artyleria ostrzeliwuje pozycje obronne sił powstańczych, gdzie szczególnie trudna sytuacja jest w rejonie miejscowości Striukowo i Nikiszino, gdzie w okolicach Striukowa  ranny został jeden milicjant.

Z rejonu miejscowości Starognatowka rozlokowana tam ukraińska artyleria i wojska rakietowe, ostrzelały pozycje obronne sił powstańczych znajdujące się w okolicach Nowolasły. Rannych tam zostało dwóch powstańców:

Według źródeł powstańczych został definitywnie zlikwidowany kocioł znajdujący się na południowy-zachód od Ługańska w okolicach miasta Lutugino.

Jak podają źródła ukraińskie w osobie dowódcy batalionu ukraińskiej gwardii narodowej „Świętej Maryi” Dmytra Linko, na północny-wschód od Mariupola zostały ostrzelane pozycje ukraińskich sił zbrojnych rozlokowane w miejscowościach: Pawlopol i Komiternowo przez powstańcze jednostki ciężkiej artylerii i wojsk pancernych znajdujące się na zachód od miejscowości Kulikowo:

Według wiarygodnych doniesień nadal trwa przegrupowanie wojsk ukraińskich i wzmacnianie w sprzęt i siłę żywą niektórych odcinków frontu na granicy strefy buforowej.

Nadal też trwają represje wobec ludności cywilnej prowadzone przez ukraińskie wojska na zajmowanych przez nią terenach. I tak w dniu wczorajszym doniesiono, że na punkcie kontrolnym w rejonie miejscowości Krasnogorowka zlokalizowanym koło stacji benzynowej zatrzymano dwóch młodych mężczyzn, którzy następnie zostali wywiezieni w nieznanym kierunku i od tego czasu brak informacji o dalszym ich losie i miejscu ewentualnego pobytu.

Dmitri Jarosz, przywódca ukraińskiej organizacji paramilitarnej „Prawy Sektor” ostrzegł wczoraj prezydenta Poroszenkę, że w przypadku stwierdzenia jego zdrady wobec interesów Ukrainy poniesie on zasłużoną karę. Tym samym zaszantażował go aby nie podejmował jakichkolwiek decyzji dotyczących prowadzenia dalszych rozmów pokojowych z przedstawicielami władz zbuntowanych prowincji:

Na koniec kilka filmów z okolic Bachmutowki miejscowości leżącej na północny-zachód od Ługańska gdzie trwają walki z zamkniętymi w kotle wojskami ukraińskimi i na drodze T1303 gdzie atakowane są rozmieszczone tam ukraińskiej punkty kontrolne, w tym ostatnio zlikwidowany punkt kontrolny nr.32:

Na powyższym filmie proszę zwrócić szczególną uwagę na kadry pomiędzy 23 a 26 sekundą.

Pozdrawiam.

211 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 24.10.2014r- 48 dzień rozejmu.

  • Ta forsa pójdzie raczej na ukraiński wyścig zbrojeń i dalsze prowadzenie wojny w Donbasie a nie na żadną odbudowę tego regionu, nie po to bowiem robiono rewoltę na srajdanie i wpędzano kraj w wir wojny domowej żeby teraz cokolwiek odbudowywać, Ukraina gospodarczo ma być państwem upadłym, nie stanowiącym żadnej konkurencji dla zachodu, z tanią siłą roboczą, wściekle antyrosyjskim „rządem” i antyrosyjską postawą w polityce zagranicznej.

   Polubione przez 4 ludzi

  • Jeśli tak wygląda partyzantka pod Słowiańskiem, to jest to „partyzantka” w partyzantce. A jeśli mimo to jest skuteczna, to świadczy (nie najlepiej) o wielkiej armii Ukrainy, która jest „partyzantką” wojska. Nie ubliżając partyzantce.

   Polubione przez 2 ludzi

  • Foto nr.1 – Białoruska „snajperka’ ma się dobrze…to dobra wiadomość.
   foto nr.2 – I. Striełkow i Wika Cyganowa.
   Foto nr.3 -….bez komentarza, „odpoczywa’ to dobrze!!

   Foto nr.4 – Szczęść Boże(przyda się), na nowej drodze,nie usłanej rózami, a „oskołkami”!
   W nawiązaniu do foto nr.2… Вика Цыганова и хор – Вариант гимна Новороссии .

   Polubione przez 3 ludzi

 1. Wieści z Kijowa.
  „Podenerwowanie” w prokijowskich mediach.
  W Szczastie „koncentracja” i „przemieszczanie” grup „separatystów”;
  http://112.ua/video/v-rayone-goroda-schaste-nablyudaetsya-nakoplenie-i-peremeschenie-boevikov-zhurnalist.html

  ‚Celem separatystów” przekroczenie rzek Kalmus i Doniec;
  http://112.ua/video/boeviki-prodolzhayut-popytki-rasshirit-placdarm-za-rekoy-kalmius-ekspert.html

  Wybory w Kijowie.
  Freikorps ‚Dniepr-1″ będzie patrolował Kijów podczas wyborów;
  http://112.ua/video/batalon-kiev-1-budet-patrulirovat-stolicu-v-den-vyborov-zamkombata.html

  Polubione przez 2 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.