Wojna domowa na Ukrainie 28.11.2014r- 83 dzień rozejmu.


Jeszcze jeden ukraiński czołg pójdzie na żyletki.

W Odessie rozpoczął się proces karny w tamtejszym sądzie rejonowym, w sprawie dotyczącej tragicznych wydarzeń jakie miały miejsce na początku maja br. w Domu Związków Zawodowych. Podczas wczorajszej rozprawy doszło do poważnego incydentu w sądzie gdzie zamaskowani bojówkarze prawego sektora i samoobrony Majdana, zaatakowali świadków wezwanych do złożenia zeznań oraz bliskich ofiar i same ofiary. Kilkudziesięciu bojówkarzy w pewnym momencie zaczęło bić zgromadzonych przed salą rozpraw ludzi używając przy tym gazu łzawiącego, następnie usiłowali- wykrzykując jednocześnie nazistowskie hasła- wtargnąć na salę rozpraw w celu zakłócenia prac sądu i przerwania procesu ale policji udało się zablokować drzwi.

Ciekawe czy w takiej sytuacji sąd jest wstanie wydać obiektywny i w miarę sprawiedliwy wyrok? Sądzę, że nie ma na to najmniejszych szans, ale jest to już taka specyfika panujących na Ukrainie od niedawna zasad wzorcowej zachodniej demokracji. Taką ocenę tego stanu rzeczy opieram przede wszystkim na tym, że żadne zachodnie media, politycy i organizacje powołane do monitorowania zasad praworządności nie zabierają w tej sprawie głosu oburzenia, a więc w pełni świadomie to tolerują i się z tym godzą.

No cóż, wychodzi na to, że moje spojrzenia na głoszone przez wyżej wspomnianych zasady demokracji było niewłaściwe i zmanipulowane, czego dowodzi jasno obecna sytuacja na Ukrainie, gdzie wszelkie możliwe zasady demokratycznego państwa prawa są świadomie i w sposób planowy łamane co jest jednocześnie wspierane i tolerowane przez wiodące demokratyczne kraje wolnego świata.

Oczywiście nie tylko ten jednostkowy incydent, który wyżej opisałem tego dowodzi, ale również cały kontekst wydarzeń mających obecnie miejsce na Ukrainie, w tym i również tocząca się tam brutalna wojna domowa nakierowana przede wszystkim przeciwko ludności cywilnej Donbasu.

I tak wczorajszy ostrzał prowadzony przez ukraińską artylerię celów cywilnych, szczególnie w Doniecku i na jego przedmieściach, był bardzo intensywny.

W wyniku tego ostrzału zginęło co najmniej dwie osoby, w tym 12-letni chłopiec, który w chwili ostrzału biegł w kierunku schronu oraz 55-letnia kobieta, zaś sześć innych cywilów zostało rannych. Zniszczonych zostało wiele budynków mieszkalnych, w tym szkoła oraz uszkodzono budynek szpitala kardiologicznego, gdzie wybite zostały wszystkie szyby, połamane okna i dach, który w jednym miejscu się zawalił. Wybuchły liczne pożary i wiele budynków płonie.

Ostrzelana została również bardzo intensywnie przez ukraińską artylerię miejscowość Grołowka, gdzie pocisk trafił m.in. w dom wielorodzinny:

Oraz miejscowość Krimskoje, gdzie zostały uszkodzone dwa domy jednorodzinne, a trzech cywilów zostało rannych oraz czterech powstańców straciło życie.

Ukraińskie wojska ostrzelały również z broni moździerzowej punktu kontrolny na wjeździe do Ługańska:

Podczas tego ostrzału łącznie dwie osoby zginęły a czternaście odniosło rany, w tym został zabity jeden żołnierz sił powstańczych, a sześciu innych jest rannych.

Toczyły się nadal walki w rejonie donieckiego lotniska, które ponownie zostało zaatakowane przez ukraińskie wojsko z dwóch kierunków; od strony Awdiejewki i od północnego-zachodu z rejonu wsi Wodjanoje oraz ostrzelano z moździerzy rejon wsi Wiesiełoje i teren nowego terminala.  W wyniku działań obronnych powstańcy zniszczyli dwa ukraińskie wozy opancerzone udaremniając tym samym atak. Ukraińskie wojsko wycofało się na pozycje wyjściowe.

Na zdjęciach powyżej ukraiński sprzęt wojskowy zniszczony w okolicach lotniska donieckiego.

W rejonie Nikiszina mimo ciągłego ukraińskiego ostrzału artyleryjskiego nie dochodziło do bezpośrednich starć. Tym razem powstańcy nie odpowiadali ogniem oszczędzając swoją amunicję.

Powyżej zdjęcia nikiszyńskiego Pałacu Kultury.

Nadal trwa ostrzał artyleryjski stanowisk ogniowych ukraińskiej artylerii w okolicach Awdijewki.

Poza tym powstańcza artyleria ostrzeliwała pozycje ukraińskie w rejonie miejscowości Popasnaja, Czernuchino, Zołotoje, Gorskoje oraz w rejonie drogi T1303:

Według sprawozdania przekazanego przez batalion „Batmana” w ciągu ostatnich dwóch dni doszło do ciężkich walk w rejonie Kirowska i Krimska, gdzie rozlokowany jest ukraiński batalion gwardii narodowej „Czerniłow-1” . W trakcie tych walk zniszczono około 30 sztuk ukraińskiego sprzętu wojskowego oraz całą ich ciężką artylerię. Poległo tam bardzo dużo ukraińskich żołnierzy.

W rejonie miejscowości Żdanówka został zlikwidowana pięcioosobowa grupa ukraińskiego oddziału dywersyjnego.

W rejonie na północny-wschód od Ługańska powstańcy zaatakowali pozycje ukraińskie rozlokowane przy wjeździe do miejscowości Makarowo. Po ostrzale rakietami „Grad” doszło do wybuchu magazynu z amunicją w wyniku czego została zniszczona droga dojazdowa do miasta. Żaden z ukraińskich żołnierzy nie odniósł obrażeń bo wcześniej ukryli się w specjalnie wykopanych schronach.

Nadal trwają walki w rejonie miejscowości Stanica Ługańska, gdzie likwidowane są broniące się tam ukraińskie oddziały wojskowe.

W okolicach Mariupola było spokojnie.

Mimo ciągle trwających walk życie tam zaczyna powoli normalizować się, czego dowodzi fakt przywrócenia połączenia kolejowego na trasie; Jasinowataja-Makiejewka-Iłowajsk:

Jak widać na powyższym filmie, zima już jest tam w pełni, a to dopiero jej początki.

Jak podaje raport OBWE opublikowany na stronie internetowej tej organizacji, w ciągu ostatniego roku na Ukrainie zginęło siedmiu dziennikarzy, w tym sześciu w Donbasie, zostało rannych około 170 oraz 80 innych zaginęło lub zostało uprowadzonych, zaś dwóch kolejnych przebywa obecnie w areszcie. Tak się przedstawia wolność słowa w wydaniu ukraińskim.

A to wywiad z dwoma zagranicznymi dziennikarzami, którzy omawiają sytuację jaka wytworzyła się na Ukrainie:

Na koniec wywiad ze snajperem ukraińskich sił zbrojnych, który trafił do niewoli:

Pozdrawiam.

Ps.

http://www.zerohedge.com/news/2014-11-27/panicking-ukrainians-face-soaring-prices-warn-inflation-war

197 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 28.11.2014r- 83 dzień rozejmu.

  1. Wg militarymap Piaski w rękach Ukrainców i przesuwają sie w kierunku Doniecka. Tak jak kiedyś pisałem. Stała linia frontu jest lepsza dla Ukrainy bo kontrolowana i to domy powstańców są bombardowane.

    Polubienie

Możliwość komentowania jest wyłączona.