Wojna domowa na Ukrainie 23.12.2014r- 108 dzień rozejmu.


Tak obecnie wygląda nowy terminal donieckiego lotniska.

Podczas telekonferencji przywódcy Ukrainy, Rosji, Niemiec i Francji uzgodnili wspólnie termin kolejnej rundy negocjacji pokojowych pomiędzy kijowskim rządem, a władzami zbuntowanych obwodów: Donieckiej Republiki Ludowej (DRL) i Ługańskiej Republiki Ludowej (ŁRL).

Tak więc mińskie rozmowy odbędą się w najbliższą środę 24 grudnia i w piątek 26 grudnia.

Fakt uzgodnienia terminu trzeciej już rundy trójstronnych negocjacji potwierdził na swoim koncie na Twitterze ukraiński prezydent Petro Poroszenko:

Wcześniej przedstawiciele DRL i ŁRL donosili, że są trudności dotyczące uzgodnienia z kijowskimi władzami nowego terminu negocjacji. Trudności te mają wynikać z niechęci strony rządowej do jednoznacznego uregulowania pewnych najbardziej żywotnych kwestii, takich jak jednoznacznego wytyczenia linii rozgraniczenia, uczciwie przeprowadzonej wymiany jeńców oraz nie blokowanie dostaw towarów pierwszej potrzeby kierowanych do Donbasu w ramach pomocy humanitarnej.

Oczywiście najważniejszym w tym wszystkim jest warunek bezwzględnego przestrzegania przez ukraińskie wojsko zawieszenia broni i nie ostrzeliwania przez nie celów cywilnych.

Obserwując to co się dzieje wokół ustalania nowego terminu negocjacji wygląda na to, że kijowskie władze deklarując chęć rozwiązania kryzysu w południowo-wschodniej części kraju na drodze pokojowych negocjacji, tak na prawdę tylko pozorują swoją dobrą wolę.

Dowodzić tego może brak szczerego zaangażowania się przez kijowski rząd w ustaleniu nowego terminu mińskich negocjacji pokojowych, zabieganie o pomoc wojskową wśród swoich zachodnich sojuszników i partnerów politycznych, dalsze intensywne dozbrajanie wojsk w sprzęt ofensywny i zakup takiego sprzętu za granicą, kierowanie coraz to nowych oddziałów w rejon prowadzonej w Donbasie tzw. operacji antyterrorystycznej oraz powoływanie coraz to nowych roczników do służby wojskowej na mocy uchwalonej częściowej mobilizacji.

Wszystkie te ruchy ukraińskiej strony rządowej w sposób oczywisty zaprzeczają jej pokojowym deklaracjom, które w tym przypadku są tylko grą propagandową prowadzoną wobec międzynarodowej opinii publicznej.

Dodam, że obecnie w dobie poważnego kryzysu gospodarczego i stagnacji w prawie wszystkich gałęziach produkcji, jedyną intensywnie rozwijającą się branżą jest tak, która produkuje na potrzeby obecnie toczącej się tam wojny domowej:

Oczywiście pewna część tego sprzętu trafia później jako trofea wojenne w ręce sił powstańczych zasilając znacznie ich potencjał militarny i zdolności obronne przed dalszą agresją:

No ale taki jest wtórny efekt tej chaotycznie i w sposób nie skoordynowany prowadzonej przez kijowskie władze wojny z częścią swoich obywateli.

Jeśli zaś chodzi o przebieg wczorajszego dnia wojny domowej, która obecnie jest na etapie zawieszenia broni i podetapie „dni ciszy”, to nic szczególnego tam się nie wydarzyło.

Dlatego też dzisiejszą relację rozpocznę od zaprezentowania filmu, w którym udokumentowano to co się działo w ciągu ostatnich dni na donieckim lotnisku, poczynając od negocjacji dotyczących otwarcia dla ukraińskiego wojska walczącego tam korytarza humanitarnego, następnie pokazany jest stary terminal i sławne już przeciwatomowe schrony zlokalizowane pod nim:

Jak na powyższym filmie widać, stary terminal został przez ukraińskie wojsko zaminowany taką ilością ładunków wybuchowych, że eksplozja nimi spowodowana musiałaby obrócić pozostałości po nim w kupę gruzów. Dodam, że główne wejście do systemu podziemnych budowli, których rozległa sieć połączona była z wielopiętrowym schronem przeciwatomowym, znajdowało się w starym terminalu i wcześniej zostało zablokowane przez wysadzenia go.

Pozostałe wejścia do podziemnego systemu budowli obronnych zlokalizowanych pod donieckim lotniskiem znajdowały się w różnych jego punktach starannie ukryte.

Wczoraj ukraiński oddział zwiadowczy usiłował wtargnąć ponownie na teren lotniska co sprowokowało wybuch bardzo intensywnych walk przy użyciu wszystkich rodzajów broni. Walki były prowadzone w takim stopniu, że ich odgłosy słyszalne były niemalże na terenie całego miasta. Niektóre pociski z ciężkiej broni maszynowej trafiały nawet w ściany i okna najbliżej lotniska zlokalizowanych domów wielorodzinnych, na szczęście nie powodując ofiar wśród ludności cywilnej.

Do bardzo poważnego naruszenia rozejmu doszło wczoraj w rejonie miejscowości Debalczewo, gdzie prowadzono negocjacje z ukraińskim dowództwem tamtejszych oddziałów wojskowych o wycofaniu przez nie broni ciężkiej z linii ognia. Negocjacje te zakończyły się sukcesem i strony doszły so porozumienia, tylko że w odpowiedzi na to ukraińska artyleria ostrzelała ujawnione pozycje sił powstańczych rakietami „Grad”. Powstańcy w odwecie zniszczyli je.

Ukraińska artyleria ostrzeliwała ponadto stanowiska obronne sił powstańczych w rejonie miejscowości: Krugaja Gora, Żiełtoje, Choroszoje, Szczastie, Faszczewki, Nikiszina i Czernuchina. Na te prowokacje powstańcy nie reagowali. Nie było ofiar w ludziach.

Doszło do wymiany ognia artyleryjskiego i moździerzowego w rejonie miejscowości Bachmutowka-Sławianoserbsk. Skutki ostrzału nie są znane.

W Kijowie byli dowódcy ukraińskich batalionów gwardii narodowej: Andriej Tietieruk, Jurij Biereza i Siemien Siemienczenko zapowiadają rozpoczęcie trzeciego Majdanu, który ma na celu usunięcie od władzy prezydenta Petro Poroszenki:

W miejscowości Piaski dowódca stacjonującej tam 93 brygady powietrzno-desantowej, Oleg Mikacz grozi dziennikarzom, którzy w tym rejonie prowadzą relacje wojenne przemocą fizyczną i śmiercią:

Na koniec kilka zdjęć z donieckiego lotniska:

I filmów:

Pozdrawiam.

Ps.

Przyłączenie Krymu do Ukrainy w 1954 roku zgodnie z prawem ZSRR odbyło się nielegalnie. Duma Państwowa FR ma zamiar wprowadzić ustawę unieważniającą decyzję podjętą przez BP KC KPZR:

http://voicesevas.ru/news/sevastopol/8302-krym-v-sostave-ukrainy-byl-na-nezakonnyh-osnovaniyah-mneniya-foto.html

193 uwagi do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 23.12.2014r- 108 dzień rozejmu.

 1. Nie wiem czy zauważyliście Państwo, ale Rosja już padła. Ja co prawda tego nie zauważyłem, ale od czego są „dziennikarze” Łonetu.

  http://wiadomosci.onet.pl/tylko-w-onecie/dr-michal-lubina-pewnego-dnia-chiny-wystawia-rosji-rachunek/9sk3b

  Niestety jakieś nieuświadomione politycznie jednostki jak zwykle jątrzą:

  ~księgowy : Mainstrimowe media z obleśnym uporem przedstawiają Rosję jako kraj głodujący, z upadłym rublem itd. Ta czarna propaganda jest wynikiem myślenia życzeniowego Ukraińców mieszkających w Pl i kryptoukraińców w strukturach państwa polskiego i mediów na terenie Pl.Tymczasem polska złotówka leci na pysk. Kiedyś Pl sprzedawało do Rosji owoce, warzywa i jarzyny na kwotę porównywalną jaką płaci Rosji za gaz i ropę, bilans sie zerował. Ubecnie by zapłacić za drogi bo kontraktowany gaz i ropę z Rosji, Pl kupuje dolki w kantorach i bankach. Więc pln spada, dna nie widać. Jednak realna gospodarka Pl jest zależna od handlu z Rosją. Produkcja na terenie Pl, będąca obcych ludów, kręci się nie zostawiając większego wkładu, wchodzi i wchodzi za granicę, często nawet bez żadnego podatku, jedynie za niewolniczą pensję robotnika, czy technika. zwiń

  ~danekbb : Ani Rosja nie traci na sprzedawaniu Chinom surowców, ani Rosja nie potrzebuje pożyczek z Chin, też Rosja nie tylko nie jest zadłużona, lecz ma spore rezerwy. Naiwniutkie kłamstewka z dobie internetu, jakby czytelnicy onetu mieszkali w najbardziej zapadłej wiosce. Powodem tych tyrad i wybuchów złości jest niedawna historia ze spadkiem rubla. Dla czytelników onetu w zupełnie niezrozumiały sposób zyskał on nagle na wartości. Gdyby onet poinformował, że po spadku rubla ukazało się oświadczenie najwyższych władz Chin, że Rosja może liczyć na każdą możliwość pomocy ze strony Chin, byłoby to bardziej zrozumiałe. Dodano przy tym, że Rosja ma dostatecznie własnych środków i mądrości, ażeby poradzić sobie z aktualnymi problemami. zwiń

  ~pol : Następny propagandowy artykulik. Rosja eksportuje surowce tak jak Norwegia i Szkocja. Poziom technologiczny Rosji jest o generację przed Chinami, Chińczycy nie są w stanie skopiować rozwiązań jeszcze radzieckich w lotnictwie wojskowym. Amerykanie chcą skopiować radzieckie silniki rakietowe. To że w Chinach trzaska się mnóstwo telefonów i gdzie indziej zaprojektowanej elektroniki to jeszcze nie dowód poziomu przodującego technologicznego. Chiny nawet swój lotniskowiec budują na skorupie pochodzenia radzieckiego. Problemem Rosji jest to że nie wykorzystuje swojego potencjału intelektualnego w dziedzinach innych niż te prestiżowe (przemysł kosmiczny, nuklearny, militarny). Ich to po prostu nie kręci. A szkoda. Także dla nas bo prosperująca Rosja to był nasz partner przez cały XIX wiek. Jasienica dobrze to opisuje. zwiń

  Polubione przez 7 ludzi

  • Artykuł został równo zjechany przez komentujących. Nie pierwszy zresztą. Czy Omlet to masochiści? Widzą, że ta propaganda nie działa i dalej swoje. A jeśli to faktycznie ruskie trolle opłacane resztkami sił przez bankrutującą Rosję, to jest ich więcej, niż Polaków, a więc gdze są Polacy?? Czemu się nie odzywają??

   Polubione przez 3 ludzi

 2. Chwila oddechu przed nocą;
  Walter-Frank Steinmeier twierdzi, że nie może być mowy o perspektywie członkostwa Ukrainy w NATO. Oferuje jej natomiast „partnerstwo”.
  Szef niemieckiej dyplomacji w wywiadzie dla „Der Spiegel” powiedział: „jest możliwość aby NATO nawiązało partnerstwo z Ukrainą, nie członkostwo”. Frank-Walter Steimeier uznał także, że w „przewidywalej przyszłości” nie ma możliwości przystąpienia Ukrainy do Unii Europejskiej. Stwierdził, że państwo to wymaga politycznej i gospodarczej modernizacji, w związku z tym jest to projekt na wiele pokoleń. Radził władzom Ukrainy, aby w pierwszej kolejności zabrały się za walkę z korupcją.

  Zgoła odmienne stanowisko wyraził amerykański Departament Stanu. Jego rzecznik Jeff Rathke stwierdził, że Waszyngton popiera natowskie ambicje Ukrainy.

  ps. ale najlepszy jest komentarz :

  cherrish:
  23.12.2014 21:19

  Zgłupiał ten Steinmeier czy co? przecież Ukraina już uchwaliła wstąpienie do NATO I UE. Wstąpią jednostronnie, więc dlaczego ktoś oponuje? Tak uprawia się politykę. Po ukraińsku!!!. Nie ważne, co kto myśli, ważne czego chcą Ukraińcy. A reszta ma im wszystko dawać – za darmo niepodległość, za darmo gaz, za darmo….
  Lubię to! Zgłoś nadużycie Odpowiedz

  http://www.kresy.pl/wydarzenia,wojskowosc?zobacz/niemiecki-minister-spraw-zagranicznych-nie-widzi-w-nato-miejsca-dla-ukrainy

  Polubione przez 6 ludzi

 3. hehe majdaniku się chce ?

  Białoruska opozycja wzywa do ulicznych demonstracji.
  Liderzy białoruskich organizacji opozycyjnych chcą wykorzystać kryzys finansowy, jaki ogarnia Białoruś, do wyprowadzenia ludzi na ulicę.
  Demonstracje są zapowiadane na 11 stycznia, jak na razie opozycyjni politycy nie określili miejsca ich rozpoczęcia. Ustalenia o rozpoczęciu akcji ulicznej pod hasłem „sprzeciwu wobec polityki gospodarczej władz” poczynili dziś na wspólnym posiedzeniu: lider grupy inicjatywnej Białoruskiej Chrześcijańskiej Demokracji Witalij Rymaszewski, przewodniczący ruchu „Mów Pawdę” Władimir Niaklajew, wicprzewodniczący ruchu „O Wolność” Jurij Gubarewicz, prezes Zjednoczonej Partii Obywatelskiej Anatolij Lebiedźka, przewodniczący Białoruskiego Frontu Narodowego Aleksiej Janukiewicz i przewodnicząca Białoruskiej Partii Socjaldemokratycznej „Hramada” Irina Wiesztard. Według Lebiedźki w kampanii protestów ma także uczestniczyć Partia Lewicy „Sprawiedliwy Świat”.
  http://www.kresy.pl/wydarzenia,polityka?zobacz/bialoruska-opozycja-wzywa-do-ulicznych-demonstracji

  Polubione przez 2 ludzi

 4. z własnego podwórka, krew się we mnie gotuje gdy słyszę, że komorowski w 2009 zapewniał ambasadora usraela o prywatyzacji lasów państwowych na rzecz roszczeń icków za IIwś „Komorowski said, PM Tusk is determined to force intransigent ministers, especially the Agriculture and Environment Ministries, to contribute to a compensation fund by selling government-owned real estate, including forests” film o tym https://www.youtube.com/watch?v=OmtsN0xBcvY

  Polubione przez 5 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.