Wojna domowa na Ukrainie 25.12.2014r- 110 dzień rozejmu.


Stanowisko obronne ukraińskiego 18 batalionu 28 brygady zmechanizowanej pod Mariupolem.

Jak było do przewidzenia już wcześniej; pierwsza tura pertraktacji pokojowych w Mińsku, zakończyła się fiaskiem.

Na pół godziny przed północą zakończyła się wczoraj w Mińsku pierwsza tura pertraktacji pokojowych grupy kontaktowej ds. Ukrainy.

W rozmowach, które trwały ponad pięć godzin brali udział przedstawiciele Donieckiej Republiki Ludowej (DRL) w osobie Denisa Puszlina, Ługańskiej Republiki Ludowej (ŁRL), którą reprezentował Władysław Dejny i przedstawiciel reprezentujący stronę ukraińską, były prezydent tego kraju Leonid Kuczma.

Rozmowy toczyły się przy udziale szefowej OBWE, Heidi Taglivini i przedstawiciela strony rosyjskiej, ambasadora Rosji w Kijowie, Michaiła Zurabowa.

Celem wczoraj rozpoczętych rozmów miało być uzgodnienie szczegółów dotyczących uregulowania podpisanego podczas poprzednich pertraktacji we wrześniu br. tzw. Memorandum Mińskiego, które generalnie nie było przestrzegane.

Dlatego też przedstawiciele władz DRL i ŁRL, domagali się podczas obecnie toczącej się tury rozmów, aby strona kijowska zaczęła przestrzegać podpisanego przez siebie wcześniejszego porozumienia szczególnie w kwestii wycofania broni ciężkiej poza linię rozgraniczenia i tym samym zaprzestała ostrzału celów cywilnych oraz o faktyczne przeprowadzenie wymiany jeńców.

Sądząc po zdawkowych odpowiedziach przedstawicieli władz zbuntowanego Donbasu, można przyjąć, że obecna tura rozmów zakończyła się tym razem fiaskiem. Dowodem na to może być fakt, że strony nie uzgodniły terminu następnego spotkania, pomimo że sam ukraiński prezydent Petro Poroszenko podał w przeddzień mińskiego spotkania na swoim profilu na Twitterze informację, że kolejnym dniem pertraktacji pokojowych miał być piątek 26 grudnia.

Tak więc prawdziwą odpowiedź na to jaki jest stosunek kijowskiego rządu do obecnie prowadzonej tury rozmów uzyskamy już jutro, na podstawie tego czy takie spotkanie się odbędzie, czy też nie.

Mimo to, już dziś wynika jasno ze słów przekazanych dziennikarzom przez uczestniczącego w mińskich pertraktacjach szefa delegacji ze strony DRL, Denisa Puszlina, że nie uzgodniono terminu kolejnego spotkania.

A więc wczorajsze spotkanie w Mińsku zakończyło się jak na razie fiaskiem.

Jednocześnie o faktycznych intencjach ukraińskich władz może świadczyć postawa prokijowskich batalionów gwardii narodowej rozlokowanych w strefie rozgraniczenia w Donbasie, które nie dość, że nie przestrzegają podejmowanych po raz kolejny decyzji o zawieszeniu broni ale dodatkowo ostatnio zaczęły blokować napływającą od strony Ukrainy (czyli kontrolowanej przez kijowskie siły zbrojne) konwoje z pomocą humanitarną dla mieszkańców objętych wojną domową terenów.

Jak podaje w swoim ostatnim raporcie Amnesty International:

„Prokijowskie bataliony ochotników coraz częściej blokują konwoje z pomocą humanitarną dla ludności cywilnej na wschodniej Ukrainie kontrolowanej przez separatystów(….) Ukraińskie bataliony często działają na własną rękę, jak gangi rządzące się własnymi prawami. Należy je podporządkować. Odmawianie dostaw żywności ludności cywilnej poszkodowanej przez konflikt zbrojny jest sprzeczne z międzynarodowym prawem, a winni muszą być pociągnięci do odpowiedzialności prawnej”

Chodzi tu o to, że ukraińskie bataliony gwardii narodowej „Dniepr-1”, „Ajdar”, „Donbass”  i oddziały bojówek organizacji „Prawego Sektora” rozpoczęły blokadę jedenastu dróg od strony Ukrainy, które prowadzą do rejonu opanowanego przez siły powstańcze. Tym samym uniemożliwiają dostarczenie tam niezbędnej do przetrwania ludności cywilnej pomocy humanitarnej.
Jak uzasadnia tą bezprawną akcję jeden z dowódców ukraińskiego batalionu gwardii narodowej „Dniepr-1”, Władimir Manko:
„Nie mamy kontroli nad drugą strona (tj. opanowaną przez powstańców- dopisek mój). Jesteśmy z nią w wojnie i przelewamy naszą krew, równocześnie ich karmiąc”
Jak sadzę, te słowa tłumaczą wszystko, a szczególnie mentalność i sposób podejścia do sprawy oraz rzeczywiste pobudki jakie kierują postępowaniem tych, którzy dziś reprezentują obecne władze na Ukrainie.
Dlatego też dowodzi to również, że w dobie rozbudzonego skrajnego nacjonalizmu i nienawiści etnicznej oraz kulturowej przez ukraińskie władze po przeprowadzonym tam przewrocie rządowym na początku bieżącego roku, wszelkie inicjatywy pokojowe są z ich strony zwykłym wybiegiem taktycznym robionym pod przymusem międzynarodowej opinii publicznej.
Nie wróży to więc w przyszłości aby te władze były w jakikolwiek sposób zainteresowane w rozwiązaniu przy pomocy dialogu i kompromisu na drodze pokojowej sprowokowanego przez siebie konfliktu wewnętrznego.
Przy okazji warto porównać jak wyglądał Donieck przed rozpoczęciem się tam wojny domowej, a jak wygląda obecnie:

Oglądając te filmy i widząc tam skalę zniszczeń, nieszczęść ludzkich i postawę ukraińskich władz wobec tego, można zadać sobie pytanie:
Czy dziś możliwe jest na drodze pokojowej rozwiązanie tego konfliktu?
A teraz przejdę do relacji z kolejnego dnia wojny domowej toczącej się na południowo-wschodniej Ukrainie.
W dniu wczorajszym mimo trwających w Mińsku rozmów pokojowych nadal dochodziło na styku frontu do licznych incydentów zbrojnych.
I tak w rejonie lotniska donieckiego od strony miejscowości Piaski trwał sporadyczny ostrzał pozycji sił powstańczych prowadzony z ręcznej broni maszynowej przez stacjonujące w niej oddziały ukraińskiego wojska.
W rejonie miejscowości Gorłowka ukraińskie wojsko rozlokowane w okolicach Majorska przy użyciu różnych rodzajów broni ostrzeliwały stanowiska obronne sił powstańczych oraz teren kopalń nr. 6 i 7.
W tym samym rejonie ale z kierunku miejscowości Dzierżyńska ukraińskie wojsko ostrzeliwało północne przedmieścia Gorłówki. Liczba ofiar i straty nie są znane.

Nasiliły się walki w rejonie miejscowości: Grigoriewka, Nowomariewka, Sokolniki i Wiesołaja Gora, gdzie ukraińska artyleria ostrzeliwała pozycje sił powstańczych.
Słychać było strzały w okolicach miejscowości Jenakijewo.
W strefie frontu ługańskiego, na północny-zachód od Ługańska, ukraińska artyleria ostrzeliwała z rejonu miejscowości Sławianoserbska i Szczastie rozlokowane w okolicach Krimskoje, Prisziba i Smiełoje  stanowiska obrony sił powstańczych .
Tam też, ale na północny-wschód od Ługańska, w rejonie Stanicy Ługańskiej toczyły się intensywne walki- przy użyciu ciężkiej broni maszynowej i moździerzy- o most kolejowy na rzece Siewierskij Donieck:

Przedwczoraj na punkcie kontrolnym nr. 31 mieszczącym się przy drodze T1303 zajmowanym przez ukraińskie wojska doszło do wybuchu w wyniku którego zginęło sześciu ukraińskich żołnierzy. Prawdopodobnie eksplodował magazyn z amunicją w wyniku nieostrożnego obchodzenia się z bronią:

Wczoraj rano na stacji kolejowej „Zastawa-1” w Odessie nastąpiła silna eksplozja, której przyczyny oraz skutki do chwili obecnej nie są znane:

W nocy z środy na czwartek oszło do zamachu w centrum Charkowa w pobliżu sklepu z meblami przy ulicy Rimarskiej 5. Właścicielem sklepu jest osoba aktywnie wspierająca działania podejmowane przez ukraińskie siły zbrojne w ramach tzw. operacji antyterrorystycznej:
Do innego incydentu doszło wczoraj w Kijowie gdzie nieznany młody mężczyzna wrzucił granat ręczny do budynku Wierchownej Rady. Po tym incydencie zamachowiec zbiegł raniąc poważnie w trakcie ucieczki dwóch ścigających go funkcjonariuszy milicji:

Na koniec przypomnę sprawę z lipca tego roku gdy podczas wywiadu telewizyjnego przeprowadzonego w obozie dla uchodźców z Donbasu, uciekinierka ze Sławiańska, Galina Piszniak opowiedziała o tym, że była świadkiem ukrzyżowania przez ukraińskich żołnierzy kilkuletniego dziecka.

Jak na razie historia ta nie została w żaden sposób udowodniona i potwierdzona, bo jak wiemy Sławiańsk znajduje się nadal w rękach ukraińskich wojsk, które nie są zainteresowane w wyjaśnieniu tej sprawy, ale jednocześnie pomija się to co jest bardzo dobrze udokumentowane i jest niekwestionowanym faktem, a więc śmierć wielu dzieci zabitych podczas artyleryjskiego ostrzału, bombardowań, w wyniku wejścia na miny czy też podczas prób ucieczki.

O tych faktach nikt nie przypomina i nikt nie chce wiedzieć. Świat zachodni, który ciągle i uparcie dopomina się o poszanowanie praw i sprawiedliwość w tym przypadku nabrał wody w usta udając, że nic złego się nie dzieje.

Dlatego też przypomnę kilka faktów, które są szczelnie przykryte zasłoną milczenia.

Reportaż dokumentalny „O dziecku ze Sławiańska”:

Pozdrawiam.

241 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 25.12.2014r- 110 dzień rozejmu.

 1. Już wklejalam ten link, lecz myslę ze nie zaszkodzi jesli powtórzę:

  Ochotniczy Batalion „AZOW” został sformowany z grupy ekstremistów i wykorzystuje w charakterze symbolu zmodyfikowany neonazistowski Wilczy Hak. Od czasu ukraińskiej rewolucji w lutym 2014 Kreml charakteryzuje nowych liderów w Kijowie jako „faszystowską juntę” składającą się z neonazistów i antysemitów, nastawioną na prześladowanie, jeśli nie likwidację, ludności rosyjskojęzycznej.
  http://www.kresy.pl/publicystyka,opinie?zobacz/ukraina-pomniejsza-role-skrajnej-prawicy-w-konflikcie

  Polubione przez 3 ludzi

 2. To bardzo wygodnie, sprżątac nie swoimi rękami;
  Prezydent Ukrainy wzywa do „zapuszczania gilotyny” na urzędników.
  Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko wezwał ministra gospodarki Aivarasa Abromavičiusa do „zapuszczenia gilotyny” przeciwko urzędnikom, co ma być metaforą ekspresowego tempa wprowadzania deregulacji i uszczuplania aparatu urzędniczego.

  „Nie mam wątpliwości, że i nasze Ministerstwo Gospodarki także zajmie czołowe pozycje w kwestiach deregulacji i w najbliższym czasie będziemy mogli zademonstrować zdecydowanie w uszczuplaniu aparatu państwowego na przykładzie ministerstwa” – powiedział prezydent.

  „Pan, o ile wiem, straszył ich gilotyną, proszę, zapuszczajcie tę gilotynę już teraz. Naród będzie Panu wdzięczny”- dodał Poroszenko.

  ps hehe a skkąd my to znamy ! – ale to juz było….
  http://www.kresy.pl/wydarzenia,polityka?zobacz/prezydent-ukrainy-wzywa-do-zapuszczania-gilotyny-na-urzednikow

  Polubione przez 3 ludzi

 3. „Słowa prawdy z KIjowa”, czyli Anton Heraszczenko doradca szefa MSW Ukrainy, „Opołczeńcy z Republiki Donieckiej to banda narkomanów i alkoholików”;

  Teraz juz wszyscy wiemy , „niezycięzona armia kijowska” została pokonana prze z „bandę narkomanów i alkoholików”. „Sała UPAinie!” (a najwięcej sała Heraszczence)…

  Polubione przez 7 ludzi

 4. Ja lubie wszystko (prawie wszystko), lecz ludzi zmieniających zdanie w zaleznosci od wiejącego wiatru nie szanuję, nie mówiąc o jakimkolwiek szacunku:

  Prezes PiS w wywiadzie dla portalu wPolityce.pl nie wykluczył zawarcia koalicji z partią Janusza Korwin-Mikke – Kongresem Nowej Prawicy. Wcześniej rzecznik PiS określił KNP mianem partii „prorosyjskiej”.
  http://www.kresy.pl/wydarzenia,polityka?zobacz/jaroslaw-kaczynski-nie-wyklucza-koalicji-z-prorosyjska-partia

  Polubione przez 5 ludzi

 5. Przez chwile na gazeta.pl wisiał artykuł o tym, że ,,cnotliwą” Zalewską pomawiaja te ,,złe ruskie bandyty”. Szybciutko zniknął ale w historii przeglądarki lik mi się zachował:
  http://wyborcza.pl/1,75477,17182184,Bianka_Zalewska_ofiara_propagandy_separatystow___Przedstawiaja.html?order=najnowsze&v=1&obxx=17182184&offset=19#opinions
  najbardziej rozbawi ły mnie zdjęcia tej parszywej banderów z koteckiem lub w sukienecce w kfaituski. No, niewinna jak lelija ta ….wa

  Polubione przez 5 ludzi

 6. Nadaje się pod sąd,natychmiast:
  Tysiące dzieci w Polsce jest niedożywionych,on przeznaczy 300 milionów na wspieranie Ukrainy…Paranoja…
  Olgierd Dziekoński w rozmowie z RMF24, poinformował że prezydent Bronisław Komorowski chce przeznaczyć 300 milionów złotych na wspieranie małych, ukraińskich firm.
  Prezydencki minister wyjaśniał, że prezydent Komorowski chce wykorzystać doświadczenia Polski ze współpracy z polsko-amerykańskim funduszem wspierania przedsiębiorczości. Cele jakie przyświecają pomysłodawcom projektu to wspieranie nowego ukraińskiego przemysłu, zbudowanie nowej klasy średniej, pokazanie pracującym tam ludziom że da się w przyzwoity sposób zrobić międzynarodową karierę. Kolejny powód, to chęć budowania lepszych relacji między polskim a ukraińskim rynkiem kapitałowym
  Przedsięwzięcie Prezydenta, ma objąć firmy zatrudniające od 30 do 250 osób oraz takie, które mają technologiczną zdolność do zaistnienia na rynku europejskim.
  http://parezja.pl/bronislaw-komorowski-chce-przeznaczyc-300-mln-na-male-ukrainskie-firmy/

  Polubione przez 5 ludzi

 7. Swietna wiadomośc pod choinkę polskim lemingom, zwlaszcza rusofobom,ktorzy cieszyli się ze spadku wartości rubla !!!

  Polska waluta mocno traci przede wszystkim do dolara. Wczoraj popołudniu za amerykańską walutę płacono nawet 3,532 zł, co oznaczało, że popularne „zielone” były najdroższe od czerwca 2012 roku. Dolara wspierały wówczas dane z amerykańskiej gospodarki. Nadspodziewanie dobrze wypadł finalny odczyt PKB za III kwartał, który wzrósł o 5%, a nie jak oczekiwano o 4,1%. Nieźle wyglądał również odczyt grudniowego indeksu Uniwersytetu Michigan, pokazujący dobre nastroje konsumentów za oceanem. Dzisiaj sytuacja na parze USD/PLN uległa lekkiej stabilizacji i chwilę po godzinie 10 za jednego dolara płacono 3,524 zł

  http://www.bankier.pl/wiadomosc/Zloty-bije-kolejne-rekordy-slabosci-7229295.html

  Polubione przez 3 ludzi

   • Ten „ekspert” – Martin Armstrong w bardzo sprytny sposób sączy amerykańskie propagandowe treści.
    1. Na Upadłej Rosja posługuje się „prywatną armią” najemników – zrównuje ochotników walczących w Donbasie (z „odpusknikami” włącznie) z najemnikami Blackwater czy Academi ze wszystkimi tego konsekwencjami. Nie zauważa jednak podstawowej różnicy – zupełnie odmiennej motywacji żołnierzy w obu przypadkach.
    2. Dolar umacnia się na świecie bo w dobie kryzysu , wojen i konfliktów lokalnych kapitał ucieka do „oazy spokoju” jaką zawsze jawiły i jawią się USA. To, że stworzenie takiej sytuacji „dyskomfortu ekonomicznego” jest robotą władców Ameryki umyka jednak z jego rozumowania. W klasyczny sposób myli skutek z przyczyną.
    Podsumowując za eksperta to ten pan może robić wśród lemingozy albo w amerykańskich mediach

    Polubione przez 2 ludzi

 8. Moja wrodzona upierdliwość ( dociekliwość ) ma kilka pytań.
  Jak to się stało, że lotnisko w Doniecku zostało zdobyte przez dywizję powietrznodesantową Ukrów .
  Dlaczego sieć podziemnych korytarzy wykorzystywali Ukry, a nie miejscowi?

  Polubione przez 3 ludzi

  • Lotnisko w Doniecku zostało opanowane na początku maja przez liczącą około 300 grupę powstańców więc nie powinno nikogo dziwić dlaczego : „..zostało zdobyte przez dywizję powietrznodesantową Ukrów .”.

   Kolejna kwestia: „Dlaczego sieć podziemnych korytarzy wykorzystywali Ukry, a nie miejscowi?”- ano dlatego, że jeszcze w tym czasie powstańcy nie mieli zielonego pojęcia, że taka siec tam istnieje.

   Pozdrawiam.

   Polubione przez 2 ludzi

   • Dokładniej – w końcu maja miała miejsce próba opanowania lotniska przez batalion Wostok, która to próba skończyła się niepowodzeniem i dużymi stratami wśród powstańców. Kolejna próba opanowania terenu lotniska przez Armię Noworosji we wrześniu zakończyła opanowaniem prawie całego terenu za wyjątkiem Nowego Terminala, Starego Terminala oraz oczywiście znajdujących się pod nimi schronów i korytarzy podziemnych. Osiągnięto jednak założony cel – wyeliminowanie lotniska jako stanowiska dla artylerii i moździerzy ukraińskich ostrzeliwujących miasto. Stary Terminal został opanowany przez oddziały powstańcze dopiero w grudniu. Jak widać z powyższego Nie było żadnego ukraińskiego szturmu na lotnisko! Dodatkowo w armii ukraińskiej nie uzywa się już organizacji dywizyjnej tylko brygadową.

    Polubione przez 1 osoba

 9. „Ukraińska armia wycofa swój ciężki sprzęt bojowy poza linię walk z separatystami w Donbasie pod warunkiem, że ci wstrzymają ostrzał sił rządowych – oświadczył przedstawiciel Ministerstwa Obrony w Kijowie Władysław Sełezniow”

  Czyl nic z tego…jutro ściekowizje z upadłej ( a za nimi i nasze) podadzą jak to ukrów Powstańcy ostrzeliwują.
  Kijów gra na czas i nici z pokoju będą.

  http://wiadomosci.wp.pl/kat,1356,title,Ukraina-gotowa-do-wycofania-artylerii-z-Donbasu,wid,17133642,wiadomosc.html

  Przepraszam za ” źródło” ale dopiero zaczynam czytać

  Polubione przez 5 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.