Wojna domowa na Ukrainie 26.12.2014r- 111 dzień rozejmu.


W dniu dzisiejszym zgodnie z komunikatem opublikowanym przez ukraińskiego prezydenta Petra Poroszenkę na jego profilu na Twitterze na początku tego tygodnia; ma odbyć się kolejna tura rozmów trójstronnych w Mińsku na temat realizowania warunków zawieszenia broni.

Z tego co można było wywnioskować po rozmowach jakie miały miejsce w środę 24 grudnia br. w Mińsku, ze względu na brak osiągniętego tam porozumienia nie ustalono również terminu kolejnego spotkania.

Tak więc dziś przekonamy się co są warte słowa ukraińskiego prezydenta o woli osiągnięcia porozumienia i czy spotkanie w Mińsku w dniu dzisiejszym się odbędzie.

Jednocześnie premier Donieckiej Republiki Ludowej  (DRL), Aleksander Zacharczenko powiedział, że Kijów traktuje rozejm jako możliwość do przegrupowania wojsk, zaś zamknięcie wielu lotnisk na Ukrainie może świadczyć o przygotowaniach do zerwania porozumień mińskich przez stronę kijowską.

Zgodnie z jego słowami, pojawiają się doniesienia, że na pokładach wojskowych samolotów transportowych, które, według niego, lądują na tych lotniskach, „nie ma kaszy manny”, a „międzynarodowa pomoc wojskowa”:

Tak więc przedstawiciele kijowskich władz z jednej strony deklarują chęć pokojowego rozwiązania konfliktu na południowym-wschodzie Ukrainy, a z drugiej strony intensywnie przygotowują się do rozpoczęcia kolejnej i decydującej fazy tzw. operacji antyterrorystycznej. Jednocześnie w strefę konfliktu wewnętrznego, jakim jest wojna domowa, usiłują wciągnąć jak najwięcej krajów, pod pretekstem tego, że ten konflikt jest spowodowany agresją zewnętrzną.

Dowodem na to, że ukraińskie władze traktują podpisany przez siebie już 111 dni temu pierwszy rozejm w Mińsku, jest fakt, że jak dotychczas nie dość, iż nie zdecydowały się go respektować choćby w ten sposób aby wycofać ze strefy frontowej swoją ciężką artylerię, ale jak do tej pory nie podały terminu rozpoczęcia jej wycofania.

Takie igranie z losem może skończyć się tragicznie nie tylko dla samej Ukrainy, ale również dla państw, które ją wspierają, zaś sam konflikt wewnętrzny w wyniku nieodpowiedzialnych działań podejmowanych przez Kijów może przeistoczyć się w otwarty militarny konflikt międzynarodowy toczony na europejskim polu bitwy.

Tak więc państwa europejskie- członkowie UE- jak i sojuszu NATO jeśli nie chcą być po raz kolejny wykorzystane jako poligon wojny o globalną dominację między mocarstwami, muszą od tego konfliktu jednoznacznie się odciąć, a nie go dalej pogłębiać, i co gorsza angażując się  bezpośrednio w pomoc wojskową stając się w ten sposób jego stroną.

Może po raz pierwszy zaoceaniczny hegemon zdecyduje się prowadzić wojnę o swoje interesy na swoim własnym terytorium. Niech on wreszcie odczuje bezpośrednio skutki takiej wojny.

Zobaczymy wtedy jaka część społeczeństwa amerykańskiego popierać będzie nadal mocarstwową politykę swoich rządów?

Na marginesie dodam, że w  tym samym czasie rosyjska Rada Federacji zatwierdziła ustawę, która upraszcza procedury otrzymywania wiz do Rosji przez obcokrajowców, wydłuża ich termin i określa, że w rosyjskiej wizie powinno być zdjęcie.

Zmiany określają terminy, na które wizy są wydawane: dyplomatyczna – do roku (obecnie do 3 miesięcy), wiza pracownicza – do roku (obecnie do 3 miesięcy), prywatna – na zasadzie wzajemności – do roku, biznesowa i humanitarna – na zasadzie wzajemności – do 5 lat. Przewidziano wydawanie zwykłych wiz pracowniczych dla członków rodzin obcokrajowców, którzy przyjeżdżają do Rosji w celach zarobkowych.

Wczoraj w Doniecku było wyjątkowo spokojnie dzięki czemu mogły się odbyć liczne imprezy świąteczne, w tym również z udziałem Motoroli:

Jedynie wczorajszej nocy na północno-zachodnich obrzeżach miasta ukraińskie wojska z pozycji zajmowanych w miejscowości Piaski nieskutecznie ostrzeliwały z broni ręcznej i moździerzy stanowiska obronne wojsk powstańczych. Z tego samego kierunku ostrzelany został również z czołgów rejon kopalni „Oktriabskiej”.

Również w rejonie kopalni „Wierguliewskaja” (2 km na wschód od Debalczewa) doszło do incydentu zbrojnego, gdzie ukraińskie wojsko ostrzelało samochód ekipy naprawczej Zakładu Energetycznego, w wyniku czego jeden pracownik został zabity, a kolejny z bardzo poważnymi obrażeniami trafił do szpitala w Briance.

W okolicach miejscowości Grodowskoj dzisiejszej nocy w nieznanych dotychczas okolicznościach (prawdopodobnie wjechał na minę) został zniszczony ukraiński opancerzony wóz bojowy. W wyniku tego incydentu zginęło ośmiu ukraińskich żołnierzy.

Zgodnie z decyzją podjętą przez Radę Republiki Krymu przejęto prawo do rozporządzania mieniem ukraińskiego oligarchy Igora Kołomojskiego jaki znajduje się na terenie Krymu. Jest to około 110 różnych nieruchomości, które zostaną wycenione a następnie sprzedane na drodze licytacji lub upaństwowione.

W skład przejętego majątku Kołomojskiego wchodzą m.in. budynki banków, w których znajdowały się lokalne filie PriwatBanku, sklepy, bazy budowlane, sanatoria, hotele, kompleks do uprawiania fitnessu  w Jałcie i różne inne nieruchomości mieszkalne.

Zysk z licytacji przeznaczony zostanie na spłatę długów, wszystkim wierzycielom Kołomojskiego, których roszczenia wynoszą ponad 700 tys rubli.

Na koniec kilka zdjęć i aktualny reportaż z donieckiego lotniska:

Pozdrawiam.

Ps.

A co ma do powiedzenia w aktualnych sprawach Ukrainy premier jej rządu Arsen Jaceniuk?

http://wiadomosci.onet.pl/prasa/arsenij-jaceniuk-putin-potrzebuje-wciaz-nowych-aneksji/306b9

Tyle i aż tyle- czyli Nihil Novi.

198 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 26.12.2014r- 111 dzień rozejmu.

 1. @shaolin, piszac twoj tekst: „i tylko wprowadza osoby postronne w błąd a z siebie robi ofiarę losu.”

  Nie wiem kto tu z kogo robi ofiare losu? Albo nie zrozumiales co napisalem (przeczytaj jeszcze raz i jeszcze, az zrozumiesz!), albo nalezysz do ludzi ktorzy za wszelka cene chca postawic na swoim. Raczej to drugie. Juz podsumowanie mego malego bledu z tlumaczenia zamiast poddzwiekowy naddzwiekowy i nazwanie mnie zlosliwe „panem od dopalacza” swiadczy o tobie i twojej malostkowosci.
  Zacytowalem (przetlumaczylem) czesc wypowiedzi naocznego swiadka i podalem zrodlo aby sobie przeczytac/posluchac co on mowi i to jest wszystko. Jest ci to jasne?

  Ty zas od razu wyskakujesz z opisami technicznymi samolotu i jego osiagalnosciami. W swoim zapedzie nawet nie przyjdzie ci na mysl, ze mozesz nie miec racji.
  Po co powtarzac jedno i to samo po trzy czy cztery razy i podawac rozne zrodla. Wystarczyloby tylko zrozumiec to co napisalem i posluchac wypowiedzi tych, co naprawde cos wiedza o tym wypadku.
  Stwierdzilem jedno: nie zrozumiales mego tekstu oraz nie znasz zadnego z trzech jezykow ktore podalem jako zrodlo. A na dodatek brak ci logicznego myslenia, ktorego to brak zmusza cie do upartego trzymania sie danych technicznych i obrazania inaczej widzacych i inaczej myslacych.

  Wazne dla ciebie!!! Zastanow sie troche i pomysl czy Rosjanie podaliby wiadomosc o swiadku, ktory twierdzi ze zna pilota i maszyne SU-25 ktora zestrzelila Boeinga, jesli bylo by to niemozliwe, tak jak ty twierdzisz? Dla mnie jest to niewyobrazalne.

  Naoczny swiadek nie wspominal nic o SU-27, tylko stwierdzil, ze widzial startujace trzy SU-25. Jeden z nich mial podwieszone rakiety powietrze-powietrze i ten powrocil do bazy. Dwa inne zostaly zestrzelone. Pilot (Woloszyn) po wyjsciu z samolotu zaszokowany bezustannie powtarzal slowa „falszywy samolot”. WIdocznie w drodze powrotnej uswiadomil sobie ze zestrzelil pareset osob, a nie to co powinien. I jeszcze jedno, na lotnisku z ktorego wystartowal SU-.25 Woloszyna stacjonowaly tylko SU-25 i helikoptery.
  Mam nadzieje ze ten moj tekst wlasciwie zrozumiesz i dasz sobie przelozyc tekst do ktorego odsylalem w poprzedniej wypowiedzi. 🙂

  Polubione przez 3 ludzi

  • Powiedz mi Panie szanowny jak wywnioskowałeś, że ja pisząc „pan od dopalacza” miałem na myśli Pańską osobę ?
   Tak się składa, że nie miałem na myśli Pana.
   Miałem na myśli pewnego jegomościa, którego znam jeszcze z Neona a który poprzedniego dnia zarzucił mi że okłamuje forumowiczów. I tak się składa, że zwracałem uwagę na to co wcześniej wypisywał ten człowiek i stąd wiem, że nie ma on pojęcia absolutnie o niczym bo to katolski fanatyk ALE MI ZARZUCIŁ, ŻE OKŁAMUJE FORUMOWICZÓW !

   Polubione przez 4 ludzi

  • Tak na prawdę my niewiele wiemy na ten temat.Skuteczność takiej misji w przypadku zwykłego Su-25 jest absolutnie niemożliwa,tylko wersja z mocniejszymi silnikami mogła ostrzelać z broni pokładowej Boeinga.I tu Shaolin ma absolutną rację.Tak samo rakiety R-60 są zbyt słabe,by zestrzelić tak duży obiekt.Zaraz po zestrzeleniu była informacja o dwóch samolotach widzianych na radarach w pobliżu MH17,co jest w sprzeczności z zeznaniami „naocznego” świadka..Ślady na szczątkach wraku mogą sugerować ostrzał z działka pokładowego z przedniej półsfery.To jeszcze przerabialiśmy na Neonie.Poza tym,kto miałby zestrzelić pozostałe dwa Su-25?Jak dla mnie,to zwykła „dziennikarska kaczka”,albo świadek nie mówi,lub nie wie wszystkiego o samym zajściu.Tak jak pisałem wcześniej,Su-25 mógł asekurować od dołu całą akcję i wkroczyć w momencie znacznego obniżenia pułapu Boeinga.Wersji Su-25T wyprodukowano 8 sztuk,jeżeli jakaś przypadła Ukrainie,to tylko ona mogła by osiągnąć pułap MH17 i oddać serię z działek pokładowych.

   Polubione przez 3 ludzi

   • @Shaolin, bardzo proste do odpowiedzi. Ja w swoim pierwszym tekscie zrobilem maly blad o ktorym tez wspomnialem i z SU-25 poddzwiekowego samolotu zrobilem naddzwiekowy, co zreszta zauwazyl kolega tojadinozaur.
    W tym kontekscie rozumujac i sluzac przed wieloma latami w jednostce lotniczej wiem co to sa dopalacze i do czego sluza.
    Chyba rozumiesz kontekst: poddzwiekowy-naddzwiekowy-dopalacz. Mozna zrozumiec jako zlosliwosc lub malostkowosc, jesli sie to komus wytyka.
    Jesli jednak nie miales mnie na mysli mowiac „pan od dopalacza”, to przepraszam i zwracam honor!

    Polubione przez 2 ludzi

   • @adalbert05, ze my malo wiemy na ten temat, to prawda. Ale ze shaolin ma absolutna racje, hm?
    Malo wiemy na temat – absolutna racja? Cos tu sie nie zgadza.
    To dlaczego do diaska Rosjanie znajac na wylot SU-25 osmieszaja sie tak bardzo, wierzac w to co twierdzi swiadek? To nie miesci mi sie w glowie??? A tobie? Nie widze tu zadnej logiki.

    Nic nie jest w sprzeczności z zeznaniami „naocznego” świadka, poniewaz on potwierdzil tylko start trzech SU-25 i to ze tylko Woloszyn powrocil. Te dwa zestrzelone mogly miec rozne zadania do wykonania. Jeden mogl asekurowac Woloszyna, a drugi miec inne zadanie.
    Jak sam powiedziales, ze my malo wiemy na ten temat.

    Polubione przez 2 ludzi

    • Witam.W takim razie co się stało z pozostałymi dwoma?Jeżeli je zestrzelili Powstańcy,było by to odnotowane.Są rosyjskie strony internetowe,które prowadzą dokładny rejestr strat na Donbasie,znamy datę i wszystko jasne.Tak jak pisałem wczoraj,użycie S-25 w takiej misji dotyczyło by wersji T.Inna odpada,to samolot do latania na wysokości kilkudziesięciu metrów,a nie na tysiącach i tu Shaolin ma absolutną racje..Zaraz po katastrofie hiszpański kontroler lotów powiedział,że w pobliżu były dwa mniejsze samoloty.To fakt.Rakiety R-60 zbyt słabe na taki samolot,który rozpadł się jeszcze w powietrzu,R-27 dała by radę,ale jest na wyposażeniu tylko Miga-29 i Su-27.Są także zdjęcia kokpitu z charakterystycznymi otworami,prawdopodobnie po pociskach 30mm.Ale one nie spowodowały by raczej rozpadu samolotu w powietrzu,tylko wybuch w pobliżu pocisku np.R-27 z 40 kg głowicą bojową.Nie zaprzeczam,że Wołoszyn brał udział w tym incydencie,ale był pewnie w odwodzie,na wypadek zejścia niżej Boeinga.Stąd jego reakcja po powrocie.Zaraz sprawdzę po dacie katastrofy czy nad Donbasem coś wtedy zestrzelono,coś będzie więcej wiadomo.Pozdrawiam.

     Polubione przez 1 osoba

    • Muszę skorygować podane przeze mnie wcześniej informacje i dodać parę „nowinek”.Ukraina pierwotnie chciała zmodernizować do standartu Su-25M1,wszystkie 90 sztuk,odziedziczonych po ZSRR.Nie mam danych ile z tego planu zrealizowano,ale na pewno więcej niż jedną sztukę,gdyż na Donbasie na siedem straconych maszyn pięć to Su-25M1.Su-25M1 nie powinien mieć problemu z zestrzeleniem MH17,gdyż wszystkie one posiadają nowe mocniejsze silniki odrzutowe R-195,nową awionikę i nowczesny system kierowania ogniem,zarówno do celów naziemnych,powietrznych czy nawodnych oraz parę innych „bajerów”.Pułap maksymalny dynamiczny 12 000m,operacyjny 10 000m.Czyli na pewno taki samolot mógł ostrzelać z przedniej półsfery Boeinga.Skuteczność rakiet R-60 nadal wielce problematyczna,aby były skuteczne,są one wystrzeliwane w tylnej półstrefie,uderzyły by w strumień gazów za silnikiem,ale na pewno nie zdefragmentowały by samolotu wielkości Boeinga.A największa ciekawostka,że ukropy przyznają się oficjalnie do utraty dwóch SU-25 nad Donbasem 16.07 i dwóch 23.07.Te ostatnie niedaleko Szachtarska……..???
     Czyli dalej niewiele wiemy,ale trochę zbliżyliśmy się do prawdy.

     Polubione przez 3 ludzi

    • „To dlaczego do diaska Rosjanie znajac na wylot SU-25 osmieszaja sie tak bardzo, wierzac w to co twierdzi swiadek?”
     Ale których konkretnie Rosjan masz na myśli ? Ekspertów od lotnictwa, czy znaFców tematu jak nasz jazmig?
     Kiedy ja odbywałem służbę na wojskowym lotnisku, to znajdowało się tam całe grono pożal się boże podoficerów, którzy o zgrozo nie znali nazw rakiet jakie przenosiły stacjonujące tam samoloty nie mówiąc już o ich parametrach. Tego typu znaFcy rozsiewają w internecie bzdury, a „zachód” co raz głośniej się z tych bzdur śmieje.

     Polubione przez 1 osoba

 2. Lotnisko w Doniecku zostało opanowane na początku maja przez liczącą około 300 grupę powstańców więc nie powinno nikogo dziwić dlaczego : „..zostało zdobyte przez dywizję powietrznodesantową Ukrów .”.

  Kolejna kwestia: „Dlaczego sieć podziemnych korytarzy wykorzystywali Ukry, a nie miejscowi?”- ano dlatego, że jeszcze w tym czasie powstańcy nie mieli zielonego pojęcia, że taka siec tam istnieje.

  Pozdrawiam.

  Wybacz, ale to tak wygląda jakby mój sąsiad powiadomił mnie żebym nie trzymał kartofli na podwórku bo przecież mam piwnicę!

  Polubienie

  • Wczoraj ci już precyzowałem chronologię zdobywania lotniska w Doniecku. Przeczytaj ten zapoczątkowany przez siebie wątek. Powstańcy opanowali operacyjnie teren lotniska dopiero we wrześniu. Majowa próba była zupełnie nieudana. Teren lotniska do tej pory nie jest w 100% kontrolowany przez Armię Noworosji (Ukropy ciągle zajmują Nowy Terminal i bunkry pod nim). Stracił jednak znaczenie operacyjne – nie może być wykorzystywany jako stanowisko artylerii. Co tam ukropy zadołowali, że warte jest utrzymywania tej kupy gruzów kosztem wysokich strat w ludziach pozostaje póki co zagadką. Sama wartość propagandowa jakoś mnie nie przekonuje.
   I jeszcze raz gwoli terminologii. Armia Ukraińska nie ma ani jednej dywizji. Stosowana jest przez nich (podobnie jak zresztą w armii rosyjskiej czy polskiej) organizacja brygadowa.

   Polubione przez 2 ludzi

 3. Ponieważ ciągle znajdowane są fragmenty Boeinga, miejscowi zbierają je i magazynują celem przekazania śledczym.

  Graham Philips nie precyzuje czy ktoś ich o to prosił. Wygląda na to, że znowu robią kłopot „ekspertom” z Holandii

  Polubione przez 2 ludzi

 4. Chyba @Maniaprzepraszania miał wczoraj rację z tym odłączeniem prądu dla Krymu (że jest to skutek niewydolności systemu energetycznego lub awarii a nie polityki). Właśnie z rana włączyli z powrotem
  http://rusvesna.su/news/1419664689
  Z drugiej strony pojawiła się również informacja o gotowości strony rosyjskiej by dostarczać na Ukrainę 0.5-1 mln ton węgla miesięcznie po preferencyjnych cenach (cena stosowana wewnątrz RF). Jak powiedział wicepremier Rosji Dymitrij Kozak – ma nadzieję, że pozwoli to na pełne zaopatrzenie w energię Krymu. Nie podpisano jeszcze co prawda stosownego porozumienia ale Rosja zgodziła się na takie warunki na słowo honoru!
  Nie bardzo tylko rozumiem kto ze strony ukraińskiej wie jeszcze co to znaczy Honor i Słowo Honoru.
  http://rusvesna.su/news/1419656514

  Polubione przez 1 osoba

   • Pożyjemy – zobaczymy. Sądzę jednak , że rozmowy są prowadzone. Rosji wcale nie zależy na zupełnym zniszczeniu Upadłej w odróżnieniu od jej obecnych „sojuszników”.
    Cieszę się, że znowu Cię słychać Adalbercie. 🙂

    Polubione przez 2 ludzi

  • Co do węgla i ogólnie energii. Faktem jest że jednak nie jet to plotka iz FR dostarczy 0,5 mln ton wegla oraz gotowa jest dostarczac kolejny milion ton kazdego miesiąca po cenach „wewnatrzrosyjskich” bez przedpłaty!

   http://ria.ru/world/20141227/1040382065.html

   Będzie też Rosja dostarczać energie elektryczną UPAdlinie po „wewnętrznych” cenach (chodzi o 9 mld kwh) http://ria.ru/world/20141227/1040382529.html
   http://ria.ru/economy/20141227/1040388996.html

   Rosja ma ndzieje że dostawy węgla rozwiązą problem braku energii dla Krymu http://ria.ru/economy/20141227/1040383189.html

   Na Krymie który jest w 70% zaopatrywany w energie z Ukrainy wprowadzono grafik wyłączeń energii
   http://ria.ru/incidents/20141227/1040414292.html

   Teraz moje zdanie…
   Sytuacja energetyki upadłej jest tak zła że w kazdej chwili grozi załamaniem systemu. Włączenie wszystkich zabawek na nowo moze trwać tygodnie albo i miesiące. Rosja jest połaczona i zsynchronizowana z systemem elektroenergetycznym Ukrainy i nagłe wypadnięcie z systemu sporej jego części grozi tez zawirowywaniem w systemie rosysjkim. Ważna sprawa dla Rosjan to zasilanie Krymu. Nie mniej ważna sprawa to ukraińskie elektrownie atomowe które nie mogą pracować bez stałych odbiorów energii co w przypadku rozsypania się systemu grozi wyłaczeniami awaryjnymi tych elektrowni. Przypuszczam że sytuacja jest tak zła i grożąca nieprzewidywalnymi konsekwencjami dla Rosji – dlatego zdecydowali się wesprzec UPAdlinę energią i weglem. Mozliwe że jest to dobry ragument przetargowy w Mińsku…

   Poza tym – pozdrawiam serdecznie z rana – znów mnie dzis długo nie będzie…

   Polubione przez 5 ludzi

   • Podzielam Twoją opinię Brusku. System energetyczny Rosji i Upadłej był budowany jeszcze w czasach ZSRR i raczej niewiele się zmienił. Zepsuć , rozsynchronizować go jest łatwo – konsekwencje są jednak bolesne. Brak węgla w elektrociepłowniach i wynikające z niego zatrzymanie ich pracy w warunkach zimowych (tam zima to jest ZIMA) to w praktyce konieczność budowy ich na nowo. Rozsadzone przez zamarzającą wodę kilometry rurociągów nie naprawią się szybciutko. Tu już nie chodzi tylko o produkcję energii ale o ogromne zniszczenia infrastruktury. Rosji wbrew zapewnieniom naszej i ukropskiej propagandy zależy na Ukrainie jako części „ruskiego świata” i w związku z tym nie chcą dopuścić do wyniszczenia kraju i narodu.

    Polubione przez 2 ludzi

 5. PS

  PC Roberts: „USA podtrzymują iluzje wzrostu własnej ekonomii” http://ria.ru/world/20141227/1040404012.html

  MIŃSK:
  Puszilin – jest postęp! Duzo zalezy od Białorusi i posredników w rozmowach z Rosji http://ria.ru/world/20141227/1040417489.html
  http://ria.ru/world/20141227/1040376517.html

  Na kolejną turę rozmów nie zaproszono władz LNR? http://ria.ru/world/20141227/1040411685.html

  Na razie na Krym wszystko jeździ. Ale od jutra Ukry wstrzymują kolej i autobusy… http://ria.ru/world/20141227/1040414525.html

  Międzynarodowe organizacje popieraja rosyjskiego dziennikarza wyrzuconego z Polski http://ria.ru/world/20141227/1040409727.html

  Poroszenka spotkał się wypuszczonymi jeńcami. http://ria.ru/world/20141227/1040415521.html

  W Odessie znów coś wybuchło, sa ofiary http://ria.ru/world/20141227/1040410984.html

  Wygląda na to że Ukraina w całości zamknęła ruch pasażerski na Krym http://www.regnum.ru/news/polit/1881190.html

  Polubione przez 2 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.