Wojna domowa na Ukrainie 26.12.2014r- 111 dzień rozejmu.


W dniu dzisiejszym zgodnie z komunikatem opublikowanym przez ukraińskiego prezydenta Petra Poroszenkę na jego profilu na Twitterze na początku tego tygodnia; ma odbyć się kolejna tura rozmów trójstronnych w Mińsku na temat realizowania warunków zawieszenia broni.

Z tego co można było wywnioskować po rozmowach jakie miały miejsce w środę 24 grudnia br. w Mińsku, ze względu na brak osiągniętego tam porozumienia nie ustalono również terminu kolejnego spotkania.

Tak więc dziś przekonamy się co są warte słowa ukraińskiego prezydenta o woli osiągnięcia porozumienia i czy spotkanie w Mińsku w dniu dzisiejszym się odbędzie.

Jednocześnie premier Donieckiej Republiki Ludowej  (DRL), Aleksander Zacharczenko powiedział, że Kijów traktuje rozejm jako możliwość do przegrupowania wojsk, zaś zamknięcie wielu lotnisk na Ukrainie może świadczyć o przygotowaniach do zerwania porozumień mińskich przez stronę kijowską.

Zgodnie z jego słowami, pojawiają się doniesienia, że na pokładach wojskowych samolotów transportowych, które, według niego, lądują na tych lotniskach, „nie ma kaszy manny”, a „międzynarodowa pomoc wojskowa”:

Tak więc przedstawiciele kijowskich władz z jednej strony deklarują chęć pokojowego rozwiązania konfliktu na południowym-wschodzie Ukrainy, a z drugiej strony intensywnie przygotowują się do rozpoczęcia kolejnej i decydującej fazy tzw. operacji antyterrorystycznej. Jednocześnie w strefę konfliktu wewnętrznego, jakim jest wojna domowa, usiłują wciągnąć jak najwięcej krajów, pod pretekstem tego, że ten konflikt jest spowodowany agresją zewnętrzną.

Dowodem na to, że ukraińskie władze traktują podpisany przez siebie już 111 dni temu pierwszy rozejm w Mińsku, jest fakt, że jak dotychczas nie dość, iż nie zdecydowały się go respektować choćby w ten sposób aby wycofać ze strefy frontowej swoją ciężką artylerię, ale jak do tej pory nie podały terminu rozpoczęcia jej wycofania.

Takie igranie z losem może skończyć się tragicznie nie tylko dla samej Ukrainy, ale również dla państw, które ją wspierają, zaś sam konflikt wewnętrzny w wyniku nieodpowiedzialnych działań podejmowanych przez Kijów może przeistoczyć się w otwarty militarny konflikt międzynarodowy toczony na europejskim polu bitwy.

Tak więc państwa europejskie- członkowie UE- jak i sojuszu NATO jeśli nie chcą być po raz kolejny wykorzystane jako poligon wojny o globalną dominację między mocarstwami, muszą od tego konfliktu jednoznacznie się odciąć, a nie go dalej pogłębiać, i co gorsza angażując się  bezpośrednio w pomoc wojskową stając się w ten sposób jego stroną.

Może po raz pierwszy zaoceaniczny hegemon zdecyduje się prowadzić wojnę o swoje interesy na swoim własnym terytorium. Niech on wreszcie odczuje bezpośrednio skutki takiej wojny.

Zobaczymy wtedy jaka część społeczeństwa amerykańskiego popierać będzie nadal mocarstwową politykę swoich rządów?

Na marginesie dodam, że w  tym samym czasie rosyjska Rada Federacji zatwierdziła ustawę, która upraszcza procedury otrzymywania wiz do Rosji przez obcokrajowców, wydłuża ich termin i określa, że w rosyjskiej wizie powinno być zdjęcie.

Zmiany określają terminy, na które wizy są wydawane: dyplomatyczna – do roku (obecnie do 3 miesięcy), wiza pracownicza – do roku (obecnie do 3 miesięcy), prywatna – na zasadzie wzajemności – do roku, biznesowa i humanitarna – na zasadzie wzajemności – do 5 lat. Przewidziano wydawanie zwykłych wiz pracowniczych dla członków rodzin obcokrajowców, którzy przyjeżdżają do Rosji w celach zarobkowych.

Wczoraj w Doniecku było wyjątkowo spokojnie dzięki czemu mogły się odbyć liczne imprezy świąteczne, w tym również z udziałem Motoroli:

Jedynie wczorajszej nocy na północno-zachodnich obrzeżach miasta ukraińskie wojska z pozycji zajmowanych w miejscowości Piaski nieskutecznie ostrzeliwały z broni ręcznej i moździerzy stanowiska obronne wojsk powstańczych. Z tego samego kierunku ostrzelany został również z czołgów rejon kopalni „Oktriabskiej”.

Również w rejonie kopalni „Wierguliewskaja” (2 km na wschód od Debalczewa) doszło do incydentu zbrojnego, gdzie ukraińskie wojsko ostrzelało samochód ekipy naprawczej Zakładu Energetycznego, w wyniku czego jeden pracownik został zabity, a kolejny z bardzo poważnymi obrażeniami trafił do szpitala w Briance.

W okolicach miejscowości Grodowskoj dzisiejszej nocy w nieznanych dotychczas okolicznościach (prawdopodobnie wjechał na minę) został zniszczony ukraiński opancerzony wóz bojowy. W wyniku tego incydentu zginęło ośmiu ukraińskich żołnierzy.

Zgodnie z decyzją podjętą przez Radę Republiki Krymu przejęto prawo do rozporządzania mieniem ukraińskiego oligarchy Igora Kołomojskiego jaki znajduje się na terenie Krymu. Jest to około 110 różnych nieruchomości, które zostaną wycenione a następnie sprzedane na drodze licytacji lub upaństwowione.

W skład przejętego majątku Kołomojskiego wchodzą m.in. budynki banków, w których znajdowały się lokalne filie PriwatBanku, sklepy, bazy budowlane, sanatoria, hotele, kompleks do uprawiania fitnessu  w Jałcie i różne inne nieruchomości mieszkalne.

Zysk z licytacji przeznaczony zostanie na spłatę długów, wszystkim wierzycielom Kołomojskiego, których roszczenia wynoszą ponad 700 tys rubli.

Na koniec kilka zdjęć i aktualny reportaż z donieckiego lotniska:

Pozdrawiam.

Ps.

A co ma do powiedzenia w aktualnych sprawach Ukrainy premier jej rządu Arsen Jaceniuk?

http://wiadomosci.onet.pl/prasa/arsenij-jaceniuk-putin-potrzebuje-wciaz-nowych-aneksji/306b9

Tyle i aż tyle- czyli Nihil Novi.

198 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 26.12.2014r- 111 dzień rozejmu.

 1. Сергей Веселовский

  ШО, ОПЯТЬ?

  На СНБО Турчинов сделал заявление, что в феврале Украина «должна зачистить Донбасс от сепаратистов, а в августе — Крым от россиян»

  Turczynow wydał oswiadczenie, że do lutego oczyszczą Donbas z separatystów, a do Krym z Rosjan!

  Polubione przez 4 ludzi

  • Złotopolska co to za „skróty myslowe”? „Bojec’ juz jest (nie)świętej pamięci i nie był żadnym „Ajdarowcem”, a członkiem tzw. Gruzińskiego Legionu Narodowego walczącego wspólnie z „Ajdarem” w okolicach Szczastje…

   Polubione przez 1 osoba

 2. Witam Szanownych Państwa! Nie wiem czy dam radę zrobić prasówkę – goszczę rodzinę która śnieżyca skierowała pod mój dach a najeździłem się osobiście także sporo…
  Z doskoku – pod stołem podglądałem co tam słychać w świecie – czyli na AdNovum i widzę że:
  Sprowokowałem niechcący dyskusję na temat wyższości SU27 nad SU25. Za co przepraszam wszystkie strony sporu!
  Nie będę się wypowiadał bo nie jestem lotnikiem – ja tylko urodziłem się koło lotniska! 🙂 – choć swoje zdanie owszem, mam! 🙂
  Przypomnę jedynie to od czego się dyskusja zaczęła – a mianowicie informację Pani Magii przeze mnie wklejoną iż człowiek który się zgłosił do „Komsomolskiej Prawdy” został przesłuchany przez odpowiednie organy a jego zeznania są na tyle wiarygodne że został objęty programem ochrony świadków. Przedwczoraj oglądałem rozmowę redaktora Rossija24 z Redaktorem Naczelnym KP który powiedział /opisuję rozmowę z głowy/ że człowiek ten zgłosił się do nich by PRZEKAZAĆ im DOKUMENTY! On nie chciał rozmawiać i dopiero po „iluś tam” godzinach Redakcja go przekonała do tego by wszystko powiedział przed kamerą. Sądzę że wiarygodność świadka i jego zeznania są istotne, ale chyba najistotniejsze jest co co przywiózł do redakcji – te „dokumenty”… Można się domyślać że są to tak doniosłe „papiery” że od razu dostał azyl i status „świadka koronnego”…

  Co do informacji wczorajszych i dzisiejszych – to widzę że strona kijowska pozoruje rozmowy a dalej przygotowuje się do frontalnego ataku, mimo zimy…

  Moja uwaga jest taka – sprawa nowych dowodów w sprawie MH17 – może przyspieszyć ich „działania” ofensywne lub spowodować nową prowokację, by „przykryć” sprawę MH17. Dziwna koincydencja ta wspólna data 29.12 – powtarzająca się w różnych informacjach, nieprawdaż?

  Druga przesłanka która wskazuje że kijowianie wolą zabić, zagłodzić wszystkich obywateli po swojej stronie Dniepru by zlikwidować „separatystów” a także odbić Krym jest taka – linkowałem wile miesięcy temu tekst w którym były opisane warunki umowy między MFW a rządem jeszcze Jaceniuka bo chyba Poroszenko nie był wybrany. O ile pamiętam – warunkiem udzielania pożyczek – była „integralność terytorialna U’Krainy” a więc z Donbasem i Krymem!

  Trzeci czynnik to fakt zupełnego upadku gospodarki i możliwość zamieszek i walk „wszystkich ze wszystkimi”. Jedynym remedium na to jest pełna mobilizacja i wojna.

  Tylko jaką prowokacją zmobilizują wszystkich niechętnych wojnie obywateli do tego by sami ochotniczo szli do wojska i znosili wszystkie wyrzeczenia związane z brakami prądu, ciepła i aprowizacji? To jest pytanie do tych co pociągają za sznurki w tym teatrze cieni w którym giną realni ludzie…

  Ciekawą sprawą jest możliwość jakiegoś przewrotu – w którym pierwsze skrzypce może grać coraz bardziej rosnący w siłę Turczynow. Bo hasła mogą być takie że Poroszenko jest za słaby bo dogaduję się z „separatystami” zaś Prawy Sektor ze zbrojnymi bandami zbyt „bolesny” dla społeczeństwa… Ale czy Turczynow znajdzie na tyle zorganizowanych „przyjaciół” i sojuszników którzy na jego prośbę weszliby otwarcie jako rozjemcy – oczywiście „na niby”?

  Generalnie tamtejsze władze nie mają odwrotu – z każdym dniem takiego stanu jaki jest – albo władza zostanie rozszarpana przez społeczeństwo a kraj pogrąży się w anarchii, albo dodatkowo od tych władz odwrócą się zaoceaniczni przyjaciele a światowa opinia publiczna pozna prawdę…

  Polubione przez 14 ludzi

  • Witaj Brusku.Zastanawiam się skąd u banderowców takie „fajne” pomysły jak zdobycie Donbasu czy odzyskanie Krymu?Jak kiedyś pisałem na Neonie,ta farsa przypomina sytuację z bunkra Hitlera w kwietniu 1945 roku.O ile jeszcze rok temu „armia ukraińska” stanowiła jakąś silę bojową,to obecnie po poniesionych stratach jest swoim cieniem,szczególnie jeżeli chodzi o uzbrojenie czy amunicję.Prowadzenie wojny to przede wszystkim zdolności produkcyjne,zgromadzone zapasy itp.To w tym przypadku absolutnie nie występuje.Militarne „dziedzictwo” po ZSRR zostało dawno wyprzedane,a to co zostało dogorywa właśnie na Donbasie lub na złomowiskach.Więc jak dla mnie te bajania o odbiciu Krymu to daleko posunięta schizofrenia ukropskich władz.Na dzień dzisiejszy siły powstańcze dysponują jeżeli nie podobną,to większą ilością sprzętu,szczególnie ciężkiego,zdecydowanie w lepszym stanie technicznym,nie mówiąc o morale żołnierzy.O walce o Krym mówić nawet nie wypada,to już Rosja.Jeżeli USA czy NATO miały by chociaż cień nadziei na zwycięstwo,już dawno by zaatakowały Rosję.No ale co tam NATO i USA,Ukraina to dopiero potęga,Krym też dobędzie. 🙂

   Polubione przez 8 ludzi

    • Proszę się przyjrzeć konstrukcji,
     Elementy nośne ścian to belki o przekroju kwadratowym. Wypełnienie ścian płytami wiórowymi ma za zadanie tylko powstrzymać ziemię. Strop z belek wzmocnionych prętami stalowymi osadzony jest na konstrukcji nośnej ścian (beli i krokwie). Całość zasypane ziemią na wysokość szacunkowo (wg rysunków) 1-1,5m. Taka konstrukcja wytrzymuje naprawdę bardzo dużo. Drewno jest bardzo mocnym materiałem konstrukcyjnym.

     Polubione przez 4 ludzi

     • Ja widzę że największe obciążenie jest na górze (te stalowe pręty), czyli wszystko „fajnie się sklapnie po zbytnim obciążeniu”, albo faktycznie zastosowno podobne wzmocnienia także w tej konstrukcji którą juz widać na zdjęciach. Ps. Znając Ukrainców to na te pręty wpadli dopiero po tym jak zaczęli budować ‚zadaszenie”…

      Polubione przez 3 ludzi

 3. Dodam taką ciekawostkę.Żydzi zaczęli masowo opuszczać Ukrainę.W ciągu pierwszych ośmiu miesięcy 2014 roku wyemigrowało do Izraela 3252 osób,w całym 2013 roku 1270.Opuszczają nie tylko Donbas,ale Kijów czy Odessę.Czyżby lansowana jeszcze na Neonie spiskowa teoria o zemście Żydów za Holokaust na Ukraińcach zaczęła się potwierdzać? :)A tak poważnie to ta sytuacja nie wróży nic dobrego dla U-krainy,będzie wojna,bieda,nic nie będzie,jak mawiał pewien klasyk z Białegostoku.

  Polubione przez 8 ludzi

 4. „Nowe rozrywki” na „samostijnej”. Tym razem grupa młodych mężczyzn przebywających w kijowskim hostelu, po spozyciu znacznej ilości alkoholu postanowiła zaprezentować światu nowa wersję osławionej „rosyjskiej ruletki”. Zwycięzca miał utrzymać jak najdłużej granat bez zawleczki (!) Jak można sie domyślec „zwycięzca” zginął na miejcu, jego dwóch adwersarzy trafiło do szpitala…

  Polubione przez 6 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.