Wojna domowa na Ukrainie 29.12.2014r- 114 dzień rozejmu.


Do powstańczych sił zbrojnych Donbasu w obliczu spodziewanego ataku wojsk ukraińskich zaczęli masowo zgłaszać się ochotnicy.

W dniu dzisiejszym miała się rozpocząć ewakuacja naszych rodaków z ogarniętego wojną domową Donbasu. Zgodnie z  zadeklarowanymi obiecankami premier Ewy Kopacz z dnia 9 grudnia br.- spowodowanymi zapewne przedświąteczną euforią-  miał to być prezent pod choinkę od naszego rządu dla Polaków, których życie zagrożone jest w wyniku działań podejmowanych przez ukraińskie wojsko w ramach prowadzonej operacji antyterrorystycznej.

Obecnie, a więc w dniu zapowiedzianej ewakuacji, okazuje się, że rząd Ewy Kopacz odstępuje od obiecanej ewakuacji około 150 naszych rodaków, przesuwając ją na dalszy termin, czyli na dzień Św. Nigdy.

Wytłumaczeniem tej skandalicznej sytuacji ma być fakt braku odpowiednich środków budżetowych naszego rządu na ten cel, które zapewne już wcześniej zaplanowano wydać na godziwe nagrody noworoczne dla urzędników resortów mających przeprowadzić operację ewakuacji Polaków z Donbasu?

I oto po raz kolejny okazało się, że obiecanki rządu są obiecywaniem przysłowiowych gruszek na wierzbie, które tym razem obiecano rodakom żyjącym na ogarniętym wojną domową Donbasie.

I ta właśnie skandaliczna sytuacja jest miarą lekceważenia przez polityków stojących na czele rządu, a tym samym odpowiedzialnych za los kraju i ludzi w nim żyjących, swoich słów, które jak widać nie mają żadnej dla nich znaczącej wartości, będąc tylko pustymi dźwiękami.

Ten brak odpowiedzialności za swoje słowa przedstawicieli rządu w tym konkretnym przypadku, wiąże się z tragiczną sytuacją jakie ona wywołała wobec Polaków, którzy zaufali im i postanowili korzystając z okazji wyjechać z Donbasu.

I tak; szef Fundacji Wolność i Demokracja organizacji działającej na terenie Donbasu, Michał Dworczyk powiedział, że w obecnej sytuacji Polacy, którzy zdecydowali się na opuszczenie rejonu ogarniętego wojną domową, są zdezorientowani postawą polskich władz, gdyż początkowo dostali informację, że mogą wyjechać, a obecnie to się zmieniło:

„Otrzymali informację od administracji polskiej, że 29 grudnia wyjadą autokary z Charkowa i już zaczęli się do tego przygotowywać. Nagle okazuje się, że wszystko się zmienia i ta ewakuacja będzie w pierwszej połowie stycznia”.
Dodał przy tym, że:
„….zgodnie z jego informacjami – jeszcze w Wigilię w MSW pojawiły się wątpliwości, czy w ogóle do tej ewakuacji dojdzie (…) Ten wyjazd nie jest kilkudniową wycieczką (w odwiedziny do ojczyzny- dopisek mój) (….) Dla wielu osób oznacza on porzucenie domów, mieszkań i bliskich, to jest wyjazd na zawsze”.

Kilka dni wcześniej rzecznik polskiego MSZ, Marcin Wojciechowski powiedział, że ewentualna ewakuacja osób polskiego pochodzenia ze wschodniej Ukrainy nastąpi po podjęciu ostatecznych decyzji przez instytucje w Polsce. Zaznaczył jednak, że nie jest upoważniony do podawania szczegółów.

Wojciechowski jest na Ukrainie, jako członek misji polskiego resortu spraw zagranicznych z wiceministrem Konradem Pawlikiem na czele.

Oczywiście już w dniu dzisiejszym pojawiły się doniesienia od przedstawicieli rządu, że spekulacje na temat odwołania decyzji o ewakuacji Polaków z Donbasu są tylko spekulacjami nie odpowiadającymi prawdzie.

No tak, ale jednak w dniu dzisiejszym zapowiadana szumnie ewakuacja naszych rodaków z Donbasu, jednak się nie odbędzie i jak już wiadomo nie nastąpi to w jakimś bliżej określonym terminie.

A więc mamy w wykonaniu polskiego rządu kolejny skandal do kolekcji, który zapewne rozmyje się przykryty innymi sensacjami medialnymi.

Tylko proszę to wytłumaczyć tym, którzy zawierzyli słowom premier polskiego rządu, sprzedali swe nieruchomości i dobytek i przez kolejne tygodnie (a może miesiące lub lata) będą pozostawieni bez dachu nad głową żyjąc jak tułacze na spakowanych walizkach i jednocześnie narażeni będąc na tragiczne następstwa wojny.

W tym świetle obecna decyzja odwołująca ewakuację Polaków z Donbasu jest o tyle nieodpowiedzialna, że może pozostawić naszych rodaków na walizkach na bardzo długi czas w przypadku gdyby ukraińskie władze ogłosiły na terytorium kraju stan wojenny. Wtedy opuszczenie terytorium Ukrainy stanie się niemożliwe, ale za to już rozliczą koalicję rządową wyborcy przy kolejnych wyborach, mając na uwadze nieodpowiedzialność tych, którzy zostali poprzednio wybrani do władzy jako reprezentujący interes Polski i Polaków.

A w tym samym czasie, wg. informacji od niezależnych obserwatorów, ukraińskie wojsko uczestniczące w tzw. operacji antyterrorystycznej w południowo-wschodniej Ukrainie,  rozpoczęło wczoraj eskalację konfliktu.

Wczoraj ukraińska artyleria intensywnie ostrzeliwała zamieszkały rejon w dzielnicy Kujbyszewskiej, gdzie pociski trafiły m.in. w wielorodzinny dom przy ulicy Łuzina nr. 1. W wyniku tego ostrzału zniszczony został budynek od trzeciego do piątego piętra. Nikt nie odniósł obrażeń gdyż wcześniej lokatorzy ukryli się w piwnicy.

Jak donosi wywiad powstańczych sił zbrojnych na wczorajszym ostrzale Doniecka ma się nie zakończyć, gdyż z przechwyconych rozkazów wydawanych drogą radiową wynika, że ukraińska artyleria ma kontynuować ostrzeliwanie w dniu dzisiejszym celów cywilnych w dzielnicach: Piotrowskiej i Kijowskiej.

Z rejonu miejscowości Piaski, leżącej na północny-zachód od Doniecka, ukraińska artyleria ostrzeliwała teren kopalni „Butowka”.

Ponownie rozpoczęto prowadzenie walk w rejonie donieckiego lotniska, na którym ukraińska artyleria ostrzeliwała pozycje obronne sił powstańczych:

Słychać było donośne odgłosy broni maszynowej i artylerii toczącej się bitwy w rejonie miejscowości Awdiejewka i Grigoriewka.

W rejonie miejscowości Gorłówka, ukraińska artyleria rozmieszczona w okolicach miejscowości Szum i Majorsk ostrzeliwała pozycje obronne wojsk powstańczych rozlokowane na przedmieściach Gorłówki. Jednocześnie w centrum miejscowości Dzierżyńsk ukraińskie wojska rozlokowały nie ustaloną do tej pory ilość wyrzutni rakiet BM-21 „Grad”, które są nakierowane na ostrzał Gorłówki.

W stronę miejscowości Staryj Ajdar próbowała dostać się duża kolumna ukraińskiego sprzętu opancerzonego osłanianego przez około 300 żołnierzy. W celu uniemożliwienia tego manewru powstańcza artyleria rozpoczęła ostrzał ukraińskiej kolumny wojskowej.

W rejonie pomiędzy drogą łączącą Łopaskino z Łobaczowem żołnierze sił powstańczych rozmieścili w centrum swojej lokalnej linii obrony punkt kontrolny, blokując tym samym ruch na tym obszarze ukraińskich kolumn wojskowych.

Jak podano wczoraj w komunikacie ukraińskiej instytucji monitorującej prawidłowość pracy elektrowni jądrowych; został wyłączony w wyniku uszkodzenia generatora szósty reaktor jądrowy zaporoskiej elektrowni jądrowej. Jak wynika z raportu nie doszło do ulotnienia się substancji promieniotwórczych i tło promieniowania nie odbiega od normy.

Natomiast wiceprzewodniczący Rady Krajowej Donieckiej Republiki Ludowej, Denis Puszilin podał informację, że według przeprowadzonych pomiarów, poziom promieniowania zaporoskiej elektrowni jądrowej przekracza obecnie o 14 razy dopuszczalną ilość.

Według dokonanych wspólnie uzgodnień w dniu dzisiejszym nastąpi kolejna wymiana jeńców wojennych.

W dniu wczorajszym w Kijowie pod Wierchowną Radą doszło do kolejnych protestów mieszkańców miasta niezadowolonych z obecnie prowadzonej przez ukraiński rząd polityki społecznej. Z każdym dniem zamieszki przybierają na sile:

W odpowiedzi na decyzję amerykańskiej administracji o przekazaniu pomocy wojskowej ukraińskim siłom zbrojnym w postaci wycofywanego z Afganistanu sprzętu wojskowego, broni i amunicji, rosyjska Duma Państwowa zezwoliła na udzielenie pomocy wojskowej dla Donbasu.

Jak widać amerykańska decyzja o pomocy wojskowej dla rządu kijowskiego przyczynia się do eskalacji konfliktu na południowo-wschodniej Ukrainie.

Ukraińska Wierchowna Rada przyjęła wczoraj ustawę podnoszącą podatek od towarów importowanych z 5 do 10%, co spowoduje dalsze podrożenie- spotęgowane dodatkowo wzrostem kursu hrywny- cen na rynku krajowym co doprowadzi do jeszcze większego zubożenia społeczeństwa.

W Odessie został wysadzony pociąg wiozący sprzęt wojskowy i materiały zaopatrzeniowe dla ukraińskich wojsk biorących udział z tzw. operacji antyterrorystycznej na południowo-wschodniej Ukrainie:

Na koniec kilka aktualnych filmów:

Pozdrawiam.

332 uwagi do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 29.12.2014r- 114 dzień rozejmu.

 1. WItam! Zgłaszam że jestem i czuwam…
  🙂
  Chwilę trwało zanim przebrnąłem przez wszystkie państwa informacje i linki…
  🙂
  Teraz trochę mejli do znajomych i biorę się za przedpółnocne linki…
  Aby nie wpadać z pustymi rękami – zostawiam link na informację szefa sztabu armii FR który dzis podsumowywał rok stwierdzając że bojowe mozliwości armii rosyjskiej wzrosły w tym roku 1,3 raza… jak oni to wykiczają? Pewnie tak jak w reklamach: że krem „X” jest skuteczniejszy o 92% 🙂 http://ria.ru/defense_safety/20141229/1040776184.html

  Teraz info dla „tankistów” a szczególnie dla Adalberta na temat terminu testów „Armaty” http://ria.ru/defense_safety/20141229/1040794316.html

  A teraz trochę ekonomii pomiĘszanej z polYtykOM :

  Szef Reifeisen Banku stwierdził że USA będą walczyć z Rosją do ostatniego Europejczyka http://ria.ru/world/20141229/1040793130.html

  Prasa pisze (ale jeszcze korki od szampanów tkwią w butelkach) że nastapił koniec dominacji Banku Światowego i MFW http://ria.ru/politics/20141229/1040794789.html

  Plus w bonusie takie infografiki

  http://ria.ru/ny2015_dishes/20141226/1040352605.html

  http://ria.ru/ny2015_advice/20141221/1039186608.html

  Polubione przez 8 ludzi

 2. Dziś podziękuję za wspolnie spędzony czas. Wkrotce zaczniemy odliczac czas do konca starego roku. Nowy rok niesie nowe nadzieje, lecz rownież obawy.
  Zwyczajowo juz pozegnam się pozyczając spokojnej nocy Panstwu. 🙂

  Polubione przez 4 ludzi

 3. Ja również się melduję z uśmiechem powitalnym i nocnymi linkami – polecam zanim zaczniecie to „samodzielnie” wklejać” – można kopiować „ode mnie” !!!
  🙂 🙂 🙂
  http://kodluch.wordpress.com/2014/12/30/29-12-2014-poniedzialkowa-polnoc/comment-page-1/#comment-738

  Wpis poranny – link warty przypomnienia:
  wdakra 30 Grudzień 2014 o 04:21 Edytuj

  Nie wiem, czy to już było. Przydługie, ale interesujące. Może warto to przypominać w obliczu parcia do wojny?

  https://ptto.wordpress.com/2013/11/26/polska-1939-1945-straty-osobowe-i-ofiary-represji-pod-dwiema-okupacjami/

  Polubione przez 5 ludzi

 4. Popyta na złote monety, sztabki i cenne metale wśród Rosjan wzrósł w obecnym kwartale o 40% http://www.regnum.ru/news/economy/1881751.html

  Bardzo ciekawa analiza o Saudach, USA, ropie i różnych mitach! http://www.regnum.ru/news/economy/1881735.html

  Pan Łukaszenko wraz z synem jakby była potrzeba pojechał by walczyć na Donbasie. „To nie jest „cudza” wojna, to dzieje się na naszym progu”… http://www.regnum.ru/news/polit/1881710.html

  Ukraiński „polityk” twierdzi że ukry mogą szantażować Rosję Krymem. Rosja jest słaba, jest autsajderem i nie śmie przerwać dostawy węgla dla u’Krainy” http://www.regnum.ru/news/polit/1881685.html

  Polubione przez 4 ludzi

 5. Poroszenka „zabił” na terenie lotniskowca 12 „opołczeńców”… Teraz wyjaśniam. Na konferencji Pan Rzeźnik Krainy na „U” chciał się pochwalić jakims zwyciestwem i opowiedział o tym że lotniskowiec jest pod kontrolą kijowian a podstępni separatyści zaatakowali. Zginęło co prawda 3 „wojennych” ukrów ale zabito 12 lub 14 terrorystów a jednego wzięto do niewoli.
  Tak opowiadał a chodziło i bój w Piaskach gdzie faktycznie zginęło 3 ukrów z 93 brygady. Został też ranny banderowiec z „OUN” a drugi z „Prawego Sektora”. Co ciekawe – linkowałem o tym że wojskowe władze DNR zaprzecają temu żeby jakiś oddział DNR walczył w tej okolicy z 93-cią Brygadą… http://rusvesna.su/news/1419902880

  Kilka ciekawostek z „nakanune.ru” zebrane razem – warte zaglądnięcia! http://www.nakanune.ru/news/2014/12/30/22382578/

  Polubione przez 4 ludzi

 6. Dzisiaj wpis końcowy lot MH17na podstawie nowych zdjęć po transporcie z crashsite w Grabove i pozostałych village. Reszta niech raportują eksperci, mający dostęp do szczątków samolotu i fragmentów pocisków głowicy bojowej? oraz BT i ME. Mają możliwość pomierzyć kąty oraz zbadać strukturę metalu w laboratorium po uderzeniach …mknących z wielką prędkością ….
  Chyba, że znowu coś wymyślą, a ja się pomyliłem, do czego mam prawo jako szeregowy rakietówki plot.. 🙂

  Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.