Wojna domowa na Ukrainie 31.12.2014r- 116 dzień rozejmu.


Nowa broń na nowy rok- na zdjęciu widać żołnierza sił prokijowskich z amerykańskim przeciwpancernym karabinem snajperskim M82A3 „Light Fifty” produkowany przez firmę „Barrett Firearms”.

W dniu dzisiejszym, a więc ostatniego dnia roku 2014 mija 116 dzień rozejmu w ukraińskiej wojnie domowej i jednocześnie 245 dzień od rozpoczęcia przez kijowskie władze tzw. operacji antyterrorystycznej w zbuntowanych obwodach południowo-wschodniej Ukrainy.

Nie podam dzisiaj państwu dokładnego bilansu tych 245 dni działań wojennych podjętych przez ukraińskie władze przeciwko swoim rosyjskojęzycznym obywatelom, ale są one porażające.

I tak: w ciągu siedmiu miesięcy prowadzonej wojny zginęło około 5 tys osób cywilnych i kilkakrotnie więcej odniosło rany- w tym bardzo poważne, prowadzące do trwałego kalectwa, zniszczone zostało tysiące domów jednorodzinnych i setki mieszkań w blokach, zniszczono sklepy, magazyny, fabryki, kopalnie, huty, przedsiębiorstwa komunalne, elektrownie, kotłownie centralnego ogrzewania, szkoły, przedszkola, szpitale, domy pomocy społecznej, drogi, tory kolejowe, mosty, sieć gazową, wodną i ciepłowniczą oraz wiele linii przesyłowych i transformatorów energii elektrycznej. Wszystko to w sumie, plus inne działania podejmowane wobec społeczeństwa zbuntowanego Donbasu, doprowadziły do zapaści gospodarczej i prawdziwej tragedii humanitarnej.

Oczywiście w tym czasie, ani spontanicznie wyłonione władze zbuntowanego regionu, ani też ludność cywilna nie załamała się pod wpływem zła jakie im zafundowały nowe władze kijowskie, tylko cierpliwie i z pokorą usuwali skutki ostrzałów artyleryjskich próbując, często bardzo skutecznie, dostosować się do życia w tych tragicznych dla nich okolicznościach.

W ten sposób powstała cała dobrze uzbrojona, zaopatrzona i odziana armia powstańczych sił zbrojnych. Powstały również wszelkie możliwe instytucje działające niezależnie od centralnej władzy, które przejęły jej funkcje.

A największym sukcesem było to, że na początku licząca 56 osób grupa uzbrojonych buntowników, którzy przeciwstawili się kijowskiej władzy, doprowadziła do tego, że nie ziściły się buńczuczne słowa pełniącego wówczas obowiązki prezydenta Ukrainy, Turczynowa, który ogłosił, iż wojska wyznaczone do zaprowadzenia porządku w Donbasie, przywrócą go w ciągu czternastu dni.

Jak dzisiaj po 245 dniach widzimy, nie tylko nie zrobiono z powstańcami (terrorystami- jak ich do dnia dzisiejszego określa kijowska władza) porządku, a nie dość tego te same władze, które rozpoczęły wojnę z częścią swojego społeczeństwa, zmuszone były aż dwukrotnie rozpocząć rozmowy pokojowe w obliczu sromotnej ich klęski.

Klęski, która już dziś kosztuje naród miliardy wyrzuconych w błoto dolarów, klęski ponad 10 tys zabitych żołnierzy i kilkudziesiąt tysięcy rannych, klęski utraconego bezpowrotnie sprzętu wojskowego i klęski upa-dłego morale wszystkich tych, którzy uczestniczyli w tej nieludzkiej wojnie z własnym narodem.

Klęski, której obrazem jest upa-dek państwa i do dziś dnia nadal poniewierające się po donbaskich polach i lasach setki- a może nawet tysiące- zwłok żołnierzy niepochowanych w sposób godny, którzy bezsensu zginęli z woli demokratycznej władzy.

Oraz klęski narodu ukraińskiego, który dziś ponownie musi walczyć na kijowskim Majdanie o swoje niezbywalne prawa.

Jednocześnie to wszystko dowodzi do czego prowadzi instrumentalne wykorzystywanie państw i narodów, przez siły polityczne wolnego świata, szczycącego się mianem wzorca i obrońcy demokracji;  jej praw oraz swobód obywatelskich.

Jak sądzę dla nas wszystkich- to co się wydarzyło w ciągu mijającego właśnie roku na Ukrainie, będzie stanowiło poważne ostrzeżenie, że ofiarami politycznych szaleństw rządów państw- tak w wymiarze globalnym jak i na arenie krajowej- zawsze stają się ci, których władze poświęciły na ołtarzu własnych interesów.

A przecież w demokracji miało być inaczej, bo to władze miały wypełniać wolę narodu, a nie odwrotnie.

Jak widać demokracja zatoczyła wielkie koło i powróciła w miejsce systemów totalitarnych, w których to władza narzuca swoją wolę większości, zaś większość ta-   zmanipulowana pozorami wolnego wyboru oraz zmasowanym atakiem propagandy wiodących mediów- utraciła w rzeczywistości swoją podmiotowość na rzecz gospodarczo-finansowych sitw i grup nacisku.

Dlatego też sądzę, że mijający rok jest rokiem przełomowym, po którym już nic nie będzie tak jak dawniej.

Czego sobie i państwu życzę w przemijającym właśnie 2014 roku.

A w Donbasie pod ostrzałem ukraińskiej artylerii nadal trwa rozejm i giną ludzie.

W pobliżu miejscowości Piaski doszło do bratobójczej potyczki pomiędzy żołnierzami ukraińskiej 93 brygady zmechanizowanej, a członkami ukraińskiego batalionu gwardii narodowej „Sicz”. Konflikt wybuchł w wyniku bezpodstawnego oskarżenia wysuniętego przez członków „Siczy”, że żołnierze 93 brygady zdradzili ideały majdanu oraz interesy Ukrainy a także o współpracę z donbaskimi separatystami.

Konflikt ten przerodził się w chaotyczną wymianę ognia, po tym jak członkowie „Siczy” próbowali aresztować dowództwo 93 brygady. W wyniku strzelaniny po obu stronach są zabici i ranni.

Aby ukryć efekty wczorajszego incydentu członkowie batalionu „Sicz” postanowili obciążyć powstańców jego skutkami, przypisując im winę za śmierć swoich towarzyszy broni. Tak więc aby zrealizować ten niecny plan, porwali jednego z żołnierzy powstańczych sił zbrojnych, aby następnie po zabiciu go  podrzucić jego zwłoki w rejon gdzie złożono wcześniej poległych członków „Siczy”, oskarżając jednocześnie powstańców o naruszenie warunków rozejmu.

We wpisie jaki zamieścił dzisiaj na swoim profilu na Facebooku zastępca dowódcy ukraińskiego batalionu „OUN”, Borys Gumieniuk można przeczytać taka oto informację:

„W tej chwili trwa zacięta walka. Nasze pozycje otoczone są z trzech stron. Ostrzał moździerzami, ciężką artylerią i z broni ręcznej. Żołnierz  batalionu „OUN” o pseudonimie „Biały” został ranny. Towarzysze z prawego sektora udzielili mu pomocy medycznej. Módlcie się.”

W odpowiedzi na to Ministerstwo Obrony Donieckiej Republiki Ludowej złożyło oficjalne oświadczenie, że powstańcze siły zbrojne nie mają żadnego związku z wczorajszym incydentem zbrojnym w Piaskach.

W rejonie samego Doniecka dochodziło do lokalnych potyczek i słychać było strzały oraz odgłos wybuchów pocisków artyleryjskich szczególnie na obszarze lotniska i północno-zachodnich obrzeżach miasta. Skutki ostrzału oraz straty dotychczas nie są znane.

Na północnych przedmieściach Gorłówki nadal kontynuowane są walki, szczególnie w rejonie punktów: Szumy i Majorsk.

W rejonie miejscowości Wolnowacha- na południe od Doniecka- ukraińska armia skoncentrowała bardzo dużą ilość ciężkiego sprzętu i ludzi. Prawdopodobnie z tego kierunku planowane jest zdecydowane uderzenie na Donieck od południa i odizolowanie miasta przez połączenie tego ataku z ofensywą przeprowadzoną przez ukraińskie wojska obecnie znajdujące się w kotle Debalczewskim.

Nadal w wyżej wspomnianym rejonie miasta Wołnowacha dochodzi do licznych potyczek i ostrzału przez ukraińską artylerię powstańczych stanowisk obronnych oraz celów cywilnych w pobliskich miejscowościach.

W rejonie Debalczewa również dochodzi do lokalnych potyczek szczególnie na linii miast Nikiszino-Kruglika i Junokomunarska-Sławno.

Na wschód od Ługańska w rejonie na południowy-wschód od Stanicy Ługańskiej ukraińskie wojska koncentrują znaczne ilości ciężkiego sprzętu pancernego i ludzi. Tam też na przyczółku na północ od stawów hodowlanych żołnierze ługańskich sił zbrojnych zaczęli intensywnie przygotowywać się do odparcia spodziewanego ataku mającego na celu okrążenie Ługańska od południowego-wschodu.

W tym samym rejonie, ale na północ od Ługańska powstańcze siły zbrojne zajęły przyczółek w okolicach miejscowości Szczastie na północ od brzegu rzeki Sewierskij Donieck. Manewr ten ma na celu odcięcie ukraińskich żołnierzy rozlokowanych w rejonie miasta od ich sił głównych na zapleczu frontu i docelowo zamknięcie ich w kotle.

Na północ od miejscowości Dzierżyńsk, na drodze łączącej to miasto z Konstantinowką został zaatakowany przez nie rozpoznany dotychczas oddział konwój ukraińskich samochodów osobowych, którymi jechali ochotnicy. W wyniku ostrzelania z broni ręcznej zostało zabitych dwoje ochotników oraz jeden został bardzo ciężko ranny w głowę.

W dniu wczorajszym ukraiński prezydent uczestniczył na poligonie w Jaworowie niedaleko Lwowa w uroczystym przekazaniu „nowego” sprzętu wojskowego  dla uzupełnienia jego stanu w rejonie prowadzonej tzw. operacji antyterrorystycznej:

Wojsku przekazano m.in. zmodernizowane czołgi T-64 BV, 203-mm samobieżne haubice „Piwonia”, samochody opancerzone firmy Kraz typ „Spartan”, śmigłowce bojowe Mi-8 i Mi-2, pojazdy inżynieryjne, ambulanse pomocy medycznej, oraz karabiny szturmowe „Fort”. Łącznie przekazano ponad 100 sztuk sprzętu ciężkiego.

W centrum Odessy milicja porządkowa znalazła w zaparkowanym samochodzie osobowym typu minivan posiadającym rejestrację z Lwowa  znaczną ilość ręcznych granatów bojowych typ; F-1 i RGD oraz różnego typu amunicja do różnych rodzajów broni ręcznej. Ponadto w samochodzie ukryte były samoloty bezzałogowe zwiadu lotniczego:

Na koniec kilka zdjęcia z ukraińskiej przeprawy promowej na rzece Sewierskij Donieck oraz aktualne  reportaże filmowe:

A teraz obiecane filmy:

Pozdrawiam.

207 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 31.12.2014r- 116 dzień rozejmu.

 1. Życzę wszystkim Państwu dużo, dużo dobrego i szczęścia w Nowym Roku. Dziękuje za miło spędzony z Państwem czas. Podnosi to na duchu , ze są jeszcze tacy ludzie. Wszystkim czytającym, piszącym i gospodarzowi DOSIEGO ROKU

  Pozdrawiam serdecznie

  Polubione przez 5 ludzi

     • 1981r. jugosłowiańska, a ściślej chorwacka „AZRA” zafascynowana Solidarnością i Polską śpiewa: Gdanjsk osamdesete
      kad je jesen rekla ne

      gdanjsk osamdesete
      drzali smo palceve

      Rudari, studenti, brodogradiliste, svi mi
      gdanjsk osamdesete, uzavrele tvornice
      dva puta se ne salju tenkovi na radnike
      nisu se usudili, pobjedili smo svi mi

      Poljska u mome srcu
      u mome srcu mazurka
      Poljska nije nikad
      nije nikad dala quislinga

      Svaki dan poloneza zvoni na mojim vratima
      poljski jantar, narukvice, volodjine cuke
      siber u pola cijene
      Papa Wojtyla i ja
      gdanjsk osamdesete, redovi za novine
      nezavisni sindikati, komiteti zastite

      Gdanjsk osamdesete, uzavrele tvornice
      dva puta se ne salju tenkovi na radnike
      tenkovi na radnike, tenkovi na nas

      Po polsku:

      Gdańsk, lata osiemdziesiąte
      Kiedy jesień powiedziała nie
      Gdańsk, lata osiemdziesiąte
      Trzymaliśmy kciuki.

      Górnicy, studenci, stoczniowcy, wszyscy my
      Gdańsk osiemdziesiąte, zawrzały fabryki
      Dwa razy nie wysyła się czołgów na robotników
      Nie ośmielili się, zwyciężyliśmy my wszyscy.

      Polska w moim sercu
      W moim sercu mazurek
      Polska nigdy, przenidgy
      nie wydała na świat zdrajcy.

      Każdego dnia polonez dźwięczy w moich progach
      polski bursztyn, bransolety, zegarki ze Wschodu
      kalkulatory za pół ceny
      Papież Wojtyła i ja.

      Gdańsk lata osiemdziesiąte,
      kolejki po gazety
      Niezależne związki zawodowe,
      komitety obrony

      Gdańsk lata osiemdziesiąte, zawrzały fabryki
      Dwa razy nie wysyła się czołgów na robotników
      Czołgów na robotników, czołgów na nas.

      Jakość nagrania „niespecjalna”.I jeszcze uwaga – byliśmy zródłem( niezdrowej,z perspektywy)
      fascynacji..i w dodatku rozmieniliśmy co się dało -NA DROBNE.

      Skrzyżujemy nasze ścieżki i przemyślenia w AD 2015.
      Zyczmy sobie i dookoła siebie,oby spełniły się marzenia – a o 2014′ już choćby
      z powodu którego jesteśmy razem – zapomnijmy! ( Wiem,nie da się,ot tak sobie,
      wymazać z pamięci). Jesteśmy świadomi zagrożeń – przyszłość ,niestety nie zapowiada
      się w optymistycznych barwach…chyba że…

      Szampańskiego nastroju i zabawy!!!!!!!!!!!!!

      Polubione przez 5 ludzi


 2. Analiza na temat majdanu http://novorus.info/news/analytics/32006-korichnevyy-maydan-tupik-fashingtona.html

  O tym co nie poszło na antenę – 2 filmy – przyznaję że jeszcze nie obejrzałem! 🙂 http://novorus.info/news/video/32017-s-danilov-zapis-ishodnika-kotoruyu-ne-pustili-v-efir.html

  Trochę rozważań historycznych o „ukrach” i „małorosjanach” / przeze mnie nazywanych Rusinami/ http://novorus.info/news/policy/32035-ukrainstvuyuschie-i-malorossy.html

  O tym jak nie dac się zatrzelić. Czyli o tym jak wszyscy wzywani do woja uciekają na Krym i do … Polszy http://rusvesna.su/news/1420019368

  To już chyba linkowałem o tym jak Chiny podają do sądów miedzynarodowych ukrów by oddali DUUUUŻĄ kasę http://rusvesna.su/news/1419940819

  Polubione przez 8 ludzi

 3. Co prawda jeszcze nie uciekam, ale chciałbym złożyć życzenia wszystkim przyjaciołom i bywalcom blogów AdNovum, oraz przede wszystkim samemu Wodzowi.
  Jest takie stare życzenie:
  „Oby najbliższy rok był najgorszym z nadchodzących”
  I na to liczę.

  I oczywiście fotka z kotem 🙂

  Polubione przez 9 ludzi

 4. Jak ktoś lubi porządne pierdolnięcie to powinno się spodobać

  Życzę wszystkim w Nowym Roku przede wszystkim spokoju i zdrowia. Aby ta zawierucha na Ukrainie skończyła się jak najszybciej. Życzę Wam spełnienia Waszych osobistych celów w życiu, jak najmniej trosk i jak najwięcej zadowolenia z życia.

  Na koniec libański zespół metalowy Blaakyum

  Polubione przez 8 ludzi

 5. Właśnie przeczytałem link podesłany przez Pana Bruska (wypowiedź mera Rawy Ruskiej o sytuacji ekonomicznej ). Wrażenia: Szok, niedowierzanie, strach – Miasto leży 2 km od polskiej granicy. Sprawdziłem też co nieco o samym merze miasta (kobieta, aktywistka majdanu, były wojskowy(?) ). Pogorszenie sytuacji życiowej mieszkańców Rawy nie wydaje się aż tak dramatyczne, gdy przeczyta się reportaże o mieście sprzed roku
  http://wyborcza.pl/duzyformat/1,134723,15068955,Jutro_tez_tutaj_bede.html
  niemniej dla tych ludzi przyzwyczajonych do biedy utrata dochodów i większe podatki doprowadzą w rezultacie do pogorszenia ich stopy bytowej zgodnie z hierarchią bieda-> nędza-> śmierć

  Polubione przez 7 ludzi

 6. Wielokrotnie gadaliśmy tu o propagandzie, manipulacjach i praniu mózgów od najmłodszych lat. Być może wielu z nas głęboko zapadły w pamięć wyczyny „pedagogiczne” niejakiej Iriny Farion, żeńskiego odpowiednika Parubija, Ljaszko i Tiahnyboka i byłej (chyba?) deputowanej.
  A jeśli tak, to „jeszcze jedna cegła w murze” i Pink Floyd, z absolutnie, IMO, genialnego albumu.

  Polubione przez 9 ludzi

 7. Autorowi bloga, wszystkim milczącym czytającym, piszącym oraz ich rodzinom na ten Nowy Rok 2015 składam najlepsze życzenia: 🙂
  Na scynści, na zdrowi, na tyn Nowy Rok, winsujym Wom scynścio, zdrowio caly rok. Byście byli zdrowi, weseli jako w niebie anieli. Byście mieli wsytkigo dości, jako w lesie na choince łości. By sie Wom chowały chłopcy i dziywcynta, bycki i cielynta. Coby sie Wom kopiło, snopiło, dyślym do stodoły obrociło. Coby Wom krowicki same się doiły, trzy razy w roku sie cieliły. Byście furmanili, konie piykne mieli. To co zarobili byście nie przepili. By Wos nie bolało w boku ani w kroku na tym Nowym Roku, tak to Boze dej.

  Zdążyłem tylko zrobić Wstępniaka o MH17 – polecam czytać dopiero 2.

  Polubione przez 10 ludzi

 8. Сводки от ополчения Новороссии
  today at 11:30 pm
  01.01.15. Фото от ополчения.

  „Украинский Т-64 Б подорвавшийся на мине в пригородах Донецка”.

  Polubione przez 4 ludzi

 9. Witam
  było? http://wiadomosci.onet.pl/swiat/dawid-hudziec-w-gazecie-wyborczej-ja-wspieram-noworosje/q2lf
  Dosłownie na moment udało mi sie dopasc przed kompa.. 🙂

  W nadchodzącym Nowym Roku życzę Autorowi i forumowiczom wszystkiego najlepszego. Oby ten nadchodzący 2015 był lepszy od poprzedniego.
  Dużo szczęscia i radości dla każdego.
  żeby wszystkim ludziom i narodom w zgodzie dobrze się żyło
  a na Ukrainie banderyzm wyginął

  pzdr dla wszystkich

  Polubione przez 7 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.