Wojna domowa na Ukrainie 1.01.2015r- 117 dzień rozejmu.


Impreza wigilijna zorganizowana dla uczniów w wyremontowanej niedawno szkole podstawowej w miejscowości Grabskoje.

„Dobiegający końca 2014 rok był bardzo treściwy w zakresie umacniania dwustronnych stosunków rosyjsko-indyjskich (…) Indyjsko-rosyjski związek, który nakreślił się po zawartych pod koniec tego roku porozumieniach, staje się jednym z kamieni węgielnych, na których opiera się nowy system ładu światowego, rzucający wyzwanie wszystkim próbom zachowania świata jednobiegunowego– te słowa napisał w swoim artykule w piśmie „Russia&India Report” indyjski naukowiec Debidetta Orobinda.

Tak więc odradza się ponownie świat dwubiegunowy, tylko czy takie rozwiązanie jest na rękę tym ukrytym siłom, które chciały posiąść nad nim swą władzę stając na czele rządu światowego?

Jak sądzę atak na Rosję przy pomocy ukraińskiej rewolty był ostatnią- i bardzo niebezpieczną- próbą odwrócenia procesu jaki już jakiś czas temu się rozpoczął i nadal nieprzerwanie trwa.

Dlatego też, filmy dokumentalne nad jakimi obecnie pracuje amerykański reżyser Oliver Stone poruszające temat sławnego uciekiniera ze Stanów Zjednoczonych, Edwardzie Snowdenie oraz film przedstawiający prawdziwe przyczyny ukraińskiej rewolty ujawnią wreszcie to co dotychczas pod szumem agresywnej propagandy wiodących mediów zachodnich było szczelnie ukrywane, gdzie o historii ukraińskiego zamachu stanu wypowiedział taką oto swoją opinię:

„To na wskroś brudna historia, ale w tragicznym następstwie tego przewrotu Zachód utrzymał dominującą narrację o ,Rosji na Krymie’, podczas gdy faktycznie powinno się mówić o ,USA na Ukrainie’. Na Zachodzie nie ujawnia się prawdy”

Jednocześnie Oliwer Stone jest pewny, że „prawda w końcu wyjdzie na jaw”, i że „będzie to w porę, by powstrzymać dalsze szaleństwa”.

Miejmy nadzieję, rozpoczynając ten nowy 2015 rok, że tak właśnie się stanie jako to ujął Oliwer Stone, bo obecnie do przekroczenia „cienkiej, czerwonej linii” pozostał już tylko jeden niewielki krok, po zrobieniu którego nie będzie już odwrotu, a świat pogrąży się w piekle samozagłady.

Jednocześnie na samej Ukrainie trwa nadal szaleństwo pseudo patriotycznego gloryfikowania nazizmu. I tak mer Lwowa (będący jednocześnie twórcą i liderem współrządzącej partii „Samopomoc”), Andrij Sadowyj domaga się aby ukraiński parlament uznał Ukraińską Powstańczą Armię za formację zbrojną będącą stroną walczącą podczas II Wojny Światowej:

„My pamiętamy o bohaterach. Każdego miesiąca miasto  dopłaca weteranom UPA z budżetu (Lwowa- dopisek mój) do emerytury po tysiąc hrywien i nadal będziemy to robić. Musimy pamiętać o naszych bohaterach – o współczesnych oraz o tych, którzy walczyli o nasze państwo w poprzednim wieku”.

Mer Lwowa zapomniał tylko dodać po jakiej to stronie walczyli członkowie UPA i jakimi dokonaniami mogą się pochwalić z czasów II Wojny Światowej i po jej zakończeniu.

Dla przypomnienia panu Andierjowi Sadowemu oraz tym, którzy nie znają historii Polski oraz historii II Wojny Światowej załączę kilka linków na ten temat:

1.   http://pl.wikipedia.org/wiki/Rze%C5%BA_wo%C5%82y%C5%84ska

2.   http://dziennik.artystyczny-margines.pl/zbrodnia-ss-galizien-w-chodaczkowie-wielkim-16-04-1944/

3.   http://www.prawy.pl/historia/3456-bogdan-melcer-swiadek-zbrodni-upa-zywcem-wrzucili-dzieci-za-nogi-do-ognia

itd….

To było tylko kilka dokumentów na temat „bohaterskich dokonań” bojowców z UPA, o których lwowski mer zapomniał również dodać, że Zachód od czasów zakończenia II WŚ. jednoznacznie potępił faszystowski zbrodniczy system, odciął się od niego, zbrodniarzy ukarał, zaś gloryfikację zbrodniarzy i symboli faszyzmu zakazał pod karą więzienia.

Niestety ale taka postawa mera jak i najwyższych ukraińskich władz nie jest odosobniona, zaś sam Zachód, który odciął się wcześniej od ideologii głoszącej faszyzm i będącej jego wynikiem zbrodni ludobójstwa, w przypadku tego co się obecnie dzieje na Ukrainie nagle zaniemówił nabierając wody w usta.

Ta właśnie postawa Zachodu powoduje, że odradza się ideologia nazistowska na Ukrainie, z którą niebawem będą bardzo poważne problemy, ale jak sądzą ci politycy zachodni, którzy przez zaniechanie jej przyzwalają; nie będzie to problem dotyczący samego Zachodu, tylko ewentualnie krajów sąsiadujących z Ukrainą, a ten problem oni mają w głębokim poważaniu.

Tak zresztą samo jak to co się obecnie dzieje na południowo-wschodnich rubieżach Ukrainy, gdzie zachodni bojowcy walki o prawa człowieka, zapobiegania zbrodni wojennych i przestrzegania standardów demokratycznych, nagle udają, że nic się złego nie dzieje, że nie ma żadnego problemu.

Dla równowagi proszę sobie przypomnieć jaki rejwach przetacza się przez prasę zachodnią w momencie gdy w Polsce odbywają się Marsze Niepodległości, nazywając je odradzaniem się faszyzmu polskiego.

To jest właśnie miara obłudy zachodnich polityków i ich medialnych tub propagandowych, gdy ostro krytykując odradzanie się autentycznego patriotyzmu w Polsce nazywając go skrajnym nacjonalizmem lub też nawet faszyzmem, a tego co jest autentycznym gloryfikowaniem i odwoływaniem się do skrajnego nazizmu jakie obecnie ma miejsce na Ukrainie oraz do zbrodni wojennych tam popełnianych i łamaniu podstawowych praw obywatelskich i zasad demokracji po prostu nie dostrzegają.

Tym właśnie sposobem politycy zachodni obnażyli swoje prawdziwe oblicze, które za maską walki o dobro człowieka i jego prawa ukryli swój oręż służący im do prowadzenia agresywnej ekspansji ekonomicznej i militarnej.

A w tym samym czasie ostatniego dnia mijającego wczoraj 2014 roku ukraińska artyleria ostrzelała po raz kolejny cele cywilne w Doniecku.

Pociski spadły na południowym skraju miasta niszcząc garaże na terenie firmy „Tekstilczik”. Ostrzelana również została szkoła oraz dzielnica Leninska, zaś na teren kopalni „Oktriabskiej” ukraińska artyleria ponownie zaczęła używać pocisków zapalających, które wywołały pożary na zgromadzonych tam hałdach.

Na terenie donieckiego lotniska ukraińscy snajperzy ostrzeliwują pozycje wojsk powstańczych.

Powstańcy nie odpowiadali na ten prowokacyjny ostrzał swoich pozycji świętując zakończenie starego roku:

Z rozlokowanych na północ od Gorłówki ukraińskich stanowisk ciężkiej  artylerii w miejscowościach: Dzierżyńsk, Szum, Artemowsk, Kurdiumowka i Kodema prowadzono od godziny 20:00 przez ponad trzy godziny ostrzał przedmieść Gorłówki. Następnie ostrzał był kontynuowany od godziny pierwszej w nocy i kolejny tuż nad ranem około godziny piątej czasu lokalnego. W wyniku tego incydentu są ranni po stronie cywilów. Dokładna ilość ofiar jest obecnie w trakcie ustalania.

Około czwartej rano pierwszego dnia nowego roku ukraińskie wojsko usiłowało zdobyć pozycje obronne zajmowane przez powstańcze siły zbrojne w rejonie miejscowości Nikiszino. Po trwającej godzinę walkach- przy dużych stratach własnych- ukraińskie wojsko wycofało się na swoje pozycje. Przez radio będący pod wpływem alkoholu  jeden z tamtejszych ukraińskich dowódców zagroził ostrzałem artyleryjskim pozycji sił powstańczych. W wyniku czego na pozycjach powstańczych ogłoszono alarm bojowy. Po stronie powstańców nie odnotowano żadnych strat.

W rejonie Ługańska było wczoraj spokojnie ale ukraińskie wojsko zaczęło ściągać tam samobieżne armaty 2S7 „Piwonia”, którymi można razić bezkarnie cele cywilne pociskami o masie ładunku wybuchowego ponad 100 kg na odległości około 40 km:

Tak więc w najbliższym czasie po chwilach spokoju można się spodziewać, że Ługańsk i jego okolice ponownie znajdą się pod ogniem ukraińskiej artylerii ciężkiej.

Tym bardziej sytuacja tam jest niedobra, bo mimo intensywnie prowadzonych prac remontowo-naprawczych infrastruktury miejskiej przy obecnie panującej tam bardzo niskiej temperaturze dochodzącej nawet do -16 st. C, nadal nie udało się naprawić ponad 70 kotłowni centralnego ogrzewania i w pełni wyremontować 10 szpitali. Obecnie całe miasto zasila w ciepłą wodę oraz CO tylko 55 kotłowni, zaś  w pełni pracują zaledwie  cztery placówki medyczne.

Wczoraj władze miasta zmuszone były do wyłączenia dopływu energii elektrycznej od godziny 17:15 czasu lokalnego na znacznym obszarze Ługańska w tym oświetlenie ulic.

Stacje benzynowe pracować mogą bo podłączone zostały do spalinowych generatorów elektrycznych  dzięki czemu może funkcjonować nadal komunikacja miejska mimo, że wobec wprowadzonej tam godziny policyjnej jest bardzo mała ilość pasażerów. Ale za to pracownicy służby zdrowia i zakładów komunalnych mogą dojechać o każdej porze do pracy, co umożliwia nadal w miarę normalne- jak na te warunki- funkcjonowanie infrastruktury miejskiej.

Mieszkańcy Ługańska, którzy zdecydowali się wczoraj świętować powitanie nowego roku zmuszeni byli oświetlać swoje mieszkania świecami i lampami naftowymi., co dodało swoistego klimatu i romantyzmu tym ostatnim godzinom starego roku.

Z uwagi na przerwy w dostawach energii elektrycznej nie działała również telefonia komórkowa.

Na koniec kilka aktualnych zdjęć i relacji filmowych:

Pozdrawiam:

164 uwagi do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 1.01.2015r- 117 dzień rozejmu.

 1. Witam z rana tradycyjną „piąteczką” 🙂
  Widzę że nie dotrwałem z Wami wczoraj do końca a wklejone filmy i informację zaraz sobie pooglądam… 🙂
  Widze też że moje linki muzyczne to białe plamy – za co przepraszam – jakbym chciał zrobić to specjalnie to nie wiedział bym jak! 🙂

  Z „wykładu” widac że mróz i tragiczna sytuacja Krainy nic nie zmieniły w głowach ukrów…

  Cóż, trzeba trzymać kciuki za nasze „władze” bo chyba nie jestesmy jako kraj przygotowani na masowy napływ uchodźców – a to nam niestety grozi….

  Kilka porannych linków

  LNR: „Wymiana jeńców nastapi jak Kijów będzie gotowy” http://ria.ru/world/20150101/1041116519.html

  W Doniecku powitanie nowego roku przeszło bez problemów i spokojnie… http://cdn1.img22.ria.ru/images/104023/90/1040239002.jpg
  http://ria.ru/world/20150101/1041115211.html

  W noworocznym przemówieniu Pan Putin powiedział o tym że zostanie zwiekszona rola BRICS na arenie międzynarodowej http://ria.ru/politics/20150101/1041081802.html

  Ukrów do wściekłości doprowadziły rozmowy Pana Oliwiera S. z Panem Janukowiczem http://ria.ru/world/20150101/1041103101.html

  Dla tych co maja problem z cukrem mała infografika http://ria.ru/infografika/20141230/1040894666.html

  Dla tych co tropią na wszystkich produktach rózne „E” http://ria.ru/infografika/20141230/1040882332.html

  Oraz infografika na temat tego co zmienia się w Rosji w tym roku http://ria.ru/ny2015_resume/20141229/1040744308.html

  Polubione przez 7 ludzi

 2. Linkuję dzisiejsze felietony Obserwatora:

  Na tym świecie nie ma miejsca dla byłych Imperiów. Cytat „Co ciekawe kraje aspirujące do supremacji potrafią ze sobą współpracować w wymiarze globalnym, w zasadzie tylko wtedy, jeżeli nie mają żadnych doświadczeń historycznych i są w stanie bezstratnie ograniczyć swoje globalne aspiracje wobec partnera. Każda inna współpraca jest nieszczera i opiera się na dążeniu do dominacji – na przykład poprzez uzależnienie. Pierwszym przypadkiem globalnej współpracy strategicznej – w ograniczonym wymiarze, ale jednak liczącym się jest współpraca Rosji z Indiami, a przykładem dominacji i dążenia do uzależnienia – przypadek próby strategicznej wasalizacji Unii Europejskiej przez USA.” http://obserwatorpolityczny.pl/?p=28735

  Jak w Rosji zostać milionerem i żyć dostatnio? Cytat „Mechanizm jest fantastyczny – kradniesz dużo, oszukujesz, potem sąd skazuje cię na siedzenie w domu, kiedy możesz te pieniądze wydawać, siedząc w cieple z rodziną, kobietą, psem, komputerem – przyjmując gości, coś wspaniałego – naprawdę Rosja to najbardziej humanitarny kraj na świecie! Czegoś takiego nie ma nigdzie indziej, przeważnie przestępca gnije w celi z pluskwami, no ale w Rosji? Mowy nie ma – tam jak ukradłeś więcej niż milion, to dobre państwo rosyjskie skazuje cię na wygodny areszt domowy – nic tylko kochać takie państwo!”
  http://obserwatorpolityczny.pl/?p=28713

  Sankcje przeminą a Krym i świadomość kto jest wrogiem pozostanie!
  Cytat ” Skoro zbuntował się Majdan w Kijowie – to nie mógł się zbuntować Krym lub Donbas? W przypadku Krymu – tamtejszy bunt jest jeszcze bardziej legalny bo usankcjonowany przez referendum, w trakcie jak państwo ukraińskie było w trakcie rewolucji – mieszkańcy Krymu demokratycznie powiedzieli, że nie chcą dłużej takiej przynależności państwowej, a ponieważ nie było wówczas legalnej i prawowitej władzy na Ukrainie – skorzystano z jedynej możliwości uratowania półwyspu przed Chaosem jakim była jego stabilizacja przez lokalne oddziały milicji oraz – jak się potem okazało wsparcie ze stron wojska Federacji Rosyjskiej obecnego legalnie na Krymie przez cały czas na podstawie wcześniejszych umów z legalnymi władzami Ukrainy, które właśnie były wówczas znoszone. W ten sposób udało się uratować Krym, którego ludność żyje, nikt do niej nie strzela, ani jej nie bombarduje i nie traktuje jak terrorystów, co najwyżej odcina się im prąd lub pozbawia wody pitnej, ale z takimi problemami sobie poradzą. W porównaniu do Donbasu, który tyle szczęścia nie miał – Krym to dowód na możliwość pokojowego rozwiązywania nawet najtrudniejszej sytuacji. Zresztą nowe władze Ukrainy wyłonione w zamachu stanu – nie broniły państwowej przynależności Krymu. W Donbasie jak w soczewce skupiły się wszystkie wściekłe siły, które nienawidzą Rosji, Rosjan i całej rosyjskiej cywilizacji. Donbas stał się frontem walki o prawo do pisania cyrylicą nazwisk i nazw miejscowości, prawo do mówienia po rosyjsku, prawo do bycia u siebie – dla milionów ludzi, którym tych praw odmówiono w imię nacjonalistycznej ksenofobii napędzanej bodźcami zewnętrznymi poprzez wielkie kłamstwa i manipulacje.”
  http://obserwatorpolityczny.pl/?p=28718

  Polubione przez 11 ludzi

  • Dzień dobry bardzo 🙂 Wszystkiego dobrego w nowym roku 🙂 Wizualizacja mostu krymskiego – http://youtu.be/fppGkUsPV2U Razem z mostem dostarczone zostaną media czyli woda i gaz oraz wszelkiego rodzaju kable (energetyczne, telefoniczne itp) także znikną kłopoty z dotychczasowymi przerwami.

   Polubione przez 8 ludzi

  • Mam prośbę, Brusku, nie podnoś mi ciśnienia w pierwszym dniu Nowego Roku. 🙂
   Brednie Krakauera pt. „Jak w Rosji zostać milionerem i żyć dostatnio? […] Czegoś takiego nie ma nigdzie indziej” tak właśnie na mnie działają. Czytając te wypociny odniosłam wrażenie, że autor nachlał się w Sylwestra 1991 i zapadł w alkoholową śpiączkę, z której dziś cudownie się wybudził.
   Niestety, w najlepszym wypadku cierpi na zaniki pamięci. Nie pamięta kto za Jelcyna i na czyje zamówienie tworzył nowe prawo gospodarcze? Nie pamięta, że było to potrzebne by kraść w majestacie prawa? Nie pamięta, że dzięki temu za tamte kradzieże nie można nikogo posadzić? Nie pamięta, że dokładnie to samo miało miejsce w każdym kraju z byłego Bloku Wschodniego, które wkroczyło na drogę „wolności i demokracji”? Nie pamięta, że w Hameryce tacy korporacyjni złodzieje cieszą się wręcz immunitetem, bo niezwykle rzadko w ogóle dochodzi do przyjęcia pozwu przez sędziego? Nie pamięta, że od czasu przejęcia rządów przez Putina bardzo dużo się w tej materii (w tym prawnej) zmieniło? Ot, dureń…

   Polubione przez 9 ludzi

 3. Witam wszystkich w Nowym Roku! Na początek hiobowe wieści z Ukrainy, czyli od 1 stycznia wzrasta o 6,2% akcyza na destylaty i napoje alkoholowe – do 59,96 hrywien za 1 litr stuprocentowego alkoholu…
  http://112.ua/obshchestvo/v-ukraine-segodnya-povyshayutsya-stavki-akciznogo-naloga-na-spirtnye-napitki-do-59-96-grn-za-1-litr-168978.html
  Ps. Taka władza która próbowała ograniczać „ludowi” dostepnośc do „napojów wyskokowych i pochodnych” zazwyczaj źle kończyła…

  Polubione przez 7 ludzi

 4. Anatolij Szarij, o tym jak „zmieszano z błotem” (czego sie mozna było spodziewać) O, Stone’a po tym jak zapowiedział nakręcenie filmu dokumentalnego o wydarzeniach na kijowskim majdanie w którym ma zamiar przedstawic wizję wydarzeń odmienną od wizji Kijowa. Także o tym że wszystkiemu złemu na Ukrainie sa winni Janukowycz i jego ekipa, a także „berkutowcy’. Na koniec zyczenia noworoczne dla władz w Kijowie by przestały bać się zadawania „niewygodnych pytań…

  Polubione przez 8 ludzi

  • Panie Mania, gazet Pan nie czytasz. Przecież to separatyści przeszkodzili pokojowo nastawionej armii ukraińskiej świętowanie nowego roku 🙂
   http://wiadomosci.onet.pl/swiat/ukraina-ataki-separatystow-podczas-nocy-sylwestrowej/kgj4z

   I oczywiście to co najciekawsze, czyli komentarze:

   ~karol : Dziwne , nasze łże media piszą że separatyści strzelali , a ja oglądając zdjęcia i filmy widzę ostrzeliwany Donieck , Ługańsk i inne miasteczka i wsie przez ukraińców , nie widzę aby to separatyści ostrzeliwali miejscowości zajęte przez ukrów , nie widzę tam zabijanych cywili , więc gdzie tu jest tzw prawda dziennikarska , dlaczego nasze łże media nie piszą o manifestacjach w Kijowie , o gloryfikowaniu Bandery , o próbie uznania UPA za bohaterów itp , gdzie tu jest rzetelność dziennikarska zwiń

   ~rudek : Czy kiedykolwiek atakowali Ukraińcy? Nigdy, zawsze seperatyści. A nasze skundlone media powtarzają wszystko co głoszą Ukraińcy. Na Majdanie zginęło 15 Berkutowców od kul. Oczywiście sami do siebie strzelali. W Odessie sami się podpalili. W Donbasie seperatyści też strzelają do siebie i swoich rodzin. Ostrzeliwują własne domy, szkoły, szpitale, stacje transformatorowe. A robią to aby zwalić winę na Ukraińców. Takimi bredniami karmicie Polaków wy, którzy myślicie, że jesteście dziennikarzami, a jesteście zwykłymi szmaciarzami bez honoru i ambicji. zwiń

   ~Maro : Jeden z mobilnych i tępawych dziennikarzy polskich usiłujący pokazać nam „krzywdę” ukraińskich banderowców w Donbasie zupełnie niechcący pokazał nam, kto tak naprawdę rozpoczyna strzelaninę. Film nie kłamał, że zrobili to Ukraińcy, a potem winę zwalali na broniących się separatystów. Dlatego nie zdziwię się gdy w końcu się okaże, że to Ukraińcy zestrzelili malezyjski samolot, bo nieudostępnianie Holendrom materiałów z satelitów szpiegowskich przez USA jest naprawdę bardzo wymowne. Gdyby rzeczywiście separatyści zestrzelili ten samolot, to dowody ich winy już dawno Amerykanie by przekazali Holendrom. zwiń

   Polubione przez 10 ludzi

 5. Skandal na Ukrainie. Telewizyjnny kanał „Inter” nadawał w sylwestra rosyjskie programy w których występowali artyści jednoznacznie potepiający działania Kijowa i wspierający republiki noworosyjskie, między innymi Josif Kobzon który odwiedził Donieck i wystepuje w Rosji jako „przestawiciel kulturalny” Noworosji. Oburzone „czynniki opiniotwórcze” oskarżyły kanał o „przekazywanie rosyjskiej propagandy” i zapowiedziały wystapienie do władz w Kijowie o wprowadzenie zakazu transmisji;
  http://dnr-news.com/dnr/11257-telekanal-inter-hotyat-lishit-licenzii-za-translyaciyu-novogodnego-ogonka.html

  Polubione przez 7 ludzi

 6. Noworoczne przemówienie chyba juz linkowalem wczoraj? http://rusvesna.su/news/1420090202

  Ługańsk ma juz energię! http://rusvesna.su/news/1420111872

  O niewolnictwie XXI wieku film http://rusvesna.su/news/1419854649

  Pan Ramzan oznajmił że zlikwidowano szefa terrorystów http://rusvesna.su/news/1420117608

  Ukrainscy „dziennikarze” rozdmuchuja teraz info jakoby Noworosjanie pastwili sie nad jeńcami http://rusvesna.su/news/1420117429

  Pan Taruta znów krytykuje istniejące władze. Coś mu sie odmieniło? http://rusvesna.su/news/1420114891

  O nowych przepisach wjazdowych do Rosji. Obywatele WNP wjeżdżają na paszporty a gastarbajterzy będą zdawać egzaminy http://rusvesna.su/news/1420113207

  Polubione przez 7 ludzi

 7. Anatolij Szarij, jeszcze raz o „sprawie wywiadu O. Stone’a”. Tym razem „głos’ zabral „znany i lubiany” A. Heraszczenko, były doradca szefa MSW Ukrainy obecnie deputowany Rady Najwyższej, który „wprodukował bzdurę” o tym że Stone chce nakręcic dokument o kijowskim majdanie niezgodny z „wizja Kijowa” poniewaz „popadł w długi” i potrzebuje pieniędzy…

  Polubione przez 3 ludzi

 8. W Polsce, gdy podniesiono akcyzę na papierosy i alkohol wpływy do budżetu państwa zmniejszyły się ( szara strefa przejęła dużą część klientów ). Na Ukrainie zwiększenie ceny wódki to dla władz samobójstwo. Otumanione przez alkohol „masy” nie buntują się…,ale jak zabraknie wódki …cóż bieda, korupcja, brak perspektyw -ludzie wpadną w szał i zrobią na wiosnę (pogoda teraz nie sprzyja protestom) kolejny Majdan.
  Władza na Ukrainie będzie próbowała zrzucić winę na jakaś wąska grupę osób: Rosjan, Żydów, Cyklistów… nie ma znaczenia jaka to będzie grupa, argumentacja zawsze się znajdzie, ze to ONI są winni. Pozbawione perspektyw „masy” ruszą, by palić grabić plądrować. Wiem, że dla wielu czytelników wydaje się to niemożliwe, niemniej twierdzę ,że bez wsparcia MFW i krajów UE dojdzie w krainie na U do anarchii i pogromów.
  Co ważne na dzień dzisiejszy wydaje się, że najbardziej zagrożeni są Rosjanie, Żydzi i… Polacy mieszkający na Ukrainie.
  Rosjanie, bo to zdrajcy i nas napadli
  Żydzi za całokształt twórczy
  Polacy bo to oni wpakowali nas w te kabałę nawoływali do walki z Ruskimi
  Oligarchowie mają prywatne armie, są dobrze chronieni, tłum ich nie ruszy (masy są tchórzliwe i atakują tylko słabych).
  Kraj na U wpadł w spirale zadłużenia – kredyty są spłacane nowymi kredytami. Nie ma możliwości pobudzenia gospodarki inwestycjami, gdyż większość wydatków to tzw „wydatki stałe” np: pensje, energia, zapomogi, emerytury etc.
  W chaosie, który wyłonił się po Majdanie (chociaż nie czarujmy się na Ukrainie ZAWSZE BYŁ CHAOS), kradnie każdy co tylko możne i kiedy tylko może. Znikają urządzenia i silniki z fabryk, fundusze za sprzedane zboże, ropa i gaz- dosłownie wszystko. Brak energii odbija się na działaniu pozostałych zakładów przerwy w pracy, koszty rozruchu maszyn itd.
  Nie ma możliwości sprowadzenia do kraju kapitału zagranicznego powód: korupcja, wojna, niedotrzymywanie umów, sama mentalność Ukraińców ( ci którzy wybrali Ukrainę uciekając z Donbasu w większości NIE ZGODZILI SIĘ na prace poza miejscem zamieszkani-Donbasem).
  Na koniec moich rozmyślań parę linków, które polecam przejrzeć jeśli kogoś interesuje ekonomia kraju na U.
  http://www.bank.gov.ua/control/uk/index
  https://kiev.trade.gov.pl/pl/aktualnosci/article/a,50151,8_najwazniejszych_dla_systemu_finansowego_Ukrainy_bankow.html
  https://kiev.trade.gov.pl/pl/aktualnosci/article/a,50132,Nowe_rzadowe_zalozenia_rozwoju_makroekonomicznego_Ukrainy_na_lata_2015-2017.html
  http://www.kijow.msz.gov.pl/pl/relacje_polsko_ukrainskie_2454/informacje_ekonomiczne_192/

  Polubione przez 7 ludzi

  • Przeglądnałem sobie te tabelki, w szczególności zwrócilem uwagę na rządowe założenia na lata 2015-17. No cóż, są bardzo optymistyczne. Nie widać wzrostu poziomu bezrobocia i spadku nominalnego PKB. Powiem więcej, przewiduje się 20% wzrost PKB a deficyt handlowy na poziomie ok 2 mld USD. Znaczy to tyle że wobec utraty rynków w Rosji, Ukraina powaznie myśli o ekspansji na innym kierunku. Nie mysli też o zamykniu zakładów u siebie. Słowem, nie przewidują u siebie tego co myśmy przeszli na początku lat 90 a co jest znane pod nazwą Plany Balcerowicza. Jeśli oni przewidują ekspansje na rynku niemieckim, to kto z tego rynku wyleci? Jeśli oni przewidują sprzedawanie swoich produktów na naszym rynku, to co się stanie z naszymi zakładami? Te założenia są albo wzięte wprost z księżyca, albo choć w pewnej części tłumaczą osłabienie złotówki – kapitał zagraniczny liczy się powaznie kłopotami naszego przemysłu na skutek wzrostu konkurencji ze strony przemysłu ukraińskiego.

   Polubione przez 6 ludzi

   • Postaram się podać odpowiedzi na pana(i) pytania. Proszę pamiętać, ze to są tylko moje opinie i przemyslenia.
    Co do założeń rządu Ukrainy-Bardziej pobożne życzenia. Proszę sprawdzić ich założenia na rok 2014 ogłoszone w połowie roku. Spadek PKB -5%, dzisiaj wiemy ,że jest to spadek o 7,5% (dane oficjalne), to samo można zauważyć w każdym innym obszarze – bilansie płatniczym, długu publicznym, pozyskiwaniu kapitału zagranicznego etc itp. Bilans końcowy 2014 roku- Każdy z tych wskaźników gospodarki założony przez władze Ukrainy ,a dane oficjalne są zdecydowanie bardziej niekorzystne.
    Co do utraty wartości złotówki- to wina spekulantów, nie udał się atak na rubla trzeba było się przerzucić na coś łatwiejszego. nasza gospodarka jest słaba, ale ratuje ją tani i rzetelny pracownik
    Co do zagrożenia ze strony gospodarki Ukrainy, powątpiewam – gospodarka Ukrainy jest gospodarką oparta na tanich surowcach -gazie, węglu, energii. Przykładowo koszt produkcji nawozów sztucznych w 1/3 zależy bezpośrednio od ceny gazu. Na Ukrainie widać jak to Pan(i) zauważył podobna sytuacje jak w Polsce w 1990 roku, brakuje kapitału na nowoczesne maszyny, na inwestycje, również brak klimatu do inwestycji- są coraz większe obciążenia finansowe dla pracodawców, korupcja i bandytyzm . Nikt też przy zdrowych zmysłach nie zaryzykuje inwestowanie w kraju w którym toczy się wojna i może dojść do kolejnego obalenia władz.

    Polubione przez 3 ludzi

    • Atak na złotówkę – moim zdaniem – nie jest atakiem spekulantów ale ma podłoże makroekonomiczne, albo akcją która ma skłonić rząd RP do mocniejszego zaangazowania sie na Ukrainie. Taki szntaż. W moim poście odnosiłem się do założeń które pojawiły się w tabelkach. Jeśli te założenia o których mowa mają być spełnione, to znaczy ze albo gospodarka ukraińska utrzyma rynki zbytu w Rosji, albo wejdzie na rynki UE. Tutaj cudów nie ma. Gospodarka żeby się rozwijać musi produkować i sprzedawać. Ukraina w chwili obecnej jest ubogim państwem więc ich rynek wewnętrzny nie bedzie w stanie stymulować wzrostu gospodarki a więc MUSZA eksportować. A czy gospodarka ukraińska może być konkurencyjna? Koszty pracy na Ukrainie sią dużo niższe, ceny energii też mają niższe niż my – np paliwo kosztuje tam 3,5 zł (jak podejrzałem na filmiku ze śnieżycy w Odessie). Więc tak, w pewnych segmentach gospodarka ukraińska będzie w stanie konkurować z gospodarką Polski. Nasze atuty – jak tania siła robocza, przestana mieć znaczenia w zestawieniu z produktami z Ukrainy. UE chroni własny rynek przed tanimi produktami przy pomocy ceł czy kwot eksportowych. Jeśli UE otworzy się na produkty z Ukrainy, to te produkty będą konkurencyjne.

     Polubione przez 2 ludzi

     • „W moim poście odnosiłem się do założeń które pojawiły się w tabelkach. Jeśli te założenia o których mowa mają być spełnione, to znaczy ze albo gospodarka ukraińska utrzyma rynki zbytu w Rosji, albo wejdzie na rynki UE. ”

      Albo liczby w tabelkach stanowią reprezentację myślenia życzeniowego poroszenkowego rządu, wypełniając przy okazji zadania propagandy sukcesu dla „ciemnego ludu”.

      Polubione przez 3 ludzi

     • Zgadzam się, że gospodarka Ukraińska ( lub jej segmenty) MOŻE BYĆ konkurencja dla Polski, aby jednak tak się stało muszą być spełnione pewne warunki. W perspektywie najbliższych lat konkurencja ze strony Ukraińców nam nie grozi (prywatna opinia)
      Poniżej podam co TRZEBA ZMIENIĆ, aby gospodarka Ukrainy mogła konkurować z przedsiębiorstwami z Polski.
      1) Praca w dziedzinie -Dyscypliny pracy- z moich informacji (bazuje tutaj na próbach założenia oddziału LEAR na Ukrainie) brakuje zaangażowania pracowników, dyscypliny, zrozumienia zasad funkcjonowania przedsiębiorstwa kapitalistycznego.
      2) Pewność dostaw -Ukraińcy wielokrotnie nie wywiązywali się z umów -brali zaliczki za towar i go nie dostarczali. Nawet w sytuacji gdy firma zagraniczna lokowała kapitał na Ukrainie i budowała przedsiębiorstwo „od zera” dochodziło do ataków „nieznanych” sprawców (haracze itp), lub blokowania produkcji przez urzędników (łapówki), strajki pracowników etc itp.
      3) Energochłonność (zmniejszenie jej)- technika produkcji jest oparta na technologi z czasów tuż przed i po upadku ZSRR. Nie dokonywano modernizacji przemysłu, nawet w najlepszych gałęziach przemysłu ( proszę porównać zmiany technologiczne w dziedzinie wojskowości) – na wyprodukowanie 1 sztuki towaru zużywa się o wiele więcej energii niż w analogicznym zakładzie w UE. Do czasu, gdy Ukraina miała dobre stosunki z Rosją (i tani gaz) nie było to problemem, obecnie koszty energii dochodzą do „standardów UE”. To ,że nadal różnica wynosi około 30% nie zmienia postaci rzeczy z powodu gorszej technologi
      4) Zwalczenie: Korupcji, nepotyzmu, bandytyzmu etc odstraszają ewentualnych inwestorów. Jeśli jeden oligarcha (a dokładniej jego ludzie) wkracza na teren zakładu pracy konkurenta to mogą „zaanektować” i inne firmy.
      5) Podatki- na Ukrainie „karze się” za bycie małym i średnim przedsiębiorcą, koszty wojny zostały zepchnięte na pracodawców i społeczeństwo. Podatki rosną i będą rosły bo „rząd” Ukrainy nie ma pomysłu na inny sposób na załatanie dziury budżetowej.
      6) Szara strefa- związana bezpośrednio z pkt 5 działalność poza fiskusem może wynosić do 50% oficjalnego PKB. Uczciwi przedsiębiorcy nie mogą konkurować z szara strefa. Będą przechodzić do szarej strefy i uszczuplać tym samym budżet Ukrainy.
      7) Przestoje w pracy- brak węgla, ropy, gazu i energii sprawia, że przestoje są częste- przestoje zaś to strata dla firmy. Jeśli TWÓJ zakład może pracować tylko 2 -3 dni w tygodniu, a ty jako pracodawca MUSISZ płacić pensje-zabójcze dla pracodawców.
      8) Kłopot globalny- brak funduszy na inwestycje- kto mógłby inwestować na Ukrainie- Rosja? wątpię, Chiny -już się sparzyły, kraje UE ? -polityka protekcjonizmu. Trwa tam zresztą wojna i napięta sytuacja wewnętrzna- ryzyko utraty ulokowanych środków jest zbyt duże do potencjalnych zysków.
      9) cła, normy, itp – każdy kraj chroni swój rynek przed zalewem konkurencyjnych towarów od sąsiadów. Wpuszczenie Ukraińców na rynek UE byłby uznany za zdradę interesów krajowych UE i spotkałby się z powszechnym sprzeciwem „rodzimych” przedsiębiorców.
      10)Brak kapitału własnego- Przykład samorządy- dofinansowanie Rawy Ruskiej z budżetu Ukrainy na drogi wynosiło tylko 200.000 hrywien – miejscowość ma 25 km dróg.
      11) Inflacja- ludzi nie stać na kupno towarów, spada popyt-spada produkcja.
      NIE WIERZĘ ,aby obecni rządzący na Ukrainie sprostali takim problemom. W efekcie gospodarka Ukrainy będzie się kurczyć. Te -2 % w przyszłym roku to tylko pobożne życzenie.Bardziej prawdopodobne jest -4%. Dużo przedsiębiorstw jest na granicy upadłości, są wielomiesięczne zaległości w wypłatach

      Na ostatek quiz
      Żeby „coś” eksportować twój produkt powinien być
      -tańszy
      -lepszy lub równy jakościowo
      -spełniać normy
      -być dostarczony terminowo
      o ile pierwszy warunek mogą firmy Ukraińskie spełnić pozostałe obostrzenia -cóż jakoś tego nie widzę.

      Polubione przez 4 ludzi

    • Dodatkowo, Ukraińcy wcale nie chca żeby ktoś tam u nich angażował kapitał. Oni mają swoich oligarchów. Oligarchom żadna konkurencja nie jest potrzebna a cały majątek został tam już „sprywatyzowany”. Z punktu widzenia Oligarchów nie chodzi o żadne wchodzenie do UE ale o rynki zbytu dla ukraińskich produktów…

     Polubione przez 4 ludzi

  • ,,Polacy bo to oni wpakowali nas w te kabałę”
   Jacy ,,Polacy”? Piszesz o tej grupie około 1500 zdrajców i sprzedawczyków, którzy z Polską i Polakami mają tyle wspólnego, że posługują się językiem polskim i w wyniku medialnego ataku na Polskę przejęli władzę w RP?

   Polubione przez 5 ludzi

   • Rzeczywiście powinienem dać „Polacy” ,aby nie urazić czytelników- jeśli tak zrobiłem przepraszam nie było to moim zamiarem. Niemniej proszę o skupienie się na kontekst mojego poprzedniego wpisu drogi Panie Gregson. Tłumacze tam mechanizm działania „logiki banderowskiej”, przecież ci którzy wywołali te całe zamieszanie ( chodzi tutaj o „Żywe narzędzie”-obywateli Ukrainy) nie padną na kolana i nie powiedzą „moja wina” znajdą jakąś grupę społeczną, która obarczą odpowiedzialnością, najlepiej jakąś mniejszość.
    Polacy mieszkający na Ukrainie nadają się do tego doskonale – nie jest ich tak dużo jak Rosjan, „polski” (tym razem dałem cudzysłów ;D) rząd ma ich chmm w głębokim „poważaniu”, zagraniczne dzienniki nie ujma się za nimi jak za Żydami.
    To że Polacy ( bez cudzysłowów ) nie mają żadnego wkładu w nieszczęścia które obecnie trapią Ukrainę nie ma znaczenia dla banderowców. KTOŚ musi zapłacić, Na KIMŚ trzeba się wyżyć, KOGOŚ trzeba obarczyć odpowiedzialnością za klęskę gospodarczą, ekonomiczną, polityczną i militarną.
    Od Rosji Kijów jest zależny pod względem ekonomicznym, gospodarczym, surowcowym i energetycznym. Jeśli nie dojdzie do wojny na pełną skalę, siły NATO i USA nie wspomogą Ukraińców, nastąpi zwrot o 180 stopni w polityce Kijowa i próba pogodzenia z Rosjanami.
    A jeśli nie Rosjanie będą obarczeni odpowiedzialnością pytanie brzmi -kto będzie?

    Polubione przez 6 ludzi

    • Zgadzam się i dokładnie tak samo mówię i piszę o tym problemie od kilku miesięcy! Polska mniejszośc jaka istnieje na terenie obszaru geograficznego nazywanego tymczasowo „Kraina na U” idealnie nadaje się na kozła ofiarnego wszystkich nieszczęść! Bo to Polska – przez swoich politykierów – jeździła na majdan i zagrzewała do boju!
     Mało tego! Proszę zwrócić uwagę że europejska opinia publiczna do której powoli dociera prawda o tym co dzieje się na terenie Krainy na „U” także znajdzie kozła ofiarnego – przede wszystkim problemów gospodarczych w jakie została wpędzona Europa! A Polska i Polacy przecież najbardziej ujadali za sankcjami! Oczywiście nie robił tego Pan Kowalski i Pani Iksińska tylko mała grupa trzymająca władzę, ale dla przeciętnego europejczyka to nie jest wazne!

     Polubione przez 3 ludzi

 9. „Od ponad 20 lat uprawia się w Polsce propagandę mającą na celu demonizację Rosji, wzniecanie poczucia zagrożenia wojennego, sakralizowanie państwa upadłego i opanowanego przez skrajny szowinizm, jakim jest Ukraina. Medialna urawniłowka i
  psychologiczny szantaż sprawia, że w Polsce w praktyce nie ma znaczącego polityka, który zakwestionował by dogmaty obecnej polityki wschodniej. Jesteśmy wyjątkiem w tej części Europy, państwem pozbawionym elit politycznych myślących kategoriami interesu narodowego.”
  Ten zły 2014 http://www.mysl-polska.pl/node/309

  Polubione przez 8 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.