Wojna domowa na Ukrainie 3.01.2015r- 119 dzień rozejmu.


Prezenty od Św. Mikołaja.

„Ministrowie spraw zagranicznych Rosji, Ukrainy, Niemiec i Francji Siergiej Ławrow, Paweł Klimkin, Frank-Walter Steinmeier i Laurent Fabius w piątkowej rozmowie telefonicznej podkreślili konieczność jak najszybszego zwołania grupy kontaktowej w sprawie uregulowania sytuacji w Donbasie” – taką informację podano w komunikacie rosyjskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Jak widać z powyższego komunikatu, poza przedstawicielami walczących stron, jako pośrednicy w rozwiązaniu na drodze pokojowej sytuacji w Donbasie biorą udział liderzy państw najbardziej odczuwających skutki wprowadzonych przez Zachód sankcji gospodarczych wobec Rosji.

Jak wiadomo choćby w związku z zerwaniem kontraktu na helikopterowce klasy Mistral Francja już dziś traci miliardy euro, zaś niemieckie firmy aktywnie działające od wielu już lat na rosyjskim rynku ponoszą znaczne straty w wyniku antyrosyjskich sankcji, co przy skali wielkości obrotu gospodarczego, gdzie Niemcy są trzecim największym partnerem Rosji współpracy handlowej, przekłada się na pogłębienie problemów gospodarczych tego kraju.

Tak więc zaczyna zwyciężać w tym przypadku pragmatyzm, który zmusza liderów największych państw UE do zaangażowania się w sprawę pokojowego rozwiązania konfliktu, a tym samym do wznowienia ograniczonej przez sankcje współpracy gospodarczej i wymiany handlowej z Rosją.

Jednocześnie ważne przy tym jest to aby kompromis zawarty podczas kolejnej odsłony rozmów pokojowcy nie był zgniłym kompromisem, który zostanie zawarty kosztem ofiar wojny domowej.

Ale jak sądzę, na tak dalekie ustępstwa władze rosyjskie nie pójdą, gdyż jak to ocenił prezes NBP, prof. Marek Belka:

„Rosji nie grozi bankructwo, bo Rosjanie wiele się nauczyli, a poza tym ten kraj ma znaczące rezerwy walutowe, których może użyć”.
Natomiast prof. Grzegorz Kołodko wręcz przestrzega, że:

”…radość z problemów Rosji jest krótkowzroczna. Rosja jest importerem wielu dóbr przetworzonych. W Rosji są nie tylko surowce energetyczne, ale mamy tam całą tablicę Mendelejewa. Trzeba się raczej martwić, niż cieszyć”.

Tak więc Rosja sposobiąc się już od wielu lat do sytuacji jaka ma obecnie miejsce na Ukrainie, nauczona doświadczeniem krajów, które wcześniej były poddane presji sankcji ekonomicznych, była na to odpowiednio przygotowana. A więc to ona może obecnie egzekwować należne jej prawa walcząc o swoje żywotne interesy a nie Zachód, który na działaniach podejmowanych przez siebie ewidentnie traci.

Można powiedzieć obserwując tą sytuację, że główni rozgrywający po zachodniej stronie tym razem poszli o jeden krok za daleko, opierając swoją taktykę na niewłaściwej ocenie stanu faktycznego. A więc to Rosja tym razem okazała się bardziej przystosowana do nowych warunków rzeczywistości, zaś liderzy zachodni nadal błądzą w ślepym zaułku polityki zimnowojennej, która jak widać mocno już się zdezaktualizowała.

Jakby więc nie patrzeć na całą sprawę Zachód, będzie obecnie zmuszony do zweryfikowania swojej postawy wobec Rosji i przywrócenia z nią relacji na drodze pokojowego współistnienia idąc przy tym na dalekie ustępstwa, bez względu na to czy będzie to odpowiadało głównemu hegemonowi, czy też nie.

A w oczekiwaniu na kolejną rundę rozmów pokojowych w samym Donbasie w czasie aktualnie obowiązującego już porozumienia pokojowego nadal dochodzi do licznych potyczek zbrojnych, zaś ukraińska artyleria nie zaprzestaje tam ostrzału celów cywilnych.

Nie dość tego nadal też kijowskie władze pomne swych deklaracji w kwestii rozwiązania konfliktu na drodze pokojowej oraz podpisanego wcześniej Memorandum Mińskiego, kieruje coraz więcej wojskowego sprzętu ofensywnego w rejon walk:

Wczoraj w rejonie Doniecka nie był prowadzony przez ukraińską artylerię ostrzał celów cywilnych.

Jedyne walki jakie tam się toczyły koncentrowały się w okolicach donieckiego lotniska. Jak donosi strona ukraińska, w wyniku tych walk zginął jeden ich żołnierz, a kolejny został ranny.

Ostatnio pojawiać się zaczęły doniesienia, że wśród żołnierzy ukraińskich oddziałów wojskowych zajmujących miejscowość Piaski, odnotowuje się coraz więcej przypadków odmrożeń a nawet śmiertelnych zamarzeń, co nie powinno dziwić gdy temperatura obecnie oscyluje w granicach -20 st. C a jednocześnie brak tam jest opału i odpowiednio przygotowanych pomieszczeń na zimę.

Z rejonu miejscowości Marinka ukraińskie wojsko wystrzeliło w nocy race sygnalizacyjne, które uznano za przygotowanie do przeprowadzenia ataku na pozycje sił powstańczych. W odpowiedzi na to powstańcza artyleria oddała ostrzegawczą salwę z ciężkiej artylerii na pozycje wroga aby ostudzić jego zapał. Po tym wyraźnym i głośnym ostrzeżeniu na tym kierunku frontu nastąpił spokój.

Cały czas utrzymuje się napięcie w rejonie Gorłówki, na której przedmieścia z rejonu miejscowości Dzierżyńsk i Majorsk ukraińska artyleria prowadzi sporadyczny ostrzał. Prawdopodobnie związane to jest z pozorowaniem przez ukraińskie dowództwo przyszłego kierunku ataku, odciągając uwagę sił powstańczych od innych ważniejszych odcinków frontu. W wyniku ostrzelania stanowisk sił powstańczych w okolicach kopalni nr. 6 i 7 przez ukraińskie czołgi jeden powstaniec odniósł rany.

W rejonie Debalczewa powstańcza artyleria rozlokowana na  stanowiskach ogniowych w okolicach Nikiszina ostrzelała pozycje wojsk ukraińskich w miejscowości Kamienka:

Z samego Debalczewa ukraińska ciężka artyleria ostrzeliwała pozycje sił powstańczych rozmieszczone w okolicach miejscowości Wierguliewka:

Na południe od Doniecka w rejonie Mariupola ukraińska ciężka artyleria ostrzeliwała działami kaliber 152 mm i z rakiet „Grad” pozycje sił powstańczych w rejonie miejscowości Gnutowo:

W rejonie Siewierodoniecka na północny-zachód od Ługańska na drodze T1303 zostały zaatakowane przez siły powstańcze ukraińskie pozycje obronne rozlokowane przy punktach kontrolnych nr. 29 i 31. Przyczyną tego ataku był ciągły ostrzał prowadzony przez ukraińskich żołnierzy z okolic punktu kontrolnego nr.29. W wyniku walki zostało zniszczonych sześć ukraińskich bunkrów uzbrojonymi w rakiety p.panc. kilka stanowisk ogniowych ciężkich karabinów maszynowych, dwa czołgi oraz zostało zabitych 3 żołnierzy a 15 odniosło rany.

Po stronie powstańców został utracony jeden czołg i jeden opancerzony wóz bojowy oraz zginęło 2 żołnierzy a 5 zostało rannych.

W Charkowie w tamtejszej kawiarni „Nowy Domek” wybuchła z niewiadomych przyczyn butla gazowa, wywołując pożar. Jeden z pracowników z objawami poważnych oparzeń został przewieziony do szpitala:

Ogólnie można powiedzieć, że wczorajszy dzień minął względnie spokojnie.

Dodam, że ze strony powstańczych władz ukazała się informacja o planowanej ewakuacji Polaków z Donbasu w połowie stycznia.

Na koniec kilka zdjęć z poligonu ługańskich sił zbrojnych:

Oraz kilka aktualnych filmów:

Pozdrawiam.

289 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 3.01.2015r- 119 dzień rozejmu.

 1. Witam w „nowym dniu”. Igor Striełkow były minister obrony Republiki Donieckiej wydał oświadczenie w związku z zabójstwem „Batmana”. Potępia jednoznacznie organizatorów i wykonawców całej tej „akcji”, wskazując że nikt nie miał prawa postapić w ten sposób nawet z groźnym bandytą i przestępcą. Określił ja słowami Talleyranda „To gorzej niż zbrodnia – to błąd”. Podkreślił że każdy ma prawo dokonac samodzielnego wyboru jak postapić w obecnej sytuacji, jednoczesnie jednak wezwał do zachowania spokoju i postawienia wspólnych interesów ponad osobiste. Inna opcja będzie krwawa, bezsensowna i zakończy się tragicznym końcem…
  https://vk.com/strelkov_info?w=wall-57424472_37512

  Polubione przez 8 ludzi

  • A ja z Panem Striełkowem w tej kwestii absolutnie zgodzić się nie mogę.Jak wczoraj słusznie napisałeś,Machnowszczyzny w Noworosji być nie może.Z naszego punktu widzenia,w fotelu przed monitorem wojna wygląda inaczej,niż jest naprawdę.To nie Czterej Pancerni czy Kloss.
   Przeczytałem wczoraj trochę komentarzy Rosjan(Noworosjan) na temat tego wydarzenia i wyciągnąłem następujące wnioski.Po pierwsze mało się mówi na ten temat,komentuje się samo wydarzenie.Jeżeli chodzi o ocenę Batmana jest ona negatywna.O ile jako dowódca w gorące,letnie dni nie uciekł z Ługańska i dzielnie walczył,o tyle potem jego oddział zaczął żyć własnym życiem i prowadzić własna „działalność gospodarczą”.Nagradzał swoich ludzi rzeczami zabranym od mieszkańców na walkę zbrojną,pieniądze,złoto,samochody,handlował bronią i zarzut najpoważniejszy,nie chciał się podporządkować dowództwu,chcąc działać samodzielnie.To wszystko w realiach wojny i linii frontu.Takie zachowanie,jak wiemy z historii załatwia się w sposób zdecydowany i jednoznaczny,żaden sąd polowy nie jest do tego konieczny.Przynajmniej tak o samym zajściu piszą „miejscowi”.Sądy,demokracja,równość wobec prawa jest dobra w czasie pokoju,a nie na linii frontu.Musimy o tym pamiętać.I podobny przykład z mojego podwórka.Jako zbieracz „rzeczy dawnych”,także historii pisanych przytoczę wydarzenie z mojego rejonu z okresu wojny i okupacji.Miejscowy dowódca BCH,oprócz ewidentnych zasług bojowych załatwiał też swoje przedwojenne porachunki,a przeprowadzając rekwizycje dla partyzantów zabierał rzeczy absolutnie zbędne,meble czy zasłony w oknach.(z relacji naocznego świadka).Więc zaczęły iść skargi do miejscowych żołnierzy AK,po czym z dowództwa obwodu przyszedł rozkaz dla miejscowego komendanta AK o natychmiastowej likwidacji.Pierwsza próba się nie udała,drugiej już nie było,był to lipiec 1944 roku,weszła Armia Czerwona.To tyle o realiach wojny,zawsze są takie same,czy w 1944 czy 2014 roku.

   Polubione przez 7 ludzi

   • W cywilizowanych krajach od tego są sądy. Należało Batmana aresztować, a nie mordować skrytobójczo łącznie z innymi żołnierzami i tyle w temacie. To co się stał to banderyzm w czystej postaci.

    Polubione przez 9 ludzi

    • Tylko,ze tam toczy się wojna,my nie znamy tak naprawdę szczegółów tego zajścia.Ja opieram się wyłącznie na opinii „miejscowych”.Może po prostu taka decyzja o likwidacji zapadła i było to wykonanie wyroku?I nie jest to żaden banderyzm,tylko wojenne realia.Widać niektórzy nie potrafią tego rozdzielić.Być może jego dalsza działalność była groźna dla Noworosji,być może przez takie działania pojawiały się hasła na murach Doniecka,że Putin i Rosja nic nie robi itp.Kto zna rosyjski niech sobie przeczyta „głos ludu” w tej sprawie.

     В ГБР было несколько человек, которые да, больше хотели заработать, чем умереть за свободу. С Бедновым многое похоже было не чисто – подарки своим полевым командирам в виде золотых часов и джипов не из России прислали. А там недалеко и до перераспределения благ и активов от „предателей” к „патриотам”.

     Вообще, тема криминала на войне к сожалению практически замалчивается ввиду невозможности
     выявления и наказания. У меня вообще складывается мнение, что основной причиной войны стало желание очень многих перераспределить средства.

     По слухам уже в июле в Ростове-на-Дону „весла” упали в цене вдвое по сравнению с предыдущим годом, так что торговля была еще тогда. А как активные боевые притихли – потекло рекой.

     Ну а так – во второй половине августа, перед окружением Луганска, Беднов был одним из немногих командиров, кто не сбежал и занимался латанием дыр. Фронт тогда не просто трещал, его временами, после „ухода” подразделений, в некоторых местах тупо не было. Так что может еще быть месть тех, кто
     сбежал летом, и вернувшись (а такие командиры точно есть в НовоРоссии) решил убрать бельмо, которое не забывало напоминать об этом.
     Думаю, вероятнее всего, его погубили амбиции. По некоторым признакам он ОЧЕНЬ СИЛЬНО хотел быть „первым”, ну или „среди равных”, и чтоб никому не подчиняться. Милицейский подпол все таки.

     Polubione przez 2 ludzi

   • Niestety, ale to co zrobiono tak jak okresliłem wczoraj pozostaje GŁUPOTĄ lub jak określił jeden z rosyjskich komentatorów „strzałem w kolano”. Ze nie wspomne o powiedzeniu Talleyranda na które powołał sie Striełkow. Ciekawostką jest że natknąłem sie tez na opinię że to wszysko odbyło sie niejako za plecami Płotnickiego i ktoś po prostu „władował” go w całą sytuację…
    Ps. A to o „bandyterce” na froncie to podpisuję się jak najbardziej., historia zna niezliczoną ilość bohaterów co zeszli na „złą droge”…

    Polubione przez 6 ludzi

   • Jeśli podpierasz się w swym rozumowaniu AK to pamiętaj, że zawsze likwidacja była skutkiem wydania wyroku przez sąd AK. Oczywiście w warunkach konspiracyjnych sąd taki wyglądał inaczej niż normalnie. Tu mamy jednak do czynienia z rodzeniem się państwowości i kto jak kto ale władze Republiki nie mogą :
    1. ferować wyroków w sądach kapturowych
    2. stosować metod bandyckich
    jeżeli oczywiście chcą by traktować je poważnie , a nie jak kolejną bandę. Tu nie ma warunków konspiracyjnych. Został sformowany rząd w oparciu o demokratycznie przeprowadzone wybory i od organów tego rządu (pomimo działania w warunkach wojennych) należy wymagać respektowania prawa. Wszystko co mówisz o podporządkowaniu oddziałów to prawda ale musi to być przeprowadzone w sposób „państwowotwórczy”. W tym wypadku jednak wybrano metodę bandycką – rodzi się więc pytanie „czy Biednow za dużo wiedział i obawiano się procesu i nagłośnienia lub ujawnienia jakichś brudów więc trzeba go było uciszyć?”. Nie staram się wybielać Batmana, ale wskutek takiego przeprowadzenia tej sprawy smrodek stał się fetorem nie do zniesienia, a on sam jawi się jako poległy za sprawę bohater i męczennik . Słowa Telleyranda są tu jak najbardziej na miejscu.

    Polubione przez 10 ludzi

    • Jak rozumiem,w czasie ostatniej wojny w takich krajach jak ZSRR czy Niemcy nie było państwowości i legalnej władzy, tylko partyzantka?A ilu żołnierzy zostało straconych na rozkaz przełożonych bez żadnego wyroku sądu,bo np zostali złapani na dezercji czy kradzieży?Tak jest wojna,a my nie znamy szczegółów samego zajścia,a wyszło,jak wyszło.

     Polubione przez 3 ludzi

     • Chyba nie chcesz stawiać obecnych władz republik noworosyjskich w jednym rzędzie z reżimami faszystowskimi i komunistycznymi? Stawianie w jednym rzędzie ze zbrodniarzami nie usprawiedliwia tylko czyni takim samym zbrodniarzem.

      Polubione przez 2 ludzi

     • @nowytoms Znak równości między faszystami i KOMUNISTAMI….może jaśniej?????
      WIEDZ – że powstańcy Nowej Rosji walczą z neobandero – faszyzmem u;kraińskim,
      niejednokrotnie z CZERWONYMI GWIAZDAMI CCCP na czapkach.Swoją motywację
      i nawiązanie do pozytywów czerpią z dokonań ZSRR – co jest niemile widziane wśród
      klas posiadających Rosji i U’padlej – równolegle.W Rosji okazywaną niechęć
      temperuje trochę ścisłe kierownictwo na Kremlu…

      Polubione przez 3 ludzi

   • @adalbert05 A masz pewność, że on faktycznie był wujem a nie wuja z niego robią?:)
    Tu nie chodzi o jakiegoś żołnierzyka-łotrzyka (co to sytuację wykorzystał i któremu faktycznie w wojennych realiach kula w łeb może się należeć) tylko o znanego dowódcę polowego. Mam nadzieję, że przedstawią jakieś dowody tej jego przestępczej działalności, chociaż bez możliwości obrony to one teraz będą niewiele warte. Striełkow ma tutaj 100% racji

    Polubione przez 3 ludzi

 2. Witam karnawałowo i życzę wszystkim dobrego Nowego 2015.Oby był łaskawy nam,naszym rodzinom i naszej Ojczyżnie. Zaś Ukraincom (tym normalnym) a szczególnie zbuntowanym republikom nie życzę niczego,czego sobie nie życzą

  Pozostając w sylwestrowo-ukraińskim nastroju to mamy takie kwiatki 🙂
  http://www.tokfm.pl/Tokfm/1,103086,17207799,_SE____Gosiewska_awanturowala_sie_na_lotnisku_w_Charkowie__.html?utm_source=dlvr.it&utm_medium=twitter

  Polubione przez 5 ludzi

 3. Mały przerywnik w postaci minutki humoru coby rozładować sytuację. 🙂
  „Znany kijowski polityk” marzy,albo przekroczył dawkę na białej kresce i jest w „Matrixie”.

  Polubione przez 3 ludzi

 4. Autor jak zwykle pisze bzdury ciężkie

  „Tak więc Rosja sposobiąc się już od wielu lat do sytuacji jaka ma obecnie miejsce na Ukrainie, nauczona doświadczeniem krajów, które wcześniej były poddane presji sankcji ekonomicznych, była na to odpowiednio przygotowana. A więc to ona może obecnie egzekwować należne jej prawa walcząc o swoje żywotne interesy a nie Zachód, który na działaniach podejmowanych przez siebie ewidentnie traci.

  Można powiedzieć obserwując tą sytuację, że główni rozgrywający po zachodniej stronie tym razem poszli o jeden krok za daleko, opierając swoją taktykę na niewłaściwej ocenie stanu faktycznego. A więc to Rosja tym razem okazała się bardziej przystosowana do nowych warunków rzeczywistości, zaś liderzy zachodni nadal błądzą w ślepym zaułku polityki zimnowojennej, która jak widać mocno już się zdezaktualizowała.”

  Jak była przystosowana? Gospodarka jak zwykle od czasów ZSRR oparta na eksporcie surowców. Gdzie tu przystosowanie? Przystosowanie to zdywersyfikowanie gospodarki tak żeby nie było podatna na wachania cen surowców. Jedyne co Putin zrobił to zgromadził olbrzymie rezerwy kapitału. Tyle, a jak gospodarke miał zacofana tak ma. Nic nie zrobił i nic sie nie nauczył.

  Co do strat zachodu. Owszem traci. Tylko niech sie szanowny wodz nauczy sie wkoncu podstaw matematyki. W biznesie nie ma przyjaciół (tak można zalozyc) wiec jezeli na przykład jablka byly sprowadzane z polski to zwyczajnie bo byly najtańsze/najlepsze. Teraz jeżeli Rosja ma poblokowane nie ktore kanały to silą rzeczy bedzie miała gorzej bo bedzie zmuszona do wybierania źródeł ktorych wcześniej z jakichs powodów nie wybierała tak?

  Co do strat zachodu. Sankcje są bronią obosieczną. Każdy traci tyle samo (ogólnie rzecz biorac) i teraz jezeli Rosja walczy na sankcje z polowa świata to silą rzeczy na jednego Rosjanina przypada więcej wyrzeczeń niz na jednego obywatela zachodu (ogólnie o wszystkich krajach objetych sankcjami).

  Wiec sankcje sa skuteczne jako forma osłabiania gospodarki / drenażu rezerw / podburzania społecznego. Oczywiście główny cios dla Rosji to spadek cen ropy.
  Pytaniem jest czy wplynie to na decyzje podejmowane przez kreml. I tutaj niestety reguły nei ma, Rosjanie sa dość uparci. Mi sie wydaje ze Putin będzie bral zachód na przeczekanie.

  Proszę co nieco o dywersyfikacji (które zresztą nowym pomysłem Rosji nie jest) przeczytajcie choćby podsumowanie.

  Click to access pw_44_pl_zwrot-na_wschod_pl_net.pdf

  Polubione przez 1 osoba

  • Rosja miała umowy z UE na zasadzie wzajemności o niższych cłach na wzajemny handel różnymi towarami. W ten sposób do Rosji szły polskie jabłka (wcale nie najlepsze, to był 2 gatunek), mięso i inne jedzenia, podobnie z innych krajów UE.

   Kiedy UE zerwała to porozumienie, Rosja może oferować podobne warunki innym krajom. Dzięki temu ceny w Rosji nie zmienią się, poza oczywiście wpływem cen obcych walut na ceny towarów importowanych.

   Spadek wartości rubla spowodował, że rosyjskie firmy i producenci mogą konkurować z importem.

   Polubione przez 3 ludzi

   • A czy zgadzasz sie z sugestia autora blogu ze Rosja na wojnie ekonomicznej nic nie traci a zachod juz tak i to bardzo?
    Jezeli nie to ktora strona twoim zdaniem traci bardziej. Jeden kraj ktory nagle stracil wiele polaczen czy grupa krajow z ktorych kazdy stracil po jednym.

    Ja bym niechcial zeby ta dyskusja szla w kierunku detali (zreszta nawet ich nie znam nie jestem specjalista) tylko ogolnie bo autor bloga dziwnie sugeruje jakby kazdym ruchem zachod popelnial blad co jest nieprawda.

    Polubienie

  • „Gdzie tu przystosowanie?”- a coś w temacie BRICS’a słyszałeś, czy też jest to dla ciebie jakaś czarna magia?

   A o odejściu od dolara w rozliczeniach płatności wzajemnych, dywersyfikacji eksportu surowców, odwrócenia strumienia wymiany handlowej itd. to coś ci się w tym temacie obiło o uszy?

   Problem więc leży w tym, że nikt niczym Rosji nie zaskoczył i to nie Rosja ma obecnie problem ze zbytem swoich nadwyżek produkcyjnych tylko zachodnie firmy.

   Nie dość tego sankcje ograniczające wymianę handlową z Rosją przyniosą skutek jeszcze większego wzrostu rezerw walutowych, bo po prostu nie będzie tych walut na co wydać.

   A więc kto się przygotował, a kto z AK-47 strzelił sobie w kolano????

   Pozdrawiam.

   Ps.

   W celu poszerzenia swojej wiedzy podaję link:

   http://pl.wikipedia.org/wiki/BRICS

   Polubione przez 6 ludzi

   • @Rez Kez
    Poza tym Rez Kez- mam do ciebie taką prośbę, abyś używał w swoich komentarzach form przyjętych za grzecznościowe, bo sformułowania jakimi się posługujesz, typy:

    „Autor jak zwykle pisze bzdury ciężkie”- są obrażające mnie, a poza tym jednocześnie zaprzeczasz sam sobie pisząc w jednym z komentarzy powyżej, cytuję:

    „…zreszta nawet ich nie znam nie jestem specjalista…”

    A więc jeśli się nie znasz na tych problemach, bo nie jesteś specjalistą to nie zabieraj w tych sprawach w tej sposób jak to robisz głosu, tylko raczej usiłuj czegoś się dowiedzieć, poznać i nauczyć. Ale chyba nie w tym celu tu zabrałeś głos?

    Pozdrawiam.

    Polubione przez 6 ludzi

  • Co do zacofania rosyjskiej gospodarki, to nie byłbym taki szybki w osadach. Prawdopodobnie bazuje Pan na artykułach z Forbsa
   http://www.forbes.pl/tagi/3449/gospodarka-rosji/1
   http://biznes.newsweek.pl/rosyjskie-sankcje-tylko-poglebia-kryzys-w-tym-kraju-wywiad-newsweek-pl,artykuly,345244,1.html
   (proszę czytać komentarze użytkowników- bardzo ciekawa lektura)
   Proszę zwrócić uwagę na ton artykułów kilka miesięcy temu i teraz
   Rosjanie wspierają własna „myśl technologiczna” i chociaż są z tyłu jeśli chodzi o miniaturyzacje, łączność to w wielu dziedzinach mogą się pochwalić ogromnymi sukcesami.
   Prawda jest, że nadal ogromna część gospodarki Rosji bazuje na eksporcie surowców, jednak inne gałęzie gospodarki też są rozbudowane. Przykłady eksport uzbrojenia, budowa reaktorów atomowych, technologie kosmiczne.
   http://euro-dane.com.pl/krajobraz-konkurencyjnosci
   http://en.wikipedia.org/wiki/Economy_of_Russia
   Co do sankcji te byłyby skuteczne gdyby nie jeden mały szczegół …pojawili się gracze, którzy postanowili „wejść do gry”. Przykład Turcja, która zwielokrotniła eksport żywności (de facto przejęła część rynku polskiego)Chiny (jabłka), kraje Ameryki Łacińskiej. Ponadto rosyjska doktryna ekonomiczna zakłada dojście do samowystarczalności w produkcji żywności-wiem brzmi to jak tekst z głębokiej komuny, ale sposób działania jest inny. Rosyjskie rolnictwo dostaje dopłaty, nisko lub bezzwrotne kredyty, ulgi etc wynik zbiory podstawowych produktów jak zboże ziemniaki i warzywa zwiększa się
   http://biznes.gazetaprawna.pl/artykuly/415406,rosja_po_raz_pierwszy_wyprzedzila_ameryke_w_produkcji_zboza.html

   Click to access rosja1.pdf


   Obecnie paradoksalnie dzięki sankcjom Putin ma możliwość zwiększenia nakładów na rolnictwo i unowocześnienie tej gałęzi gospodarki.

   Polubione przez 8 ludzi

  • WItam wieczorową porą bo tylko z doskoku w czasie wykonywania róznych prac zaglądałem. Piateczka dla Wodza a pare słów polemiki z Panem RezKezem… Jak widac sytuacja się pogarsza więc pojawianie się Pana tutaj jest zawsze tego symptomem co mnie jak zwykle niezwykle raduje!

   Gospodarka jak zwykle od czasów ZSRR oparta na eksporcie surowców. Szanowny Panie! Proszę poszerzyć swoją wiedzę o taki fakt iż 1/4 dochodów FR to eksport weglowodorów. Reszta to przemysł maszynowy i rolnictwo. Bez niektórych metali stanął by CAŁY przemysł samochodowy na świecie a bez rosyjskich silników nikt by nie latał w kosmos! Dewaluacja rubla i zmniejszenie cen ropy dały Rosji niesamowitego kopa gospodarczego bo teraz jakakolwiek sprzedaż CZEGOKOLWIEK w tych 3/4 daje dwa razy wieksze zyski! Troche myślenia i znajomości matematyki Mocium Panie! Zmniejszeni cen ropy – zmniejszyło wpływy do kasy Rosji o 7% ale na eksporcie zboża tyle zarobili że Rosja wprowadziła ograniczenia w eksporcie bo by wyprzedali nawet zapasy dla siebie!

   Co do strat zachodu. Owszem traci. Tylko niech sie szanowny wodz nauczy sie wkoncu podstaw matematyki. Tak, matematyki uczyć się trzeba! 300 tysięcy ludzi /inni pisza że 1 mln/ pracuje TYLKO na niemiecki eksport do FR! Inne kraje pomijam bo mają mniejsze obroty z FR! Na „sankcjach” zyskały Stany bo zrobiły w konia Europę zwiększając obroty z FR o 24%. Wszak Pan sam wyżej napisał że W biznesie nie ma przyjaciół

   Dalej Pan piszesz: Wiec sankcje sa skuteczne jako forma osłabiania gospodarki / drenażu rezerw / podburzania społecznego / drenażu rezerw / podburzania społecznego
   Proszę sprawdzić jak gospodarka na tym traci i czyja? A podburzenie społeczeństwa? Społeczeństwo zareagowało fantastycznie! Wykupione i wyskrobane dolary zamieniło na ruble i wykupiło wszystkie nowe samochody /rosyjskie szrotowiska sa przepełnione i może zrobią reeksport do Polski i Niemiec?/, do tego dołozyli się sasiedzi /Kazachstan, Białoruś, Pribałtyka/ i korzystając z doskonałego dla nich kursu wykupili co się dało jezeli chodzi np. o AGD…
   A u nas? Sadownicy jabłka zakopią jak będą gnić i w wiekszości prztrwają a nasz przemysł? Czy przetrwa? Co prawda to nie jest „nasz” przemysł. Więc ten przemysł zostanie u nas zamknięty i przeniesiony do jakiegos kraju związanego Związkiem Celnym z Rosja. Ja typuję Białoruś…

   Polubione przez 5 ludzi

   • Nie mylcie efektow politycznych od gospodarczych bo to sa dwie rozne rzeczy.
    Efekty gospodarcze sa bo musza byc takei fakty. Przecinanie polaczen gospodarczych, spadek wartosci pieniadza, brak dostepu do kredytowania i technologii itp boli i koniec kropka.
    Tak jak metal wystawiony na niekorzystne warunki atmosferyczne koroduje. Tak samo gospodarka. Sankcej sa niekorzystne.

    Ale efekty polityczne juz sa zalezne od przyjetej strategii kremla. I sa zalezne od wielu czynnikow. Czy wywiora efekt? Ciezko powiedziec sam osobiscie bym sie bał oceniać. Ale czy warto nalozyć? Mi sie wydaje ze tak. Ja widze troche rzeczywistosc inaczej niz wy i dla mnie rosja nie ma prawa decydowac o tym co robi Ukraina. Pcha sie z lapami zabiera terytorium to niech placi.

    Polubienie

     • A ty kolego jestes jeszcze w gimnazjum i idz odrob lekcje 😀

      Argument na poziomie zera bezwzglednego. Pytam sie jeszcze raz jakim cudem jeden kraj ktory nagle zostal dotkniety sankcjami i ktorego nagle spotkaly obnizki cen ropy moze nie odczuwac skutkow sankcji.

      Sankcje sa bronia obosiecza ale w przypadku zachodu rozkladaja sie one na wiele krajow. Autor bloga sugeruje ze Rosja nic na sankcjach nie traci i ze byl to krok w zlym kierunku. Traci, a czy byl to krok w dobrym (z politycznego punktu widzenia) kierunku to sie jeszcze okaze, Kreml jest caly czas w grze moze sie wycofa moze nie, niewiemy.

      Jezeli wasz blog jest konciekiem wzajemnej adoracji gdzie piszecie propagande zwyciestwa Rosji to powiedzcie od razu i ja sobie pojde. Ale jezeli jest to rzetelne zrodlo informacji to ja odrazu mam powazny zarzut mianowicie nie operowanie na faktach. Tak jakby niewiem rosyjska gospodarka rzadzila sie innymi prawymi…

      Polubione przez 1 osoba

     • A poza tym chłopski z niego filozof mędrokujący bez związku z faktami. Wspomnijmy czasy Jelcyna gdy Rosji formalnie nie obłożono żadnymi sankcjami, oficjalnie była przyjaźń, ale…Zachód ją niemiłosiernie rozkradał – co wyszło po latach, gdy Zachód wstawił się za kilkoma żydowskimi „rosyjskimi” mafiozami odciągniętymi przez Putina od koryta. Widocznie z Zachodem po dobroci się nie da. Albo status zdychającej kolonii albo wojna. Prowadząc wojnę ma się przynajmniej jakieś perspektywy…

      No i last but not least. Tylko idiota oczadzony propagandą wmawia, że sankcje są obiektywną karą za „napaść” na Ukraińską ziemię. Po pierwsze: na Ukrainę napadły USA metodami puczowymi (jak AJAX w Iranie w 1953); Po drugie: kto jak kto, ale Usraelscy bandyci są ostatnimi nadającymi się do roli sędziów; Po trzecie: Ukraina to jest państwo sztuczne, np. a Krymie i w Donbasie Ukraińcy stanowią śladowe mniejszości – więc komu dzieje się krzywda? Jakiejś efemerydzie o naziwe U-kraina? Po czwarte – gdyby Rosja była pierdołowata i cackała się z kijowską juntą, to nikt by jej o główce nie pogłaskał. USrańcy znaleźliby inny powód dla sankcji (geje, wolna Jakucja, pussy riots), a ludność Dobasu poszłaby do obozów koncentracyjnych bez walki przy aplauzie takich jak ten trolujący osioł Rez Kez.

      Polubione przez 9 ludzi

    • rez kez, ty nie rozumiesz procesów gospodarczych. Nie ma sankcji, które działają tylko w jednym kierunku. Sankcje zawsze powodują straty obu stron: karanego i karzącego.

     Co do skutków sankcji, to one nigdy nigdzie nie przyniosły zamierzonych rezultatów: KRLD, Kuba, Iran, to pierwsze z brzegu przykłady o ich rzekomej skuteczności.

     Polubione przez 4 ludzi

     • Sankcje mogą na Rosję podziałać otrzeźwiająco i zmobilizować do zwiększenia samodzielności względem Zachodu. Chciałbym też „spiskowo” zauważyć, że USA oficjalnie nałożyły sankcje na III Rzeszę (np. na hel do archaicznych sterowców) a nieoficjalnie przekazały technologie benzyny syntetycznej…Nie ma więc co się jarać sankcjami. Jeszcze się okaże, że USA wspierają po cichu Rosję. 😉

      Polubione przez 5 ludzi

    • Nie łączyć gospodarki i polityki w tym przypadku? Przecież spadek cen ropy to efekt tylko i wyłącznie działania politycznego a nie realiów rynkowych. Co do sankcji i niskiego kursu rubla Rosja zdecydowanie traci na imporcie ale za to zyskuje na eksporcie oraz olbrzymią motywację do inwestycji we własną produkcję. Od podzespołów i częsci po gotowe produkty i przede wszystkim własne zakłady.
     Odpowiednie decyzje w tym kierunku już zostały na Kremlu podjęte,( tutaj masz przykład opisany przez niejakiego kacapa http://kacap.blox.pl/html cytuję „W Rosji od 1 stycznia nie tylko jakies tam mificzne zmiany sa. Alez i realne. Na przyklad, wladzam federalnym, regionalnym, obwodowym i miast nie mozno kupowac dla panstwowych spolek transportowych zrobionych za granica pojazdow. Od samochodow poprzez autobusy, az po tramwaje i pociagi.'”)

     W takim układzie tani rubel wcale nie musi być czymś złym, popatrz na Chiny oni od 20lat specjalnie utrzymują kurs juana na bardzo niskim poziomie.

     Oczywiście czynnikiem decydującym będzie to na ile powiedzie sie próba odejścia od w od dolara w rozliczeniach między niektórymi państwami, tak jak pisze AdNovum. Jesli to się uda na odpowiednią skalę, to to dolar poleci w dół a przede wszystkim zostaną znacznie ukrócone waszyngtońskie machinacje np; z cenami ropy

     Polubione przez 5 ludzi

    • Tak sankcje uderzają w Rosję, jednak Rosja ma większą „swobodę ruchu” -posiada zasoby, które są niezbędne dla gospodarek krajów rozwiniętych, ma niski dług publiczny ( mozliwość pobudzenia gospodarki kredytami). Dla Rosji sankcje są dotkliwe, jednak w przeciwieństwie do krajów UE Rosja może szukać importerów na swoje towary wśród innych krajów ( surowce, uzbrojenie,energetyka) i stać ja na „dłuższy bezdech” gospodarczy. tymczasem gospodarka UE boryka się od kilku lat z zastojem gospodarczym, dług publiczny rośnie i każde osłabienie gospodarki może przynieść katastrofę (patrz Włochy, Francja).
     Kolejnym problemem jest mentalność obywateli, Rosjanie to twardy naród potrafi przetrwać wiele, kocha też silnych przywódców, takich jak Putin. W Europie jest wiele grup interesów, nie ma wspólnej polityki, a każde nawet minimalne wyrzeczenia spotykają się z natychmiastową gwałtowna reakcja społeczeństwa (patrz kwestia zasiłków).
     Sankcje dla rosyjskiej gospodarki są mniejszym problemem, niż fluktuacje ceny ropy. Jeśli cena surowca wzrośnie i ustabilizuje się, to żadne sankcje gospodarcze nie zmusza Rosji (Putina) do zmiany polityki.
     P.S Moim skromnym zdaniem najlepiej dla polskiej racji stanu było wybranie wariantu węgierskiego, czyli „ciche” wspieranie Ukrainy.

     Polubione przez 4 ludzi

     • „Sankcje sa bronia obosiecza ale w przypadku zachodu rozkladaja sie one na wiele krajow.”

      Powiedz tą bzdurę „ku pokrzepieniu serc ” sadowników…. To za przeproszeniem wszystkich….
      Pierwszy sadownik do którego to powiesz, łeb ci kłonicą rozwali….

      Polubione przez 4 ludzi

    • @Rez Kez – jakoś przebrnąłem prze to co „spłodziłeś’ 🙂 – przyznaj,jesteś ukraińcem,
     z banderlandu „hałyczyny”,ewentualnie potomek z akcji ‚Wisła”…forma,pisownia,
     ortografia – zdekonspirowały cię…(piszesz’ rosja” i jednocześnie „Ukraina”) jajcarz? 🙂
     a przy okazji ,zapamiętaj! Rosja wśród Polaków MA DUZO SYMPATYKÓW.
     A Upadłą -banderowską,MY POLACY, brzydzimy się .To wrzód na tyłku Europy.
     To tego tworu podejdziemy ze skalpelem…ewentualnie z kopniakiem!!

     Polubione przez 3 ludzi

     • Dokładnie tak! My Polacy mamy wiele sympatii dla wszystkich Braci ze wschodu! Ale nie do banderowców!
      Ja „u siebie” ( http://kodluch.wordpress.com/about/ ) opisałem to tak:

      Autor strony ROZGRANICZA narodowość rusińską czyli przynależność części ludności zamieszkującej teren geograficzny nazywany „Ukrainą” od tzw. „narodowości ukraińskiej” która nie jest narodowością ale ideologią bandero-faszyzmu spajającą osoby zamieszkałe teren geograficzny tzw „Ukrainy” a należące do narodów i narodowości na tym obszarze geograficznym.

      Obszar państwa nazwanego „Ukrainą” zamieszkuje konglomerat narodów i narodowości, między innymi: Polacy, Rosjanie, Rusini, Węgrzy, Słowacy, Czesi, Serbowie, Bułgarzy, Mołdawianie, Rumuni, Grecy, Tatarzy i osoby wyznania mojżeszowego…

      Słowa „ukr”, „ukrainiec”, „ukrop” są słowami oznaczającymi najczęściej mieszkańca krainy geograficznej nazywanej tymczasowo „Krainą na U” i oznaczają bandero-faszystę i nie odnoszą się do obywateli tej „Krainy na U” który jest Rusinem, Rosjaninem, Polakiem, Mołdawianinem, Ormianinem, Azerem, Grekiem, Wołochem, Tatarem, Białorusinem, Słowakiem, Węgrem, Grekiem, Bułgarem lub przedstawicielem innej NARODOWOŚCI a który nie jest banderowcem…

      Polubione przez 6 ludzi

     • Wiesz, banderowcy = ukry, to maja wszystko na odwrót! Nawet flagę maja na odwrót bo flaga polskiego województwa ruskiego była przez setki lat czyli od zawsze niebieskim na dole!!!! 🙂
      Czy ukry maja coś swojego? Nawet na banknotach nie ma żadnego Rusina!!!!
      Mowa tez kradziona trochę od Polaków a trochę od Rosjan!

      Polubione przez 3 ludzi

 5. Kolejny „wspólny punkt” pomiedzy banderowcami , a islamistami. Jedna z ukrainskich „dziennikarek”, członkini „Prawego Sektora” obwieściła że należy porywac rosyjskich dziennikarzy i trakotowac ich jako zakładników;
  http://dnr-news.com/dnr/11333-v-pravom-sektore-ugrozhayut-pohischat-i-brat-v-zalozhniki-rossiyskih-zhurnalistov.html
  Ciekawe co na to”wolne media Zachodu” z „polskimi dziennik…iarzami” na czele?

  Polubione przez 4 ludzi

 6. Terror w Odessie, czyli jeszcze raz o pojawieniu sie w Odessie jednostek armii ukrainskiej. jak sie okazuje są to jednostki tzw. gwardii narodowej, które maja tam zapewnic „bezpieczeństwo”. Jak podaja też źródła noworosyjskie szykuja sie masowe aresztowania ludzi podejrzanych o „separatyzm” (mówi sie o około 1000 osób);
  http://dnr-news.com/dnr/11334-odessu-navodnili-avtomatchiki-nacgvardii-operaciya-po-podavleniyu-inakomysliya-nachalas.html

  Polubione przez 4 ludzi

 7. „The Bloody Priest” Turczynow, obecnie szef Rady Bezpieczeństwa i Obrony Ukrainy zamierza „uszczelnić” granicę z Donbasem. zapowiedział że ruch ludności i przepływ towarów zostanie ograniczony do ‚siedmiu korytarzy”, a wszystkie pozostały drogi zostana zablokowane;
  http://dnr-news.com/dnr/11338-turchinov-dvizhenie-cherez-liniyu-fronta-budet-ogranicheno.html
  http://pbs.twimg.com/media/BidjSrCCMAE12tA.png:medium

  Polubione przez 4 ludzi

 8. 220 lat temu został podpisany w Petersburgu III Rozbiór Polski http://novorus.info/news/policy/32069-220-let-nazad-3-yanvarya-1795-g-byla-podpisana-peterburgskaya-deklaraciya-rossii-i-avstrii-o-tretem-razdele-polshi.html

  Ciekawy art. „Zabić Piotra” dziennikarza z News Balt skomentowany w linku i opatrzony stosownym pikczerem http://novorus.info/news/policy/32065-ubit-petra.html

  W Odessie rozpoczeły się obławy i łapanki. Zdjęcia http://rusvesna.su/news/1420306206

  Kolejna informacja o kolejnyc stratach rzadkiej zwierzyny w rezerwatach Donbasu wytrzebionej przez faszystów http://www.novorosinform.org/news/id/19085

  „Sprawa Barmana” cd. http://www.novorosinform.org/comments/id/269
  + http://colonelcassad.livejournal.com/1972398.html

  Polubione przez 5 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.