Wojna domowa na Ukrainie 11.01.2015r- 127 dzień rozejmu.


Donieck dom prywatny przy ul. Pawła Besposzczadnowa nr 33 po ukraińskim świątecznym ostrzale artyleryjskim.

„Szanowni ukrainiści.
Otrzymałem od was list w obronie Stepana Bandery. Pozwólcie mi zatem zadać dwa pytania” – tak rozpoczyna się list otwarty czeskiego prezydenta Miloša Zemana, który jest odpowiedzią na wcześniejszy list przesłany na jego adres przez grupę czeskich naukowców- ukrainistów, którzy usiłowali w nim bronić dobrego imienia  obecnych ukraińskich bohaterów narodowych.

A oto treść całego listu:

„Szanowni ukrainiści.
Otrzymałem od was list w obronie Stepana Bandery.
Pozwólcie mi zatem zadać dwa pytania.
Po pierwsze, czy znacie rozkaz Bandery: „Zabijcie każdego Polaka między szesnastym a sześćdziesiątym rokiem życia?”

Jeśli nie znacie, nie jesteście ukrainistami. A jeżeli znacie, to czy się z nim zgadzacie, czy nie?

Jeżeli się zgadzacie, tu kończy się nasza dyskusja.

Dla Waszej wiedzy chciałbym stwierdzić, że Stepan Bandera miał zamiar stworzyć wasalne wobec Niemiec państwo ukraińskie. Miał poparcie Alfreda Rosenberga, ale dlatego, że Hitler zdecydował, że po wygranej wojnie zasiedli Ukrainę niemieckimi rolnikami, projekt został anulowany, a Bandera został wysłany do obozu koncentracyjnego. Coś podobnego stało się zresztą na naszym terytorium w przypadku Jana Ryse Rozsévača, założyciela Flagi.
Ponadto chciałbym zwrócić uwagę, że już prezydent Juszczenko ogłosił Banderę bohaterem narodowym, a teraz jest w przygotowaniu podobna deklaracja w sprawie pana Szuchwycza, znanego z tego, że w 1941 roku we Lwowie rozstrzelał tysiące Żydów.
Nie mogę gratulować Ukrainie takich narodowych bohaterów.
Cieszę się, że mogłem poszerzyć Waszą wiedzę i życzę wielu sukcesów w pracy.
Z poważaniem:


Miloš Zeman Prezydent Republiki”

Jak dotąd jest to jedyne; takie jasne i bezkompromisowe postawienie sprawy wobec ukraińskiego ślepego skrajnego nacjonalizmu, przez polityka pełniącego najwyższy urząd w państwie będącym członkiem UE.
Szkoda również, że w naszych sprawach zmuszeni są zabierać głos zagraniczni politycy, którzy bronią prawdy historycznej, nie bojąc się przywoływać czarnych stron z jej dziejów. Mówiąc to oczywiście otwartym tekstem, bez owijania w bawełnę.
Brakuje nam właśnie takich polityków, którzy będą bezkompromisowo bronili naszej racji stanu nie oglądając się na żadne układy i globalne polityczne- i inne- uwikłania.
Oczywiście po tym liście Miloš Zeman nie cieszy się miłością wśród ukrainistów, tylko wręcz przeciwnie- szczerą nienawiścią.
Dodam na zakończenie, że temat tego listu- o dziwo- poruszył również przedwczoraj portal Onet.pl gdzie dwaj dziennikarze odnoszą się do niego bardzo pozytywnie. Co w świetle oficjalnej wykładni wiodących mediów jest bardzo znamienne i świadczy o kneblowaniu ust dziennikarzom, którzy mają odmienne zdanie niż odgórnie narzucona narracja propagandy wojennej.
A to link do wspomnianego artykułu:

http://wiadomosci.onet.pl/tylko-w-onecie/milosz-zeman-do-ukraincow-czy-znacie-rozkaz-bandery-dot-mordowania-polakow/y0lqp

Jak widać nie wszystko jest takie jakby się mogło z pozoru wydawać.
Natomiast o klasie naszych elit politycznych, w świetle przytoczonego wcześniej listu, może świadczyć fakt, że obecnie sprawujący urząd prezydenta III RP, Bronisław Komorowski, który będąc jeszcze marszałkiem Sejmu, skutecznie zablokował podjęcie przez polski parlament uchwały potępiającej zbrodnie UPA na Polakach i oddającej hołd jej ofiarom. Stało się tak mimo tego, że PSL, który wcześniej zgłosił projekt tej ustawy zgodził się na wykreślenie z niej słowa „ludobójstwo”.
Przypomnę, że niedługo po tym jak Komorowski zablokował uchwałę potępiające zbrodnie UPA, przyczynił się do przyjęcia innej uchwały o potępieniu władz II RP, za rzekome burzenie cerkwi prawosławnych na Chełmszczyźnie.
W przedterminowych wyborach prezydenckich w 2010 roku poparcia Bronisławowi Komorowskiemu jako kandydatowi na urząd prezydenta, udzieliło środowisko Gazety Wyborczej, wraz z A.Michnikiem, Władysław Bartoszewski, Tadeusz Mazowiecki, Lech Wałęsa, Andrzej Olechowski i Aleksander Kwaśniewski. Zaś ze strony partii politycznych, po za oczywiście PO, uzyskał poparcie od Partii Demokratycznej, Stronnictwa Konserwatywno-Ludowego, Stronnictwa Demokratycznego, Unii Pracy i Demokratycznej Partii Lewicy.
Dodam, że za uruchomienie gigantycznej kampanii poparcia dla kandydatury Bronisława Komorowskiego na urząd prezydenta RP, w Gazecie Wyborczej po wygranych przez niego wyborach redaktor naczelny tej gazety został udekorowany przez prezydenta B. Komorowskiego najwyższym odznaczeniem państwowym: Orderem Orła Białego.
To tyle w tym temacie, gdzie widać wyraźnie dlaczego polskie elity polityczne nie zabierają głosu w oczywistej sprawie ukraińskiego ludobójstwa obywateli polskich na naszych Kresach Wschodnich i dlaczego popierają obecnie to co się dzieje na Ukrainie.
A teraz przechodzę do kolejnej relacji z wojny domowej na Ukrainie, gdzie ukraińskie wojska w rejonie Donbasu eskalują napięcie intensyfikując działania militarne, szczególnie wobec ludności i celów cywilnych.
Nadal trwa ostrzał przez ukraińską artylerię Doniecka.
I tak w wyniku trafienie pocisku koło domu wielorodzinnego został bardzo ciężko ranny ośmioletni chłopiec:

W dzielnicy Piotrowskiej na ulicy Safanowa, koło kopalni nr. 7 spadło kilka pocisków raniąc trzy osoby, w tym jedną bardzo ciężko. Na ulicy Gastiełła dwa pociski trafiły w dom uszkadzając dach, elewację i garaż. Nikt tam nie został poszkodowany.
Zostały ostrzelane hałdy wyrobiskowe kopalni „Oktriabskiej” wywołując pożary.
Trwał ostrzał okolic lotniska oraz zachodnich przedmieść od strony Marinki, gdzie pociski m.in. spadały na teren fabryki materiałów tekstylnych.
Toczyły się walki w rejonie donieckiego lotniska oraz w pomiędzy zachodnimi przedmieściami Doniecka a miejscowością Marinka, gdzie ukraińska artyleria ostrzeliwała pozycje obronne sił powstańczych. W odpowiedzi na to powstańcy zniszczyli ukraiński magazyn z amunicją znajdujący się w okolicach kołchozu im. „Szewczenki”.
Ukraińscy żołnierze podlegający rotacji na donieckim lotnisku niezgodnie z zawartym wcześniej porozumieniu filmowali z ukrycia stanowiska obronne sił powstańczych rozlokowane na lotnisku:
Będą obecnie sprawdzani czy nie posiadają kamer i telefonów z opcją filmowania i fotografowania.
Toczą się walki w rejonie miejscowości Awdiejewka.
W okolicach Gorłówki dochodzą odgłosy toczącej się tam walki.
Trwa ostrzał z ręcznej broni maszynowej i granatników od strony ukraińskich pozycji obronnych w rejonie miejscowości Nikiszino.
W rejonie Dokuczajewska ukraińska armia ostrzeliwała pozycje sił powstańczych rakietami „Grad”. W pobliżu miejscowości Nowotroczkoje toczą się obecnie walki:

W rejonie na wschód od Ługańska trwają potyczki w okolicach miejscowości Stanica Ługańska.
W wyniku wcześniejszego ostrzelania przez ukraińską artylerię przedmieść Stanicy Ługańskiej zostało zniszczonych około dziesięciu domów jednorodzinnych, przedszkole oraz plac zabaw. Miejscowość obecnie pozbawiona jest dopływu energii elektrycznej i wody. Nie znana jest dotychczas liczba ofiar z powodu trwania tam walk. Jak na razie wiadomo o jednej osobie rannej.  Ludność ukryła się w piwnicach i schronach.
W rejonie wsi Waluskiej oraz w pobliżu mostu. Po stronie sił powstańczych jeden zabity i dwóch rannych. Natomiast ukraińskie wojsko ma siedmiu zabitych i nie wiadomą liczbę rannych.
Od strony zakładów mięsnych ukraińskie wojsko usiłowało przedrzeć się na przedmieścia Ługańska. Atak został odparty.
W wyniku ćwiczeń strzeleckich prowadzonych przez siły zbrojne ŁRL na terenie ługańskiego lotniska wybuchł pożar.
W rejonie drogi T1303 w okolicach  punktu kontrolnego nr.31 ukraińskie wojsko kontynuowało ataki  m.in. przy użyciu czołgów na pozycje sił powstańczych ŁRL. W wyniku tej walki został zabity jeden powstaniec a kolejny odniósł rany. Uszkodzono też czołg sił powstańczych ale nadaje się on do naprawy. Punkt kontrolny nr. 31 został uciszony. Powstańcy zdobyli tam 2 moździerze i uszkodzili trzy ukraińskie czołgi.
W okolicach wsi Donieckiej ukraińskie wojsko przegrało bitwę w wyniku czego porzucili tam pięć czołgów i kompanię wojska reszta żołnierzy w popłochu uciekła na z góry upatrzone pozycje.
Atak sił powstańczych na pozycje ukraińskie rozmieszczone w okolicach punktu nr. 37 znajdującego się koło miejscowości Krimskoje zakończył się sukcesem. Zniszczono tam trzy ukraińskie haubice, dwa moździerze, cztery czołgi i opancerzone wozy bojowe. Całkowite straty w ludziach po stronie ukraińskiej wynoszą około dwustu osób (zabitych i rannych). Po stronie powstańców dwunastu poległo i około dwudziestu odniosło rany. Straty w sprzęcie po stronie powstańczej: cztery uszkodzone czołgi, dwa opancerzone wozy bojowe, jedna haubica, dwie ciężarówki „Ural” oraz trzy moździerze.
Wznowiono walki w okolicach miejscowości Wiesełaja Góra, gdzie ukraińska artyleria ostrzelała cele cywilne na jej przedmieściach. Są ranni wśród ludności cywilnej, uszkodzona też została główna rura doprowadzająca tam gaz:

W wyniku ostrzału przez ukraińską artylerię rakietami „Grad” została uszkodzona śluza na moście w koło miejscowości Zugries:

W Mariupolu protestowało wczoraj około 200 pracowników sklepu „Amstor” przeciwko jego zamknięciu:

W Kijowie nieznani sprawcy podpalili wczoraj samochód terenowy marki „Mitsubishi” należący do organizacji Samoobrona Zaporoża:

Ktoś najwyraźniej ma już ich dość:))))
Na koniec kilka zdjęć:

Uszkodzone zabudowania prywatne po wczorajszym ostrzale Doniecka.

Tak mieszkają  ukraińscy żołnierze przebywający w strefie frontowej.
I kilka aktualnych filmów:
Pozdrawiam.

185 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 11.01.2015r- 127 dzień rozejmu.

 1. W Polsce cała władza , w tym władza prezydencka, wykonawcza /rząd/ , ustawodawcza / sejm i senat /, sądownicza , medialna jest w rękach żydo-reżimu, dodatkowo sterowanego przez żydo-reżimy zza oceanu i zachodu. Dobrze to, czy źle ? Z jednej strony źle , z drugiej dobrze, bowiem taka władza bez poparcia narodu nie ma na dłuższą metę żadnej przyszłości. co prawda duża cześć polskiego narodu tego jeszcze nie czuje i nie rozumie, lecz proces dojrzewania narodu do samowiedzy i samoświadomości może nastąpić nagle , bez ostrzeżeń i gróźb. Takie święte przebudzenia narodów w historii ludzkości już niejednokrotnie miały miejsce. Rzecz w tym , by były autentyczne i nie dały się zwieść różnym pseudo narodowym i antypatriotycznym tzw. „ruchom narodowym” i tzw. „nowej prawicy „. We współczesnych czasach odróżnienie dobra od zła jak również odróżnienie prawdziwych przyjaciół od fałszywych jest nie byle jaką sztuką /umiejętnością. Tylko taki naród , który tę sztukę zdobędzie ma szansę przetrwać . Pozostałym grozi zagłada, w tym samozagłada jako efekt prowadzonej non stop, przeciwko nam przez naszych wrogów, wojny dywersyjno-informacyjnej.

  Polubione przez 6 ludzi

 2. Parę linków porannych:

  Pan Soros, nasz ulubieniec – jak i całej ludzkości planety Ziemia – przyjechał do Kijowa. Czy przywiózł walizki wypchane świeżo wydrukowanymi banknotami czy tylko obietnice puste, tego nie wiadomo… http://rusvesna.su/news/1421017063

  Banderowcy wymyślili / wyszedł mi oksymoron, bo trudno banderowca posądzac o myślenie/ – że będą wsadzać do więzienia tych których przyłapią na posiadaniu pieniędzy podjętych z banków Noworosji. Jak rozpoznają te pieniądze jeszcze nie wiemy… http://rusvesna.su/news/1421016378

  Pani piekna prokurator z Krymu mówi ( http://www.novorosinform.org/news/id/19795 ) „Люди мне сейчас пишут, что украинцы бьют со всего с чего можно по Донецку и Горловке, ад кромешный, люди боятся, что враги полезут в наступление. Горловку топят в фосфоре и Смерчами. Прямо сейчас. По густонаселенному городу. Где все эти клоуны из Парижа? Убивая свой, как он говорит народ, Порошенко поехал оплакивать чужой. Дорогой очень плакальщик. Высокооплачиваемый”.

  Polubione przez 6 ludzi

 3. Pan Puszkow jak katarynka – ale trzeba wołać na puszczy! „Europa milczy o ofiarach Odessy!” Może się odezwie ktos – nie tylko echo: http://politikus.ru/events/40120-pushkov-evropa-krasnorechivo-molchit-o-zhertvah-terakta-v-odesse.html

  Jak już było linkowane – wszyscy górnicy uwięzieni na dole – z powodu rozwalenia stacji transformatorowej przez banderowców – już są cali i zdrowi na powierzchni! http://politikus.ru/events/40121-iz-obestochennoy-shahty-v-donecke-evakuirovany-vse-gornyaki.html

  Europa / „Unia”/ powiedziała ukrom żeby sami naprawiali i konserwowali rury gazowe… http://politikus.ru/events/40122-es-ukraine-s-gazovoy-truboy-razbiraytes-sami.html

  Polubione przez 5 ludzi

 4. Informacje świeże: http://www.novorosinform.org/news/id/19794 Лагерь, склад БП и блокпост нацистов у п.Гранитное накрыт артиллерией ополчения.

  ВСУ продолжает вести обстрел по Горловке: со стороны Жованки работает „Василек” ,со стороны Майорска 120-мм. миномет, жителей Никитовки просим укрыться в убежищах. С Песок летят снаряды в сторону „Метро” В Никишино активизировались столкновения, применяются АГСы, РПГ, подстволы, стрелковое оружие разных калибров.

  Pa Striełkow komentuje: http://www.novorosinform.org/news/id/19799

  Polubione przez 3 ludzi

 5. Szef NATO dla Die Welt zauważył oznaki polepszenia sytuacji na wschodzie Ukrainy. Czy on kpi czy o drogę pyta? To jest aktualna, poranna informacja!!! http://ria.ru/world/20150112/1042124648.html

  Szef senatu Malezji liczy na pomoc Rosji w śledztwie w sprawie zstrzelenia MH17 przez banderofaszystów http://ria.ru/mh17/20150112/1042134289.html

  O Litwinach w rządzie UPAdliny, którzy rozdają Krainę Amerykanom plus fajny rysuneczek http://novorus.info/news/policy/32380-litovcy-razdayut-ukrainu-amerikancam.html

  O oknie Owertona i tym co się stało we Francji http://novorus.info/news/policy/32379-okna-prodolzhayut-otkryvatsya.html

  Banderofaszyści kijowscy cenzurują internet! http://novorus.info/news/policy/32384-kievskaya-hunta-dushit-internet-socseti-pod-zapretom.html

  Polubione przez 4 ludzi

  • Lica tzn.napiszę oględniej – mordy jakby ‚gdzieś” widziane… 🙂 🙂 „Rosyjska kolumna’
   Tacy zawsze dostają (premie) nagrody filmowe,podobnie jak „laureaci” pretendujący
   do (pokojowego) zresztą nie tylko „nobla”.Patrz: niejaki Lech W.

   Polubione przez 1 osoba

 6. W tej chwili trwa intensywny bój pod Slawianoserbskiem:

  Интенсивные бои под Славяносербском

  Опубликовано 12 января, 2015 – 10:41 пользователем voenkor

  http://voenkor.info/

  Артиллерия Народной милиции ведет эффективный контрбатарейный огонь по огневым средствам карателей

  Polubione przez 1 osoba

  • Сводки от ополчения Новороссии ( http://vk.com/strelkov_info )
   12.01.15. Сообщение от ополчения.

   „Около 9 утра (по мск) из района Волновахи (со стороны поста ГАИ) производились залпы в сторону Докучаевска и Старобешево. Со стороны Сартаны и Кальчика противник ведет гаубичные обстрелы Талоковки. В Тельмановском районе (п. Гранитный), ополчением уничтожен блок-пост нацистов со складом БП, не менее полутора отделений убито. В Донецке и Красном партизане обстрелы на всех участках.В результате попадания снаряда в Червоногвардейском районе по ул. Агрономической, 1, разрушен дом и полностью уничтожен автомобиль ГАЗ 52. Погиб мужчина, 1974 г.р., девочка 2000 г.р. доставлена в детскую больницу с тяжелыми ранениями. В Горловке за ночь попаданий и взрывов вчера было сотни по всему городу. За всю войну так не падало как вчера. Пострадали все районы, а особенно – Бессарабка, Курганка, Комсомолец, Никитовка, их укры просто ровняли с землей Градами, минами и Смерчами.”

   Polubione przez 1 osoba

 7. Czarnoskóry Opolczeniec:

  ПРАВДИВАЯ ПРАВДА ‏@Pravdiva_pravda 1 min.1 minutę temu

  Чернокожий ополченец Бенес Айо сбежал от надзора латвийской полиции на Донбасс

  Polubione przez 3 ludzi

 8. Zanim Szef coś wklei do poczytania:
  https://pracownia4.wordpress.com/2015/01/12/czy-w-2015-kraje-brics-dadza-mata-zachodniej-finansjerze/

  Plus w bonusie:
  http://wpolityce.pl/gospodarka/228627-platek-lawina-i-ruina-zachodni-system-finansowy-padnie-a-za-nim-miedzynarodowy-lad-monetarny

  Plus inne „jacykuski” z tej materii Pułapka z Bretton Woods.
  Amerykanie doprowadzili do tego, że dolar stał się walutą rezerwową świata, podstępem – wynika z książki Benna Steila „The Battle of Bretton Woods: John Maynard Keynes, Harry Dexter White, and the Making of a New World Order”.
  Amerykańską delegacją na konferencję w Bretton Woods w 1944 r. kierował ekonomista Harry Dexter White. Do tej roli wyznaczył go sekretarz skarbu Henry Morgethau. Chciał on przesunąć światowe centrum finansów z Londynu do Nowego Jorku i sprawić, by dolar stał się światową walutą rozliczeniową. Jego zdaniem USA było „dobrym” supermocarstwem (w przeciwieństwie do „złych” europejskich, kolonialnych potęg), które nabytą władzę wykorzysta dla dobra wszystkich. Harry Dexter White miał wymyślić sposób, by zrealizować ten plan.
  Obydwaj rozumieli, że USA odniosłyby z tego olbrzymie korzyści. Inne kraje utrzymywałyby rezerwy w dolarach, aby móc dokonywać międzynarodowych płatności, a Stany Zjednoczone musiałyby mieć bardzo niewiele walut innych krajów. Co więcej, USA zarabiałyby na tzw. rencie emisyjnej (różnicy między wartością nabywczą pieniędzy a kosztem ich druku i dystrybucji). Kraj ten mógłby też w długim okresie utrzymywać deficyt w handlu zagranicznym (oczywiście w granicach rozsądku) poprzez dodruk pieniądza. Stany Zjednoczono nie ponosiłyby także ryzyka kursowego z związku z wymianą towarową z zagranicą.
  Rozumiał to także John Maynard Keynes, który za wszelką cenę nie chciał dopuścić do tego, by rolę funta w handlu międzynarodowym zajął dolar. Dlatego sugerował, by w tekście kończącym konferencję był zapis „rezerwy monetarne”, podczas gdy Amerykanie chcieli wstawić „złoto i dolary”. Keynes uważał, że dolar nie powinien mieć uprzywilejowanej pozycji, ponieważ w przyszłości wiele innych walut będzie wymienialnych na złoto. Dlatego Amerykanie użyli podstępu, by doprowadzić do celu.
  Oszukany Keynes
  6 lipca 1944 r. podczas spotkania tzw. Komitetu Drugiego Komisji Funduszu przygotowano robocze podsumowanie jego prac. Zawierało ono stwierdzenie, że podczas przyjmowania członka do Międzynarodowego Funduszu Walutowego wartość waluty kraju zostanie wyrażona w złocie. Amerykanie załączyli alternatywny „tekst A”, który zawierał dodatkowo stwierdzenie, że wyrażenie tej wartości będzie także możliwe w walucie wymienialnej na złoto (którą wówczas były w praktyce tylko dolary).
  Tego tekstu nie widzieli Brytyjczycy. Nigdy nie zaakceptował go ich przedstawiciel na konferencję John Maynard Keynes. Przedstawiciele innych delegacji nie zwrócili na tę zmianę uwagi i zatwierdzili tekst do dalszych prac. Amerykanie zamienili następnie w tekście końcowym konferencji słowo „złoto” na „złoto i amerykańskie dolary”, w praktyce zrównując swoją walutę ze złotem w międzynarodowych rozliczeniach. Keynes dowiedział się o tych zmianach dopiero po powrocie do Wielkiej Brytanii.
  Kiedy później pytano Harry’ego Dextera White’a o tę zamianę, odpowiadał: „Dla nas i dla świata amerykańskie dolary i złoto są synonimami. Nie ma żadnej możliwości, by Stany Zjednoczone kiedykolwiek miały problemy z kupnem albo sprzedażą złota po stałej cenie”.
  Złoty dylemat
  To twierdzenie niedługo później okazało się nieprawdą. USA, podobnie jak wszystkie inne kraje, nie mogły jednocześnie drukować dolara według potrzeb i utrzymywać dużych rezerw złota. Wykazał to urodzony w Belgii amerykański ekonomista Robert Triffin w czasie zeznania przed kongresem USA w 1959 r. (stąd nazwa „dylemat Triffina”). Tłumaczył on, że system, w którym stosuje się narodową walutę w rozliczeniach międzynarodowych, ma z natury wbudowany „destabilizator”. Inne kraje jako rezerwy zamiast złota gromadzą dolary, a następnie pożyczają je USA. To zwiększa krótkoterminowe zadłużenie tego kraju, co sugeruje, że USA powinny zwiększyć swoje rezerwy złota, by być w stanie wywiązać się ze zobowiązania zamiany dolara na złoto. Jeżeli USA to zrobią, to będzie brakować dolara na rynku. Jeżeli nie zrobią, to okaże się, że próbują gwarantować coraz większą liczbę dolarów w obrocie coraz mniejszą ilością złota.
  W efekcie USA musiałby albo zdewaluować dolara, albo wprowadzić restrykcje w handlu zagranicznym, aby zapobiec utracie rezerw złota. To z kolei mogłoby wywołać panikę na światowych rynkach i kryzys. Mechanizm ten rozumiał francuski prezydent Charles de Gaulle, który na konferencji prasowej 4 lutego 1965 r. oświadczył, że system finansowy stworzony po II wojnie światowej to de facto system kredytowania USA (aby do tego nie dopuścić, we wrześniu 1963 r. de Gaulle zażądał od Banku Francji, by ten wymagał spłacania w złocie 80 proc. deficytu USA w handlu z Francją).
  Jeśli nie dolar, to co
  Co zatem zamiast dolara? Triffin uważał, że należałoby wrócić do pierwotnego planu Keynesa z konferencji w Bretton Woods i stworzyć międzynarodową walutę o nazwie bancor, którą zarządzałby Międzynarodowy Fundusz Walutowy. Z kolei doradca de Gaulle’a, francuski ekonomista Jacques Rueff był zwolennikiem powrotu do standardu złota sprzed 1914 r. (nie upierał się jednak, by złoto było podstawą systemu, mogły to być inne surowce; chodziło o zachowania mechanizmu ze standardu złota).
  W 1968 r. Międzynarodowy Fundusz Walutowy wprowadził tzw. Special Drawing Rights (SDR), międzynarodową jednostkę rozliczeniową, która zaczęła funkcjonować w obrocie bezgotówkowym. Według części ekonomistów miał być to pierwszy krok do stworzenia w pełni funkcjonalnej międzynarodowej waluty na wzór Keynsowskiego bancora. To rozwiązanie poparł niedawno także Zhou Xiaochuan, gubernator Ludowego Banku Chin, wzywając MFW do powrotu do pomysłu Keynesa i przemiany SDR-ów w prawdziwą międzynarodową walutę.
  Dzieło agenta
  Co ciekawe, architekt uprzywilejowanej pozycji USA w światowym systemie fianansowym – Harry Dexter White – okazał się radzieckim agentem. Oskarżono go o to oficjalnie w 1948 r. (trzy dni po złożeniu zeznań zmarł na atak serca). White rozpoczął współpracę z radzieckim wywiadem z 1935 r. Przekazywał poufne dokumenty oraz zdawał raporty Whittakerowi Chambersowi, kurierowi radzieckiego wywiadu. White szpiegował z przekonania. Uważał, że radziecki system gospodarczy działa, a państwa kapitalistyczne idą w kierunku większego udziału państwa w gospodarce i większej regulacji. Oficerowie radzieckiego wywiadu chcieli pierwotnie przekazać White’owi wynagrodzenie za jego usługi, ale Chambers miał im powiedzieć:
  – To komuniści z przekonania. Jeżeli zaoferujesz im pieniądze, nigdy nie będą ci ufać.
  White otrzymał ostatecznie w prezencie dywan z Bukchary o wartości około 3 tys. dol. (dzisiejszych) z informacją, że „został utkany w Związku Radzieckiem jako dowód wdzięczności dla amerykańskich towarzyszy”. Kiedy jeden z jego gości zwrócił uwagę na dywan, ten zniknął z jego domu.
  W opowieści Benna Steila jest mnóstwo takich historycznych smaczków. Wspomina on na przykład, jak Lydia Lopokova, żona Keynesa, opisywała miejsce konferencji jako „dom wariatów” i narzekała, że „z kranów ciągle leci woda, okna się nie zamykają albo nie otwierają”.
  Książkę wydało uniwersyteckie wydawnictwo Princeton University Press, a więc nie należy oczekiwać tempa jak u Dana Browna. Przeszkadzało mi także poświęcenie dużo miejsca biografii White’a i Keynesa, w tym szczegółom nie mającym związku z budową systemu finansowego na konferencji w Bretton Woods.
  Publikacja Steila to chyba jedna z najbardziej nagradzanych książek ekonomiczno historycznych ostatnich miesięcy (polecał ją m.in. „The Financial Times” i „Bloomerg”). Mnie jednak nie przekonuje. Polecałbym ją przede wszystkim miłośnikom historii ekonomii.
  Benn Steil jest doktorem ekonomii (Oxford) i zawodowy pisarz. W 2009 r. opublikował z Manuelem Hindsem książkę „Money, Markets and Sovereignty”, a w 2006 r. (razem z Robertem E. Litanies) „Financial Statecraft: The Role of Financial Markets in American Foreign Policy”.
  http://www.obserwatorfinansowy.pl/tematyka/rynki-finansowe/pulapka-z-bretton-woods/

  Jeszcze o petrodolarach
  http://independenttrader.pl/211,czym_jest_petrodolar_i_jego_znaczenie.html
  http://independenttrader.pl/212,kiedy_zakonczy_sie_system_petrodolara.html

  http://independenttrader.pl/198,ukraina_-_kto_jest_agresorem_rosja_czy_nato.html

  Polubione przez 2 ludzi

  • Jeszcze kiedyś znalazłem fajne i łopatologiczne wytłumaczenie wszystkiego …i pojawia się pytanie dlaczego USA nie zaprowadzają bagnetami czy „spontaniczną” rewolucją tzw. zachodniej demokracji w Arabii Saudyjskiej, kraju będącego głównym światowym eksporterem ropy i gazu?

   Odpowiedź jest banalnie prosta – wahabici Saudowie zawarli układ z USA gdy w 1971 r. dolar US przestał mieć pokrycie w złocie a pojawił sie jako petrodolar (waluta rezerwowa) i jedyny środek płatniczy za ropę! Amerykanie mają tym samym „pokrycie” bezwartościowych” zielonych papierków i przerzucanie kosztów inflacji na tych co skupują dolary i nimi obracają a Saudowie mają licencję na mordowanie opozycji w Arabii Saudyjskiej lub skazywać na wieloletnie wiezienia przy udziale… CIA i NSA!

   Znakomicie to opisał dr Krassimir Petrov.
   W XX wieku, po raz pierwszy w dziejach Świata jednemu kraju udało się opodatkować… Świat. Uczynili to Amerykance, oczywiście nie wprost ale za pośrednictwem swojej inflacji. Zamiast bezpośrednio domagać się podatku od różnych krajów Na mocy prawa „samozwańczego światowego żandarma” vel de facto bandytę), jak czyniły to wszystkie poprzednie imperia, USA rozprowadziły po świecie, w zamian za towary innych krajów, własną walutę… bez pokrycia – dolary – z zamiarem późniejszego doprowadzenia do ich inflacji i dewaluacji. To z kolei umożliwiało odkupienie każdego następnego dolara za mniejszą ilość dóbr – właśnie owa różnica (między ilością dóbr importowanych a eksportowanych) stanowiła i stanowi imperialny podatek spływający do Stanów Zjednoczonych i utrzymujących sztuczny twór zwany USA.

   W początkach XX wieku gospodarka USA uzyskała dominującą pozycję w świecie. Dolar amerykański był wówczas ściśle związany ze złotem, toteż jego wartość ani nie rosła, ani nie malała, lecz była wciąż równa tej samej ilości złota. Wielki Kryzys, z poprzedzającą go inflacją w latach 1921 – 1929 (wygenerowany oczywiście jako zaplanowany geszeft) oraz napęczniałymi deficytami budżetowymi w latach następnych, pokaźnie zwiększył ilość waluty w obiegu – dalsze utrzymywanie jej pokrycia w złocie stało się niemożliwe. To skłoniło F. D. Roosevelta do zniesienia w 1932 r. sprzężenia między wartością dolara a wartością złota. Aż do tego momentu USA mogły co prawda dominować w gospodarce światowej, ale, w sensie ekonomicznym, nie były jeszcze imperium. Stała wartość dolara i jego wymienialność na złoto nie pozwalała Amerykanom ekonomicznie wykorzystywać innych krajów.

   Amerykańskie imperium w sensie ekonomicznym narodziło się w Bretton Woods w 1945 r. Wprawdzie dolar nie był już w pełni wymienialny na złoto, ale ową wymienialność na złoto zagwarantowano rządom innych państw – i tylko im. Tym samym dolar stał się walutą rezerwową całego świata. Było to możliwe, ponieważ w czasie II wojny światowej Stany Zjednoczone zaopatrywały aliantów żądając zapłaty… w złocie, dzięki czemu zgromadziły u siebie znaczną część światowych zasobów tego kruszcu. Imperium nie mogłoby zaistnieć, gdyby, zgodnie z postanowieniami z Bretton Woods, podaż dolara pozostała ograniczona i nie przekraczała wartości dostępnego złota. Umożliwiałoby to pełną wymianę dolarów z powrotem na złoto. Jednak polityka „armaty i masła” z lat sześćdziesiątych miała typowy charakter imperialny: podaż dolara zwiększano nieustannie, żeby finansować wojnę w Wietnamie i projekt „wielkiego społeczeństwa” L. B. Johnsona. Większość owych dolarów trafiała za granicę w zamian za towary sprzedawane do USA bez szans na odkupienie ich po tej samej cenie. Wzrost zasobów dolarowych zagranicy wywoływany przez nieustanny deficyt handlowy Stanów Zjednoczonych był równoznaczny z opodatkowaniem – z klasycznym podatkiem inflacyjnym nakładanym przez dany kraj na własnych obywateli, tyle że tym razem był to podatek inflacyjny nałożony przez USA na resztę świata. Kiedy zagranica zażądała w latach 1970-1971 wymiany posiadanych dolarów na złoto, 15 sierpnia 1971 rząd USA ogłosił niewypłacalność. Wprawdzie opinię publiczną karmiono frazesami o „zerwaniu więzi między dolarem a złotem”, ale w rzeczywistości odmowa spłaty w złocie była aktem bankructwa rządu Stanów Zjednoczonych. W gruncie rzeczy USA ogłosiły się wtedy imperium. Wyciągnęły z reszty świata ogromną ilość dóbr, nie mając zamiaru ani możliwości ich zwrócić, a bezsilny świat musiał się z tym pogodzić – świat został opodatkowany i nic nie mógł na to poradzić i ten stan trwa do dziś.

   Od tego momentu, aby Stany Zjednoczone mogły utrzymać status imperium i nadal ściągać podatki, reszta świata musiała w dalszym ciągu akceptować – jako zapłatę za dobra ekonomiczne – stale tracące na wartości dolary. Musiała też gromadzić ich coraz więcej. Trzeba było więc dać światu jakiś powód do gromadzenia dolarów, a powodem tym stała się ropa.

   Polubione przez 4 ludzi

 9. Na całe szczęście w nieszczęściu, cała wczorajsza „kananoda” okazała sie mniej śmiercionośna niż to wyglądało, zginęło tylko 2 mieszkańców (media prokijowskie piszą o 1), a rannych zostało 6. Widocznie siły noworosyjskie zdołały dosyć szybko „zaopiekowac” sie stanowiskami ogniowymi które ujawniły sie podczas kanonady. Na strelkov info i u B. Rozina „colonelcassad” uspokajają, że sytuacja jest pod kontrolą, komunikat jednego z opołczeńców mówi wszystko, ” Паникёров прошу не беспокоиться, всё под контролем”…

  Polubione przez 4 ludzi

  • Ładne mi pod kontrolą. Giną ludzie, domy są burzone, zniszczona stacja transformatorowa kopalni, uszkodzone śluzy zbiornika wodnego, a jakiś cymbał mówi, że wszystko jest pod kontrolą.

   Polubione przez 2 ludzi

   • Śluza nie została zniszczona w wyniku ostrzału, przejrzyj wiadomości w źródłach noworosyjskich. „Poszła” w wyniku braku konserwacji i mrozów. ‚Cymbał” jest na miejscu z karabinem w reku, więc ja mam do niego wieksze zaufanie niz do takiej „wolnej-polski”. I tyle w temacie…

    Polubione przez 4 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.