Wojna domowa na Ukrainie 9.02.2015r- (156 dzień od rozejmu).


Widok z okna prywatnego mieszkania na dzielnicę Tekstilczik, gdzie eksplodował po trafieniu ukraińskim pociskiem artyleryjskim magazyn w zakładach chemicznych.

„Rozmowy o dostarczaniu na Ukrainę broni do obrony są częścią większej dyskusji, w której uczestniczą wszystkie zainteresowane strony. Wspólny cel polega na zachowaniu środkami dyplomatycznymi suwerenności Ukrainy i jej integralności terytorialnej”– powiedziała rzeczniczka amerykańskiego Departamentu Stanu Jen Psaki.

„Ukraińska armia może otrzymać broń do obrony– uzupełniła swoją wypowiedź Jen Psaki.

http://rupaper.com/post/38000

Innego zdania jest były francuski prezydent Nicolas Sarkozy który uważa, że należy szukać wyjścia kompromisowego w stosunkach Rosją, przy tym ostro zdystansował się od obecnej polityki USA, w Europie:

„Oddzielenie Europy od Rosji to jest dramat. Jeśli Amerykanie tego chcą, to ich prawo i ich problem. Ale interesy Amerykanów wobec Rosji nie są interesami Europejczyków wobec Rosji. Nie chcemy odrodzenia się Zimnej Wojny między Europą i Rosją (….) Krym wybrał Rosję. Nie możemy im z tego robić zarzutu. Ja sam swego czasu narzuciłem panu Putinowi zgodę na przyznanie prawa mieszkańcom Kosowa do oddzielenia się od Serbii. Jeśli tak, to nie bardzo widzę w jaki sposób stosując tę samą logikę, można nie zgodzić się, aby Krym miał prawo opuścić Ukrainy. Tym bardziej, że był wcześniej administracyjnie przyłączony do Ukrainy przez Chruszczowa (….) I wreszcie miejmy odwagę to powiedzieć, a ja zawsze tak sądziłem: Ukraina jest mostem między Rosją i Europą. Ukraina nie ma powołania do przystąpienia ani do Unii Europejskiej, ani do NATO”  „

Jednocześnie Sarkozy uważa, że zamiast dozbrajać Ukrainę powinno się tam wprowadzić w strefę konfliktu siły rozjemcze, które miałby chronić ludność rosyjskojęzyczną.

W ten sam schemat rozsądnego myślenia wpisuje się ostatnio przedstawiona przez przedstawiciela władz Donieckiej Republiki Ludowej Denis Puszylin propozycja o uregulowaniu sytuacji w Donbasie, która ma polegać na utworzeniu tam strefy zdemilitaryzowanej i wprowadzeniu w celu zagwarantowania procesu pokojowego kontyngentu sił rozjemczych:

„Strefa zdemobilizowana i kontyngent sił pokojowych są konieczne, aby powstrzymać działania zbrojne w Donbasie (…) Dla nas niezwykle ważne jest to, aby byli to ci sami pośrednicy (tzn. siły pokojowe- dopisek mój), którzy obecnie uczestniczą w procesie negocjacyjnym, tj. OBWE i Rosja”.

Jak widać Europa w znacznej części zaczyna budzić się z amoku amerykańskiej propagandy wojennej, bo koszty takiej polityki nie ponosi nikt inny jak europejskie kraje wciągnięte wbrew swej woli w tą krucjatę amerykańskich fobii.

Jeśli amerykańskie lobby wojenne chce wojny to niech tą wojnę prowadzi na własny rachunek, na własnym terytorium i przy pomocy swoich sił zbrojnych.

Natomiast jeśli chodzi o skorumpowane elity polityczne ślepo wykonujące to czego żąda od nich światowy hegemon, to w stosunku do nich należy już dziś wyciągać właściwe wnioski rozliczając je z dokonań do jakich doprowadził ich konformistyczna postawa będąca skrajnie szkodliwą i niebezpieczną dla bezpieczeństwa, wzajemnej współpracy gospodarczej i pokoju światowego.

A do czego taka postawa prowadzi można przekonać się nie tylko po przez odczuwalne już ewidentne straty gospodarcze krajów wciągniętych w tą hucpę ale również prowadzi ona do niesamowitego napięcia w relacjach międzynarodowych nie widzianych od czasów zakończenia Zimnej Wojny i tysięcy niewinnych ofiar cywilnych w walczącym o swoje prawa Donbasie.

A tam ciągle trwa ostrzał prowadzony przez ukraińską artylerię celów cywilnych i infrastruktury komunalnej miast, zakładów przemysłowych, dzielnic mieszkaniowych i domów jednorodzinnych.

W Doniecku ukraińska artyleria ostrzeliwała, również przy użyciu rakiet „Huragan” dzielnice mieszkaniowe; Piotrowską, Kijowską, Kujbyszewską i Kirowską oraz okolice donieckiego lotniska szczególnie domu handlowego „Metro” i osiedle podmiejskie Własowkę. Kilka pocisków spadło na teren zakładów chemicznych w dzielnicy „Tekstilczyk” w rejonie Kirowskim, w wyniku czego nastąpił potężny wybuch zgromadzonych tam zapasów substancji chemicznych. W wyniku ostrzału odcięte zostały na całą noc dzielnice Kirowska i Kujbyszeska. Zginął jeden ukraiński żołnierz oraz dziesięć osób zostało rannych:

W dzielnicy Kalinowskiej w okolicy dziecięcego szpitala miejskiego dwaj mężczyźni podrzucili jakąś paczkę. Dzięki zachowaniu szczególnej czujności przez mieszkańców tego rejonu, którzy zawiadomili powstańcze służby porządkowe, udało się schwytać tych dwóch mężczyzn, zaś w podrzuconej przez nich paczce okazało się, że są urządzenia do naprowadzania ostrzału artyleryjskiego. Obecnie na terenie Doniecka działa około 15 podobnych ukraińskich grup sabotażowo-dywersyjnych. Poza tym ukraińskie dowództwo wojskowe wysłało w rejon kontrolowany przez powstańców grupy wywrotowe przebrane w rosyjskie mundury wojskowe, które mają zadanie wprowadzanie tam chaosu i zastraszania miejscowej ludności co ma być akcją kompromitującą siły powstańcze na tym terenie.

Nadal trwa ostrzał przez ukraińską artylerię miejscowości Gorłówka, Makeijewka, Jasinowataja, Pierwomajsk, Gnutowo, gdzie pocisk zabił całą rodzinę w tym małe dziecko i wieś Kalinowo koło Ługańska:

W pobliżu lotniska donieckiego doszło do poważnej potyczki w wyniku próby podjętej przez ukraińskie wojsko przy wykorzystaniu broni pancernej zajęcia terenu lotniska. Po ostrych walkach próba ta została udaremniona.

Wczoraj odział sił powstańczych przeprowadził kolejny rekonesans bojowy w rejonie miejscowości Karliwka i Marinka, gdzie ukraińskie wojska poniosły w trakcie walki znaczne straty.

Trwają walki w rejonie Awdieiewki i Dzierżyńska. Powstańcy w tym rejonie zniszczyli wczoraj kilka stanowisk ogniowych ukraińskiej artylerii.

Nadal toczą się ciężkie walki w rejonie kotła debalczewskiego, gdzie powoli ale systematycznie przewagę zdobywa strona powstańcza likwidując poszczególne punkty oporu ukraińskich wojsk i wypierając je z zajmowanych miast. Między innymi w dniu wczorajszym powstańcy opanowali całkowicie miejscowość Redkodub:

Tam też tylko w rejonie miejscowości Uglegorsk powstańcy wyprowadzili atak z południowo-wschodnich przedmieść miasta atak na ukraińskie punkty oporu w Graznoje, Krasnym Pacharze i Aleksandrowsku wypierając je do Prireżnoje.

Trwają ciężkie walki miejskie w Czernuchino, które nadal jest pod kontrolą wojsk ukraińskich, ale ich punkty oporu zostały odizolowane od siebie. Część wschodnia Debalczewa jest pod całkowitą kontrolą powstańców oraz miejscowość Niżnyje Łozowoje z otaczającymi ją wzgórzami dając tam silny punkt oporu o znaczeniu strategicznym.

Każdy dzień walki w rejonie debalczewskiego kotła po stronie sił powstańczych daje bardzo duże straty w ludziach, gdzie średnio około 10 powstańców ginie dziennie (był dzień, że poległo aż 37 powstańców), zaś po stronie ukraińskiej straty codzienne wynoszą około 40 zabitych żołnierzy (jednego dnia zostało zabitych aż 80). Powstańcy od początku walk po zamknięciu kotła debalczewskiego utracili 40 sztuk ciężkiego sprzętu pancernego, a w tym samym czasie strona ukraińska około 150 sztuk.

Trwa pod ogniem toczących się walk ewakuacja mieszkańców Czernuchina:

Udało się z Czernuchina i z Debalczewa wyprowadzić kolejne około tysiąca osób cywilnych, w tym około stu dzieci. Z tym, że ewakuacja z Debalczewa nadzorowana była przez obserwatorów misji OBWE i obyła się tym razem bez żadnych większych incydentów, natomiast w miejscowości Czernochino ludność ewakuowała się pod obstrzałem ukraińskich wojsk

W rejonie frontu ługańskiego nastąpiło względne uspokojenie sytuacji i jedynie ukraińska artyleria ostrzeliwuje tam obecnie, z większym lub mniejszym natężeniem cele cywilne, szczególnie miejscowość Frunze, która praktycznie całkowicie uległa już zniszczeniu.

Władze Ługańskiej Republiki Ludowej ogłosiły wczoraj dobrowolną mobilizację. Obecnie do sił zbrojnych ŁRL zgłasza się duża liczba młodych mężczyzn gotowych polec w imię wolności:

Na froncie południowym w rejonie Mariupola utrzymuje się względny spokój, trwa tam sporadycznie wymiana ognia i ostrzał artyleryjski.

Na koniec kilka zdjęć:

Dowództwo wojskowe ukraińskich wojsk biorących udział w tzw. operacji antyterrorystycznej skierowało w rejon walk taki oto sprzęt.

I kilka filmów:

Pozdrawiam.

312 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 9.02.2015r- (156 dzień od rozejmu).

   • oczywiście sprawa ze Smoleńskiem może mieć inny kontekst. Otóż mogło to być przygotowanie miejsca dla PO bo PO miało zadbać po kilku latach o Ukrainę. Możliwe że już wtedy Amerykanie szykowali kostki domina, wkładali każdą na odpowiednie miejsce. Stąd brak współpracy Amerykanów w temacie Smoleńska. Putin trzymał „gębę” na kłódkę bo i Rosję – na tym etapie – Amerykanie jakoś wkręcili w ten temat albo też Rosjanie zostali zaskoczeni cała sytuacją, w sumie wszystko świadczyło przeciwko nim. A teraz może się wszystko powoli poukłada, wszystkie puzzle znajdą swoje miejsce, kto wie?
    Tak jak powoli się wyjaśnia dlaczego Amerykanie poszli na Irak mając sfałszowane dowody na broń chemiczną. Wcale nie ropa była ważna, skoro teraz praktycznie opuścili Irak i nie mają pożytku z jego złóż. Możliwe że chodziło o przygotowanie terenu pod ISIS – wybicie władzy, rozłożenie struktur państwa.. Byliby zdolni planować z duuużym wyprzedzeniem.

    Polubione przez 4 ludzi

  • Czy ja wiem,czy spiskowa?W lecie 2010 pojawił się w naszej prasie wywiad z amerykańskim profesorem,byłym doradcą do spraw Europy Wschodniej(nie pamietam,czy Clintona,czy Busha juniora), twierdził,że jedynemu państwu,mogącemu mieć korzyści z tej katastrofy było USA?

   Polubione przez 5 ludzi

   • Oj nie wiem czy sprawa ze Smoleńskiem nie wypłynie po raz kolejny przy okazji wyborów, kiedy może się okazać, że partia amerykańska -PIS będzie mieć problemy z wygraniem. Taka wrzutka nowych informacji od naszych „sojuszników USA” może mieć decydujący wpływ. A tak przy okazji poruszonego tematu Smoleńska mam pytanie. Dlaczego Rosjanie nie oddają wraku? Nie chcą go oddać, czy też nasz rząd go nie chce odebrać?

    Polubione przez 1 osoba

 1. Trwająca fala mogilizacji jest rajem dla kontrabandy / tych co przerzucają ludzi za granice/ oraz dla korupcji… http://rusvesna.su/news/1423552737

  Nie wiem czy tego nie było – opowiada były więzień batalionu Liaszki

  Wczorajsza wypowiedź Franka Waltera Sz. na temat ewentualnego wprowadzenia sankcji przeciw Ukrom doprowadziła benderowców do białej gorączki!
  http://rusvesna.su/news/1423526699
  http://rusvesna.su/sites/default/files/styles/node_pic/public/hunta-kiev.jpg?itok=f4V-zScn

  Z mojej branży – ukry chcą pozbawić energii elektrycznej Donbas – kolejna próba, tym razem polegająca na odcięciu 4 linii wysokiego napięcia z Rosji http://rusvesna.su/news/1423533369

  http://vk.com/feed?w=wall-57424472_45696
  Сводки от ополчения Новороссии
  today at 9:08 am
  10.02.15. 11:08. Сообщение от ополченца с позывным „Рог”.

  „На данный момент могу сказать точно две вещи – Чернухино теперь полностью наше (официально оно уже 3 дня наше, но реально только сегодня полностью под нашим контролем стало). Второе – ВСУ в этом районе в откровенной ж***е. Сейчас мы контролируем большую часть Каменки и почти всю Малоорловку. Могила Острая на данный момент продолжает быть то за ополченцами то не за кем. Также под нашим контролем Новоорловка и Шевченко. Получается что ВСУ потеряли уже 50% бывшего кармана. Теперь я думаю котел будет медленно сужаться и и зачищаться от ВСУ. Есть и плохая новость – ВСУ готовы ударить по нам со Светлодарска мощным кулаком, и я не уверен выстоит ли Нижне Лозовое и Логвиново. Но если эта ударная сила покинет Светлодарск и Луганское то ополчения в Красном Пахаре я думаю выпадет шанс прорвать оборону ВСУ и взять горловину бывшего кармана!
  W chwili obecnej mogę dokładnie przekazac dwie informacje. Czernuchino teraz w pełni „nasze” (oficjalnie było nasze od 3 dni ale tak naprawdę dopiero od dzisiaj jest w pełni kontrolowane przez nas).
  Druga rzecz to taka że w tym rejonie wojska ukrów są w czarnej de…
  Teraz kontrolujemy większą część Kamionki i prawie całą Małoorłowkę. Mogiła Ostra w chwili obecnej przechodzi z rąk do rąk. Nasza też Nowoorłowka i Szewczenko. Wygląda na to że ukry straciły połowę terytorium „kieszeni debalcewskiej”.
  Przykra informacja jest taka że ukry szykują się do mocnego uderzenia ze Swietłodarska i wtedy trudno uwierzyć czy wytrzymamy na pozycjach w Łozowoje i Łogwinowo…
  Ale jeżeli te siły uderzeniowe wyjdą ze Switłodarska i Ługańskiego to dla Powstańców znajdujących się w Krasnym Pucharze otworzy się szansa przerwać obronę ukrów i zamknąć gardło dawnej kieszeni debalcewskiej…

  Polubione przez 4 ludzi

 2. Film o kozackim specnazie z LNR

  http://vk.com/feed?w=wall111228080_29207
  Rożin informuje że Petro „Rzeźnik” ustami odpowiedniego człowieka wyraził swą niezłomną wolę „uregulowania” tematu w Mińsku tak by wróciło wszystko jak było. Czyli granice na powrót z września i obiecanka referendum…

  Anatol Sz. – chyba nówka?

  http://vk.com/video38797787_171114127?list=c0402e18c26ea1955b
  Film o tym o czym mówią sołdaty ukropskie dzwoniąc do domu

  Polubione przez 3 ludzi

 3. Przeglądam Twittery Maciejczuka i Ukraine reporter- „perełki”

  1.Jarosz wyszedł ze szpitala i pojechał do jednej z baz PS. Oficjalnie lokalizacja bazy objęta jest tajemnicą
  2.Ukraine’s Azov Battalion say they’re advancing on Novoazovsk on the border with Russia & that Russian jets flew overhead but didn’t attack
  3.Ukraine’s Azov Battalion launched a surprise offensive & say they’ve seized Pavlopil & Shyrokyne (near Mariupol)

  4.Trwają walki o odbicie drogi z Debalcewa do Artiomowska. Ukraińcy przejmują inicjatywę, ale nie jest dobrze, o czym nie usłyszycie w MON UA.

  Polubione przez 3 ludzi

 4. Przeczytałem sobie na onecie co Pan Kurski miał do powiedzenia, przeczytałem też komentarze na dole. Mam wrażenie że polityka angażowania się w sprawę UKR zbankrutowała, jako zarzut wobec przeciwnika wymienia się większe zaangażowanie „ich” niż „nas”. Wśród komentarzy zero sympatii dla popierających sprawę ukraińską. I nawet nie chodzi o cofanie się do Wołynia, ja zauważam awersję wobec teraźniejszości na Ukrainie, wobec konfrontowania Polski z Rosją, wobec tej całej propagandowej papki która się karmi polskie społeczeństwo.
  To takie małe zwycięstwo tych którzy tutaj pisali od początku. Nie chodzi o to że UKR bankrutuje, ale o to że piszący tutaj już kilka miesięcy temu potrafili przewidzieć to co większość społeczeństwa widzi dopiero teraz.

  Polubione przez 7 ludzi

 5. Moim zdaniem nie do konca racje mieli ci ktorzy twierdzili ze Angeli pozostala jedynie rola pajacyka zawieszonego na sznurkach ciaganych z Faszyngtonu. Jak tutaj ktos kiedys madrze zauwazyl Niemcy i kilka innych europejskich krajow doskonale zdaja sobie sprawe ze starej historycznej prawdy ze Rosja niekoniecznie wojny rozpoczyna, ale z reguly to Rosja zawsze wojny konczy. Strach nie pozwala nawet co niektorym gdybac gdzie tym razem rosyjscy tankisci wcisneliby hamulce. Ale to tylko jedna z wielu przyczyn dla ktorych Ameryce w takim trudzie i znoju przyszlo przekonywac jej europejskich `partnerow` do kolejnej wojennej awantury. Glowna przyczyna takiego stanu rzeczy zapewne lezy gdzie indziej. `Bo to co nas podnieca to sie nazywa kasa`… Rodowiczka zawsze bedzie klasa dla samej siebie 🙂

  http://wiadomosci.wp.pl/kat,36474,title,Podzialy-w-NATO-Zbroic-czy-nie-zbroic-Ukrainy,wid,17246225,wiadomosc.html?ticaid=114513

  Polubione przez 2 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.