Wojna domowa na Ukrainie 12.02.2015r- (159 dzień od rozejmu).


Pierwomajsk-  zebrana część pozostałości po ukraińskich pociskach, które spadały ostatnio na to miasto.

Toczą się już od 13 godzin w Mińsku pertraktacje pokojowe w formacie normandzkim, które tym razem odbywają się na najwyższym szczeblu przywódców czterech państw.

Jeszcze przed rozpoczęciem mińskich rozmów doszło do incydentu, gdy przed wejściem ukraińskiego prezydenta do Pałacu Niepodległości w stolicy Białorusi, rosyjski dziennikarz zadał Petrowi Poroszence retoryczne pytanie:

„Panie Poroszenko, dlaczego wasze wojska atakują pokojowych mieszkańców Donbasu?”

Oczywiście Poroszenko nie odpowiedział, ale dziennikarz, który wykazał się odwagą cywilną zadając te pytanie został odsunięty od relacjonowania przebiegu szczytu „Mińsk 2”, za „niegodne i prowokacyjne zachowanie”.

Natomiast sam Poroszenko jeszcze przed rozpoczęciem rozmów w trakcie spotkania z białoruskim gospodarzem spotkania wielkiej czwórki, prezydentem Aleksandrem Łukaszenkom, powiedział że:

„Cały świat oczekuje, że albo sytuacji będzie zmierzać ku deeskalacji, zawieszenia broni, wycofania uzbrojenia i powstrzymania śmierci ludzi, albo faktycznie wyrwie się ona spod kontroli”– słowa tej jak widać stanowiły swoiste ostrzeżenie i były zakamuflowanym szantażem niedwuznacznie ustawiającym przebieg zabiegów dyplomatycznych jeszcze przed ich rozpoczęciem w kwestii rozwiązania na drodze pokojowej wojny prowadzonej przez kijowskie władze przeciwko części swego społeczeństwa.

Na te słowa białoruski prezydent Aleksander Łukaszenko odpowiedział w następujący sposób:

„Będziemy robić wszystko, aby u was w państwie były pokój i zgoda. Myślę, że już tego dowiedliśmy swoimi działaniami? Cały czas wypełniamy wszystko, co obiecaliśmy wam, narodowi ukraińskiemu. Wiedzcie, że tak będzie nadal”.

Jak na razie nie ma żadnych informacji na temat faktycznych decyzji jakie zapadły podczas dotychczasowych pertraktacji, ale już obecnie wiadomo, że prezydenci Rosji i Ukrainy prowadzili ze sobą emocjonalną rozmowę, którą w pewnym momencie przerwał Petro Poroszenko udając się na wyższe piętro, gdzie przeprowadził jakąś poufną rozmowę telefoniczną.

Sądzi się, że ukraiński prezydent zasięgał jakiś telefonicznych konsultacji, albo z dowództwem armii,  albo z przedstawicielami amerykańskiej administracji.

Jak podało ukraińskie źródło zbliżone do rozmów;

„Jest planowane podpisanie wspólnej deklaracji o realizacji mińskich porozumień” (tj. tych podpisanych we wrześniu ubiegłego roku- dopisek mój)

Te same źródło przekazało, że wspomniana wyżej deklaracja ma opowiadać się za integralnością terytorialną i suwerennością Ukrainy oraz wdrożeniem podpisanych już wcześniej mińskich porozumień, a więc; zawieszenia broni, utworzenia zdemilitaryzowanej strefy buforowej oraz uwolnienia jeńców wojennych i więźniów.

Tak więc wg. tego źródła obecnie ukraińska delegacja będzie domagała się tego, czego sama od czasu podpisania Mińskiego Memorandum we wrześniu ubiegłego roku w żadnym punkcie nie przestrzegała.

Dodam, że w kwestii obecnie prowadzonych rozmów w Mińsku, jeszcze przed ich rozpoczęciem jeden z wysokich rangą urzędników unijnych zagroził, że:

„Od wyników mińskiego spotkania zależeć będzie przebieg debaty na czwartkowym (czyli dziś- dopisek mój) unijnym szczycie w Brukseli. W razie kompletnego fiaska rozmów w Mińsku UE powróci do dyskusji o zaostrzeniu sankcji gospodarczych wobec Rosji”.

Słowa te stanowiły nieukrywany szantaż i jednocześnie były formą nacisku na stronę rosyjską zmuszając ją do uległości.

Tak więc niebawem dowiemy się do czego doprowadzi obecna tura rozmów pokojowych w Mińsku, ale jak na razie chyba nie ma czym się chwalić?

Według ostatnich wieści z Mińska rozmowy dobiegają końca i w chwili obecnej uzgodniono około 80% treści dokumentu jaki ma tam zostać podpisany, który ma zawierać 12/13 punktów zapewniających trwały pokój w Donbasie. Jednocześnie dokument ten po ewentualnym podpisaniu go przez czterech przywódców państw biorących udział w pokojowych pertraktacjach musi być jeszcze zaakceptowany przez uczestników Grupy Kontaktowej, a więc również przez przedstawicieli władz Donieckiej i Ługańskiej Republiki Ludowej.

Według niepotwierdzonych informacji, rozmowy w Mińsku mają trwać tak długo- jak papieskie konklawe- czyli do czasu, aż nie uda się wypracować tam porozumienia.

Właśnie przed chwilą zakończyły się po 14 godzinach pertraktacji rozmowy w Mińsku. Niebawem zostanie ogłoszony o ich wynikach komunikat.

A oto oświadczenie wydane po mińskich rozmowach przez rosyjskiego prezydenta Władymira Putina:

Głównymi warunkami zawartymi w dzisiejszym porozumieniu mińskim to:

1.   Wycofanie ciężkiej broni w ciągu 48 godzin, licząc od teraz, i zakończenie tego procesu w czasie 14 dni,

2.   Ustanowiono strefę bezpieczeństwa wokół Donbasu dla ciężkiej artylerii, która ma wynosić od 50 do 140 km,

3.   OBWE jest zobligowana do skutecznego monitorowania i weryfikowania podpisanych dziś warunków zawieszenia broni.

Natomiast w tym samym czasie w Donbasie trwał ostrzał artyleryjski prowadzony przez ukraińską artylerię na cele cywilne wielu miast.

W Doniecku w dniu wczorajszym ukraińska artyleria ostrzeliwała dzielnice mieszkalne, w tym kilka pocisków dużego kalibru spadło na dworzec autobusowy zabijając tam na miejscu sześć osób cywilnych oraz kolejnych dwanaście raniąc. Poza zniszczonymi budynkami dworca spalone zostały autobusy i minibusy transportu publicznego. Ostrzelana też została dzielnica Piotrowska i teren kopalni „Oktriabskiej” oraz miejscowości Piaski i Spartakus. Wczoraj Donieck był ostrzeliwany osiem razy, zaś przedmieścia dwadzieścia jeden razy.

W wyniku ukraińskiego ostrzału prowadzonego w ciągu ostatniego tygodnie łącznie zginęło 172 osoby cywilne, a z powodu odniesionych ciężkich obrażeń hospitalizowano kolejnych 114 cywilów.

Nie ustaje ostrzał Gorłówki, gdzie najwięcej zniszczeń odnotowano w dzielnicy „Piątej”, są tam zabici i ranni.

Poza tym ukraińska artyleria ostrzeliwała Jelienówkę, Dokuczajewsk, Makijewkę, Pawłopol, Sachanka, Sartana oraz Ługańsk, gdzie pociski spadały w rejonie dworca autobusowego. Ostrzał Ługańska prowadzony był z trzech stron.

Jak z powyższego widać prowadzone z udziałem ukraińskiego prezydenta pertraktacje pokojowe w Mińsku w żaden sposób nie zmieniły sytuacji w Donbasie, gdzie prokijowska artyleria nadal prowadzi intensywny ostrzał celów cywilnych pokazując prawdziwe intencje ukraińskich władz i nie rokując dobrze na przyszłość.

Nadal również trwają walki w rejonie Doniecka, w kierunku na zachód i północ od tego miasta. Podobna sytuacja ma miejsce na zachód i północ od Gorłówki.

W rejonie kotła debalczewskiego trwają bardzo intensywne walki. W wyniku przerwania dróg komunikacyjnych uwięzione w kotle debalczewskim ukraińskie oddziały wojskowe zmuszone już są do oszczędzania amunicji. Wiedząc o tym fakcie wojska powstańcze prowokują ukraińskie oddziały do wymiany ognia, tym samym jeszcze bardziej wyczerpuje się tam amunicja. Niedługo beż walki będą zmuszeni się poddać, bo nie będą mieli czym się bronić.

W ciągu wczorajszego dnia powstańcy pod Debalczewem odparli sześć ukraińskich kontrataków zabijając w ich trakcie 82 żołnierzy.

Coraz większa liczba ukraińskich żołnierzy usiłuje się poddać, jednak udaremniane jest to przez członków zmilitaryzowanych oddziałów ukraińskiej organizacji „Prawy Sektor”, którzy nawet posuwają się do zabójstw takich żołnierzy. Na przykład wczoraj zmierzając w kierunku linii obronnych grupa ukraińskich żołnierzy z zamiarem poddania się został ostrzelana ciężkim karabinem maszynowym przez prawosektorowców około 30 metrów przed linią obrony sił powstańczych. Na miejscu zginęło 3 ukraińskich żołnierzy reszta została ranna. Nie dość tego, w momencie próby udzielenia im pomocy i usunięcia ciał zabitych żołnierzy prawosektorowcy ponownie otworzyli ogień z ciężkiej broni maszynowej, tym razem do powstańców.

Walki w kotle trwają, aż do bezwarunkowego poddania się lub do całkowitego zwycięstwa. W nocy dowództwo sił powstańczych nakazało rozrzucić ulotki po stronie ukraińskich pozycji obronnych wzywające tamtejsze oddziały do natychmiastowego i bezwarunkowego poddania się.

Powyżej ukraińscy żołnierze w niewoli pod Debalczewem.

Nadal usiłuje się ewakuować ludność cywilną z rejonu walk pod ogniem ukraińskich wojsk. W dniu wczorajszym z Czernuchina udało się ewakuować około 50 cywilów.

W Czernuchinie ukraińskie wojsko używa ludność cywilną jako żywych tarcz uniemożliwiając w ten sposób zajęcie przez powstańców całego miasta.

W rejonie frontu południowego obecnie sytuacja militarna powróciła do stanu poprzedniego, z tym że ukraińska artyleria od kilku dni prowadzi tam ostrzał celów cywilnych w kilku miastach.

Podobna sytuacja jest obecnie w rejonie frontu ługańskiego, gdzie trwa wymiana ognia ale nie powoduje to jak na razie zmian w przebiegu linii frontu.

Tylko dzisiejszej nocy ukraińskie siły zbrojne utraciły 2 wozy opancerzone, 4 samochody ciężarowe, zaś zginęło 7 żołnierzy, a kolejnych 15 zostało rannych.

W trakcie ostatnich walk znajdywana jest po stronie ukraińskiej zagraniczna broń:

Wczoraj w Kijowie miała miejsce kolejna akcja protestacyjna przeciwko działaniom rządu:

Na koniec kilka zdjęć:

Zdobyte ukraińskie pozycje obronne pod Mironowskiem.

Kolumna sprzętu wojsk NATO koło zachodniej granicy Polski.

I filmów:

Pozdrawiam.

Ps.

Jeśli oni już dziś mają takie odlotowe wizje gdy jeszcze dobrze nie zdążył obeschnąć atrament na podpisanych dokumentach w Mińsku, to nie wróżę długiego żywota  tym porozumieniom o zawieszeniu broni:

http://fakty.interia.pl/raport-zamieszki-na-ukrainie/aktualnosci/news-kijow-na-ukraine-wjechaly-czolgi-z-rosji,nId,1671159

429 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 12.02.2015r- (159 dzień od rozejmu).

 1. Po stronie plusów Mińska widzę to, że nie uczestniczą tam bezpośrednio jankessi ani żadne applebaumy i twory im podobne z „niepodległej”.
  Ale jakoś nie wierzę w powodzenie. Psy wojny jakąś prowokację mają w zanadrzu.

  Polubione przez 12 ludzi

  • Miałem wczoraj zamieścić opis, ale nie dałem rady brak czasu. Kramatorsk to według mnie była prowokacja. Były dwa ostrzały skoordynowane, jeden z góry Karaczun od północy, drugi
   z południowego-zachodu to te widoczne końcówki rakiet na ulicy Dworcowej i bodajże Jubileuszowej.
   Do pierwszego ostrzału załączam video nakręcone w kierunku na Kramatorsk.
   Widać na tym trójkątnym polu trzy wybuchy podaję koordynatę 48.793475, 37.545698
   Na video jest to 0:10 do 0:14 sekundy potem najeżdża kamerą i widać trzy czarne dziury po wybuchach, daleko w tle Kramatorsk i dymy po smiercz.

   Pamiętacie Słowiańsk, tam są stanowiska ukropskie na tej górze Karaczun.

   Polubione przez 4 ludzi

 2. Coś mi śmierdzą te porozumienia. Zobaczymy ale jakoś mi się nie wydaje aby Poroch wycofał ciężku sprzęt skoro go tam ściąga. Prawdopodbnie to tylko oddech przed eskalacją konfliktu i włączenia się NATO.

  Polubione przez 5 ludzi

 3. Witam!
  ” Natomiast w tym samym czasie w Donbasie trwał ostrzał artyleryjski prowadzony przez ukraińską artylerię na cele cywilne wielu miast.”
  Sądzę, iż gdy zostanie odtrąbiony sukces „porozumienia” w Mińsku, Sytuacja
  militarna na Donbassie nie ulegnie zmianie…zapytam, kto chciałby mieszkać
  pod „wspólnym dachem” z mordercami swoich dzieci, rodziców etc.?
  Myślę że przedstawiciele republik ludowych, nie pójdą na ustępstwa wobec Kijowa…

  Polubione przez 10 ludzi

 4. WItam z rana! Także „słaba piatka” 🙂 – za te zdjęcia które wczoraj zostały przez dyskutantów sprawdzone i zidentyfikowane!
  Oj, Szef nie odrobił lekcji 🙂

  A na poważnie – to Kraina w Likwidacji to taka dziwna Kraina:

  Najnowsze informacje z Mińska wyglądają tak: przezydenci zgodzili sie co do ok 80 % „ponad 10 punktów” umowy i poszło to do akceptacji przez tzw. Komisję. Przedstawiciele Komisji obu stron tez się zgodzili ale zaprotestowali Panowie Płotnicki i Zacharczenko którzy przybyli dziś do Mińska.

  Wszystko wróciło do początku wyjścia.
  Przed chwilą poszła w świat informacja od Pana Putina że ustalono moment przerwania ognia na 15. litego o północy http://ria.ru/world/20150212/1047271169.html

  Pan Zacharczenko podał prasie że „rozmowy jeszcze trwają” http://ria.ru/world/20150212/1047275764.html

  Ustalono strefę bez ciężkier artylerii o szerokości 50-140 km http://ria.ru/world/20150212/1047275304.html

  W dokumencie ustalono także że mają byc rozsormowane wszystkie „nieprawne” wojaska oraz że tzw. „specjalny status Donbasu” powinien zawierac informację o amnestii
  http://ria.ru/world/20150212/1047276782.html
  http://ria.ru/world/20150212/1047276049.html

  Polubione przez 10 ludzi

 5. http://colonelcassad.livejournal.com/2045559.html
  Первые итоги переговоров.

  1. Прекращение огня с нуля часов 15 февраля.
  2. Хунта отводит свои войска от текущей линии фронта, ВСН от линии фронта по состоянию на сентябрь.
  3. Политическое урегулирование возможно только при прямых переговорах хунты и народных республик.
  4. На Украине должна пройти реформа „с учетом интересов Донбасса”.
  5. По мнению РФ дебальцевская группировка должна сложить оружие, Киев с этим не согласен.
  6. ДНР подписала документ об урегулировании под гарантии РФ, Германии и Франции.
  7. Украина должна до конца 2015 года принять закон об особом статусе Донбасса (в него включают трансграничное сотрудничество с РФ, самоопределение в вопросах языка и амнистию участникам войны).

  Polubione przez 7 ludzi

  • Czyli jeśli dobrze rozumiem, w skrócie:
   1. Rozejm od 15 lutego.
   2. Junta wycofa swoje wojska z obecnej linii frontu.
   3. Polityczne rozstrzygnięcie jest możliwe tylko w bezpośrednich negocjacjach junty i Republik Ludowych.
   4. Ukraina powinna przeprowadzić reformy „w interesie Donbasu”.
   5. Milicja Powstańców ma złożyć broń, na co się nie zgadza.
   6. DNR podpisała dokument w sprawie rozliczenia w ramach gwarancji Federacji Rosyjskiej, Niemiec i Francji.
   7. Ukraina ma do końca 2015 przyjąć ustawę o specjalnym statusie Donbasu (obejmuje ona współpracę transgraniczną z Federacją Rosyjską, samostanowienie w dziedzinie języka i amnestię dla weteranów wojennych).

   Polubione przez 3 ludzi

   • „5. Milicja Powstańców ma złożyć broń, na co się nie zgadza.”- tu będzie bardzo poważny problem. Zresztą jest to nie do wyegzekwowania.

    „2. Junta wycofa swoje wojska z obecnej linii frontu.” – a to trzeba obserwować. Wydaje też się nie realne.

    Pozdrawiam.

    Polubione przez 4 ludzi

 6. Z najważniejszych informacji dnia wczorajszego ( w mojej skromnej ocenie) nie są rozmowy w Mińsku, czy też zwycięstwa powstańców, ale przyznanie Ukrainie kolejnej transzy kredytu przez MFW.

  http://n-auditor.com.ua/uk/novini/podiji/item/25469-%D0%BC%D0%B2%D1%84-%D0%B2%D0%B8%D0%B4%D1%96%D0%BB%D0%B8%D1%82%D1%8C-%D1%83%D0%BA%D1%80%D0%B0%D1%97%D0%BD%D1%96-$17,5-%D0%BC%D0%BB%D1%80%D0%B4-%D0%BF%D1%80%D0%BE%D1%82%D1%8F%D0%B3%D0%BE%D0%BC-4-%D1%80%D0%BE%D0%BA%D1%96%D0%B2.html

  Brak rezerw walutowych (tylko 6,4 mld $ na początku lutego), doprowadziłby w najbliższym czasie do zakończenia walk. Powód byłby oczywisty-brak środków na dalsze „prowadzenie operacji”. Zabrakłoby funduszy na części zamienne, amunicję, paliwa, żołd.
  Kwota przyznana przez MFW jest nadzwyczaj skromna-17,5 mld $ …ale na okres 4 lat czyli średnio 4,5 mld na rok. Dlaczego dano taka kwotę Ukrainie? Przyczyn jest kilka, poniżej przedstawię swoje przemyślenia.
  Na początek jednak chciałbym uświadomić innym czytelnikom ,ze „finansjera” ,która wspiera MFW znalazła się w sytuacji Win/Win -niezależnie od tego jak potoczy się konflikt na Donbasie (wykluczam konflikt globalny) finansjera zarobi,ale do rzeczy.
  1. Kredyt dany Ukrainie pokrywa TYLKO ( i to często nie do końca), spłatę oprocentowania od długu (nie mylić z samym długiem :D). -innymi słowy „finansjera zadbała, żeby nie stracić na inwestycjach na Ukrainie.
  2. Kredyt stabilizuje kurs hrywny – w znaczeniu ,ze nie poleci tak bardzo na łeb szyje ,że po paczkę papierosów trzeba byłoby iść z siatka pieniędzy.
  3. Daje czas obecnym „władzom” w Kijowie na przedłużenie walk na Donbasie- Ukrainie i „innym” bardzo zależy na tym terenie oprócz przemysłu ciężkiego znajdują się tam wielkie zasoby mineralne w tym gaz łupkowy.
  4. Kredyt na stabilizacje hrywny i systemu bankowego-bardzo dobry interes dla posłusznych przywódców-kupienie przychylności lokalnych oligarchów.
  5. Przedłużanie konfliktu sprawia, że prywatne firmy na Ukrainie wpadają w coraz większe kłopoty finansowe- (wyższe podatki, wcielanie do wojska pracowników, przerwy w dostawie prądu, kłopoty z zakupem części zamiennych, zamkniecie rynku rosyjskiego), albo upadną albo zostaną przejęte za parę $ przez zagranicznych „inwestorów”
  6. Upadek rolnictwa na Ukrainie- to nie żart Ukraina kraj który mógłby być spichlerzem Europy i Azji grozi upadek rolnictwa-powód -wojna- na Donbasie sytuacje komplikuje minowanie gruntów rolnych (około 30% wg władz DNR), na terenie kraju na U sytuacja podobna jak prywatnych przedsiębiorców- brak środków na zakup części zamiennych, paliw, pobór do wojska, bardzo poważna groźba wprowadzenia skupu interwencyjnego ( z uwagi na to ,że bochenek chleba ma kosztować 10 hrywien państwo na U chce wprowadzić „stałe ceny” skupu podstawowych produktów w tym zbóż.- wydawałoby się ,że skorzystają na tym obywatele-ale nie jest tak do końca- takie decyzje pozwolą wydłużyć okres wybuchu niezadowolenia społecznego (masy głodnych ludzi sztormujących budynki administracyjne) i spowodują upadek rodzimych producentów rolnych-efekt przejecie ziem za bezcen przez „inwestorów”

  Wnioski: ten kredyt jest kupieniem czasu dla obecnej ekipy-czasu na zdobycie Donbasu, Nie przewiduje zakończenia walk- wręcz przeciwnie nastąpi za miesiąc dwa eskalacja konfliktu, gdy tylko z krajów byłego „bloku wschodniego” nadejdzie dla UA sprzęt wojskowy- będzie to ostatnia szansa będących u władzy w kraju na U na zdobycie Donbasu.
  Jak zwykle całość winy za chaos i walki na Donbasie przypisze się Rosji -dołoży się przy tym parę sankcji. W razie klęski starań ekipy z Kijowa „inwestorzy” nakażą wprowadzenie stanu wojennego na terenie kraju na U ( kraj będący w stanie wojny nie otrzymuje środków od MFW).

  Polubione przez 10 ludzi

  • Dobra interpretacja wydażeń,nie mogę się zgodzić tylko ze zdaniem mówiącym o pomocy wojskowej dla Ukrainy.(jakby miała byc ta pomoc,była by już dawno).To spowoduje natychmiastową reakcję Rosji i cały ten,plan o którym piszesz „weźmie w łeb” .:)

   Polubione przez 7 ludzi

  • Zgadzam się całkowicie! Dlatego jestem przekonany że to „porozumienie” nie wejdzie w życie i nie będzie przestrzegane ani godziny!

   Strona kijowska nie przerwie ognia bo po pierwsze tam nie ma żadnego chyba centralnego dowodzenia plus bataliony „półprywatne” nie zgodzą się na „przerwę”. Faktyczne przerwanie ognia spowoduje wybuch niezadowolenia ze strony „jastrzębi” czyli Prawego Sektora – linkowałem film że jak Poroszenko podpisze COKOLWIEK to to w Kijowie rozniosa na strzępy!

   Możliwe że uda się zrobić „wstrzymanie ognia” ze strony Powstańców, ale jeden strzał przypadkowy ze strony kijowian i lawina ruszy – oni są tak zdesperowani ogromnymi stratami wśród ludności cywilnej i stratami wśród Powstańców – a były one od kilku dni duże!

   Nawet jak MFW obieca coś to nie znaczy że już dziś cokolwiek się pojawi nowego na froncie – na to trzeba kilku miesięcy. Grzywna od obietnicy nie skoczy ale będzie spadać dalej.

   Moim zdaniem jezeli „porozumienie” wejdzie w życie to na kilka dni…

   Polubione przez 9 ludzi

   • Obserwuję ciekawą rozmowę pomiędzy Rosjanami na LA.Twierdzą,że Mińsk II to kolejny przystanek na drodze do opanowania przynajniej całości obwodów przez Noworosję.Daje czas nie tylko Kijowowi,ale i Powstańcom.Podstawowy problem Powstańców to braki w „sile żywej”,czyli brak specjalistów.Pisałem o tym wielokrotnie i widać to po obecnie toczonych walkach.Nie brakuje uzbrojenia,tylko ludzi do jego obsługi.Do wiosny,jak tu niektórzy z Was piszą,można wiele w tym temacie zrobić. 🙂

    Polubione przez 6 ludzi

 7. Witam. Co do Minska, to obserwujac całą wrzawę wokól porozumień to jak dla mnie „wiadomo, że nic nie wiadomo” ciekawe „naszym” mediamatołom „wymsknęło się” o punktach na które naciskała Rosja, czyli reforma konstytucyjna i ewakuacja Debalcewa.

  Polubione przez 6 ludzi

  • Media kijowskie wyrażają się o porozumieniu z „ostrożnym optymizmem”. 🙂
   Nie mogłem sie powstrzymać i wklejam do tego (russkij) komentarz.
   „Прекрасно выступили наши пловцы на Олимипиаде. Медалей, конечно, нет, но зато и не утонул никто”.
   ~Świetne wystąpienie naszych pływaków na Olimpiadzie,co prawda medali nie ma,ale nikt nie utonął. 🙂

   Polubione przez 11 ludzi

   • No i mamy jasno wytłumaczone powody tak dużego zaangażowania się Francji w negocjacje pokojowe w Mińsku. Streszczając artykuł, celem Francji jest uspokojenie działań wojennych by mogła ona zachować twarz przed sojusznikami z NATO i jednocześnie przekazać Rosji Mistrale. To dla Francji ważne, bo chce utrzymać opinię solidnego dostawcy zamówionej broni. Już od przyszłego tygodnia będzie się mogła rozpocząć procedura przekazywania „Władywostoku” stronie rosyjskiej, co ma się zakończyć w połowie marca.

    Polubione przez 5 ludzi

   • „Команда на передачу „Мистраля” может быть дана из Елисейского дворца уже в начале следующей недели, с тем, чтобы в первой половине марта корабль был полностью готов к передаче российской стороне”, – сказал собеседник агентства.

    ogólnie ->. zezwolenie na przekazanie Mistrali stronie rosyjskiej może być wydane przez Pałac Elizejski już na początku przyszłego tygodnia (konsekwencja zmniejszenia cen gazu?), statki byłyby do przekazania w pierwszej połowie Marca.

    Polubione przez 2 ludzi

 8. Po raz kolejny to na terenie Białorusi prowadzone są rozmowy w sprawie pokoju na Ukrainie. Świadczy to o znacznym wzroście roli dyplomacji białoruskiej na arenie europejskiej. Państwo to stara się przyjąć rolę rozjemcy między zwaśnionymi stronami i zyskuje opinię rzetelnego partnera, który wywiązuje się z obietnic dawanych zarówno stronie ukraińskiej jak i pozostałym. Jednocześnie pomimo łączących Białoruś i Rosję związków (ZBiR, powiązania gospodarcze w ramach Unii itd.), kraj ten stawia na swoją suwerenność i podejmuje kroki we własnym interesie. To dobry przykład świadczący o tym, że porozumienie i współpraca z Rosją nie oznacza odgrywania roli podnóżka Putina.

  Z dotychczasowych doświadczeń wynika, że Ukraina przystępuje do rozmów w momencie, kiedy zaczyna się robić bardzo źle na froncie i brakuje pieniędzy. Zaraz po ustabilizowaniu sytuacji przystępuje ona do następnej akcji „wybijania zębów” itp. rzeczy. Państwo to ma zerową wiarygodność i nie warto w ogóle z nim dyskutować bez uzyskania gwarancji ze strony Usraela, że osobiście dopilnuje przestrzegania warunków umowy.

  Nie jestem pewien, czy kolejna przerwa w działaniach wojennych będzie pozytywna dla strony powstańczej. Nadal nie wykończono kotła w Debalcewie (czas mają tylko do niedzieli), mimo masowej ucieczki ludności z Ukrainy mobilizacja w co najmniej 1/4 się udała, a więc cały czas rośnie przewaga liczebna po stronie żołnierzy junty. Biorąc pod uwagę humanitarny styl prowadzenia wojny przez stronę Powstańczą (ich celem nigdy nie są obiekty cywilne ani ludność) cała sprawa skończy się kolejnymi trupami z Gorłówki, Doniecka, Ługańska i innych miast oraz wsi.

  Uderza mnie także nieudolność ze strony Powstańców co do odbicia Awdiejewki i ostatecznego odepchnięcia junty od Doniecka. Rozumiem że główne wysiłki w wojnie skierowane zostały na front debalczewski, niemniej sam Adnovum podawał, że liczba wojsk powstańczych tam skierowanych nie jest wcale taka przytłaczająca – 4500 doborowych żołnierzy. Powstańcy na pewno wiedzą co robią, ale jeśli ochrona ludności cywilnej jest priorytetem, to Ukry powinny zostać już dawno odepchnięte od Ługańska i Doniecka.

  Polubione przez 5 ludzi

  • Z wypowiedzi różnych Rosjan można by przyjąć następujący obraz ich postrzegania Europy:
   1. z zachodniej Europy liczą się tylko Niemcy
   2. centralna Europa to psy, szmaty i raby
   3. w skład terytorialnej Rosji wchodzi Białoruś

   Rozpatrując punkt 3-ci – Łukaszenko niech sobie bryluje jak i ile chce, nikomu to nie wadzi a jest przydatny, jest zawsze na kogo zwalić winę. Putin na Białorusi czuje się jak u siebie, dlatego wygodnie (politycznie) tam mu prowadzić jakiekolwiek rozmowy. Niby nie w Rosji ale w Rosji.

   Polubienie

   • Z drugiej strony prezydent Białorusi raz po raz podkreśla, że Białoruś to nie jest część Rosji i nigdy nią nie będzie. Od początku objęcia władzy przez Łukaszenkę wiadomo, że to gwarant suwerenności tego państwa.

    A że Rosjanie uważają Białorusinów za „swoich”, to swoją drogą. Myślę, że podobnie jak Putinowi tak samo wygodnie w Mińsku prowadzić rozmowy Ukrainie i Zachodowi. Taki neutralny grunt.

    Polubione przez 4 ludzi

     • @Brusek
      Tymczasem Polski nikt już nigdzie do żadnych rozmów nie zaprasza ani z jej zdaniem się nikt nie liczy. Po co zresztą to robić? Tuba propagandowa Usraela i Zachodu nie jest nikomu do niczego potrzebna. Lepiej rozmawiać bezpośrednio z protektorami. Odejście od drogi porozumienia między Wschodem i Zachodem na rzecz całkowitej integracji z Zachodem skończyło się uprzedmiotowieniem Polski na arenie międzynarodowej. Prędzej czy później może to doprowadzić także do fizycznej likwidacji. I część bateryjek z Polin nawet poprze ten pomysł i odetchnie z ulgą – tak jak część szlachty z XVIII wieku przyjęła rozbiory.

      Polubione przez 6 ludzi

 9. No cóż…jeśli tak miała by wyglądać „przyszłość’ Nowej Rosji…można tylko współczuć,
  „normalizacja” kijowska pracować będzie do skutku, czytaj nad „europeizacją’ Donbassu.
  „zaprzęg (na razie) nie dotrze na drugi brzeg – zawraca z powrotem”. Obym tkwił w błędzie!
  Podświadomie czuję że „będzie – jak było”. Za dużo przelanej krwi.Możliwe „różne”
  scenariusze tak w Republikach jak i w Kijowie…a przyszłość nie tylko „tam’, ale „i tu”
  wraz z przybliżaniem pory wiosennej nie wygląda – wiosennie i radośnie!

  Polubione przez 5 ludzi

  • Chyba nie będzie tak źle,poczatkowo tez miałem podobne przemyslenia,nie doczytałem warunków umowy,na co zwrócił mi uwagę Mania. 🙂
   Noworosja ma czas,by się wzmocnić,dalej ma swoją armię,czyli milicję,Rosja pewnie dostanie Mistrale,a tak na prawdę bedzie jak po Mińsku I,tylko Ukraina w coraz ciemniejszej du..ie. 🙂

   Polubione przez 5 ludzi

   • Rosjanie upiekli w Mińsku wiele pieczeni na raz, tak naprawdę nie ustępując na krok.
    1. Ograniczyli nieco rozlew krwi . Aktywne działania wojenne to jednak spore straty zarówno wśród żołnierzy (obu stron!) jak i cywilów. Zwróćcie Państwo uwagę co ciągle podkreśla zarówno prezydent Putin jak i inni rosyjscy urzędnicy czy politycy – to jest wojna w której zawsze giną „Ruscy”!
    2. Grając na czas pozwala „dojrzeć” społeczeństwu Upadłej . Postępujący rozpad państwa i gospodarki tego kraju jest widoczny dla każdego laika. To tylko kwestia czasu kiedy dojdzie tam do ogromnych wystąpień ludności przeciw obecnej władzy. Ten czas właśnie jest im „załatwiany”.
    3. Wszyscy zwrócili uwagę na fakt , że w rozmowach mińskich udział brali nie urzędnicy z Brukseli tylko prezydent Francji i kanclerz Niemiec . To nie żadna „zjednoczona” Europa tylko dwa najsilniejsze państwa są podmiotowe w tym procesie. Jak wpływa to na coraz silniej widoczny proces rozpadu Unii można sobie wyobrazić.
    4. W rozmowach nie brał również udziału przedstawiciel głównego inicjatora ukraińskiej draki – SZA, ani paktu NATO. Pogłębianie podziałów w ramach tego ostatniego (NATO) , wbijanie klina pomiędzy sojuszników niewątpliwie osłabia ten wrogi Rosji twór i zmniejsza efektywność jego działania.
    5. Danie „partnerom” z Europy pretekstu do wycofania się z twarzą z retoryki sankcji wobec Rosji , która to (retoryka) jest ewidentnym źródłem strat nie tylko dla Rosji ale również dla Niemiec czy Francji (np. Mistrale).
    Jak z tego pobieżnego zestawienia widać działania rosyjskie są obliczone na osiągnięcie długofalowego celu strategicznego , a nie zdobycie jednego czy dwóch miast (a nawet dwóch obłasti). Co więcej działania te wpisują się w prezentowaną wielokrotnie (również na tym forum) doktrynę polityczną Rosji. Sądzę , że obecne porozumienie jest zaledwie przystankiem na drodze do powstania NOWOUKRAINY.

    Polubione przez 3 ludzi

  • To porozumienie jest nie do utrzymania. Po raz kolejny wraca propozycja federalizacji Ukrainy poprzez zmianę konstytucji tego kraju. To faktyczna likwidacja Noworosji i wcielenia całego Donbasu do Ukrainy. Niepokoją mnie także zwroty niedookreślone, takie jak „niektóre częsci” itp. To furtka do kolejnych przekrętów i konfliktów. Myślę, że zamyka to także drogę do rozszerzenia Noworosji na sąsiednie regiony, na przykład Charków czy Odessę, co mogło dojść do skutku.

   Jedyne co może usprawiedliwiać takie porozumienie to gra Powstańców i Rosji na obalenie junty i przejęcie władzy nad całym krajem.

   Polubione przez 4 ludzi

   • Trudno uwierzyć żeby obecny parlament w Kijowie zagłosował cokolwiek co stanowiłoby ustępstwo w stosunku do Noworosji. Przecież głosują wyłącznie ustawy zaogniające sytuacje w Donbasie jak np. przyzwolenie na rozstrzeliwanie na miejscu żołnierzy ukraińskich wykazujących chęć poddania się. A próba opozycji ze strony jakiegoś posła do tego typu podejścia kończy się zazwyczaj zastraszeniem, wrzuceniem do śmietnika czy pobiciem przez arcy-patriotów. Trudno zatem mniemać żeby ci ludzie zagłosowali za jakąkolwiek formą decentralizacji a tym bardziej federalizacji Ukrainy.
    Kto też ma przestrzegać tego zawieszenia broni? Ci, którzy jeszcze kilka minut wcześniej strzelali do siebie i widzieli jak giną ich koledzy i cywile? Bardzo mało realne. A o wprowadzeniu jakiś sił rozjemczych powiedzmy ONZ ani słowa….
    Jak będzie przebiegała linia demarkacyjna? Historia pokazała, że taki twór jak linia demarkacyjna ma szansę powodzenia kiedy przebiega przez teren umożliwiający jego łatwą kontrolę i będący jakąś naturalną, w miarę prostą linią (rzeka, równoleżnik jak w Korei itp). Natomiast w Donbasie coś takiego przecież nie istnieje bo zapewne ani jedna strona ani druga nie wycofa się dobrowolnie z zajmowanych pozycji.

    Polubione przez 8 ludzi

 10. W temacie rozbrojenia „innych formacji” to w pierwszym Mińsku był punkt o rozbrojenia prawego sektora i batalionów ochotniczych. Ciekawe jak Kijow ma zamiar to zrealizować. Dla mnie najwazniejszy punkt to faktycznie wpływ Kijowa na sytuację w regionach Donieckim i Lugańskim w ramach porozumienia.
  Moim zdaniem obecne porozumienie będzie respektowane. Jeśli nie będzie, to Niemcy i Francja nałoża sankcje na UKR. Wydaje mi się że, przynajmniej tymczasowo, UKR została uznana za strefę wpływów UE a nie USA. No zobaczymy, bo informacje co do ustaleń z Mińska są dość sprzeczne.

  Polubione przez 3 ludzi

 11. A co dalej z kotłem debalcewskim? Jeżeli sprawa się nie rozwiąże do 15.02,a myślę,że Powstańcy nie dadzą rady go zlikwidować do tej daty,to mają być z niego wycofane siły kijowskie.Ale z bronią ciężką,czy bez,nie mogę nic na ten temat znaleźć?

  Polubione przez 3 ludzi

  • Z niektórych filmików z kotła widać że ukry porzucają sporo ciężkiego sprzętu (czołgi, transportery) w dobrym stanie (brak paliwa? drobne usterki?) co przypomina sytuację z czerwca 42-go, kiedy żołnierze sowieccy porzucali sprzęt „bo nie działa” więc nie trzeba było walczyć (nie było czym walczyć”.Ale o dziwo – ciężarówki okazały się nad wyraz sprawne i wytrzymałe bo na nich można było uciekać…

   Polubienie

  • Przeczytałem to porozumienie, tam jest mowa o wycofaniu sprzętu i ludzi na określone pozycje. Więc z tego wniosek że i sprzęt z Debalcewa powinien zostać wycofany. Tyle że w takim razie nie wiem po co teraz ten atak UKR w celu odblokowania kotła. No chyba że w Debalcewie jest tak beznadziejna sytuacja że do niedzieli powstańcy spodziewają się zająć te miejscowości. Wtedy żołnierze wzięci do niewoli byliby i tak przekazaniu drugiej stronie w ramach porozumienia i wymiany jeńców, ale sprzęt zostałby u zwycięzcy.
   No ciekawostka…

   Polubione przez 3 ludzi

   • Ze sprzętu zgromadzonego w kotle,jak sądzę Powstańcom przydałyby się ewentualnie systemy plot,które tam wczśniej wprowadzono.(po jaką cholerę???).Reszta raczej bez wartości,ewentualnie na części.Podstawą,jak dla mnie jest nie oddawanie go ukrom,bo pewnie wkrótce zostanie użyty przeciwko Powstańcom.

    Polubione przez 4 ludzi

 12. Głos „ukrainskiego patrioty”. Kijów jest w przededniu kapitulacji. Pokazują to negocjacje Europejczyków, Rosji i Ukrainy. Do takiego wniosku doszedł były lider i założyciel UNA-UNSO, a teraz dowódca jednostki „Święta Maryjo”, Dmitro Korczinski. Dalej „wieszczy” że stopniowo z rzadu w Kijowie zostaną usunięci pozostali „narodowi radykałowie”, a ster rzadów przejmie z powrotem większośc przychylna Moskwie. Dalej sa blubry, żeby nie upadać na duchu bo „Bóg nas nie opusci” itp…
  http://antifashist.com/item/korchinskij-konstatiruet-kapitulyaciyu-i-prizyvaet-udovletvoryatsya-velichiem.html#ixzz3RWqjorBK

  Polubione przez 5 ludzi

 13. Tymczasem w Kijowie, szefowa Narodowego Banku Ukrainy do kredytobiorców, którzy znaleźli sie w katastrofalnej sytuacji w związku z „padem” hrywny, „Nie jesteście w stanie spłacać kredytów – to oddawajcie mieszkania!”…

  Polubione przez 5 ludzi

  • Tak samo mieszkania będą musieli oddać emeryci pozbawieni odpowiednich środków finansowych do egzystencji. Banki zastosują odwróconą hipotekę w stosunku do młodych ludzi, którzy pozaciągali kredyty oraz w stosunku do starszych osób. Później oczywiście będzie można dalej tam mieszkać, ale już w ramach wynajmu od banku i trzeba będzie zamiast rat kredytu płacić za wynajem. Kompletna kolonizacja rynku nieruchomości.

   Polubione przez 5 ludzi

  • PS do „a tym czasem w Kijowie…”
   http://vk.com/feed?z=photo-8279762_355050250%2Falbum-8279762_00%2Frev

   Na Poroszenkę czeka dokument…
   Niet Poroszenko – niet problem…

   Нет Потрошенко – нет проблем

   Порошенко скоро покинет пост президента Украины. Верховная Рада уже подготовила постановление «Об отказе президента Украины от выполнения конституционных полномочий».

   Основные претензии, выдвигаемые Порошенко, согласно тексту постановления: отказ от введения на Украине военного положения, невыполнение полномочий, возложенных на него конституцией, что, в свою очередь ведёт к потери контроля над управлением страной, суверенитета, территориальной целостности, попранию свобод и прав украинских граждан.

   Также в постановлении сказано, что Порошенко умышленно уклоняется от выполнения президентских полномочий, прописанных конституцией. Внеочередные президентские выборы на Украине будут назначены на 10.05.2015. Постановление вступит в законную силу с момента подписания.

   Polubione przez 3 ludzi

  • Przyznać trzeba że Majdan to był jednak majsterszczyk Do władzy dostali się zagraniczniaki i oligarchowie. Niewygodnych UPOwców wysłało się na rzeż do Donbasu. Chyba jednak trzeciego majdanu nie będzie bo kto go zrobi ? Winę za wojnę w końcu zrzucą na nacjonalistów i tym sposobem to co zostanie UA wpadnie wprost w ręce nowych Panów bez protestów. Genialne.

   Polubione przez 6 ludzi

 14. Ukraine began a large-scale assault on #Lohvynove this morning w/ tanks and armored vehicles – Semenchenko So pocket NOT open!
  (Tłum. własne) Ukraińskie siły rozpoczęły zmasowany atak z użyciem czołgów i wozów opancerzonych na Lohvynove -Semencheko Czyli nie przełamano oblężenia
  Coś na Military Maps ? Jakieś informacje o kontratakach UA?

  Polubione przez 2 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.