Wojna domowa na Ukrainie 26.04.2015r.- 66 dzień od nowego rozejmu.


Wycofany z linii frontu ciężki sprzęt powstańczych sił zbrojnych.

Rzecznik amerykańskiego Departamentu Stanu Marie Harf kontynuuje niechlubną tradycję urlopowanej Jen Psaki, przekazując niepotwierdzone informacje o obecności rosyjskich wojsk na Ukrainie.

Jen Psaki z uporem maniaka, bez podawania żadnych dowodów, wielokrotnie rozpowszechniała informację o obecności rosyjskich wojsk na Ukrainie.

Jej rolę przejęła obecnie Marie Harf, która z podobnym uporem, godnym lepszej sprawy, np. troski o łamanie prawa wobec ludności cywilnej przez ukraińskie siły zbrojne w Donbasie czy też postępującej systematycznie faszyzacji ukraińskich instytucji państwowych, przekazuje informacje o  mającej jakoby miejsce inwazji rosyjskich wojsk na Ukrainie.

Podczas ostatniego briefingu w Białym Domu na pytanie jednego z dziennikarzy, aby pani Harf podała jakieś bliższe dane dotyczące obecności rosyjskich wojsk na Ukrainie, odpowiedziała zdawkowo:„trudno jest dokładnie określić liczę rosyjskich żołnierzy”, co ma wynikać z tego, że „rosyjskie wojsko jest tam dobrze zakamuflowane”.

Tak więc amerykański Departament Stanu coś wie, i to jest wg. niego pewne, ale nie wie gdzie, jak i ile.

Szkoda tylko, że pracownicy Departamentu Stanu nie skonsultowali się ze swoim ambasadorem w Kijowie Jeffreyem Payette, który posiada w swoich rękach dowody na obecność rosyjskich wojsk na Ukrainie, z których jednym jest zdjęcie rosyjskich systemów rakietowych „Buk-M2”, które podobno są rozmieszczone w Donbasie wchodząc tam w skład obrony powietrznej sił zbrojnych DRL:

Wszystko byłoby piękne i jasne, gdyby nie to, że powyższe zdjęcie pochodzi z 2013 roku i zrobione było na międzynarodowej wystawie sprzęt lotniczego i kosmicznego przez Associated Press.

Marie Harf może również poprosić o przekazanie jej takich dowodów przez byłego dowódcę amerykańskich sił zbrojnych Wesley’a Clarka, który już na początku kwietnia br. podzielił się swoją wiedzą na ten temat , informując że w ciągu najbliższych dwóch miesięcy Rosja rozpocznie ofensywę przeciwko ukraińskiej armii. Jak należy sądzić, ten były dowódca sił zbrojnych USA, jest na tyle poważną osobą, że jego słowa nie są tylko gołosłowne i posiada on głęboko udokumentowaną wiedzę, z którą powinien przede wszystkim podzielić się ze swoim byłym pracodawcą, którym jest rząd Stanów Zjednoczonych.

Wtedy też odpowiedzi pani Harf na konferencjach prasowych zadane przez dziennikarzy na temat obecności rosyjskich wojsk na Ukrainie, nie wyglądały by tak blado, nieprzekonująco i mało niepoważnie.

Całą tą żenującą sytuację podsumował rzecznik rosyjskiego ministerstwa obrony Igor Konaszenkow, który powiedział, że:

„Nie zdziwiłbym się, gdy w przyszłości oskarżą nas o to, że rozmieściliśmy w obwodzie ługańskim grupę okrętów wojennych lub też nielegalnie wpłynął na wody stawu w Doniecku nasz atomowy okręt podwodny”.

To tyle tytułem wstępu, a teraz przechodzę do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

Wczoraj w Doniecku kolejny już dzień panował spokój. O toczących się mimo rozejmu walkach dawały znać  dalekie odgłosy wybuchów i strzałów z broni maszynowej, dochodzące z rejonu lotniska i od strony miejscowości Piaski.

W kierunku na południowy-zachód od Doniecka ukraińska artyleria ostrzeliwała wschodnie obrzeża miejscowości Marinka, gdzie na miejsce upadku pocisków przybyli obserwatorzy misji OBWE:

Natomiast nadal toczyły się walki na północ od Gorłówki gdzie podobnie jak przedwczoraj ukraińska ciężka artyleria ostrzeliwała z kierunku punktu kontrolnego zlokalizowanego koło Kurdiumowska okolice i z terenu kopalni „Jużnej” cele cywilne w miejscowości Gołmowsk i teren wokół wsi Głubokoj.

Ostrzeliwany był tam również teren kopalni nr. 6 i 7 oraz miejscowość Zajcewo , gdzie uszkodzonych zostało kilka prywatnych domów i budynków gospodarczych. Strat wśród ludności nie było.

Około 22:30 dochodziły również odgłosy walki prowadzonej przy użyciu broni maszynowej w okolicach Stanicy Ługańskiej na północny-wschód od Ługańska. Słychać również było w tym rejonie wybuchy pocisków większego kalibru.

Wcześniej, bo około godziny 07:15 z okolic miejscowości Szczastie, ukraińscy żołnierze przeprowadzili 20 razy ostrzał za pomocą moździerzy kaliber 82 mm, na pozycje obronne sił powstańczych rozmieszczone na prawym brzegu rzeki Sewierskij Donieck koło miejscowości Rajewka. Ostrzał ten był bardzo precyzyjnie nakierowany na stanowiska obronne wojsk powstańczych, co przy jego intensywności można uznać za cud, że żaden z powstańców nawet nie został ranny. Raport z tego incydentu został przekazany do biura misji obserwatorów OBWE:

Z informacji przekazanych przez powstańców, w dniu wczorajszym w nocy ukraińskie wojsko ostrzeliwało także przy użyciu pocisków zapalających z kierunku miejscowości Piaski teren przylegający do kopalni „Oktriabskiej”.

Około 22:30 ukraińskie wojsko dokonało próby ataku w rejonie zachodnich obrzeży Gorłówki, gdzie w związku z tym doszło do walk w okolicach miejscowości Szumy i Majorsk. Atak ten został powstrzymany, a ukraińskie wojsko wycofało się na poprzednie pozycje.

Według komunikatu przekazanego przez przedstawicieli misji obserwatorów OBWE, wczoraj odmówiono dostępu żołnierzom sił powstańczy w rejon wschodniej części miejscowości Szirokino, gdzie od dnia podpisania zawartego tam lokalnego rozejmu nie dochodzi obecnie do walk, a jedynie do sporadycznych ostrzałów przy użyciu broni ciężkiej.

W rejon miejscowości Umanskoje (północny-zachód od Doniecka) w godzinach przedpołudniowych zauważono przybycie dużej kolumny ukraińskiego sprzętu wojskowego, w tym czołgów i samobieżnych armat.

Natomiast według codziennego raportu biura prasowego dowództwa ukraińskich sił zbrojnych biorących udział w tzw. operacji antyterrorystycznej w dniu wczorajszym nadal powstańcy mieli wielokrotnie naruszać warunki zawieszenia broni.

Wg. tego komunikatu pomiędzy godziną 00:00, a 18:00 wczorajszego dnia miało dojść 24 razy do naruszenia warunków zawieszenia broni przez siły powstańcze. W tym czasie miały być ostrzeliwane rakietami (nie podano jakimi) pozycje ukraińskich wojsk w rejonie Doniecka, i rakietami systemu „Grad BM-21” w rejonie Starognatówki.

W nocy z 24 na 25 kwietnia powstańcy mieli ostrzeliwać za pomocą moździerzy kaliber 120 mm pozycje ukraińskich wojsk rozmieszczone w okolicach miejscowości Piaski, a w rejonie miejscowości Granitnoje i Szirokino za pomocą armat kaliber 122 mm.

W tym samym przedziale czasu w rejonie Ługańska nie odnotowano żadnych incydentów zbrojnych.

Natomiast w okresie pomiędzy godziną 18:00, a 00:00 miało dojść do kolejnych incydentów, co doprowadziło łącznie 30 razy  do naruszenia warunków zawieszenia broni, które polegały na ostrzale pozycji ukraińskich wojsk głównie za pomocą ręcznej broni maszynowej.

W tym to okresie przeprowadzony miał być 8 razy atak na pozycje obronne ukraińskich wojsk rozmieszczonych w rejonie miejscowości Piaski, z tego 4 razy przy użycie ciężkich moździerzy kaliber 120 mm. Ostrzał moździerzami miał również być prowadzony na pozycje ukraińskie w miejscowościach: Leninsk, Szirokino, Awdiejewka i Majorsk.

W rejonie wschodnich przedmieść miejscowości Awdiejewka powstańcy mieli ostrzeliwać pozycje ukraińskie armatami kaliber 122 mm, zaś w rejonie Majorska z armat 152 mm.

Ponadto w okolicach Piasków i Kamienki zaobserwowano nad pozycjami ukraińskimi wzmożony ruch powstańczych dronów szpiegowskich.

W okolicach Ługańska powstańcy mieli ostrzelać z opancerzonych wozów bojowych stanowiska ukraińskie w rejonie miejscowości Szczastie, a w rejonie Stanicy Ługańskiej za pomocą automatycznych wyrzutni granatów. To tyle z oficjalnego komunikatu strony ukraińskiej.

Natomiast według informacji przekazanej przez zastępcę ministra obrony DRL Edwarda Barusina, ukraińscy żołnierze próbują sprowokować powstańców do ataku na pozycje zajmowane przez pułk ukraińskiej gwardii narodowej „Azow”. Prowokacja ta polega na tym, że przekazują oni za pomocą otwartych komunikatów  poprzez sieć łączności radiowej, prośbę o ostrzał artyleryjski pozycji zajmowanych przez żołnierzy pułku „Azow”, co motywowane jest tym, że żołnierze z tego pułku nie podporządkowali się rozkazom ukraińskiego dowództwa wojskowego oraz z powodu ich agresywnego stosunku do ludności cywilnej na kontrolowanym przez siebie terenie.

Ponadto szef rządu DRL Aleksander Zacharczenko zdementował przypisane mu słowa przez internetowe wydanie niemieckiej gazety „Der Spiegel Online”, jakoby wydał polecenie skierowania broni ciężkiej w rejon linii rozgraniczenia.

Zacharczenko wyjaśnił, w swym dementi, że przekręcono jego wypowiedź, w której powiedział tylko o tym, iż w przypadku rozpoczęcia przez wojska kijowskie działań ofensywnych na pełną skalę i wznowienia przez ich artylerię ostrzałów dzielnic mieszkalnych, powstańcy natychmiast skierują na front ciężką broń i odpowiedzą ogniem.

Na koniec zamieszczę instrukcję ukraińskiego ministerstwa obrony, w której zawarto zalecenia i wskazówki dla krewnych i znajomych żołnierzy powracających do swych domów ze strefy walk, jak z nimi należy postępować:

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

Pozdrawiam.

105 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 26.04.2015r.- 66 dzień od nowego rozejmu.

 1. Так будет с каждым нацистом в Украине!
  .https://pp.vk.me/c625818/v625818660/2eeee/rCipZpDNY_E.jpg
  .https://pp.vk.me/c625818/v625818660/2eef5/21LkA4gXSTc.jpg

  Artek znów działa. Pierwszy turnus dzieciaków dzis przybył! .https://youtu.be/btSmGZswmQY

  Dziś przy okazji 29-tej rocznicy Czarnobyla pojawił sie w sieci zapis rozmowy dyspozytorów. Nie przesłuchiwałem jeszcze ale piszą że jest to „nasjtraszniejszy zapis audio XX wieku” http://nahnews.org/215649-v-seti-obnarodovali-razgovor-dispetcherov-posle-vzryva-na-chaes/?utm_source=VK&utm_medium=nova&utm_campaign=VV
  .https://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=dPk7LmxuPmE

  Pan Dawid nadaje: Dawid Hudziec
  II Samodzielna Bateria Artylerii
  .https://www.youtube.com/watch?v=iIb_3uiANKs
  Plus piekna fotka! .https://pp.vk.me/c622829/v622829400/25a25/zBpYF6Oalf0.jpg

  oraz:
  Dawid Hudziec
  Trening GDSW „Rusicz” – Wsparcie z Polski.​
  .https://www.youtube.com/watch?v=RC-U7Poi3E4

  Dziś w Zaporożu „bojcy samoobrony” siłą rozegnali antyrządowy mityng .https://youtu.be/Q3dK45zlxP4

  Cudna grafika pokazująca ile kosztuje mieszkanie (utrzymanie) w Rosji i na UPAdlinie… .https://pp.vk.me/c621223/v621223483/26d46/wwGPkSXElEQ.jpg

  Bo chochły przed majdanem i po tak wygladały: .https://pp.vk.me/c621825/v621825372/245f5/rZ4FZyj1xP8.jpg

  Mieszkańcy Noworosji dzisiejszy dzień poświęcili porzadkowaniu Saur-Mogiły. Zdjęcia! https://vk.com/feed?w=wall263712367_7695 Zauważcie że sa tam i młodzi i starsi, pracują plewią, sprzatają i nikt ich nie zmusza!

  W Makiejewce odbył sie rajd rowerowy z okazji Dnia Zwycięstwa. Zdjęcia https://vk.com/feed?w=wall263712367_7688

  A tymczasem okazuje się że od lipca 2014 banderowcy z Kijowa wykreśliły chore dzieci na Krainie ze spisu zywych dzięki czemu zmniejszyła się ilośc osób którym powinno się dostarczac leki których i tak nie ma bo cała kasa idzie na wojnę! .https://youtu.be/J6PwCRt_WHY

  OT
  Film z trzęsienia ziemi w Nepalu! .https://youtu.be/_gE0UnyA2kI

  Polubione przez 4 ludzi

 2. Tusk całkowicie spuścił z tonu! https://vk.com/feed?w=wall-92544315_66
  Tusk o pomocy militarnej dla Ukrainy: Nie ma wielu entuzjastów tego pomysłu.

  – Nie budujmy sobie złudzeń czy iluzji. Jak tłumaczył, jedyną drogą do rozwiązania konfliktu na Ukrainie „jest dziś bez alternatyw” droga dyplomatyczna. Unia Europejska nie podejmie decyzji, bo nie jest to w jej kompetencjach, o innej formie pomocy np. militarnej – mówił w wywiadzie dla TVP Info, przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk, komentując zaangażowanie Unii w konflikt na na Donbasie http://rueconomics.ru/54859-glava-evrosoveta-evropa-ne-planiruet-voennuyu-podderzhku-ukrainyi/?utm_source=novoross&utm_medium=vk&utm_campaign=novoross

  Dniepr-1 chwali się że wysadzili w powietrze skład amunicji DNR http://nation-news.ru/2015-04-26/90093-polk-dnepr-1-unichtozhil-sklad-boepripasov-dnr/?utm_source=amaidan&utm_medium=vk&utm_campaign=amaidan

  Atakowani powstańcy rozbijaja ataki wroga. Krótkie info z frontów https://vk.com/feed?w=wall-3108310_163253

  ładnea fotka Pana Dawida! .https://pp.vk.me/c622130/v622130400/2be28/yvnf3heAA0k.jpg

  Donieck dzisiaj сегодня в 22:08
  Оперативная 26.04.2015, 21:50. Донецк.
  Снято во время сегодняшнего артобстрела нацистами Киевского района г.Донецка, в районе завода Точмаш в 18:30. .https://youtu.be/58RITUzzrmA

  Graham Phillips
  Today at 8:16 pm
  Скоро – Бандера видео с сегодняшнего дня. Теперь – Гриша на работе # 4 –
  .https://www.youtube.com/watch?v=cc-8xxy4-vc

  Graham Phillips
  Today at 8:37 pm
  Сегодняшное видео почти готов. До этого – это! „Новороссия Народ #10 – Донецк Женщина – День защитника Отечества”
  .https://www.youtube.com/watch?v=GtixGGFPEAQ

  A Clintonowej zarzuca się że została przez wrednych „Ruskich” podkupiona i dzieki temu Rosatom wykupił amerykańskie firmy atomowe… http://russian.rt.com/article/87942

  A jak jesteśmy przy USA to film z Baltimore: .https://www.youtube.com/watch?v=st4IHokD4Jc

  Jeszcze raz linkuje info i film o zatrzymanym przez Finów zastępcy Awakowa który leciał pod fałszywym nazwiskiem. Kroi się jakas duża afera korupcyjna. Tas duża że Finowie nie mogli zamieśc pod dywan? https://vk.com/feed?w=wall-3108310_163266 .https://youtu.be/JtXp0G8VvJM

  O wojnie nuklearnej film .https://www.youtube.com/watch?v=JdOF-yk6sXE
  .https://www.youtube.com/watch?v=Inlz51RAfr4 Ядерная тишина: Хотят ли русские войны?

  WAŻNE http://www.wykop.pl/link/2516645/2015-04-25-pieniezno-pomnik-uroczystosc-na-grobach-zolnierzy-radzieckich/ Sławomir Zakrzewski w wywiadzie dla mediów rosyjskich opisuje błędnie podawaną nam przez władzę w Polsce wersję stosunków polsko-rosyjskich. .https://youtu.be/hra02LKktH0

  Kijowianie sa zdziwieni że nie dostali z Donbasu 3 mld USD podatków 🙂 Киев не получил от Донбасса около 3 миллиардов долларов налогов, заявил Арсений Яценюк: http://ria.ru/economy/20150426/1061023625.html

  Polubione przez 7 ludzi

  • z ryżego wypowiedzi wynika, że łże (T72)
   ale to i tak jedyny polski (ex-polski) polityk,partii władzy który NIE MUSI konsultować swych wypowiedzi z szefostwem z Kijowa (Bul i Schettino nie kłapną paszczą bez zgody kijowskiej zwierzchności)

   Polubione przez 1 osoba

 3. W rocznicę z Łoneta
  http://wiadomosci.onet.pl/swiat/czarnobyl-brakuje-pieniedzy-na-zabezpieczenie-reaktora/glbs7e

  I „śliczne” komentarze 🙂

  ~Ferengi : Niech sobie zalepia te dziure pomnikiem bandery

  ~wielki prostownik : Jeśli mamy się dokładać do tego proponuje aby jakaś firma z UE pojechała i zbudowała ten sarkofag bez udziału Ukraińców. Jak damy kasę Ukraińcom to nie będzie ani jej ani sarkofagu.

  ~rok : Skoro jankesi mieli parę dolców na Majdan to może znajdą i na sarkofag.

  Polubione przez 7 ludzi

 4. Witam z rana słonecznego i bezchmurnego – przynajmniej u mnie… 🙂
  Kilka linków do porannej kawy podsyłam:

  Krakauer z rana: Gdzieś musi być granica bezkrytycznego lizania tyłka! http://obserwatorpolityczny.pl/?p=31747

  Ciekawe ale ja się z tym w większości nie zgadzam Nawet jeżeli „za śmigłowce” kupiliśmy „stołek” to się OPŁACAŁO! http://obserwatorpolityczny.pl/?p=31744

  A dla wytrwałych – film „Prezydent”. 2,5 godziny ale naprawdę warto! .https://www.youtube.com/watch?v=HyNcbVuDJyA

  Укронацизм. Часть 1 http://cont.ws/post/84257
  Укронацизм. Часть 2 http://cont.ws/post/84259
  Część 3 na razie tutaj: http://vk.com/feed?w=wall-50377583_427596

  Szirokino pod ostrzałem: http://vognebroda.net/obse-zayavlyaet-ob-intensivnyh-obstrelah-sela-shirokino-v-donbasse-415689

  Przed północą cięzki ostrzał Nowoługanki (Nowoługanskoje) koło Rorłówki .https://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=5RB__PjAX5A

  Człowiek którego nienawidza wszyscy:
  Alyona Volkova
  Today at 6:21 am on the post Известный предатель и враг..
  Хохлы ему тоже не рады (потому он, собственно, и свалил с Донбасса). Человек, которого ненавидят вообще все 😃 .http://cs621718.vk.me/v621718752/1615a/w5m0TPj13M8.jpg <<<Czy ajdarowcy go dopadną?

  Jeszcze o tym człowieku: Известный предатель и враг Польского народа – ТОМАШ МАТЕЙЧУК жмет руку бандеровской гниде.
  Надпись на фото: „Спасибо, дедушка за убийство Поляков. Слава героям, героям слава!”
  .http://cs624624.vk.me/v624624830/2f21a/QzhLm37nLcs.jpg

  Tekst o tym jak UPAdlina idzie "w Jewropę" http://naspravdi.info/analitic/367

  Zachód coraz bardziej naciska na Kijów by trzymac się "Mińskiej Umowy" http://ria.ru/world/20150426/1061031291.html#ixzz3YRkgP8Mh

  Reportaż Colonel_TV o Paniach które wojują w siłach specjalnych DNR. .https://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=gcuNRwcIvpk

  Plus piszą w miły sposób o Polakach którzy w sposób masowy popieraja Nocne Wilki http://ria.ru/victory70/20150426/1061043108.html

  Pisza też równie miło o naszych rodakach którzy witali w Braniewie Nocne Wilki z Kaliningradu http://www.regnum.ru/news/polit/1919143.html

  Amerykański dziennikarz i jednocześnie były weteran sił zbrojnych USA pisze że cały czas banderowcy naruszają porozumienia mińskie http://ria.ru/world/20150426/1061011761.html

  Polubione przez 5 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.