Wojna domowa na Ukrainie 30.04.2015r.- 70 dzień od nowego rozejmu.


W obliczu spodziewanego rozpoczęcia dalszego etapu wojny domowej, czego dowodem jest ostatnio wzmożona aktywność ukraińskich wojsk, mieszkańcy Gorłówki masowo rozpoczęli ewakuację z tego miasta i jego okolic.

Zachodnie sankcje wobec Rosji powinny obowiązywać do całkowitego przywrócenia przez Ukrainę kontroli nad własną granicą” – oświadczył wiceprezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden.

„Sankcje, które dziś stosujemy, powinny być kontynuowane po to, by Rosja zrealizowała wszystkie swoje zobowiązania wynikające z mińskich porozumień i zwróciła granice Ukrainy (….)  Kreml obawia się przede wszystkim rozwijającej się, niepodległej i zorientowanej na reformy Ukrainy…. „ – podkreślił Biden w nagraniu wideo wyemitowanym we wtorek podczas odbywających się w Kijowie obrad Międzynarodowej Konferencja Na Rzecz Wsparcia Ukrainy.

Jednocześnie Biden powiedział, że amerykańskie władze oczekują przede wszystkim od Ukrainy przeprowadzenia skutecznie reform, szczególnie umożliwiających walkę z korupcją i dotyczących decentralizacji władzy.

Celem zwołania tej konferencji, którą zorganizowały kijowskie władze, było poinformowanie swoich partnerów zagranicznych o stanie realizowanych reform i efektach walki z korupcją. Jednocześnie premier Arsenij Jaceniuk zapoznawał uczestników konferencji ze zmianami jakie zaszły w ciągu ostatniego roku w ukraińskiej gospodarce oraz zachęcał do inwestowania w tym kraju.

Wśród uczestników konferencji byli: szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker, ukraiński prezydent Petro Poroszenko , ze strony amerykańskiej brał w niej udział za pośrednictwem nagranego wcześniej materiału filmowego wiceprezydent USA Joe Biden, zaś ze strony polskiej dwóch przedstawicieli w randze wiceministrów.

Ze swej strony ukraiński prezydent odniósł się przede wszystkim do problemu wojny domowej, która wg. niego może rozpocząć się na nowo w każdej chwili.

Podczas mającego dzień wcześniej spotkania szczytu Ukraina-UE, biorący w niej udział szef Rady Europejskiej Donald Tusk pozbawił ukraińską stronę co do możliwości wysłania na Ukrainę misji pokojowej wojsk państw członkowskich UE:

„Nasze dyskusja nad prawdopodobnym wysłaniem misji pokojowej była bardzo realistyczna. Wiemy, jakie są ukraińskie oczekiwania, dzisiaj wysłanie misji wojskowej jest niemożliwe, w Europie nie omawialiśmy tego projektu. Obecnie możemy mówić tylko o misji cywilnej, a nie militarnej”

Jak widać dużym zainteresowaniem kijowska konferencja nie cieszyła się, choć ukraińskie władze przywiązują do jej znaczenia dużą wagę. Wyraźnie widać już spadek emocji w odniesieniu do kwestii ukraińskich wśród zagranicznych jej partnerów i objawy słabnących wyrazów poparcia dla dokonań kijowskiego reżymu. Wynika to z tego, że nie spełnił on pokładanych w nim nadziei, natomiast przez styl uprawiania swojej polityki pogłębiły się jeszcze bardziej wewnętrzne problemy kraju, destabilizując jednocześnie bardzo wyraźnie sytuację międzynarodową.

Natomiast zaproponowana w jej trakcie pomoc gospodarcza i finansowa, nijak się ma do wyzwań jakie stoją przed władzami tego kraju i w żaden sposób nie pozwolą rozwiązać problemów społecznych tego kraju grożąc dalszym pogłębieniem się kryzysu wewnętrznego.

Kończąc ten wątek przechodzę do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

Trwały walki i ostrzał przez ukraińską artylerię w rejonie donieckiego lotniska, koncentrując się w rejonie miejscowości Piaski, na południe od Opytnoje oraz w części Doniecka okalającego od południa teren lotniska. Ostrzelane zostały również dzielnice donieckie: Kijowska i Kujbyszewska, gdzie w wyniku wybuchu pocisku moździerzowego na ulicy Lusina nr. 1 zginął jeden cywil, 59-letni mężczyzna. Ostrzał w wyniku, którego zginął mieszkaniec donieckiej dzielnicy Kujbyszewskiej prowadzony był z pozycji zajmowanych w miejscowości Piaski przez ukraińskich żołnierzy z 93 brygady zmechanizowanej.

W Gorłówce sytuacja uspokoiła się, ale nadal trwają tam wali i ostrzał przez ukraińską artylerię obrzeży tego miasta szczególnie na zachodnich i północnych przedmieściach.

Najpoważniejsza zaś sytuacja miała miejsce wczoraj w późnych godzinach nocnych w miejscowości Nabiereżnoje, gdzie około 23:30 ukraińska artyleria ciężka dokonała intensywnego ostrzału celów cywilnych. Uszkodzonych i zniszczonych zostało tam około 20 domów prywatnych, z tego około 10 bardzo poważnie, w tym jeden z nich został pozbawiony całkowicie dachu, gdzie pocisk trafił w sypialnię. W miejscowości tej, gdzie żyje 150 ludzi, w tym 34 dzieci, na szczęście nikt nie ucierpiał, bo wcześniej ludność ukryła się w piwnicach:

Ministerstwo Obrony DRL podało, że w ciągu wczorajszego dnia ukraińskie wojsko 34 razy naruszyło warunki zawieszenia broni ostrzeliwując pozycje obronne powstańczych sił zbrojnych oraz cele cywilne. I tak cele cywilne zostały wczoraj ostrzelane przez ukraińską artylerię trzy razy, zaś pozycje sił powstańczych: jeden raz z czołgów, 16 razy z ciężkiej broni artyleryjskiej, jeden raz rakietami i 12 razy z broni ręcznej i granatników. W wyniku tego ostrzału zginął jeden cywil w Doniecku i jeden żołnierz sił zbrojnych DRL. Natomiast podczas ostrzału prowadzonego przez ukraińską artylerię na miejscowość Szirokino został bardzo ciężko ranny  45-letni cywil, który podczas reanimacji zmarł.

Natomiast według raportu przekazanego przez biuro prasowe ukraińskiego dowództwa tzw. operacji antyterrorystycznej, w dniu wczorajszym nadal dochodziło do naruszania przez powstańców warunków zawieszenia broni.

I tak w godzinach pomiędzy 00:00, a 18:00 dnia wczorajszego ukraińskie pozycje miały zostać ostrzelane 24 razy, w tym 5 razy za pomocą moździerzy kaliber 120 mm, do czego doszło w pobliżu miejscowości: Piaski, Opytnoje, Awdiejewka i Szirokino.

W rejonie miejscowości Artiemowo w wyniku ostrzału przez artylerię powstańców przy użyciu moździerzy kaliber 120 mm miało zostać zniszczonych 11 prywatnych domów.

W rejonie Ługańska, powstańcy przy użyciu automatycznych granatników, ręcznych wyrzutni rakiet przeciwpancernych oraz broni snajperskiej mieli ostrzeliwać pozycje ukraińskich wojsk rozlokowanych w pobliżu miejscowości Trehizbienki i Sokolniki.

Natomiast w godzinach 18:00-00:00 miało dojść do kolejnych naruszeń warunków zawieszenia broni, łącznie 24 razy.

W okresie tym 5 razy prowadzony był ostrzał z moździerzy kaliber 120 mm i kaliber 82 mm na pozycje ukraińskich wojsk w rejonie miejscowości: Piaski, Awdiejewka, Zajcewo i Szirokino oraz od północy w pobliżu miejscowości Zajcewo, gdzie doszło też do walki z niezidentyfikowaną grupą zbrojną.

Ponadto w rejonie Ługańska, ostrzelane zostały z moździerzy kaliber 82 mm, pozycje ukraińskie rozlokowane w pobliżu miejscowości Szczastie, zaś w rejonie Stanicy Ługańskiej i miejscowości Łozowoje przy użyciu działek przeciwlotniczych, automatycznych wyrzutni granatów i z ręcznej broni maszynowej.

Według tego samego źródła, w dniu dzisiejszym od rana trwa ostrzał moździerzowy na pozycje ukraińskich wojsk rozlokowanych w rejonie miejscowości Szirokino.

Jak poinformował szef administracji regionalnej- z ramienia rządu w Kijowie- obwodu ługańskiego Giennadij Moskal w dniu wczorajszym w rejonie miejscowości Zołotoje znajdującej się pod kontrolą ukraińskich wojsk podczas próby zatrzymania w pobliżu jednego z punktów kontrolnych został ciężko ranny 38- letni mężczyzna, który zdetonował granat, odnosząc przy tym bardzo poważne obrażenia nóg i tułowia.

Ministerstwo Bezpieczeństwa Państwowego DRL podjęło decyzję o wydaleniu z terytorium będącego pod kontrolą powstańczych władz, siedmiu członków The International Rescue Committee (IRC- Międzynarodowy Komitet Ratunkowy) obywateli USA. Powodem wydalenia członków IRC było podejrzenie o prowadzenie przez nich działalności wywiadowczej. która miała polegać na zbieraniu informacji o liczbie żołnierzy DRL, ich rozlokowaniu w strefie przyfrontowej, uzbrojeniu i na temat ich przemieszczania się:

http://www.bbc.com/news/world-europe-32526595

http://www.rescue.org/

Konflikt wokół bazy „Prawego Sektora” w Dniepropietrowsku trwa nadal. W sprawie tej wczoraj głos zabrał lider tej organizacji Dmitrij Jarosz, który na swoim profilu na Facebooku napisał, że jedyną realną opcją dla „Prawego Sektora” jest przyjęcie przez ukraiński parlament ustawy o siłach ochotniczych, zaś każda inna opcja działa na korzyść wrogów Ukrainy:

Wczoraj też w rejonie Pokrowska w obwodzie dniepropietrowskim zablokowano również bazę batalionu „Kriwbass”, który wchodzi obecnie w skład  jednostek specjalnych ukraińskiego MSW. Bazę tą blokują oddziały 25 i 95 brygady wojsk powietrznodesantowych. Powody z jakich zablokowano bazę tego batalionu nie są znane, a sytuacja jest o tyle niejasna, że podporządkował on się już wcześniej dowództwu MSW:

Dziś o godzinie pierwszej w nocy we Lwowie nieznani sprawcy wrzucili butelkę z cieczą łatwopalną do budynku mieszczącego się przy ulicy Jeroszenki, w którym znajdują się pomieszczenia posterunku milicji. Straty: wybita szyba w oknie i zniszczone jedno pomieszczenie biurowe:

W Ługańsku ukonstytuował się ruch społeczny pod nazwą „Ługański Świat” („Lugansk World”), który prowadzić będzie projekt „Nie zapomnimy, nie wybaczymy”. W ramach tego projektu będą zbierane wszelkie materiały dokumentujące zbrodnie popełnione wobec ludności cywilnej przez ukraińskie władze i siły zbrojne tego kraju podczas walk w Donbasie, zaś wszelkie informacje i dokumenty na ten temat kierować można do biura „Ługańskiego Świata”, które się mieści w Ługańsku ulica Karola Marksa nr. 7, lub na adres mailowy lnr.memory@mail.ru.

Docelowo organizacja „Ługański Świat” ma zamiar powołać nowy trybunał karny ds. popełnionych zbrodni wojennych- Międzynarodowy Trybunał Karny dla Donbasu.

Prace nad budową ukraińskich linii umocnień idą pełną parą:

Na koniec kilka zdjęć:

Posterunki ukraińskiego wojska wokół bazy „Prawego Sektora” w Dniepropietrowsku.

Amerykańska „technika” w służbie ukraińskiej Służby Bezpieczeństwa w Odessie podczas prowadzonej tam akcji antyterrorystycznej przed obchodami rocznicy tragedii do jakiej doszło w dniu 2 maja w Domu Związków Zawodowych.

I filmów:

Pozdrawiam.

Reklamy

125 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 30.04.2015r.- 70 dzień od nowego rozejmu.

  1. Military Maps wskazuje na tą chwilę ostrzał przedmieść Gorłówki i okolic donieckiego lotniska. Na reszcie frontu spokój.
    Życzę udanego długiego weekendu ( mój trwa aż 6 dni, hi) , oby tylko słońca było dużo.
    Dobranoc państwu.

    Polubione przez 5 ludzi

  2. witam serdecznie od dłuższego czasu śledzę stronke wpisy i opis rzeczywistej sytuacji jestem pod wrażeniem tak naprawdę tu można przeczytać prawdę o sytuacji na upadlinie mieszkałem tam trochę czasu znam dobrze jezyk ludzi i j powtarzam wszystkim żaden ukrop nie jest człowiekiem to są barbarzyncy mordercy to co zrobili i teraz jewrosujuz im pomaga zakrawa o pomste nie dziwie się powstańcom z DONBASU czy ŁUGAŃSKA ich wybili by jak świnie ci ludzie walczą o godnośc i swoja ziemie gdzie nigdy tam nie było banderlandi tam zawsze mówiono po rosyjsku szkoda że nasi zapomnieli i tak łatwo sprzedają historie teraz przesyłam miejsca gdzie ścierwa upadlinskie wymordowali POLAKOW Ludobójstwo dokonane przez nacjonalistów ukraińskich na ludności polskiej Wołynia: 1939-1945. Miejsca kaźni. Pamiętamy ! POWIAT DUBNO Adamówka † Aleksandrówka † Arszyczyn † Baranie † Białogródka † Bilcze † Birki † Bogusze † Bojarka † Bokujma † Bondary † Borbin † Boremel † Bortnica † Borysy † Borzemiec † Bożkiewicze † Brzezina † Buderaż † Budy † Cerkwisko Chiczawka † Chorupań † Chrobrowicze † Chryniki † Cybuchów † Czarna Łoza † Czerwona Góra † Dąbrowa † Detynicze † Dębiny † Długiepole † Dłużek † Dobratyńskie Nowiny † Dorohostaje Wielkie † Drańcza Polska † Dublany † Dubno † Edwardówka † Gaje Lewiatyńskie † Górniki † Honczarycha † Horodnica Mała † Hradki † Iłowica † Iwanie † Iwankowce † Iwanówka † Jałowicze † Janówka † Jarosławicze † Jastrzębica † Julianówka † Kalinowiec † Kalinówka † Kamieniarnia † Kamienna Werba † Karolinka † Kiryłówka † Klin † Kluki † Kniahinin † Koblin † Kochanówka † Korabliszcze † Korytno † Kosarewo † Kozin † Krasilno † Kraśnica † Krupiec † Krzaki Wołkowyjskie † Krzywucha † Kundziwola † Kurdybań Warkowicki † 5 Kwartał † Ledochówka † Libanówka † Lipkowiec † Lipnik † Lisznia † Lubomirka † Łabędzianka † Łagodówka † Łopawsze † Łysin † Malin † Malowana † Malów † Maruszyn † Maślanka † Mieczysławówka † Michałówka † Mikołajówka Nowa † Mikołajówka Stara † Milcza Duża † Młynów † Moszków † Murawica † Mykitycze † Mytnica † Niwy Złoczowskie † Narutówka † Niemirówka † Nosowica Nowa † Nosowica Stara † Nowe Dębiny † Nowiny Czeskie † Nowiny Dobratyńskie † Nowosiółki † Nowy Raczyn † Nowy Tok † Obhów † Oparypsy † Ostrów † Pańska Dolina † Paszczycha † Paszowa † Pełcza † Perczyn † Peremiłówka † Pererośle † Pianie † Piratyn † Plaszowa Królewska † Płoska † Poczajów † Podhajce † Podłożce † Podłuże † Podwysokie † Podzamcze † Polanówka † Poniatówka † Ptycza † Raczyn † Radów † Radziwiłłów † Reczyszcze † Rejtanów † Rogoźno † Rożek † Rudka † Rudlew † Rudnia Poczajowska † Rusinowe Beresteczko † Rydków † Sady Duże † Sady Małe † Satyjów † Semiduby † Siestratyn † Sitary † Smolarnia † Smolary † Smordwa † Smyga † Smyków † Srybno † Stołbiec † Stomorgi † Sudobicze † Szczęśliwa † Świdowiec † Świszczów † Tarakanów † Targowica † Tartak † Tesłuhów † Tołpyżyn † Tomaszówka † Topóle † Turecka Góra † Tuszebin † Ujeźdźce † Użyniec † Wacławin † Werba † Werbeń † Wielkopolanka † Wilmazów † Witosówka † Władysławówka † Wola Piłsudskiego † Wołkowyje † Worsuń † Wygoda † Zagaje-Dąbrowa † Zahorce Wielkie † Zamczysko † Zamościska † Zarudzie † Zawale † Zborów † Zgliniec † Złoczowiecka Kolonia † Złoczówka † Zniesienie † Zofiówka † Żabokrzyki Wielkie POWIAT HOROCHÓW Aleksandrówka † Antonówka † Apanowszczyzna † Augustów † Bakonówka † Batorówka † Beresk † Beresteczko † Bermeszów † Biały Ług † Błudów † Bodiaczów † Boroczyce † Bożów † Brany † Buniawa † Bużany † Cechów † Cewelicze Dolne † Cewelicze Górne † Chołoniów † Chołopecze † Chorochoryń † Czerwona † Czesnówka † Dąbrowa † Dmitrówka † Doroginicze † Drużkopol † Dunaj † Fusów † Granatów † Haliczany † Helenów † Holatyn Dolny Horochów † Horochówka † Hubin † Jachimówka † Jamne † Janin † Janina † Janowiec † Janów † Janówka † Jasiniec † Jasionówka † Jeziorki † Jungówka † Kisielin † Kisielówka † Kołmaczówka † Koniuchy † Korytnica † Kowbań † Koziatyn † Kozaczyszczyzna † Kozłów † Krzemieniec † Kurant † Kupowalce † Kutrów † Kwasów † Laszki † Ledachów † Leonówka † Liniów † Lipa † Lipnik † Lipska † Lipszczyzna † Listopadówka † Lulówka Węgierszczyzna † Łobaczówka † Łokacze † Łuków † Maków † Mańków † Markowicze † Marynków † Michałówka † Mirków † Naręczyn † Nowe Gniezno † Nowosiółki Ruskie † Nowostaw † Oryszcze † Oszczów † Oździutycze † Peremyl † Piatykory † Pieczychwosty † Piłsudczyzna † Podberezie † Poluchno † Porwańcze † Pułhany † Pustomyty † Radostaw † Reymontowicze † Rogowicze † Rudka † Rudnia † Serniczki † Sienkiewicze † Skobełka † Smolawa † Starystaw † Strzelcze † Studynie † Szelwów † Szeroka † Szpikołosy † Świniuchy † Teklówka † Trystak † Tuliczów † Tumin † Twerdynie † Warszawka † Watyniec † Wojnin † Wolica † Woronczyn † Woronczyn-Kielecka † Wólka Sadowska † Wujkowicze † Wysoka † Zabara † Zagaje † Zahajce † Zahorów Nowy † Zahorów Stary † Zajęczyce † Zamlicze † Zapust Kisieliński † Zastawie † Zaturce † Zawały Las † Zboryszów Nowy † Zboryszów Stary † Zielona † Zwiniacze † Zygmuntów † Żurawiec POWIAT KOSTOPOL Adamówka † Aleksandrówka † Alfredówka † Anielówka † Annowal † Antolin † Antonówka † Astrachanka † Berestowiec † Berestowiec Stary † Berezne † Berezówka † Berezyna † Bereżniaki † Białaszówka † Białka † Biały Brzeg † Biczal † Bielczakowska Kolonia † Bogusze † Bołdyń † Borek † Borek-Kuty † Borówka † Borsuki † Borszczówka † Budki Kudrańskie † Budki Ujściańskie † Butejki † Bystrzyce † Chmielówka † Chołopy † Chotyń † Chwojanka † Czapelka † Czudwy † Danczymost † Dąbrówka † Debryca Mała † Debryca Wielka † Derażne † Dermanka † Diuksyn † Dolina Dąbrowa † Druchowa † Dworzec † Frankopol † Gliniszcze † Głęboczek † Głuboczanka † Głuboczek † Górna † Granne † Grudy † Hipolitówka † Hołubne † Horodyszcze † Hrada † Hruszówka † Hubków † Hurby † Huta Bystrzycka † Huta Mydzka † Huta Stara † Huta Stepańska † Hutwin † Ilnik Duży † Ilnik Mały † Ilniki † Jackowicze † Jaminiec † Jankiewicze † Janowa Dolina † Janówka † Japołoć † Jarynówka † Jasnobór † Jezierce † Józefin † Józefówka † Kadobyszcze † Kamionka † Kamionka Nowa † Kamionka Stara † Karaczun † Kazimierka † Klin Stawiecki † Kniaźsioło † Konotopy † Korczyn † Kostopol † Kotowszczyzna † Kościelny Futor † Koziarnik Chołopski † Koziarnik Chotyński † Kryczylsk † Krzeszów † Kudranka † Kupla Mała † Kurhany † Lady † Ledne † Lipniki † Ludwipol † Majdan Mokwiński † Małe Siedliszcze † Małuszka † Małyńsk † Marcelówka † Marianówka † Maszkopol † Medwedówka † Michałówka † Mielnica Duża † Mielnica Mała † Mielnikowo † Młodzianówka † Moczulanka † Mokre † Mokwin † Mutwica † Mały Mydzk † Mydzk Wielki † Mydzka Kolonia † Myszakówka † Nakazów † Natalia † Nieklukwin † Niemilia † Niemowicze † Nowa Polanówka † Nowina † Nowiny † Olchówka † Omelanka † Osówka † Ostyże † Ożgowo † Pasieka † Pendyki † Perełysianka † Perespa † Pępków † Pieczałówka † Pieńki Diuksyńskie † Pieńki Pendyckie † Płoteczno † Podłużne † Podrałówka † Podsielecze † Polanówka † Polany † Police † Półbieda † Pypło † Radomianka † Romaszkowo † Rudeński Majdan † Rudnia † Rudnia Bobrowska † Rudnia Łęczyńska † Rudnia Pogorełowska † Rudnia Potasznia † Rudnia Stryj † Siedlisko † Siniakówka † Siedlisko † Siwki † Siniakówka † Smolijów † Spalony Młynek † Stepań † Stydyń Wielki † Szopy † Tchory † Teklówka † Temne Stepańskie † Tomaszów † Trubica † Trubińskich † Trudy † Werba † Werbcze Duże † Werbcze Małe † Wereczówka † Wielka Lubasza † Wielkiepole † Wilia † Witkowicze † Wołosza † Worobiówka † Woronówka † Wyczymir † Wyrka † Zakuście † Zamostyszcze † Zarzeczka † Zastawie † Zofijówka † Ziwka Stara † Złaźne † Zofiówka POWIAT KOWEL Adamówka † Aleksandrówka † Aleksandrówka-Holendry † Antonówka † Batyń † Berestowa † Białaszów † Bielin † Bobły † Brzuchowicze † Budki † Budy Ossowskie † Budyszcze † Byteń † Cegielnia † Chobut † Choromce † Chotywel † Czeremszanka † Czerewacha † Czernijów † Dażwa † Dąbrowa † Dembówka † Dementjanówka † Dobrowica † Dobrzyńsk † Dołgonosy † Dorotyszcze † Doszno † Dubniki † Duży Porsk † Gaj † Gończy Bród † Górno † Grabów † Gruszówka † Hirki † Hołoby † Hulewicze † Hrywiatki † Huszyn † Iwanówka † Janówka † Julianów † Kajetanówka † Kalinownik † Karasin † Kleczkowicze † Klusk † Koleszów † Kołodeżno † Korsynie † Kowalówka † Kowel † Koźlenicze † Krymno † Krzeczewicze † Kuchary † Kupiczów † Kustycze † Laski † Leżachów † Lityn † Lubitów † Lublatyn † Lubliniec † Łosze † Łowiszcze † Łuczyce † Łukówka † Maciejów † Majdan † Makowicze † Makowiszcze † Mały Porsk † Maniewicze † Marianówka † Michałówka † Miedzików † Mielnica † Miryn † Moczułki † Myślina † Myzowo † Nowa Dąbrowa † Nowy Dwór † Nyry † Obeniże † Okońsk † Olszanka † Osiecznik † Ossa † Ozierany † Pasieka † Peresieka † Piaseczno † Pieńkówka † Piórkowicze † Podiwanówka † Podlisy † Podryże † Popielówka † Popowicze † Powursk † Radomle † Radoszyn † Radowicze † Rewuszki † Ratno † Rokitnica † Różyn † Rudka Miryńska † Rudniki † Sekoń † Serechowicze † Sielce † Sieniawka † Siomaki † Sitowicze † Skalenica † Skulin † Smidyń † Smolna † Sołowicze † Stachów † Stanisławówka † Stawek † Steble † Sucha Łoza † Suszybaba † Swinarzyn † Syczycha † Synowo † Szczytniki † Świdniki † Tarasówka † Truskoty † Turzysk † Wielick † Wielimcze † Wierzbiczno † Wiktorówka † Wolańszczyzna † Wołosówka † Wołoszki † Woronna † Wólka Porska † Wólka Wierbiczańska † Zabłocie † Zaczernecze † Zadyby † Zahattie † Zamszany † Zasmyki † Zielona † Żmudcze POWIAT KRZEMIENIEC Androszówka † Antonowce † Babie † Baszkowce † Bereżce † Białokrynica † Białozórka † Bodaki † Bolizuby † Bołożówka † Borki † Boroczyk † Bryków † Budki † Butyń † Bykowce † Cecyniówka † Chodaki † Chotówka † Czajczyńce † Daniłówka † Dederkały Małe † Dederkały Wielkie † Dębina † Domaninka Duża † Drygany † Dubrowa † Folwarki Duże † Glińczuki † Grabówka † Horynka † Hucisko Garnarskie † Hucisko Horodyskie † Hucisko Piaseczne † Hucisko Pikulskie † Hucisko Stożeckie † Huta Antonowiecka † Huta Stara † Iłowica Mała † Iserna † Jankowce † Janowe Hucisko † Kąty † Kinachowce † Kochanówka † Kokorów Nowy † Kołodno † Komarówka † Komnatka † Kordyszów † Kotiaczyn † Kozaczki † Królewski Most † Laszówka † Leduchów † Litowiszcze † Ludwiszcze † Łanowce † Majdan † Malinów † Maniów † Martyszkowce † Matwiejowce † Medwedówka † Michałówka † Mickiewicze † Młynowce † Moczanówka † Moczary † Mołotków † Mosty † Musurowce † Myszkowce † Obory † Obycze † Okniny Duże † Oleksiniec Stary † Onyszkowce † Oryszkowce † Piaseczna Huta † Piszczatyńce † Poczajów Nowy † Podolany † Polany † Potutorów † Pózichowskiego Futor † Przemorówka † Radoszówka † Rostoki † Rudnia † Rybcza † Rydoml † Rzeszniówka † Sadki † Sadki Małe † Sienkiewicze † Siniowce † Sosnówka † Stożek † Suraż † Stadarnia † Swinodebry † Szkrobotówka † Szpikołosy † Szumbar † Szumsk † Szyły † Szymkowce † Taraż Nowy † Tetylkowce † Trzy Kopce † Uhorsk † Usteczko † Wanżułów † Waśkowce † Wesołówka † Wierzbowiec † Wilia † Wiśniowiec Nowy † Wiśniowiec Stary † Witkowce † Wołkowce † Wyszogródek † Zabara † Zahajce Wielkie † Zahorce † Zaleśce † Załuże † Zarudzie † Żołobki † Żołoby POWIAT LUBOML Bereżce † Binduga † Borki † Czmykos † Grabowo † Hołowno † Horodno † Jankowce † Kaznopol † Kąty † Klimowsk † Kupracze † Leśniaki † Luboml † Łany † Maszów † Nowy Jagodzin † Opalin † Ostrowy (k. Rymacz) † Ostrówki † Piotrówka † Piszcz † Poczapy † Podhorodno † Połapy † Przekurka † Pulemiec † Pulmo † Radziechów † Rakowiec † Równo † Rymacze † Sawosze † Sokół † Szack † Terebejki † Wilczy Przewóz † Wiszniów † Wola Ostrowiecka † Wólka Chrypska † Wólka Uhruska † Wysock † Zamłynie † Zamostecze † Zapole POWIAT ŁUCK Adamów † Adamówka † Aleksandria † Aleksandrówka † Anatolia † Andrzejówka † Antonówka † Apolonia † Babie † Bajów † Bakowce † Balarka † Banasówka † Baszowa † Bereściany † Berezołupy Małe † Białostok † Biskupicze † Bodiaczów † Boholuby † Boratyn † Boratyn Czeski † Boratyn Duży † Boratyn Mały † Borowa † Borowicze † Boruchów † Botyń † Bryszcze † Brzezina † Brzozowy Gród † Budki † Cecylówka † Cegielnia † Ceperów † Cezaryn † Chaitówka † Chmielnik † Chmielówka † Chołoniewicze † Chołopiny † Chorłupy † Chrobrów † Chromiaków † Cumań † Czarne Łozy † Czarny Las † Czartorysk † Czaruków † Czernyż † Czetwertnia † Czetyń † Czołnica Nowa † Dąbrowa † Derno † Dermanka † Dębowa Karczma † Dębowy Ostrów † Didycze † Dmitrówka † Dobra † Domaszów † Dubiszcze Nowe † Duchcze † Dworzec † Dziadowiec † Glinne † Głęboczek † Głęboka † Gnilak † Górka Olszańska † Górka Połonka † Grabina † Grabowiec † Grada † Gradje † Gregorowicze † Grobelki † Gruziatyn † Gruszwica † Halinówka † Harajmówka † Hat † Hawczyce † Helenów † Helenówka † Hermanówka † Holeszów † Hołodnica † Honczarka † Horodyczyn † Horodyńskie Budki † Horodyszcze † Hubin † Hubińskie Budki † Huszcza † Iwańczyce Nowe † Iwańczyce Stare † Jabłonka Duża † Jagiellonów † Jamki † Jamskie † Janówka † Jaromel † Jaromelskie Budki † Jaźwiny † Jeziorany Czeskie † Jeziorany Polskie † Jeziorany Szlacheckie † Jezioro † Joanów † Józefin † Jurydyka † Kadyszcze † Kalinowiec † Kamieniucha † Karczówka † Karolówka † Katerynówka † Kijaż † Kiwerce † Klepaczów † Kłobuczyn † Kniahininek † Kołki † Kołodeskie Budki † Kołodeże † Kopaczówka † Kopcze † Kopytów † Korszowiec † Korszów † Koszów † Koszyszcze † Kościuszków † Koźle † Kresówka † Krowatka † Kuczkarówka † Kulikowicze † Kurhan † Kurhany † Leonówka † Lipno † Ludwiszyn † Ładesa † Łamane † Ławrów † Łąka † Łopateń † Łuck † Łyczki † Łysa Góra † Łyszcze † Maczkowce † Majdan Jezierski † Majdan Komarowski † Maniowo † Marianówka † Marusia † Mataszówka † Matyldów † Metelno † Michalin † Michałówka † Mikołajówka † Milaszów † Mirosławka † Młynek † Mosty † Moszczenica † Mstyszyn † Mychlin † Myków † Mysin Kość † Nawóz † Nierucze † Nieświcz † Nowa Liniówka † Nowa Ziemia † Nowostaw † Ochocin † Okorsk † Olganówka † Olgin † Olszyszcze † Ołyczka † Ołyka † Omelno † Ostrowy † Ostrów † Ośnica Duża † Ozdów † Ozerce † Ożdżary † Palcze † Paniów † Perespa † Peretoki † Pieńki † Płoszcza Łomanowska † Poddębce † Połonka † Poznanka † Pożarki † Przebraże † Przeparów † Puhaczówka † Pułhanów † Radomyśl † Rafałówka † Rakowa Góra † Ratniów † Retowo † Rokinie Nowe † Romanów † Romanówka † Romaszkówka † Rowańce † Rożyszcze † Rudnia † Rudniki † Sadów † Siekierzyce † Sielisko † Sieliszcze † Sienkiewiczówka † Silno † Sitarówka † Skurcze † Sławatycze † Słobodarka † Smerdyń † Sokól † Sosnowiec † Stanisławówka † Suchowola † Swóz † Sytnica † Szczurzyn † Szepel † Szkliń † Szklińskie Budki † Taraż † Tarnowola † Tartak † Teremno † Terntki † Tomaszówka Poddębiecka † Topólno † Torczyn † Trościaniec † Trościanka † Turczyn † Tworymierz † Uhrynów † Ulaniki † Usickie Budki † Usicze † Walerianówka † Wasylówka † Watyn † Wełnianka † Werchy Stare † Wertepy † Wiczynie † Wielki Las † Wierbajew † Wigurzyce † Wiktorany † Wilcze † Zaborol † Zacisze † Zagaje † Zagajnik † Zalisce † Zalesie † Zamogile † Zamoście † Wincentówka † Witonież † Wólka Kotowska Wsiewołodówka † Wydumka † Wygadanka † Zaugolce † Zaułek † Znamiarówka † Zofiówka † Zwierów † Żabcze † Żabecznik † Żeleźnica † Żorniszcze † Żukowie POWIAT RÓWNE Andrusijów † Aleksandria † Aleksandrówka † Amelin † Andrzejówka † Antonówka † Antopol † Babin † Barmaki † Basowy Kąt † Baszyna † Beheń † Borszczówka † Braniów † Buda † Buhryń † Cecylówka † Charaług † Charucza Wielka † Chocin † Chodosy † Czarne Łozy † Czerepasznik † Czerteż † Czudnica † Daniczów † Diatkowicze † Dobrowolka † Dworzec † Dyweń † Frankówka † Glinki † Glińsk Włościański † Grabów † Graniczna † Gródek † Hallerowo † Hallerówka † Hłuboczek † Hołownica † Horyńgród † Humienniki † Hwozdów † Jadwipol † Jasieniewicze † Józefówka † Kamienna Góra † Karczemka † Klecka Mała † Klewań † Kobylja † Kołodenka † Kołowerta † Konstantynów † Kopytów † Korościatyn † Korzec † Korzyść † Kozak † Koźlin † Kraśnica † Kryłów † Kryniczka † Krzywicze † Leonówka † Lidawka † Lubomirka Nowa † Lubomirka Stara † Majków † Makoterty † Malatyn † Marianówka † Michałówka † Międzyrzec † Mikołajówka † Mikulin † Moczułki † Myczów † Natalia † Niewirków † Nowożuków † Nowy Dwór † Nowy Korzec † Nowy Pruszyn † Obarów † Omelana † Orżew † Pawłówka Nowa † Piotrowica † Płoska † Podliski † Pokosy † Polesie † Pólko † Puchawa † Pustomyty † Puzyrewo † Radochówka † Raśniki † Równe † Ruda Krasna † Rusywel † Ryświanka † Rzadkówka † Rzeczeczyna † Rzeczki † Samostrzały † Semigrany † Sergiejówka † Serniawa † Starokorzeckie Futory † Stawki † Suchy Róg † Susk † Swiatje † Symonów † Szczekiczyn † Szlachecki Futor † Szpanów † Szubków † Szwoleżerów † Szytnia † Tiutkiewicze † Tomachów † Topcza † Tuczyn † Tynne † Uholce † Urszulin † Wacławka † Wierzyca † Lipki † Wilhor † Witków † Wodnik † Wołkoszów † Worobiówka † Woronucha † Woskodawy † Zabara † Zalanka † Zawodnia † Żawrów † Żeleźnica † Żytyń † Żytyń Wielki POWIAT SARNY Albin † Aleksandrówka † Antonówka † Berducha † Bereżnica † Bielska Wola † Biełasze † Biesiadka † Borowe † Borowina † Brzezina † Budki Borowskie † Budki Snowidowskie † Burki † Cepcewicze Małe † Cepcewicze Wielkie † Chinocze † Chwoszczowata † Czabel † Czajków † Czudel † Czudla † Dąbrowa † Dąbrowica † Derć † Dębowa Góra † Dołhań † Dołhe † Dubina † Dubówka † Folwark † Giedrojciówka † Górne † Grabina † Graby † Halica † Hały † Horochów † Horodziec † Horodziec Podłuże † Horodziec Zarzecze † Hranie † Hrycki † Huta † Huta Perejma † Janówka † Jarynówka † Jaźwinki † Jezioro † Kamienne † Karczemka † Karpiłówka † Katarzynówka † Kisorycze † Klesów † Kołbanie † Konińsk † Konstantynówka † Kopaczówka † Kopyszcze † Krasna Górka † Kręta Słoboda † Krupowie † Kruszewo † Krzywica † Lado † Lipniki † Lubikowicze † Łóżki † Łuka † Mały Radzież † Masiewicze † Moczuliszcze † Mosty † Netreba † Niemowicze † Niweck † Nowaki † Okopy † Olszanica † Omelno † Optowa † Orłówka † Osowik † Ostki † Ostry Róg † Osty † Osy Bród † Ośnick † Parośla I † Parośla II † Perespa † Perestaniec † Piłsudy † Podkruh † Police † Podrudzie † Połonne † Pracuki † Prurwa † Puchacz † Purbejówka † Radzież † Rafałówka † Rafałówka Stara † Rokitno † Romanówka † Romejki † Rudnia † Rudnia Lwa † Sakłów † Sarny † Serchów † Sernikowa Niwa † Setkówka † Siedliszcze Małe † Sarny † Sochy † Soszniki † Stachówka † Staryki † Stepangród † Struga † Sunia † Szyczewo † Szymonisko † Tatynne † Teodorówka † Terebunia † Tomaszgród † Trauguttówka † Tryputnie † Tur † Toptyn † Tutowicze † Tynne † Użanie † Wilcza Górka † Ubereż † Ułanówka † Włodzimierzec † Worobin † Wólka Klesowska † Wydymer † Wyrobki † Zadąbrowie † Zakruh † Zaleszany † Załawie † Załawiszcze † Zarzeczyca † Zełuck Duży † Zełuck Mały † Zhoszcz † Znosicze POWIAT WŁODZIMIERZ WOŁYŃSKI Ambuków † Andresówka † Antonówka Borek † Antonówka † Anusin Dubnicki † Anusin Rudeński † Barbarówka † Beheta † Berezowicze † Biała Krynica † Bielin † Biskupicze Górne † Biskupicze Małe † Biskupicze Szlacheckie † Błażenik † Bolesławówka † Boża Wola † Brzezina † Bubnów † Budiatycze † Bużanka † Bystraki † Chmielów † Chobułtowa † Chorostów † Chrynów † Chwałka † Czerniaków † Czerniawka † Czestny Krest † Dereczyn † Dolinka † Dominopol † Dubniki † Duliby † Dziegciów † Edwardpole † Elizawetpol † Ewin † Falemicze † Fiodorpol † Franopol † Fundum † Głęboczyca † Gnojno † Grabina † Grada Mosurska † Grzybowica † Gruszów † Gucin † Gurów † Hajki † Helenówka Gnojeńska † Helenówka Werbska † Holendernia † Horyczów † Iszów † Iwanicze Nowe † Iwanicze Stare † Izów † Jadwigów † Jagodno † Jakowicze † Janin Bór † Janiewicze † Jasienówka † Jaworówka † Jerzyn † Jesionówka † Józefin † Kalinówka † Kamilówka † Karczunek † Kładniów † Kłopoczyn † Kociór † Kohylno † Kołonna † Korczunek † Korytnica † Krać † Krasna Góra † Kropiwszczyzna † Krzeczów † Kuczków † Kupowiatiec † Lachów † Liski † Lisznia Nowa † Litowież † Ludmiłpol † Łudzin † Łysa Góra † Marcelówka † Maria Wola † Marianówka Werbska † Marianpol † Markostaw † Marysin † Męczyce † Michałówka † Mikołajówka † Mikołajpol † Mikulicze † Milatyn † Mohylno † Mokrzec † Mosur † Myszno † Myszów † Niebrzydów † Nikitycze † Niskienicze † Nowiny † Nowojanka † Nowosiółki † Ochnówka † Ochotniki † Oktawin † Olesk † Oranie † Orlęta † Orzeszyn † Oseredek Nowy † Ostrówek † Owadno † Pawłówka † Pelagin † Piatydnie † Piński Most † Piotrówka † Pisarzowa Wola † Pniaki † Połomiane † Popówka † Poryck † Poryck Stary † Przesławicze † Przewały † Puzów † Radowicze † Rogóźno † Romanówka † Rusnów † Rusów † Sądowa † Siedmiarki † Sielec † Słowikówka † Smolarnia † Smolarze † Smołowa † Sokołówka † Somin † Soroczyn † Stanisławów † Stanisławówka † Stasin † Staweczki † Stawki † Stefanówka † Stężarzyce † Strzelecka † Suchodoły † Swojczów † Swojczówka † Szczeniutyn Duży † Szczeniutyn Mały † Szury † Święte Jezioro † Świętocin † Teresin † Topieliszcze † Turia † Turopin † Turówka † Turyczany † Uściług † Wandówka † Wandywola † Werba † Werchnów † Wielkie † Wiktorów † Wiktorówka † Wilcze Brody † Witoldów † Władynopol † Władysławówka † Włodzimierz Woł. † Włodzimierzówka † Wolica † Wołczak † Worczyn † Woszczatyn † Wólka Swojczowska † Wydranka † Wydżgów † Wygranka † Zabłocie † Zabłoćce † Zabrody † Zahatka † Załuże † Zamosty † Zarudle † Zaszkiewicze Nowe † Zaszkiewicze Stare † Zawidów † Zielona † Ziemlica † Zimno † Zofiówka † Zygmuntówka † Żdżary Duże POWIAT ZDOŁBUNÓW Badówka † Balarnia † Basikówka † Bielmaż † Biełaszów † Bór † Brodowskie Futory † Bucharów † Buderaż † Budki † Buszcza † Chiniówka † Chorów † Chrenów † Czerniawa † Czeski Haj † Daniłówka † Derewiańcze Małe † Derewiańcze Duże † Dermań † Eliaszówka † Grabowiec † Gremiackie Futory † Horodnie † Hulcza † Hulcza Czeska † Hulcza Włościańska † Hurby † Józefówka † Kamienna Góra † Kamyki † Karczunek Grozowski † Kopytków † Kuraż † Kurhany † Lachów † Majdan † Majdańska Huta † Marianówka † Milatyn † Mizocz † Mosty † Moszczanica Nowa † Moszczanica Stara † Nowomalin † Noworodczyce † Nowosiółki † Ostróg nad Horyniem † Ożenin † Pieszczanka † Piwcze † Podczapki † Possywa † Pruski † Rozważ † Sijańce † Spasów † Sporny Kąt † Stepanówka † Stójło † Sujmy † Swiatje † Teremne † Tajkury † Tesów † Wierzchów † Wilia † Witoldówka † Zamłynie † Zakoty † Zastawie † Zdołbica † Zdołbunów † Zielony Dąb ale czy to wystarczy naszym banderowskim władzom w RP przejrzyć na oczy czy trzeba tam dopisać jeszcze więcej miejscowości chociaż brzmiących inaczej SAMI OCEŃCIE

    Polubione przez 14 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.