Wojna domowa na Ukrainie 5.05.2015r.- 75 dzień od nowego rozejmu.


„Jestem lekarką, a oni mówią że ja jestem terrorystką”.

„Podstawowy problem USA, który od wieków angażował nas w I i II wojnę światową i zimną wojnę, to relacje pomiędzy Niemcami i Rosją, ponieważ razem są jedyną siłą która może nam zagrozić,  jest upewnienie się, że to nie nastąpi.”- stwierdził George Friedman w dniu 3 lutego br. na posiedzeniu Rady ds. Globalnych w Chicago.

Dr. George Friedman, założyciel i prezes Stratforu, podczas tego spotkania mówi otwarcie, iż USA będąc jedynym imperium musi kontrolować cały świat by zapewnić sobie dominację i ochronę. W Europie od 100 lat USA walczyło z wszelkimi możliwymi formami bliskiej współpracy pomiędzy Niemcami i Rosją, które razem stanowią siłę mogącą zagrozić Stanom Zjednoczonym:

„Dla USA zasadniczym zagrożeniem jest Niemiecki kapitał i technologia oraz naturalne zasoby Rosji i jej siła robocza jako jedyna kombinacja która od wieków piekielnie przeraża Stany Zjednoczone.”

Aby więc do takiej sytuacji nie dopuścić- jednocześnie unikając bezpośredniego zaangażowania się militarnego- proponuje on sponsorowanie i dozbrajanie wszystkich stron konfliktu w Europie by prowadziły wzajemnie wyniszczającą wojnę, chroniąc w ten sposób interesy strategiczne USA.

„Wielka Brytania nie okupowała Indii. Wzięła różne stany Indii i zwróciła je przeciwko sobie zapewniając brytyjskich oficerów dla Indyjskiej armii. Rzymianie nie wysyłali wielkich armii. Ustanawiali królów podległych cesarzowi, i ci królowie byli odpowiedzialni za utrzymanie pokoju. Tak więc imperia które bezpośrednio okupowały, jak nazistowskie imperium, upadły (…) Polityką jaką bym zarekomendował jest polityka jaką przyjął Ronald Reagan wobec Iranu i Iraku. Finansował obie strony by ze sobą walczyły a nie walczyły z nami. Było to cyniczne, z pewnością niemoralne, ale działało. I to jest najważniejsza sprawa, Stany Zjednoczone nie mogą okupować Eurazji.”

Pozostała część przemówienia George Friedmana wygłoszonego na posiedzeniu Rady ds. Globalnych w lutym tego roku w Chicago na filmie poniżej:

Pozostawiam to bez komentarza, bo wydaje mi się on zbyteczny, gdyż wszystko jest jasne. Dodam tylko, że jest to przykład na to jakimi kategoriami i w jaki sposób postrzegają czołowi przedstawiciele amerykańskich elit politycznych, problemy globalizmu w odniesieniu do roli innych regionów świata i poszczególnych państw, z punktu widzenia polityki amerykańskiej.

Na tym właśnie polega pozycja globalnego mocarstwa i jest ona jego wyrazem, zaś wszystkie inne kraje mają być jej podporządkowane, czy im to pasuje czy też, nie.

A teraz przechodzę do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie, która również jest wynikiem uprawiania amerykańskiej polityki w jej globalnym wymiarze.

Wczoraj w dzień i w nocy sytuacja w Doniecku względnie uspokoiła się i tylko z obrzeży miasta dochodziły odgłosy eksplodujących pocisków artyleryjskich i walki, szczególnie z rejonu dzielnicy Piotrowskiej i z kierunku miejscowości Piaski oraz dzielnicy Woroszyłowskiej.

Obecnie trwają tam prace nad usuwaniem skutków ostatnich ostrzałów, w tym sieci energetycznej:

Wczoraj w nocy ponownie pojawiły się na niebie nad Donieckiem ukraińskie drony szpiegowskie, na które powstańcy rozpoczęli systematycznie polować:

Poniżej aktualny film z 30 kwietnia br. pokazujący skalę zniszczeń w miejscowościach wokół donieckiego lotniska:

W rejonie miejscowości Piaski i w okolicach lotniska nadal trwały sporadyczne walki przy użyciu ręcznej broni maszynowej i broni snajperskiej.

Wczoraj podczas toczących się walk w rejonie Piasków, został wyeliminowany przez serbskich snajperów walczących jako ochotnicy w donieckich siłach zbrojnych, członek banderowskiego batalionu „OUN” Dmitrij Afanasjew:

Podliczono całkowite straty w budynkach mieszkalnych dzielnic  Kujbyszewskiej i Kijowskiej w Donieck spowodowane ukraińskim ostrzałem ciężką artylerią od 2 do 4 maja. Łącznie zostało zniszczonych lub uszkodzonych 351 budynków, w tym 66 budynki zostały uszkodzone wielokrotnie, 141 naruszono konstrukcję nośną, w 324 uszkodzone zostały okna i powybijane szyby o łącznej powierzchni  40 tys. metrów kwadratowych, w 100 domach uszkodzono 11,500 metrów kwadratowych pokryć dachowych i 4600 konstrukcji nośnych dachów.

Natomiast według raportu sporządzonego przez obserwatorów misji OBWE z Doniecka, podczas ostatnich ostrzałów artyleryjskich prowadzonych przez ukraińskie wojsko na teren miasta Donieck spadło 698 pocisków artyleryjskich.

W nocy ukraińska artyleria od godziny 22:23 zaczęła ostrzeliwać Gorłówkę, gdzie pociski spadały głównie w rejonie dzielnic: Komsomolec, Merkury, Bessarabka i Kurganka. Ukraińska artyleria z dział kaliber 152 mm i 122 mm prowadziła ogień z centrum Dzierżyńska, z Kurdiumowki, Majorska i Kodema:

Z okolic kopalni „Jużaja” ukraińskie wojsko, po uprzednim ostrzelaniu z broni ciężkiej stanowisk obronnych sił powstańczych rozlokowanych  w rejonie kopalni nr 6 i 7 rozpoczęły tam atak, który został odparty i obecnie trwa tam cisza:

W dniu dzisiejszym w godzinach popołudniowych siły zbrojne DRL przeprowadzą na dużą skalę ćwiczenia wojskowe, których celem jest przygotowanie i nauczenie rekrutów do prowadzenia walk ulicznych.

Poniżej filmy pokazujące skutki przedwczorajszych ostrzałów ukraińskiej artylerii w miejscowości Sachanka:

Około 21:00 w nocy ukraińskie wojsko rozlokowane w rejonie Mariupola rozpoczęło za pomocą artylerii i ciężkich karabinów maszynowych ostrzał pozycji sił powstańczych rozlokowanych w okolicach następujących miejscowości: Gnutowo, Pawłopola, Komiternowa i Sartana.

Według informacji przekazanych przez biuro prasowe ukraińskiego dowództwa wojskowego biorącego udział w tzw. operacji antyterrorystycznej w dniu 4 maja tylko w  godzinach od  18:00 do 00:00 miało dojść ze strony powstańców 27 razy do naruszenia warunków zawieszenia broni. Z tego w wyniku ostrzału ukraińskich pozycji z moździerzy kaliber 120 mm w rejonie miejscowości: Szirokino, Gnutowo, Majorsk, Leninsk, Kirowsk, Granitnoje, Awdiejewka, Chimik, Kamienka, Pawłopol i Piaski oraz przy użyciu armat 122 mm miały zostać ostrzelane Wodjanoje, Piaski i Opytnoje. W pobliżu miejscowości Opytnoje również przy użyciu czołgów.

Jak podał szef Ministerstwa ds. Sytuacji Nadzwyczajnych DRL Aleksiej Kostrubitski; zakończyła już pracę specjalna ekipa holenderska przy zbieraniu szczątków rozbitego malezyjskiego samolotu pasażerskiego lot MH-17. W czasie prowadzonych tam prac znaleziono jeszcze 17,5 tony szczątków samolotu oraz 2500 różnych szczątków ludzkich, w tym fragmenty kości, ciał i włosów. Obecnie można powiedzieć, że teren w miejscu rozbicia się samolotu został całkowicie oczyszczony. Wszystkie zebrane materiały zostały wywiezione do Holandii.

W Kijowie został aresztowany przez ukraińską SB włoski dziennikarz Franco Fracassi, który przyjechał na Ukrainę w celu zrobienia materiału o rocznicy zbrodni w Domu Związków Zawodowych.

Według informacji przekazanych przez przedstawicielkę włoskiej organizacji obrońców praw człowieka Switłanę Wilke, która zapytała ukraińskie władze o powód aresztowania i deportacji włoskiego dziennikarza usłyszała odpowiedź, że „nie podoba się im co pisze”.

Prawdopodobnie chodzi o to, że w zeszłym roku po zbrodni dokonanej przez ukraińskich nacjonalistów w odeskim Domu Związków Zawodowych dziennikarz ten napisał raport, w którym oskarżył o udział w niej ukraińskich radykałów. Co oczywiście nie podoba się obecnym „demokratycznym” ukraińskim władzom.

Na koniec kilka zdjęć:

Zniszczony przez ukraińskie wojsko most na rzece Sewierskij Donieck łączący Stanicę Ługańską z Ługańskiem.

I kilka filmów:

Pozdrawiam.

Reklamy

153 uwagi do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 5.05.2015r.- 75 dzień od nowego rozejmu.

  • Zdjęcie ciekawe, podobnie jak filmy czy zdjęcia obecne w internecie – co nie zmienia faktu, że prezentowana wersja czołgu to prototyp/demonstrator technologii. Wieża będzie na pewno zmieniona, brak wielu czujników, brak zapowiadanych elementów aktywnej samoobronny. Produkcja seryjna w pełni efektywnej wersji zapewne za dwa lata, po fazach testów.

   Polubienie

 1. Z innej beczki:
  A tymczasem w tej strasznej, ociekającej krwią niewinnych i pogrążonej w koszmarnej nędzy Rosji:

  http://www.rynek-kolejowy.pl/57324/koleje_rosyjskie_wybraly_projektanta_linii_moskwa_kazan.htm

  Ciekaw jestem – gdy pierwszy pociąg dojedzie już do Kazania – na jakim etapie będzie polska linia „Y”, tj. Warszawa-Łódź-Poznań/Wrocław?
  Co kupimy za rezygnację z jej budowy? Tuzin zardzewiałych czołgów, parę skorodowanych rakiet? A może zafundujemy kolejnym rocznikom młodzieży znad Dniepru wycieczkę do Donbasu w jedną stronę?

  Polubione przez 10 ludzi

  • Biorąc pod uwagę że to historyjka upichcona w kuchni gazety niby wyborczej to się może okazać, że tej biedaczki nawet nie było w Polsce a jak była to nie w obozie, takie nasze współczesne radio Erewań 🙂
   Jeden z komentarzy o innym obozie akurat z moich starych okolic, tam też się uchodźcy buntowali bo na zimie dostali kurtki puchowe ale z marketu a nie firmowe.

   ~Kinga : A ja niestety często bywam w ośrodku dla uchodźców w Nadarzynie. I jak to wygląda z mojego pkt widzenia. Duży, ogrodzony zielony teren, ochrona całą dobę, latarnie, uliczki, chodniki na terenie. Pielęgniarka na życzenie. Może i pokoje nie są piękne a w nich łożka piętrowe, ale panowie tam mieszkający do domu przyjeżdżają samochodami marki BMW. Wiele rodzin ma po 5-8 dzieci i robią je dalej, bo z zasiłków na te dzieci potem żyją. Nie jeden Polak chciałby mieć taki dom i takie warunki za darmo. Ilu z nas nie ma dostępu do lekarza i czeka tygodniami w kolejce? Tam zaniepokojona pielęgniarka wzywa pogotwie i biedny uchodźca jedzie do szpitala na Wołoską gdzie ma wszystko od ręki. Ilu z nas nawet nie marzy o posiadaniu samochodu. A tu za karetką wyjeżdża rodzina w pięknym autku. Nie mam nic przeciwko biednym, uczciwym ludziom, którzy uciekają ze swoich krajów, ale tacy to mniejszość. Większość to cyganie mało kulturalni, którzy wykorzystują system. Proszę mi wybaczyć może to rasizm, ale najpierw powinniśmy karmić i leczyć nasze sieroty a potem cudze. U nas zawsze wszystko odwrotnie.

   Polubione przez 9 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.