Wojna domowa na Ukrainie 15.05.2015r.- 85 dzień od nowego rozejmu.


Sprawa rosyjskiej broni atomowej, która miałaby być rozmieszczona na Krymie, wraca uporczywie jak bumerang.

Sprawą tą zajęli się nawet szefowie dyplomacji państw członkowskich NATO oraz Ukrainy, którzy spotkali się w tureckiej Antalyi:

„Jesteśmy głęboko zaniepokojeni oświadczeniami rosyjskiego kierownictwa w związku z ewentualnym stacjonowaniem broni nuklearnej i systemów przenoszenia tej broni na Krymie” –  tak brzmi wspólne oświadczenie ministrów spraw zagranicznych 28 państw NATO i Ukrainy, wydane po spotkaniu w Antalyi na południu Turcji.

„Potępiamy wzmocnienie na dużą skalę sił militarnych Rosji, które obecnie ma miejsce na Krymie, terytorium Ukrainy, które w marcu 2014 r. zostało przyłączone do Rosji” – napisano w oświadczeniu.

Tak więc NATO będące pod wpływem najwyższego uzurpatora jak i jego poddanego- Pawło Klimkina, po raz kolejny potępiło „nielegalną i bezprawną aneksję Krymu” przez Rosję, której – jak podkreślono – Sojusz „nie uznaje i nie uzna”.

Nie dość tego szczyt szefów dyplomacji państw członkowskich NATO, wyraził głębokie oburzenie „wysiłkami Rosji i jej potwierdzonymi planami wzrostu obecności wojskowej w rejonie Morza Czarnego, co mogłoby wpływać na stabilność w regionie”

Jakby tego wszystkiego było za mało, to we wspólnym oświadczeniu szefowie MSZ państw Sojuszu Północnoatlantyckiego wezwali również Rosję do powstrzymania się od „ciągłego i rozmyślnego destabilizowania wschodniej Ukrainy”.

Natomiast podczas panelu Komitetu „Ukraina-NATO” jaki miał miejsce na spotkaniu szefów dyplomacji państw członkowskich Sojuszu Północnoatlantyckiego w Antalyi, wystąpił dodatkowo minister spraw zagranicznych Ukrainy Pawło Klimkin, który poskarżył się przed wysokim gronem tym, że w Donbasie walczy nie tylko 33 tysiące „separatystów” (terrorystów), ale również prawie 9 tysięcy Rosjan mających kilka tysięcy ciężkiego sprzętu wojskowego- oczywiście też rosyjskiego.

Pawło Klimkin ujawnił tam prawdziwą przyczynę, dla której ukraińska armia zachowywała się biernie podczas zajmowania Krymu przez rosyjskie wojsko. Otóż powodem tym miał być szantaż użycia wobec Ukrainy broni jądrowej.

Po tych słowach większość uczestników panelu zbladła i oblała się następnie zimnym potem.

Ale taka przemoc nie przeraża oczywiście amerykańskiego partnera kijowskiej junty, który za pośrednictwem dowódcy sił sojuszniczych NATO w Europie generała Philipa Breedlove, wezwał Ukrainę od przygotowania się w celu przeprowadzenia nowych operacji wojskowych. Tym bardziej, że jak zauważył przytomnie generał Breedlove; separatyści pod pretekstem obecnego rozejmu wzmacniają swoje pozycje wyjściowe i siłę bojową przed planowaną przez nich ofensywą. Dlatego też przestrzegł, przed możliwością powstania nowego kotła w rejonie miejscowości Szirokino i Mariupola. Zauważył przy tym, że poprzednio przygotowanie do wzięcia w kocioł znacznych sił ukraińskich trwały w czasie zawieszenia broni.

Ot i masz babo placek!- Bardzo wredni są ci separatyści; chciałoby się podsumować rewelacje generała Breedlova i jego ukraińskiego partnera Klimkina.

Na tym kończę ten przydługi wstęp przechodząc do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W dniu wczorajszym przy niskiej intensywności działań bojowych ukraińskie wojsko ostrzeliwało przy użyciu ciężkiej artylerii obrzeża Doniecka, w tym około godziny 18:30 jeden z pocisków upadł w rejonie Artiemowska na ulicy Kalinina nr. 135 gdzie w wyniku tego zostało ranne 7-letnie dziecko. W rejonie dzielnicy Putiłowki obserwowano wznoszący się słup czarnego dymu prawdopodobnie z płonącego czołgu. Obecnie od godzin rannych w Doniecku i okolicach zapanował spokój.

Pomimo intensywnego ostrzału przez ukraińską artylerię, czołgi i przy użyciu działek przeciwlotniczych oraz innych rodzajów broni nad donieckim lotniskiem pojawiła się brazylijska flaga:

W nocy z 14 na 15 maja od godziny 00:48 rozpoczęły się walki na północno-zachodnim przedpolu miejscowości Spartak. Ukraińska artyleria ostrzeliwuje tam pozycje powstańcze bronią dużego kalibru. W tym samym rejonie ostrzelany też został teren kopalni „Butowskiej” i pozycje sił powstańczych pod miejscowością Żabunka:

Podczas ostrzału moździerzowego miejscowości Awdiejewka, kilka pocisków trafiło w szkołę podstawową nr. 2 mieszczącą się przy ulicy Koroliewa, w rezultacie został ranny 13-letni chłopiec, który w tym czasie przebywał na pobliskim placu zabaw.

Nadal też trwa ukraiński ostrzał północnych i północno-zachodnich przedmieść miejscowości Gorłówka.

Coś się zaczyna dziać w rejonie miejscowości Debalczewo, gdyż jak donoszą okoliczni mieszkańcy; w różnych godzinach dochodziły tam odgłosy strzałów z toczących się walk. Prawdopodobnie rejon ten zaczęły penetrować ukraińskie grupy sabotażowo-dywersyjne, które ostatnio w obszarze linii rozgraniczenia bardzo się uaktywniły.

I tak na drodze pomiędzy miejscowościami Nowomichaiłowką a Jelienowką został przez jedną z takich grup zaatakowany jadący tam samochód osobowy, w wyniku czego jedna osoba zginęła, a trzy zostały ranne:

Nikiszino po ostrzale przez ukraińską artylerię:

Nadal ukraińska artyleria ostrzeliwuje miejscowość Szirokino, w wyniku czego został ciężko ranny w swoim domu 32-letni mężczyzna, który zmarł w karetce wiozącej go do szpitala.

Filmy dokumentujące przebieg walk pod Szirokino:

W dniu wczorajszym kontynuowany był przez ukraińską artylerię przy użyciu moździerzy kaliber 120 mm i 82 mm ostrzał celów cywilnych w miejscowości Sachanka:

Mieszkańcy Sachanki, która w ciągu ostatnich dni jest pod ciężkim ostrzałem ukraińskiej artylerii, obrzucili przekleństwami przybyłych tam w celu sporządzenia raportu obserwatorów misji OBWE obwiniając ich za to, że nic nie robią w sprawie wycofania ciężkiej broni przez ukraińskie wojsko:

Według informacji przekazanej za pośrednictwem Facebooka przez rzecznika prasowego ukraińskiego dowództwa wojskowego sektora „M”, Dmitrija Gorbunowa; w dniu wczorajszym powstańcy mieli ostrzeliwać 9 razy ukraińskie pozycje obronne. Strat w komunikacie nie podano.

Natomiast Ministerstwo Obrony DRL podało, że w dniu wczorajszym ukraińskie wojsko 26 razy naruszyło warunki zawieszenia broni, w tym jeden raz prowadząc ostrzał z czołgów, jeden raz przy wykorzystaniu opancerzonych wozów bojowych, 9 razy przy użyciu moździerzy oraz 10 razy ostrzeliwując z granatników, ręcznych wyrzutni rakiet przeciwpancernych i ręcznej broni maszynowej.

Ostrzeliwane były przez ukraińskie wojsko następujące miejscowości:Gorłówka, Jasinowataja, Spartakus, Żabiczewo, Łozowe, Szirokino i obrzeża donieckiej dzielnicy Kijowskiej oraz okolice lotniska, w tym tradycyjnie już teren koło serwisu „Volvo-Centrum”.

W rejonie ługańskim w dniu wczorajszym ukraińskie wojsko 38 razy naruszyło warunki zawieszenia broni, w tym: 14 razy prowadząc ostrzał z czołgów, 4 razy przy użyciu opancerzonych wozów bojowych, 23 razy ostrzeliwując z moździerzy, 14 razy ostrzeliwując z granatników i rakietowych systemów przeciwpancernych, jeden raz za pomocą działa „Rapier” i 8 razy ostrzeliwując z haubic i dział samobieżnych.

Straty po stronie ukraińskiej: 40 rannych (nie znana jest w tym ilość zabitych), 2 uszkodzone opancerzone transportery bojowe piechoty, 1 uszkodzony opancerzony wóz bojowy, 1 czołg zniszczony oraz zestrzelono 6 dronów spośród 16 jakie wczoraj wykonywały misją obserwacyjną nad stanowiskami obronnymi sił powstańczych.

Straty po stronie powstańców: 26 rannych, uszkodzone; 2 opancerzone transport bojowe piechoty, 1 opancerzony wóz bojowy i 2 czołgi.

Obecnie liczba ataków dokonywanych przez ukraińskie wojsko spadła ale wzrosła ich siła i natężenie. Walki toczyły się w rejonie: ukraińskiego punktu kontrolnego nr. 29, będącego w rękach powstańców punktu kontrolnego nr. 31 oraz w okolicach miejscowości: Żiełobok, Krimskoje, Sokolniki, Smiełoje i wzgórza 175,9.

Film z punktu kontrolnego nr. 31:

Jak podała strona ukraińska; w dniu wczorajszym w czasie walk nie zginął żaden żołnierz, zaś czterech zostało rannych.

Okazało się, że teść Witalija Kliczki mieszka w domu w Ługańsku, który był ostrzeliwany przez ukraińską artylerię:

Władze kijowskie praktycznie od wczoraj wprowadziły całkowitą blokadę, będącego pod kontrolą powstańców, Donbasu, przepuszczając tylko pieszych i jadących na rowerach pod warunkiem, że nie mają ze sobą żadnego bagażu. Wstrzymano też kursowanie autobusów na trasie Donieck-Mariupol.

Sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy Nikołaj Patruszew powiedział wczoraj, że ponad 550 tys. ukraińskich obywateli uciekło do Rosji, aby w ten sposób uniknąć powołania do wojska. Jednocześnie szef rosyjskiej Federalnej Służby Migracyjnej Konstantin Romodanowskij poinformował, że obecnie na terenie FR przebywa około 2,5 mln emigrantów z Ukrainy.

Na koniec kilka zdjęć:

Opołczeńcy.

I filmów:

Pozdrawiam.

Ps.

Pozornie nie na temat gorąco polecam jeszcze ten film:

 

Reklamy

99 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 15.05.2015r.- 85 dzień od nowego rozejmu.

 1. Oczka mi się zamykają i niewiele widzę informacji. Może to i dobrze?
  Dzięki za lajki i żałuję , że nie mogę odwzajemnić. Pozdrawiam. Dobranoc.

  Polubione przez 9 ludzi

 2. Majątek 20 banków z 33 które są w stanie likwidacji na Ukrainie w przeciągu miesiąca zostanie wystawione na licytacje (budynki, samochody, sprzęt)
  http://n-auditor.com.ua/uk/novini/podiji/item/28247-майно-неплатоспроможних-банків-будуть-продавати-на-єдиному-майданчику.html
  Ciąg dalszy tańca godowego wokół Ukranafty-po zmianie powołany nowy zarząd spółki, a państwo oczekuje na dywidendę w wysokości 1,7 mld hrywien.
  http://n-auditor.com.ua/uk/novini/finansi/item/28241-бюджет-має-отримати-1-780-млрд-гривень-дивідендів-від-«укрнафти»-яценюк.html

  Polubione przez 8 ludzi

 3. http://wiadomosci.onet.pl/kraj/radoslaw-sikorski-w-polityce-zagranicznej-i-obronnej-komorowski-i-duda-to-rozne-ligi/cbejmw
  Rekomendacja dla kandydata na prezydenta Polski:
  „To osoba, o której prezydent Stanów Zjednoczonych tu w Warszawie podczas spotkania z całym naszym regionem i z ówczesnym prezydentem Ukrainy, mówił prezydentowi Ukrainy: „słuchaj, tu w waszym regionie prezydent Polski mówi po części za mnie” – mówił.”
  Jeszcze udzielił Komorowskiemu poparcia niejaki Leszek Balcerowicz powszechnie uwielbiany za swoją genialną reformę.
  Wziąwszy pod uwagę wcześniejsze poparcie od Kwaśniewskiego Bronek na bank wygra. 🙂

  Polubione przez 10 ludzi

 4. Pracownik niemieckiego wywiadu Abwehra, Stepan Bandera. Przebywając w więzieniu, według relacji jego towarzyszy z celi, Kaczmarskiego i Karpinca, Bandera był w więzieniu zdecydowanie nie szanowaną osobą, mówiąc prościej, służył więźniom za kobietę. W kręgach partyjnych miał przydomek „baba”…. Czytaj dalej tu: http://wolna-polska.pl/wiadomosci/sodomita-bandera-bohater-narodowy-ukrainy-2015-05

  Pani Wiktoria Szyłowa znów straszy mieszkańców Krainy .https://youtu.be/OQWOAnH6Yas

  Niewolników do raju nie wpuszczają. http://gwinplane.livejournal.com/2468752.html

  Sprawa AlbaBanku i „Armaty”… https://vk.com/brusek?w=wall274493429_2331%2Fall

  .https://pp.vk.me/c625824/v625824710/33f61/xUH4IGiSyLU.jpg

  Podobno to jest centrum Rygi. Rzekomo „Europa” .https://youtu.be/PxpuUCiEe0s

  5-cio minutowa reklama ZSRR 🙂 .https://youtu.be/eAEOSlNL2Vk

  Kusturica prorokuje: „III WŚ zacznie się w momencie jak USA zdecydują się zbombardować RT (Russia Today) http://ria.ru/world/20150515/1064775593.html

  Indie BARDZO gwałtownie skupuja złoto. Tylko w kwietniu zakupiono za 3 mld USD

  Proszenko przekazał polecenie Pani Nuland by niezwłocznie:
  1. NATO weszło na u-Kraine
  2. MFW skresliło długi upadlińskie
  3. Jewrosojuz wszedł w skład Wielkiej U-Krainy

  ZADORNOW, po prostu Zadornow! 🙂 .https://youtu.be/H8Tfr0SZRlQ

  Dawid Hudziec
  Dzieci Wojny… .
  .https://youtu.be/ACRaVioyqv4

  .https://youtu.be/bdq-RqjpyqU ВСУ „Героически” убивает мирное население ДНР и ЛНР, и терпит сокрушительное поражение от работяг, которые с оружием в руках защищают свою землю, свои дома и семьи. Самозванное правительство продолжает зомбировать одураченное население Украины делая из брато-убийц героев

  .https://youtu.be/ubC9IV-9_Tg Łukaszenko o ukrach

  .https://pp.vk.me/c625824/v625824710/340c8/peeqm1-IV1w.jpg Ten sam dzień. Ta sama prawie godzina. To samo źródło a informacje troche sprzeczne? 🙂

  .https://youtu.be/QreUoPL1RVo Amerykanin na Donbasie

  Sała Krainie! Egzamin z gwary u-kraińskiej zdało na „celująco” 158 osób!!!!!… na 300 tysięcy! http://dnr-news.com/dnr/20176-ekzamen-po-ukrainskomu-yazyku-na-otlichno-sdali-158-vypusknikov-iz-300-tysyach.html

  http://www.polska-kaliningrad.ru/home/10-newsfrompoland/5282-tsvety-ot-shkolnikov-k-memorialu-v-lidzbarke-varminskom Цветы от школьников к мемориалу в Лидзбарке-Варминьском

  Amerykański finansista o kasie i przyszłości http://russian.rt.com/article/91895

  Chińskie media wieszczą że Chiny przygotowują się do szybkiego załamania się dolara http://www.novorosinform.org/news/id/28764
  http://ria.ru/economy/20150515/1064681170.html#ixzz3aCz7HwFq
  http://www.wantchinatimes.com/news-subclass-cnt.aspx?cid=1102&MainCatID=11&id=20150515000004

  Dla Pani Natalii .https://youtu.be/NmOFOuyBmBI

  Kraina-Ruina. Trwa odliczani. Zostało 3 tygodnie do bankructwa! http://www.vestifinance.ru/articles/57311

  Kongres USA przegłosował o udzielenie pomocy wojennej Kijowianom. http://nahnews.org/230108-kongress-ssha-progolosoval-za-vydelenie-voennoj-pomoshhi-kievu/?utm_source=VK&utm_medium=nova&utm_campaign=VV

  Jak USA uczy ukrów .https://youtu.be/nto_-zFw9Ys

  Banderowcy w Piaskach. Dzień dzisiejszy. +18 https://youtu.be/nto_-zFw9Ys

  „Polonezy” z Białorusi – dla Tankistów znalezione! https://vk.com/feed?w=wall-86745671_48456

  O „nabojach” do „Armaty” http://lenta.ru/news/2015/05/15/atom_armata/

  „Ruskie patenty” oczami Zachodu. Fotki. https://vk.com/feed?w=wall-34118551_89626

  Kolumna Opołczeńców jedzie a nawet wali! na Mariupol (chyba doczytali u Szefa radę generała NATO?) .https://www.youtube.com/watch?v=FKTpNEmNPXY

  DOBRANOC!

  Polubione przez 7 ludzi

 5. Pojedynek filmów dokumentalnych: „Aeroport” (ukropski o kiborgach) i „Terminal” (nasz o Powstańcach)
  http://news-front.info/2015/05/14/poedinok-aeroport-protiv-terminala/

  Порошенко подписал закон о признании деятельности ОУН-УПА борьбой за независимость Украины
  http://rusvesna.su/news/1431724683

  Reakcje na wystąpienie Poroszenki w sprawie utworzenia przedstawicielstwa FB na Ukr.
  http://news-front.info/2015/05/15/nevezhestvo-lidera-nacii-vystavili-na-obzor-vsego-mira-konstantin-stognij/
  http://rusvesna.su/news/1431706071

  Południowo-Ukraińska EA nie spełnia wymogów bezpieczeństwa
  http://rusvesna.su/news/1431701733

  Konferencja prasowa A.Zacharczenki
  http://dnr-online.ru/news/my-sostoyavsheesya-gosudarstvo-glava-respubliki-aleksandr-zaxarchenko/

  Polubione przez 8 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.