Wojna domowa na Ukrainie 19.05.2015r.- 89 dzień od nowego rozejmu.


Donieck wczoraj.

„USA konsekwentnie stoją na stanowisku, że wszystkie strony tego konfliktu powinny całkowicie wycofać broń. Powinny też wstrzymać dostawy broni, w tym tej, którą strona rosyjska dostarcza separatystom na wschodzie Ukrainy. Z naszych danych wynika, że dotąd to nie nastąpiło” – oznajmiła wczoraj w Moskwie asystent sekretarza stanu USA ds. Europy Victoria Nuland.

Nuland poinformowała też, że szczególną uwagę w rozmowach z wiceministrami rosyjskiego MSZ: Siergiejem Riabkowem i Grigorijem Karasinem:

„Moje rozmowy z Siergiejem Riabkowem i Grigorijem Karasinem były szczegółowe, rzeczowe i pragmatyczne. Mówiliśmy o tym, jak rozwinąć podstawy, założone przez Siergieja Ławrowa i Johna Kerry’ego podczas niedawnego spotkania w Soczi (…) USA mogą wesprzeć pokojowe uregulowanie na Ukrainie, wesprzeć strony rozmów – Ukrainę, Rosję i OBWE (…)Nie jesteśmy bezpośrednimi uczestnikami „normandzkiego formatu”. Jednak będziemy w dalszym ciągu „w sposób pozytywnie” wpływać na strony ukraińskiego konfliktu (…) Chcemy, aby wszystkie strony były obecne w roboczych podgrupach, by wszystkie cztery strony również uczestniczyły w pracach grupy kontaktowej. Chcemy także, by Rosja, Ukraina i OBWE zaczęły wcielać w życie wszystkie aspekty porozumień mińskich – gospodarcze, polityczne i humanitarne.Będziemy nakłaniać wszystkie strony do udziału w tym bezpośrednim dialogu”

Jednocześnie z wizytą Victorii Nuland przebywa w Moskwie specjalny wysłannik prezydenta USA ds. Syrii David Rubinstein, co wskazywałoby, że kryzys na Ukrainie wiązany jest przez administrację amerykańską z tym co się obecnie dzieje w Syrii. A więc możliwa jest próba dokonania transakcji wiązanej polegającej na tym, że w zamian za odstąpienie przez  władze rosyjskie od wspomagania reżymu w Syrii, to samo zrobią amerykańskie władze w odniesieniu do cofnięcia poparcia jakiego one udzielają reżymowi w Kijowie.

Czy jest możliwe pozytywne dojście z tego punktu widzenia do wzajemnego porozumienia?

Może, ale jak sądzę już nie na warunkach amerykańskich, mimo to, że i Rosji obecny stan stosunków dwustronnych w relacjach amerykańsko-rosyjskich nie zadowala, co podkreślił na wczorajszym spotkaniu z Victorią Nuland, wiceszef rosyjskiego MSZ Siergiej Riabkow, odnosząc się do sytuacja jaka obecnie panuje w Donbasie:

„Ze strony rosyjskiej podkreślono, że stan (wzajemnych stosunków dwustronnych- dopisek mój) nas nie zadowala, lecz jesteśmy gotowi do zaproponowania dialogu i dyskusji na temat wszystkich istniejących problemów — zarówno w sferze wojskowo-politycznej, jak i humanitarnej” 

Tak więc sytuacja ma się rozwijać pod kontrolą, zaś jej podstawą ma być wzajemny dialog i dyskusja, a nie na zasadzie tworzenia faktów dokonanych.

Jak to się przełoży na sytuację w Donbasie niebawem się przekonamy, ale na dzisiejszy dzień nie jest ona ciekawa i następuje tam ze strony kijowskiego reżymu kolejna eskalacja konfliktu.

A teraz przechodzę do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

Wczoraj w Doniecku a szczególnie w nocy z 18 na 19 maja ukraińska artyleria prowadziła przy użyci haubic 122 mm, 152 mm i rakiet „Grad” ostrzał dzielnic mieszkaniowych. Największe natężenia ostrzału kierowane było na dzielnicę Kijowską, gdzie przy ulicy Listoprokatczikow nr. 4, 5 i 7 pociski uszkodziły cztery domy wielorodzinne, w tym jeden pocisk spadł na dach przebijając go, oraz kolejny trafił w mieszkanie na drugim piętrze zabijając kobietę.

Ponadto słychać było odgłosy wybuchów pocisków artyleryjskich w rejonie dzielnic; Woroszyłowa, Tekstilczyk, Wiszniewkiego, Kirowa, Putiłowskiej, Oktriabskiej i w okolicy lotniska:

W rejonie miejscowości Piaski doszło do krótkiej walki z nacierającymi tam ukraińskimi żołnierzami oraz do ostrzału przez ukraińską artylerię pociskami moździerzowymi kaliber 82 i 120 mm z kierunku Opytnoje terenu lotniska. Sytuacja tam została opanowana.

Nocny ostrzał przez ukraińską artylerię Doniecka rakietami „Grad”:

Na powyższych zdjęciach ostrzelany w nocy dom przy ulicy Listoprokatczyków nr. 7 i jego lokatorzy.

Ostrzelany pociskami artyleryjskimi budynek muzeum w Doniecku:

Wczoraj w późnych godzinach nocnych ukraińskie wojsko ostrzelało również rejon miejscowości: Spartakus, Iwierska, Gorłówki, Makiejewki i Szirokino:

Pod Szirokino zostało złapanych podczas instalacji urządzeń naprowadzających na ostrzał kliku członów misji OBWE- taką informację przekazał żołnierz sił zbrojnych DRL Maksim Sziszkow ps. „Mrak”, który zastrzegł również, że nie może w tej chwili przekazać więcej szczegółów w tej sprawie.

W rejonie ługańskim nadal utrzymuje się napięta sytuacja militarna. I tak w dniu wczorajszym ukraińskie wojsko 36 razy naruszyło warunki zawieszenia broni, w tym:10 razy prowadząc ostrzał z czołgów, 3 razy za pomocą opancerzonych wozów bojowych, 23 razy przy użyciu moździerzy, 12 razy ostrzeliwując z automatycznych granatników, ręcznych wyrzutni granatów i systemów kierowanych rakiet przeciwpancernych, jeden raz prowadząc ostrzał z dział „Rapier” i również jeden raz prowadząc ostrzał za pomocą haubicy D-30. Poza tym prowadzono ostrzał z różnego typu broni ręcznej i ostrzał z karabinów snajperskich.

Dwukrotnie udaremniono przejście ukraińskich grup wywiadowczych za linię frontu oraz zestrzelono jednego drona szpiegowskiego spośród 13, które w dniu wczorajszym latały nad pozycjami powstańców.

Straty ukraińskie: 23 rannych i 2 zabitych oraz straty niebojowe: 7 rannych i jeden zabity, 2 transportery opancerzone uszkodzone i jeden transporter opancerzony zniszczony.

Straty po stronie powstańców: 9 rannych i jeden zabity (informacja jeszcze na 100% nie potwierdzona) oraz jeden czołg uszkodzony. Ponadto w wyniku intensywnego ostrzału prowadzonego za pomocą moździerzy i granatników ręcznych oraz automatycznych są dość znaczne straty spowodowane uszkodzeniami lekkiego sprzętu wojskowego, w tym środków transportu, opancerzonych pojazdów transportowych i innego sprzętu.

Na zakończenie tego wątku powrócę jeszcze do sprawy poruszonej we wczorajszej relacji, a dotyczącej zatrzymania przez ukraińską grupę wojsk specjalnych na pozycjach obronnych sił powstańczych dwóch jakoby rosyjskich żołnierzy specnazu, którzy po ciężkiej walce zostali w okolicach miejscowości Sczastie wzięci do niewoli.

Poniżej książeczki wojskowe upublicznione przez ukraińską SB domniemanych rosyjskich żołnierzy wystawionych na nazwiska Aleksandr Aleksandrow oraz Jerofiejew Jewgnienij:

A to zdjęcia opublikowane w sieci społecznościowej przez ukraińskich świadków zatrzymania domniemanych rosyjskich żołnierzy:

Na powyższym zdjęciu widzimy Aleksandrowa, a poniżej Jeofiejewa.

W odpowiedzi na to rzeczywisty Jewgienij Jerofiejew z rosyjskiego miasta Samara opublikował w internecie swoje zdjęcie tym samym obalając prawdziwość ukraińskich informacji o tym jakoby wzięto do niewoli dwóch rosyjskich żołnierzy z jednostek Specnazu:

Prawdopodobnie cała ta sprawa została sprokurowana przez ukraińskie służby specjalne w celu dostarczenia silnych dowodów dla przebywającej w Moskwie z oficjalną wizytą amerykańskiej asystent sekretarza stanu USA ds. Europy Victorię Nuland, które mają być podstawą do domagania się wycofania rosyjskich wojsk z Donbasu. Jednak zawiodła, bo Victoria Nuland w Moskwie nie poruszyła tego tematu. Po prostu za grubymi nićmi to wszystko było szyte.

Na koniec jeszcze film o tej sprawie:

Wczoraj w Kijowie około 16:00 miał miejsce kolejny wypadek drogowy spowodowany przez kierującego pojazdem wojskowym ukraińskiego żołnierza. W wyniku kolizji zniszczony został samochód osobowy marki „Toyota” oraz „Moskwicz” i oczywiście lekko został pobijany 9 tonowy samochód marki „KRAZ” należący do ukraińskiej armii. Tym razem obyło się bez ofiar wśród ludzi:

Kilkuset ukraińskich żołnierzy, którzy uczestniczą w szkoleniu z udziałem amerykańskich instruktorów na podlwowskim poligonie wojskowym w Jaworowie w dniu wczorajszym zablokowali w ramach protestu zablokowali wjazd na teren poligonu. Buntownicy domagają się odpowiedniego umundurowania i obuwia, czyli takiego samego jakie mają na swoim wyposażeniu amerykańscy instruktorzy:

Na trasie łączącej miejscowości Sentianowka-Szypiłow koło Popasnej nieznani sprawcy uszkodzili za pomocą detonacji ładunku wybuchowego tor kolejowy. Ruch pociągów na tej trasie został wstrzymany do czasu usunięcia uszkodzeń:

Coraz częściej dochodzi do różnego rodzaju przestępstw kryminalnych z udziałem ukraińskich żołnierzy formacji ochotniczych na terenach kontrolowanych przez ukraińskie wojska.

I tak w dniu 8 maja br. w Mariupolu trzech ukraińskich żołnierzy włamało się do jednego z domów na obrzeżu miasta, gdzie grożąc właścicielowi pobiciem wymuszono na nim wydanie znacznej sumy pieniędzy. Po dokonaniu sprawcy oddalili się.

W tym samym dniu osiem uzbrojonych i zamaskowanych osób- wśród których był kijowski milicjant- najechało siedzibę jednej z firm ochroniarskich, gdzie po użyciu przemocy wobec pracowników tej firmy zostało skaradzione 70 tys. hrywien.

Tego samego dnia w Mariupolu znaleziono ciało 37-letniego mieszkańca, który kilka dni wcześniej został zatrzymany przez członków pułku „Azow” w sprawie podejrzenia o separatyzm. Na odnalezionym ciele mężczyzny były liczne ślady tortur i bicia.

W Mikołajewie żołnierze ukraińskiej 79 brygady powietrzno-desantowej rozpoczęli szkolenie w strzelaniu snajperskim. Szkolenie to prowadzi grupa gruzińskich instruktorów pod dowództwem Irakli Kurasbediani- byłego szefa wywiadu wojskowego Gruzji, a obecnie właściciela szkoły strzelania:

Na koniec kilka zdjęć:

Ostrzelana wczoraj w nocy doniecka dzielnica Kijowska.

Tak zostaje się bohaterem- na pierwszym zdjęciu Władysław Wojciechowski w dniu 2 maja ubiegłego roku pobity przez ukraińskich bandytów pod Domem Związków Zawodowych w Odessie.

Na zdjęciu drugim już jako noworosyjski opołczeniec.

Pierwomajsk- ofiary ukraińskich „demokratów”.

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

Pozdrawiam.

Reklamy

130 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 19.05.2015r.- 89 dzień od nowego rozejmu.

 1. Witam wieczorem krótkim wejściem…

  Parę spraw się wydarzyło a wszystko zwiazane z Panem Ławrowem

  1. http://www.regnum.ru/news/polit/1925832.html Лавров: Когда в Киеве героизировали УПА, Коморовски «молчал в тряпочку»

  Nie wiem jak jest kolejność ale u mnie numer 1. Pan Ławrow powiedział że Europa stara się nie zauważać niektórych działań władz kijowskich. Jako przykład dał wystapienie Pana POP Bul-Komorowskiego tuz przed tym jak Parlament UPAdliny uznał UPOwców za bohaterów. Pan Ławrow podkreslił że „Komorowski milczał” aż do ubiegłego tygodnia / pije tu najwyraxniej do naszych wyborów/ gdy zaczał mówić /Bul/ że przyjęcie takiego prawa przez U-Krainę jest nie w porządku…

  2. http://dnr-news.com/dnr/20382-lavrov-donbass-dolzhen-ostatsya-chastyu-ukrainy.html Ławrow: Donbas powinien zostać częścią u-Krainy. Dodał że pod warunkiem dochowania wszystkich punktów umów z Mińska… (Лавров: Донбасс должен остаться частью Украины)

  3. Trzecia wypowiedź: http://russian.rt.com/article/92567 Сергей Лавров: Петру Порошенко важно, чтобы США не стали работать против Украины
  Ławrow powiedział że Poroszenka „rozgrywa karty” pomiedzy Europą a USA tak by Waszyngton nie zaczał działać przeciwko kijowianom. Dodał tez że w rozmowach z Panem Putinem Pan Poroszenka „stara się być pragmatyczny i zapeniać we wszystkim by zmierzac ku politycznemu uregulowaniu spraw…”

  4. http://vegchel.ru/index.php?newsid=8489 Лавров потребовал от Франции вернуть деньги за „Мистрали”
  Ni mniej ni więcej Ławrow zażądał od Francji kasy za Mistrale!
  „Пусть деньги отдадут. Сейчас, как видите, они уже начали торговаться”, — сказал Лавров.

  Dodam że dziś odbyło się spotkanie szefa NATO z Ławrowem na zyczenie i prośbę NATO…

  Polubione przez 7 ludzi

  • Cytat komentarza „Human Rights Watch – amerykańskie stowarzyszenie obrony praw człowieka, które otrzymuje 100 mln USD rocznie od słynnego finansisty George Sorosa. Jak wiadomo – kto płaci, ten wymaga. Tak więc obiektywizm i wiarygodność tej organizacji jest delikatnie mówiąc wątpliwe. Przykładowo – HRW oskarżyło Assada o zrzucanie beczek z materiałami wybuchowymi na cywilne cele w miastach, a potem 09.05. br. Kenneth Roth, dyrektor generalny HRW przyznał publicznie, że jego organizacja jako dowody przeciw Assadowi „przez omyłkę” przedstawiła zniszczenia, jakie dokonała armia izraelska w Gazie oraz zniszczenia w Hamadijeh, chrześcijańskiej dzielnicy Aleppo, którą z armat i moździerzy ostrzeliwali dżihadyści z an-Nusry walczący przeciw Assadowi. Oczywiście Izrael nie poniósł konsekwencji, mimo że ujawniono przez przypadek zdjęcia z Gazy.
   Odpowiedzi: 3 Wyróżnij 23 8 Odpowiedz”

   Polubione przez 7 ludzi

 2. Trzeba iść spać, jutro ważny dzień mam. Separatystą życzę ,aby odparli ataki banderowców i w ciągu tygodnia góra dwóch doprowadzili do nowego kotła, albo od razu kilku. Rosjanom życzę wytrwałości w odpieraniu kolejnych ataków bezczelnej zachodniej propagandy. ( współczuje czasem panu Ławrowowi, że musi spotykać się z tym amerykańskimi szujami i kłamcami, ale taka praca).

  Dobranoc i co złego to nie ja, a co dobrego to na pewno ja.

  Polubione przez 6 ludzi

 3. Ad. wpis @luk17 z 21.09.
  Przejrzałem znane mi strony łącznie z DNRnews i tam, że tak powiem, „normalnie”. @luk17 ma rację, że to propaganda. Jeśli uruchomić teorię spiskową to wiążąc informację o szykowanej prowokacji ostrzału Wołnowachy przez banderowców i wytrysk apokaliptycznie panicznych informacji tvn24 to myślę, że oba działa miały wystrzelić razem.Tylko to uińskie chyba się zepsuło i nikt polskojęzycznych ” dziennikarzy” amerykańskiej stacji tvn nikt nie poinformował o tym. Myślę, że chodziło o komentarze zazombionych, co to chcą tylko wojny z Ruskimi i uzbrojenia U. Propagandówka podana przez tvn była o 21.40. Ja sprawdziłem najnowsze wpisy z 23,04 (u nas 22,04) i nic. Najnowszy wpis mówi, że Chińczycy i Brazylia dogadali się w sprawie wspólnych przedsięwzięć do 2021 r.
  Wszystkim spokojnej nocy życzę.

  Polubione przez 5 ludzi

 4. Tez kończę – bez nocnych linków…
  Nie daję czasem rady…

  Ale jeszcze wkleje to i owo…

  W tym „pakiecie” informacje na temat zatrzymanych „ruskich” ochotników z Opołczenia…

  .https://youtu.be/6xWHNvm3l7Q FILM

  http://vegchel.ru/index.php?newsid=8484 Украинские пропагандисты перебинтовали „российскому спецназовцу” не ту руку

  http://manzal.livejournal.com/223772.html Kolejne informacje i zdjęcia

  .https://pp.vk.me/c624430/v624430125/33adf/SIjWJjdVKNA.jpg

  Polubione przez 4 ludzi

 5. Kilka grafik przeróżnych… 🙂
  .https://pp.vk.me/c628330/v628330526/20ca/dwKa0iXWcgU.jpg

  .https://pp.vk.me/c622524/v622524526/317cb/Vcw0dG0X22Y.jpg

  .https://pp.vk.me/c628330/v628330526/20ba/Wzl9WoMpu6c.jpg

  .https://pp.vk.me/c627919/v627919950/306e/q2c-j_JNEzg.jpg

  .https://pp.vk.me/c628330/v628330526/20c3/jrZNr9fpSKA.jpg

  .https://pp.vk.me/c628330/v628330526/20d2/_pnPdVdeOrc.jpg

  .https://pp.vk.me/c314221/v314221382/45c3/2v3Uc-vHlv8.jpg
  Podobno MFW żąda od BRICS reform i restrukturyzacji. Dobry dowcip!

  .https://pp.vk.me/c625423/v625423341/37146/pnUR5oAevgI.jpg

  A teraz info:
  Banderowcy chcą oficjalnie zatrudniać najemników. http://vognebroda.net/mvd-ukrainy-namereno-privlech-inostrannyh-policeyskih-dlya-sovmestnogo-patrulirovaniya-451042

  .https://youtu.be/gNa5bzW1Q2w Referendum uliczne. Warszawa

  .http://russian.rt.com/article/92573 Pani Clintonowa powiedziała że „się pomyliła” popierając wojne w Iraku

  Wpis z FB

  To nie są żadne plotki. Ministrem Obrony Narodowej jest Ukrainiec Tomasz Siemoniuk, syn przesiedleńca w czasie operacji „Wisła”. . Jego doradcą jest też Ukrainiec dr Janusz Onyszkiewicz (był dwukrotnie ministrem Obrony Narodowej), którego stryj Myrosław Onyszkiewicz ps. „Orest”, był w Polsce w latach 1944-1948 , głównodowodzącym UPA i skazany został na karę śmierci za zbrodnie.W Radzie Krajowej IPN jest Ukrainiec dr Grzegorz Motyka – autor wielu książek wybielających UPA ze zbrodni. W Oddziałach wojewódzkich IPN, czołowa kadra składa się z Ukraińców, głównie pion śledczy IPN, który mając ponad 100 prokuratorów, grzebie się na cmentarzach, a za 25 lat nie skazał ani jednego bandyty z UPA. Odwrotnie: wszystkich bandytów z UPA, skazanych w czasie operacji „Wisła” za zbrodnie na karę śmierci, IPN jednostronnie, bez wyroków sądowych – zrehabilitował i zaliczył ich do „Osób represjonowanych przez PRL ze względów politycznych”. Uznał więc ich za ruch niepodległościowy tak, jak teraz Poroszenko uznał banderowców na Ukrainie. Nikt nie liczy, ilu jest Ukraińców na stanowiskach ministrów, wiceministrów, wojewodów, wicewojewodów, marszałków, czy prezydentów miast. A przecież w PiS zastępca Jarosława Kaczyńskiego jet też Ukrainiec – Marek Kuchciński, odznaczony przez Juszczenkę Orderem „Za Zasługi” dla Ukrainy.To są fakty, a nie plotki i kiedyś obudza się ślepi politycy polscy z ręką w nocniku, albo z głową.

  .https://youtu.be/596LxrM6aOg Wypadek w USA

  Jeden z Purpli wystapi w Sewastopolu! http://www.vz.ru/news/2015/5/19/746116.html

  Graham z wizyta u Oksany i Wani http://od-novorossia.livejournal.com/726044.html

  O języku słowiańskim http://lalitamohan-himawanti.blogspot.com/2014/04/slowianski-jezyk-staropolski-mowa.html

  O czym myslą Chiny? .https://youtu.be/SvMpSYuyD2I

  Polubione przez 6 ludzi

 6. Chyba nie było, a ciekawe.
  http://www.konserwatyzm.pl/artykul/12954/interes-polski-na-ukrainie
  A jak ktoś lubi absurdy
  http://wiadomosci.wp.pl/kat,1342,title,Sondaz-TNS-Polska-powazny-spadek-notowan-Bronislawa-Komorowskiego-i-Ewy-Kopacz,wid,17550109,wiadomosc.html
  Nie chodzi o sam artykuł, tylko o „lajki” przy komentarzach, w niecałe dwie godziny poszło ich prawie 27 000 (przy czym norma dzienna wynosi zazwyczaj kilkaset). Ciekawe czy informatycy z WP to tacy amatorzy, że pozostawili taką dziurę w systemie, czy też to nowa polityka redakcyjna. W każdym razie nawet Bronkowcy robią się chyba coraz bardziej nerwowi skoro decydują się na tak chamską propagandę.
  Dobranoc wszystkim

  Polubione przez 7 ludzi

   • Nie sądzę, oceniam go jako człowieka może nieco naiwnego (wierzył PO, uwierzył JKM), narwanego (popierał protest na Majdanie), ale uczciwego w tym co robi i potrafiącego przyznać się do błędu – a to dzisiaj rzadkość.

    Polubione przez 2 ludzi

  • Widać , że czekają na nas liczne atrakcje wizerunkowe pod kątem przedstawienia nam energicznego, skutecznego i doświadczonego kandydata:
   Dzisiaj pisze się, że PBK odbył wczoraj tj. 19 maja rozmowę na skutek której prezydent UA deklaruje zmiany w ustawie o UPA.
   Już w tym samym dniu podpisania niniejszej ustawy prezydent ua na swojej oficjalnej stronie opublikował projekty noweli do wspomnianej ustawy….

   Polubione przez 6 ludzi

 7. Witam nocną porą, po prasówce a raczej „portalówce”.
  Humor szkolny współczesny: w 1855 r. władzę w Rosji objął Aleksander, ale jako że login był już zajęty – był zmuszony przyjąć imię: Aleksander II.

  Wieści z krainy:

  Szwadrony śmierci Naliwajczenki, czyli kto stoi za politycznymi zabójstwami.
  http://news-front.info/2015/05/19/eskadrony-smerti-valentina-nalivajchenko-aleksandr-yablokov/

  Szpital w Winnicy zasłynął jako ośrodek handlu kiełbasą.
  http://rusvesna.su/news/1431950390

  Masowa emigracja żydów.
  http://rusvesna.su/news/1432056202

  Ustawa o dekomunizacji – przewidywane i nieprzewidywalne skutki, absurdy i znaki zapytania.
  1. Czym zapłaci Ukraina za walkę z przeszłością. http://lenta.ru/articles/2015/05/16/sovietunion/
  2. Kuczma i Krawczuk (m.in.) na indeksie.http://dnr24.su/ukrainskie-novosti/3944-kuchma-i-kravchuk-okazalis-pod-zapretom-na-ukraine.html. I moje pytanie: Czy może być to dla U pretekst do zerwania oficjalnie mińskich porozumień?

  Polubione przez 7 ludzi

 8. Spotkanie Estonia-Ukraina. omawiano kwestie obronności. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że Estonia jest krajem który posiada jedną z najmniejszych armii na świecie. Min posiada na wyposażeniu 3 ( słownie trzy) czołgi. W takim ujęciu sprawy wspólne „poszerzanie współpracy w dziedzinie obronności” zakrawa na żart.
  http://www.mil.gov.ua/news/2015/05/19/u-minoboroni-vidbulasya-zustrich-z-delegaczieyu-estonskoi-respubliki–/

  Polubione przez 5 ludzi

 9. Wg strony Ukraińskiej informacja o tym ,że do produkcji posiłków wykorzystuje się mięso z roku 1968 to fake. Nr 68 ma być numerem placówek weterynarii ,które zatwierdziły mięso jako nadające się do spożycia.
  Przyznam się ,że info o mięsie i o Mongolii uważałem za prawdziwe 😀 . Jak to kiedyś stwierdziłem-„Ukraina: kraj w którym wszystko jest możliwe”.
  http://www.mil.gov.ua/news/2015/05/19/video-markuvannya-myasa-ne-vidpovidae-dijsnosti-(onovleno)–10043/

  Polubione przez 2 ludzi

  • „Wg strony Ukraińskiej informacja o tym ,że do produkcji posiłków wykorzystuje się mięso z roku 1968 to fake”- to i tak jest sukces, bo mogliby przecież wykorzystywać mięso z zapasów z czasów II WŚ:)))))))))

   Pozdrawiam.

   Polubione przez 3 ludzi

   • Pamiętam jak obiegła Polskę informacja o wyprzedaży granulatu mięsnego z zapasów armii. Granulat był z lat…60-tych. Była wtedy wielka afera, jak takie coś można sprzedawać. Chociaż wg sanepidu szczelnie zapakowany granulat miałby być całkowicie bezpieczny 🙂 W Ukraińskiej armii na filmach propagandowych widziałem podobne puszki z granulatem stosowanym do sporządzania zup -brak etykiety i nr serii sprawiał, że nie było wiadomo z którego roku był w/w specyfik. Możliwe jest (zaznaczam-mozliwe), że jednak zapasy post-sowieckie w tym żywność nadal jest wykorzystywana. proszę zresztą przypomnieć sobie info podawane już na stronie.Wydatki na jedzenie dla żołnierzy UA były/są śmiesznie niskie. Nie ma praktycznie żadnych racji polowych-Ukraina bazuje na datkach od wolontariuszy, pomocy zagranicznej i …zapasach z poprzednich lat. Tak więc całkiem możliwe jest, że za parę tygodni podana zostanie informacja, ze jednak żołnierze UA są karmieni produktami spożywczymi z II połowy XX wieku ;P

    Polubione przez 4 ludzi

    • To była sztucznie rozdmuchana afera przede wszystkim przez TVN. To było mięso liofilizowane z magazynów Armii Szwedzkiej, sprzedawane na rynek cywilny w ramach opróżniania zapasów na wypadek wojny. Przy odpowiednim przechowywaniu można je bezpiecznie spożywać nawet 50 lat po dacie produkcji. Konserwy mają jeszcze dłuższy, realny termin przydatności do spożycia. Samo mięso nie miało ciekawego smaku, ale podczas wojny lub głodu smak ma drugorzędne znaczenie. Kwestią jest tylko, czy takie półprodukty powinny być stosowane w placówkach gastronomicznych.
     Co do Ukrainy to przy tym stopniu złodziejstwa i korupcji prawdopodobnie całe zapasy NW wyparowały lata temu, a obecnie kwatermistrzostwo Armii Ukraińskiej (teraz to chyba się logistyka nazywa) kupuje to, na co je stać i to co jest dostępne. Z reportaży z pola walki widać, że jeśli jakieś nowoczesne racje MRE były używane, to były to produkty z Rosji, Polski i USA.

     Polubione przez 4 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.