Wojna domowa na Ukrainie 26.05.2015r.- 96 dzień od nowego rozejmu.


Alczewsk wczoraj- mieszkańcy czczą pamięć Aleksandra Mozgowoja.

Kilka dni temu ukraiński prezydent Petro Poroszenko podpisał ustawę uznającą członków organizacji militarnych OUN-UPA za walczących o niepodległość Ukrainy i jednocześnie ustawa ta pod odpowiedzialnością karną zakazuje ich krytyki, czym de facto wprowadza cenzurę.

Przypomnę, że ukraińska Wierchowna Rada przegłosowała zdecydowaną większością głosów (opowiedziało się za nią 271 deputowanych przy 226 wymaganych głosach za) wejściem w życie ustawy nr. 2538-1 pod nazwą „O statusie prawnym i uszanowaniu pamięci uczestników walki o niepodległość Ukrainy w XX wieku”, które to głosowanie odbyło się w dniu wizyty polskiego prezydenta w Kijowie Bronisława Komorowskiego zaraz po jego przemówieniu w tamtejszym parlamencie.

Jakie miały dokonania i czym zajmowały się wspomniane wyżej organizacje, które ukraiński parlament uznał – a potwierdził to swoim podpisem ukraiński prezydent Petro Poroszenko, za walczące o niepodległość Ukrainy, a nawet zakazał ich krytyki- można dowiedzieć się choćby z poniższych linków:

1.   http://pl.wikipedia.org/wiki/Ukrai%C5%84ska_Powsta%C5%84cza_Armia,

2.   http://pl.wikipedia.org/wiki/Organizacja_Ukrai%C5%84skich_Nacjonalist%C3%B3w

3.   http://pl.wikipedia.org/wiki/Fa%C5%82szowanie_historii_ludob%C3%B3jstwa_OUN_i_UPA

A teraz proszę sobie uświadomić, że za opublikowanie powyższych linków na Ukrainie można dziś zgodnie z przegłosowaną przez ukraiński parlament ustawą nr. 2538-1 nawet trafić do więzienia mimo, że treści te są w Polsce ogólnodostępne, jawne i dozwolone. W związku z tym bardzo interesujące jest; czy w ramach pojednania polsko-ukraińskiego dokonującego się nad mogiłami pomordowanej w bestialski sposób przez ukraińskich zbrodniarzy ludności polskiej na Kresach Wschodnich, treści te zostaną również w Polsce usunięte z zasobów internetowych?

W związku z tak skandaliczną sytuacją głos zabrał były pracownik amerykańskiego departamentu stanu Josh Cohen, który opublikował na ten temat artykuł w izraelskiej gazecie „The Jerusalem Post”.

W swym tekście Cohen przypomina fakt masowych mordów na ludności cywilnej dokonanej przez członków ukraińskich organizacji OUN i UPA, czego oczywiście ukraiński ustawodawca nie dostrzega i celowo pomija lub też przeinacza.

Dlatego też, jak zauważa Cohen, ustawa ta jest częścią ideologii współczesnego ukraińskiego skrajnego nacjonalizmu, która swą tożsamość buduje na fundamencie zbrodni dokonanych wcześniej przez ukraińskie formacje paramilitarne, pod pretekstem walki o niepodległość.

Jednocześnie na Ukrainie wraz z gloryfikacją zbrodniczej ideologii skrajnego nacjonalizmu, jego organizacji oraz ich liderów, postępuje proces przemilczania i blokowania wszelkich informacji mających na celu wyjaśnienie prawdy historycznej co jednoznacznie dowodzi jaką drogą podąża to państwo pod kierunkiem obecnych elit politycznych, zaprzeczając tym samym ideom jakie przyświecają w krajach wolnego świata- również i tych krajów, które sponsorowały rewoltę kijowskiego majdanu i obecnie wspierają tamtejszy reżym- do których miana Ukraina oczywiście pretenduje, bo taki był przecież cel dokonanego rok temu zamachu stanu.

Dlatego też autor artykułu zwrócił uwagę na to, że „ustawa jest przeszkodą w europejskich ambicjach Ukrainy i potwierdzeniem słów Putina o tym, że to państwo zapełniło się neonazistami„.

Szkoda tylko, że tej oczywistej prawdy nie chcą dostrzec polscy liderzy polityczni wywodzący się z kręgów dawnej „Solidarności”, a więc ruchu powstałego na fundamencie walki o prawa człowieka i wysokich standardów państwa demokratycznego, bo o charakterystycznym milczeniu- stojących zawsze po stronie władzy- naszych wiodących mediów nawet nie ma co wspominać.

Oczywiście temat ten również został przemilczany przez wiodące media krajów demokracji zachodnich, które pod najbardziej błahym pretekstem robią szum na temat zauważonych przez nie przypadków łamania (bardzo często zresztą wydumanych przypadków takiego łamania prawa) praw jednostki, a w tym konkretnym przypadku- gdy kijowska junta w sposób jawny odwołuje się w swoim prawodawstwie i symbolice do nazizmu, dokonując przy tym równie jawnego odejścia od zasad obowiązujących w demokratycznym państwie prawa (nie wspominając  tu o licznych zbrodniach wojennych jakich się dopuściła ta władza wobec ludności cywilnej w Donbasie)- nabrały wody w usta i udają, że nie ma żadnego problemu.

Również zachodni politycy, przyjmując oficjalnie różnych wysokich przedstawicieli kijowskich władz, uwiarygadniają je jako równego sobie partnera, a więc takiego, który respektuje zasady obowiązujące w demokracjach zachodnich.

W ten sposób wyszła na jaw obłuda zachodniego świata, który jak widać frazesy o prawach jednostki i wolnościach ludzkich ma tylko na ustach wtedy gdy odpowiada to ich interesowi, w innym przypadku są wstanie nawet tolerować najbardziej brutalne i jawnie popełniane zbrodnie, udają że ich nie widzą i przemilczając je. Zresztą dowodów w ciągu ponad stu lat na taką postawę nazbierało się już tak dużo, że obecnie jest to już bardzo trudno ukryć przed opinią publiczną.

Zobaczymy czy ludzie żyjąc w takim zakłamanym do cna- jedynie słusznym systemie- dostrzegą tą oczywistą, i gołym okiem widoczną sprzeczność ?

Bo oczywiście prezydenta Rosji w tym względzie nikt nie będzie słuchał, a tym bardziej ludności Donbasu, która jest pierwszą ofiarą zbrodniczego systemu.

http://www.jpost.com/International/Putin-says-Ukraine-being-overrun-by-fascists-and-he-may-be-right-403205

A teraz tradycyjnie przechodzę do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

Wczoraj w nocy w Doniecku ukraińska artyleria ostrzeliwała cele cywilne w dzielnicach Kijowskiej i Kirowskiej. W dzielnicy Kijowskiej pociski spadły w pobliżu myjni samochodowej i na plac zabaw. W wyniku tego ostrzału ranny został jeden cywil.

Na ulicy Chmurnej w pobliżu Wiecznego Ognia, pociski spadły koło budynku administracyjnego fabryki „Toczmasz”, gdzie zostało powalonych kilka drzew i uszkodzono gazociąg.

W dzielnicy Kirowskiej pociski spadły na plac z odpadami poprodukcyjnymi jednego z zakładów przemysłowych.

Od późnych godzin wieczornych z rejonu  Awdiejewki prowadzony był ostrzał przez ukraińską artylerię na doniecką dzielnicę Kijowską, gdzie głównie pociski spadały w rejonie osiedla Zasiadki. Ostrzeliwana również była sama Awdiejewka, gdzie m.in. pociski spadły na ulicy Lenina w pobliżu sklepu sportowego:

Wg. informacji przekazanych przez serwis prasowy ukraińskiego specbatalionu „Karpacka Sicz” w dniu wczorajszym rzekomo pozycje tego oddziału w Piaskach były ostrzeliwane z ciężkiej artylerii przez powstańców.

W wyniku przedwczorajszego ostrzału ukraińskiej artylerii na miejscowość Dokuczajewsk uszkodzonych zostało 14 domów, w niektórych zostały uszkodzone dachy i powybijane szyby w oknach. Ostrzał ten nie spowodował ofiar wśród ludności cywilnej.

Według codziennego komunikatu- na temat działań wojennych-  wydanego przez Ministerstwo Obrony DRL , w dniu wczorajszym ukraińskie wojsko 41 razy naruszyło warunki zawieszenia broni, ostrzeliwując 17 razy z broni moździerzowej, 4 razy z opancerzonych wozów bojowych, 3 razy prowadząc ostrzał rakietami przeciwpancernymi, 4 razy za pomocą działek przeciwlotniczych i 11 razy za pomocą automatycznych wyrzutni granatów i przy użyciu innej broni ręcznej.

Ostrzelane zostały: Donieck, a tu teren wokół lotniska, dzielnica Oktriabska i serwis „Volvo-Centrum”, Gorłówka, Jasinowata, Spartak, Staromichajłowka, Krasnoarmiejskoje, Nowaja Mariewka, Ługańskoje, Sachanka, Kalinowka, Niżnyje Łozowoje i Szirokino.

Jak podało lokalne dowództwo sił ukraińskich strefy działań „M”, w dniu dzisiejszym na terenie Mariupola, a szczególnie na zachodnich obrzeżach, w okolicy centrum oraz na terenie dzielnicy Primorskij, odbędą się ćwiczenia ukraińskich wojsk.

W okolicach Mariupola okoliczni mieszkańcy zauważyli ukraińską kolumnę jadących tam zestawów rakiet S-300:

Według danych przekazanych przez Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich DRL; w okresie od 16 do 22 maja br. w wyniku działań wojennych zginęło czterech cywilów i czterech powstańców a także 11 cywilów i 16 powstańców zostało rannych.

Natomiast raport misji obserwacyjnej OBWE potwierdził, że dnia 24 maja br. w rejonie Doniecka i jego spadło ponad 200 pocisków artyleryjskich oraz kolejne 41 dzień wcześniej.

Dziś mieszkańcy Doniecka upamiętniać będą tych powstańców, którzy zginęli rok temu w wyniku walk z ukraińskim wojskiem prowadzącym operację odblokowania lotniska. Ta spontaniczna impreza będzie wspierana przez władze DRL.

Wczoraj też w Doniecku zarejestrowano pierwszy samochód z rejestracją DRL. Samochodem tym jest karetka pogotowia ufundowana przez Centrum Republikańskie:

Nadal ukraińskie wojsko prowadzi intensywne działania militarne w okolicach Ługańska, gdzie poza ostrzałem pozycji obronnych sił powstańczych pociski artyleryjskie padają również na terenach zamieszkałych, prowadzona jest również działalność dywersyjna za linią frontu i wywiadowcza za pomocą bezzałogowych aparatów latających.

Wczoraj od późnych godzin wieczornych aż po późne godziny nocne ukraińskie wojsko ostrzeliwało z kierunku  miejscowości Stanica Ługańska moździerzami kaliber 82 mm centrum miejscowości Nikołajewka gdzie pociski spadały m.in. obok budynków rady gminnej. Tam też z kierunku miejscowości Kondraszewki z działek przeciwlotniczych ukraińskie wojsko ostrzeliwało okolice mostu łaczącego drogę pomiędzy Ługańskiem, a Stanicą Ługańską.

Z kierunku miejscowości Sczastie ukraińskie wojsko przy użyciu granatników automatycznych, ciężkich karabinów maszynowych i moździerzy kaliber 82 mm ostrzeliwały stanowiska obronne sił powstańczych w rejonie Wiesełej Gory oraz cele cywilne w Oboznoje.

Na szczęście ostrzał terenów zamieszkałych nie doprowadził do zniszczenia mienia i ofiar wśród ludności cywilnej.

Z kierunku miejscowości Trehizbienki ukraińskie wojsko w dniu dzisiejszym od rana prowadzi ostrzał za pomocą działek przeciwlotniczych i moździerzy kaliber 82 mm celów cywilnych w Sławianoserbsku, gdzie już zostały uszkodzone budynki należące do średniej szkoły rolniczej będącej filią Ługańskiej Akademii Rolniczej, w tym dwa lokale na pierwszym i drugim piętrze tamtejszego akademika. Poza tym uszkodzone zostało pięć mieszkań i dach wielorodzinnego budynku przy ulicy Gagarina i jeden budynek prywatny przy ulicy Kirowa nr. 143 zapalił się. W wyniku tego pożaru, który został już ugaszony, spłonął tam cały dach.

Jak podał przedstawiciel sił zbrojnych ŁRL; w rejonie ługańskim w ciągu ostatnich dwóch dni doszło 78 razy do naruszenia warunków zawieszenia broni przez ukraińskie wojsko: 23 razy prowadzony był ostrzał z czołgów, 5 razy przy użyciu opancerzonych wozów bojowych, 43 razy przy pomocy moździerzy, 30 razy strzelano z granatników i systemów rakiet przeciwpancernych, 5 razy za pomocą dział „Rapier” i 8 razy za pomocą ostrzału prowadzonego z haubic.

Jednocześnie udaremniono 6 prób przedarcia się ukraińskich grup dywersyjno-sabotażowych i zestrzelono 2 spośród 16 dronów jaki krążyły nad liniami obronnymi sił powstańczych.

W tym czasie straty po stronie ukraińskiej wynosiły: 20 rannych i 4 zabitych, uszkodzono 4 transportery opancerzone i 1 czołg oraz zniszczono 1 opancerzony wóz bojowy i 7 moździerzy kaliber 120mm.

Po stronie powstańców straty wynosiły: 16 rannych i 1 zabity oraz uszkodzone zostały 1 transporter opancerzony i 1 opancerzony wóz bojowy.

Natomiast wg. komunikatu przekazanego przez centrum prasowe ukraińskiego dowództwa wojskowego biorącego udział w tzw. operacji antyterrorystycznej, w dniu wczorajszym od godziny 06:00 do 20:00 doszło do licznych incydentów zbrojnych sprowokowanych przez siły powstańcze.

I tak: miały zostać ostrzelane pozycje obronne wojsk ukraińskich w rejonie miejscowości: Piaski, Opytnoje, kopalni „Butowka”, Mariupolu i Szirokino oraz w rejonie ługańskim: w miejscowościach Krimsloje, Zołotoje, Artiemowska, Bogusławska, Kirowo i Strodoliszcze. Strat w wyniku tych ostrzałów nie podano.

W Alczewsku odbyło się wczoraj spontaniczne spotkanie mieszkańców poświęcone pamięci zgładzonego w zamachu Aleksandra Mozgowoja:

Na koniec kilka zdjęć:

Na Ukrainę przybyła nowa partia amerykańskiej pomocy wojskowej.

I kilka filmów:

Pozdrawiam.

Reklamy

81 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 26.05.2015r.- 96 dzień od nowego rozejmu.

 1. Dzien dobry bardzo o poranku z kawą 🙂

  A do kawy analiza;- kto to jest banderowiec i za co walczy na UPA_dłej.

  ps. mina czekoladowego jest bezcenna wręcz.

  Pozdrawiam pozyczając miłego dnia 🙂

  Polubione przez 6 ludzi

 2. Wg : Польское издание: Санкции против РФ разрушают Европу.

  Cytowano z” Obserwatora Politycznego”

  «Почему мы должны вводить санкции в отношении России, которые вредят в первую очередь нам? В то время как Россия примерно уже два месяца подряд подписывает десятки рамочных соглашений с Китаем, Индией и другими развивающимися странами с огромным потенциалом», – заключает он, отмечая, что надеется, что это не будет продолжаться вечно.

  Polubione przez 6 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.