Wojna domowa na Ukrainie 31.05.2015r.- 101 dzień od nowego rozejmu.


Skutki ostrzału przez ukraińską artylerię.

Przy okazji opublikowania przez rosyjskie władze tzw. czarnej listy osób, które mają zakaz wjazdu do Rosji, zabrał głos marszałek polskiego senatu Bogdan Borusewicz- jeden z polskich polityków jaki znalazł się na tej liście.

Marszałek Bogdan Borusewicz w wywiadzie dla programu Polskiego Radia „Dla Zagranicy”  domaga się wyjaśnień przez polskie MSZ w sprawie osób, które mają zakaz wjazdu do Rosji:

„Trzeba żądać od Rosjan wyjaśnień, ale też zastanowić się czy zakazem wjazdu nie objąć tych, którzy działają na tym froncie, bo to nawet nie front medialny a propagandowy”– powiedział Borusewicz odnosząc się przy tej okazji do, istniejącego wg. niego w rosyjskich mediach ” frontu goebbelsowskiej propagandy” skierowanej przeciwko krytykom polityki rosyjskiego prezydenta.

Słowa te jednoznacznie można uznać- pomijając ich arogancję- za mieszanie się w wewnętrzne sprawy Rosji, co w przypadku polityka kraju jakim jest Polska, nie tylko brzmi śmiesznie, ale jest po prostu żenujące.

Jednocześnie Bogdan Borusewicz sam udowodnił dlaczego znalazł się na tej „czarnej liście”; wygłaszając w tym samym programie Polskiego Radia opinię, że z Rosją będącą naszym sąsiadem powinniśmy prowadzić dialog. Tylko, że ten dialog nie ma być prowadzony z jej władzami ale z przedstawicielami politycznych środowisk, które są przeciwne „szaleńczej, agresywnej polityce Putina prowadzącej samą Rosję do izolacji i poważnych problemów politycznych i gospodarczych”.
W zdaniu tym, nie dość, że jasno wyraził on swoją chęć mieszania się w wewnętrzne sprawy Rosji mając na myśli podejmowanie działań przeciwko legalnej władzy rosyjskiej, to jeszcze ukrył to pod obłudną troską o jej los.
Ciekawe, gdyby jakikolwiek prominentny polityk obcego państwa – nie mówiąc już o Rosji czy też Chinach- powiedział, że szaleńcza polityka polskich władz prowadzi do zubożenia społeczeństwa Polski oraz do poważnych problemów politycznych i gospodarczych naszego kraju i wzt. należy podjąć dialog z tymi siłami, które dla tak prowadzonej polityki są przeciwni, co w takiej sytuacji zrobiłby marszałek polskiego senatu?
Jak sądzę, polscy politycy- w tym również ikona starej „Solidarności” i ruchu antysystemowego z okresu PRL, Bogdan Borusewicz- powinien przede wszystkim troszczyć się o los Polski i dobrobyt jej obywateli.
Niestety, ale ten pan- jaki i wielu innych mu podobnych wywodzących się z opozycji antysystemowej- woli mieszać się w cudze sprawy i dodatkowo pouczać przywódców obcych państw, zamiast zająć się tym co do nich należy i do czego zostali wybrani przez polskich obywateli.
Postawa taka jest bardzo łatwa do wytłumaczenia, bo po pierwsze- w sprawach wewnętrznych polscy politycy pozbawieni zostali suwerenności wykonując tylko to, czego sobie życzą zagraniczni decydenci, a po drugie- aby zmienić bardzo złą sytuację ekonomiczną większości Polaków, trzeba się samemu mocno napracować, co już nie jest w smak temu towarzystwu, które woli zajmować się różnymi tematami zastępczymi, a nie tym co jest najistotniejsze dla społeczeństwa polskiego.
Nie dość tego, taka spolegliwa i służalcza postawa naszych elit politycznych wobec ich zagranicznych decydentów, pogłębia jeszcze bardziej poważne problemy wewnątrz kraju. Bo czy kraj zadłużony na niebywałe kwoty, który jednocześnie nie wywiązuje się ze swoich podstawowych obowiązków wobec obywateli, stać jest na ponoszenie dodatkowych kosztów wynikających z embarga naszych produktów do Rosji- ocenianych wstępnie za tylko ubiegły rok (a wiec tylko za kilka miesięcy jego obowiązywania) na ponad 1 mld euro, na uzbrojenie w mało przydatną broń za wiele miliardów euro dla polskiej armii, za leczenie ukraińskich żołnierzy, gdy jednocześnie polską służbę zdrowia nie jest stać na zapewnienie godziwych warunków opieki medycznej dla Polaków, którzy całe życie zawodowe odprowadzali na nią swoje składki?
Czy nas stać jest na wysokie stypendia dla kilkudziesięciu tysięcy ukraińskich studentów, w sytuacji gdy wiele polskich dzieci chodzi niedożywione do szkół?
Czy wreszcie stać nas jest na przyjęcie tysięcy syryjskich uchodźców- do czego zmuszają nas władze UE- gdy wielu Polaków nie może liczyć na podstawową pomoc socjalną, wynikającą z przyczyny niszczenia polskiej gospodarki i przedsiębiorczości przez rządzący obóz władzy?
Czy w związku z tym polskie elity polityczne mają martwić się o to co się dzieje w Rosji i na Ukrainie, czy też ich podstawowym obowiązkiem jest się troszczyć przede wszystkim o los swoich współrodaków w kraju i zagranicą?
Jak widać polskie elity władzy wyłonione przy okrągłym stole wolą się zajmować wszystkim- szastając na lewo i prawo naszymi ciężko zapracowanymi pieniędzmi, a jeśli ich też już brakuje do prowadzenia takiej rozrzutnej i swawolnej polityki, to zadłużają nas na potęgę- niż zajmować się tym co dotyczy nas i naszych żywotnych spraw, a więc rozwiązywaniu polskich wewnętrznych problemów.
Na przykładzie Bogdana Borusewicza widać wyraźnie jak pod szkłem powiększającym, że elity polskiej sceny politycznej nic więcej nie umieją robić i do niczego więcej się nie nadają, bo wolą zajmować się swoimi prywatnymi sprawami odgrywając przy tym rolę międzynarodowych mentorów i dobrych wujków.

Poniżej pełna lista osób, które mają zakaz wjazdu do Rosji:

http://www.yle.fi/tvuutiset/uutiset/upics/liitetiedostot/RUS_Einreiseverbotsliste.pdf

Kończąc na tym ten wątek przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie

Generalnie wczoraj w Doniecku było stosunkowo spokojnie i tylko z zachodnich i północnych obrzeży miasta dochodziły odgłosy prowadzonej tam walki. Jedynie w późnych godzinach nocnych spadło kilka pocisków zapalających wystrzelonych przez ukraińską artylerię na teren w okolicy kopalni „Panfiłowa” wywołując tam lokalne pożary.

Walki trwały w rejonie Piask i na północ od donieckiego lotniska oraz z rejonie miejscowości Marinka, gdzie trwała zacięta bitwa z nacierającym na tym kierunku ukraińskim wojskiem wspieranym ogniem ciężkiej artylerii:

Podobna sytuacja miała miejsce w okolicach Gorłówki, gdzie z kierunku dalekich przedmieść dochodziły odgłosy eksplozji pocisków artyleryjskich i toczących się tam walk. W wyniku ataku ukraińskich wojsk na pozycje obronne na północ i zachód od Gorłówki zostało rannych czterech powstańców i prawdopodobnie jeden zginął.

Podczas walk z nacierającymi ukraińskimi oddziałami z kierunku Majorska na linie obronne sił powstańczych zlokalizowanych na północnych obrzeżach miasta zostało rannych 14 ukraińskich żołnierzy, a 2 zabito:

Z kierunku Mariupola ukraińskie wojsko przeprowadziło wieczorem intensywny ostrzał moździerzowy miejscowości Sachanka, z czego kilka pocisków spadło w okolicach domów mieszkalnych. Jak na razie straty materialne i wśród ludności cywilnej nie są znane:

Według codziennego komunikatu wydanego przez Ministerstwo Obrony DRL, ukraińskie wojsko 28 razy naruszyło warunki zawieszenia broni, w tym prowadząc 21 razy ostrzał z moździerzy i 5 razy z czołgów oraz jeden raz z wozów bojowych piechoty i jeden raz z działek przeciwlotniczych.

Ostrzeliwane były: dzielnica Kijowska i teren lotniska w Doniecku oraz miejscowości: Gorłówka, Dokuczajewsk, Nikołajewka, Pierwomajsk, Szirokaja Bałka, Spartakus, Sachanka, Nowomapijewka, Łozowoje i Szirokino.

Według tego komunikatu jak dotychczas nie są znane straty wśród ludności cywilnej.

Natomiast z informacji przekazanych przez biuro prasowe ukraińskiego dowództwa wojskowego biorącego udział w tzw. operacji antyterrorystycznej, miały zostać ostrzelane z moździerzy ukraińskie pozycje w miejscowościach: Opytnoje, Piaski, Nowotroczkoje, Marince i Granitnoje.

Ponadto w rejonie Stanicy Ługańskiej i Zołotoje ostrzelano pozycje ukraińskie za pomocą granatników. W okolicach Mariupola z kierunku miejscowości Szirokino miało zostać ostrzelane ukraińskie wojsko z broni ręcznej i z moździerzy.

Nadal bardzo napięta sytuacja utrzymuje się w rejonie Ługańska, gdzie ukraińskie wojsko skoncentrowało już ponad dziesięć tysięcy żołnierzy oraz setki pojazdów opancerzonych i czołgów i znaczną ilość ciężkiej artylerii, w tym różne systemy wyrzutni rakiet.

Jak donoszą ukraińskie źródła; w okolicy miejscowości Awdiejewka- w obszarze kontrolowanym przez oddziały ukraińskiej organizacji „Prawy Sektor”- miała wejść na minę sanitariuszka, która w wyniku eksplozji straciła obie nogi i wzrok. W bardzo ciężkim stanie, nie odzyskując przytomności, została przetransportowana helikopterem do szpitala w Dniepropietrowsku. Wiadomo tylko, że ta 25-letnia kobieta ma na imię Irina i była ochotniczką:

Na koniec kilka aktualnych filmów:

Pozdrawiam.

85 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 31.05.2015r.- 101 dzień od nowego rozejmu.

 1. Dobranoc państwu. Udanego poniedziałku , ciepłego i słonecznego. No i jak najlepszych wiadomości z Donbasu, a tam teraz spokoju nie ma, jak wskazuje MM. Niestety.

  Polubione przez 8 ludzi

 2. http://antikiev.com/donbasskij-sindrom-na-ukraine-psihiatricheskie-kliniki-zabity-bojcami-ato
  «Донбасский синдром»: на Украине психиатрические клиники забиты бойцами „АТО”

  Dwa zdjęcia:
  .https://cs7055.vk.me/c7004/v7004557/8810/X8RJz4xvpBc.jpg
  .https://cs7055.vk.me/c7004/v7004109/8db7/JvplICpe_D8.jpg

  LNR: Милиция ЛНР: Американские шпионы под видом международных наблюдателей помогают украинским силовикам
  Оригинал новости RT на русском:
  http://russian.rt.com/article/94860

  http://russian.rt.com/article/94858 Плохая реклама: Британцы не доверяют полиции
  W linku film: .https://youtu.be/HnVavPLcge8

  Самый большой тризуб, самая большая вышиванка, самый большой флаг, марши и песни. Нами гордится цивилизованный мир. Смотрят и гордятся.
  Просто смотрел и решил прокомментить. .https://youtu.be/VP2mU7kSOB4

  Zestaw filmów w linku:
  https://vk.com/feed?w=wall303927153_652
  1. Донецк рандом №2: путь домой
  2. Россияне и украинцы исполнили гимн России на Красной площади
  3. ГТРК ЛНР. Новости. 31 мая 2015
  4. ГТРК ЛНР. Вести-экспресс. 31 мая 2015
  5. Регион Сегодня: Открытый чемпионат ЛНР по картингу.
  6. Патриарх поздравил православных со Святой Троицей
  7. В Sotheby’s отказались снять с торгов украденную картину Айвазовского
  8. Госдеп: Керри будет лечить перелом ноги в США
  9. Как тризуб в небо пускали

  Dodatkowo film https://vk.com/feed?w=wall-74462515_13713&z=video-74462515_171205911%2F139aaba4d9a72756ba
  Спецназ батальона «Киев-1»: убит офицер, двое — в плену у ДНР
  Украинские СМИ утверждают, что у Славного в ходе столкновения с ополченцами убит офицер, двое военных — в плену. Об этом в эфире телеканал «112 Украина» рассказал командир роты спецназначения батальона «Киев-1».
  По его версии, «группа из 6–8 человек организовала засаду» на украинскую военную машину.
  «Во время боестолкнования был убит водитель и офицер, командир роты одного из батальонов. Также двое бойцов были захвачены в плен», — рассказал он.

  Polubione przez 6 ludzi

 3. Gorłówka znów krwawi
  http://ria.ru/world/20150531/1067470068.html#ixzz3bkMeTwRe
  http://vognebroda.net/arateli-obstrelyali-zhilye-kvartaly-gorlovki-pyat-mirnyh-zhiteley-raneny

  Płotnicki o Saakaszwilim – ciekawie… .https://youtu.be/bLLHAyO5xIU

  Witajcie w Odessie .https://youtu.be/sf9W6z2KRJs

  Jeszcze jeden link o Amerykańskim najemniku który uratował dziewczynkę z rąk banderowskich ścierw i przeszedł na stronę Opołczenia http://rus-ivolga.ru/1976-smi-amerikanec-spas-devushku-ot-ukrainskih-soldat-i-pereshel-na-storonu-opolchencev.html

  Sztab ATO twierdzi że sytuacja staje sie „naprężona”. http://nahnews.org/242131-shtab-ato-boestolknoveniya-prodolzhalis-na-vsex-napravleniyax/?utm_source=VK&utm_medium=nova&utm_campaign=VV
  Czyzby coś się jednak szykowało?

  +18!!!! https://youtu.be/VpXpnN4QqUI

  Forbes o katastrofie UPAdlińskiej http://m.ria.ru/world/20150531/1067424113.html?rubric=sys_daynews&sort=sortkey

  Na Placu Czerwonym u-Kraińcy i Rosjanie śpiewaja razem hymn .https://youtu.be/VsyL98kIRkU

  W LNR zauwazono niebywały wzrost ilości nowych małych Opołczenek i Opołczeńców! https://vk.com/feed?z=video-79029440_171206873%2F9232d493fd8ada3842
  http://lifenews.ru/news/154871

  Polubione przez 7 ludzi

 4. Z krainy:

  Kryminalizacja społeczeństwa
  http://lenta.ru/articles/2015/05/31/somaliua/

  Jak Kijów zarabia na wymianie jeńców. Artykuł oparty na zeznaniach aresztowanej w ŁRL agentki SBU, Rizajewej, więc trudno ocenić jej wiarygodność.
  http://news-front.info/2015/05/31/obmennyj-biznes-kak-kiev-zarabatyvaet-na-plennyx-karatelyax-oksana-shkoda/

  W obchodach dnia Kijowa wszystkie ukr. flagi wydane aktywistom przez administrację Kliczki były odwrócone „do góry nogami”
  http://rusvesna.su/news/1433108378.

  Przy okazji:

  – Witalij, czy ma pan Twittera?
  – Kiedyś miałem, w młodości, ale wyleczyłem.

  Polubione przez 9 ludzi

 5. Witam z rana 🙂

  https://opolczykpl.wordpress.com/2015/05/26/propagandowe-klamstwa-o-slowianach-rodem-z-niemiec-w-the-poland-times/

  http://vk.com/brusek?w=wall274493429_4096%2Fall
  31.05.15. Сообщение от „Русской весны”.
  .https://youtu.be/8Q1et0QfrrU

  „На Волыни судят 22 бойцов 51-й бригады ВСУ: у них не хватало еды и боеприпасов и они бежали в Россию. В июле прошлого года, спасая собственные жизни, военные перешли украино-российскую границу и были задержаны российскими пограничниками. Бойцов отпустили домой. Но на родине за них взялась военная прокуратура. Сослуживцы говорят — ребята не выдержали напряжения. Все они получили по три года условно. «Их осуждать мы тоже не можем. У них своя жизнь. Хотели, чтобы как можно быстрее это все закончилось. Вернуться хотели домой. Поддерживаем с ними связь, они нас поддерживают. Все нормально», — говорит боец Игорь Дыня.

  Эти бойцы — пошли на принцип. Большинству из них нет и тридцати, и они прекрасно знают, что за свое упрямство могут получить 10 лет за решеткой. Обвинение — серьезное. Оставили боевые позиции и сдались. О том, что не хватало еды и боеприпасов, прокуратура молчит. Равно как и о пребывании в плену.

  Родители бойцов в недоумении — вместо того, чтобы их детей назвать героями, солдат очерняют, не позволяя забыть ужасы пережитого.

  «Сколько же можно мучить тех ребят? Что живыми остались — их судить? Хочу, чтобы быстрее закрыли это дело. Не мучили детей: они немного успокоились, забылись, а здесь по-новому», — сказала Татьяна Петриченко, мама бойца.

  Polubione przez 6 ludzi

 6. O tzw „prawach człowieka” czyli o tym czego nie ma na tzw u-Krainie
  .https://youtu.be/X31T9VZN8Cg

  Jeszcze kilka zdjęć tego czołgu „na boku”…
  .http://cs540100.vk.me/c7004/v7004919/8e4f/XeN6i7N26as.jpg
  .http://cs540100.vk.me/c7004/v7004618/8bbb/q4VEWkdk6wI.jpg

  Taki obrazek poranny: .http://cs625128.vk.me/v625128638/36823/tkkhVQb3R7E.jpg

  Oraz inny bez komentarza.. .http://cs540100.vk.me/c7004/v7004933/8911/OXBK7SLr_aM.jpg

  Chyba było? Raport: Ukraińska zorganizowana przestępczość może zarazić Rosję, UE i USA
  Czytaj więcej: http://pl.sputniknews.com/swiat/20150528/438451.html#ixzz3bmk9lRre

  „Europatryjoci” – film z Niemiec .https://youtu.be/Go-r-asM67k

  Białopatrioci czyli białasy w USA zabijaja jednego czarnego na dzień. W takim tempie to nie wybiją czarnych a tylko spowodują jakies ogólnokrakowe powstanie. Muszą zwrócić się do swych braci banderowców o pomoc – proponuje zawieźć GRAdy z Donbasu zbombardować „czarne” a potem „latynoskie” dzielnice wszystkich miast. Jak by sie rozochocili to może też jewriejskie dzielnice tez uległyby gradobiciu?
  http://www.vz.ru/world/2015/5/31/748312.html

  Cyba było?
  .https://youtu.be/WjCogi130ok
  .https://youtu.be/gbEj-CVKfbY

  Graham Phillips
  Yesterday at 11:16 pm
  Я гулял сегодня, чтобы проверить эту статью в USA Today – ‚Донецк беспредел, все ужас, кошмар, сепаратисты’ и т.д. и т.п. Видео скоро!
  http://www.usatoday.com/story/news/world/2015/05/17/donetsk-ukraine-separatists-marauding-militias/27190647/

  Skrót z tygodnia od „Piatnaszki” .https://youtu.be/F2VWbqtHUT0

  Requiem dla Bohatera
  .https://youtu.be/f5RjWd70qes
  http://od-novorossia.livejournal.com/776767.html

  Polubione przez 6 ludzi

 7. http://vk.com/feed?w=wall-41232698_1023045

  АнтиМайдан
  today at 7:30 am
  Украинские силовики не выпустили из ЛНР польских документалистов, прибывших на Донбасс осветить обе стороны конфликта

  Прорвать информационную блокаду и показать всей Европе, без пропаганды обе стороны вооруженного конфликта на Юго-Востоке, решили польские документалисты. Несмотря на все страхи и опасения, набравшись мужества, Себастьян и его помощница Анна, отправились на Донбасс искать правду.

  Польша, как и весь Старый свет, погряз во лжи. Реакция западных СМИ и правозащитных организаций на трагические события в Донбассе просто отсутствует. Сегодня ни для кого не секрет, что Польша, Америка и ЕС поддерживает киевский режим, поэтому, рассчитывать на объективную информацию не приходится.

  «Что происходит здесь, до Киеваможет, доходит 40 %, до Варшавы, может, 5%, только одну сторону конфликта, многие люди просто не разбираются, почему это началось и когда это началось», — отметила Анна.

  Что бы дать людям ответы на всех их вопросы, польские документалисты создали, независимый информационный проект, если переводить дословно — «Делай кофе, а не войну», идея которого заключается в информировании, независимого подхода, сбор фото- видео документации об украинском конфликте. Но не только в одностороннем видео, со стороны Украины.

  По дороге в ЛНР, фиксируя все происходящее, польские документалисты объехали пол Украины. Без происшествий не обошлось, конечно. В Днепропетровске ВСУ оказали иностранцам теплый прием. Однако травма глаза не помешала документалистам запечатлеть реальную жизнь военнослужащих, мирных жителей, а также беженцев с Донбасса, на которых так любит делать имидж киевское правительство.

  .https://youtu.be/wDIZEyMBV8g

  Polubione przez 5 ludzi

 8. Dzisiaj Dzień Dziecka! Także na Donbasie!

  .https://youtu.be/RcsUg8du-pQ Дети Донбасса „Мы войны никогда не простим вам”

  http://www.infowar.delovoy.com/cgi-bin/iwar/start.cgi?info2=3406
  Квасьневский: Украина вернётся к России целиком и без крови

  Graham Phillips
  Новое – Гриша в Новороссии #37 – USA Today и Воскресенье в Донецке
  .https://www.youtube.com/watch?v=ZaPhMFde53o

  o UPAdlińskiej inflacji http://dnr-news.com/dnr/21016-mvf-inflyaciya-na-ukraine-v-2015-godu-mozhet-dostich-46.html

  Co oni zrobili z Polską? Filmik dla osób o mocnych nerwach! +18
  .https://youtu.be/WMPNCW2m1jw

  Parszywosektorowcy gotowi są to akcji terrorystycznych na Krymie! http://ua-today.com/news-from-ukraine/46715

  Белый дом призвал сенат США быстрее принять закон о массовой слежке
  Представители спецслужб предупреждают, что если действие закона не будет продлено, то фактически в области безопасности для граждан США начнется игра в „русскую рулетку” с малопредсказуемым финалом.
  Белый дом призвал сенат США как можно быстрее вновь рассмотреть и принять закон, который позволит американским спецслужбам возобновить массовый сбор данных о гражданах для предупреждения террористических актов. http://ria.ru/world/20150601/1067495000.html

  Colonel o tym co się dzieje na Bliskim Wschodzie http://colonelcassad.livejournal.com/2210325.html

  Pracownia: https://pracownia4.wordpress.com/2015/05/30/wolne-rynki-finansowe-to-sciema/

  Украинские бойцы не хотят воевать, – командир Славяносербского подразделения 4-БТРО Денис Москаленко http://dnr24.com/main/9587-ukrainskie-boycy-ne-hotyat-voevat-komandir-slavyanoserbskogo-podrazdeleniya-4-btro-denis-moskalenko.html

  O manipulacji czyli micie „referendalnym” http://ua-today.com/news-from-ukraine/46146

  Kto przeciw a kto za – fajne! http://voicesevas.ru/news/russia/14341-bratstvo-kolca.html

  Polubione przez 6 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.