Wojna domowa na Ukrainie 2.06.2015r.- 103 dzień od nowego rozejmu.


Skutki wczorajszego ostrzału przez ukraińską artylerię dzielnic mieszkaniowych w Doniecku. Na zdjęciu jeden z trafionych pociskiem dom wielorodzinnych przy ulicy Koksochimiczewskiej.

Wysoki przedstawiciel  NATO szef Komitetu Wojskowego sojuszu, generał Petr Pavel oświadczył, że siły zbrojne sojuszu mogą użyć przeciwko Rosji broń jądrową, ale jednocześnie zastrzegł, że stanie się to w momencie gdy państwa członkowskie NATO staną się celem „wrogiej agresji”, zaś  odpowiedź w takim przypadku sił zbrojnych NATO będzie tylko przy użyciu broni „taktycznej”.

Wcześniej dowódca wojska NATO w Europie gen. Philip Breedlove ostrzegł, że:

„Rosyjska armia koncentruje oddziały w prowizorycznej bazie przy granicy z Ukrainą. Wiele pojazdów nie ma tablic rejestracyjnych, a żołnierze dystynkcji”

Jeszcze wcześniej, bo na początku zeszłego  miesiąca, gen. Philip Breedlove, wyraził przekonanie, że rebelianci wykorzystują kruchy rozejm, który wszedł w życie w lutym, aby poprawić stan swego uzbrojenia i przygotować się do nowej ofensywy. Nie przedstawił jednak żadnych szczegółów.

Przy czym wtórował mu wspomniany wyżej gen. Petr Pavel, który powiedział, że:

„Moskwa może zająć państwa bałtyckie i Kijów w ciągu dwóch dni”

Oczywiście nadal ci wysokiej rangą dowódcy wojsk NATO nie przedstawiają żadnych dowodów na poparcie swoich tez o przygotowaniach przez armię rosyjską inwazjach na kraje bałtyckie i Ukrainę oraz bezpośredniego zaangażowania się Rosji w działania powstańców w Donbasie, ale mimo wszystko powtarzają jak zacięta katarynka ciągle tą samą frazę; o szykującej się inwazji rosyjskiej na Zachód.

Jak by tego było mało dowódca Sojuszniczego Dowództwa Sił Połączonych NATO gen. Hans-Lothar Domrose w zeszłą niedzielę 28 maja w wywiadzie udzielonemu dla niemieckiego magazynu „Focus” , że Putin to twardy polityk, potrafiący przewidywać różne sytuacje, a zarazem „hazardzista”, który „jest gotów do użycia broni jądrowej przeciwko siłom NATO”.

Tym sposobem przygotowywany jest ze strony dowództwa sił NATO w Europie grunt pod ewentualne użycie broni jądrowej przeciwko Rosji. Oczywiście na razie mówi się tylko o „taktycznej broni jądrowej”, ale kto wie co będą ci panowie mówić za kilka miesięcy?

Warto przy tym przywołać tu słowa głównego analityka amerykańskiej instytucji szpiegowskiej NSA, Johna Schindlera, który powiedział, że III Wojna Światowa- wg. informacji uzyskanych od jednego wysokiej rangi generała sojuszu NATO- może rozpocząć się w lecie tego roku:

„Będziemy w stanie wojny już w lecie tego roku- i szczęściem będzie to, że nie przerodzi się ona w konflikt jądrowy- powiedział wysokiej rangą przedstawiciel NATO na spotkaniu z byłymi dowódcami US Navy i specjalistami ds. wywiadu NSA”

Na zakończenie dodam, że zapytany przez agencję „Reuters”, rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow, „czy koncentracja nieoznakowanego sprzętu wojskowego i żołnierzy bez dystynkcji przy rosyjsko-ukraińskiej granicy wskazuje na przygotowywanie rosyjskiej inwazji na Ukrainę?”, Pieskow jednoznacznie oświadczył:

„Uważam sformułowanie tego pytania, »czy inwazja jest przygotowywana «, za niestosowne”.

Dmitrij Pieskow, cytowany również przez agencję „Interfax”, dodał, że pytania o przemieszczanie wojsk na terytorium Federacji Rosyjskiej należy kierować do ministerstwa obrony.

A więc jak z tego wynika zbliżamy się do preludium kolejnej wojny światowej, która tak jak dwie pozostałe będzie się toczyć na naszym terenie, co przy uwzględnianej już możliwości użycia „taktycznej broni jądrowej” przez wysokiego przedstawiciela paktu militarnego NATO, może doprowadzić do całkowitego zniszczenia Polski, przeznaczonej w planach wojennych na teren frontowy.

I za to wszystko możemy podziękować tym politykom, którzy od 25 pięciu lat rządzą w tym kraju.

A teraz przechodzę do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie, która jest jednoznacznie wskazującym barometrem tego jak rozwinie się sytuacja w naszej części Europy.

Ukraińskie wojsko wczoraj w nocy przeprowadziło największy w czasie trwania obecnego rozejmu ostrzał artyleryjski Doniecka. W czasie gdy jeszcze odbywały się liczne imprezy z okazji Międzynarodowego Dnia Dziecka około godziny 17:00 czasu lokalnego dał się słyszeć odgłos intensywnego ostrzału artyleryjskiego dochodzącego północnych przedmieść Doniecka.

Jeszcze nic wtedy nie zapowiadało zbliżającej się tragedii, gdy około godziny 19:00 ukraińskie wojsko rozpoczęło szturmować z trzech kierunków teren donieckiego lotniska ostrzeliwując przy tym bardzo intensywnie z ciężkich dział rejon dzielnicy Kijowskiej.

Z ostrzałem tym skoordynowany był równocześnie prowadzony atak na zachodnie przedpola Doniecka, w rejonie miejscowości Marinka, który posuwał się w kierunku dzielnicy Piotrowskiej.

Na zdjęciach poniżej ostrzelany dom wielorodzinny na ulicy Koksochimiczewskiej:

A oto pierwsze podsumowanie strat wywołanych wczorajszym nocnym ostrzałem Doniecka przez ukraińską artylerię:

Dzielnica Piotrowska:

1.  Ostrzał okolic parku koło kopalni „Trudowskiej”,

2.   Ostrzelany teren kopalni „Trudowskiej” gdzie m.in. uszkodzone zostały zasobniki z wodą,

3.   Ostrzelany teren przylegający do szkoły nr. 106 (lub 103), gdzie wybite zostały szyby i uszkodzono okna.

Dzielnica Kirowska:

1.   Osiedle „Pobiedy” ostrzelanie stadionu sportowego, ale tam na szczęście pociski nie wybuchły,

2.   Pociski spadają na teren parku „Koksochima”,

3.   Ulica Kokscochimiczna nr.1/6 ostrzał pociskami ciężkiej artylerii,

4.   Ulica Koksochimiczna nr. 6/14 pociski uderzyły w dom wielorodzinnych,

5.   Ulica Dżambuła została na całej długości ostrzelana.

W rejonie dzielnicy Kijowskiej jeden cywil został ciężko ranny odłamkami w obie nogi.

Poniżej filmy dokumentujące moment rozpoczęcia ostrzału przez ukraińską artylerię dzielnic mieszkaniowych Doniecka:

W okolicach Doniecka doszło również do walk pomiędzy ukraińskimi wojskami atakującymi z kierunku miejscowości Piaski na linie obronne sił powstańczych blokujących drogę do centrum miasta na jego północno-zachodnich przedmieściach w miejscowości Wiesełoje. Atak ten został skutecznie powstrzymany. Tam też ukraińska artyleria z kierunku miejscowości Awdijewka ostrzeliwała pozycje sił powstańczych na północnych obrzeżach Spartakusa oraz północną część dzielnicy Kijowskiej:

Rzecznik sił ukraińskich Leonid Matiuchin przekazał informację, że ukraińskie wojska już są w Doniecku, a miasto niebawem zostanie całkowicie wyzwolone. Przekazał przy tym pozdrowienia dla ukraińskich patriotów, którzy mieszkają w Doniecku:

Nadal trwa ostrzał przez ukraińską artylerię przedmieść i dzielnic mieszkaniowych w Gorłówce, gdzie podczas wczorajszego i nocnego ostrzału z 1 na 2 czerwca. Jak na razie wiadomo o kilku rannych cywilach. Pozostałe straty są w trakcie ustalania:

Ukraińska artyleria prowadzi ostrzał z moździerzy i opancerzonych wozów bojowych stanowisk obronnych sił powstańczych rozlokowanych w okolicach miejscowości Szirokino oraz celów cywilnych w miejscowości Sachanka:

Jak podano w codziennym komunikacie Ministerstwa Obrony DRL, w dniu wczorajszym ukraińskie wojsko 37 razy naruszyło warunki zawieszenia broni ostrzeliwując z różnego rodzaju broni, w tym przy użyciu ciężkiej artylerii, czołgów i opancerzonych wozów bojowych, cele wojskowe i cywilne w rejonie obwodu donieckiego będącego pod kontrolą powstańców.

Ostrzelane zostały następujące miejscowości: Sachanka, Grigorowka, Szirokino, Spartakus, Żabunka oraz Gorłówka, Doneick, w tym dzielnice Kijowska, Oktabrskaja i rejon lotniska.

W rejonie Ługańska wzrosła zdecydowanie ilość i intensywność ostrzału prowadzonego przez ukraińską artylerię na stanowiska obronne sił powstańczych oraz na cele cywilne. Tylko w kierunku punktu kontrolnego nr. 31 zajmowanego przez powstańców, ukraińskie wojsko przy użyciu różnego rodzaju ciężkiej broni ze wzgórza 175, 9 siedem razy prowadziło intensywny ostrzał. W wyniku tych walk, i ataku dokonanego przez dwa plutony ukraińskiej piechoty, ukraińskie wojsko poniosło ciężkie straty. Powstańcy broniąc się tam pokryli dość gęstym ogniem moździerzowym atakujące ukraińskie wojsko, co spowodowało zatrzymanie ataku i jednocześnie uległy zniszczeniu dwa opancerzone wozy bojowe i jedne czołg oraz zginęło dwóch ukraińskich żołnierzy, a kolejnych 10 zostało rannych.

Podobna sytuacja miała miejsce w rejonie zajmowanych pozycji powstańczych koło punktu kontrolnego nr. 29, gdzie z kierunku miejscowości Krimskoje ukraińska artyleria ostrzeliwała znajdujące się tam linie obronne sił powstańczych. Następnie ukraińska piechota przy wsparciu czołgów i opancerzonych wozów bojowych dokonała tam ataku na pozycje powstańców. W odpowiedzi na to powstańcy rozpoczęli ostrzał stanowisk ogniowych ukraińskiej artylerii, niszcząc tam jedną haubicę D-30, jeden opancerzony wóz bojowy, baterię moździerzy kaliber 82 mm i jeden moździerz kaliber 120 mm. Są zabici i ranni po tym ostrzale, z tego wiadomo już o jednym zabitym żołnierzu.

Natomiast podczas ataku ukraińskiego wojska na punkt kontrolny nr. 29 zginęło dwóch powstańców:

W rejonie tym powstańcy zajęli miejscowość Katerinowkę, leżącą w strefie neutralnej, co spowodowane było ciągłym ostrzałem ukraińskiej artylerii na to miasto. Ukraińskie wojsko zajmujące pozycje obronne w pobliżu tej miejscowości wycofało się do Zołotoje:

Wczoraj w Kramatorsku w bazie ukraińskich wojsk w wyniku nie zachowania odpowiednich warunków ostrożności doszło do wybuchu w magazynie z amunicją. Nie jest znana dokładna liczba ofiar tego incydentu, ale po znacznej liczbie karetek biorących udział w akcji ratunkowej, można przyjąć, że jest znaczna.

W dniu 8 maja br. w miejscowości Sartana, będącej pod kontrolą ukraińskiego wojska- znaleziono zwłoki 38-letniego mężczyzny, ze śladami tortur i brutalnego bicia. W sprawie tej został aresztowany ukraiński żołnierz podejrzany o dokonanie tej zbrodni. Szef obwodowej milicji Wiesław Abroskin powiedział, że żołnierze, którzy pobili na śmierć tego człowieka, działali w poczuciu całkowitej bezkarności „będąc wobec niego jednocześnie sędziami i katami”.

Dziś rozpoczyna się w Mińsku kolejna runda spotkań grupy kontaktowej do sprawy uregulowania na drodze pokojowej konfliktu w Donbasie.

Przypomnę, że dziś mija rocznica pierwszego bardzo tragicznego w skutkach bombardowania przez ukraińskie siły powietrzne centrum Ługańska, gdzie poza licznymi stratami materialnymi zostało zabitych osiem cywilów- pięć kobiet i trzech mężczyzn- oraz rany odniosło- w tym bardzo ciężkie- kolejnych 30 osób:

Na koniec kilka zdjęć:

Zdjęcia dokumentujące jak wczoraj ukraiński dron szpiegowski koordynował ostrzał Gorłówki i wskazywał lokalizację celów dla ukraińskiej artylerii.

Wczoraj w Doniecku miała miejsce impreza poświęcona pamięci dzieciom, które zginęły w Donbasie. Przypomnę, że tylko w Doniecku zginęło 22 dzieci.

I kilka filmów:

Pozdrawiam.

Reklamy

88 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 2.06.2015r.- 103 dzień od nowego rozejmu.

 1. Idę panowie i panie , bo sobie po przeczytaniu tego tekstu o ambasadorze FR przy UE wyobraziłem jak pan ambasador do łazienki chce wejść w Europarlamencie, a pan Schultz mu w tym usiłuje przeszkodzić i jestem tak rozbawiony ,że nie mogę się uspokoić.

  Spokojnej nocy, życzę państwu , by was zawsze wpuszczano do wszystkich pomieszczeń Europarlamentu, bo inaczej siusi i kupka , tylko na sali plenarnej.

  Dobranoc.

  Polubione przez 5 ludzi

 2. Jeszcze kilka linków i może uda się zrobic „prasóweczkę”?

  Śmiech był gromki jak ktoś podesłał zdjęcie tego obiektu muzealnego. A teraz wygląda że jednak jedzie na front?
  .https://pp.vk.me/c622428/v622428637/31e8c/BV7HZ-q5exg.jpg

  Po niespodziewanym podaniu sie do dymisji szefa FIFA – ukry mają święto narodowe! Poroszenka prawie popłakał się z radości! https://vk.com/brusek?w=wall274493429_4337%2Fall

  Telewizja UKR-TIVI odmówiła transmisji turnieju mistrzostw świata do lat 20, gdzie występuje reprezentacja UPAdliny! Powodem jest wraży i znienawidzony sponsor imprezy czyli Gazprom! https://vk.com/brusek?w=wall274493429_4335%2Fall

  Polubione przez 5 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.