Wojna domowa na Ukranie 3.06.2015r.- 104 dzień od nowego rozejmu.


Wczorajsze rozmowy w Mińsku grupy kontaktowej zostały przerwane z powodu braku porozumienia.

Wczorajsze spotkanie grupy kontaktowej w Mińsku zostało odłożone na później o czym poinformowała przedstawicielka OBWE na rozmowach Heidi Tagliavini:

Grupa kontaktowa, która powinna się dzisiaj zebrać, zadecydowała o odłożeniu spotkania na późniejszy termin(…) datę następnego spotkania uzgodniono, ale na razie nie zostanie ona podana do publicznej wiadomości (…) Grupa robocza ds. politycznych dyskutowała o wyborach, grupa ds. bezpieczeństwa mówiła o trudnej kwestii przerwania ognia i wycofania ciężkiego uzbrojenia. Decyzje w tych wszystkich kwestiach nie zapadają szybko”

Natomiast według informacji przekazanych przez ukraińską agencję „Interfax-Ukraina”  wynika, że spotkanie grupy kontaktowej miało zostać zerwane przez rosyjskiego przedstawiciela:

„Przedstawiciel Rosji Azamat Kulmuchametow opuścił salę obrad. W ten sposób Rosja faktycznie zerwała posiedzenie grupy (…) Strona ukraińska nalega na całkowite wycofanie ciężkiego sprzętu i weryfikację tego przez OBWE, na ustanowienie kontroli na granicy ukraińsko-rosyjskiej i wycofanie obcych wojsk z terytorium Ukrainy”

Natomiast jak wynika z relacji złożonej przez Denisa Puszylina, przedstawiciele DRL  złożyli propozycję pewnych rozwiązań gwarantujących zachowanie autonomii Donbasu:

1.   prawo do powoływania własnych komisji wyborczych,

2.   prawo do powoływania i odwoływania sędziów i prokuratorów,

3.   utworzenia własnych sił porządkowych, w tym milicji, straży pożarnej i służb bezpieczeństwa,

4.  zdemilitaryzowania „gorących punków” na całej długości linii rozgraniczenia.

Propozycje te na tyle zaskoczyły stronę ukraińską, że nie mając w tym zakresie odpowiednich kompetencji zmuszona została do przerwania spotkania.

Następne spotkanie ma się odbyć za dwa tygodnie we wtorek i następnie za kolejny tydzień-w dniach 16 i 23 czerwca.

Mimo toczących się pertraktacji w Mińsku ukraińskie wojsko przystąpiło wczoraj do zmasowanych działań militarnych prowadząc intensywny ostrzał celów cywilnych, stanowisk obronnych sił powstańczych i usiłując przełamać linie frontu na całej jego długości.

Jednak jak wynika ze słów przedstawicieli strony powstańczej biorących udział w rozmowach mińskich; są oni nadal pełni optymizmu co do możliwości zakończenia konfliktu na drodze pokojowej

A teraz przechodzę do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W Doniecku z kierunku miejscowości Marinka od około godziny 05:00 czasu lokalnego, ukraińska artyleria prowadzi ostrzał na dzielnicę Piotrowską, a około godziny 08:00 nastąpił bardzo duży wybuch na terenie kopalni w dzielnicy Kirowskiej.:

Ponownie w nocy została ostrzelana przez ukraińską artylerię Gorłówka i to pomimo tego, że wczoraj w miejscu poprzednich ostrzałów wizytację przeprowadzili obserwatorzy misji OBWE, którzy na podstawie danych uzyskanych tam ustalili, że ostrzał był prowadzony od strony stanowisk wojsk ukraińskich. Tym razem ukraińskie wojsko użyło do ostrzału Gorłówki jakiegoś nowego typu broni rakietowej, której pociski lecą bardziej płaskim torem niż rakiety „Grad” mając jednocześnie podobną siłę rażenia. Tymi pociskami ostrzelane zostały północne dzielnice Gorłówki. Z tego samego kierunku- a więc ze rejonu miejscowości Swietłodarska- zostały ostrzelane północne obrzeża Debalczewa:

Ukraińska artyleria ostrzelała również miejscowość Jenakijewo, gdzie jeden z pocisków spadł tuż koło domu wielorodzinnego mieszczącego się przy ulicy Tołbuchina nr. 10 wybijając w nim wszystkie szyby i uszkadzając okna. Uszkodzona tam również została sieć gazowa wywołując przy tym pożar.

Nadal ostrzeliwana jest przez ukraińską artylerię miejscowość Dokuczajewsk oraz z kierunku Mariupola miejscowość Szirokino, Sachanka oraz Dzierżyńskoje, gdzie w wyniku tego ostrzału zostały już zniszczone trzy prywatne domy, wiele dachów uszkodzono oraz poważnie uszkodzono sieć wodną i energetyczną. Ostrzał na tą miejscowość trwał przez godzinę, od 14:00 do 15:00 czasu lokalnego:

W tym samym rejonie ale bardziej na północ w kierunku Doniecka ukraińska artyleria przeprowadziła ostrzał z okolic miejscowości Czermalik na miejscowość  Łukowo, wywołując dość rozległy pożar, w wyniku którego zapaliło się wiele domów prywatnych oraz uległo zniszczeniu od bezpośredniego trafienia pociskami kolejne dwa domy i przedszkole:

Poniżej reportaże filmowe z ostrzelanej przez ukraińską artylerię miejscowości Czernuchino:

W późnych godzinach wieczornych rozpoczęto ponownie walki na zachodnich przedmieściach Doniecka, gdzie ukraińskie wojsko przy wsparciu ciężkiego sprzętu pancernego i przy intensywnym ostrzale artyleryjskim atakowało od strony miejscowości Marinka, pozycje obronne sił powstańczych. Atak został po ciężkich walkach odparty. Dziś od rana trwają tam walki, a ukraińskie wojsko pod wpływem dużego naporu sił powstańczych zmuszone zostało do wycofania się w kierunku miejscowości Gergiewka.

Walki trwają w rejonie lotniska przy jednoczesnym ostrzale przez ukraińską artylerię jego południowych obrzeży i okolic galerii handlowej „Metro”.

W rejonie miejscowości Mironowskiej i Ługańskoje, będących pod kontrolą ukraińskich wojsk, nastąpiły eksplozje w magazynach z amunicją. Odgłosy wybuchy eksplodującej amunicji słychać było w promieniu kilku kilometrów. Jak na razie nie wiadomo jakie straty wśród ukraińskich żołnierzy wywołało to zniszczenie magazynów z amunicją:

Po godzinie 21:00 rozpoczęły się intensywne walki w rejonie miejscowości Piaski, gdzie przy użyciu różnych rodzajów broni ręcznej prowadzono ostrzał na pozycje wroga:

W rejonie Ługańska w ciągu dwóch ostatnich dni ukraińskie wojsko łącznie 87 razy naruszyło warunki zawieszenia broni ostrzeliwując pozycje sił powstańczych, dokonując na nie ataków i prowadząc ostrzał na cele cywilne.

I tak, ostrzał prowadzony był tam przez ukraińskie wojska: 23 razy za pomocą czołgów, 4 razy przy użyciu opancerzonych wozów bojowych, 39 razy za pomocą moździerzy, 25 razy ostrzeliwano granatnikami i z systemów broni przeciwpancernej, 4 razy z działek przeciwlotniczych, 3 razy za pomocą dział „Rapier” oraz 21 razy prowadząc ostrzał z haubic i dział samobieżnych.

Udaremniono przy tym przejście przez linię frontu trzem ukraińskim grupom sabotażowo-dywersyjnym i zestrzelono trzy drony obserwacyjne spośród 37 jakie w tym czasie prowadziły misję szpiegowską nad pozycjami powstańców.

Podczas tych walk po stronie ukraińskiej zostało rannych 28 żołnierzy, a 12 zabito. Uszkodzono: 3 transportery opancerzone, 1 bojowy wóz piechoty oraz 1 czołg. Zniszczono: 3 transportery opancerzone, 1 bojowy wóz piechoty, 1 haubicę D-30 i 1 moździerz kaliber 120 mm.

Po stronie powstańców straty wynosiły: 26 rannych i 3 zabitych, uszkodzone 2 wozy bojowe piechoty i 1 czołg oraz zniszczone jedno działo przeciwlotnicze i dwa stanowiska ogniowe z opancerzonymi wozami bojowymi wraz ze sprzętem.

Dramatycznie w tym rejonie wzrosła intensywność ostrzału prowadzonego przez ukraińskie wojsko, gdzie obecnie ostrzał prowadzony jest w trzech do nawet dwunastu salw za pomocą ciężkiej artylerii. Powstańcy odpowiadają na ten ostrzał prowadząc ogień z czołgów, opancerzonych wozów bojowych i za pomocą moździerzy kaliber 82 mm. Nie używają ciężkiej artylerii ze względu na wycofanie jej zgodnie z porozumieniem mińskim.

W dniu wczorajszym ukraińskie wojsko prowadziło łącznie ostrzał i ataki piechotą wspomaganą ciężkim  sprzętem na całej długości frontu, od Mariupola aż po Ługańsk.

Jednocześnie następuje koncentracja znacznych sił ukraińskich wojsk w rejonie przygranicznym Naddniestrza, gdzie prawdopodobnie może nastąpić na tą enklawę już wkrótce atak.

Jak podano w raporcie Urzędu Koordynacji Pomocy Humanitarnej (OCHA) przy ONZ, łącznie w okresie od połowy kwietnia 2014 roku do 30 maja 2015 roku, w Donbasie zostało zabitych 6417 cywilów, a kolejnych 15962 odniosło rany. W sumie poszkodowanych zostało około 22500 osób cywilnych w tym kilkaset dzieci. Podana przez agendę ONZ-u liczba ofiar obejmuje również te, które zginęły w wyniku zestrzelania w dniu 17 lipca ubiegłego roku malezyjskiego samolotu pasażerskiego lot nr. MH-17.

Przy okazji podam, że jak stwierdził producent rakiet przeciwlotniczych firma Ałmaz-Antej po dokonaniu bardzo dokładnej analizie materiału dowodowego, że malezyjski Boening-777 lot MH-17 został zestrzelony rakietą „BUK-M1”, które to systemy rakietowe są na wyposażeniu ukraińskiej armii.

http://rt.com/news/264421-buk-missile-manufacturer-investigation/

Na koniec kilka zdjęć:

Gorłówka po wczorajszym ostrzale przez ukraińską artylerię.

Donieck po wczorajszym ostrzale przez ukraińską atrylerię.

Ekshumacja zwłok ukraińskiego żołnierza.

Haubica z początków ubiegłego wieku na wyposażeniu ukraińskich wojsk. Oby tylko nie doszło z tego strzelania do jakiegoś nieszczęścia.

I filmów:

Pozdrawiam.

Ps.

Jako, że jutro jest Święto Bożego Ciała, nie zamieszczę w tym dniu relacji z wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

Kolejny tekst będzie w piątek.

Za niedogodności przepraszam, ale niestety nie zbilansuje mi się jakieś 12 godzin, których po prostu zabraknie.

Życzę udanego i pogodnego weekendu i wytrwałości podczas procesji.

Reklamy

238 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukranie 3.06.2015r.- 104 dzień od nowego rozejmu.

 1. MM wskazuje na ostrzał Doniecka, Marinka pod kontrolą ukrów ,ale nasi na pn. części siedzą, ostrzeliwany jest też Dukaczejewsk i Awdiewka – tutaj sporo wybuchów.

  Polubione przez 4 ludzi

  • Ech,szkoda, rano to wygladalo nieco lepiej. Widac na tamtym odcinku ukry maja przewage. Ale mam nadzieje ze to stan przejsciowy.Byle tylko chlopaki nie dali sie wypchnac z polnocnej czesci miasta. Trzymajmy kciuki.

   Polubione przez 3 ludzi

 2. .https://pp.vk.me/c624326/v624326789/2e7e4/YX8-VYL871w.jpg
  Ogłoszenie: Donieckie kotłu tanio! Dla u-Kraińców zniżka!
  Z pozdrowieniem od opołczenia Donbasu!
  .https://pp.vk.me/c624326/v624326789/2e7e4/YX8-VYL871w.jpg

  Taka ciekawostka: https://vk.com/brusek?w=wall274493429_4526%2Fall
  http://hronika.info/mir/60385-v-rossii-toru-i-tanah-izyali-dlya-proverki-na-ekstremizm.html
  Cytat fragmentu В России Тору и Танах изъяли для проверки на экстремизм
  Тора и Танах – сакральные тексты, содержащие в себе традиции иудейского религиозного закона
  Священные иудейские религиозные тексты – Тору и Танах – изъяли из гимназии „Ор-Авнер” в Екатеринбурге для проверки на экстремизм, сообщила в понедельник ТАСС завуч гимназии Анастасия Сузьмина, сообщает интернет-издание Хроника. Инфо со ссылкой на ТАСС.

  Końcówka tekstu
  Напомним, что сейчас продолжается суд на Славяно-Арийскими Ведами. Источником для возбуждения дела явилась цитат: „не берите жен с черной кожею”. Справедливости ради нужно сказать, что в иудаизме существуют более явные запреты на вступление в брак с представителями других народов (не иудеев), чем данное предостережение из Славяно-Арийских Вед, которое больше напоминает напутствие, нежели строжайший запрет. Более подробно об этой теме в следующих видеозаписях:

  .https://www.youtube.com/watch?v=S3zlFOEOfRw
  .https://www.youtube.com/watch?v=v0Uty2L6KzU

  P.S.: Посмотрим, что найдут судебные органы в святых иудейских книгах. Будем внимательно следить за ходом этого дела.

  O systuacji Naddniestrza .https://youtu.be/oiiBsH-GGBY

  http://nation-news.ru/2015-06-04/107550-pod-shirokino-rasstrelyana-mashina-s-gumanitarkoy-chetvero-ubityi/?utm_source=novoross&utm_medium=vk&utm_campaign=novoross Под Широкино расстреляна машина с гуманитаркой, четверо убиты

  https://vk.com/brusek?w=wall274493429_4522%2Fall
  Protest w Dniepropietrowsku. Zator w którym czekają karetki z rannymi spod Marjinki
  04.06.15. Сообщение от журналистов.

  „В Днепропетровске люди перекрыли дорогу, в огромной пробке стоят скорые с раненными карателями из Марьинки. На проспекте Правды в Днепропетровске люди перекрыли дорогу — бастуют. В огромной пробке стоят скорые с раненными украинскими военными из Марьинки. Днепр ночью был блокирован. Левый берег парализован. Народный депутат Украины Андрей Лозовой заявил, что накануне в боях под Марьинкой погибли 30 бойцов сил так называемой АТО. Независимые источники утверждают, что ВСу потеряли до 84 человек убитыми.”
  .http://rusvesna.su/sites/default/files/styles/by_text/public/dnepr_1.png?itok=_KEOtED9
  .https://youtu.be/wqU7fgHfg64

  Polubione przez 3 ludzi

 3. Marjinka – tez się gubię czy to dawałem czy juz ktos przede mną linkował?
  .https://youtu.be/6liy8ZHLqKM
  .https://youtu.be/n69PloKqrEA

  .https://pp.vk.me/c628226/v628226710/64ae/VKrncM-7Iks.jpg Grafika taka, zdjęcie autentyczne 🙂

  OBWE naliczyło wczoraj 100 wystrzałów artyleryjskich na Donieck w dniu wczorajszym. Jakos więcej wyliczyli niz podały władze DNR? https://vk.com/feed?w=wall-41232698_1023837

  Ciekawe i znaczące rzeczy mówi Pan Pieskow: https://vk.com/feed?w=wall-80358406_16365
  Generalnie że Pan Putin, zgodnie z uprawnieniami konstytucyjnymi może w sposób dowolny uzyć sił zbrojnych FR poza granicami FR!!!!!

  „Czuk” o dzisiejszych walkach .https://youtu.be/9n5yYJPjP0k

  https://vk.com/feed?z=video-57424472_171396556%2F8720fa07e43f49b7a8
  Бойцы бригады «Пятнашка» показали LifeNews передовую

  Jutro w ONZ specjalna sesja w sprawie Krainy http://ria.ru/world/20150604/1068203674.html

  Szirokino wczoraj:
  .https://youtu.be/fTNkNQiAjp0
  .https://youtu.be/0LSUdX2WO60

  Zbiór filmów https://vk.com/feed?w=wall-92739722_11784
  1. Луганчане поздравили Украину с назначением Саакашвили в губернаторы Одессы2. ГТРК ЛНР. Вести-экспресс. 4 июня 2015
  3. Последствия обстрела Петровского района
  4. ГТРК ЛНР.Результаты социологического опроса у жителей ЛНР.4 июня 2015
  5. Помощь от МЧС ДНР центру социальной реабилитации детей
  6. Без комментариев: ЛНР проволит эксгумацию тел бойцов и офицеров ВСУ.
  7. Шпротам быть , или не быть ? : Латвия рвёт на ж..е волосы на фоне радости в Калининграде
  8. Москва встречает гостей из Поднебесной
  9. Слово и Дело с Андреем Фефеловым. Выпуск №5. Борис Юлин

  O deficycie w USA i o tym kto pierwszy ogłosi niewypłacalnośc USA czy UPAdlina http://annotar.livejournal.com/86390.html

  Oświadczenie dowództwa brygady „Prizrak” .https://youtu.be/TRSIEXW1YQE

  I ciekawostka która cytuje w całości – wybaczcie 😦
  https://vk.com/feed?w=wall-3108310_219105
  Советник Порошенко: ополченцы не могли сбить „Боинг”
  Сепаратисты не могли использовать украинскую ракету „Бук” при организации удара по самолету Малайзийских авиалиний „Боинг”, совершавшему рейс по маршруту MH-17.
  Такое мнение выразил советник президента Украины Игорь Смешко на конференции по вопросам безопасности в Брюсселе в четверг.
  „Насколько мне известно, последний „Бук” Украина продала Грузии”, – сказал он.
  Он отметил, что в связи с этим предлагаемая Москвой версия о том, что ракета „Бук” была взята на одном из захваченных сепаратистами украинских военных складов, не выдерживает критики.
  Депутат Европарламента Йоханнес ван Бален (группа либеральных партий, Нидерланды), в свою очередь, рассказал, что результаты расследования, проводимого в Нидерландах, скорее всего, будут опубликованы „в конце лета”.
  По его словам решение отложить публикацию результатов расследования связано с желанием нидерландских властей добиться максимальной доказанности собранных фактов.

  Polubione przez 3 ludzi

 4. .https://youtu.be/420__V4cg5c O Makreli…

  Opis wczorajszych walk w Marjince http://naspravdi.info/analitic/915
  Марьинка – Красногоровка: предварительные итоги „разведки боем”

  Киберберкут – Как США покрывают нарушение минских соглашений http://colonelcassad.livejournal.com/2217997.html
  Colonel zamieszcza fotki pokazujące jak działa „Mińsk nr 2”

  Dalej Colonel o zaopatrzeniu w broń z USA dla nacgwardzistów – może tych co ich w Polsce będa szkolić? http://colonelcassad.livejournal.com/2218494.html

  Żyrinowski słusznie! .https://youtu.be/8G_-WYK2j_o

  Kolejny pakiet filmów
  https://vk.com/feed?w=wall303927153_888
  1. Пушилин : Ситуация в ДНР и бредовые , популистские изречения Порошенко ( 04.06.2015 )
  2. Оперативная сводка на 13.30 по состоянию на 4 июня
  3. Ополченец ДНР: как стреляли, так и стреляют
  4. Последствия обстрелов в Енакиево (без комментариев)
  5. Отправная точка из Чернухино в Дебальцево: Полная разруха
  6. Украина перекрыла воду в ЛНР – дефицит воды стал критическим
  7. Вузы ДНР ждут абитуриентов
  8. ГТРК ЛНР.Флешмоб луганчан в адрес М.Саакашвили «Ты – одессит, Мишка».4 июня 2015
  9. Расизм с пеленок: в палестинском детском саду в Иерусалиме показали провокационный спектакль

  Polubione przez 3 ludzi

 5. Polecam: .https://youtu.be/Z9DGCV4JEHw
  Католическая энциклопедия – окончательный приговор украинству! Украинская нация – это миф (1913)

  PS
  Może warto by ten film „spolszczyć” i powielic?

  http://aftershock.su/?q=node/226270
  Итак, «Католическая энциклопедия», изданная в 1913 году http://www.newadvent.org/cathen/, так описывает «украинцев»:

  «…среди Русин Галиции и Венгрии были сформированы политические партии… Они разделены на три основные группы:

  – «Украинцы», те, кто верит в развитие русин по собственной линии, независимой от России, поляков или немцев.

  – «Москвофилы», те, кто смотрит на Россию, как на образец Русско-Славянской расы.

  – «Угро-русские» или «Венгерские русины», те, кто выступает против Венгрии, против ее правил; те, кто не желают потерять своего особого статуса… Идеи «украинцев» особенно неприятны для них».

  Вот так, из партии сепаратистов за век образовалась «нация» украинцев!

  Вот подробнее – статья „Ruthenian (рутены, русены, русские)”:
  .http://s48.radikal.ru/i119/1210/00/cf2d48f89a9b.jpg
  .http://i015.radikal.ru/1210/be/49c77e1e7dc9.jpg

  Encyklopedia ta w formacie pdf http://www.survivorlibrary.com/library/the_catholic_encyclopedia_vol_13_1913.pdf

  Католическая энциклопедия подтверждает, что:

  • Великая Россия издавна состояла из шведских, финских и славянских племён;
  • Украина – это слово, образованное от словосочетания „у края” для обозначения окраинных земель Российской Империи;
  • Территория России (нынешней Украины) после переноса столицы России из Киева в Москву стала называться Малороссией;
  • Русские жили на территориях вплоть до Австрии и Венгрии и из-за латинизации назывались „рутены” (русены, Ruthenian);
  • На территории Западной Украины (Буковина, Галичина, Волынь) жили русские и исповедовали христианскую ортодоксальную веру (ныне православие);
  • Малороссия была временно отделена от Великороссии и пять веков была в составе Польши и Литвы;
  • Идея сепаратизма в Малороссии возникла в начале 20 века на фоне революционных настроений в России;
  • Малоросский сепаратизм, „украинство”, латинизацию, изобретение нового алфавита в Малороссии поддерживали власти Австро-Венгрии и Польши для полонизации русских и отделения их от Российской Империи;
  • На территории Малороссии и Австро-Венгрии появились три основных политических течения – украинцы, москвофилы и венгерские русины;
  • Великие малоросские писатели, такие как Гоголь и Шевченко, писали не на малоросском, а на великоросским языке;
  • Великоросский и малоросский языки происходят от общего древнеславянского языка. И хотя великоросский язык получил бОльшее развитие, зачастую именно малоросский язык оказывается ближе к древнеславянскому языку, используемому в литургиях ортодоксальной церкви.
  http://en.wikisource.org/wiki/Catholic_Encyclopedia_%281913%29/Ruthenians (эта статья в оцифрованной версии энциклопедии на сайте WikiSource).

  http://www.newadvent.org/cathen/13278a.htm (эта статья в оцифрованной версии энциклопедии на католическом сайте).

  Ruthenians
  (Ruthenian and Russian: Rusin, plural Rusini)
  A Slavic people from Southern Russia, Galicia and Bukowina in Austria, and North-eastern Hungary. They are also called in Russian, Malorossiani, Little Russians (in allusion to their stature), and in the Hungarian dialect of their own language, Russniaks. They occupy in Russia the provinces or governments of Lublin (Poland), Volhynia, Podolia, Kieff, Tehernigoff, Kharkoff, and Poltava, in Russia, and number now about 18,000,000. In Austria they occupy the whole of Eastern Galicia and Bukowina, and in Hungary the northern and north-eastern counties of Hungary: Szepes, Saros, Abauj, Zemplin, Ung, Maramaros, and Bereg, and amount to about 4,500,000 more. The Ruthenians along the borderland of the ancient Kingdom of Poland and the present boundary separating Austria from Russia proper are also called Ukrainians (u, at or near, and krai, the border or land composing the border), from the Ukraine, comprising the vast steppes or plains of Southern Russia extending into Galicia. In the Austro-Hungarian Empire the Ruthenians are separated from one another by the Carpathian Mountains, which leave one division of them in Galicia and the other in Hungary. The Ruthenians or Little Russians in Russia and Bukowina belong to the Greek Orthodox Church, whilst those of Galicia and Hungary are Greek Catholics in unity with the Holy See. For this reason the word Ruthenian has been generally used to indicate those of the race who are Catholics, and Little Russian those who are Greek Orthodox, although the terms are usually considered as fairly interchangeable. It must be remembered that in the Russian and Ruthenian languages (unlike in English) there are two words which are often indiscriminately translated as Russia, but which have quite different meanings. One is Russ, which is the generic word denoting an abstract fatherland and all who speak a Russo-Slavic tongue, who are of Russo-Slavic race and who profess the Greek-Slavonic Rite; it is of wide and comprehensive meaning. The other word is Rossia, which is a word of restricted meaning and refers only to the actual Russian Empire and its subjects, as constituted today. The former word Russ may be applied to a land or people very much as our own word „Anglo-Saxon” is to English or Americans. It not only includes those who live in the Russian Empire, but millions outside of it, who are of similar race or kin, but who are not politically, religiously, or governmentally united with those within the empire. From the word Russ we get the derivative Russky, which may therefore be translated in English as „Ruthenian” as well as „Russian”, since it is older than the present Russian Empire. From Rossia we have the derivative Rossiisky, which can never be translated otherwise than by „Russian”, pertaining to or a native of the Russian Empire. Indeed the word „Ruthene” or „Ruthenian” seems to have been an attempt to put the word Rusin into a Latinized form, and the medieval Latin word Ruthenia was often used as a term for Russia itself before it grew so great as it is today.

  The name Ruthenian (Rutheni) is found for the first time in the old Polish annalist, Martinus Gallus, who wrote towards the end of the eleventh and the beginning of the twelfth century; he uses this name as one already well known. The Danish historian, Saxo Grammaticus (1203), also uses it to describe the Slavs living near the Baltic Sea. These Slavs were already converted to Christianity and the name was probably used to distinguish them from the pagans. The term Ruthenian was well known in the eleventh century and its origin seems to be considerably older. It is said to have really originated in the southern part of Gaul in the time of Charlemagne. When the Huns overran Europe in the fifth century, they subdued the Slavic tribes with whom they came in contact and made them a part of their victorious army. Under Attila’s leadership they pressed still farther west, devastating everything in their path, and penetrated into Northern Italy and the south-eastern part of Gaul. In the great battle at Cha^lons the Christian armies overcame them; a portion of the Huns’ forces was slaughtered, but other portions were divided and scattered in small detachments throughout the country, and the greater part of these were the Slavs who had been made captive and forced to join the army. After the death of Charlemagne they had settled largely throughout the land, and their names are still retained in various Latin names of places, as Rouerge (Provincia Ruthenorum), Rodez (Segdunum Rutheni), and Auvergne (Augusta Ruthenorum). As these Slavic tribes furnished the name for the Latin writers of Italy and France, this same word was also used later in describing them in their native land, where descriptions came to be written by western writers who first came in contact with them. Indeed the word „Ruthenian” is considerably older than the word „Russian”, in describing Slavic nationality; for the term Russia (Rossia), indicating the political state and government, did not come into use until the fourteenth or fifteenth century.

  The Ruthenians may well claim to be the original Russians. Theirs was the land where Sts. Cyril and Methodius converted the Slavic peoples, and that land, with Kieff as the centre, became the starting point of Greco-Slavic Christianity, and for centuries that centre was the religious and political capital of the present Russia. Great Russia was then merely a conglomerate, of Swedish, Finnish, and Slavic tribes, and although it has since become great and has subdued its weaker brethren, it does not represent the historic race as does the Ruthenian in the south. They were never so thoroughly under the rule of the conquering Tatar as the Great Russians of Moscow, Vladimir, and Kazan. Besides, Little Russia was separated from Great Russia and was for nearly five centuries subject to Poland and Lithuania. Yet Great Russia has become in Russia the norm of Russian nationality, and has succeeded largely in suppressing and arresting the development of the Little Russians within the empire. It is no wonder that the old dreams of Mazeppa, Chmielnicki, and Shevchenko of Little Russia, independent both of Russia and Poland, have found a lodgment in the hearts of the Southern Russians; the same feeling has gained ground among the Ruthenians of Galicia and Hungary, surrounded as they are by the German, Polish, and Hungarian peoples. However, the milder and more equitable rule of Austria-Hungary has prevented direct political agitation, although there is occasional trouble. The resultant of such forces among the Ruthenians of Galicia and Hungary has been the formation of political parties, which they have brought to America with them. These may be divided into three large groups: the Ukraintzi, those who believe in and foster the development of the Ruthenians along their own lines, quite independent of Russia, the Poles or the Germans, and who actually look forward to the independence of Little Russia, almost analogous to the Home Rulers of Ireland; the Moscophiles, those who look to present Russia as the norm of the Russo-Slavic race and who are partisans of Panslavism; these may be likened to the Unionists of Ireland, in order to round out the comparison; the Ugro-Russki, Hungarian Ruthenians, who while objecting to Hungary, and particular phases of Hungarian rule, have no idea of losing their own peculiar nationality by taking present Russia as their standard; they hold themselves aloof from both the other parties, the ideas of the Ukraintzi being particularly distasteful to them. (See GREEK CATHOLICS IN AMERICA.) In Russia all political agitation for Little Russia and for Little Russian customs and peculiarities is prohibited; it is only since 1905 that newspapers and other publications in the Little Russian language have been permitted. It was Little Russia which united with the Holy See in 1595, in the great reunion of the Greek Church; and it was in Little Russia where the pressure of the Russian Government was brought to bear in 1795, 1839, and 1875, whereby the Greek Catholics of Little Russia were utterly wiped out and some 7,000,000 of the Uniats there were compelled, partly by force and partly by deception, to become part of the Greek Orthodox Church.

  In some indefinable manner the Ruthenian or Little Russian speech is considered as leading away from Russian unity, whether of State or Church; the prompt return of a quarter of a million of Little Russians to Catholicism in 1905-06, at the time of the decree of toleration, perhaps lends countenance to the belief in Russian minds. The Ruthenian language is very close to the Russian and both are descendants of the ancient Slavonic tongue which is still used in the Mass and in the liturgical books. The Ruthenian, however, in the form of its words, is much nearer the Church Slavonic than the modern Russian language is. Still it does not differ much from the modern Russian or the so-called Great Russian language; it bears somewhat the same relation to the latter as the Lowland Scotch does to English or the Plattdeutsch to German. The Ruthenians in Austria-Hungary and the Little Russians in Russia use the Russian [Cyrillic –Ed.] alphabet and write their language in almost the same orthography as the Great Russian, but in many cases they pronounce it differently. It is almost like the case of an Englishman and a Frenchman who write the word science exactly alike, but each pronounces it in a different manner. Many words are unlike in Ruthenian and Russian, for example, bachiti, to see, in Ruthenian, becomes videt in Russian; pershy, first, in Ruthenian, is pervy in Russian. All this tends to differentiate the two languages, or extreme dialects, as they might be called. In late years a recession of the Russian alphabet in Galicia and Bukowina has provoked much dissension. For the purpose of more closely accommodating the Russian alphabet to the Ruthenian, they added two new letters and rejected three old ones, then spelled all the Ruthenian or Little Russian words exactly as they are pronounced. This „phonetic” alphabet differentiates the Ruthenian more than ever from the Russian. It has divided Ruthenian writers into two great camps: the „etymological”, which retains the old system of spelling, and the „phonetic”, which advocates the new system. It has even been made a basis of political action, and the phonetic system of orthography is still strongly opposed, partly because it was an Austrian governmental measure and partly because it is regarded as an effort to detach the Ruthenians from the rest of the Russian race and in a measure to Polonize them. The phonetic system of writing has never been adopted among the Hungarian Ruthenians, and it is only within the last two or three years that anyone has dared to use it in Little Russian publications issued in the Russian Empire. Yet in many parts of Hungary the Ruthenian language is printed in Roman letters so as to reach those who are not acquainted with the Russian alphabet. The language question has led to many debates in the Austrian parliament and has been taken up by many Ruthenian magazines and reviews. The Ruthenians have also brought their language and political difficulties with them to America (see GREEK CATHOLICS IN AMERICA: Ruthenian Greek Catholics), where they encounter them as obstacles to racial progress. Not only in history but in literature have the Ruthenians or Little Russians held an honourable place. Their chief city, Kieff, was the capital of the country before Moscow was founded in the middle of the twelfth century. A portion of them led the wild, stirring life of the Cossacks, painted in Gogol’s romance of „Taras Bulba”; their revolt under Chmielnicki in 1648 is pictured by Sienkiewicz in his historical romance „With Fire and Sword”; that of half a century later under Mazeppa is made known to most of us by Byron’s verse. They had free printing presses for secular as well as religious literature in the sixteenth century; still many of their best writers, such as Gogol, have used the Great Russian language even when their themes were Little Russian, just as so much of the text of Scott’s Scotch novels is pure English. The Ruthenian language, however, has been employed by authors of international repute, the greatest of whom is the poet Shevehenko. Other authors of widening reputation have followed in the present century, and some like Gowda have transferred their literary efforts to American soil.

  The Ruthenian Greek Catholic Church in Austria-Hungary is represented by one province in Galicia, Austria, and three dioceses in Hungary. The former is composed of the Greek Archdiocese of Lemberg with the two subordinate dioceses of Przemysl and Stanislau. In Hungary there are the separate dioceses of Eperies and Munka’cs in the north and the Diocese of Kreutz (Crisium, Krizevac) in the south. These northern two are subject to the Latin Archbishop of Gran, and the southern one to the Latin Archbishop of Agram. The Ruthenian immigration to America comes almost wholly from these dioceses, and their efforts and progress in solidly establishing themselves in the United States and Canada have been described. They have built many fine and flourishing churches, have established schools and now have a bishop here of their own rite (see GREEK CATHOLICS IN AMERICA). Some of them are becoming wealthy, and in some places in Pennsylvania are reckoned as a factor in American politics. Nevertheless, they have been subjected in America to strenuous proselyting, both on the part of the Russian Orthodox mission churches, which preach Panslavism in its most alluring forms, and which are at times bitterly hostile to Catholicism (see GREEK ORTHODOX CHURCH IN AMERICA, under Russian Orthodox), and on the part of various Protestant missionary activities, which have succeeded in establishing in many localities „independent” Ruthenian communities apparently practising the Greek Rite in connexion with the Presbyterian, Baptist, and other churches. Much has been effected by both proselyting parties because of a lack of a suitable Ruthenian Catholic press and literature, and of sufficient priests. For instance, there is a Protestant catechism using the name of the Catholic Church and teaching the seven sacraments, and there are Protestant so-called evangelical missionaries who use vestments, candles, censers, crucifixes, and holy water, with apparently all the Greek Catholic ritual, having even the official Greek Catholic mass-books on the altar. The Russian Orthodox clergy find the task even easier, for they appeal to the Slavic national feeling and adopt the usual religious practices of the Greek Catholic clergy, and are thus enabled to win over many an immigrant by offering sympathy in a strange land.
  Sources
  HRUSZEWSKI, Gesch. des Ukrainischen (Ruthenischen) Volkes (Leipzig, 1906); ROMANCZUK, Die Ruthenen u. ihre Gegner in Galizien, (Vienna, 1902); JANDAUREK, Das Königreich Galizien u. Lodomeriem, u. das Herzogthum Bukowina (Vienna, 1884); PELESZ, Gesch. der Union, I (Vienna, 1878); SEMBRATOWICZ, Das Zarenthum im Kampfe mit der Civilisation (Vienna, 1905); FRANZOS, Aus Halb-Asien; Culturbilder aus Galizien, der Bukowina u. Süd Russland (Berlin, 1878); Charities, XIII (New York, Dec., 1904); The Messenger, XLII, Sept.-Dec. (New York, 1904); GRUSHEVSKY, Istoria Ukraini-Rusi (Lemberg, 1904-11).
  About this page
  APA citation. Shipman, A. (1912). Ruthenians. In The Catholic Encyclopedia. New York: Robert Appleton Company. Retrieved April 27, 2014 from New Advent: http://www.newadvent.org/cathen/13278a.htm

  Polubione przez 4 ludzi

 6. Oglądam kanał Rossja 24 teraz, ciągle mówią o Donbasie, ja co prawda nie rozumiem po rosyjsku, ale widać ,że ta sprawa jest w Rosji szeroko komentowana, zobaczymy co się z tego urodzi w najbliższych dniach.
  Na RT leci film dokumentalny, chyba tez o Donbasie.

  Polubione przez 4 ludzi

  • A w necie wszyscy powtarzaja słowa Pieskowa co dawałem wyżej że „Prezydent Putin może skorzystać z konstytucyjnych uprawnień i wprowadzić rosyjską armię w dowolne miejsce świata” – moje wolne tłumaczenie sensu…
   http://rus-ivolga.ru/2005-peskov-otvetil-na-vopros-o-primenenii-sily-na-ukraine.html
   W powyzszym linku najlepiej jest to ujete:
   Cytuję

   „Президент может воспользоваться любым своим конституционным правом, это его право”, — подчеркнул пресс-секретарь Владимира Путина Дмитрий Песков в ответ на вопрос о запросе у Совета Федерации разрешения на использовании армии России на Украине.

   Но, по словам пресс-секретаря главы российского государства, в сложившейся сложной ситуации на юго-востоке Украины важно избегать провоцирующих действий, шагов, которые спровоцируют эскалацию напряженности. При этом Дмитрий Песков подчеркнул, что, к сожалению, дефицита провокационных действий со стороны Киева в такой ситуации не наблюдается.

   „Главным образом сейчас надо сконцентрироваться на выполнении минских договоренностей. Именно этого в Москве ожидают больше всего”, — цитирует Дмитрия Пескова ТАСС.

   Вопрос об использовании российской армии за рубежом был задан Дмитрию Пескову в связи с принятым Верховной радой Украины 4 июня 2015 года законом, который разрешает привлекать иностранный военный контингент к поддержанию „мира и безопасности” на Украине.

   „А как это связано?” – сам поинтересовался у журналистов Дмитрий Песков.

   Президент Украины Петр Порошенко заявил, что Украина имеет право обратиться в Совет Безопасности ООН по поводу ввода миротворцев для установления мира в стране, а также в середине марта представительство Украины при Евросоюзе официально передало руководству европейских структур обращение к Совету ЕС с просьбой о введении миротворцев на восток страны.

   Ранее Петр Порошенко заявил, что на Украине „находится 14 российских боевых батальонных тактических групп численностью более 9 тысяч военнослужащих”. В ежегодном послании к Верховной раде он отметил, что концентрация российских военных вдоль границы с Украиной в полтора раза превышает численность 2014 года.

   На Украине нет ни „регулярных российских войск”, ни „боевых тактических групп”, сообщил официальный представитель Минобороны России Игорь Конашенков сайту Вести.ru, таким образом ответив на послание к Верховной раде украинского президента Петра Порошенко.

   „Рекомендуем учесть это штатным кобзарям, чтобы не выставлять в следующий раз своего руководителя на посмешище, — заявил Конашенков. — Мы прекрасно понимаем, что без упоминания о якобы присутствии на юго-востоке „регулярных российских войск” все сегодняшнее послание Раде превратилось бы в унылое зачитывание оправданий несбывшихся надежд и фантасмагорию радужных перспектив”.

   Ранее спикер Совета Федерации Валентина Матвиенко обратилась к сенаторам с просьбой „далеко не отлучаться” и „быть на связи”. С Украиной эта просьба Валентины Матвиенко никак не связана.

   Спикер Совета Федерации подчеркнула, что с учетом графика работы Госдумы может появиться необходимость провести дополнительное заседание верхней палаты российского парламента.

   „Если такое решение будет принято, мы своевременно вас проинформируем, — цитирует обращение Валентины Матвиенко. — В случае принятия Госдумой большого количества законов, этот объем может быть разнесен на два заседания”.

   Polubione przez 3 ludzi

   • 😦 Pan Prezydent Putin wie co ma robić, na pewno podejmie decyzję słuszną i konieczną jeśli przyjdzie taka potrzeba. Przed momentem zawiesił mi się net i cały mój długi komentarz poszedł w ……. 😦 , ale może to lepiej, był trochę zbyt emocjonalny.

    Życzę państwu spokojnej nocy. Trzeba iść spać, komp mi się tak wiesza. 😡

    Dobranoc państwu.

    Polubione przez 4 ludzi

     • Nie wiem czy cyber – smutni ale 3 trojany na dysku były, całe przedpołudnie stawiałem kompa do pionu, teraz idzie doskonale. 🙂 popołudnie poza domem, właśnie się zabieram za dzisiejszy wstępniak Szefa i państwa komentarze. Jestem trochę w lesie.

      Polubione przez 1 osoba

 7. .https://youtu.be/wyXuQsWDZaw Znów ekipa tv wpadła pod ostrzał…

  Jedna strona medalu: http://ria.ru/world/20150604/1068253433.html
  Amerykański analityk prorokuje ze na razie nie wróci przyjaźń pomiedzy NATO i Rosją i trzeba stworzyć „strefe buforową” z udziałem Białorusi, Krainy, Gruzji i Azerbejdżanu. W takiej strefie buforowej nie będzie obcych wojsk, a kraje te nie będą mogły wchodzić w sojusze…

  Druga strona medalu czyli jeden z wariantów zdarzeń o którym wyżej – Wierchowna zgodziła się na wejscie obcych wojsk (NATO i UE) na teren Krainy. Rozin: Рада разрешила войскам НАТО и ЕС войти на Украину. Киев подписал соглашения на поставки оружия с 11 странами. По факту, происходит легализация уже имеющегося военторга и подготовливается почва для дальнейшего его наращивания в рамках ужесточающейся линии США в отношении России. При этом имеющееся разрешение на ввод иностранных войск под видом миротворцев в целом зеркально разрешению Совфеда РФ на использование войск за пределами России.

  В Госдуме уже пообещали „жесткую реакцию”на случай возможного ввода войск НАТО на Украину. Стоит так же напомнить, что еще в прошлом году, некоторые считали подобные сценарии пугалками, так как „ну не может НАТО войти на Украину”, а на деле, помимо негласного участия США в идущей войне, сейчас НАТО получило легальную возможность вводить войска на Украину прикрываясь официально полученным разрешением, которое выдало признанная Россией киевская хунта. Касательно вопросов на тему, что же такого готовит Совфед, то пока никаких достоверных данных о том, что же там собираются принять – лично у меня нет.
  Борис Рожин

  Polubione przez 4 ludzi

 8. .https://youtu.be/9UeZ_lrWwKY O mozliwych prowokacjach Kijowa i Faszyngtona

  .https://youtu.be/lAoHk6dY-5s Mocne!

  Pan Iszczenko o aktualnej sytuacji .https://youtu.be/q3E78pg917o

  „Rosja zareaguje w ostry sposób na wprowadzenie wojsk NATO na teren u-Krainy” https://vk.com/feed?w=wall-80358406_16378

  Matt Lee w działaniu! 🙂 .https://youtu.be/xj40YCcvNUU

  Sławianoserbsk w ogniu .https://youtu.be/6TBLz8VbL3E

  O tym jak u-kraińskie „gienierały” staja się milionerami https://vk.com/feed?w=wall-80358406_16375

  O tym jak kontruderzenie Opołczeńców w Marjince znieszczyło piekne plany USA https://vk.com/feed?w=wall262229178_1703

  Cariow: „Smierć w imie samnkcji” – o rozpoczęciu wojny http://svpressa.ru/politic/article/124202/

  Народная Дружина Одессы (Антимайдан)
  Сейчас на Донбассе очень шумно. Донецк снова под обстрелом.
  В ЛНР идут бои.
  Укры теряют много техники и личного состава.
  Отключили в Донецке МТС. Воды нет!
  Минск-2 давай до свидания!!!
  Трофеи армии Новоросси, что оставили укры, которые обстреливали жилые кварталы городов Донбасса.

  Krótko mówiąc wszędzie wojna!
  Alegoria bez kropki:

  Polubione przez 3 ludzi

 9. .https://youtu.be/D6WOWQYrCIM Telmanowo dzisiaj

  .https://youtu.be/ukaHQbQXNrs Бойцы армии ДНР подавили огневые точки укр. военных

  .https://youtu.be/_V7gg2IqMMQ Szirokino: po prostu przezyć…

  Ewolucja .https://pp.vk.me/c621217/v621217945/231d/Pk5O9f3AXUI.jpg

  Rosjanin – mój brat
  .https://pp.vk.me/c627131/v627131424/46ff/xd1Lcjh67Aw.jpg

  Zapis dziś opublikowany z dnia 20.08.2014 .https://youtu.be/3xtPFAJSf94
  Видео опубликовано 4 июня, однако в подписи сказано, что крушение произошло 20 августа 2014 года. По сообщениям спикера СНБО Андрея Лысенко, в тот день были сбиты истребитель Су-25 и два вертолета, предположительно Ми-24 и Ми-26.
  Судя по видео, вертолет летел на предельно низкой высоте: очевидно, чтобы избежать обнаружения средствами ПВО ополченцев. Однако ему это не удалось. На кадрах видно, как вертолет подбивает ракета, и он падает на землю.

  Kronika dzisiejszego dnia http://voicesevas.ru/news/14498-hronika-voennyh-sobytiy-v-novorossii-za-04062015.html

  .https://pp.vk.me/c622122/v622122713/30f16/dbIQcHCO9io.jpg
  Widzisz jak skaczą?

  Z taka młodzieżą można widzieć przyszłość! .https://youtu.be/gEQxoex3rQg

  Marjinka – pojedynek snajperów .https://youtu.be/eSok4WWRjB0

  Donieck wieczorem dzisiaj .https://youtu.be/Z-u1n3U9OVY

  .https://youtu.be/4fZUPmsxWfg W studiu u Sołowiowa…

  .https://pp.vk.me/c625130/v625130962/256ac/r6eURvm-pmE.jpg

  Донецк – столица ДНР. Сражающийся Донбасс✔
  сегодня в 0:22
  4 июня, 2015 – 23:38
  Как сообщил источник в Минобороны ДНР, около часа назад укронацисты открыли массированный огонь по позициям ополчения в районе н.п. Раздольное, применив РСЗО „Град”. По словам одного из командиров подразделений, „нас равняют с землей”. Еще один источник в Минобороны ДНР передает с места событий: „У нас жара начинается жестокая. Удар „Града” по Раздольному. Под ударом арты сейчас Белая Каменка и Новая и Старая Ласпа. Выводят танки на нас. Видим 8 штук и ведем борьбу. А так до 40 их тут. Нет помощи, нет сил долго держать. Похоже, планируют через нас прорыв. На Раздольное-Комсомольское и, возможно, Старобешево”.
  http://novorossia.su/ru/node/19321

  Analiza Jurija Seliwanowa http://rusvesna.su/recent_opinions/1433421028

  Na koniec dnia – dzici śpia – więc zdradzam w jakich miastach Rosji najwięcej sie pije http://ria.ru/society/20150604/1068211496.html

  DOBRANOC!

  Polubione przez 3 ludzi

 10. Witam z rana i zanim Szef cos nie wrzuci – podrzucam kilka nówek:

  Новое – Беспилотник Грэма (#1) – Донецк, рубеж

  .https://www.youtube.com/watch?v=A9MYNv5iRCg

  .https://youtu.be/Ds9j9UCCJao Graham i jego dron nad Marjinką
  Грэм Филлипс взял интервью у ополченца, участвовавшего в штурме Марьинки
  — Марьинка: что произошло вчера? Я только что вернулся из интересного задания-поездке по западному рубежу Донецка. Пять с половиной часов нас обстреливали, останавливаясь на короткие перерывы.
  Моя информация: сейчас — район Путиловка под обстрелом. Буду стараться узнать больше. Оккупанты увеличили интенсивность обстрела Аэропорта, „Метро” и Путиловки. Усиливается бой под Спартаком.

  Marjinka:
  .https://youtu.be/j5VxwLTsNuM
  .https://youtu.be/DMpFb8wwwwE

  Islamscy terroryści na u-Krainie? http://naspravdi.info/analitic/917

  Pociąg numer ZERO .http://vegchel.ru/index.php?newsid=9611 (Rosja zakończyła prace nad kolejową wyrzutnią rakiet balistycznych)

  Aleksiej Panin zwraca się do Rzeźnika Krainy: .https://youtu.be/mea0zgN-jD0

  Mieszkańcy bronią swojego Dzierżyńskiego http://dnr24.com/main/9719-v-kolybeli-upa-celoe-selo-vosstalo-protiv-snosa-pamyatnika-dzerzhinskomu-nam-by-takogo-prezidenta.html

  Przedpołudniowa porcja pana Anatola Sz.

  .https://www.youtube.com/watch?v=BBr2B9jVt6Q Россияне и гречка

  .https://www.youtube.com/watch?v=LrazoO543tA Порошенко – лучший оратор всех времен

  .https://www.youtube.com/watch?v=xeThlu52Gw8 Донецк обстрелянный

  .https://www.youtube.com/watch?v=xippxkvxW0I Посольство США. Киев. 3 июня.

  .https://youtu.be/rm2V1JHMsks Фонд помощи Новороссии передал жителям Луганска адресные посылки, собранные Эстонской общественной организацией Добросвет.

  Pakiet poranny:
  https://vk.com/feed?w=wall303927153_918
  1.Массовые беспорядки на Олимпийском после финала Кубка Украины
  2.Взрывная Хуцпа 22.02.2015 Харьков Часть 1 (цензурная версия)
  3.Алик Ветров: про „Одессита Мишку”. Вести с Киселевым (04.06.2015)
  4.Ситуация в Донецке возле Марьинки вчера ночью
  5.Ситуация рядом и в Марьинке вчера
  6.Пригороды Донецка подверглись новым обстрелам

  Polubione przez 5 ludzi

 11. .https://pp.vk.me/c628329/v628329178/4839/rCE1XdaxCJs.jpg Cyrk pojechał, zwierzęta się zostały… <<< to był mój komentarz… A ponizej sama prawda w stosownym komentarzu:
  .https://pp.vk.me/c628329/v628329178/4831/2IbVEnr7fZk.jpg

  Graham wrzucił właśnie: Graham Phillips
  Новое – Интервью с Анной Туф (Часть 1/2)
  .https://www.youtube.com/watch?v=8chgelOvsN8

  Graham Phillips
  Вскоре новое видео с сегодняшнего дня, часть 2 этого с Яной, уже популярным -Яна – 6 месяцев после убийства мужа (Часть 1/2)
  .https://www.youtube.com/watch?v=l1yaoS4t7E8

  Rosja jest strasznie zacofana bo uzywaja wciaz Windy numer XP!!!!
  .https://pp.vk.me/c7011/v7011690/1acd2/nD8lAuPWbqg.jpg

  Polubione przez 4 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.