Wojna domowa na Ukrainie 10.06.2015r.- 111 dzień od nowego rozejmu.


Ostrzelane wczoraj przez ukraińską artylerię pociskami zapalającymi osiedla Oktjabrskie w Doniecku.

„Ukraina prowadzi wojnę na dwóch frontach. Pierwszy z nich można zobaczyć w telewizji, znajduje się we wschodniej części kraju, gdzie tysiące rosyjskich żołnierzy zaangażowanych jest w zbrojną agresję przeciwko integralności terytorialnej Ukrainy, włączając w to nielegalną aneksję Krymu. Mniej widoczna, ale także istotna jest wojna przeciwko radzieckiej przeszłości i spuściźnie, które zatrzymały nas w rozwoju na tak wiele lat”– powiedział w wywiadzie dla amerykańskiej gazety „Washington Post” ukraiński premier Arsenij Jaceniuk.

Według ukraińskiego premiera rosyjski prezydent Władymir Putin chce przegranej Ukrainy, bo zdaje sobie sprawę, że demokratyczne idee są bardzo nośne i wolna Ukraina będzie dawała niepożądany przez rosyjskie władze przykład dla tamtejszego społeczeństwa, dlatego też:

„Rosyjska interwencja wojskowa jest próbą zapobieżenia tym zmianom i zmusza nas do dokonaniu wyboru między bezpieczeństwem a przeprowadzaniem reform”

Mimo to jak twierdzi Jaceniuk Ukraińcy są na tyle zjednoczeni, że mogą odrzucić taką możliwość wyboru, bo dla nich najważniejsze jest obecnie są reformy prowadzące ten kraj w kierunku rozwiniętego kraju demokratycznego:

” Wiemy, że jedyną drogą, aby odzyskać kontrolę nad naszą przyszłością, jest stworzenie nowoczesnego zachodniego społeczeństwa opartego na odpowiedzialnym rządzie, gospodarce wolnorynkowej i praworządności. Zamiast spowolnienia tempa zmian politycznych i gospodarczych, chcemy ich przyspieszenia”

Jaceniuk jako dowód determinacji stanowiska kijowskich władz podał, że wiele reform, wyznaczających właściwy kierunek działań na przyszłość, zostało już wdrożonych, np. wprowadzano dyscyplinę budżetową oraz rozpoczęto na pełną skalę proces deregulacji gospodarki, co ma na celu zmniejszenie biurokracji, która to hamuje rozwój przedsiębiorczości i umożliwia korupcję.

Jak z powyższego widać Jaceniuk nie powiedział nic nowego i nadal jak mantra pojawia się w jego narracji propagandowej wątek rosyjskiej agresji na Ukrainę, która jest przyczyną wielu nieszczęść dla tego kraju uniemożliwiając przeprowadzenie szybkich reform ukraińskiego państwa przybliżających go w ten sposób do standardów państw zachodniej demokracji.

Oczywiście ukraiński premier nie musi przy tym udowadniać, że całe zło wynika z rosyjskiej agresji na jego kraj, bo przecież to już jest tak oczywiste, co wynika z setki razy powtarzanego kłamstwa, że obecnie nie ma potrzeby tego udowadniać, wystarczy, że się o tym powie i wszyscy natychmiast wiedzą o co chodzi, bo to jest pewnik.

Po drugie, Jaceniuk wspomniał o deregulacji gospodarki, która to ma przyczynić się do zmniejszenia biurokracji hamującej przedsiębiorczość i umożliwiającej korupcję. Z pozoru ukraiński premier wygląda poważnie robiąc przy tym bardzo mądre miny, ale gdyby chociaż pofatygował się do Polski aby przyjrzeć się bliżej zasygnalizowanemu przez siebie problemowi, to by wiedział, że deregulacja gospodarki nie zmniejszyła w naszym kraju biurokracji a wręcz przeciwnie rozbuchała ją do ekstremalnego poziomu powodując przy tym gwałtowne zadłużenie państwa, podobnie jest z problemem korupcji, która rośnie zaś przedsiębiorczość równocześnie maleje.

Jednocześnie po ćwierćwieczu obowiązywania w naszym kraju ułomnej demokracji i gospodarki pseudorynkowej, nie rozwiązano żadnych problemów społecznych, a jedynie jeszcze zostały one drastycznie pogłębione, na co dowodem mogą być ostatnie dane GUS.

Otóż wg. danych GUS: 2,8 miliona naszych rodaków w 2014 roku żyło w skrajnym ubóstwie, zaś ich wydatki nie zapewniały minimum egzystencji. Natomiast w odniesieniu do tzw. ubóstwa relatywnego części naszego społeczeństwa, obejmuje ono 16,2% obywateli. To jest to prawdziwe oblicze sukcesu „demokratycznych” przemian naszej ojczyzny, która jakoby ma być „zieloną wyspą” nieustającego sukcesu osiągniętego jakby nie było na kredyt prowadząc w ten sposób kraj do absurdalnego zadłużenia.

Jeżeli więc społeczeństwo ukraińskie wymarzyło sobie taką świetlaną przyszłość, to zapraszamy do swojego grona, tylko jeszcze trzeba pamiętać o tym, że co roku Ukraińcy ze swoich pustych kieszeni będą musieli wysupłać po kilka miliardów dolarów i euro na wydatki zbrojeniowe aby w ten sposób zabezpieczyć wzorem Polski swą integralność terytorialną i oddalić widmo domniemanej agresji militarnej wydumanych wrogów.

Na tym kończąc ten wstęp przechodzę obecnie do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

Nadal trwa intensywny ostrzał prowadzony przez ukraińską artylerię na cele cywilne w Doniecku oraz innych miastach będących pod kontrolą powstańców.

I tak z kierunku miejscowości Piaski ukraińska artyleria ostrzelała w Doniecku osiedle Oktjabrskie, teren dworca kolejowego oraz leżącą na południowo-zachodnich obrzeżach wieś Łozową, gdzie m.in. na ulicy Wiktora Iskarowa został trafiony przez pocisk artyleryjski zbiornik z paliwem, wywołując jego pożar i niszcząc budynki przemysłowe. W wyniku tego ostrzału zostały poważnie uszkodzone cztery budynki wielorodzinne, w całości spłonęły zabudowania gospodarcze i dom jednorodzinny, dwa kolejne domy jednorodzinne zostały poważnie uszkodzone oraz uległo zniszczeniu lub uszkodzeniu kilka obiektów przemysłowych i użyteczności publicznej. Według wstępnych danych w wyniku wczorajszego ostrzału ukraińskiej artylerii dwie osoby cywilne zostały ranne:

Ostrzelany przedwczoraj dworzec kolejowy w Doniecku:

Ostrzelane osiedla Oktjabrkije:

Poza prowadzonym przez ukraińską artylerię ostrzałem dzielnic mieszkaniowych w Doniecku i na jego zachodnich i południowo-zachodnich przedmieściach prowadzone były również walki wspierane przez ostrzał ciężką artylerią atakującym z różnych kierunków ukraińskim wojskiem. Główne walki toczyły się w rejonie lotniska, gdzie powstańcy zostali zmuszeniu dla obrony swoich pozycji użyć czołgów oraz w rejonie miejscowości Piaski i Marinka, gdzie doszło do lokalnych potyczek z nacierającymi ukraińskimi oddziałami zbrojnymi, a także na północno-zachodnim przedpolu miejscowości Spartakus prowadząc tam do gwałtownych walk. Ostrzał ukraińskiej artylerii prowadzony był na teren lotniska, jego okolice oraz koło mostu Putiłowskiego.

Wczorajsze walki batalionu „Somalia” na donieckim lotnisku:

Poniżej mapa przedstawiająca obecny zasięg terenu będącego pod kontrolą sił powstańczych w rejonie miejscowości Marinka, gdzie pod ich kontrolą znajduje się klub jeździecki, szpital nr. 2 i szkoła:

http://voicesevas.cdnvideo.ru/img/c38b53ffc2159a35fa401db8de76e8a0.jpg

W późnych godzinach popołudniowych, około godziny 18:02, ukraińska artyleria z kierunku miejscowości Dzierżyńsk ostrzelała Gorłówkę. Ostrzał ten, z różnym natężeniem, trwał do późnych godzin nocnych. Około pierwszej w nocy ukraińska artyleria przeprowadziła również ostrzał leżących w pobliżu Gorłówki miejscowości oraz zachodnich obrzeży miasta, w tym dzielnicę Stroitieli. A więc z kierunku miejscowości Kodema ostrzeliwała ukraińska artyleria miejscowość Gołmowską, zaś z kierunku Szumów kopalnia nr. 6/7 i Kurganka:

Poniżej film przedstawiający skutki przedwczorajszego ostrzału przez ukraińską artylerię miejscowości Gorłówka:

W sumie- jak podano w dzisiejszym komunikacie Ministerstwa Obrony DRL- w dniu wczorajszym ukraińskie wojsko 41 razy naruszyło warunki zawieszenia broni, w tym 6 razy prowadząc ostrzał z czołgów, 4 razy przy pomocy opancerzonych wozów bojowych, jeden raz przy użyciu systemów przeciwpancernych, 4 razy przy użyciu granatników i innej broni ręcznej oraz 28 razy przy użyciu ciężkiej artylerii i moździerzy.

Ostrzelane zostały przez ukraińskie wojsko następujące miejscowości: Donieck (okolice lotniska, most Putiłowski, dzielnica Kijowska, osiedle Oktjabrskije oraz kopalnia „Oktjabrskija” i dworze kolejowy), Spartakus, Piaski, Gorłówka, Szirokino, Gołmowskoje, Ługańskoje i Nikołajewka.

W późnych godzinach nocnych około 03:10 godziny ukraińska artyleria za pomocą moździerzy kaliber 82 mm, różnych systemów rakietowych oraz broni ręcznej przeprowadziła z kierunku miejscowości Popasnaja ostrzał celów cywilnych i stanowisk obronnych sił powstańczych zlokalizowanych na zachodnich przedmieściach Pierwomajska. Powstańcy odpowiedzieli ogniem i do godzin rannych trwała tam bitwa:

Natomiast około godziny 23:20, w tym samym rejonie frontu ługańskiego, ukraińskie wojsko przeprowadziło z kierunku Swietłodarska ostrzał na miejscowość Korsun (przedmieście Jenakijewa). W wyniku tego ostrzału zginął jeden cywil, a dwóch innych zostało rannych.

Według danych przedstawionych wczoraj na konferencji prasowej przez przedstawiciela biura ONZ ds. Koordynacji Pomocy Humanitarnej Jensa Larka; w okresie od kwietnia ubiegłego roku do 3 czerwca tego roku w Donbasie zginęło 6454 cywilów, o czym oczywiście nasze media nie informują.

Na koniec kilka zdjęć:

Ostrzelany wczoraj przez ukraińską artylerię dom wielorodzinny przy Prospekcie Kremlowskim nr 41 A w Doniecku.

Ostrzelane wczoraj przez ukraińską artylerię dwa budynki wielorodzinne przy Prospekcie Kremlowskim nr. 23 i 25.

Ostrzelany wczoraj przez ukraińską artylerię pociskami zapalającymi dom jednorodzinny w osiedlu Oktjabrskim.

Skutki przedwczorajszego ostrzału przez ukraińską artylerię miejscowości Gorłówka.

I aktualnych filmów:

Pozdrawiam.

76 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 10.06.2015r.- 111 dzień od nowego rozejmu.

 1. Witam!
  Zapoznałem sie ze wszystkim co powyżej 🙂
  Dzięki! 🙂

  Zanim cos „podlinkuję” kilka „świezynek”…

  Ogólnie polecam dziś Obserwatora bo kilka „krakauerów” jest niezłych choć jak zawsze nie ze wszystkim zgadzam się z Autorem… Ale trzeba przyznac że informacje ma zawsze dobre i trzyma rękę na pulsie. Wnioski nie zawsze – według mnie – właściwe… Ale niech ktos pierwszy rzuci kamień…

  cały czas trwa bombardowanie, przykładowy zapis
  СВОДКА за 10.06.15 по арт-обстрелу Донецка по состоянию на 22:21
  КУЙБЫШЕВСКИЙ РАЙОН:
  – пр. Кремлевский, 3 – попадание в крышу, 5 этаж 3 подъезд, горели балконы и крыша
  – пр. Кремлевский, 7 – попадание в д/с №189 „Утро”
  – пр. Кремлевский, 12а – попадание на территорию ГБ №21
  – пр. Кремлевский, 37 или 39 – попадание возле дома
  – пр. Кремлевский, 41а – попадание в крышу, 2й подъезд
  – ул. Лузина, 5 – попадание в крышу
  КИЕВСКИЙ РАЙОН:
  – ул. 50 лет Украины, 38 – попадание во двор
  – ул. Крупской, 12, 14, 16, 18, 31 – попадание, возгорание четырех домов и хоз.постройки
  – попадания в промышленную зону в районе ул. Экономическая
  – пр. Киевский, 48 – около 5 утра попадание в печатный цех издательства „Донеччина”, пробита крыша и стена, снаряд не разорвался

  ВИДЕО. Итальянцы скандировали «Виват, Путин» и просили президента РФ спасти мир: http://ria.ru/tv_society/20150610/1069317673.html
  Bez kropki

  Jeszcze o wizycie w Watykanie. Chore? Prawdziwe? Skandaliczne!
  http://russian.rt.com/article/96773

  Polubione przez 6 ludzi

 2. Jutro udaję się w podróż , wiec przez najbliższe kilka dni( 4 ) , nie będziecie mieć możliwości czytania moich komentarzy. Na pewno was to cieszy, ale mam nadzieję , że choć trochę będzie wam mnie brakować. 🙂 😉
  Mam nadzieję , że w tym czasie będą nadchodzić dobre wiadomości z Donbasu. Trzymajcie się opołoczeńcy. 🙂
  Dobranoc państwu!

  Polubione przez 12 ludzi

 3. Oświadczenie Stonogi po aresztowaniu. Mocne, ale jeśli to co powiedział jest prawdą ,że przez 2 lata niewinnie siedział w więzieniu, wymiar sprawiedliwości zabił mu matkę ,a on sam jest chory na raka nadnercza…to nie dziwię się ,że nie bał się wizyty seryjnego samobójcy i opublikował te materiały.
  P.S wyciekły informacje dotyczące ustawek biznesowych, łamania konstytucji, ustalania wspólnej linii obrony w sprawach karnych, jak zepsuty i zdemoralizowany jest wymiar sprawiedliwości ,a przekaz medialny jest jak w tej przyspiewce…NIC SIĘ NIE STAŁO, POLACY NIC SIĘ NIE STAŁO. :/
  .https://youtu.be/mU2oCygecS8

  Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.