Wojna domowa na Ukrainie 19.06.2015r.- 120 dzień od nowego rozejmu.


Gdzieś pod Szirokino.

„Wstępna decyzja o przedłużeniu sankcji na kolejne pół roku i uzależnienie ich od realizacji porozumień z Mińska świadczy o tym, że zajmujemy bardzo jasne stanowisko wobec konieczności pomagania Ukrainie i wspierania jej oraz o tym, że UE ma takie same jasne stanowisko wobec konfliktu w Donbasie i na Krymie”– powiedział wczoraj podczas wizyty w Kijowie komisarz UE ds. polityki sąsiedztwa i negocjacji akcesyjnych, Johannes Hahn.

Hahn, który rozpoczął wczoraj dwudniową wizytę na Ukrainie, spotkał się z przewodniczącym parlamentu Wołodymyrem Hrojsmanem i prezydentem Petrem Poroszenką.
Na wspólnej konferencji prasowej z ukraińskim prezydentem komisarz powiedział, że decyzja o kontynuacji sankcji wobec Rosji związana jest z niewypełnianiem porozumień mińskich na rzecz rozwiązania konfliktu w Donbasie.
Komisarz obiecał również, że niebawem Ukraina otrzyma 600 mln euro w ramach pierwszej transzy pomocy, której ogólna wartość wynosi 1,8 mld euro oraz 70 mln euro  w celu zwiększania tam praworządności. Program wsparcia kredytem średnioterminowym przez UE ma pomóc Ukrainie w poprawie równowagi płatniczej i sytuacji budżetowej:
„Jestem przekonany, że w ciągu kilku tygodni będziemy w stanie przekazać Ukrainie pierwszą transzę w ramach tego pakietu pomocowego w kwocie 600 mln euro”

Jak widać mimo fiaska projektu „wolna Ukraina” władze UE nie ustępują- wbrew wszelkiej logice i zdrowemu rozsądkowi- w dążeniu do dalszego podtrzymywania przy życiu tego groźnego tworu, który nie tylko zagraża swoim własnym obywatelom, ale również stabilizacji w regionie, a nawet w szerszym ujęciu- globalnym.

Co obecnie tym sposobem chcą osiągnąć władze UE?
Chyba obecnie chodzi tylko o to aby podkreślać „europejską jedność” wobec rosyjskiej agresji, którą codziennie szantażuje się międzynarodową opinię publiczną?
Wyjaśnienie takiej nielogicznej postawy mogą być tylko dwa:
1.  UE brnąc dalej w tym szambie, nie chcą przyznać się, wbrew oczywistym faktom, do fiaska swojej polityki,
2.   Albo też celem UE jest dalsze eskalowanie konfliktu i w tym sensie należy rozumieć brak rozsądku w dalszym utrzymywaniu w stanie agonalnym tego poronionego projektu.
Jak sądzę, oba te czynniki odgrywają równorzędną rolę.
Tylko kiedy zacznie wygrywać rozsądek?
A teraz przechodzę jak co dzień do kolejnej relacji z wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

Wczoraj w nocy około godziny 20:55 z kierunku miejscowości Opytnoje i Piasków ukraińska ciężka artyleria rozpoczęła ostrzał osiedla Oktjabrskiego:

Około godzinę później, o 21:20 ukraińska artyleria z kierunku miejscowości Wodjanoje ostrzelała również dzielnicę Kijowską w Doniecku w wyniku czego przy ulicy Sacco i Vanzettiego została zabita jedna kobieta, są tam też znaczne straty materialne, ostrzał spowodował odcięcie dopływu energii elektrycznej i gazu. Jeden z pocisków spadł na lokalne targowisko powodując pożar. Ostrzelany został też teren kopalni „Zasiadki”:

Ostrzelana przez ukraińską artylerię ulica Czapajewa w Doniecku:

W nocy około 21:05 trwał również ostrzał prowadzony przez ukraińską artylerię, ze stanowisk ogniowych zlokalizowanych w rejonie kopalni „Jużnej” oraz miejscowości Szumy, na północno-zachodnie przedmieścia Gorłówki:

Około godziny 21:15 ukraińskie wojsko z rejonu miejscowości Piaski rozpoczęło ostrzał terenu lotniska, a tam stanowiska obronne sił powstańczych.

Donieckie lotnisko pod ostrzałem ukraińskiej artylerii:

Wczesnym wieczorem około godziny 17:20 rozpoczęły się walki na linii osiedli Marinka-Trudowskie. Walki w tym rejonie toczyły się do późnych godzin nocnych.

Powstańcze linie obronne w osiedlu  Trudowskim pod obstrzałem ukraińskiego wojska:

Wieczorem w Gorłówce zaczęły dobiegać odgłosy sporadycznie prowadzonej walki. Następnie w godzinach nocnych około 21:20  w południowo-zachodniej części Gorłówki doszło do walk z atakującymi tam ukraińskimi wojskami.

Rejon ługański:

W późnych godzinach wieczornych na wschodnich obrzeżach Ługańska doszło z nieznanych przyczyn do silnej eksplozji:

W okolicach Ługańska ukraińskie wojsko przy wsparciu ostrzałem ciężkiej artylerii próbowało atakować w rejonie miejscowości Sokolniki, Zołotoje  i punktu kontrolnego nr. 29. Ciągle od kilkunastu dni utrzymuje się tam duży napór ukraińskich wojsk, które usiłują w tym rejonie przerwać powstańcze linie obronne.

W wyniku walk w ciągu ostatniej doby ukraińskie wojsko poniosło następujące straty: 7 zabitych i 21 rannych, zniszczone dwa czołgi i jeden transporter opancerzony oraz ostrzelano z niewiadomym skutkiem pozycje ogniowe baterii moździerzy kaliber 120 i 82 mm.

Po stronie powstańców straty wynosiły: jeden zabity i 12 rannych. Nie są znane dotychczas straty w sprzęcie.

Wczoraj w Kijowie zostali aresztowani trzej sprawcy zabójstwa dziennikarza i pisarza Olesia Buzyny. Jednym z zatrzymanych jest były członek gwardii narodowej „Kijów-2”, Andrij Medwedko. Według informacji przekazanych podczas wczorajszego briefingu dla prasy ministra MSW Awakowa, zastrzegł on, że resort posiada niezbite dowody na udział Medwedki w tym zabójstwie. Wcześniej jeden z ukraińskich „ekspertów” od wszystkiego Heraszczenko rozpowszechniał plotki, że za śmiercią Buzyny stały rosyjskie służby specjalne:

Minister MSW Arsen Awakow podpisał wczoraj rozkaz rozwiązania batalionu „Tornado”:

Członkowie formacji „Tornado” ostrzelali wczoraj drona należącego do ukraińskiego MSW:

Przypomnę, że w dniu wczorajszym ośmiu członków ukraińskiej formacji „Tornado”- w tym jej dowódca- zostali wczoraj aresztowani w Kijowie na wniosek naczelnej prokuratury wojskowej. Powodem aresztowania jest podejrzenie o dokonanie przez członków tych formacji ponad stu zabójstw, prawie dwustu gwałtów, nielegalne więzienie cywilów, licznych kradzieży i korupcję:

Wczoraj też ukraiński parlament zdymisjonował szefa Służby Bezpieczeństwa Ukrainy, Wałentyna Naływaczenkę, wypełniając w ten sposób wolę prezydenta Perta Poroszenki.

Zdaniem komentatorów formalną przyczyną zwolnienia Naływajczenki jest niezadowolenie prezydenta z braku widocznych efektów walki z korupcją i przemytem. Wśród przyczyn nieformalnych wymienia się m.in. związki szefa SBU z grupą oligarchy Dmytra Firtasza:

„Byłoby błędem myślenie, iż powodem usunięcia szefa SBU jest walka z oligarchami, choć Firtasz odebrał atak na Naływajczenkę jako próbę pozbawienia go wpływów. Tak naprawdę chodzi tu wyłącznie o dążenie Poroszenki do umieszczenia na kluczowych stanowiskach lojalnych wobec niego ludzi” – uważa publicystka gazety internetowej „Ukrainska Prawda”, Marija Żartowska.

W 2014 roku Naływajczenko otrzymał stanowisko w SBU z kwoty partii Udar mera Kijowa Witalija Kliczki, z ramienia której zasiadał wówczas w Radzie Najwyższej. Kliczko zapowiedział w poniedziałek, że jego partia „Udar” nie poprze wniosku o zwolnienie Naływajczenki, jednak ostatecznie przeciwko głosowało tylko kilku członków ugrupowania.

W mediach pojawiają się spekulacje, że „Udar” zgodził się na usunięcie Naływajczenki w zamian za obietnicę, że wybory mera Kijowa zostaną przeprowadzone w jednej turze, co daje Kliczce szanse na pozostanie na tym stanowisku.

Z przyczyn pijaństwa i nadużywania narkotyków oraz różnych chorób psychicznych wśród ukraińskich żołnierzy dochodzi coraz częściej w strefie frontowej do tragicznych w skutkach incydentów. I tak wczoraj w rejonie miejscowości Słowiańsk ukraiński żołnierz otworzył ogień do swoich kolegów, w efekcie czterech z nich zostało zabitych, a dwóch rannych. Inny incydent miał miejsce podczas warty w jednostce powietrznodesantowej, gdzie żołnierz ostrzelał z karabinu maszynowego grupę towarzyszy broni zabijając trzech i raniąc kolejnych dwóch. Sam również został zabity.

Na koniec kilka zdjęć:

Donbas obecnie.

Ługańsk- transporter opancerzony uszkodził fasadę kawiarni.

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

Pozdrawiam.

Reklamy

103 uwagi do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 19.06.2015r.- 120 dzień od nowego rozejmu.

 1. Mądre słowa papieża Franciszka, nieprzypadkowo krytykowanego przez tych polskich arcykatolików. (Terlikowski, Ziemkiewicz, Sakiewicz i spółka) którym się wydaje że mają bezpośredni kontakt z Panem Bogiem a w rzeczywistości dostają polecenia zgoła z innego kierunku 🙂

  „Możni tego świata nie są zdolni do tego, by znaleźć rozwiązania w obliczu straszliwych cierpień na Bliskim Wschodzie i prześladowań chrześcijan”

  „Patriarcha Antiochii w Syrii Ignacy Efrem II oświadczył zaś: – Tak zwana arabska wiosna przyniosła nam śmierć, zniszczenie i chaos”

  http://fakty.interia.pl/swiat/news-papiez-franciszek-ilez-bolu-ile-niewinnych-ofiar,nId,1838677

  Polubione przez 7 ludzi

 2. Coś z Łoneta z cyklu „jakie te ruskie są złe”
  Rosja: przedstawiciel Patriarchatu Moskiewskiego liczy na rychły wybuch nowej wojny
  http://wiadomosci.onet.pl/swiat/rosja-przedstawiciel-patriarchatu-moskiewskiego-liczy-na-rychly-wybuch-nowej-wojny/mynfgl

  W końcówce przekazu jest takie coś:
  „Warto podkreślić, że ustawodawstwo rosyjskie przewiduje karę do 5 lat więzienia za podżeganie bądź nawoływanie do wojny z wykorzystywaniem do tego środków przekazu.”

  A jak to wygląda w polskim prawodawstwie? Podobnie.
  Więc mam pytanie, dlaczego dziennikarze, politycy (nie (p)osły – bo ci są chorzy na immunitet) , „naukawcy” ze szkół Wiedzy Tajemnej itp. jeszcze nie siedzą?

  Polubione przez 8 ludzi

 3. Witam…
  Było, ale zawsze warto a czasem trzeba przypominać
  .https://youtu.be/gJ5NoqIc5yY

  Doskoczyłem właśnie do klawiatury i tylko oczami przeleciałem poprzednie wpisy ale na pomiziańcu sporo ciekawych rzeczy widziałem, mam nadzieję że to teraz znajdę, zapodam i nie powtórzę z tym co Państwo juz linkowaliście….

  .https://youtu.be/hexYIuOl_yo 30 minut z generałem Iwaszowem o geopolityce: Bliski Wschód i Syria. Nie wiem czy juz tego odcinka nie dawałem…

  Krótki tekst o tym że junta równa z ziemią przemysł metalurgiczny – prawdziwy fundament gospodarki https://vk.com/feed?w=wall-3108310_229602

  Podobno „trolling” od Rogozina… 🙂
  .https://pp.vk.me/c543102/v543102352/b8df/-HHXp2dh10M.jpg

  Banderowskie ścierwa z bandy „Tornado” d. „Szachtiorsk” przystraszyli się i proszą zmiłowanie. Jakbym z „Wilczych ech” słyszał „Pane pomyłuj, Pane…”
  https://vk.com/feed?w=wall263921143_17921

  Właśnie w moje oczy wpadła informacja nowa o przelocie samolotu TU-2014R służącego dowywiadu elektronicznego. Na podstawie tej mapki co załączam sa wysnuwane wnioski że lot miał na celu sprawdzenie połozenia kompleków S300 jakie podobno banderowcy rozmieścili między Odessą a Naddniestrzem. Dodam że jak trafie na właściwy link potwierdzający to podlinkuje info że Białoruś się pochwaliła że dostała „nowe S300 od przyjaciół Rosjan” oraz że „zostaja własnie rozmieszczane nad granica z UPAdłą Ruiną”
  https://vk.com/feed?w=wall-8279762_814148
  .https://pp.vk.me/c625128/v625128060/3288b/V1rlPvpql1k.jpg
  .https://pp.vk.me/c625128/v625128060/32883/njs496eHQPU.jpg

  Do Adalbertowego zdjęcia o zalanych okopach dorzucam jeszcze dwie fotki .https://cs7055.vk.me/c7008/v7008332/28567/4JA_zO5gUpM.jpg
  .https://cs7055.vk.me/c7008/v7008332/2856e/uz5TMMDVNe4.jpg

  Przyroda zalewa nie tylko Mariupol czy Szirokino. Dniepropietrowsk tez pod wodą! Może z okazji przylotu tam Mc Caina? Według namiestnika-ambasadora Saatanów Zjednoczonych Pajett’a pan MC odwiedził banderowskie ścierwa co się zowią „Dniepr-1”. Co im przywiózł w podarunku nie piszą!
  PS Dniepr-1 NA RAZIE nie jest zamieszany ani obwiniany w morderstwa, ale po wizycie… kto wie? http://naspravdi.info/dnepropetrovsk/1157

  Kościół Katolicki na u’Krainie w osobie biskupa Stanisława Szirokoradiuka proponuje uznanie LNR i DNR!!!! http://infocenter-odessa.com/exrss/27749-ukrainskie-katoliki-predlozhili-priznat-dnr-i-lnr.html
  «Ординарий Харьковско-Запорожской епархии не переживает из-за потери территорий. Насытятся они еще тем „Русским миром” и еще будут проситься назад. Военные генералы категоричны, им каски давят, они хотят идти в атаку. Кто его знает, что лучше: идти в атаку и потерять тысячи и тысячи, или сотни тысяч человек. Я не знаю. Я вижу людей, которые приходят молиться за людей, которые погибли. Вот спросим тех людей, что им лучше – дальше приходить в черных платках на такие богослужения, чтобы дети погибали, или дальше договариваться. Может кто-то скажет, что это будет непопулярным. Лучше потерять ту территорию, чем сотни тысяч людей», – заявил Широкорадюк.
  DLA MNIE TO SENSACJA!

  Był już wyżej Giwi – druga cześć jest równie wazna! .https://youtu.be/FqLv916_5wI Mówi że zadaniem uKrainy jest sprowokowanie III WŚ

  Polubione przez 8 ludzi

 4. WAŻNE!!!!!!!!!!!!!

  МВД УКРАИНЫ: ОБРАЩЕНИЕ К СОТРУДНИКАМ И НАРОДУ
  Просим всех неравнодушных о МАКСИМАЛЬНОМ РЕПОСТЕ!

  Polubione przez 7 ludzi

 5. Dzień dobry bardzo o poranku przy kawie 🙂
  a do kawy artykuł o tajnych negocjacjach TTIP w PE.

  Musicie zaufać władzy”, powtarzają urzędnicy.

  Jakub Dymek: Europejsko-amerykańska umowa handlowa (TTIP) to, jak przekonuje Konrad Niklewicz, doradca Platformy Obywatelskiej, „małżeństwo z rozsądku”?

  Maria Świetlik: Raczej brutalny gwałt. I to gwałt na demokracji. Podpisanie TTIP jest pomysłem tak złym, że wszyscy, od konserwatystów po radykalną lewicę, powinni być mu przeciwni. Niezależnie od tego, czy troszczymy się o suwerenność narodową czy o wolny rynek, czy jesteśmy pod względem poglądów na gospodarkę socjalistami czy liberałami, czy myślimy w skali krajowej czy globalnej – powinniśmy sprzeciwiać się umowie, która zrujnuje i tak nie najlepsze relacje ekonomiczne i społeczne, jakie mamy.

  http://www.klubinteligencjipolskiej.pl/2015/06/maria-swietlik-w-sprawie-ttip-slyszymy-ciagle-propagande-gdzie-sa-dane/

  Polubione przez 10 ludzi

 6. „Dzisiaj w Hotelu SHERATON o godz. 10.30 odbyła się konferencja prasowa Zbigniewa Stonogi, w której wziął też udział Poseł Jarosław Gromadzki, który jak twierdzi Posłem jest z przypadku po tym jak Robert Biedroń został Prezydentem Słupska.

  Oszukany przez Palikota wszedł do klubu SLD. Ujawnił kulisy Sejmu i mówił o patologii jaka w nim panuje. W Sejmie jest kilkunastu posłów, którzy zamierzają zawiązać koło poselskie Zbigniewa Stonogi i od zaraz zmieniać od środka Polskę.” (za: Ewinia)

  http://www.monitor-polski.pl/czy-zbigniew-stonoga-jest-autentyczny/

  Polubione przez 7 ludzi

 7. Doradca Prezydenta : Aresztowanie rosyjskich aktywów w Belgii i Francji jest nielegalne ,bezprawne.

  W lipcu zeszłego roku, Stały Trybunał Arbitrażowy w Hadze nakazał Rosji zapłacić prawie 50 mld USD dla spółek powiązanych z akcjonariuszami Jukosu. Rosja wyraziła swój sprzeciw wobec tej decyzji.

  W mojej ocenie prawnej skoro Rosja nie ratyfikowała Europejskiej Karty Energetycznej, tym samym Trybunał Arbitrażowy nie jest właściwy do wydawania swoich orzeczeń wobec Rosji, bowiem jest jedynie właściwy wobec tych państw, które tę Kartę ratyfikowały.

  Brak właściwości Trybunału Arbitrażowego w Hadze w tej sprawie jest równoznaczny z niedopuszczalnością drogi sądowej w tej sprawie, co stanowi o nieważności wydanej wobec Rosji w tej sprawie decyzji i ich następstw w postaci komorniczych aresztowań /zajęć / rosyjskich nieruchomości.

  Nie ulega wątpliwości , iż Haski Trybunał działał na zamówienie polityczne pod dyktando USA i w tej sprawie złamał prawo.

  Rosja w tej sprawie ma międzynarodowe prawo do wystąpienia z wezwaniem do Belgii i Francji o odstąpienie od bezprawnej egzekucji rosyjskich aktywów , lecz także o rekompensatę szkód materialnych i niematerialnych wywołanych tą decyzją.

  Polubione przez 9 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.