Wojna domowa na Ukrainie 20.06.2015r.- 121 dzień od nowego rozejmu.


Ukraińska „technika” po walkach w Marince.

Rosja nie jest zainteresowana dezintegracją Ukrainy, nie zamierza również działać na rzecz tych, którym zależy na rozpadzie tego kraju- wynika ze słów rosyjskiego ministra Spraw Zagranicznych Siergieja Ławrowa, które padły podczas wywiadu dla rosyjskiej stacji telewizyjnej „RBC”:

„Jestem przeciwny wspieraniu tych, którzy chcieliby ją zniszczyć (tzn. integralność terytorialną Ukrainy– dopisek mój)

Jednocześnie szef rosyjskiej dyplomacji wyjaśnił, że Rosja ma wpływ na działania podejmowane przez „separatystów”, którzy do pewnego stopnia są od niej zależni, ale jednocześnie rosyjskie władze nie mają moralnego prawa dyktować (im– dopisek mój) jakiekolwiek działania czy kroki”.

Chociaż, jak powiedział Sergiej Ławrow, nie widzi on jednoznacznego poparcia w Donbasie dla przyłączenia się do Federacji Rosyjskiej, a więc jest tu zgoda z Rosją co do tego aby zachować integralność terytorialną Ukrainy:

„Nie ma odpowiedniej woli aby w Doniecku i Ługańsku odbyło się referendum w sprawie wstąpienia do Federacji Rosyjskiej, jak sądzę, w kategoriach politycznych nie byłoby to słuszne, gdyż w tych kategoriach nikt nie jest zainteresowany upadkiem Ukrainy”

Wczoraj też w sprawie Ukrainy zadawali pytania rosyjskiemu prezydentowi Władymirowi Putinowi, uczestnicy drugiego dnia XIX Międzynarodowego Forum Ekonomicznego w Sankt Petersburgu.

Rosyjski prezydent odpowiadając stwierdził, że przyczyną obecnego kryzysu na Ukrainie nie jest Rosja tylko poparcie Zachodu, dla antypaństwowego i antykonstytucyjnego przewrotu w tym kraju:

„Nie trzeba było popierać antypaństwowego, antykonstytucyjnego przewrotu, zbrojnego przejęcia władzy, który doprowadził do ostrej konfrontacji na terytorium Ukrainy, a faktycznie – do wojny domowej”
Dodał przy tym, że zasadnicze znaczenie dla rozwiązania kryzysu politycznego na Ukrainie mają niepodejmowane tam reformy konstytucyjne, które m.in. powinny przyznać Donbasowi autonomię, czyli doprowadzić do decentralizacji władzy. Zaś taka decentralizacja władzy zadowoli tak przedstawicieli władz Donieckiej i Ługańskiej Republiki Ludowej oraz ma poparcie ze strony Rosyjskiej.
Aby zaś takich reform dokonać musi być po stronie kijowskich władz dobra wola i nawiązanie przez nie bezpośredniego dialogu z przedstawicielami zbuntowanych obwodów. A obecnie tego dialogu nie ma.
Rosyjski prezydent odniósł się również do zarzutów stawianych przez liderów zachodniego świata, że to Moskwa powinna wpłynąć na postawę przedstawicieli władz DRL i ŁRL i tym samym rozwiązać problem:
„Wpływamy, jednak nie da się rozwiązać tego problemu tylko za pomocą naszego wpływu na wschodzie. Trzeba też wpływać na obecne władze w Kijowie, a my tego robić nie możemy (…) jest to droga, którą powinni przejść zachodni partnerzy- Europejczycy i Amerykanie. Pracujmy razem”.

Na koniec przypomnę, że na XIX Międzynarodowe Forum Ekonomiczne do Sankt Petersburga, które odbywało się pod hasłem „Czas działać: wspólnymi siłami ku stabilności i wzrostowi”,  przyjechali przedstawiciele ze 114 państw oraz reprezentanci ponad tysiąca przedsiębiorstw z całego świata.

W cieniu tego spotkania określanego już „rosyjskim Davos” nadal toczy się wojna domowa na południowo-wschodniej Ukrainie, która w ciągu ostatnich dni jakby trochę osłabła.

Czyżby zaczynał zwyciężać głos rozsądku?

A teraz przechodzę do relacji z kolejnego dnia tej nieludzkiej wojny prowadzonej przeciwko części własnych współobywateli, tylko dlatego, że upomnieli się o swoje prawa.

Wczoraj ukraińskie wojsko prowadziło ostrzał celów cywilnych w Doniecku ale jego intensywność w stosunku do poprzednich dni spadła.

Skutki ostatnich ostrzałów ukraińskiej artylerii w Doniecku:

Natomiast nadal toczyły się walki na donieckim lotnisku, gdzie ukraińska artyleria ostrzeliwała jego teren:

Poniżej film przedstawiający pozycje sił ukraińskich w okolicach Doniecka:

Ukraińskie wojsko od późnych godzin wieczornych wzmocniło ataki w rejonie osiedla Marinka. Ataki te były wspomagane ostrzałem moździerzy kaliber 120 mm oraz haubic D30 kaliber 122 mm. Ogień prowadzony był najpierw na stanowiska obronne powstańców, a następnie w nocy ostrzelano cele cywilne w głębi Doniecka. Tam też po wejściu na minę zginął 55-letni mężczyzna, zaś towarzysząca mu 43-letnia żona, która w stanie ciężkim trafiła do szpitala.

W rejonie Gorłówki- na dalekich północnych i zachodnich obrzeżach- dochodziło wieczorem i w nocy do wymiany ognia o niskiej intensywności.

Wczoraj też ukraińskie wojsko przeprowadziło sporadyczny ostrzał miejscowości Szirokino.

Według informacji uzyskanych z monitoringu obserwatorów misji OBWE, w rejonie Doniecka ukraińskie wojsko zgromadziło znaczne ilości broni ciężkiej w tym: 4 szt. ciężkich haubic 2A65 „MASTA-B” kaliber 152 mm i 3 zestawy wyrzutni rakiet BM-21 „Grad” kaliber 122 mm:

W rejonie Ługańska ukraińskie wojsko wczoraj naruszyło cztery razy warunki rozejmu, m.in. prowadząc intensywny ostrzał przy użyciu moździerzy kaliber 82 mm, działek przeciwlotniczych oraz automatycznych wyrzutni granatów z kierunku miejscowości Trechizbenka stanowisk obronnych sił powstańczych rozlokowanych koło Sławianoserbska.

W wyniku wczorajszego ostrzału zostało rannych dwóch powstańców.

Jak z powyższego widać sytuacja na froncie w znacznym stopniu tymczasowo się uspokoiła. I jedynymi obecnie punktami zapalnymi są osiedle Marinka i miejscowość Piaski oraz rejon donieckiego lotniska i graniczące z nim od wschodu północne obrzeża dzielnicy Putiłowskiej.

Ukraińskie wojsko zostało zaopatrzone w system monitorujący kierunek ostrzału i lokalizację stanowisk ogniowych GIS „ARTA”:

Wojna oczami dzieci: „Dzieci z Krasnego Łucza opowiadają o wojnie w Donbasie”:

Na koniec kilka zdjęć:

Ukraińska „technika” po walkach w Marince.

A na zdjęciach powyżej szykowany jest nowy sprzęt. do walki.

I kilka aktualnych filmów:

Pozdrawiam.

Reklamy

77 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 20.06.2015r.- 121 dzień od nowego rozejmu.

 1. Pozwolę sobie wkleić jako przykład spojrzenia państwa-spoza układu:
  Szwajcaria będzie ćwiczyć symulację rozpadu Unii Europejskiej i związanymi z tym konsekwencjami oraz zagrożeniami tj, niedostateczne zaopatrzenie, napięcia etniczne, napływ uchodźców, akcje sabotażowe itp.

  http://deutsche-wirtschafts-nachrichten.de/2015/06/20/schweiz-simuliert-zerfall-der-eu-und-erwartet-unruhen-in-europa/
  Ćwiczenia odbędą się od 16 do 25 września br.

  Polubione przez 9 ludzi

 2. Dzień dobry o poranku przy kawie 🙂

  A do kawy ? ;- Sprawa juz własciwie przesądzona została:

  Porozumienie handlowe między UE i USA budzi po obu stronach Atlantyku tyle samo obaw, co nadziei. Ryszard Schnepf, polski ambasador w Waszyngtonie jest jednak przekonany, że Barack Obama sfinalizuje ją jednak za wszelką cenę.

  Transatlantyckie Partnerstwo Handlowo-Inwestycyjne, czyli TTIP, ma przynieść Europie zyski na poziomie prawie 120 miliardów euro rocznie. Głównie dzięki zniesieniu ceł. Tak stawia sprawę Komisja Europejska, jednak kontrowersji wokół umowy nie brakuje. Według przeciwników, zyskają przede wszystkim bogate państwa i duże korporacje, a mniejsi stracą. W Europie – zgodnie z tą teorią – może zniknąć kilkaset tysięcy miejsc pracy, a korzyści dla Polski mogą być minimalne.

  http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/umowa-ttip-zostanie-podpisana-inaczej-bylaby,210,0,1834450.html

  Polubione przez 7 ludzi

  • Korzyści mają okazać się żadne a raczej dla tylko jednej strony:
   Europa;
   miejsca pracy – minus ponad 500 tys.
   spadek poziomu wynagrodzeń
   spadki exportu – kilkuprocentowe
   spodziewane spadki PKB
   spadki przychodów z tytułu podatków,
   spadki przychodow netto przeciętnej rodziny
   wpływy na różne sfery np. socjalne – / na pewno / negatywne,
   … no i plusy m.in. giełdowe dla wszystkich grup kapitałowych i międzynarodowych koncernów
   USA;
   wzrost exportu
   ponad 700 tysięcy miejsc pracy in plus
   wzrosty wskaźników gospodarczych ,przychodów z podatków i. in.

   Od miesięcy Europa na zachód od Odry protestuje
   https://www.google.pl/search?q=ttip+protest&biw=1600&bih=789&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ei=7HCGVZrgI4G0sgHwrIOICQ&ved=0CAYQ_AUoAQ
   u nas zaczyna się to dopiero sprzedawać …

   Polubione przez 8 ludzi

   • @szeptuch;- domyślam się po linku, który wczoraj zapodales iż tez jesteś w Deutschland. Ja również sledzę te niusy;- a wniosek jeden mi się nasuwa, nie wyszło z UPA_dłą wiec za wszelką cenę muszą przepchnąc w Europie TTIP. Polacy , mimo iż „robią laskę” ussmancom i tak wiz nie dostaną !
    Pozdrawiam w pochmurny i wcale nie letni poranek 🙂

    Polubione przez 7 ludzi

 3. I ja witam z rana po uzyskaniu władzy nad materią! W końcu jednak kiedyś byłem jednym z pierwszych stu osób w Polsce co miały komputer, a nawet musiałem pisać jakies programiki dla moich dzieci – zanim takowe się u nas pojawiły! 🙂
  Po całonocnej pracy komputera musze film robic prawie na nowo – ale znalazłem sposoby jak się z tym uporać…

  Ale waracajmy na UPAdlinę!
  Najnowsze nówki – czyli wcale nie masło maślane! 🙂

  Krakauer krótki ale treściwy (nawiasem mówiąc – teksty Pana K. są coraz lepsze… 🙂 )
  Suma naszych ofiar jest tak niesamowita że może lepiej o nich zapomnieć? https://obserwatorpolityczny.pl/?p=33065

  Arcy-antypolscy Żmudzini zwani przez siebie „Litwinami” – „za wszelką cenę” – jak sami otwarcie komunikują oficjalnie – będą dostarczac broń banderowskim ścierwom http://ria.ru/world/20150621/1080086805.html

  Na terenach okupowanych został wysadzony most pomiedzy Popasną a Troickoje. Jak zawsze „nieznani sprawcy”. Brak poszkodowanych. http://vognebroda.net/na-okkupirovannoy-huntoy-oblasti-lnr-vzorvali-most-mezhdu-popasnoy-i-selom-troickoe-497470

  OBWE zauważa „naprężoną sytuację” wokół lotniskowca http://vognebroda.net/nablyudateli-obse-zafiksirovali-napryazhennuyu-situaciyu-v-rayone-doneckogo-aeroporta-497469

  Znany idiota ale bez certyfikatu debilizmu (więc nie wiemy czy jest wrodzony czy nabyty) Zoran Szkirak twierdzi że „chłopcy z Tornado to zwyczajne i fajne chłopaki i nie widzi on przeszkód by po rozformowaniu tej bandy zbrojnej która juz raz za zbrodnie wojenne była „rozformowana” i zmieniła nazwę z „Szachtiorsk” – zatrudnić w siłach MSW” http://vognebroda.net/boevikov-tornado-v-mvd-hunty-schitayut-normalnymi-patsanami

  Nasz słynny z roztropności prezydent Bul-Komorowski gani amerykańskie media / chyba raczej ich właścicieli/ – za to że „dają pracę dziennikarzom (w swoich stacjach tv) – któtym Kreml płaci za dezinformację”. Powiedział to publicznie w czasie wizyty na Słowacji. Ja rozumiem że on odchodzi – ale jeszcze się tak błaźnić i podlizywac? http://nahnews.org/260524-komorovskij-nashel-rossijskuyu-propagandu-v-zapadnyx-smi/?utm_source=VK&utm_medium=nova&utm_campaign=VV

  Ministerstwo Obrony FR docenia niebezpieczeństwo „kolorowych rewolucji”, dlatego będą specjalne szkolenia w tym temacie! U nas by sie takie przydały! I to juz w szkole podstawowej! http://ria.ru/defense_safety/20150620/1080066227.html

  Info dla statystyków.O tym ze w przeciągu 20 lat ludnośc UPAdliny zmniejszyła się o 10 milionów, czyli pół miliona rocznie. I o tym że ani w bliskiej ani w dalszej perspektywie nie planuje się żadnych spisów uaktualniających dane. Trochę liczb znajdziecie tutaj https://vk.com/feed?w=wall294704095_7827

  Niejaki Jarosz na antenie na zywo stwierdził że Poroszenko i Jaceniuk kradną więcej niz Janukowicz. Według mnie nic nowego nie powiedział. Ciekawe że mówi o tym głośno. Czyzby swojej „doli” nie dostał? https://vk.com/feed?w=wall-86745671_55069

  O tym juz linkowałem. Ale teraz jest wiadomo że firma-beneficjent lukratywnego wielomilionowego (w USD) kontraktu na dostawę plecaków dla armii jest prowadzona przez żonę Awakowa! Sała UPAdlinie!
  http://www.novorosinform.org/news/id/30958

  PS
  Syria. DOchodza informacje że Armia Syri przeszła od przedwczoraj do natarcia i po raz pierwszy od paru miesięcy ISIS się wycofuje lub przeszło do obrony zdobytych pozycji https://vk.com/feed?w=wall-80358406_18014

  PS2
  Podobno dzisiaj jest u Rosjan „dzień kynologa” – jedyne oficjalne świeto ludzi kochających psy i jednocześnie święto jedności ludzi i psów. Pamietajmy – że to dzięki udomowieniu psów – zaczeła się nasza cywilizacja! Wklejam ciekawostkę bez kropki z tej okazji. Infografika o tym ile w czasie wojny psy uratowały ludzi

  Polubione przez 7 ludzi

 4. Informacje z Gruzji o UPAdlinie a raczej o jednym „interesie”. Podobno handel ludzkimi organami idzie na „skalę przemysłową” a biznesem kręci… Nie zgadniecie! Saakaszwili! Podobno na czarnym rynku wartość ciała ludzkiego z organami nadającymi się do „wtórnego obiegu” to 1,7 mln USD! Nie wiedziałem że jestem tak cenny! http://ru.saqinform.ge/index.php?option=com_content&view=article&id=22109%3A-l-r&catid=37%3Ainterviu1&Itemid=396#ixzz3dfdwAAS8

  Postępuja informacje ekspertów obserwujących scene polityczna UPAdliny że rozleciała się tam praktycznie koalicja parlamentarna .http://nahnews.org/260515-ekspert-parlamentskaya-koaliciya-prakticheski-razvalilas/?utm_source=VK&utm_medium=nova&utm_campaign=VV

  Nie patrząc na zakazy, dziś w centrum Kijowa wychwalano demonstracyjnie ZSRR http://vegchel.ru/index.php?newsid=10692

  Klip o wojnie na u’Krainie . Polecam. .https://youtu.be/9UjqKzjZ8B4

  Klip-film: „nie darujemy wam tego!” .https://youtu.be/ch1V8FPn3QU

  I dowcip dnia – czyli kącik dobrego humoru! Na UPAdlinę trafiła reszta (55 szt) z zakupionych złomowanych w Anglii 75 szt Saxonów. http://tass.ru/mezhdunarodnaya-panorama/2060073

  Kopiuję dla masochistów oraz szczególarzy i tych co chca wszystko wiedzieć. 25 minut wystapienia Saakaszwilego. Posłuchalem tylko kilka minut więc nie wiem co dalej ciekawego powiedział… .https://youtu.be/wJ03-zM0t-4

  Jak wieczorem donosił ambasador Węgier w Belgii (o czym nie dałem rady podesłać informacji) – dziś mamy oficjalne potwierdzenie że juz odblokowano częśc aktywów Ambasady RF w Belgii (między innymi konta w ING) a w poniedziałek ma wszystko wrócić do normy. Czyżby Belgowie i Francuzi zaczęli liczyć? http://russian.rt.com/article/98628

  O tym jak ludzie sami sobie zakładają obroże na szyje a kajdany na nogi, czyli o zabawkach! Warto! http://russian.rt.com/article/98630

  Polubione przez 6 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.