Wojna domowa na Ukrainie 21.06.2015r.- 122 dzień od nowego rozejmu.


Amerykański senator John McCain wśród członków ukraińskiego batalionu „Dniepr”.

Jest czymś haniebnym, iż europejscy sojusznicy USA nie uczynili więcej, by pomóc siłom ukraińskim w ich dążeniu do pokonania wspieranych przez Rosję separatystów na wschodzie kraju” – oświadczył wczoraj podczas wizyty w Kijowie amerykański senator John McCain.

Ze swej strony podczas spotkania z amerykańskimi senatorami Petro Poroszenko odniósł się do sytuacji w Donbasie, gdzie według niego- Rosja i separatyści eskalują konflikt i nie trzymają się ustaleń porozumień z Mińska. Przyczyną ukraińskich porażek w wojnie w Donbasie ma być według słów Poroszenki fakt, że „walczymy XX-wieczną bronią przeciwko uzbrojeniu z XXI wieku, gdyż Rosja wysyła nowoczesną broń do Donbasu, używając Ukrainy jako poligonu dla testowania swoich nowoczesnych systemów uzbrojenia”.

Oczywiście celem wizyty amerykańskich senatorów na Ukrainie było zagrzanie do boju przedstawicieli kijowskich władz i dodanie im otuchy oraz przekazanie amerykańskiego wsparcia dla niestrudzonych wysiłków pacyfikacji ludności cywilnej w zbuntowanym Donbasie.

Pretekstem zaś do tej wizyty jest przyjęta w mijającym tygodniu uchwały przez amerykański Senat o udzieleniu Ukrainie pomocy wojskowej w sprzęcie śmiercionośnym o wartości 300 mln dolarów.

Jeśli spodziewana amerykańska pomoc w sprzęcie wojskowym zostanie w końcu przyznana ukraińskiej armii, to tym samym władze Stanów Zjednoczonych udowodnią, że wcale nie zależy im na pokojowym rozwiązaniu konfliktu na Ukrainie (oczywiście wbrew głoszonym deklaracjom propagandowym), tylko na dalszej eskalacji tego konfliktu.

Jednocześnie McCain- stojący na czele delegacji amerykańskich senatorów w Kijowie- mając tam usta pełne frazesów o nieszczęściu jakie dotknęło Ukrainę w wyniku agresywnej postawy Rosji, nie zająknął się ani słowem nad tysiącami ofiar ukraińskiej agresji dokonywanej wobec ludności cywilnej Donbasu. Oczywiście zdając sobie jednocześnie sprawę z faktu, że broń dostarczona reżymowi kijowskiemu będzie służyła przede wszystkim nie do wygrania wojny z powstańcami tylko do dalszego ostrzeliwania celów cywilnych i zabijania- chcącej żyć w pokoju- ludności Donbasu.

Ot taka przewrotność bojownika o jedynie słuszny wzorzec amerykańskiej demokracji.

http://www.foxnews.com/world/2015/06/20/us-senator-mccain-condemns-european-reluctance-to-provide-military-aid-to/

http://www.militarytimes.com/story/military/capitol-hill/2015/06/20/senator-john-mccain-slams-european-stance-on-ukraine/29044709/

http://news.yahoo.com/video/mccain-calls-arms-ukraine-161657508.html

Na tym kończąc ten wstęp przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

Po przyjeździe na Ukrainę amerykańskiego senatora Johna McCaina musiało chyba w Kijowie powiać ożywczym optymizmem, bo Donieck znów znalazł się pod bardzo intensywnym krzyżowym ostrzałem ukraińskiej artylerii ciężkiej.

Odgłosy wybuchających pocisków słyszane były w całym mieście. Jak na razie nie są znane pełne straty wywołane tym zmasowanym ostrzałem.

Na obecną chwilę wiadomo o zniszczonym jednym domu przy ulicy Czernogorowskiej oraz śmierci jednego mężczyzny i zranieniu kobiety.

Nocny ostrzał przez ukraińską artylerię Doniecka:

W dzielnicy Doniecka Oktjabrskiej rozpoczęła się ewakuacja części ludności z najbardziej zagrożonych ostrzałem przez ukraińską artylerię miejsc. Na razie ewakuowano 39 osób z tego rejonu.

Łącznie ma zostać ewakuowanych około 1200-1300 osób z czego około 300 to młodzież i dzieci do lat 18:

W rejonie osiedla Marinka ukraińskie wojsko dokonało ataku na pozycje obronne sił powstańczych, usiłując wtargnąć na zamieszkałe przedmieścia Doniecka. Ataki te wspierane są ostrzałem ciężkiej artylerii, moździerzami, z czołgów, dział samobieżnych i opancerzonych wozów bojowych. Walki nadal tam trwają.

Jednej z ukraińskich grup dywersyjnych udało się przeniknąć przez linię frontu i tam w okolicy kopalni imienia „Abakumowa” została zlikwidowana.

Podobnie sytuacja wygląda w rejonie miejscowości Piaski, gdzie pod krzyżowym ogniem różnego rodzaju broni znalazły się powstańcze oddziały na linii obronnej w osadzie Żabunka na północ od miejscowości Spartakus.

Pogorszyła się znacznie sytuacja w rejonie miejscowości Jasinowata, gdzie ukraińska artyleria prowadzi punktowy ostrzał stanowisk obronnych sił powstańczych oraz prowadząc ogień na cele cywilne.

Jak podano w komunikacie Ministerstwa Obrony DRL, w dniu wczorajszym i dziś przed świtem, ukraińskie wojsko 38 razy naruszyło warunki zawieszenia broni. W tym: wystrzelone zostały 75 pocisków artyleryjskich oraz 148 pocisków moździerzowych kaliber 82 i 120 mm. Ostrzelane zostały przez ukraińską artylerię następujące miejscowości: Donieck- dzielnica Piotrowska, Kujbyszewska i teren lotniska oraz okolice dworca kolejowego oraz teren lotniska, Jasinowata, Spartakus, Szirokino, Krasnoarmieńsk, Pawłopol, Staromichajłowka, Pantelejmowka i Zajcewo.

W rejonie ługańskim również prowadzone były przez ukraińskie wojsko silne ataki na pozycje powstańców szczególnie na północny-zachód od Ługańska w okolicach miejscowości Bachmutki, Sławianoserbska i Wiesełoj Gory oraz punktu kontrolnego nr. 31, Sokolników i Żełoboka. Trwał ostrzał pozycji powstańczych przy użyciu czołgów na południowy-wschód od Ługańska w rejonie miejscowości Bołotnoje i Sizoje.

W wyniku tych walk straty po stronie ukraińskiej wynosiły 6 zabitych, 17 rannych oraz zniszczone 2 czołgi, bateria moździerzy i jedno działko przeciwlotnicze.

Po stronie powstańców straty wynosiły: 9 rannych, jeden zabity oraz zniszczony jeden opancerzony wóz bojowy i jedno działko przeciwlotnicze.

Poniżej film dokumentujący walki w rejonie punktu kontrolnego nr.31:

Wczoraj ukraińscy sabotażyści wysadzili most pomiędzy miejscowościami Popasnom, a Troczkoje. Natomiast doradca ukraińskiego ministra Spraw Wewnętrznych podał na swojej stronie na Facebooku, że tego aktu sabotażu mieli się dopuścić rosyjscy dywersanci:

W Torezie wczoraj miał miejsce pierwszy wspólny festiwal folklorystyczny DRL i ŁRL:

„Przeżyliśmy trudny rok, a walka o wyzwolenie naszego narodu nie jest jeszcze zakończona. Przed nami jeszcze dużo pracy, ale jedno jest pewne, że DRL i ŁRL już istnieją. Takie festiwale wzmacniają nasze przekonanie o słuszności naszej drogi, z której już nie zejdziemy. Cokolwiek by nie zrobiono przeciwko nam- blokadę gospodarczą czy też agresję militarną, my nadal będziemy mocno trzymać się naszych ideałów”– powiedział na rozpoczęcie festiwalu przedstawiciel DRL, Denis Puszylin.

Kilka dni temu aresztowany na wniosek generalnej prokuratury wojskowej za popełnienie licznych poważnych przestępstw dowódca ukraińskiego batalionu gwardii narodowej „Tornado” Rusłan Oniszczenko otrzymał 11 marca br. złoty medal „Za ofiarność i miłość do ojczyzny”.

Przypomnę, że większość członków ukraińskiej formacji zbrojnej „Tornado” rekrutowała się z byłych przestępców kryminalnych:

Poniżej krótki reportaż filmowy o tej podejrzewanej o popełnienie bardzo poważnych przestępstw kryminalnych formacji zbrojnej działającej w strukturach ukraińskiego MSW:

Jak wynika z informacji przekazanych przez szefa ukraińskiej żandarmerii wojskowej Aleksandra Dublana:

„W 2014 roku (dezercja– dopisek mój) miała masowy charakter, około 10 tys poborowych samowolnie opuściło jednostki wojskowe (…) Służby śledcze wojskowej prokuratury prowadziły 5870 dochodzeń w sprawie podejrzenia popełnienia przestępstw wobec 16598 żołnierzy. Z tego wobec odmawiających wykonania rozkazów wszczęto 1648 spraw, a skazano już 293, w odniesieniu do do żołnierzy, którzy nie wrócili  z urlopu dłużej niż niż przez 10 dni wszczęto 3200 spraw, natomiast wobec dezercji spraw takich było prowadzonych wobec 10266 żołnierzy”

Jak z powyższego wynika; morale ukraińskich żołnierzy jest bardzo wysokie.

Na Ukrainę dotarła kolejna partia brytyjskich wozów opancerzonych AT-105 „Saxon”. W tej dostawie przybyło 55 sztuk tego sprzętu, który zasili ukraińskie wojsko na froncie w Donbasie. Łącznie zakupiono 75 sztuk „Saxonów” za kwotę 3,8 mln dolarów:

Na koniec kilka zdjęć:

Mini fotoreportaż z Festiwalu Folklorystycznego w Torez.

Ostrzelane dzisiaj w nocy przez ukraińską artylerię osiedle Oktjabrskie w Doniecku.

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

Pozdrawiam.

Reklamy

115 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 21.06.2015r.- 122 dzień od nowego rozejmu.

  1. Witam na koniec dnia. Nie doczytałem wszystkiego – ale ciezko pracowałem choć efekt – o ile wyjdzie – będzie widoczny za cirka 4 godziny…
    Więc jak ktoś rano wstanie i zapis sie nie wysypie to mozna siąsć wygodnie w fotelu dać głosniej w słuchawkach na uszach, może jakąs chusteczkę pod reką miec i ….

    i… mam nadzieję że mnie usprawiedliwicie…

    Polubione przez 9 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.