Wojna domowa na Ukrainie 23.06.2015r.- 124 dzień od nowego rozejmu.


Doradca Ministra Obrony Ukrainy generał Aleksander Kołomiec po ucieczce z Kijowa przeszedł na stronę Donieckiej Republiki Ludowej.

„Tak, korupcja była, nikt temu nie zaprzecza. Ale upłynęło już półtora roku, a ci u władzy mieli wszystkie środki do dyspozycji. Pokażcie, gdzie są konta bankowe Janukowycza? Nie ma ich i nigdy nie było” – powiedział w wywiadzie dla brytyjskiej telewizji „BBC” obalony w zeszłym roku ukraiński prezydent Wiktor Janukowycz.

W wywiadzie dla telewizji „BBC” Janukowycz powiedział, że przyjmuje na siebie część odpowiedzialności za rozlew krwi do jakiego doszło w ciągu ostatnich dni przed jego obaleniem, ale jednocześnie zaprzeczył jakoby miał wydać rozkaz do otwarcia ognia do protestujących ludzi na kijowskim Placu Niepodległości. Nie dość tego- jak twierdzi- nie uczynił wystarczająco dużo aby zapobiec rozlewu krwi:

„Nie wydałem żadnych rozkazów, to nie należało do moich uprawnień. Byłem przeciwny jakiemukolwiek użyciu siły, nie mówiąc już o broni palnej. Byłem przeciwny rozlewowi krwi.”

Janukowycz dodał również, że nie zdefraudował- o co jest bezpodstawnie oskarżany- żadnych pieniędzy państwowych i nie posiada również zagranicznych kont, na których miałby je zdeponować. Odniósł się także do głośnej w swoim czasie sprawy luksusowej rezydencji, którą udostępniono zwiedzającym po jego ucieczce z kraju. Twierdzi on, że pokazywana  wtedy publicznie rezydencja nie była jego własnością.

Przypomniał swoją postawę w kwestii dokonanego na Ukrainie w zeszłym roku zamachu stanu, kiedy to na kilka dni przed nim zwrócił uwagę, żeby jego przeciwnicy nie angażowali w celu odsunięcia go od władzy sił radykalnej i skrajnej prawicy:

„Ostrzegałem, że nie ograniczą się do Majdanu, że pójdą dalej. I poszli dalej. Doprowadzili do rozłamu kraju i wciągnęli cały świat w ten konflikt”

W efekcie Rosja zmuszona była doprowadzić do aneksji Krymu, a w poczuciu zagrożenia o swój los zbuntowała się rosyjskojęzyczna część wschodniej i południowej części kraju, w efekcie czego doszło tam do wojny domowej będącej „koszmarem, który stał się rzeczywistością”.

Mimo to, według byłego prezydenta Ukrainy, opanowany obecnie przez prorosyjskich separatystów Donbas, powinien pozostać częścią kraju, dlatego też wezwał USA i UE aby wywarły swój wpływ na obecne władze w Kijowie, w celu przywrócenia tam pokoju na drodze dialogu i bezpośrednich negocjacji z przywódcami rebelii.

Na koniec wywiadu Janukowycz powiedział, że ma nadzieję na swój powrót na Ukrainę oraz podziękował przy tej okazji rosyjskiemu prezydentowi Władymirowi Putinowi za to, że dzięki niemu ocalił swoje życie, chociaż jak przyznał- nadal jego życie jest w ciągłym zagrożeniu.

http://www.bbc.com/news/world-europe-33224138

To tyle tytułem wstępu, a teraz przechodzę do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

Wczoraj w dzień i w nocy z 22 na 23 czerwca w Doniecku nadal trwał ostrzał prowadzony przez ukraińską artylerię, ale jego intensywność była o średnim natężeniu.

I tak podczas wczorajszego ostrzału przez ukraińską artylerię dzielnicy Kijowskiej jeden z pocisków trafił w budynek szkoły nr. 117. Ostrzelany również został teren dworca kolejowego i sąsiadujące z nim budynki w tym wielorodzinny dom przy ulicy Borisowa 9A i dwa budynki przy ulicy Sokołowskiej. W wyniku tego ostrzału zginął jeden cywil:

Około 21:10 ukraińskie wojsko ostrzelało za pomocą broni artyleryjskiej z kierunku miejscowości Awdiejewka rejon dzielnicy Putiłowskiej.

Po godzinie 03:20 dzisiejszej nocy z kierunku Marinki i Krasnogorowki słuchać było odgłosy walki prowadzonej za pomocą ciężkich karabinów maszynowych i granatników.

Wczoraj po południu ukraińska artyleria ponownie rozpoczęła ostrzał moździerzami osiedla Marinka. Ostrzał ten na szczęście nie spowodował ofiar wśród ludności cywilnej, a to dzięki temu, że mieszkańcy Marinki zaczęli masowo opuszczać swoje miejsce zamieszkania przenosząc się w inne bezpieczniejsze strony.

Trwają nadal intensywne walki w rejonie miejscowości Piaski:

Mieszkańcy Gorłówki informowali, że dzisiejszej nocy około godziny 23:40 słychać było na zachodnich obrzeżach miasta odgłosy toczących się walk przy użyciu broni ręcznej i moździerzy.

Pomimo utrzymującego się w Gorłówce zagrożenia ostrzałem przez ukraińską artylerię, w dniu wczorajszym odbyło się uroczyste otwarcie tam mostu. Pogoda i zadowoleni z tego faktu mieszkańcy licznie towarzyszyli uroczystości otwarcia mostu:

Nadal pod ostrzałem ukraińskiej artylerii znajduje się miejscowość Dokuczajewsk, która to w późnych godzinach nocnych została ostrzelana moździerzami z kierunku miejscowości Bierezowoje. Później po godzinie 00:00 ukraińskie wojsko do ostrzału używało rakiet „Grad” i haubic:

W rejonie ługańskim ukraińskie wojsko przy użyciu artylerii i granatników ostrzeliwało w nocy około 20:27 miejscowości Zołotoje i Pierwomajsk.

Poniżej reportaż filmowy gdzie mieszkańcy Pierwomajska opowiadają o zbrodniach popełnionych przez ukraińskich żołnierzy. Warto by było aby chociaż ten film obejrzał amerykański senator McCain zamiast agitować w sprawie przekazania kijowskim siłom zbrojnym broni śmiercionośnej. Tylko czy do niego cokolwiek jeszcze potrafi dotrzeć?

Tam też w pobliżu drogi w kierunku na Bachmutkę, miały miejsce po godzinie 03:40 starcia zbrojne przy użyciu broni ręcznej, moździerzy i artylerii w rejonie miejscowości Niżnyje, Zołotoje, Mołodzieżnoje, Żełoboka i Swietlicznoje.

W pobliżu miejscowości Szczastie koło Wiesełoj Gory pod nadzorem obserwatorów misji OBWE członkowie ługańskiego Związku Weteranów Wojny w Afganistanie wraz z powstańcami dokonali ekshumacji dwóch poległych tam żołnierzy ukraińskich sił zbrojnych. Szczątki zostały przekazane stronie ukraińskiej w celu dalszej ich identyfikacji:

Według informacji przekazanych przez serwis prasowy ukraińskiego dowództwa wojskowego biorącego udział w tzw. operacji antyterrorystycznej w dniu wczorajszym do godziny 20:00 powstańcy mieli 40 razy naruszyć warunki zawieszenia broni prowadząc ostrzał miejscowości: Niżnoje, Zołotoje, okolice Nowotoszkowska, Krimskoje, Piasków, Opytnoje, Wodjanoje i Marinki.

Obserwatorzy z misji OBWE odnotowali w ostatni weekend wzrost liczby ostrzałów w rejonie Doniecka, a szczególnie wokół lotniska. Według raportu dobowego za okres pomiędzy 20 a 21 czerwca w rejonie tym spadło ponad 500 pocisków moździerzowych wystrzelonych przez obie strony konfliktu. Poinformowano również o pogarszającej się sytuacji w okolicach Mariupola, gdzie naliczono ponad 170 wybuchów.

W okresie ostatniego tygodnia służby porządkowe ŁRL skonfiskowały łącznie 555 sztuk nielegalnej broni i ponad 9 tys sztuk amunicji. Łącznie do tej pory skonfiskowano już prawie 10 tys sztuk broni palnej.

Poniżej wykaz ostatnio skonfiskowanej broni, amunicji i innego rodzaju uzbrojenia:

” 530 пистолетов,
14 автоматов,
5 огнеметов,
8 гранатометов,
5 взрывных термобарических устройств,
53 ручные гранаты,
32 запала к гранатам,
17 взрывателей минам и снарядам,
58 магазинов,
9 098 боевых патронов,
26 тротиловых шашек,
800 г взрывчатых веществ и другие боеприпасы”

Gruzińscy najemnicy walczący w szeregach bataliona „Azow” zabili trzech ukraińskich żołnierzy:

Do Odessy przypłyną transport z darem od zaprzyjaźnionej Ameryki dla Ukrainy w postaci pięciu motorówek „Willard” Sea Force 730 i Sea Force 11M.

Koszt zakupu jednej motorówki Sea Force 11M wynosi ponad 850 tys $. Natomiast w przypadku Sea Force 730 to koszt tej jednostki wynosi 350 tys $.

Tym sposobem ukraińska flota wojenna niepomiernie się powiększyła.

Wczoraj rano w Doniecku odbyła się konferencja prasowa z ukraińskim generałem (relacje w części filmowej) Aleksandra Kołomojca, który zajmował stanowisko doradcy ministra obrony Ukrainy. Według jego słów większość dowództwa ukraińskiej armii nie popiera kontynuowania operacji specjalnej w Donbasie:

„Rozmawiałem z wieloma generałami Sił Zbrojnych Ukrainy. Wszyscy mają negatywną opinię o tej wojnie. Nikt nie chce walczyć. Jednak teraz wszyscy niezgodni są wsadzani do więzienia. Dlatego ludzie po prostu się boją”

Jak powiedział generał Kołomojec ukraińska armia znajduje się obecnie na bardzo niskim poziomie głównie z powodu upadającego morale.

Na koniec kilka zdjęć:

Dar od towarzyszy ze Stanów Zjednoczonych dla miłującej pokój demokratycznej Ukrainy.

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

Pozdrawiam.

114 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 23.06.2015r.- 124 dzień od nowego rozejmu.

    • Holendrzy już prawie nie produkują kwiatów, bo się to nie opłaca.
     Taniej samolotami sprowadzać samolotami np. „holenderskie” tulipany z RPA – lepszy klimat, brak kosztów ogrzewania szklarni.
     Teraz giełda w Aalsmeer jest tylko „przystankiem kwiatów z całego świata” w drodze do końcowego odbiorcy.
     Więc prędzej zastąpią w Rosji Holendrów Afrykanerzy niż Polska. Natomiast sentyment po kilkudziesięcioletniej współpracy pozostaje (po obu stronach).

     Polubione przez 5 ludzi

     • 🙂 Dziękuję za wiadomość, nawet nie wiedziałem , że z tymi kwiatami z Holandii to tak jest. Do teraz sądziłem , że Holendrzy są potentatem w tej branży.

      Polubione przez 2 ludzi

   • Rozmowy w Paryżu nie powstrzymają wojny w Donbasie
    / Rostislav Ishchenko

    Dziś w Paryżu odbędzie się kolejna runda rozmów „kwartetu normandzkiego” ministrów spraw zagranicznych. ” Spotkanie odbywa się w kontekście wznowienia ostrzału Donbasu.

    Kolejna runda rozmów nie powstrzyma wojny w Donbasie, jednak jest nadzieja na jakieś rozwiązanie do końca roku. Ten punkt widzenia został wyrażony przez Prezesa Centrum Analiz i Prognoz Rostislav’a Ishchenko.

    – Traktat Pokojowy i Zawieszenia Broni ustalone przez ministerstwa spraw zagranicznych mogłyby ale nie wpływają na proces pokojowy w żaden sposób. Ogólnie rzecz biorąc, jest to jeden z obszarów, w których istnieje rozbieżność między Rosją i USA, jedna z wielu. Spójrzmy na inne rejony świata – Syria, czy wojna się zakończyła? Nie, trwa nadal. Dlaczego wojna ma się zakończyć na Ukrainie, skoro uwarunkowania są takie same. Dlatego też, o ile jedna ze stron nie ma zdecydowanej przewagi – wojny nikt nie wygra, konflikt będzie toczył się dalej. Czy słyszałeś, żeby Obama podpisał akt kapitulacji? Ja też nie słyszałem. I Putin też nie podpisał. Dlatego wojna trwa. Dopóki ktoś nie wygra, wojna będzie trwać nadal i na Ukrainie i w Syrii i Afganistanie i gdziekolwiek indziej.

    – Ale jednak, istnieje „format normandzki”. I istnieją mechanizmy wpływu. Jak to jest?

    – Współczesna wojna wygląda inaczej. W 1939 roku Hitler chciał napaść i napadł na Polskę. A teraz, we współczesnym świecie każdy stara się zrzucić winę za atak na kogoś innego. Stany Zjednoczone starają się zorganizować na Ukrainie „Afganistan” dla Rosji.

    Obecnie uznaje się że agresywne intencje i zbrojne zajęcie pewnych terytoriów prowadzi do większych strat, niż uczestniczenie w operacjach na dużą skalę, gdy państwo jest formalnie zaatakowane. W związku z tym, „Format normandzki” – to swego rodzaju hołd dla wymagań współczesnej wojny. Tak jak spór w Naddniestrzu który trwa od 20 lat.

    Dzisiejszy Mińsk i format normandzki – strony chcą wzajemnie zrzucić winę na przeciwnika a następnie, pokazać, że jest agresorem a że samemu nie jest się zaangażowanym. I zrobią to w niedalekiej przyszłości, bo teraz są inne możliwości od tych wszystkich formatów, nie są prowadzone negocjacje. W momencie, gdy jedna ze stron stwierdzi, że jest przegraną i mam nadzieję, że będą to Stany Zjednoczone, stworzy zostanie inny format.

    – Jak myślisz, jak długo taka sytuacja może potrwać do kapitulacji – rok, dwa, trzy, dziesięć lat?

    – Mam nadzieję, że w tym roku ktoś zacznie przegrywać. Tu nawet nie chodzi o to, że zabraknie niezbędnych środków Rosji, czy Stanom Zjednoczonym. Istnieje pewna polityczna rzeczywistość. Na
    przykład, Unia Europejska po prostu nie może sobie pozwolić, żeby przez dziesięć lat, był wrzask i płacz więc próbuje się jakoś z tego wykręcić. Bez Unii Europejskiej, Stany Zjednoczone przegrają wojnę. Poza tym Amerykanie mają poważne problemy wewnętrzne.

    Nie zapominajmy o wyborach w 2016 roku. Musimy przyznać, że pomimo faktu, że Ukraina to pionek na geopolitycznej szachownicy, jednak często marionetki działają tak, że wywołują efekt odwrotny od zamierzonego.

    Paradoksalnie, w polityce wewnętrznej Stanów Zjednoczonych sytuacja na Ukrainie odgrywa również ważną rolę. Jeśli demokraci poszliby do urn w 2016 roku z nierozwiązanym konfliktem na Ukrainie, to
    mogą od razu zrezygnować z walki, każdy z ich kandydatów przegra. I dlatego potrzebują, żeby ten konflikt został w jakiś sposób rozwiązany, ponieważ koncentruje się na nim uwaga świata.

    Oczywiście, administracja Obamy próbuje przycisnąć sytuacje i po prostu (?)przeczekać(?). Ale wewnętrzne naciski polityczne i geopolityczne uwarunkowania, powodują, że Waszyngton będzie musiał
    podjąć decyzję. I podejrzewam, że zobaczymy finał w tym roku.

    http://actualcomment.ru/peregovory-v-parizhe-ne-ostan ..

    Polubione przez 14 ludzi

 1. Jako ostatnia dodaję kilka wiadomości

  – z krainy:

  Były deputowany do Wierchownej Rady poinformował, że władze kijowskie mają kilka scenariuszy podtrzymywania napięcia międzynarodowego, w tym wybuch w elektrowni atomowej w celu oskarżenia Rosji.
  http://dnr24.su/dnr/4771-posledniy-kozyr-poroshenko-scenariy-po-obostreniyu-situacii.html

  Poroszenka: federalizacji nie będzie.
  http://dnr24.su/ukrainskie-novosti/4785-poroshenko-federalizacii-ne-budet.html

  Группа генералов армии и СБУ обратилась в интернет-издание «ГОРДОН»  с просьбой опубликовать их обращение о ситуации в зоне АТО. Генералы просили не называть своих имен, но настояли: у них есть план, как «выиграть войну на востоке, выгнать «агрессор»а с Донбасса и восстановить территориальную целостность Украины».
  Z opublikowanego tekstu wystąpienia oficerów dążących do opanowania Donbasu i Krymu oraz krytykujących dotychczasowy sposób prowadzenia wojny, dowództwo, kadry wynika, że jest na Ukrainie grupa, która może stać się realną siłą zagrażającą wszelkim negocjacjom pokojowym.
  http://news-front.info/2015/06/23/generaly-armii-i-sbu-segodnyashnyaya-situaciya-ni-vojny-ni-mira-budet-dlitsya-godami-i-pogubit-ukrainu/

  – z Donbasu:
  Druga „Gorąca linia” z A. Zacharczenką dziś o godz. 19.

  Rubel stał się podstawową walutą w DRL. Jego udział w obrocie pieniężnym to obecnie 80%
  http://news-front.info/2015/06/23/v-dnr-rubl-stal-osnovnoj-valyutoj/

  Polubione przez 9 ludzi

 2. Niektórzy zasiadający w Dumie Rosjanie w odpowiedzi na wypowiedzianą Rosji wojnę ekonomiczną w postaci nałożonych
  przez USA i Unię Europejską na Rosję sankcji gospodarczych , rozważają oznakowanie towarów i akcję propagandową odnośnie zachodnich kampanii istniejących do dzisiaj na światowym i rosyjskim rynku, które w czasie II wojny światowej wspierały faszyzm takie jak : Mercedes, Nestle , Hugo Boss i mnóstwo innych. Ich zdaniem proces Norymberdzki ukarał jedynie wykonawców zbrodni pozostawiając na wolności ludzi , którzy tę zbrodnie z premedytacją zaprojektowali i je sfinansowali . Mało tego dając im po II wojnie światowej możliwość kontynuowania swojego „dzieła” w ramach nowych struktur między innymi UE – mówi o tym w swoich wykładach też dr. Mathhias Rath.

  http://3rm.info/publications/57558-mnenie-nuzhno-ukazyvat-na-temnoe-proshloe-kompaniy-oni-proizvodili-gazovye-kamery-i-krematorii.html

  Największa inwestycja unijna w Polsce IG-Farbenwerke Auschwitz :

  za źródło : http://blogmedia24.pl/node/52951

  Polubione przez 12 ludzi

 3. Dzień dobry o poranku z kawą 🙂

  A do kawy art. o tym, jak się tworzy nową historię !

  Francuski historyk Daniel Beauvois pisząc o Kresach Wschodnich, twierdzi, że była to historia o okrutnym wykorzystywaniu ukraińskiej ludności przez polską szlachtę. O tym, że jeszcze w XIX wieku polski pan mógł bezkarnie prać po mordzie wschodniego chłopa, utwierdzając go w jego podłym położeniu – pisze Robert Jurszo w artykule dla WP.

  http://historia.wp.pl/title,Kresy-Wschodnie-idylliczna-Arkadia-czy-krwawa-kolonia,wid,17649174,wiadomosc.html

  ps. najlepsze są komentarze pod art.

  Polubione przez 8 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.