Wojna domowa na Ukrainie 25.06.2015r.- 126 dzień od nowego rozejmu.


Dokuczajewsk po ostrzale przez ukraińską artylerię.

„NATO nie da się wciągnąć w wyścig zbrojeń, ale musimy zapewnić naszym krajom bezpieczeństwo” – powiedział sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg przed spotkaniem ministrów obrony państw NATO Brukseli.

Jednocześnie tenże sam Jens Stoltenberg powiedział, że trwające obecnie wzmocnienie wojsk NATO jest reakcją na „agresywne działania” Rosji.

No więc jak to w końcu jest: czy „NATO nie daje się wciągać w wyścig zbrojeń” z Rosją, czy też trwające obecnie wzmocnienie wojsk NATO, jest takim właśnie „wciągnięciem się” w domniemany wyścig zbrojeń narzucony niby przez Rosję?

Jak widać coś temu panu musiało się chyba pomieszać, bo z jednej strony twierdzi co innego, a z drugiej strony fakty temu zaprzeczają, co zresztą Stoltenberg własnymi słowami potwierdza.

Tym bardziej, że na wspomnianym wyżej spotkaniu ministrów obrony państw członkowskich NATO, podjęto decyzję o rozszerzeniu „Szpicy” o kolejne oddziały, bo oprócz żołnierzy sił lądowych w ich skład mają jeszcze wejść siły lotnicze, morskie i jednostki specjalne. Tak więc w sumie liczba żołnierzy „Szpicy” ma być zwiększona jak na razie do 40 tysięcy.

Dodam, że na tym samym spotkaniu ministrowie obrony państw NATO podjęli decyzję o zwiększeniu uprawnień dowódczych Dowódcy Operacyjnego NATO, którym w chwili obecnej jest amerykański generał Philip Breedlove. A więc amerykański generał będzie mógł decydować o mobilizacji żołnierzy i natychmiast wysyłać ich w dowolne miejsce na teatrze frontu europejskiego, w tym na jej flankę wschodnią, południową i w rejon południowego Kaukazu.

W tym samym czasie kiedy miało miejsce spotkanie ministrów obrony państw członkowskich NATO w Brukseli odbyła się w Wiedniu zamknięta sesja Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie.

Po sesji w Wiedniu wystąpił na briefingu uczestniczący w niej dowódca wojsk lądowych USA w Europie, amerykański generał Ben Hodges, który podobnie jak sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg twierdzi, że „Rosja podsyca ten konflikt (na Ukrainie- dopisek mój) aktywnie i na znaczną skalę”.

Twierdzenie to oparł on na ostatnim raporcie obserwatorów OBWE w Donbasie, który donosi o ponad 500 odnotowanych w ciągu ostatniego weekendu wybuchach:

„Takiego natężenia ognia nie da się uzyskać bez rozbudowanego systemu dostaw” ani bez żołnierzy i oficerów, przeszkolonych w obsłudze zapewniającego artyleryjską nawałę uzbrojenia (…)

Rosyjscy żołnierze są aktywnymi członkami formacji zbrojnych (po stronie powstańców- dopisek mój). To nie są ochotnicy ani najemnicy, to wyszkoleni, wyposażeni i ubrani w mundury rosyjscy żołnierze służby czynnej”
Kolejnym „jasnym i niepodważalnym dowodem” na to, że Rosja aktywnie angażuje się w konflikt na Ukrainie, jest stwierdzony przez stronę amerykańską fakt, iż w Donbasie są czołgi należące wyłącznie do typów używanych przez armię rosyjską oraz zaawansowane technicznie modele uzbrojenia przeciwlotniczego i rakiety.
Oczywiście generał Hodges nie podał żadnych szczegółów o jakie to czołgi, uzbrojenie przeciwlotnicze i rakiety chodzi, ile sztuk ich jest i w jaki sposób niezauważone przez pilnie śledzące ten rejon Europy amerykańskie satelity, tam się one znalazły.
Może to świadczyć o tym, że albo jest to kolejne kłamstwo albo też amerykańskie satelity szpiegowskie oraz wywiad tego kraju nie jest tak skuteczny, jak to nam do tej pory wmawiano.
Najciekawsze zaś w tym wszystkim jest to, że cały wywód logiczny amerykańskiego generała pełniącego w NATO-wskich siłach zbrojnych funkcję dowódczą, oparty jest na raporcie obserwatorów OBWE, którzy te 500 wybuchów które mają być dowodem na zaopatrzenie powstańców w duże ilości rosyjskiej broni, były wynikiem ostrzału przez ukraińską artylerię.
Warto też nadmienić, że w 99% uzbrojenie ukraińskiej armii, a więc i to które używane jest do pacyfikacji ludności cywilnej zbuntowanej części Donbasu, jest pochodzenia rosyjskiego, a precyzyjniej to ujmując jest spadkiem po ZSRR. O czym generał Hodges się nie zająknął. Może nie ma odpowiedniej wiedzy na ten temat (albo udaje, że nie wie o co chodzi) co świadczyłoby o bardzo niskich kompetencjach wojskowych tego dowódcy wojsk lądowych USA w Europie.
Trochę to żenujące ale jednocześnie straszne uwzględniając jaką władzę w swoich rękach posiada ten dowódca.

Przy okazji na koniec tego wątku warto zwrócić uwagę na fakt, że gdy rozpoczęła się rewolta w Kijowie wszyscy- nie wyłączając naszych polityków- na Zachodzie zapewniali nas, że po dojściu tam nowej proeuropejskiej ekipy do władzy Polska i Europa będą bezpieczniejsze, bo uzyska się dzięki temu bufor oddzielający ją od Rosji. No i właśnie mija półtorej roku od tego momentu, a eskalacja napięcia militarnego ciągle narasta zwiększając w ten sposób nasze zagrożenie, już nie jako strefa buforowa, ale ewentualny teatr działań wojennych.

A teraz przechodzę do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

Wczoraj w nocy ukraińskie wojsko ostrzeliwało artyleryjskimi pociskami zapalającymi teren kopalni „Panfiłowa”, zaś w rejonie miejscowości Piaski trwały walki:

Około godziny 20:35 ukraińska artyleria ostrzelała również miejscowość Jenakijewo:

Jak podał przedstawiciel administracji miejscowości Spartakus; od początku konfliktu w Donbasie (od maja 2014 r) do chwili obecnej zginęło tam około 100 mieszkańców, zaś rannych zostało kolejne koło 400 osób. Obecnie w Spartakusie mieszka jeszcze 80 osób z prawie 5 tysięcy, które tam żyły przed wojną.

W Gorłówce po jednodniowym względnym spokoju ukraińskie wojsko uaktywniło wczoraj w nocy działania militarne. Tym razem cele ostrzału był teren kopalni nr. 6/7 oraz trwały walki do strony miejscowości Majorsk:

W rejonie Debalczewa wczoraj w nocy około 20:57 ukraińskie wojsko z kierunku Swietłodarska przeprowadziło ostrzał artyleryjski miejscowości Kalinowki:

Od wtorku od godziny 23:00 do godziny 03:00 w środę ukraińskie wojsko ostrzeliwało przy użyciu moździerzy i karabinów maszynowych miejscowość Dokuczajewsk. Atak ten przeprowadziły trzy ukraińskie grupy dywersyjno-sabotażowe. W wyniku ostrzału Dokuczajewska uszkodzonych zostało 15 domów jednorodzinnych oraz przedszkole.

Wczoraj też w nocy o godzinie 22:25 ukraińska artyleria z kierunku miejscowości Sartana przeprowadziła ostrzał okolic miejscowości Sachanki oraz wcześniej- późnym wieczorem około 19:45- miejscowości Szirokino:

Wczoraj w  Ługańsku miała miejsce kolejna przysięga żołnierzy sił zbrojnych ŁRL:

Dziś w nocy około godziny 00:10 ukraińskie wojsko ostrzelało moździerzami z kierunku Szczastie okolice miejscowości Wiesełaja Gora:

W dniu wczorajszym w rejonie ługańskim sytuacja nadal była napięta i tak wczoraj w dzień i również w nocy dochodziło do różnych incydentów zbrojnych. Doszło tam 43 razy do naruszenia przez wojsko ukraińskie warunków zawieszenia broni oraz 3 razy podjęte zostały próby ataku na linie obronne sił powstańczych. Ponownie głównym celem ataków i ostrzału przez ukraińskie wojsko były okolice miejscowości Sokolniki,  Żiełobok i punk kontrolny nr. 31.  Ukraińskie wojsko prowadziło ostrzał pozycji powstańczych przy użyciu wszelkich rodzajów dostępnych tam broni, a więc przy użyciu ciężkiej artylerii, moździerzy, czołgów, opancerzonych wozów bojowych, granatników i broni ręcznej. Tak jak wspomniałem wyżej ukraińskie wojsko przeprowadziło trzy ataki na pozycje powstańców, z tego dwa razy w rejonie Sokolników i jeden raz w okolicach Zołotoje.

Również były dokonane próby przedarcia się przez rzekę Sewierskij Donieck i prowadzony był ostrzał na pozycje obronne sił powstańczych w okolicach miejscowości Bołotiennaja i Sizogo.

Straty po stronie ukraińskiej: 4 zabitych, 15 rannych, zniszczony jeden czołg, jeden samochód osobowy oraz jedna bateria moździerzy.

Straty po stronie powstańców: 23 rannych, uszkodzone 2 opancerzone wozy bojowe i 1 opancerzony transporter oraz zniszczone jedno działko przeciwlotnicze.

Na koniec kilka zdjęć:

Donieck- ulica Sacco i Vanzettiego po ostrzale przez ukraińską artylerię.

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

Pozdrawiam.

Reklamy

109 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 25.06.2015r.- 126 dzień od nowego rozejmu.

 1. 2 godziiny film 2-ga cześć wcześniej linkowanego filmu o imperium rosyjskim .https://youtu.be/NasqZn3MT6A

  Obchronę wszystkich hydroelektrowni w Rosji postawiono w stan najwyższej czujności po próbie terrorystycznej W Chimkach https://vk.com/feed?w=wall-35276355_1005262

  Nie wiem czy to te same czy inne Chimki – ale tu ciekawostaka – na filmie mała traba powietrzna http://lifenews.ru/video/13285

  Sachanka po ostrzale .https://youtu.be/08lnOVldUC8

  Tak zwane „państwo islamskie” zaczeło bic swoje własne monety. Oczywiście ze złota!
  http://vz.ru/news/2015/6/24/752455.html
  .https://pp.vk.me/c622720/v622720503/3696a/Y1CqN5Pkpik.jpg

  Polubione przez 13 ludzi

   • I tak sobie pomyślcie że to nie jakis”folklor”! Pomyslcie że ci mili chłopcy te panie wyżej pokazane w wolnych chwilach od zabijania w sposób wymyslny „Moskali” maja przepustki i wpadaja na zakupy weekendowe do Przemysla, Jaroslawia, Rzeszowa czy Lublina… Wszak teraz bedą mieli dłuzsze okresy pobytu u nas!

    Polubione przez 11 ludzi

 2. Pojawił się intrygujący tytuł na onecie:

  „Polska trafi do elitarnej „piątki NATO”.

  O co chodzi?
  A chodzi o kolejny przykład idiotyzmu polskich władz. Wyjaśnienie znajduje się w podtytule:

  „Polska znajdzie się w elitarnej piątce państw NATO wydających na cele wojskowe równowartość 2 procent PKB”

  http://wiadomosci.onet.pl/tylko-w-onecie/polska-trafi-do-elitarnej-piatki-nato-terlikowski-wykonalismy-krok-w-dobrym-kierunku/2ld53e

  Jak jankesi dalej jeszcze trochę pojątrzą to kolejnym sukcesem będzie wydanie 5 % PKB na zakup uzbrojenia pierwszej generacji sprzed 30 lat, rzecz jasna w USA. A głąby typu Terlikowski z tego powodu będą z radości sikać w majtki… W sumie po co np. budować szpitale jak i tak każdy kiedyś musi umrzeć czy inwestować w edukację kiedy lepiej kieruje się głąbami. Ważniejsze jest zrobienie dobrze wielkiemu bratu w obliczu zagrożenia „rosyjskim atakiem nuklearnym”

  Polubione przez 11 ludzi

 3. Wpadniemy spod deszczu pod rynnę.
  „Deszczyca ocenił, że: obecnie widać wyraźnie, iż wynegocjowane w ramach formatu normandzkiego porozumienie z Mińska nie spełnia oczekiwań i jeśli zawiedzie, będzie trzeba pomyśleć o innym formacie rozmów z Rosją.(…) Mamy już podpisane umowy, które pozwolą nam spokojnie czekać na jesień i zimę, nie bojąc się o przykręcenie kurka z gazem przez Rosję – powiedział.”
  No to ludziska, zdaje się, że trzeba już zbierać chrust na zimę.
  http://wiadomosci.wp.pl/kat,1342,title,Andrij-Deszczyca-wszyscy-zapomnieli-o-Krymie-Potrzebny-nowy-format-rozmow-z-Rosja,wid,17663609,wiadomosc.html

  Polubione przez 8 ludzi

 4. Interesujący wniosek dotyczący negocjacji UE-Grecja zaprezentowany w artykule na GW. Czasem Michnik omyłkowo przepuści coś ciekawego

  „Dogmatyczna frakcja pożyczkodawców nie chce się z nami porozumieć. Chce upokorzyć Grecję i sprawić, żeby ten rząd upadł”

  „Syriza nie ma w Europie żadnych sprzymierzeńców. Liderzy europejscy zawsze mówili, że woleliby, aby Grecję reprezentował ktoś inny. Sposób, w jaki te negocjacje są prowadzone, spowodował, iż sam uwierzyłem, że oni nie chcą porozumienia z tym rządem. Oni chcą Syrizę rzucić na kolana”

  http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,114871,18249637,Grecy_sa_wsciekli___Chca_Syrize_rzucic_na_kolana__.html?lokale=local#BoxNewsLink

  Polubione przez 5 ludzi

  • To nie jest kwestia cierpliwości. Bronić terytorium można o wiele mniejszym nakładem kosztów niż go zdobyć. Ponadto polityka: „ruscy atakują Kijów” wyobrażasz sobie reakcję?

   Polubione przez 6 ludzi

 5. 1. A.Badżra w związku z programem Szustera dot. działalności „Tornado” pisze o sadyzmie i zwyrodnialstwach w obecnej Ukrainie, które stały się tam modelem i filozofią. Na Ukrainie jest społeczne przyzwolenie dla heroizacji psychopatów i zwyrodnialców. Autor kończy artykuł refleksją: „Мне интересно другое. Мне интересно, до какой степени умственного и нравственного вырождения сможет дойти украинское общество, считающее разнообразных психопатов и девиантов своими героями и элитой, прокладывающей ему путь в светлое будущее? Вот что, действительно, интересно, насколько серьёзно сошло с ума украинское общество? Насколько далеко оно зайдёт в своём суицидальном порыве? До каких глубин скотства и вырождения опустятся украинские патриоты? Будем с нетерпением ждать дальнейшего развития психопатологических событий на Украине.”

  Mnie natomiast interesują przyczyny, ale to osobny temat, poruszany już na blogu.

  http://news-front.info/2015/06/25/pytochnyj-podval-tornado-model-sovremennoj-ukrainy-andrej-vadzhra/

  2. Autor tego artykułu pisze, że na Ukrainie nie ma opozycji, nie ma polityka, który myślałby o społeczeństwie, nie ma polityka z honorem, odwagą czy autorytetem. Są wyłącznie marionetki. Rusofobia i nazizm to obecna ideologia. Wg autora, szansą dla Ukrainy są ludzie z ruchu oporu i ludzie represjonowani przez SBU.

  http://news-front.info/2015/06/25/likbez-dmitriya-dzygovbrodskogo-politicheskoe-pole-ukrainy/

  Polubione przez 11 ludzi

  • Może „ukraińcy” pragną dorównać ekwadorskim Indianom Huaorani, którzy „uważani są za tradycyjnie nadzwyczaj skłonnych do mszczenia się przez morderstwo. Szacuje się, że przed 1958 rokiem ponad połowa śmierci mężczyzn i ok. jednej trzeciej śmierci kobiet tego szczepu było wynikiem zabójstw dokonanych przez innych Huaorani.” Jakieś korzenie, czy co ?

   Polubione przez 3 ludzi

 6. Wiadomości o sukcesach republik Noworosji, o pozytywnych działaniach władz itp. – bardzo cieszą.

  Np. wczoraj w Doniecku debatowano o strategii socjalno-ekonomicznego rozwoju republiki. Śledząc informacje o wszelkich posiedzeniach poszczególnych resortów można zauważyć, że skutkiem obrad są natychmiastowe decyzje odpowiednich władz oraz egzekwowanie wydanych rozporządzeń.
  http://dnr-online.ru/news/v-donecke-proshyol-kruglyj-stol-o-strategii-socialno-ekonomicheskogo-razvitiya-dnr/

  W trakcie drugiej „Gorącej linii” A. Zacharczenko powiedział: «Для меня очень важно прямое общение с жителями, так я понимаю, какие проблемы их волнуют, и могу исправлять ситуацию. Если нужно, менять политику государства, исходя из чаяний и пожеланий, о которых мне говорят».
  http://novorus.info/news/vlast/37142-pryamoe-obschenie-s-narodom-ekzamen-dlya-vlasti-dnr.htm

  Artykuł o tym, że Donbas ma jednego przywódcę.
  http://news-front.info/2015/06/09/lider-donbassa-u-nas-odin-vladimir-karasyov/

  Polubione przez 10 ludzi

 7. Nocne sentymenty i refleksje

  „Покажи мне счастье…
   
  Покажи мне счастье,
  Где оно живёт?..
  Мимо всех ненастий,
  Может, рядом ждёт.
   
  Может, там, далёко,
  Где клубит туман,
  И не знает срока,
  И не жив обман.
   
  Покажи мне радость —
  Не печаль, не грусть.
  Где-то же осталась,
  Та — к которой рвусь.
   
  Полететь бы птицей,
  Побежать ручьём!…”

  A. Mozgowoj, 2013 r.

  Polubione przez 10 ludzi

 8. Fałszywa propaganda tworzona przez służby specjalne w Polsce wokół Stonogi i z nim w roli głównej ma odwrócić uwagę opinii publicznej od wciąganiu Polski i Polaków przez amerykański militaryzm w wojnę na Ukrainie i docelowo z Rosją.

  Polecam artykuł pt. ” Na Zachodzie / i w Polsce – przyp. własna / rządzi antyrosyjska propaganda ”

  https://pracownia4.wordpress.com/2015/06/25/na-zachodzie-rzadzi-antyrosyjska-propaganda/

  Polubione przez 9 ludzi

 9. Witam z rana.Chyba tego jeszcze nie było,w „Trybunie” z 24 czerwca jest artykuł Podgórskiego wraz ze zdjęciami Chudźca na temat katastrofy humanitarnej Donbasu,terroru,ludobójstwa i pomocy Rosji.Krzysztof także jest mocno aktywny na znanym portalu społecznościowym w temacie zbrodni na Ukrainie,oczywiście w grupach lewicowych.Jeżeli ktoś ma dostęp do tego wydania Trybuny,polecam.A tak w ogóle,widać,że idzie nowe,artykuły w prasie,portalach społecznościowych,ostatnia afera z demonstracyjnym wyjściem posłów PIS ze zgromadzenia parlamentarnego Polski i Ukrainy. 🙂

  Polubione przez 10 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.