Wojna domowa na Ukrainie 27.06.2015r.- 128 dzień od nowego rozejmu.


„Jawny powrót USA i ich sojuszników do schematu zimnej wojny, przynoszący ze sobą eskalację napięć i podsycający wyścig zbrojeń, może na długo zatruć atmosferę na kontynencie europejskim”- napisano w oświadczeniu rosyjskiego MSZ komentując zakończone wczoraj efekty brukselskiego spotkania ministrów obrony państw członkowskich NATO. 

A jak ocenił wyniki spotkania ministrów obrony narodowej państw członkowskich NATO kontradmirał w stanie spoczynku Marek Toczek?

„….uważam, że jest to kolejny krok na drodze eskalacji napięć w sytuacji, którą mamy na Wschodzie Ukrainy. Zawsze uważałem, że tego typu sytuacje muszą wymagać jedynie, i przede wszystkim, negocjacji dyplomatycznych. Tego konfliktu nie da się załatwić drogą militarną. Tym bardziej w takiej skali, na jaką tutaj się zapowiada. Albo jest to pobrzękiwanie szabelką, albo zapowiedź czegoś, co może być dla całej ludności Europy Środkowo-Wschodniej, zresztą nie tylko tego obszaru, zapowiedzią hekatomby, jakiej jeszcze ludzkość nie doświadczyła. Jest w Polsce znaczne grono osób, trudno mi powiedzieć, ile procentowo, ale to jest na pewno większość, która jest przeciwna tego typu działaniom politycznym. I ta eskalacja, którą obserwujemy, jest prawdopodobnie podtekstem zbliżających się wyborów w Polsce i próbą zawłaszczenia sobie pozytywnej opinii w środowiskach, co prawda nielicznych, które właśnie stoją za taką polityką. Ja uważam, że to nie jest droga do rozwiązania tego konfliktu, i generalnie rzecz biorąc, martwi mnie bardzo, że władze mojego państwa decydują się na takie kroki i takie działania.”– powiedział kontradmirał Marek Toczek.

Warto też zapoznać się opinią w tej sprawie prawdopodobnego przyszłego prezydenckiego ministra spraw zagranicznych z ekipy Andrzeja Dudy, prof. Krzysztofa Szczerskiego:
„Na wschodzie przez użycie siły został zakwestionowany porządek. Ten porządek i prawo trzeba przywrócić. I na ten wymiar siłowy należy nie odpowiedzieć w sensie konfrontacji militarnej, ale na przykład wyciągnięcia wniosków przez Sojusz Północnoatlantycki w zakresie rozmieszczenia jego własnych sił. To uważamy za adekwatną odpowiedź w wymiarze militarnym (…) Dla nas jest niedopuszczalna sytuacja, w której Polska nie uczestniczy w długoterminowych rozstrzygnięciach dotyczących przyszłości stabilizacji i bezpieczeństwa na wschodzie. A w tym muszą zostać uwzględnione polskie interesy. Polska musi znowu stać się państwem, którego nie da się pominąć w tych decyzjach.”
Jak widać z powyższych dwóch cytatów, w Polsce wyraźnie zarysowują się dwie przeciwstawne sobie optyki w ocenie sytuacji na wschodzie Europy i pozycji naszego kraju wobec niej.
Pierwszy pragmatyczny- reprezentowany przez środowisko wojskowe i znaczną część społeczeństwa polskiego, i drugi stricte polityczny, który uzależniony jest od bieżących zadań stawianych naszemu krajowi przez zachodnie czynniki zewnętrzne. W tym drugim podejściu do problemu zaznaczają się też różnice dotyczące realizacji takiej polityki polegające na: bądź to bezpośrednim popieraniu linii proamerykańskiej bądź też proeuropejskiej, które to odmienne postawy oczywiście w niektórych aspektach zbiegają się, ale zdecydowanie różnią w odniesieniu do metod wypływania na postawę Rosji.
A więc jedna jest postawą zdecydowanie agresywną, druga zaś postawą pośrednią, ale z lekkim przechyłem w stronę unormowania stosunków z Rosją na zasadach partnerskiej współpracy- szczególnie w zakresie współpracy gospodarczej i poszukiwania porozumienia w rozwiązaniu obecnego kryzysu na drodze dyplomatycznej.
Polska zaś w tym układzie politycznym naszego kraju może tylko dokonywać manewru w jedną lub drugą stronę, z tym że- jak ostatnio widać- opcja proamerykańska, a więc i ślepo proukraińska, dominuje wśród naszych rządzących (i szykujących się do rządzenia) elit politycznych, i jest to jednocześnie postawa konfrontacyjna, co w tej sytuacji jest grą bardzo niebezpieczną. Pomijając przy tym fakt utraconych korzyści wynikających z zerwanych więzi gospodarczych z Rosją, które w obliczu naszej sytuacji gospodarczej jest również rzeczą pierwszej wagi.
Tak więc, tak jak obecnie sprawujący władzę, jak i ci którzy już szykują się do jej przejęcia, oferują nam wyłącznie astronomiczne wydatki na zbrojenia, zagrożenie naszego kraju jako aktywnego uczestnika wschodniej krucjaty oraz jednocześnie spadek wpływów finansowych z powodu zerwania relacji gospodarczych i handlowych ze wschodnim sąsiadem, a więc pogłębienie problemów gospodarczych i co za tym idzie dalsze zubożenie społeczeństwa.
Jak z tego widać; na obecnej scenie politycznej w Polsce nie ma liczących się sił, które przerwały by ten chocholi taniec zmarnowanych szans wypychający nas w bardzo poważne problemy jakich samodzielnie, przy tak ukształtowanym układzie geopolitycznym,  Polska nie jest wstanie rozwiązać ani się od nich zdystansować.
Tak więc obecnie ukształtowana scena polityczna nie oferuje nam nic innego jak tylko poważne kłopoty, zaś dobro kraju w tej filozofii sprawowana władzy dla elit politycznych nie stanowi istotnego problemu i praktycznie nie funkcjonuje w debacie publicznej. Natomiast w odniesieniu do sedna problemu do czego prowadzić może taka ślepa ufność w zachodnie sojusze i bezwzględne posłuszeństwo naszych elit politycznych wobec zagranicznych decydentów, mogliśmy się wielokrotnie przekonać w naszej tragicznej historii.
Czy w związku z tym ta historia ma się ciągle w ten sam sposób powtarzać?
Obecnie to naród jest suwerenem i tylko od jego mądrości będzie zależało jak się potoczą dalsze losy naszego kraju. I tylko do siebie samego naród będzie mógł mieć pretensje jeśli ponownie płacić będzie musiał wysoką cenę, tym razem za źle dokonany wybór.
A jaki jest wpływ narodu na politykę realizowaną przez przedstawicieli wybranych do sprawowania w jego imieniu władzy pokazuje przykład chociażby Węgier czy też Grecji. Tak więc mówienie, że naród nie ma na nic wpływu, a więc i na to kto go reprezentuje na szczytach władzy i jaką politykę realizuje, jest zwykłą manipulacją mającą na celu pomniejszenie znaczenia dokonywanych przez obywateli wyborów.
W demokracji kartka wyborcza jest największą siłą i orężem w rękach obywateli, którzy za ich pomocą mogą i maja prawo decydować o losach ojczyzny i swoich własnych.
Na tym kończę ten wstęp przechodząc do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie, gdzie zachodni „demokraci” postanowili udowodnić za pomocą wojskowego terroru, że ludzie tam żyjący nie mają prawa dokonywać takich jak sobie sami życzą wyborów i za ich pośrednictwem upominając się o swoje prawa.

Wczoraj po południu w Doniecku ostrzał ukraińskiej artylerii koncentrował się w rejonie lotniska, gdzie zostały również ostrzelane cele cywilne, w tym: po trafieniu pociskami artyleryjskimi spaliły się dwa domy prywatne przy ulicy Komsomolskiej oraz ostrzelany został teren cmentarza i rejon przedmieść Doniecka, w tym miejscowość Jasinowata, Piaski i Wiesiełoje.

Wczoraj odbył się pogrzeb dwóch powstańców, którzy zginęli podczas ostatnich walk w rejonie osiedla Marinka. W czasie tych walk zostało zabitych również siedmiu ukraińskich żołnierzy.

Około południa na zachodnich dalekich obrzeżach Gorłówki rozpoczęły się walki przy użyciu ciężkiej artylerii i moździerzy.

W późnych godzinach wieczornych ukraińska artyleria przeprowadziła intensywny ostrzał celów cywilnych w miejscowości Sachanka, leżącej 24 kilometry na północny-wschód od Mariupola. Ostrzał prowadzony był za pomocą moździerzy kaliber 82 mm. W wyniku ostrzału sześć osób cywilnych zostało rannych oraz zostały zniszczone trzy domy jednorodzinne. Według informacji personelu medycznego szpitala w Nowoazowsku, z rejonu Sachanki trafiły tam dwie osoby: mężczyzna, który zmarł oraz ciężko ranna kobieta. Tak więc ostatnio celem ukraińskiej artylerii- po tym jak obserwatorzy misji OBWE ustanowili skuteczną kontrolę przestrzegania zawieszenia broni przez stronę ukraińską w rejonie miejscowości Szirokino- została miejscowość Sachanka:

Poniżej film dokumentujący skutki wcześniejszego ostrzału miejscowości Sachanka:

Na miejscu zdarzenia pojawiła się też ekipa misji obserwatorów OBWE, która stwierdziła ślady po upadku i eksplozji 19 pocisków, które wystrzelone zostały z kierunku południowo-zachodniego.

W rejonie ługańskim od wczoraj toczą się walki i trwa ostrzał przez ukraińskie wojsko pozycji sił powstańczych w okolicy miejscowości Sokolniki i Krimskoje oraz w rejonie punktu kontrolnego nr. 29. Miejcowość Żełobok jest pod ostrzałem ukraińskich czołgów, powstańcy również odpowiadają ogniem swoich jednostek pancernych.

Służba prasowa ukraińskiego dowództwa wojskowego biorącego udział w tzw. operacji antyterrorystycznej podała na swojej stronie na Facebooku, że w dniu wczorajszym powstańcy mieli naruszyć 35 razy warunki zawieszenia broni.

Według ukraińskich danych najtrudniejsza sytuacja była w Doniecku oraz w miejscowościach Awdiejewce, Piaskach Opytnoje, Marince, Majorsku, Leninsku, Granitnoje, Starognatowce i Berdjańsku.

Jak oświadczył wczoraj jeden z uczestników rozmów grupy kontaktowej w Mińsku, Denis Puszylin- przedstawiciel władz DRL; pertraktacje mające na celu doprowadzenie do wycofania ze strefy linii demarkacyjnej broni artyleryjskiej o kalibrze poniżej 100 mm obecnie są w toku. Jest nadzieja, że do niedzieli zostanie podpisany odpowiedni dokument.

Natomiast inny przedstawiciel władz DRL, Andrej Purgin powiedział, że sytuacja w rejonie Doniecka i Gorłówki nadal jest bardzo napięta, szczególnie z powodu ostrzału prowadzonego przez ukraińską artylerię, co grodzi rozpoczęciem działań wojennych na pełną skalę. Wyraził też nadzieję, że udział krajów zachodnich w pertraktacjach pokojowych, wymusi na władzach w Kijowie do zaniechania dalszego prowadzenia działań militarnych.

Na koniec kilka zdjęć:

Skutki ostrzału przez ukraińską artylerię w rejonie Gorłówki.

Ługańskie lotnisko- stan obecny.

I kilka aktualnych filmów:

Pozdrawiam.

Reklamy

122 uwagi do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 27.06.2015r.- 128 dzień od nowego rozejmu.

  • Niech mi ktoś wyjaśni jedną rzecz: jak osoba z wyższym wykształceniem w dawnych czasach , mogła skończyć studia bez znajomości języka obcego( kopacz ukończyła wydział lekarski). Wtedy nie było lektoratów z języków na wyższych uczelniach?
   Wytłumaczcie jak to było, bo nie rozumiem tego.

   Polubione przez 4 ludzi

   • W czasach kiedy studiowałem (późne lata 70-te) znajomość języka była wymagana w tzw. zakresie języka fachowego. Nie było żadnych egzaminów ze znajomości – znajomość języka weryfikowała praktyka.
    Podstawowym językiem obcym był rosyjski. Nie dlatego, że był to język naszych „przyjaciół”, ale po pierwsze byliśmy uczeni jego od podstawówki i większość publikacji naukowych (również zachodnich) był dostępny w tym języku. Bardzo istotne było to, że rosyjskie tłumaczenia (książki) były kilka lub nawet kilkadziesiąt razy tańsze niż oryginały.
    Drugim językiem obcym, w zależności od potrzeb był angielski lub niemiecki. Nigdy nie byłem (w przeciwieństwie do mojej żony i dzieci) „lingwistą”. Z zagranicznymi gośćmi (już nawet kiedy pracowałem w Instytucie) komunikowałem się językiem typu „moja jest głodna”, natomiast bez problemu pisałem i publikowałem artykuły (FACHOWE) po angielsku lub rosyjsku.

    Tak na marginesie.
    W polityce, nawet jak obie głowy państwa sprawnie się posługują jakimś wspólnym językiem, to mogą tak sobie porozmawiać o d. Maryny. Natomiast przy oficjalnych spotkaniach muszą być przysięgli tłumacze.

    Tak, że akurat to (chyba jedyne) nie umniejsza wg mnie kompetencji Pani Premier.

    Polubione przez 5 ludzi

 1. Przez pomyłkę wstawiłam pod wczorajszym, więc powtarzam:
  Coś do śmiechu:
  http://www.rp.pl/artykul/68342,1210660-Stanislaw-Koziej-o-rozmieszczeniu-ciezkiego-sprzetu-USA-w-Polsce.html?referer=slider
  mikki (gość) pisze:
  Juz sobie wyobrazam jak rosyjscy zolnierze z obwodu Kaliningradzkiego przedzieraja sie na terytorium Polski a tam niespodzianka! Czarnoskory amerykanin pilnujacy wschodnich rubiezy wyskakuje zza krzaka i krzyczy „Hands up!” A Ruscy na to: na wujka Stalina, to my az na Alaske wtargnelismy z rozpedu??

  Polubione przez 8 ludzi

 2. Film https://vk.com/im?peers=245278714_263712367&sel=262229178&z=video73968893_171311333%2F9545a149c8ddd80075
  Деки о батальоне Торнадо

  Opis jak się fachowo i szybko (41 minut) gasi płonący zbironik z 2300 m3 paliwa gdzy obok jest jeszcze tego w cholerę i ciut ciut!
  https://vk.com/feed?w=wall12244969_5346
  http://rusila.su/2015/06/27/pochuvstvujte-raznitsu-kak-nuzhno-tushit-neftebazu-41-minuta-i-nikakih-pogibshih-i-postradavshi/

  Dziś było wyżej o cenach paliw. Teraz o samym paliwie. Po 3 tygodniach problemów z brakiem benzyny i oleju na stacjach benzynowych w Noworosji – nareszcie jest 100% wypełnienia WSZYSTKICH zbiorników i stacji! http://riafan.ru/325398-donetsk-prorval-toplivnuyu-blokadu/

  Znany nam niejaki banderowiec Tyma – podał info że juz 4 pomniczki upowskie zostały zniszczone przez nasze społeczeństwo!
  .https://pp.vk.me/c629512/v629512471/31cf/yZ4C3tX-uDQ.jpg
  .https://pp.vk.me/c621621/v621621735/2eacd/cr5VS67EZw4.jpg
  https://vk.com/feed?w=wall-35276355_1007605
  http://vkulake.com/11549-v-polshe-unichtozhili-pamyatnye-znaki-voinam-upa/

  Dowódca zabity przez podkomendnych? Tak piszą… Ukropy juz się sami riezają? .https://youtu.be/DNM1Igal0u0
  https://vk.com/feed?w=wall-41232698_1028486

  Oby się nie przysniło! .https://pp.vk.me/c625730/v625730737/36599/j1dVCGXV-9c.jpg

  To ciekawsze – taka „parafraza” – dośc niezwykła! .https://pp.vk.me/c628428/v628428118/6c80/3kllZljXMlY.jpg

  Polubione przez 6 ludzi

 3. Kończe nadawanie informacją że Rosja ściąga „pod granice z NATO” kompleksy S-400 „Triumf” oraz „Pancir’y-S”… Cokolwiek znaczy ta informacja…
  http://ria.ru/world/20150627/1092123022.html#ixzz3eI6WwkBg

  Plus Żelazny kanclerz – cytat…
  .https://pp.vk.me/c7009/v7009649/1460/dJbBDnn2X_M.jpg

  A w NY płonie Trump-Tower!
  .https://youtu.be/GJnBiiH5uEQ

  .https://youtu.be/irGgI7un3pA Пророчество о судьбе Украины

  DOBRANOC!

  Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.