Wojna domowa na Ukrainie 28.06.2015r.- 129 dzień od nowego rozejmu.


W zeszłym tygodniu zakończyło się spotkanie w Brukseli ministrów obrony narodowej państw członkowskich NATO. Warto przy tej okazji zastanowić się jakie skutki przyniesie ono dla pokoju światowego, a szczególnie dla pokoju w Europie.

A więc najważniejszą decyzją jaką podjęto na brukselskim spotkaniu było rozmieszczenie sprzętu i wojska bezpośrednio przy zachodnich granicach Rosji oraz zwiększenie liczby żołnierzy tzw. „szpicy” NATO.

Czy takie decyzje prowadzą do deeskalacji konfliktu czy też do dalszego zaostrzenia sytuacji międzynarodowej w rejonie Europy Środkowo-Wschodniej?

Odpowiedź na to pytanie jest oczywista i zaprzecza ona jednoczesnym deklaracjom przywódców świata zachodniego o tym, że to Rosja eskaluje napięcie w stosunkach międzynarodowych.

Co jest źródłem problemu, który prowadzi przywódców europejskich na drogę dalszego wyścigu militarnego z Rosją?

Oczywiście Zachód twierdzi, że spowodowane jest to odpowiedzią na działania podejmowane przez Rosję, zaś prawda jest taka, że to przywódcy zachodni w swej naiwności sądzili, iż dokonana przy ich pomocy rewolta w Kijowie nie napotka odpowiedzi ze strony Kremla.

Błąd zachodnich planistów polegał na tym, że uwierzyli, iż tanim kosztem sojusz NATO zbliży się po dokonanej prozachodniej rewolty na Ukrainie bezpośrednio ku południowo-zachodnim granicom Rosji i jednocześnie odetnie jej siłom morskim najbliższą drogę w rejon wschodniej części Morza Śródziemnego i Bliskiego Wschodu.

W jakim celu zachodni planiści chcieli upiec te dwie pieczenie na jednym ruszcie?

Otóż celami strategicznymi dla przywódców zachodniego świata, są po pierwsze wzięcie pod pełną kontrolę państw leżących w obszarze Bliskiego Wschodu, a więc dokończenie rewolty tzw. Arabskiej Wiosny, w czym przeszkadza im broniący się skutecznie przed zewnętrzną agresją reżym w Syrii, no i oczywiście Iran, który jest celem ostatecznym wykonania tego planu. Po drugie najistotniejszym obecnym celem strategicznym jest takie osłabienie pozycji Rosji, aby jej znaczenie jako mocarstwa lokalnego ( a więc regionie europejsko-azjatyckim) zostało skutecznie podważone. Ten cel, i wybór Rosji jako jego ofiary, spowodowany jest poczuciem zagrożenia ze strony Chin, które same nie są tak groźne- w rozumieniu Zachodu- jak w sojuszu gospodarczo-politycznym z Rosją. Bo te dwa państwa razem są skuteczną barierą uniemożliwiającą dokończenie procesu zaprowadzania „nowego ładu światowego” pod przywództwem jednego globalnego hegemona, do czego pretendują Stany Zjednoczone z jego światem wartości.

Tak więc gdy skuteczny opór Syrii, jak i nieprzejednana postawa Iranu, spowodowały załamanie się części planu Zachód, pod naciskiem Stanów Zjednoczonych postanowił on wykonać krok dalej uderzając w sedno problemu, jakim dla niego jest istnienie niesterowalnej i niezależnej od niego Rosji.

Ten plan też w ostateczności okazał się tylko mrzonką, bo Rosja zachowując postawę aktywną, zniweczyła jego skutki.

I to spowodowało właśnie tak silne rozdrażnienie i panikę wśród przywódców świata zachodniego, że odkryli swoje głęboko skrywane oblicza pod maską gołąbków pokoju i przeszli do fazy otwartej eskalacji konfliktu.

Postawa taka nie jest przypadkowa, bo czas ich goni, a podstawową przyczyną pospiechu jest zbliżające się globalne bankructwo systemu jaki stworzono po II Wojnie Światowej.

Tak więc, gdy jeszcze Stany Zjednoczone zachowują swoją dominującą pozycję militarną na świecie, jest to dla Zachodu ostatnia szansa przed spodziewanym upadkiem, aby uniknąć jego skutków.

Na koniec można zadać sobie pytanie: czy wobec tej sytuacji Rosja musi cokolwiek robić aby wygrać?

Otóż nic nie musi, wystarczy, że zabezpieczy się skutecznie przeciwko ewentualnej agresji militarnej stosując taktykę odstraszania wobec potencjalnych agresorów, bo reszty dokona za nią czas.

Podobnie sytuacja wygląda w mini skali czym jest w tym globalnym konflikcie Donbas, bo tam także wystarczy cierpliwie czekać unikając przy tym dalszych ofiar, gdyż agresor wcześniej czy później musi zbankrutować.

To wszystko razem wywołuje tak wściekłe i bardzo znamienne reakcje przywódców świata zachodniego, którzy wreszcie zrozumieli, że zostali pokonani własną bronią, nie biorąc wcześniej pod uwagę oczywistego faktu, że „kto mieczem wojuje sam od niego zginie”.

Pytaniem ostatnim w tej sytuacji jest tylko takie: czy wiedząc o przegranej nie zdecydują się- ci co naprawdę rządzą „wolnym światem”- na samobójczy odruch jego unicestwienia?

Na tym retorycznym pytaniu  kończę wstęp i przechodzę do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

 

W późnych godzinach wieczornych ukraińska artyleria ostrzeliwała donieckie osiedla Oktjabrskie i Putiłowskie oraz Aleksandrowkę leżącą na zachodnich obrzeżach Doniecka. Kolejny ostrzał na cele cywilne osiedla Oktjabrskiego nastąpił w późnych godzinach nocnych, powodując straty materialne gdyż kilka pocisków spadło na garaże uszkadzając je. Ofiar wśród ludności cywilnej jak na razie nie zgłoszono.

Toczyły się nadal potyczki przechodzące momentami w regularne walki w rejonie osiedla Marinka, gdzie ukraińskie wojsko bezskutecznie usiłuje odzyskać kontrolę nad całym terenem tej miejscowości, a po osiągnięciu tego celu mając możliwość uzyskania dogodnych pozycji wyjściowych przed atakiem na mieszkalną część Doniecka w jego zachodniej części..

Nadal w miejscowości Piaski, leżącej w kierunku na zachód od donieckiego lotniska toczą się sporadyczne walki, głównie sprowokowane ostrzałem moździerzami i różnego typu bronią ręczną przez wojsko ukraińskie, na pozycje obronne sił powstańczych. Powstańcy w tym rejonie generalnie powstrzymują się od odpowiedzi na ostrzał ze strony ukraińskiej:

Podobna sytuacja utrzymuje się na północnych i wschodnich obrzeżach terenu lotniska w rejonie miejscowości Opytnoje i Spartakus. Tam też ukraińska artyleria ostrzeliwuje pozycje sił powstańczych przy pomocy artylerii:

Również późnym wieczorem i w nocy zostały ostrzelane przez ukraińską artylerię z kierunku miejscowości Dzierżyńsk i Wierchnietoreczkowa dzielnice mieszkaniowe w Gorłówce: Głubokaja i Biessarabka. Łącznie ostrzał Gorłówki trwał około dwóch godzin, w wyniku czego na terenie kopalni nr. 6/7 zginął jeden cywil

Z rejonu miejscowości Berdiańsk ukraińskie wojsko ostrzeliwało przy użyciu artylerii miejscowość Sachanka. Powstańcy odpowiedzieli ogniem na pozycje ogniowe ukraińskiej artylerii.

Natomiast podczas ostatnich walk w rejonie miejscowości Szirokino ukraińskie wojsko poniosło znaczne straty w sile żywej: 28 rannych żołnierzy i 7 zabitych:

W rejonie ługańskiej części frontu ukraińska artyleria przy użyciu moździerzy kaliber 120 mm, wczoraj w późnych godzinach nocnych i dziś wcześnie rano, przeprowadziła ostrzał miejscowości: Żiełtoje i z kierunku Popasnej miejscowości Pierwomajs, gdzie przy ulicy Makarenki został uszkodzony główna sieć gazowa.

W rejonie ługańskim na zachód od Szczastie w rzece Sewierskij Doniec na wysokości miejscowości Rajewka znajdowały się zwłoki w daleko posuniętym stanie rozkładu ukraińskiego żołnierza. Ten fakt zgłosili okoliczni mieszkańcy lokalnemu dowództwu wojsk powstańczych. Gnijące zwłoki od kilku miesięcy unosiły się na wodzie przy brzegu rzeki od strony kontrolowanej przez ukraińskie wojsko. Po wydobyciu szczątków ukraińskiego żołnierza okazało się, że był on oficerem, zaś śmierć nastąpiła w wyniku postrzałów z ręcznej broni palnej. Oczywiście ukraińskim żołnierzom nie przeszkadzał fakt, że gnijące zwłoki ich towarzysza broni zalegają w rzece od kilku już miesięcy. Za nich musieli wykonać tą humanitarną pracę powstańcy narażając przy tym swoje życie, bo jak wspomniałem wcześniej zwłoki znajdowały się tuż przy brzegu od strony kontrolowanej przez wojsko ukraińskie, (film +18):

Daniel Hamilton opublikował na swoim profilu na Twitterze informacje dotyczące skali zaangażowania się Rosji w konflikt na Ukrainie:

https://twitter.com/danielrhamilton/status/614739867164127232

Na koniec kilka zdjęć:

Wczoraj w Doniecku odbyły się uroczystości Dnia Młodzieży.

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

Pozdrawiam.

73 uwagi do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 28.06.2015r.- 129 dzień od nowego rozejmu.

 1. Dobry wieczor,
  Witam wszystkich po dluzszej nieobecnosci, Bede teraz kilka dni mial sporo do nadrobienia lektury…
  Juz od jakiegos czasu meczy mine pewne moje spostrzezenie, a mianowicie przez caly okres obydwu wojen irackich I w najwiekszym nasileniu walk w Afganistanie amerykanom wystarczaly w moim regionie gdzie mieszkam dwa szpitale wojkowe jeden w Landstuhlu a drugi w Ramstein. I teraz jest ciekawa sytuacja szpital w Landstuhl-u koonczy sie jego rozbudowa ( bedzie dwa razy wiekszy)…
  I teraz najlepsze: dzisiaj bylem zupelnie przypadkiem uczestnikiem rozmowy z ktorej dowiedzialem sie ze w Rodenbach (okolice Ramstein) rozpoczyna budowa nowego szpitala : uwaga za 1,5 biliona ( miliarda po amerykansku).
  Ciekawe jest ze wszystkie te placowki oddalone od siebie o jakies 15km I jeszcze jedno za 1,5 MLD baksow to chyba ten szpital prawie kazdy nalot konwencjonalny przetrwa. Kolejne pytanie po co im az tyle miejsc szpitalnych skoro ponoc chca zmiejszac swoja obecnosc wojkowa w europie, a moze po prostu szykuja infrastrukture na przyszlosc. Zrodlo od ktorego to uslyszalem jest na 100% pewne.

  Polubione przez 13 ludzi

 2. Zacznę od klipu…
  .https://youtu.be/4PtcbhVetTk Путь. война Новороссия ДНР ЛНР Донбасс Украина песня клип

  Oplułem się! 🙂 .https://pp.vk.me/c622126/v622126962/3b6c5/WqveuZMnFKQ.jpg

  Dla miłośników przysposobienia obronnego czyli jak teraz mówią surwiwalu – „jak zaszyć ranę używając plastra”. Trochę mylący tutuł – przyznaję. ALe warto poczytać bo sie przydac może! Ale patent jest ciekawy!!!!
  https://vk.com/brusek?w=wall274493429_6735%2Fall
  .https://pp.vk.me/c622117/v622117876/3723e/gHytRYnL5dw.jpg
  .https://pp.vk.me/c622117/v622117876/37246/z4jWmLOPXhY.jpg

  .https://pp.vk.me/c624131/v624131210/34902/A2KQtuemX7g.jpg
  Potrzebujemy twojej odziezy, butów, no i samochodu!

  Pani Maria Le Pen .https://youtu.be/OJBSauVzNyc

  https://vk.com/brusek?w=wall274493429_6751%2Fall
  http://putin.company/putin/34-putin.html
  O Panu na Pe który spokojnie punktuje Zachód!!
  Plus fajna fotka! .http://putin.company/uploads/posts/2015-06/1435496260_i6u0xn5vlhi.jpg

  Polubione przez 6 ludzi

 3. Dobry wieczór,
  kilka informacji, może wszystkim znanych, ale przytoczę.

  T.Isakowicz-Zaleski: „Dlaczego Polacy nie chcą jeździć na Ukrainę? – zaskakująca dyskusja w Sejmie RP.
  Poseł Mieczysław Golba SP o gloryfikacji UPA i zabójstwie dziennikarza Ołesia Buzyny, a deputowani z Ukrainy i poseł Ireneusz Raś PO w odpowiedzi „historia dla historyków” i „rosyjska propaganda”.
  W dniu 24 czerwca 2015 r, sejmowa Komisji Kultury Fizycznej Sportu i Turystyki podejmowała delegację Komisji ds. Rodziny, Polityki Młodzieżowej, Sportu i Turystyki Rady Najwyższej Ukrainy.” Ksiądz podaje link do wideo z tego spotkania.

  Dodam, że jedna pani ukra miała nawet pretensje, że w Polsce nie można obejrzeć ukraińskiej telewizji. Nie oglądam TVP, ale gdyby u nas była jeszcze dostępna tv ukraińska – to dopiero byłoby i śmieszno i straszno!
  http://isakowicz.pl/dlaczego-polacy-nie-chca-jezdzic-na-ukraine-zaskakujaca-dyskusja-w-sejmie-rp/

  Hurra! Znowu nie zadziałała sygnalizacja na grobie Bandery, już czwarty raz w ciągu ostatnich dwóch miesięcy! W rezultacie na nagrobku pojawiła się data rzezi wołyńskiej, napis „Polski Lwów” oraz czerwona flaga z symbolami ZSRR.
  http://news-front.info/2015/06/27/tolstyj-namek-na-tonkie-obstoyatelstva-zabirajte-banderu-v-ukrainu/

  W Omsku produkuje się papier toaletowy, na którym wydrukowane są sankcje krajów UE i USA wobec Rosji. Cena rolki jest niemała, ale gratisowo dostarczono do ambasad odpowiednich krajów.
  http://dnr24.su/mirovoe-soobschestvo/4898-tualetnuyu-bumagu-s-antirossiyskimi-sankcyami-otpravili-v-posolstvo-ssha.html

  Absolutnie nie mam pojęcia jaką wartość mają informacje filmiku „5 самых безбашенных орудий в истории”, ale zamieszczam link.
  .https://www.youtube.com/watch?t=36&v=JzvI3EKYuEI

  Polubione przez 8 ludzi

  • Papier toaletowy z sankcjami 🙂 .http://cs629430.vk.me/v629430073/33f1/AvP6_EBbtbc.jpg

   Co do filmiku ostatniego – to prace trwają od lat nad pociskami które lecą w sposób „inteligentny” i nawet „zawracają. Mówi się od kilku lat nad sukcesami w tej dziedzinie – co jest związane z miniaturyzacją i niebywałą taniością „elektroniki” jednorazowej… Pażywiom, uwidim – jak mawiał umierający ślepcowi. (MOJE! 🙂 – stare powiedzenie)

   Wysocki z rana .https://youtu.be/Xw9XAbktlII „Идут по Украине солдаты группы „Центр”… Z tym że to chyba produkcja ukraińska? Wygląda mi to na kijowską propagandę, ale warto zobaczyć montaż….

   Polubione przez 1 osoba

 4. Grafika bez kropki! Szef pewnie śpi to przed snem myszy podokazują! 🙂

  W 1877 roku jeszcze nie słyszano o ukraińcach! .https://pp.vk.me/c623222/v623222196/3a9c1/CyQtIEiBflE.jpg

  Pięęęęękny ten Obama!!!! 🙂 Uprasza się nie pluć na monitory!
  .https://pp.vk.me/c543106/v543106835/5c85/oLanJ5Srphw.jpg

  „My Moskale” – klip z występu w Doniecku!
  .https://youtu.be/ZfblV3MLoCE

  Czy Stany sa jeszcze „zjednoczone”? Film https://vk.com/brusek?w=wall274493429_6698%2Fall&z=video13865257_171460361%2F5d48dc1035c0b87c97

  Mem słuszny! Popieram! .https://pp.vk.me/c628822/v628822719/50e9/BzmvI27iPsQ.jpg

  Tak jak i ten który wklejam bez kropki!

  Притворство доброты отталкивает больше, чем откровенная злоба.
  Л.Толстой .https://pp.vk.me/c7010/v7010696/e872/deUkYOAAjOc.jpg

  O dzieciach Doniecka mieszkającyh nadal w piwnicach .https://youtu.be/sxKRdWuq-N8

  Humor po niemiecku .https://youtu.be/pnpuQ8ONh-w

  Brak humoru po niemiecku! Merkelową doprowadzono do wściekłości! .https://vk.com/feed?z=video-63758929_171205346%2Fb3532fcfae1b63ab40

  Sołowiow po rosyjsku! 🙂 3 godziny o IGIL i USA .https://youtu.be/dKa4xriqKYg

  Jaceniuk w swoim narzeczu rzecze że kraina w ciągu 10 lat będzie „niezależna gazowo” https://russian.rt.com/article/100097

  Tak????
  .https://pp.vk.me/c622417/v622417281/aac4/Q3cg2CdN5TA.jpg

  A tymczasem bankierzy mrą jak muchy – razem z całymi rodzinami! Spis w tekscie! http://vesti.lv/news/v-evrope-unichtozhayut-bankirov-celymi-semyyami?utm_source=delfi&utm_medium=news-widget&utm_campaign=Links-in-partner-sites#.U1e2C2ZozJE.facebook

  Bez kropki i podpisu! 🙂

  Z kropką ale warto zapamiętać! .https://pp.vk.me/c543108/v543108883/4ad3/70_1C6jlxzI.jpg

  Porzucone składy amunicji .https://youtu.be/cPK1XqAB-5Q

  O Naddniestrzu film krótki .https://youtu.be/h4Y7_-eosfk

  O Piaskach – 8 minut filmu ciekawego .https://youtu.be/OXkqTNajbZk

  Dobranoc!

  Polubione przez 9 ludzi

 5. Witam z rana paskudnego – jakby Sienkiewicz napisał „plugawego jak ten Mordor obok mnie zasnuwający wyciskającym łzy dymem z oczu”…
  Parę podnoszących na duchu zdjęć dostałem gdzieś nad ranem:
  Голос Сербии
  Yesterday at 11:20 pm
  Братья поляки на Косовом Поле
  .http://cs629119.vk.me/v629119081/3caf/7Oq_M5Aiwqo.jpg
  .http://cs629119.vk.me/v629119081/3cb7/uOwbG-ngLPk.jpg
  .http://cs629119.vk.me/v629119081/3ca8/EDhWAGBvSQo.jpg

  Marjinka: spalony czołg .https://youtu.be/M_39XKjJuQs

  Uprasza się PT Publiczność by nie pluć z rana w ekran! 🙂
  .http://cs624317.vk.me/v624317155/370f0/k6uCHaKTsyY.jpg

  „Najniebezpieczniejsza kobieta w USA”! .https://youtu.be/RKx4nIbUCj0
  Teksty: http://vk.com/brusek?w=wall274493429_6789%2Fall
  http://russian.rt.com/article/100125

  Wszyscy wciąż piszą o bankrutującej Krainie…. No niech zrobią ten krok naprzód! I już! http://nahnews.org/267314-oxrimenko-defolt-na-mnogie-gody-sdelaet-ukrainu-izgoem/?utm_source=VK&utm_medium=nova&utm_campaign=VV

  Tymczasem Minister Bankructwa twierdzi że 90% długu wewnętrznego Krainy należy do rodziny prezydenta Janukowicza: „«Все это возможно, потому что все эти облигации можно продавать — покупать. Они на Ирландской бирже продаются. И я не могу знать, кто является бенефициаром», — заявила она.”
  O kasie dla Rosji ta finansistka rzekła:
  „«Я бы это не сказала (что долг России можно не платить — ред.). Я бы сказала, что это одна из облигаций, которая действительно попадает под реструктуризацию. И надеемся со всеми иметь равные отношения. Я думаю, что это не надо политизировать», — подчеркнула она.”

  Też z rana w skrzynce czekało: Говорит „Москва”: жители западной Украины продолжили дело Гитлера (уникальные кадры). .https://youtu.be/fdj1U0zFRMg

  A tymczasem w Szwajcarii nieznani sprawcy w mundurach uprowadzili w nieznanym kierunku dziennikarza Aleksandra Dorina który mieszka w Szwajcarii i wydaje książki na temat prawdy o Srebrenicy http://vk.com/brusek?w=wall274493429_6786%2Fall

  Trochę o „technice” ukrów. http://ria.ru/world/20150628/1098140870.html
  Ukry dostali 45 nowych BTR-3 i BTR-4. Ale z uwagi na niską jakoś wykonania wkrótce zostało na chodzie 18 sztuk. Piszą także że ze 102 szt wyremontowanych BMP-2 85 szt ma „niesprawny system kierowania ogniem, niesprawne systemy obracania wieżyczką oraz systemy chłodzenia i smarowania”. Na 90 szt wyremontowanych T-64 i BM „Bułat” – niesprawne z tych samych przyczyn jest 66 sztuk.

  Co czeka Krainę? .https://youtu.be/1fkWGgimFQU

  Polubione przez 6 ludzi

 6. Szarij z rana jak śmietana…

  .https://www.youtube.com/watch?v=83WtkPOOTKM Таинственный нефтепровод из России

  .https://www.youtube.com/watch?v=I88NoG3hWfY Яценюк газует

  .https://www.youtube.com/watch?v=9XGsAbT0lP0 Спасибо от всего народа тебе

  .https://www.youtube.com/watch?v=dvJQUkSgXp0 Шария арестовали. Это Шарий вбросил.

  .https://www.youtube.com/watch?v=WhPEw0juZuU Запрет Дня Флага в Крыму

  +18! .https://www.youtube.com/watch?v=poUASdhD5Bk Он выжил в Торнадо 18+

  plus Krakauer:

  https://obserwatorpolityczny.pl/?p=33254 Najsilniejszą bronią tzw. państwa islamskiego jest jego marka oraz marketing i PR

  Modny termin „repolonizacja” robi karierę https://obserwatorpolityczny.pl/?p=33267

  Polubione przez 4 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.