Wojna domowa na Ukrainie 30.06.2015r.- 131 dzień od nowego rozejmu.


Zarząd największego niemieckiego portu morskiego w Hamburgu ogłosił, że nie osiągnie on zaplanowanego na ten rok poziomu zysków, co jest spowodowane głównie przez anty-rosyjskie sankcje  gospodarcze.

Negatywne skutki dla niemieckiej gospodarki był już widoczne pod koniec lata ubiegłego roku, a więc w kilka zaledwie miesięcy po wprowadzeniu sankcji gospodarczych wobec Rosji.

Wtedy to, pod koniec sierpnia ubiegłego roku, niemiecki minister finansów Wolfgang Schaeuble zwrócił uwagę na fakt, że gospodarka tego kraju już straciła wpływy w wysokości 2,3 mld euro. Natomiast całkowite straty Niemiec za ubiegły rok wynosiły już ponad 9 mld euro. W tym roku po niecałych sześciu miesiącach działania sankcji nałożonych na Rosję spadek niemieckiego eksportu pogłębił się o kolejne 25% i wynosił również około 9 mld euro. Niemieccy ekonomiści szacują, że ogłoszone 22 czerwca br. dalsze przedłużenie sankcji do końca tego roku może spowodować stratę w niemieckiej gospodarki w wysokości około 20 mld euro.

Oczywiście tak wielkie straty spowodowały paniczną reakcję przewodniczącego Komisji Wschodniej Gospodarki Niemieckiej, Eckharda Cordesa- o czym informowałem we wczorajsze relacji. Problem jest tylko w tym, że ten sam Cordes jeszcze w lipcu zeszłego roku ślepo popierał sankcje nakładane na Rosję:

„Jeśli zostanie zdecydowane, że bez nałożenia dotkliwych kar na Rosję, kraj ten nie podejmie właściwej współpracy, to my wspierać to będziemy w stu procentach”

A więc wystarczył rok politycznych szaleństw, aby politycy niemieccy zrozumieli w jakie szambo trafili sami na własne życzenie. Co oczywiście przełożyło się na zmianę poglądów również Eckharda Cordesa, który w piątek wygłosił oświadczenie:

„Rozwój wydarzeń przekroczył najgorsze prognozy. Już w 2014 i 2013 roku mieliśmy spadek eksportu do Rosji. Obecnie zaś, w 2015 roku, po pierwszych czterech miesiącach obserwujemy dalszy spadek eksportu do Rosji ( w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego– dopisek mój) o 34 %. Import również zmniejszył się o 30 %. Jeśli utrzyma się to tempo to do końca 2015 roku znowu stracimy kolejne 9 mld euro obrotów. I nic nie wskazuje, że sytuacja taka może ulec zmianie. Oznaczałoby to, że w 2015 roku, w porównaniu z rokiem 2012, który zaznaczył się wysokim wzrostem obrotów, wielkość eksportu spadła o 50%, z 40 do 20 mld euro.

Sankcje zagrażają utratą 150 tys miejsc pracy w Niemczech (…) Musimy położyć kres sankcjom. Obecnie to niemieckie firmy płacą najwyższą cenę wśród państw UE za politykę sankcji wobec Rosji. Z tego najbardziej dotknęły one średnie przedsiębiorstwa ze wschodniej części Niemiec (tj. z części byłej NRD– dopisek mój).

Wątpię w skuteczność zwiększonych sankcji wobec Rosji, wymuszających na niej w ten sposób ustępstwa wobec konfliktu na Ukrainie. Sankcje te spowodowały tylko korzyść strony trzeciej, państw nie zaangażowanych w konflikcie: ograniczenie relacji gospodarczych między Niemcami, a Rosją spowodował wzrost wymiany handlowej tego kraju z Chinami, Indiami i Koreą Południową”

Jak z powyższego widać gdy głód zaczyna zaglądać w oczy Niemcy powoli zmieniają swoje nastawienie do konfliktu z Rosją. A mówi się, że tylko „Polak, przed i po szkodzie głupi”. Okazuje się, że Niemcy nie są mądrzejsi. Chociaż w tym przypadku zaczynają myśleć i mówić do rzeczy, bo nasi politycy jak i przedstawiciele licznych organizacji naszego kraju, w tej materii jakby nabrali wody w usta. Może liczą na dalsze kredytowanie przez UE ich przekrętów i stąd taka martwa cisza w naszych mediach?

Ale powracając do tematu kłopotów niemieckiej gospodarki jakie ona zaczyna już odczuwać w wyniku sankcji nałożonych na Rosję.

Otóż jakby było mało tych kłopotów to jeszcze sojusznicy z NATO zaczęli się domagać od Niemiec większego zaangażowania militarnego w konflikt.

I tak sekretarz generalny NATO, Jens Stoltenberg wezwał Niemcy do zwiększenia swoich wydatków na siły zbrojne:

„Poruszam ten temat w rozmowach ze wszystkimi sojusznikami, ale Niemcy za względu na swój potencjał gospodarczy mają większe znaczenie niż inne kraje (…) Stany Zjednoczone wydają na obronność 4 proc. produktu krajowego brutto, w Europie oscylujemy wokół 1 proc. To nie jest sprawiedliwy podział obciążeń” – powiedział Stoltenberg w wywiadzie dla dziennika „Süddeutsche Zeitung„.

Stoltenberga zbulwersowała sprawa, że mimo, iż NATO zaleca swym członkom zwiększyć wydatki na obronność do 2 % PKB, to Niemcy- jako największa gospodarka UE- przeznaczają na ten cel tylko 1,2 % swojego PKB.

Oczywiście aby było jeszcze śmieszniej ten sam Jens Stoltenberg jeszcze niecały tydzień temu na spotkaniu w Brukseli ministrów obrony narodowej państw członkowskich NATO powiedział, że „NATO nie da się wciągnąć w wyścig zbrojeń”.

No i jak można poważnie traktować tego polityka, który co kilka dni mówi co innego?

Na zakończenie tego wstępu dodam, że już w zeszłym roku na początku maja, Komisja Europejska oszacowała, że ograniczenie wymiany handlowej pomiędzy Polską, a Rosją, spowoduje spadek naszego PKB o 0,2-0,3 %. A więc z założonego wcześniej wzrostu w granicach 3,5 % ma on faktycznie wynosić 3,3-3,2 %. Mimo to minister polskiej gospodarki Janusz Piechociński powiedział w maju zeszłego roku, że „moje szacunki są głębsze”.

Ciekawe jest jak „głębokie są to szacunki”, bo jak do tej pory- mimo, że sankcje działają już ponad rok- nie można się o tym w sposób jednoznaczny dowiedzieć.

Na tym kończę ten- tym razem całkowicie ekonomiczny- wstęp i przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

Donieck w dniu wczorajszym nadal ostrzeliwany był przez ukraińską artylerię. I tak we wczesnych godzinach nocnych około 20:40 została ostrzelana dzielnica Kujbyszewska. Straty spowodowane tym ostrzałem wśród mieszkańców i infrastrukturze miejskiej nie są jak na razie znane.

Skutki ostatnich ostrzałów przez ukraińską artylerię Doniecka:

We wczesnych godzinach popołudniowych około 16:40 rozpoczęły się od ostrzału ukraińskiej artylerii przeprowadzonego na pozycje obronne sił powstańczych walki w rejonie osiedli Aleksandrowka i Trudowskoje na południowo-zachodnich obrzeżach Doniecka.

W Aleksandrowce stanowiska obronne powstańców zostały ostrzelane przez ukraińskie wojsko m.in. przy użyciu czołgów, zaś w rejonie osiedla Trudowskoje przy użyciu czołgów, ciężkiej artylerii i moździerzy, gdzie ostrzał był przy tym bardzo intensywny. Oba ataki zostały odparte. Skutki tych walk do chwili obecnej nie są znane:

Mniej więcej dwie godziny wcześniej około 18:50 ukraińskie wojsko przeprowadziło atak na linie obronne sił powstańczych z kierunku Awdiejewki na zachodnie przedmieścia Jasinowatej. Atak ten wspomagany był ostrzałem ciężkiej broni: moździerzy, haubic i czołgów. Atak został odparty po czym walki przeniosły się na obrzeża miejscowości Awdiejewka:

Również we wczesnych godzinach nocnych od godziny 20:00 ukraińska artyleria od strony osiedla Szumy rozpoczęła ostrzał Gorłówki. Ostrzał ten prowadzony był przy użyciu amunicji kasetowej. Na zachodnich obrzeżach miasta od strony Dzierżyńska toczyły się walki z atakującym tam ukraińskim wojskiem.

Gorłówka po ostatnich ostrzałach przez ukraińską artylerią:

Po kilku dniach przerwy ukraińska artyleria ponownie rozpoczęła ostrzał z kierunku miejscowości Bieriezowoje Dokuczajewska. Ostrzał prowadzono w późnych godzinach wieczornych od 19:20 przy użyciu moździerzy, dział samobieżnych i haubic D-30 122 mm:

W tym samym rejonie, tylko bardziej na południe w kierunku Mariupola około godziny 16:00 zostały ostrzelane  w miejscowości Grigoriewka pozycje obronne sił powstańczych znajdujące się na zachód od miejscowości Telemanowa.

W rejonie ługańskiej części frontu wczorajszej nocy toczyły się intensywne walki w rejonie punktu kontrolnego nr. 29. Ukraińskie wojsko przeprowadziło tam 16 razy ostrzał w tym 3 razy za pomocą ciężkiej artylerii. Ostrzał ten wspomagał ataki ukraińskiej piechoty na linie obrony sił powstańczych. W wyniku ostatnich walk w tym rejonie ukraińskie wojsko poniosło następujące straty: 11 zabitych, 37 rannych, zniszczony jeden czołg i jeden BRDM oraz zniszczone dwie baterie moździerzy kaliber 120 mm (łącznie 8 sztuk) i jedna haubica. Straty po stronie powstańców wynosiły: 2 zabitych, 16 rannych, zniszczony jeden BTR i jedno działko przeciwlotnicze.

Na koniec kilka zdjęć:

Ukraińskie ciężkie armaty dalekiego zasięgu kaliber 152 mm 2A36 „Hiacynt-B” na linii frontu.

Dla Centrum Genetyki Medycznej w Doniecku władze DRL przekazały w darze nowoczesny aparat USG do badań prenatalnych.

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

Pozdrawiam.

130 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 30.06.2015r.- 131 dzień od nowego rozejmu.

   • Ja nie bardzo lubię jeździć autobusami , zawsze gdy mogę jeżdżę tramwajem, chyba , że się nie da, to wybieram autobus miejski. To samo jest gdy odwiedzam rodzinę w Poznaniu, wolę jechać koleją niż autobusem( jeśli jadę sam, jak z rodziną , to samochodem ,ale wtedy nie mam wpływu na decyzję czym jedziemy). W ogóle jestem wielkim orędownikiem rozwoju połączeń kolejowych w Polsce.
    I na koniec taki apel do PLL LOT – połączenie Kraków- Poznań ,byłoby bardzo wygodne dla niektórych podróżujących na tej trasie. 🙂
    Pozdrawiam

    Polubione przez 1 osoba

     • Z ta z Rzeszowa będzie można latać do USA podobno. Ja nie wiem jaki tam jest ruch lotniczy na tamtejszym lotnisku, ale raczej nie uda im się zapełnić samolotów. Chyba , że chodzi o to by banderowcy mieli łatwiejszą ucieczkę przed nacierającym Armią Noworosji , do swoich ,,nowych panów ” i mocodawców.

      Polubione przez 1 osoba

 1. Witam w ten przepiękny wieczór…
  Zanim przeczytam to może wkleję parę rzeczy – mam nadzieję że się nie powtórzę z czymś co ktos juz wkleił – ale aby nie umknęło…

  Ale zanim to nastąpi to tych co maja niebo tak czyste jak u mnie zapraszam by wyjrzeć za okno by zobaczyc na zachodnim niebie, tuz nad horyzontem cudowne zjawisko koniunkcji Jowisza i Wenus! Zapewniam Was że od kilkudziesięciu lat obserwuję niebo i takie zjawiska i tak pięknego „złączenia” Wenus i Jowisza nie widziałem… A kolejne takie pewnie za kilkadziesiąt lat…

  Teraz Grecja – bo widzę że Luk17 włąsnie cos na ten temat wkleił:

  http://ria.ru/infografika/20150630/1104905356.html
  Jest to infografika pokazująca strukturę długów Grecji. Bardzo jestem ciekawy jak to wygląda w stosunku do naszego biednego i rozkradzionego kraju…

  Jeżeli to jest prawda a nie jakaś podpucha – to Regnum twierdzi że BRICS trzeszczy w szwach – sądzą tak z informacji jaki napływają z USA gdzie „przedłuża się wizyta Pani Prezydent Brazylii” http://regnum.ru/news/polit/1938395.html

  Nareszcie można uważać oficjalnie że Ministerstwo Energetyki UPAdliny stało się Ministerstwem Braku Energii! Nie mam nic przeciwko młodym ludziom – ale podobno awans na ministra młodego, 24-letniego człowieka – podobno w tym przypadku to katastrofa! Jakiś pracownik Roshenu – oczywiście! Zna się na czekoladzie – to przecież do produkcji potrzebna jest energia! Więc zna się w rzeczy samej i na energii!!!! https://vk.com/feed?w=wall-72683727_123258

  +18! Dziś mija rocznica wkroczenia Niemców do Lwowa, gdzie UPA ogłosiła niepodległość i natychmiast rozpoczeła pogrom Polaków wyznania mojżeszowego…
  http://www.mywebs.su/blog/history/10086.html

  Kilka cytatów z Brzezińskiego… Nie mam siły tłumaczyć tego arcydiabła!
  «Если русские будут настолько глупы, что попробуют восстановить свою империю, они нарвутся на такие конфликты, что Чечня и Афганистан покажутся им пикником…”
  „Россия может быть либо империей, либо демократией, но не тем и другим одновременно… Без Украины Россия перестает быть империей, с Украиной же, Россия автоматически превращается в империю”

  „Наша задача заставить Россию пожирать себя изнутри, внося смуту и раздор в общество этой страны… Мы заставим русских взяться за оружие. Мы настроим чеченцев, татар, башкиров, дагестанцев против русских. Мы обязаны заставить их драться друг с другом…”

  «Россия – лишняя страна, которую нужно расчленить». «Россия – побежденная держава. Она проиграла титаническую борьбу. И говорить: «это была не Россия, а Советский Союз» – значит бежать от реальности. Это была Россия, названная Советским Союзом.Она бросила вызов США. Она была побеждена. Сейчас не надо подпитывать иллюзии о великодержавности России. Нужно отбить охоту к такому образу мыслей… Россия будет раздробленной и под опекой».

  Polubione przez 6 ludzi

 2. Na Zamku Lubelskim uroczyście podpisano we wtorek Lubelską Deklarację Solidarności z Ukrainą. cytat z artykułu:
  „Jej celem jest pomoc naszym wschodnim sąsiadom. Jest to dokument sygnowany przez lubelskie środowiska akademickie, samorządowe, administracyjne, biznesowe oraz organizacje pozarządowe. Sygnatariusze deklaracji będą realizować program „Razem z Ukrainą”, który ma na celu zwielokrotnienie efektów udzielanej pomocy humanitarnej i rozwojowej.”
  http://www.dziennikwschodni.pl/lublin/n,1000163889,lubelska-deklaracja-solidarnosci-z-ukraina-podpisana.html

  Polubione przez 5 ludzi

  • „naszym wschodnim sąsiadom”… to stwierdzenie brzmi tak sucho…gość porannej audycji
   radiowej pr.1 po 7:15 (‚któryś’ marszałek sejmu) nie omieszkał użyć eufemizmu
   „nasi przyjaciele” na określenie ‚ukraińca” co wg. mnie zabrzmiało jak ponury żart…ONY „żartują” nieustannie,
   a cierpliwość Narodu – tez ma swoje granice,zbliża się do linii granicznej!
   Tak więc widzimy,
   rządzący „uprawiają ‚ politykę w swoim interesie i dla swoich doraźnych celów!
   I MY Naród .
   No właśnie?!

   Ps. Wyjaśniam celem uniknięcia nieporozumienia, cenię i szanuję Rusinów którym
   obca i wroga jest „polityka” Nowego Wielkiego Brata jak i ‚rodzimi’ żydobanderowcy,
   mieszający od 1991r. oficjalnie a z emigracji szczególnie północnoamerykańskiej ‚od zawsze’!

   Polubione przez 6 ludzi

 3. .https://pp.vk.me/c623328/v623328330/3ac57/iW6yAD5kuiI.jpg
  Mem który wskazuje że ten co to tworzył ma jeszcze nadzieję…
  Mówi o kolejnych krokach eskalacji wydarzeń od majdanu do wojny. Nadzieja twórcy memu to wskazówka że można to wszystko odwrócić by uzyskać to co było na początku… Piękne marzenie…

  Palenie flagi. Już dawałem ten film o tym jak Opołczeńcy zajechali Ładą a ukry uciekły zostawiając zabawki… .https://youtu.be/MzkeNgZJO9I

  .https://youtu.be/UmVJ4UmTGUk Film ukropski pokazujący jak sie robi z mięsa armatniego „mielonkę donbaską”. Komentarze noworosyjskie sa takie że „trudno w to uwierzyć”

  Doskonałe!
  .https://pp.vk.me/c619117/v619117851/befe/Oaz4rmPY9bI.jpg
  Szczo???? U’kraińcy walczą z ruskimi za swoje pieniądze w twoim batalionie Benia?
  – A wyobraź sobie że jeszcze mi wiszą kasę!

  6 filmów nowych w jednym linku https://vk.com/feed?w=wall-67359347_2878893
  .https://youtu.be/HDqXc17hJ24
  .https://youtu.be/yHfPNhsPICU
  .https://youtu.be/awydWEUlATk
  .https://youtu.be/tPOhPM2-JpE
  .https://youtu.be/9QDdQMDhxlc
  .https://youtu.be/dIfThs6Zzs0

  teraz robię przerwę by poczytać Państwa posty…

  Polubione przez 4 ludzi

  • Film ukropski pokazujący jak sie robi z mięsa armatniego „mielonkę donbaską”. Komentarze noworosyjskie sa takie że „trudno w to uwierzyć”
   A zwróciliście może uwagę że lufa czołgu była „łatana”? Zaspawana dziura w czołgowej lufie?

   Polubione przez 7 ludzi

  • P.S.
   Jest też jakaś informacja o akcji FSB w Sewastopolu na Krymie.

   Sorki, sam bym zagonił do pracy wuja Google -a , ale dziś byłem na całodniowej wycieczce rowerowej i jestem padnięty na maxa. Ale jazda po Puszczy Niepołomickiej jest samą przyjemnością.
   🙂

   Polubione przez 5 ludzi

   • Nie mam linku – ale sprawa jest taka jak ja to rozumiem z kilku przeczytanych informacji. Wpierw były podejrzenia o korupcje co do jednego z ministrów na Krymie. Potem go aresztowano bo podejrzenia okazały się prawdziwe. A teraz FSB robi naloty i aresztuję resztę tej korupcyjnej ośmiornicy!
    Krym przeszedł / wrócił/ do Rosji – ale 20 lat „ukrainizacji” mocno przeżarły i skrzywiły wielu ludzi…

    Polubione przez 6 ludzi

  • Nie mogę się oprzeć, żeby nie napisać – takie OT.
   Oj będzie się od jutra działo.
   Za godzinę tracą ważność „stare: karty parkingowe. Właśnie wróciłem do domu. Ponieważ jest ładna pogoda (rozgwieżdżone niebo = Jowisz, Wenus – o czym pisał Brusek) przespacerowałem się po okolicy. Na kilkadziesiąt parkujących na „kopertach” samochodach tylko cztery miały nową kartę (wiele nie miało żadnej). A przypominam, że taka przyjemność (nieuprawnione parkowanie na miejscu dla niepełnosprawnych) kosztuje 800 złotych.
   Jestem na to wyczulony, ponieważ mój brat, żona i teść są osobami niepełnosprawnymi.

   I oczywiście koniecznie kot (z psem)

   Dobranoc Państwu

   Polubione przez 6 ludzi

 4. Witam z rana filmem o tym że Wiking już jest na pozycjach obronnych – chyba zakończyli treningi poligonowe? 10 minut czołgów! 🙂 .https://youtu.be/ydAsP8irQyc

  Na dobry humor zjedno zdjęcie! 🙂 .http://cs543102.vk.me/v543102164/a002/KAFr3y3SjXs.jpg

  Leonardo w młodości z babcią gdy jeszcze nie nazywała się Helen Inderbirken ale Елена Смирнова 🙂 .http://cs540109.vk.me/c540106/v540106658/36b5a/1H1gNEbAeRc.jpg

  .https://www.youtube.com/watch?v=XtL8l6zIqpo Wiersze Aleksandra Mozgowego..

  Pan Striełkow spotkał się z okulistami .https://www.youtube.com/watch?v=IOJsATHZpsI Игорь Стрелков встретился с офтальмологами из Донецка, которым ОД „Новороссия” обеспечило стажировку в одной из лучших офтальмологических клиник Москвы.

  Jeszcze jedno na dobry humor! .http://cs540109.vk.me/c7008/v7008287/2c67c/rsthSsIPsn4.jpg

  W Mariupolu społeczeństwo świętowało u’kraiński dzień konstytucji .https://www.youtube.com/watch?v=xKNWITAk0n4 🙂

  .http://cs628629.vk.me/v628629647/a014/1mNdp_u5e7Y.jpg
  O konstytucji UPAdliny gdzie pisze między innymi iż „wojsko i inne formacje nie mogą byc wykorzystywane do ograniczania praw i swobód obywateli”

  Polubione przez 9 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.