Wojna domowa na Ukrainie 3.07.2015r.- 134 dzień od nowego rozejmu.


Departament Obrony Narodowej Stanów Zjednoczonych opublikował nową, narodową strategię wojskową na najbliższe lata.

Wojskowa strategia Stanów Zjednoczonych została zaktualizowana w celu uwzględnienia nowej, globalnej sytuacji bezpieczeństwa. Stany Zjednoczone muszą brać pod uwagę działania najgroźniejszych przeciwników, jakimi są Federacja Rosyjska, Korea Północna oraz Chiny.

Strategia definiuje największe zagrożenia la światowego pokoju – są to działania Iranu, Rosji oraz Korei Północnej. Żaden z tych krajów nie planuje bezpośredniej agresji przeciwko USA ani ich sojusznikom ale każdy stanowi zagrożenie, z którym zmaga się społeczność międzynarodowa poprzez kolektywne działania.

W odniesieniu do Chin stratega amerykańskiej administracji wykazuje objawy rozdwojenia jaźni, bo z jednej strony są one dla Stanów Zjednoczonych jednocześnie sojusznikiem i konkurentem, czego w żaden sposób nie da się pogodzić, chyba że za pomocą jakiejś kolejnej „kolorowej rewolucji”?

W zaktualizowanej obecnie wersji amerykańskiej strategi zwrócono uwagę, że „prawdopodobieństwo zaangażowania się USA w wojnę z innymi potęgami ocenia się jako niskie, jednak one stale rośnie. Możliwy natomiast jest wybuch kolejnych konfliktów hybrydowych oraz wzrost aktywności Państwa Islamskiego. Przyszłe konflikty będą przewlekłe, mniej przewidywalne i trudniejsze do kontrolowania”.

W odniesieniu do Rosji w nowej strategii określono ją jako państwo „nastawionym rewizjonistycznie, które nie szanuje suwerenności swoich sąsiadów i gotowe jest użyć siły”.

Zdanie to wywołało reakcję kremlowskiej administracji, która słowami jej rzecznika Dmitrija Pieskowa wskazała, iż dowodzi to nastawienia Stanów Zjednoczonych na konfrontację z Rosją oraz, że nie sprzyja ona odbudowie na poprzednim poziomie wzajemnej współpracy Moskwy z Waszyngtonem:
„Można tylko wyrazić żal, ponieważ taka ocena świadczy o konfrontacyjnych nastrojach, pozbawionych obiektywizmu wobec naszego kraju”

Przypomnę, że ostatni raz amerykańska narodowa strategia wojskowa Pentagonu była aktualizowana cztery lata temu, w 2011 roku, co zostało zostało przez amerykańskiego dowódcę sił zbrojnych generała Martina Dempseya w następujący sposób:

„Od ostatniej publikacji narodowej strategii wojskowej w 2011 roku, zagrożenie w skali globalnej wzrosło znacząco, podczas gdy nasza przewaga wojskowa w poszczególnych sferach zmniejsza się”

Oceniając opublikowanej właśnie nowej strategi wojskowej Stanów Zjednoczonych można zauważyć, że uznała on trzy kraje za najważniejsze zagrożenie dla USA, a więc: Rosję, Chiny i Korę Północną.

Takie zamieszczenie obok siebie tych trzech państw nie jest przypadkowe, co można wywnioskować ze słów generała Martina Dempseya, który powiedział, że „nasza przewaga wojskowa w poszczególnych sferach zmniejszyła się”. Co oznacza, że wobec właśnie tych wymienionych wyżej krajów amerykańscy wojskowi uważają, że przewaga armii Stanów Zjednoczonych maleje. A więc wniosek z tego jest taki, że USA obecnie przystąpi do wyścigu zbrojeń wobec swoich urojonych wrogów, co doprowadzić ma do tego, że ta obecnie największa i najlepiej uzbrojona oraz najnowocześniej wyposażona armia świata, ma być jeszcze większa, nowocześniej uzbrojona i doposażona.

Tylko chciałoby się zapytać: w jakim celu?

Dla samej zasady, że światowy hegemon musi mieć do utrwalenia swej pozycji odpowiedniej wielkości nowocześnie uzbrojoną armię, czy też szykuje się do przeprowadzenia kolejnych operacji militarnych wobec swoich wyimaginowanych wrogów?

Jak sądzę twa te cele są równoważne i obecnie USA chcąc zachować swoją pozycję imperium światowego musi obecnie przewyższać swoim potencjałem militarnym trzy wymienione wyżej kraje, które uznaje za wrogie, a ponadto musi być gotowe na ewentualne rozpoczęcie z nimi, bądź to z jednym z nich lub dwoma, konfliktu zbrojnego z zachowaniem przez siebie przewagi militarnej.

I na to właśnie zwrócił uwagę rzecznik administracji kremlowskiej Dmitrij Pieskow, mówiąc, że „Stany Zjednoczone są nastawione na konfrontację z Rosją”.

A to zaś oznacza, tak jak wspomniałem wyżej wyścig zbrojeń i nowe wydatki na ten cel, oraz rozpoczęcie nowej fazy Zimnej Wojny, pomimo, że nie ma już obozu państw socjalistycznych, które podobno wcześniej zagrażały krajom zachodnich demokracji.

Teraz zagrożeniem dla zachodniego świata jest sam wzrost potencjału gospodarczego i militarnego państw uznanych za wrogie, a to w optyce amerykańskich strategów wojskowych jest niedopuszczalne.

Kończąc ten wstęp przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrajnie, która została wybrana przez USA jako poligon walki z Rosją, za co tragiczne skutki ponosi zamieszkująca teren Donbasu ludność cywilna.

Wczoraj w Doniecku było względnie spokojnie i tylko z okolic lotniska i osiedla Marinka dobiegały odgłosy toczących się tam walk.

Natomiast już od przedwczoraj z różnym natężeniem ukraińska artyleria prowadzi ostrzał obrzeży, dzielnic podmiejskich i celów cywilnych w Gorłówce. Ostrzeliwane są tereny zamieszkałe gdzie nie ma pozycji obronnych sił powstańczych, a więc celem tych ostrzałów jest wyłącznie rażenie celów cywilnych w tym zniszczenie infrastruktury socjalno-bytowej miasta. Zniszczone lub uszkodzone zostały- w wyniku przedwczorajszego ostrzału przez ukraińską artylerią Gorłówki- stacja filtrów, oczyszczalnia ścieków oraz sieć energetyczna.

Wczoraj od godzin popołudniowych ukraińska artyleria ponownie rozpoczęła ostrzał terenów mieszkalnych na terenie osiedla Kurganki. Trwają walki w rejonie miejscowości Dzierżyńsk i na północ od Gorłówki:

W rejonie miejscowości Wolnowacha, na południe od Doniecka przy drodze do Mariupola, wczoraj późnym wieczorem toczyły się walki w okolicach miejscowości Bierezowoje:

Uznanie przez ukraińskie wojsko jako strefy neutralnej rejonu miejscowości Szirokino nie trwało dłużej niż kilkanaście godzin, bo wczoraj po południu oddziały wojsk ukraińskich wróciły tam na wcześniej zajmowane pozycje.

W późnych godzinach nocnych, tuż przed północą, doszło w rejonie Szirokina do ciężkich walk, przy użyciu broni ręcznej, automatycznych wyrzutni granatów i moździerzy, Dziś nad ranem ukraińskie wojsko rozpoczęło ostrzał pozycji powstańczych za pomocą ciężkiej artylerii. Walki trwają do chwili obecnej.

Ponownie przy użyciu artylerii ukraińskie wojsko ostrzelało miejscowość Sachanka:

Na swoim profilu na Facebooku były gruziński prezydent- obecnie pełniący obowiązki gubernatora obwodu odeskiego na Ukrainie- Micheil Saakaszwili zamieścił informację, że jeden z gruzińskich ochotników Kote Laszchia utonął podczas wykonywania misji bojowej w morzu w okolicy Mariupola. Tragicznie zmarły Gruzin pozostawił żonę w ciąży i dziecko.

Według informacji przekazanych przez przedstawiciela sił zbrojnych DRL, w dniach od 29 czerwca do 1 lipca po stronie wojsk ukraińskich były następujące straty w sile żywej: 36 zabitych i 33 rannych, w tym tylko w rejonie miejscowości Dzierżyńsk, w dniach 30 czerwiec i 1 lipiec- zostało zabitych 24 ukraińskich żołnierzy. Jeden z ukraińskich poborowych w tym samym okresie popełnił samobójstwo.

W rejonie Ługańska ukraińskie wojsko w dniu wczorajszym  25 razy naruszyło warunki zawieszenia broni, w tym ostrzeliwując przy użyciu różnych rodzajów broni rejon miejscowości Sokolniki, Żielobok, Donieckij i okolice punktu kontrolnego nr. 31.

Dwa razy ukraińskie wojsko przeprowadziło atak na pozycje sił powstańczych, 4 razy doszło do wymiany ognia i 7 razy ukraińska artyleria ostrzeliwała pozycje obronne sił powstańczych.

Tam też w rejonie Stanicy Ługańskiej wczoraj około południa doszło do zaciętych walk przy użyciu broni ciężkiej. Jak na razie nie wiadomo co było przyczyną rozpoczęcia tych dwugodzinnych walk i jaki był ich cel.

Ukraińskie wojsko ostrzeliwało również w godzinach przedpołudniowych za pomocą moździerzy z kierunku miejscowości Katerinowka cele cywilne w Pierwomajsku:

Prawdopodobnie po stronie powstańców są zabici, natomiast nie ma strat w sprzęcie. Straty po stronie ukraińskiej nie są na obecną chwilę znane.

Na koniec kilka zdjęć:

Uglegorsk po wyzwoleniu.

Logwinowo i okolice po walkach.

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

Pozdrawiam.

Reklamy

117 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 3.07.2015r.- 134 dzień od nowego rozejmu.

 1. Kurczę, widzę i oczom nie wierzę. Kwach położył (?) laskę na upadlinie i łasi się do Ruskich!

  Oto złote myśli byłego: Rosja w najbliższym czasie może stać się jednym z mocarstw. Jednocześnie zauważył, że preferowaną opcją dla Rosji w rozwiązaniu kryzysu na upadlinie jest kolejny zamach. W dającej się przewidzieć przyszłości Rosja będzie jednym z centrów wielobiegunowego świata. USA będą odgrywać dużą rolę ale już nigdy nie będą tak silne jak przez ostatnie 20-30lat. Po zaczynającym się czasie chaosu nastanie nowy porządek. Kwach zauważył Rosję, Chiny , Indie a także USA i UE. Powiedział, że Rosja nie zamierza atakować Pribałtiki, Kreml ma przygotować majdan nr 3, żeby osadzić nowych ludzi. Nie będą oni mieli nic przeciwko UE. Kwach uważą te marzenia za realne i taki realnym marzeniem jest Rosja.
  http://www.infox.ru/authority/mans/2015/05/27/Eks_pryezidyent_Pols.phtml

  Nie wiem, czy wystraszył się Hrabiowskiego Ukraińskiego Instytutu (w skrócie: HUI) , czy opchnął już swój majątek na upadłej i teraz szykuje się na zdobycie nowego rynku? Przecież tak kochał banderowców…Jestem w szoku.

  Polubione przez 10 ludzi

 2. Z kresy.pl
  Neo-nazistowski pułk „Azow” oficjalnie zakazał swoim członkom brania udziału w dzisiejszym Marszu Światosława w Kijowie
  http://www.kresy.pl/wydarzenia,spoleczenstwo?zobacz/rozmal-wsrod-ukrainskich-neo-nazistow-pulk-azow-nie-chce-maszerowac-wspolnie-z-prawym-sektorem
  Na placu Swobody w Chersoniu na południowej Ukrainie nacjonalistyczna młodzież ukraińska uczciła rocznicę Aktu Odnowienia Państwa Ukraińskiego z 30 czerwca 1941 roku. Publicznie powtórzono między innymi deklarację hołdu wobec Adolfa Hitlera.
  .https://youtu.be/j4kEmWWEDsY
  Dług Ukrainy ma osiągnąć poziom 95% w 2015 roku.
  Jak dla to i tak optymistyczna wizja. W przypadku załamania się waluty (tak jak to miało miejsce w lutym b.r) wiedząc, że aż 62% długu to dług zagraniczny relacje wysokości długu do PKB z łatwością przebija barierę 100%
  http://www.kresy.pl/wydarzenia,gospodarka?zobacz/ukraina-dlug-publiczny-siegnie-95-proc-pkb-
  Jeszcze raz o przyjęciu przez parlament Ukrainy ustawy o przewalutowaniu kredytów zaciągniętych w walucie obcej. Straty sektora bankowego wg wypowiedzi opozycjonistów sięgną 95 mld hrywien.
  http://www.kresy.pl/wydarzenia,spoleczenstwo?zobacz/ukraina-parlament-zezwala-na-restrukturyzacje-kredytow-walutowych-nbu-i-ministerstwo-finansow-protestuja
  Artykuł z „biełsatu” o życiu na Białorusi-Ukrainie oczami emerytowanego podpułkownika lotnictwa.
  https://belsat.eu/pl/artykuly/ukraina-jak-zyja-sieroty-po-zsrr-podpulkownik-lotnictwa-jest-dzis-kierowca-taksowki/

  Polubione przez 7 ludzi

  • „Publicznie powtórzono między innymi deklarację hołdu wobec Adolfa Hitlera”.
   A „niektórzy’ jeszcze wyrażają oburzenie,iż „niedobry” Józef Wissarionowicz
   zsyłał w głąb(nie tylko ziemi)Wielkiej Ziemi kolaborantów, zaprzańców,renegatów,zdrajców etc… czy też „całe” narody. Wówczas SOLENNIE zasłużyli swoją „postawą i lojalnością” na takie traktowanie.

   Polubione przez 3 ludzi

 3. Skoro odwiedziłem już ten ściek medialny informacja o praworządnych inaczej upadlińcach:
  „Syn instruował ojca-​sędziego, jakie ma wydawać wyroki”
  Na Ukrainie zatrzymano nadawcę SMS-ów do sędziego sądu apelacyjnego w Kijowie Antona Czernuszenki, które zawierały instrukcje, jaki wyrok ma być wydany w tej czy innej sprawie. Polecenia te przesyłał syn sędziego – podała prokuratura.
  http://wiadomosci.wp.pl/kat,1515,title,Syn-instruowal-ojca-sedziego-jakie-ma-wydawac-wyroki,wid,17682403,wiadomosc.html

  Wg WP: separatyści źli – banderowcy cacy. Nawet tacy jw.

  Polubione przez 6 ludzi

 4. Łucenko: Joe Biden przekazał banderowcom wiadomość, kiedy usłyszą od jankesów ” good bye”.
  „Вице-президент США Джо Байден передал месседж: если не сохранится единство руководства страны и коалиции в парламенте, все, гуд бай”, — сказал депутат.

  .http://ria.ru/world/20150625/1088313871.html?utm_source=infox.ru&utm_medium=partner&utm_campaign=news&utm_source=adfox_site_22949&utm_medium=adfox_banner_1135994&utm_campaign=adfox_campaign_254986&ues=1

  I skończy się darmowa kasa a burdel do posprzątania zostanie. Satrapia coraz bliżej…

  Polubione przez 4 ludzi

 5. Szkoły wojskowe na Ukrainie przezywają renesans. Na jedno wolne miejsce ubiega sie 5 kandydatów.
  http://www.mil.gov.ua/news/2015/07/03/yunaki-mriyut-pro-pogoni-harkivskih-kadetiv–/
  Kolejna grupa żołnierzy z 80 brygady UA powróciła do domu.
  http://www.mil.gov.ua/en/news/2015/07/03/ukrainian-paratroopers-return-home-from-anti-terror-operation-region/
  UA zaprezentowała wojskowe przewoźne pralnie. Dotychczas tematem brudnych żołnierskich ubrań w strefie ATO…nie przejmowano się. Pamiętam jak linkowałem nawet
  artykuł o tym, ze wolontariusze przerobili ciężarówkę na obwoźną pralnię (pierwszą! w strefie ATO).
  http://www.mil.gov.ua/en/news/2015/07/03/mod-to-buy-field-shower-systems/

  Polubione przez 3 ludzi

  • „Szkoły wojskowe na Ukrainie przezywają renesans. Na jedno wolne miejsce ubiega sie 5 kandydatów.”
   Nie dziwię się. Szkoły wojskowe dają następujące profity:
   1. Zapewnione zatrudnienie i uposażenie (teraz i potem).
   2. Nie zmogilizują zanim skończy szkołę (może uda się przeczekać).
   3. Po zakończeniu, nawet jeśli zmoglilizują bo nie będzie mięsem armatnim (fachowców nie wyślą rzeź, bo to się nie opłaca)
   .

   Polubione przez 10 ludzi

 6. POLSKA – USA 3 – 2 , piękny mecz w Krakowa Arenie. 🙂

  Spokojnej nocy, udanego weekendu, a dla nie lubiących lub nie tolerujących temperatur 30+ życzę wytrwałości.
  🙂 piękne zakończenie dnia , brawo siatkarze!!! Jedziemy do Rio!!

  Dobranoc.

  Polubione przez 4 ludzi

 7. Przez link Krzyka nic nie wklejam – idę w kimono a jutro będę dopiero późnym wieczorem. Cały dzień bez zasięgu komórki – jak ja wytrzymam bez przeczytania SŁowa Wodza? 😦
  Dobranoc!

  Polubione przez 5 ludzi

 8. Piękna wiadomość dotycząca wydarzenia w Polsce, ale oczywiście nie odnotowana w polskojęzycznych mediach. O takich faktach my, Polacy możemy dowiedzieć się wyłącznie z portali rosyjskich lub Noworosji.
  Nie o taką Polskę walczyli nasi przodkowie.

  W Kleszewie postawiono tablicę pamiątkową ku czci Aleksieja Mozgowoja!
  http://dnr24.su/mirovoe-soobschestvo/5055-memorialnaya-doska-v-pamyat-ob-aleksee-mozgovom-v-polshe.html

  Polubione przez 8 ludzi

 9. Глава ДНР Александр Захарченко подверг резкой критике заявления вице-президента США Джозефа Байдена и президента Украины Петра Порошенко, что выборы в ДНР 18 октября угрожают Минскому процессу.

  «Если Байден не принудит Порошенко к диалогу, значит, он с ним заодно. И на США ляжет ответственность за срыв переговоров и неизбежный в таком случае крах украинской государственности».

  http://dan-news.info/politics/zayavleniya-bajdena-cht.

  Polubione przez 4 ludzi

 10. @ tarbagann , Lipiec 4, 2015 at 01:13
  Tu nie chodzi o podnoszenie cen, ale o podnoszenie VAT. Tego domaga się Trojka. Tsipras & Co. zaproponowali wprowadzenie ścisłej kontroli przepływów kapitałowych i opodatkowanie niektórych form „działalności finansowej”, czyli spekulacji na rynku finansowym. Oczywiście, Trojka się na to nie zgodziła, żądając np. podniesienia VATu na mleko i wyroby mleczne do 27%. Przecież to pogrąży wszystkie firmy greckie operujące na tym rynku, bo konsumpcja się załamie. Pozostałe pomysły Trojki są podobne, dlatego Tsipras ma rację nie zgadzając się na dalsze dobijanie greckiej gospodarki i ubożenie ludności.

  Polubione przez 5 ludzi

 11. @ krzysztofjarzynazszczecina , Lipiec 4, 2015 at 08:18

  Bardzo dziękuję za linka do opracowania Banku Grecji. Interesująca lektura, z której Ty raczej niewiele zrozumiałeś. 🙂
  Interesująca z kilku powodów:
  1) stoi w niej jak wół, że w analizie nie posłużono się twardymi danymi o oszustwach podatkowych, lecz przyjęto pewien wskaźnik bazujący na kwestionariuszu, który wypełniają dyrektorzy firm. 🙂
  2) Analiza jest zatem jakościowa, a nie ilościowa i jest jedynie estymacją. 🙂
  3) Kapitalne jest podawanie „oczywistych oczywistości” jako niemalże odkryć naukowych, np. takich, że korelacja między efektywnością VAT na produktach pierwszej potrzeby a PKB jest nieistotna statystycznie. 🙂 No, ba! Ekipa bankierów „odkryła”, że trzeba jeść i pić nawet w czasach kryzysu! 😀
  4) „Najważniejszą implikacją analizy jest to, że decydenci polityczni powinni brać pod uwagę skutki cyklu gospodarczego na wyniki przychodów. Efektywność przychodów z VAT wskazuje wzrastającą wrażliwość na zmiany aktywności gospodarczej, w szczególności w ostatnich latach.” No i, że tylko w części może być to wytłumaczone chęcią unikania płacenia podatków. Eureka! No, nikt by na to nie wpadł! 🙂
  5) Na koniec, autorzy tej analizy, wskazują na potrzebę wzmocnienia mechanizmów egzekwowania podatków, dodając – ni z gruchy ni z pietruchy – kolejną oczywistą oczywistość: „Jednocześnie dalsze zwiększenie zobowiązań podatkowych nie zawsze przekłada się na wzrost przychodów w okresach recesji […]”

  Gdzie tu jest rzetelna informacja o tym, że Grecy są oszustami, notorycznie uchylającymi się od płacenia podatków? – Nie wiem.
  No, ale ja nie jestem jednym z „Chłopców z Chicago” i ich austriackiej filii. 🙂

  Polubione przez 4 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.