Wojna domowa na Ukrainie 6.07.2015r.- 137 dzień od nowego rozejmu.


Donieck wczoraj.

Rzecznik Kremla, Dmitrij Pieskow wyraził żal z powodu treści opublikowanych w nowej strategii bezpieczeństwa narodowego Stanów Zjednoczonych i oświadczył, że sformułowania w nim zawarte świadczą o nastroju konfrontacyjnym, pozbawionym wszelkiego obiektywizmu w stosunku do Rosji.

Nowa strategia bezpieczeństwa narodowego USA nosi konfrontacyjny charakter i nie pomoże poprawić stosunków z Rosją, które pogorszyły się w związku z kryzysem na Ukrainie” – oświadczył rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow.

Dmitrij Pieskow podkreślił, że sądząc z dokumentu, ta atmosfera konfrontacji będzie trwała w dość długim okresie czasu. Jednocześnie rzecznik Kremla przekazał dziennikarzom- podczas czwartkowej konferencji prasowej, że takie podejście raczej nie sprzyja próbom skierowania stosunków dwustronnych w stronę normalizacji.

W opublikowanym w środę dokumencie Pentagonu uznano, że Rosja ustawicznie dowodzi, że nie respektuje suwerenności swych sąsiadów i jest gotowa do użycia siły dla osiągnięcia swych celów.

Interesujące jest w tej amerykańskiej optyce na temat Rosji, w jaki sposób Stany Zjednoczone respektują suwerenność innych krajów i czy również nie są gotowe do użycia siły dla osiągnięcia swoich geopolitycznych celów strategicznych?

A teraz przechodzę do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

Nadal ukraińska artyleria sporadycznie ostrzeliwuje teren Doniecka, gdzie w dzielnicach Kujbyszewskiej i Kijowskiej oraz osiedla Oktjabrskiego spadło wczorajszej nocy łącznie kilkadziesiąt pocisków artyleryjskich

Natomiast w  wyniku wczorajszego ostrzału przez ukraińskie wojsko okolic Doniecka zginęła jedna osoba cywilna, zaś jeden powstaniec został ranny podczas ataku przeprowadzonego przez grupę żołnierzy z ukraińskiego 11 batalionu na linie obronne w rejonie miejscowości Spartakus.

Doszło również do walk w rejonie miejscowości Piaski i donieckiego lotniska, gdzie ukraińskie wojsko zaatakowało przy wsparciu czołgów pozycje powstańców na terenie starego terminala. Atak ten przy nieznanych dotychczas stratach obu stron został odparty.

W późnych godzinach nocnych i następnie rano w dniu wczorajszym doszło do walk w rejonie miejscowości Marinka. Walki też toczyły się wczoraj rano w rejonie miejscowości Starognatowka, gdzie ukraińskie wojsko ostrzeliwało pozycje obronne sił powstańczych z moździerzy kaliber 82 mm.

Z kierunku Awdiejewki ukraińskie wojsko przy wsparciu ostrzałem z różnego rodzaju broni ciężkiej usiłowały przeprowadzić atak na pozycje obronne sił powstańczych rozmieszczone w rejonie miejscowości Wierchnietoreczkowa

Około południa ukraińskie wojsko z kierunku Dzierżyńska przeprowadziło ostrzał przy użyciu moździerzy kaliber 82 mm miejscowości Gorłówka. Jak na razie skutki tego ostrzału nie są znane.W nocy od godziny 22:47 ukraińskie wojsko ostrzeliwało z kierunku Majorska obrzeża Gorłówki, gdzie następnie doszło do walk.

Na linii miast Swietłodarsk-Gorłówka-Lugwinowo w ciągu dnia było spokojnie, natomiast w późnych godzinach nocnych toczyły się tam sporadyczne walki, które po północy ustały.

Wczoraj też przybył do Gorłówki na inspekcję zastępca szefa misji OBWE w Ukrainie, Alexander Hug, aby ocenić postęp prac w przywracaniu pełnego dostępu do wody bieżącej dla ludności cywilnej w Gorłówce i okolicznych miejscowościach:

„Monitorowanie dostaw wody jest dla nas sprawą priorytetową, ponieważ miasto cierpi na niedobór wody”– powiedział Alexander Hug.

W rejonie miejscowości Telemanowo ukraińska artyleria ostrzelała wieś Tawriję gdzie w wyniku tego zapaliło się 100 hektarowe pole pszenicy, która całkowicie spłonęła.

Wczoraj w godzinach rannych około 07:30 ukraińskie wojsko ostrzelało z broni ciężkiej z kierunku miejscowości Nowotroczkoje obrzeża miasta Dokuczajewsk, a następnie przeprowadziło tam atak na pozycje obronne sił powstańczych. Atak ten został odparty:

Ukraińscy żołnierze w rejonie miejscowości Szirokino, pomimo zawartego przy udziale przedstawicieli misji OBWE o uznaniu tego terenu jako strefy neutralnej, nadal prowadzą tam ataki i ostrzał artyleryjski usiłując z jednej strony przejąć całkowitą kontrolę nad tym obszarem i z drugiej strony zniszczyć definitywnie miasto.

Zastępca szefa misji OBWE obiecał, że obserwatorzy OBWE będą obecnie systematycznie kontrolować obszar wokół miejscowości Sachanka, która od wielu dni stała się celem ostrzału ukraińskiej artylerii:

„Mieszkańcy Sachanki obawiają się wznowienia ostrzału, a my będziemy patrolować Sachankę, aby nie stała się nowym Szirokino”– oświadczył Alexander Hug.

W rejonie Ługańska wczoraj toczyły się ciężkie walki, a ukraińska artyleria prowadziła intensywny ostrzał celów cywilnych i pozycji obronnych sił powstańczych.

Ponownie zostało ostrzelane, przez ukraińskie wojsko z kierunku miejscowości Zołotoje przy użyciu moździerzy kaliber 82 mm, miasto Pierwomajsk.

Z kierunku miejscowości Krimskoje ukraińskie wojsko ostrzeliwało z opancerzonych wozów bojowych miejscowość Żiełobok.

Ze wzgórza 175,9 ukraińskie wojsko przy użyciu ciężkiej artylerii, moździerzy kaliber 120 mm i 82 mm oraz z granatników automatycznych ostrzeliwało okolice miejscowości Sławianoserbsk.

Z kierunku Stanicy Ługańskiej ukraińskie wojsko przy użyciu ręcznych wyrzutni pocisków przeciwpancernych, moździerzy oraz z broni ręcznej ostrzeliwało okolice pomnika Księcia Igora.

Łącznie w dniu wczorajszym ukraińskie wojsko naruszyło w rejonie frontu ługańskiego 47 razy warunki zawieszenia broni, zmuszając 17 razy do odpowiedzenia ogniem przez powstańców:

Ostrzał ten nie spowodował ofiar po stronie cywilnej i wojsk powstańczych.

Natomiast jak podała służba prasowa ukraińskiego dowództwa wojskowego biorącego udział w tzw. operacji antyterrorystycznej w wyniku domniemanego ostrzału przez powstańców obrzeży miejscowości Szczastie miały zostać ranne dwie osoby na terenie przepompowni wody i tamtejszej elektrociepłowni.

Łączne straty w dniu wczorajszym po stronie ukraińskiej zgłoszone przez centrum prasowe ukraińskich sił zbrojnych miały wynosić pięciu zabitych i dziesięciu rannych żołnierzy.

Według informacji zamieszczonej na oficjalnej stronie batalionu „Ajdar” na Facebooku,  w okolicach punktu kontrolnego nr. 29 w sobotę najechał na minę samochód, którym jechała grupa ukraińskich żołnierzy z batalionu „Ajdar” i 24 brygady. W wyniku tego incydentu na miejscu zginęło dwóch żołnierzy batalionu „Ajdar” i trzech z 24 brygady, następnie w szpitalu zmarł w wyniku odniesionych ran jeszcze jeden żołnierz z 24 brygady.

W rocznicę wycofania się sił powstańczych i części ludności cywilnej ze Słowiańska ukraińska armia dopuściła się tam prowokacji ostrzeliwując pociskami zawierającymi ładunki chemiczne miejscowość Siemienowka pod Słowiańskiem.

W wyniku tego ostrzału dwie osoby cywilne nie żyją, a wiele znalazło się w szpitalu z objawami zatrucia nieznaną do tej pory substancją chemiczną.

W samym Słowiańsku w wyniku ostrzału ukraińskiej artylerii została uszkodzona sieć wodociągowa i energetyczna.

Jak już wspomniałem wyżej w dniu wczorajszym była rocznica ewakuacji powstańców i części mieszkańców ze Słowiańska. Na rozkaz wydany przez dowodzącego wówczas Igora Striełkowa miasto opuściło w uporządkowanych kolumnach ponad 2500 w pełni uzbrojonych żołnierzy sił powstańczych.

Główną przyczyną, która doprowadziła do podjęcia tej decyzji był fakt prowadzonego przez prawie miesiąc bardzo ciężkiego ostrzału prowadzonego przez ukraińską artylerię celów cywilnych w Słowiańsku, w wyniku czego ginęli niewinni ludzie, niszczono ich domy i infrastrukturę bytową miasta.

Jednocześnie wojska ukraińskie nie podejmowały walki z kontrolującymi miasto powstańcami, powstańcy zaś mieli jeszcze wtedy za mało siły i brak im było podstawowej umiejętności obsługi sprzętu wojennego- w tym głównie zdobycznego sprzętu pancernego, artylerii i ręcznych wyrzutni pocisków przeciwpancernych- co powodowało, że przy wielokrotnej przewadze, tak w sprzęcie, jak i w sile żywej wojsk ukraińskich, niemożliwe było tam przeprowadzenie kontruderzenia i odepchnięcia bądź zlikwidowania ostrzeliwującej mieszkańców ukraińskiej artylerii. W ten sposób położenie powstańców było patowe i aby uratować swoje siły, miasto, ludność cywilną i jednocześnie wspomóc obronę zagrożonych już wtedy miast Doniecka i Gorłówki, które to stały się nieprzekraczalną linią oporu, zmuszeni zostali do wycofania się.

Wtedy też, głównodowodzący siłami powstańców, Igor Striełkow powiedział:

„Kutuzow też musiał się wycofać, aby później wygrać”

I tak też w ostateczności się stało; gdy przez ponad miesiąc powstańcy byli w defensywie, zmuszani do ciągłego odwrotu. Ługańsk jak i Donieck były niemalże okrążone, a połączenie drogowe z Gorłówką na kilka tygodni przerwane, czasowo też odizolowano od siebie obie zbuntowane republiki; DRL i ŁRL, a wojska powstańcze przyparte zostały do nieprzekraczalnej ściany, którą jest granica państwowa. Wtedy gdy wszyscy mówili już o pewnej przegranej, powstańcy przeszli do ofensywy- systematycznie i powoli zamykając w kotłach silne grupy wojsk ukraińskich i tam je następnie likwidując. Zdobyty wtedy sprzęt i amunicja pozwoliły na skuteczne dalsze stawianie oporu, prowadzenie operacji zaczepnych oraz odzyskiwanie utraconego wcześniej terenu. Sytuacja ta doprowadziła do tego, że straty w sprzęcie ukraińskiej armii i upadające pod wpływem klęsk na froncie morale jej wojsk, spowodowały, że ukraińskie siły zbrojne utraciły zdolność bojową i po prostu przegrały tą niby łatwą i prostą- zdaną wyłącznie na sukces- „operację antyterrorystyczną”:

Ludność cywilna i powstańcy ewakuują się 5 lipca ubiegłego roku ze Słowiańska.

Na koniec kilka zdjęć:

Uszkodzona w wyniku ostrzału przez ukraińską artylerię magistrala wodna doprowadzająca wodę do Gorłówki i okolicznych miejscowości.

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

Pozdrawiam.

Reklamy

106 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 6.07.2015r.- 137 dzień od nowego rozejmu.

 1. Dzień dobry,

  Życie w Doniecku. Optymistyczny obraz Narodu Donbasu. „Gdyby nie ostrzały, byłoby dobrze (…). Nie ma miliona róż, ale przynajmniej 500 000 jest”.
  http://publizist.ru/blogs/34/9834/

  Szef SBU mówi o niebezpieczeństwie (niebezpieczeństwie dla ukrów, oczywiście) separatyzmu w pięciu okręgach.
  http://svpressa.ru/economy/news/126707/?cbtn=1

  Ciekawe dane na temat kto kontroluje, zarządza, czerpie zyski itd. z ukraińskich czarnoziemów. I tak zagraniczne kompanie (z różnych stron świata) kontrolują 2,2 mln ha czarnoziemów. Ukraińskie korporacje lub ukraińsko-zagraniczne są zarejestrowane na Cyprze albo w Luksemburgu.
  https://vk.com/antimaydan?w=wall-41232698_1030061

  W Kijowie zaprezentowano atlas pt. „Trzy tysiące lat ukraińskiej historii”.
  http://novorossia.su/ru/node/20390
  Nie wytrzymałam i dałam bez kropki ten obrazkowy komentarz.

  Polubione przez 9 ludzi

 2. WItam z rana taką fałszywką SBU która ma dyskretytowac Jobbik i Węgrów zamieszkałych w Krainie http://vk.com/im?sel=246327794&w=wall-31849669_14744

  Polecam artykuły z „Myśl Polska” do poczytania które polecał wcześniej „ogólnie” @krzyk:

  http://www.mysl-polska.pl/532 Dość wycierania gęby pamięcią Andrzeja Leppera

  http://www.mysl-polska.pl/533 Dzień Pamięci Ofiar OUN-UPA

  Obserwator:
  Czy Grecja przejdzie na Drachmę – jakie to mogłoby stwarzać możliwości dla długu? https://obserwatorpolityczny.pl/?p=33440

  Czy politycy w Polsce zrozumieli to co się dzieje w Grecji? https://obserwatorpolityczny.pl/?p=33426

  A tu Pan Krakauer odleciał, niestety: Głos w obronie ORP Ślązak https://obserwatorpolityczny.pl/?p=33431

  Czworonożny konwój humanitarny .https://youtu.be/Jl6E5LCILq4

  Wklejam be kropki bo cudne! 🙂

  Olchon i pomoc humanitarna… .https://youtu.be/_zj3pW55yVQ

  Skrót informacji z Syrii http://anna-news.info/node/38059

  A to z ostatniej chwili. Chyba klan prokuratorski tak juz oberwał po głowie że zaczyna zwierać szeregi? .https://youtu.be/Dt2eVMKqUIk
  Tekst do filmu:

  Сообщение от журналистов 07.07.2015

  Военная прокуратура просит Авакова объяснить массовую вербовку уголовников в нацбатальоны

  Военная прокуратура Украины обязала МВД Украиеы объяснить, на каких основаниях в карательные батальоны попали ранее неоднократно судимые люди. Такое заявление сделал военный прокурор Анатолий Матиос.

  Матиос принял решение отправить на имя главы Министерства внутренних дел Арсена Авакова соответствующий процессуальный документ, который обязывает провести тотальную проверку оснований, причин и порядка принятия всех уголовников в состав «милицейских рот», других подразделений НГУ при формировании этих батальонов.

  „Я принял решение и направил на имя министра внутренних дел соответствующий процессуальный документ, обязывающий провести тотальную проверку оснований и порядка принятия всех добровольцев в состав милицейских рот, других подразделений и Нацгвардии при формировании этих подразделений. В том числе причин и порядка принятия на службу в органы милиции людей, у которых была на тот момент не погашена судимость, не снята судимость или человек несколько раз привлекался к уголовной ответственности”, – отметил военный прокурор Украины.

  Polubione przez 6 ludzi

 3. Zestaw kilku filmów na temat „Kord’a” 12,7 mm – dla znawców i ciekawskim polecam http://vk.com/feed?w=wall-69793374_132606
  #Подборка_видеороликов: Снайперский комплекс и пулемет калибра 12,7 мм „Корд”

  A tu krótki tekst o amerykańskich superbohaterach co w Kazachstanie w pierwszym dniu spuchli. Linki na obszerne artykuły coś nie wchodziły – to znalazłem krótki opis po rosyjsku. Translator sobie łatwo da radę 🙂
  Спецназ США показал себя слабаком на проходящих в Казахстане международных соревнованиях „супербойцов” десяти армий мира. Американцы в первый же день отказались от участия в соревнованиях.

  Причина – супер-Джи-Ай „не выдержали жары и тяжелых условий”. Правда, потом объясняли с умным видом, что „и не собирались выкладываться”:

  Международные соревнования спецназа в Казахстане : Американские неженки сошли с дистанции от обезвоживания

  Соревнования лучших разведчиков, спецназовцев со всего мира проходят в Казахстане, за победу борются 10 команд из России, Белоруссии, Казахстана, США и др.

  Да, это Вам не Голливуд, пиндосы…Американский спецназ сдался в первый же день

  На полигоне учебного центра „Спасск” проходят восьмые ежегодные учения „Алтын Yкi”. За звание сильнейшей разведывательной группы состязаются спецназовцы Казахстана, США, Китая, России и Беларуси.

  Разведчики будут стрелять по нестандартным целям из неудобных положений, десантироваться и передвигаться по азимуту на сильно пересеченной местности. Им предстоит продемонстрировать искусство минно-подрывного дела, а в заключительном, самом сложном этапе бойцы проверят свои силы и выносливость в преодолении „тропы разведчика”. Ее протяженность составляет пять километров, она состоит из 43 наземных и водных препятствий, а также горного участка.

  Polecam jak zawsze Pana Piakina: .https://youtu.be/mTNq-fdi760

  Borodaj: „cała prawda o Striełkowie” http://rusprav.tv/aleksandr-borodaj-vsya-pravda-o-strelkove-41450/

  Rzekomo: В Москве предупредили: Или Порошенко договаривается с ДНР/ЛНР, или большая война http://www.politnavigator.net/v-moskve-predupredili-ili-poroshenko-dogovarivaetsya-s-dnrlnr-ili-bolshaya-vojjna.html

  На Украине потеряли закон, поданный на подпись Порошенко http://www.politnavigator.net/na-ukraine-poteryali-zakon-podannyjj-na-podpis-poroshenko.html

  Украинский герб — тризуб и логотип полка «Азов» признаны в мире нацистскими символами http://www.politnavigator.net/ukrainskijj-gerb-trizub-i-logotip-polka-azov-priznany-v-mire-nacistskimi-simvolami.html

  Smiać się czy płakać?
  .http://cs627929.vk.me/v627929178/a6bb/9fZxqhr5vuE.jpg

  Zadornow od teraz do samego południa niemal! 🙂
  .https://youtu.be/EkziLwvIJKM

  Prawdziwy sportowiec! .https://youtu.be/lDFUbSBFkCc

  Polubione przez 2 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.