Wojna domowa na Ukrainie 15.07.2015r.- 146 dzień od nowego rozejmu.


Okolice Mariupola.

„Na tle kryzysu w strefie euro, braku stabilizacji na Ukrainie i sporów na Morzu Południowochińskim Rosja i Chiny widzą potrzebę i możliwość unicestwienia wpływów Stanów Zjednoczonych, opierając się na sile, jaką daje im współpraca”- takie wnioski wyciągnęli analitycy piszący dla amerykańskiego portalu „Stratfort Global Inteligence”.

Ponadto uważają oni, że BRICS i SOW są kamieniem milowym w rozwoju stosunków między Rosją a Chinami, gdzie Chiny nadały tym organizacjom siłę ekonomiczną, zaś Rosja siłę polityczną i w sferze bezpieczeństwa oraz zaopatrzenia w surowce, co umożliwi tym krajom promowanie własnych interesów regionalnych i wspólne prowadzenie skutecznej walki z hegemonią Stanów Zjednoczonych na poziomie globalnym. Istotne w tym układzie jest przyjęcie do organizacji dwóch państw: Indii i Pakistanu rozszerzając w ten sposób swoją przestrzeń wymiany gospodarczej, która będzie konkurować z UE i USA, osłabiając tym samym fundament amerykańskich narzędzi wpływów jakimi są rozliczanie transakcji w handlu międzynarodowym- w tym szczególnie w handlu ropą naftową- za pośrednictwem dolara oraz politykę wprowadzania sankcji gospodarczych wobec państw uznanych za wrogie.

Do podobnych wniosków doszedł amerykański polityk Ron Paul, który również uważa, że:

„Rosja i Chiny już wycofują się z rozliczeń w dolarach w ramach międzynarodowych transakcji. Rzucenie wyzwania dolarowi jako walucie rezerwowej przez większą liczbę państw jest tylko kwestią czasu. Kiedy do tego dojdzie, katastrofy (Stanów Zjednoczonych– dopisek mój) w greckim stylu nie da się uniknąć” 

Według Rona Paula, status dolara jako światowej waluty rezerwowej pozwolił pomimo niesamowitego zadłużenia Stanów Zjednoczonych na uniknięcie dużego kryzysu gospodarczego, jednak dedolaryzacja handlu- przede wszystkim ropą naftową- może, w połączeniu z wydatkami na nadmierne cele społeczne i subsydia oraz niewyobrażalnymi nakładami ponoszonymi na wojsko i prowadzenie imperialistycznej polityki zagranicznej, zakończyć się dokładnie jak to ma obecnie miejsce w Grecji, czyli bankructwem niewydolnego kraju, który nie może już sprostać obciążeniom jakie nałożył na barki swoich obywateli i przedsiębiorców wypracowujących dochód narodowy:
„Grecki kryzys pokazuje nam perspektywę tego, co nas czeka, jeśli nie przestaniemy wydawać nadmierne środki na prowadzenie wojen i nie odbudujemy trwałego systemu pieniężnego”
Jak z tego widać z samej Ameryki zaczynają dobiegać głosy poważnego ostrzeżenia, co czeka USA, jeśli nie zmieni swojego podejścia do prowadzonej polityki międzynarodowej jak i wewnętrznej i nie zacznie dostosowywać jej do zmieniającej się dynamicznie rzeczywistości, do której same Stany Zjednoczone bezpośrednio się przyczyniły.
Błędy i buta światowego hegemona, oparta na wierze we własną siłę, doprowadziły go na drogę wiodącą ku upadkowi. Zaś kryzys na Ukrainie tylko przyśpieszył ten proces powodując wśród krajów dotychczas niezdecydowanych przechylenie się ku alternatywnym formom współpracy w ramach stosunków międzynarodowych, a więc poza obowiązującym obecnie ładem polityczno-finasowo-gospodarczym i handlowym.
Tak więc dziś- po dziesięcioleciach niekwestionowanego przywództwa- Stany Zjednoczone przeżywają swój zmierzch, a ich rola jako strażnika ładu światowego, i depozytariusza jedynie słusznego modelu politycznego, powoli zacznie się kurczyć. Tym bardziej, że ten wzorzec swobód i wolności okazał się wzorcem fałszywym.

https://www.stratfor.com/

http://www.ronpaulinstitute.org/archives/featured-articles/2015/july/12/greece-today-america-tomorrow/

To tyle tytułem wstępu, a teraz przechodzę do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

Wczoraj, szczególnie od godzin wieczornych, dobiegały w Doniecku odgłosy toczących się walk, z kierunku na północ, zachód, południowy-zachód oraz z rejonu miejscowości Piaski.

Kilka pocisków spadło w rejonie osiedla Putiłowka, m.in. około 200-300 metrów od szkoły oraz na obrzeżach dzielnicy Kirowa

Nadal trwały walki w rejonie donieckiego lotniska i miejscowości Piaski oraz na przedmieściach Spartakusa. Uspokoiła się natomiast sytuacja w rejonie Marinki.

Wczoraj rano ostrzelana została również przez ukraińską artylerię z kierunku Krasnogorowki miejscowość Staromichajłowka leżąca na zachód do Doniecka, gdzie pociski spadały na teren kopalni Abakumowa oraz na szpital psychiartyczno-neurologiczny , gdzie w wyniku trafienia zniszczony został garaż, uszkodzono sprzęt medyczny i okna. W chwili ostrzału w szpitalu znajdowało się 335 pacjentów oraz personel leczniczy.

Wczorajszy ostrzał obrzeży Doniecka:

Około godziny 18:00 przy użyciu różnych rodzajów broni: czołgów, ciężkiej artylerii i karabinów maszynowych ukraińskie wojsko ostrzeliwało pozycje obronne sił powstańczych oraz tereny mieszkalne w rejonie miejscowości Spartakus. Ostrzał artyleryjski prowadzony był z kierunku miejscowości Opytnoje zaś czołgów i z broni ręcznej z kierunku Awdiejewki. Najwięcej pocisków spadło tam na ulicach: Kijowskiej, Centralnej, Sadowej i Lenina. Mieszkańcy na czas ostrzału schronili się w piwnicach. Skutki tego ostrzału jak na razie nie są znane.

Już od godzin rannych ukraińskie wojsko przy użyciu ciężkiej artylerii prowadziło ostrzał obrzeży miejscowości Gorłówka, w wyniku czego na osiedlu Zajcewo (19 km od centrum Gorłówki) zostało rannych dwóch cywilów. Natomiast na skutek ostrzału osiedla Kiorowo została ranna dziewczynka, która ma wstrząs mózgu i w rejonie kopalni 6/7 zostali ranni od odłamków pocisków artyleryjskich kolejni cywile: sześćdziesięcioletni mężczyzna i kobieta.

Wczoraj od godziny 17:00 ponownie ukraińska artyleria przeprowadziła ostrzał z kierunku miejscowości Dzierżyńsk terenów mieszkalnych w Gorłówce. Ostrzał ten prowadzony był w sposób ciągły z krótkimi kilkuminutowymi przerwami, aż do godziny trzeciej w nocy. Jeden z pocisków spadł również na dom opieki społecznej ale na szczęście nie wybuchł.

Mniej więcej godzinę później ukraińskie wojsko na północnych i zachodnich obrzeżach miasta przeprowadziło ataki na pozycje obronne sił powstańczych. Główne miejsca walk to, teren kopalni Głubokaja i Jużna oraz osiedli: Michajłowka, Ozerianowka, Kurganka i Rtutnyj.Po godzinie 24:00 intensywność ostrzału i walk zaczęły maleć i obecnie jest tam spokojnie. Na skutek nocnego ostrzału Gorłówki zostały zniszczone dwa domy na osiedlu Komsomolec koło kopalni 6/7. Uszkodzono też sieć energetyczną i obecnie nie pracują 63 stacje transformatorowe.

Skutki wczorajszego ostrzału Gorłówki:

W rejonie frontu ługańskiego ukraińskie wojsko naruszyło wczoraj w nocy pięć razy warunki zawieszenia broni, ostrzeliwując tam przy użyciu moździerzy kaliber 82 mm okolice miejscowości Donieckij, Suchodoł, Wiesełoj Gory i pomnika Księcia Igora. Ostrzelany też został rejon skrzyżowania koło miejscowości Priszib, znajdującej się kilka kilometrów na północny-zachód od Sławianoserbska.

Jak podano w komunikacie biura prasowego ukraińskiego MSW, wczoraj w okolicach miejscowości Bołotiennoje na południowy-wschód do Stanicy Ługańskiej, podczas nieumiejętnego posługiwania się z materiałami wybuchowymi zginęło pięciu żołnierzy, a kolejnych dwóch zostało rannych w okolicach Trechizbienki w wyniku ostrzału.

Wczoraj został ranny w Doniecku wyniku zamachu przy użyciu ręcznej broni maszynowej jeden z głównych ideologów DRL, obecnie pełniący funkcję prezesa Związku Weteranów donieckiego „Bierkuta”, Jurij Siwokonienko. Zamach miał miejsce na ulicy Panfiłowa gdzie nieznany sprawca oddał serię strzałów w stronę Siwonikienki i towarzyszącemu mu asystentowi. Siwonikienko zastał ranny w rękę, a asystent w szyję. Sprawcy udało się zbiec:

W morskiej strefie przybrzeżnej w okolicach Nowoazowska zostali wczoraj zatrzymani przez ukraińską straż graniczną trzej rybacy, którzy zgodnie z prawem łowili ryby na wodach terytorialnych DRL- poinformował szef resortu rybołówstwa DRL, Siergiej Graszczenko.

Zatrzymane osoby to rybacy; 21, 66, i 67-letni mężczyźni z wioski Samsonowa koło Nowoazowska. Wszyscy oni posiadali niezbędne dokumenty uprawniające do połowu ryb i nie naruszyli żadnych przepisów prawa.

Po telefonicznym skontaktowaniu się z dwoma zatrzymanymi rybakami podali oni sprzeczne informacje na temat przyczyn aresztowania, a więc niby mięli zostać zatrzymani w ramach ćwiczeń ukraińskiej straży granicznej, później zaś się okazało, że zostali przewiezieni do siedziby SBU w Mariupolu i tam osadzeni w areszcie.

Wczoraj rano we Lwowie około godziny 09:00 i następnie 09:30 w pobliżu posterunków milicji na ulicy Pługowoj nr. 8a i Jurija Lipy nr. 45 przeprowadzono zamachy bombowe. W wyniku eksplozji zostali ranni dwaj milicjanci, w tym jeden wyższy rangą. Incydenty te mogą mieć związek z niedawnymi wydarzeniami w Mukaczewie, gdzie doszło do ataku bojówki organizacji „Prawy Sektor” na funkcjonariuszy tamtejszych służb porządkowych. Obecnie w sprawie zamachów we Lwowie prowadzone jest dochodzenie na podstawie przepisów prawa KK część 1, paragraf 258 o spowodowanie aktu terrorystycznego:

Wczoraj około południa w Kijowie została wczoraj zastrzelona 26-letnia dziennikarka Margarita Walienko- matka dwójki dzieci. Przypomnę, że Margarita Walienko pracowała przed kijowskim zamachem stanu w redakcji internetowych informacji miejskich z Kijowa, następnie w styczniu ubiegłego roku z powodu różnic politycznych została zwolniona i podjęła współpracę z kijowskim oddziałem  serwisu prasowego „Rosja Today”:

Ukraińskie media jak i świata zachodniej demokracji oczywiście nie zamieściły na ten temat nawet najmniejszej wzmianki.

Na koniec kilka zdjęć:

Wczoraj w Doniecku miało miejsce spotkanie Nikołaja Starikowa z mieszkańcami.

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

Pozdrawiam.

Reklamy

126 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 15.07.2015r.- 146 dzień od nowego rozejmu.

 1. Już myślałem że SBU zajęła się tylko ściganieniem „ogrodników” z „Prawego Sekatora”, ale jednak nie. W Charkowie złapano „terrorystę z Republiki Donieckiej”, który podkładał ładunek wybuchowy na tamtejszym dworcu;
  http://www.unian.net/society/1101037-sbu-zaderjala-diversanta-pri-zakladke-vzryivchatki-na-jeleznodorojnoy-stantsii-v-harkove-foto-video.html
  Radzę zwrócić uwagę na „ładunek wybuchowy”. Jak umieszczony na nim telefon komórkowy po otrzymaniu sygnału miał go odpalić? Może ktoś „biegły w temacie” to wytłumaczy?
  .http://images.unian.net/photos/2015_07/1436958606-3305.jpg

  Polubione przez 7 ludzi

 2. Z Łoneta.
  http://wiadomosci.onet.pl/swiat/rosyjska-propaganda-uderza-w-dzialaczy-prawego-sektora-oni-chca-zaatakowac-polske/eedvpq
  Tekst – typowa prymitywna propaganda.
  Ale warto poczytać komentarze – wyważone, konkretne. Czyżby się coś zmieniało?
  Np:

  ~Bimbus : Muszę sie włączyć do dyskusji . Spotkałem zaledwie kilku Ukraincow w Ontario w Kanadzie , młodzi ludzie
  po studiach technicznych . Jeden tylko był nacjonalista i mowil mi , ze kiedyś Ukraina była az do Wisły …
  Usiedliśmy razem i przeszukaliśmy kilka encyklopedii , aby sprawdzić , kto ma racje ….i nie miał racji …
  Ukraina nigdy nie istniała jako państwo , poza bardzo krótkim okresem po 1 wojnie swiatowej – kilka miesięcy …
  Zdziwiony był bardzo , bo słyszał o Ukrainie az do Wisły od swoich krewnych ….nie mógł uwierzyć i nie wiem
  czy go przekonałem , bo był wściekły ….
  Dlatego radzę każdemu , kto usłyszy takie bzdury , na zimno poprosić o dowody ….

  (…)

  ~Slava Ukrainu do ~Bimbus : Dowod na to , ze Ukrainie nalezy sie Polska do Wisly albo nawet cala pochodzi z wypowiedzi najwyzszych wladz polski w styczniu w Oswiecimiu. Dziekowali Nam za wyzwolenie Oswiecimia i calej Polski z niemieckiej okupacji. Bimbus masz stara encyklopedje z 2014r. No ale Canada to zadu…

  Polubione przez 6 ludzi

 3. Gorłówka ostrzeliwana bardzo mocno, w Piaskach i Spartaku walki. Zresztą nie tylko tam toczą się walki. Wydaje mi się , że rocznicę zestrzelenia lotu MH17 banderowcy będą chcieli zerwać porozumienie mińskie i oskarżyć o to opołoczeńców. Premier Zacharczenko jest na celowniku propagandy tvn- owskiej, bardzo nieprzychylny artykuł o nim zamieszczono na tvn 24.pl.
  Mam nadzieję , że opołoczeńcy ściągnęli na front niezbędny sprzęt i są gotowi na pełne wznowienie walk, a w przyszłości na kontrofensywę.
  Pozdrawiam.

  Polubione przez 8 ludzi

  • A’propos rocznicy zestrzelenia boeinga. Jakiś „dobrze poinformowany (…) z CNN” ujawnił przeciek z komisji, że samolot został zestrzelony pociskiem rosyjskiej produkcji. A jakiej na Ukrainie mógł być? Libiskiej, Kenijskiej, czy może z Papui Nowej Gwinei?

   Polubione przez 8 ludzi

   • Widziałem info że produkcji izraelskiej! Ale nie mogę znaleźc tej pociakowej czy bombowej informacji z powaznego źródła!

    Jeżeli chodzi o pytanie co dzieje się we Lwowie

    http://bredikhinav.livejournal.com/130170.html – tu autor mi znany niemal osobiście pisze czy raczej powtarza to co u nas…

    Ale nówka zaskakującą i zupełnie świeżą jest to!!!!!!!!!!
    http://nahnews.org/281907-poroshenko-nameren-nadelit-silovikov-chrezvychajnymi-pravami/?utm_source=VK&utm_medium=nova&utm_campaign=VV

    Czyzby Jarosz + Jaceniuk wygrali z Poroszenką?????

    Co do MH 17
    Graham Phillips
    Был рад, чтобы помочь с беспилотника. Я жду Лайф Ньюс MH17 специальный репортаж в пятницу – Алексей Репин, Семен Пегов.
    .https://www.youtube.com/watch?v=6cMrP1X_j24

    PS jestem zmęczony i nie kojarzę co to jest „WWP”????
    .https://pp.vk.me/c624428/v624428279/3d92c/VfaVJA4orNI.jpg

    W Atenach protesty uliczne – transmisja na zywo .https://youtu.be/sKDQq5G2TZc

    Akcje popierania parszywosektorowców w Ottawie .https://youtu.be/2wjMvpYAiXY

    Nie wiem czemu akurat teraz wałdze kijowskie żądaja od Krymu zwrotu trzymanych tam ukriańskich więźniów? https://vk.com/feed?w=wall-40914752_28998

    Polubione przez 4 ludzi

   • 🙂 o tym samym pomysałem, to jest zwykła manipulacja typu : pocisk był rosyjski ergo wystrzelony przez Rosjan. A każdy zorientowany doskonale wie , że Ukraińcy mają wyłącznie rosyjskie zestawy przeciwlotnicze.
    Właśnie na rossija 24 był materiał krótki o MH17 . Pokazywali w nim animację kadłuba , a na nim miejsce zniszczone po pociskach, z przodu kokpitu.
    Systemy przeciwlotnicze są orientowane na ciepło z silników .
    Ja mam nadzieję, że Rosjanie na rocznicę katastrofy przygotują jakieś dobre materiały na ten temat. Bo czuje , że w zachodnich mediach będzie antyrosyjskie szaleństwo, o naszych nie wspomnę.

    Polubione przez 6 ludzi

    • „Systemy przeciwlotnicze są orientowane na ciepło z silników.”
     Jest to podstawowy i najprostszy sposób naprowadzania rakiet wystrzeliwanych z myśliwców przechwytujących i prostych baterii plot. Nie wiem jak jest z BUK, lecz sądzę, że tam jest to bardziej rozwinięte. Tym nie mniej łatwiej jest „upolować” rakietą samolot od tyłu. Natomiast publikowane informacje świadczą o tym, że płatowiec ma uszkodzenia z przodu kadłuba. Takie uszkodzenia spotyka się w sytuacji, gdy samolot wlatuje w strefę ognia zaporowego artylerii lub jest atakowany od przodu przez inny samolot.
     Nie wiem jak było, ale tego mnie uczono,

     Polubione przez 6 ludzi

     • Na pewno dobrze pana uczono. Ciekawi mnie, czy w owym raporcie o którym pisze CNN silniki samolotu zostały poddane oględzinom, bez wątpienia powinny być na nim ślady uderzenia rakiety, a nie tylko ślady uderzenia w ziemię. Ciekawią mnie również ekspertyzy sądowo – lekarskie ciał pilotów i pasażerów w/w lotu.
      Jeśli raport będzie ,, po łepkach ” to znaczy , że mataczą i nawet nie próbują ukryć , że z ludzi robią durniów. Z ochotą przeczytam tą pracę wraz z załącznikami. 🙂

      Polubione przez 7 ludzi

    • 1. Systemy przeciwlotnicze są nie tylko orientowane na ślad termiczny. „Proste”, o krótkim zasięgu i pułapie (do 5-6 km) tak. W innych przypadkach naprowadzane są radarem.
     2. Rakiety systemu BUK są naprowadzane radarem i posiadają radarowy zapalnik zbliżeniowy – głowica ma za zadanie stworzyć odłamkami podczas wybuchu strefę rażenia.
     3. Uszkodzenia kadłuba są pochodną pomiędzy strefą rażenia a celem rakiety. Konferencję na temat gdzie trafiła rakieta przeprowadził również producent – Ałmaz-Antiej.
     4. Rakiety 9M38 wchodzące w skład uzbrojenia systemu BUK były produkowane jeszcze za czasów Związku Radzieckiego, jak i później przez Rosję. O integracji innych rakiet z wyrzutniami BUK nie słyszałem – jeżeli ktoś zna taki przypadek to chętnie poczytam o tym.

     Polubione przez 5 ludzi

   • Na razie znalezłem tylko tyle że pocisk powietrze-powietrze jakim był zestrzelony MH17 był „nierosyjskiej” produkcji – to oficjalnie TASS http://tass.ru/proisshestviya/2122685

    …. o…. znalazłem….
    http://regnum.ru/news/polit/1942917.html
    Эксперты: Малайзийский «Боинг» сбили израильской ракетой
    Опубликован независимый отчет о крушении рейса MH17 над Украиной

    .http://regnum.ru/uploads/pictures/news/2015-07/246394_original_big.jpg

    Polubione przez 6 ludzi

 4. Witam! To ja znów jeszcze

  „Ukraińskie i rosyjskie agencje informują o zajęciu Lwowa przez uzbrojone bojówki Prawego Sektora. Lwowski oddział ugrupowania ukraińskich nacjonalistów poinformował o przejęciu kontroli nad miastem, oraz wystawieniu punktów kontrolnych na jego rogatkach. Akcja uzasadniana jest koniecznością „powstrzymania prowokacji” w związku ze strzelaniną w Mukaczewie i dzisiejszymi wybuchami bomb pod komisariatami milicji we Lwowie.”

  Czy ktoś ma potwierdzenie tej informacji o zajęciu Lwowa przez banderowców z PS? Pozdrawiam.

  http://xportal.pl/?p=21649

  Polubione przez 5 ludzi

  • mamy – to znaczy było dziś kilka linków na ten temat. Przyznaję że brak oficjalnych informacji strony kijowskiej / rządowej/ – są informacje z Noworosji i informacje parszywosektorowe…
   Obawiam się że tam teraz jest taki galimatjas że nikt sie nie wychyli z rzeczową informacją bo nie wiadomo kto na trwałe przejmie władzę a jak wiemy każda władza nie lubi kapusiów/ dziennikarzy/ prawdępiszących/ niezależnych obserwatorów itd – niepotrzebne skreślić…

   Polubione przez 6 ludzi

 5. Warte zastanowienia się! http://regnum.ru/news/polit/1942750.html

  Назад в историю: где в Польше пройдет современная «линия Керзона»
  Оформление деления Европы на «ядро» и «периферию» способно привести к неформальному делению стран на зоны. Варшава может оказаться на периферии
  Станислав Стремидловский

  Końcówka warta zapamiętania!

  Иногда складывается впечатление, что советская Польша в блоке Варшавского договора, каким бы он ни был «тоталитарным», имела больше самостоятельности и влияния, чем сейчас. Впрочем, очень часто чечевичная похлебка становится более выгодным приобретением, чем первородство. Однако со временем не остается ни того, ни другого, а только скелеты из чужого европейского шкафа.

  Polubione przez 6 ludzi

 6. Spokojnej nocy dla wszystkich państwa, a dla opołoczeńców szczęścia w walce z najeźdźcami, celności w trafianiu w technikę i siłę żywą przeciwnika. 🙂
  Powodzenia .
  Dobranoc.

  Polubione przez 7 ludzi

 7. Witam wszystkich w „nowym dniu’. Tym razem „kuriozum” z USA, czyli członkowie rodzin 18 pasażerów (w tym 6 brytyjskich) złozyło do jednego sądów w Chicago akt oskarżenia przeciwko byłemu „przywódcy separatystów” Igorowi Girkinowi/Striełkowowi, w którym domagają się od niego 900 milionów dolarów odszkodowania za śmierć bliskich;
  http://www.telegraph.co.uk/news/worldnews/europe/ukraine/11742865/MH-17-Russian-separatist-leader-sued-for-900-million-by-crash-victims.html
  Ps. Sądy w USA słynną z takich „spraw o odszkodowanie”, dlatego też dziwi mnie dlaczego władze polskie nigdy nie „otworzyły’ podobnej sprawy wobec oszczerców i opluwaczy wypisujących brednie o „polskich obozach śmierci’?

  Polubione przez 6 ludzi

  • Widziałem to ale chciałem znaleźć dowcipną informację a w zasadzie kontrinformację o tym że teraz rząd FR lub rodziny zabitych wielu tysięcy mieszkańców Ukrainy powinni tez wnieść takie pozwy – nawet było wyliczenie ile miliardów dolarów rząd kijowski powinien sypnąć…

   Generalnie masz Waść rację w 100% – a paranoja goni paranoję. Gdyby nie gineli ludzi to można by to wszystko traktowac jako jakiś surrealistyczny kabaret!

   Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.