Wojna domowa na Ukrainie 17.07.2015r.- 148 dzień od nowego rozejmu.


Prezenty od Zachodu dla ludzi z Donbasu.

„Ukraina była i zawsze będzie państwem unitarnym. Projekt poprawek do konstytucji nie zapewnia i nie może zapełniać, jak niektóre media dziś stwierdziły, specjalnego statusu dla Donbasu” – powiedział wczoraj podczas wystąpienia w parlamencie ukraiński prezydent Petro Poroszenko.

Po spotkaniu z asystentką sekretarza stanu amerykańskiego Departamentu Stanu, Victorią Nuland Poroszenko złożył wczoraj w Wierchownej Radzie projekt poprawek do konstytucji i oświadczył, że zaproponowane przez niego zmiany „nie przewidują specjalnego statusu dla Donbasu”.

Podkreślił, że poprawki do konstytucji w sprawie decentralizacji kraju dotyczą jedynie „możliwości szczególnych zasad funkcjonowania samorządów w niektórych rejonach obwodów donieckiego i ługańskiego”

Posłowie wstępnie poparli prezydencki projekt i skierowali go do Sądu Konstytucyjnego chociaż wcześniej część deputowanych wyrażała obawy z powodu zapisu o „statusie samorządów” wobec  części Donbasu opanowanego przez rebeliantów.

Punktem spornym był znajdujący się w przepisach przejściowych projektu zmian do konstytucji paragraf, mówiący o „szczególnych zasadach funkcjonowania samorządu lokalnego w niektórych rejonach obwodów donieckiego i ługańskiego”. Część deputowanych uważała, że dla takiego zapisu nie ma miejsca w znowelizowanej konstytucji, nawet jeśli znajduje się on w przepisach przejściowych.

„Nacisk na posłów jest wywierany przez społeczność międzynarodową, która domaga się specjalnego statusu dla Donieckiej Republiki Ludowej i Ługańskiej Republiki Ludowej, zatwierdzonego w konstytucji. Społeczność międzynarodowa argumentuje to koniecznością zademonstrowania wykonania umów pokojowych w Mińsku” – napisała Oksana Syrojid.

Odniosła się ona w ten sposób do tego, że wcześniej przywódcy Stanów Zjednoczonych, Francji i Niemiec apelowali do władz Ukrainy o wprowadzenie zmian konstytucyjnych w celu realizacji porozumień podpisanych w Mińsku.

Przypomnę, że Oksana Syrojid jest deputowaną z listy partii Samopomoc mera Lwowa Andrija Sadowyja, której członkami są m.in. dowódcy batalionów, walczących w Donbasie.

„Zaproponowane przez prezydenta poprawki do konstytucji zapewniają rzeczywistą autonomię obydwu wschodnich regionów Ukrainy.  Poroszenko zdecydował się na taki krok po spotkaniu w Kijowie z asystentką sekretarza stanu USA ds. spraw europejskich i Eurazji Victoria Nuland 15 lipca” – poinformowała wcześniej „Ukraińska Prawda” tym samym dowodząc, że na Poroszenkę były wywierane naciski zewnętrzne w sprawie zmian konstytucji.

Amerykańska administracja z zadowoleniem przyjęła decyzję ukraińskiej Wierchownej Rady o uchwaleniu ustawy o samorządzie terytorialnym na niektórych obszarach Donbasu:

„Cieszy nas przyjęcie ustawy o decentralizacji władzy w regionie”– powiedział wczoraj rzecznik amerykańskiego Departamentu Stanu, John Kirby.

Dodał, że krok ten przyczyni się do dalszej współpracy między Ukrainą i Międzynarodowym Funduszem Walutowym oraz konstruktywnej realizacji umów podpisanych w Mińsku. Kirby zaapelował też do władz zbuntowanych republik o wywiązanie się ze swoich obowiązków.

Teraz chyba już jest jasne; kto tak naprawę rządzi na Ukrainie.

Wierchowna Rada przegłosowała wczoraj poprawki do konstytucji:

Do zmian wniesionych przez ukraińskiego prezydenta odniósł się przedstawiciel władz DRL, Andrej Purgin, który stwierdził, że zaprzeczają one całkowicie podpisanym w Mińsku porozumieniom pokojowym.

A teraz przechodzę do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie, gdzie pomimo uznania przez ukraiński parlament specjalnego statusu części Donbasu nadal trwa ostrzeliwanie przez ukraińską artylerię celów cywilnych, giną ludzie i prowadzona jest operacja antyterrorystyczna.

W późnych godzinach wieczornych został ostrzelany rejon osiedla Putiłowka, dzielnicę Kijowską i północne obrzeża Doniecka. W wyniku tego ostrzały w dzielnicy Kijowskiej została ranna od odłamków jedna kobieta.

Od godziny 20:25 dochodziły odgłosy eksplodujących pocisków artyleryjskich w rejonie dzielnicy Piotrowskiej.

W dzielnicy Kijowskiej został ostrzelany teren szkoły nr. 58. Tym razem obyło się bez ofiar, bo szkoła ta od jakiegoś czasu jest nie czynna, z powodu ciągłego zagrożenia życia uczniów.

W nocy z środy na czwartek i następnie wczoraj we wczesnych godzinach nocnych, ukraińskie wojsko przy użyciu moździerzy prowadziło ostrzał obrzeży miejscowości Jasinowataja. Ostrzał prowadzony był z kierunku miejscowości Piaski. W tym samym czasie ukraińskie wojsko przy użyciu ciężkiej artylerii, czołgów i broni ręcznej prowadziło intensywny ostrzał miejscowości Spartakus zmuszając mieszkańców do spędzenia nocy w piwnicach i schronach:

Ostrzelana Staromichaiłowka:

W późnych godzinach wieczornych ukraińskie wojsko przy użyciu ciężkiej artylerii i czołgów rozpoczęły kolejny ostrzał zachodnich i północnych przedmieść Gorłówki. Na razie nie ma informacji i stratach i ofiarach wśród ludności cywilnej.

Skutki wcześniejszych ostrzałów Gorłówki:

W rejonie frontu ługańskiego w godzinach popołudniowych ukraińskie wojsko prowadziło ostrzał z kierunku Nowotoszczkowki za pomocą moździerzy kaliber 120 mm na miejscowość Donieckij. Również z tego samego kierunku przy użyciu moździerzy kaliber 82 mm i opancerzonych wozów bojowych została ostrzelana miejscowość Żiełobok.

Szef Rady Narodowej DRL, Andrej Purgin wystosował apel do państw członkowskich organizacji BRICS o nałożenie sankcji wobec ukraińskich polityków i firm, które aktywnie uczestniczą i wspierają działania zbrojne wobec ludności cywilnej Donbasu:

„Ukraińskie siły zbrojne nadal kontynuują ostrzał terenu DRL i ŁRL, niszcząc każdego dnia domy i szpitale zabijając przy tym cywilów. Apeluję do przywódców BRICS o nałożenie sankcji wobec urzędników i ukraińskich firm, które są zaangażowane w terroryzowaniu ludności cywilnej Donbasu”.

Ukraińskie MSZ na podstawie wniosku Służby Bezpieczeństwa Ukrainy uznało Konsula Generalnego Federacji Rosyjskiej w Odessie za persona non grata. Powodem decyzji podjętej przez ukraińskie MSZ miało być naruszanie Konwencji Wiedeńskiej regulującej stosunki dyplomatyczne przez Konsula oraz prowadzenie działań niezgodnych ze statusem placówki dyplomatycznej.

Były współpracownik Petra Poroszenki, obecnie asystent Siergieja Lieszczenka napisał skargę do komisji regulaminowej Wierchownej Rady na deputowanych z frakcji Olega Liaszki, uzasadniając to tym, że dopuścili się oni naruszenia prawa polegającego na sianiu nienawiści ze względu na płeć i preferencje seksualne, co wyrażało się użytymi wobec niego określeniem : kobieta z brodą”.

Pretekstem do takiego zachowania był fakt uczestniczenia przez Lieszczenkę w paradzie gejowskiej zorganizowanej wcześniej w Kijowie:

Jak widać Ukraińcy mają już problemy całkowicie europejskie.

W obwodzie iwano-frankowskim podczas imprezy towarzyskiej jeden z jej uczestników postanowił wysadzić granatem sofę aby udowodnić, że granat nie jest atrapą. W wyniku incydentu została ranna 27-letnia kobieta:

Grupa alpinistów z DRL zdobyła wczoraj  liczący 5033 metrów najwyższy szczyt Kazbek we wschodnim Kaukazie. Cykl wypraw wspinaczkowych odbywa się pod hasłem „Flagi DRL na szczytach świata”:

W związku z mijającą dziś pierwszą rocznicą katastrofy malezyjskiego samolotu MH-17 przedstawię jeszcze film dokumentujący miejsce zdarzenia tuż po jego upadku:

Na koniec kilka zdjęć:

Gorłowka- skutki ostatnich ostrzałów ukraińskiej artylerii.

Czołgiści z 6 pułku artylerii samobieżnej armijnego korpusu wojsk ŁRL podczas ćwiczeń strzeleckich.

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

Pozdrawiam.

Reklamy

123 uwagi do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 17.07.2015r.- 148 dzień od nowego rozejmu.

 1. Sztab UA podaje informacje na temat planu modernizacji sił zbrojnych do standardów Nato. Padają liczby ,procenty etc itd. Moją uwagę przykuł szczególnie ten fragment
  „Уряд встановив грошові винагороди за безпосередню участь в АТО, успішне виконання бойових завдань та за знищену військову техніку ворога. Загалом військовослужбовцям Збройних сил України виплачено понад 16 мільйонів гривень.”
  dla przypomnienia istnieją bonusy dla żołnierzy UA min za pobyt w strefie walki/uczestnictwo
  a teraz wspomnień czar 🙂 dyskusja jaka miała miejsce na forum pod koniec marca.
  https://adnovumteam.wordpress.com/2015/03/31/wojna-domowa-na-ukrainie-31-03-2015r-42-dzien-od-nowego-rozejmu/comment-page-2/
  W skrócie sztab UA informował, że nagrody za udział i niszczenie sprzętu to już 15 mln hrywien. Ja prorokowałem ,że decyzja o podaniu cennika to strzał w stopę , bo teraz każdy będzie widział i mógł policzyć ile na prawdę UA zniszczyła sprzętu separatystów. Mamy lipiec od marca na konto bojców poszedł dodatkowy 1000 000 hrywien (milion).
  15 mln wcześniejszego bonusu wypłacone za zniszczenie 261 pojazdów wojskowych, wykonanie 78 misji bojowych oraz ponad 2 tys. potwierdzonych przypadków bezpośredniego uczestnictwa w walce. A teraz każdy niech sobie zrobi proporcje i wiadomo ile mniej więcej sprzętu UA uważa ,że zniszczyła separatystom. Mniej niż 20 sztuk …wliczając to samochody ciężarowe i osobówki.
  http://www.mil.gov.ua/news/2015/07/17/stepan-poltorak-reformuvannya-ukrainskoi-armii-vidbuvaetsya-za-vsima-napryamami–/
  Sztab UA odcina się od ochotniczych jednostek. Twierdzi ,że nie są częścią armii.
  http://www.mil.gov.ua/news/2015/07/17/shlyah-u-dobrovolczi-tilki-cherez-vijskovij-komisariat–/
  Galeria zdjęć z ćwiczeń artyleryjskich UA. Czy ktoś może wyjaśnić dlaczego tak się kryją podczas wystrzałów i dlaczego kule ognia sa trzy? (chodzi o problem z lufami jak podawał Adalbert czy to taka technika wystrzału i wsio normalne 🙂 tylko taki laik jak ja nie rozumie nie wie) i jakiego działka wykorzystują do ćwiczeń ( to chyba nie Rapira za krótka lufa).
  http://www.mil.gov.ua/news/2015/07/16/na-vijskovih-poligonah-chernigivshhini-trivae-bojova-pidgotovka-artileristiv–/

  Polubione przez 4 ludzi

 2. Kilka linków i znikam by popracować nad tematem nad którym siedzę od tygodnia…

  .https://youtu.be/Wui76A9gw94 W Winnicy dano rozkaz mogilizacji inwalidzie bez obu rąk! Ależ może rzucac granatami kopiąc w odbezpieczony granat za pomoca ust!

  Podobno zamykane są wieżienia a więźniowie ida do mogilizacji! https://vk.com/feed?z=photo-77772788_372141295%2Fwall277289962_21808

  .https://pp.vk.me/c621922/v621922341/2c114/eU2VU9YXfxs.jpg

  Nowy zwyczaj to zwijanie do mogilizacji ludzi wychodzących ze stadionu czy innej imprezy sportowej ale nie mogę sie dokopać linku!

  Z kolei do walki rusza Opołczeniec bez nóg! .https://youtu.be/6wDTiz-va8k

  Kolejny film o MH17. .https://youtu.be/wcaCfOgVXts Очевидцы падения Боинга рассказали шокирующие факты…

  Jeżeli chodzi o sprawę MH17 to wklejam bez kropki by się utrwaliło!

  To jest niezłe ale z kropką! .https://cs7055.vk.me/c7008/v7008645/25f24/7i1PpTXf79w.jpg

  Podobnie jak to!
  .https://pp.vk.me/c624021/v624021276/3d14d/tvDAA27PuSM.jpg

  I to! 🙂
  .https://cs7055.vk.me/c7008/v7008400/40605/wMlX3Q45DXo.jpg

  Rosja Pautina – złośliwe! .https://pp.vk.me/c625330/v625330892/31f12/SfC7cxO_vwM.jpg

  Konstytucja u’Krainy – też złośliwe!
  .https://cs7055.vk.me/c7008/v7008332/29e45/9xYqn9MUQTU.jpg

  W Chinach stworzono Isntsytut DO Spraw Zbadania Dlaczego Rozpadł Się Związek Radziecki! .https://pp.vk.me/c307601/v307601238/8e29/BGrYfLYOzxA.jpg

  17.07.1944 odbyła się w Moskwie parada 57 tysięcy Niemców!
  https://vk.com/feed?w=wall3763850_17697
  .https://pp.vk.me/c622419/v622419145/3a661/W84OJjbdb34.jpg
  .https://pp.vk.me/c622419/v622419145/3a669/YqGLRBapXxs.jpg
  .https://pp.vk.me/c622419/v622419145/3a671/dbjOlKTCFb0.jpg

  Dziś był także wspominany dzień pamięci po carskiej rodzinie .https://pp.vk.me/c629501/v629501968/8c3a/mjSYrTrioZc.jpg

  ZDRADA! Europa nie będzie anulowac szengeńskich wiz Rosjanom którzy odwiedzaja Krym! http://ria.ru/world/20150717/1133422370.html

  Czy obywatele tego nieszczęsnego kraju na U dożyją zimy? tekst i grafika! http://finance.obozrevatel.com/business-and-finance/15279-vo-skolko-ukraintsam-obojdetsya-novyij-otopitelnyij-sezon-infografika.htm

  Zajazd nieostatni i nie na Litwie bynajmniej! http://www.politnavigator.net/500-boevikov-korbana-zavezennykh-iz-odessy-podnyali-po-trevoge-ves-lichnyjj-sostav-chernigovskojj-milicii.html

  Parszywosektorowcy widziani z Niemiec .https://youtu.be/TkEkCQxZmlo

  popływać? .https://pp.vk.me/c629225/v629225708/5d23/PQy0SPQt01A.jpg

  O rocznicy Wołyńskiej jeszcze jeden link http://tvzvezda.ru/news/vstrane_i_mire/content/201507112329-qill.htm

  Protest strażaków .https://youtu.be/rRFP0o11fDI

  .https://youtu.be/ZwfZhEVbdaA Анатолий Вассерман. Открытым текстом 17.07.2015

  + Pani Montan .https://youtu.be/ZUl5GHYLFGU

  ++ Pan Azarow .https://youtu.be/SOTPFP3jAKw

  Tekst – część III o Grunwaldzie https://vk.com/feed?w=wall-50073505_800

  BRICS i „SZOS” w inforgrafice http://riafan.ru/344282-v-iyule-ufa-na-neskolko-dney-stala-stolitsey-mirovoy-politiki-v-stolitse-bashkortotana-sostoyalis-sammityi-briks-i-shos/

  Film który do tej pory się nie ukazal! Mariupol 09.05.2014! https://vk.com/feed?z=video-57424472_171455251%2Fd76e182fa1dec750de

  W linku jeszcze dwa dłuuugie filmy o MH17 https://vk.com/feed?w=wall303927153_3273

  Terrorysta jarosz o terrorze w Mukaczewie .https://youtu.be/iiomgV1d6bI

  DOBRANOC

  Polubione przez 10 ludzi

 3. Modlę się do świętego Jana Pawła II, który ma po tysiąckroć większy heroizm cnót wszelakich od tego przystrojonego pajaca ze Lwowa co go Watykan molestuje świętością, aby ma modlitwa o granicę Noworosji na Dnieprze się spełniła!!!!!!

  Polubione przez 4 ludzi

 4. Witam z rana taka małą „pracą magisterską” na temat gazu i Ukrainy…
  Tekst jest KOMPILACJĄ tłumaczeń wielu tekstów linkowanych które z kolei sa przykładami zawsze kilku innych źródeł które się powielaja albo pisały podobnie…
  Tekst ten jest moją próbą zrozumienia tematu i podzielenia się z Państwem tą wiedzą…

  Dziękuję Magii za pomoc edytorską i uwagi a także Panu Andrzejowi Szcześniakowi za uwagi merytoryczne ( http://www.szczesniak.pl/) .

  Część tych uwag zamieściłem w obecnej wersji tekstu a część nie – bo Pan Andrzej pytał skąd te informacje a nie miał czasu zapoznać się z linkowanymi źródłami gdzie one się znajdowały…
  Polecam również mapki na tę okazję wyszukane…

  Dodam także że w związku z „przywróceniem Iranu na łono świata” – w polskiej prasie znalazłem kilka odlotowych tekstów pisanych przez jakichś zupełnych idyjotów /pisownia zamierzona/, którzy świętowali „upadek Moskwy” w związku z tym że teraz mozna będzie korzystać z irańskich złóż gazu które są jednymi z największych jeżeli nie najwiekszymi na świecie…

  Trzeba być totalnym „głombem” – zapis zamierzony – by pisywac takie bzdury!
  Jeżeli by Rosja uważała że irański gaz jest konkurencją dla rosyjskiego to dalej podtrzymywała by istniejącą sytuacją czyli ponad 11-letnią izolację Iranu! A nie była głównym i bardzo pracowitym inicjatorem i organizatorem „odblokowania” Iranu!

  A właśnie od paru dni ida komunikaty że Rosja będzie bardzo blisko współpracowac z Iranem w zakresie eksploatacji i dystrybucji gazu irańskiego!

  Ale jak widać nikomu nie chce się myśleć ani nawet wyciagnąć wniosków z mapek…

  https://adnovumteam.wordpress.com/2015/07/18/b-%E2%99%AB-18-07-2015-gazowe-zagadki/

  PS
  Pozdrawiam z rana! 🙂
  Леонид Корнилов. „СЕКИРА”. Посвящается Алексею Мозговому
  .https://youtu.be/hGLPaFIqNLo

  Bez kropki na dobry uśmiech!

  Polubione przez 5 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.