Wojna domowa na Ukrainie 18.07.2015r.- 149 dzień od nowego rozejmu.


W miejscu gdzie rok temu rozbił się malezyjski samolot MH-17, odbyło się nabożeństwo przy udziale okolicznych mieszkańców.

„Trzeba już zacząć prowadzić rozmowy na temat dymisji prezydenta Ukrainy”– ogłosił wczoraj publicznie lider organizacji „Prawy Sektor”, Dmitrij Jarosz.

Według Jarosza, przeciwko jego organizacji „Prawy Sektor” rozpoczęto wojnę propagandową, a incydent w Mukaczewie jest pretekstem do siłowego zniszczenia struktur organizacji. Wyraził przy tym zdziwienie, że władze zwolniły bez żadnego procesu „przestępców, którzy zaatakowali przy użyciu broni bojowników ,,Prawego Sektora,,”

Jarosz powiedział, że wcześniej „Prawy Sektor” domagał się dymisji ministra MSW Arsena Awakowa, ale nie wyklucza obecnie, że „Prawy Sektor” może domagać się „zresetowania całego systemu władzy”;

Czyżby dojrzewała już nowa faza rewolucji, tym razem jeszcze bardziej radykalnej i w swoich skutkach nieobliczalnej?

Oczywiście w sytuacji bardzo silnych napięć społecznych jakie mają miejsce po zeszłorocznym puczu w Kijowie, kiedy to obecna ekipa rządowa nie rozwiązała żadnego wcześniejszego problemu powodując tylko dalsze zubożenie społeczeństwa, prowadzając do anarchizacji kraju i niesamowitej korupcji, która w zasadzie jest już legalna, dalsza faza buntu społecznego jest tam możliwa.

Wszystko zależy obecnie od tego, czy centralne władze mają na tyle dużo siły i możliwości aby się jemu czynnie przeciwstawić i rozwiązać w ten sposób tlące się ogniska zapalne.

Pierwszym krokiem do opanowania sytuacji musi być obecnie rozwiązanie problemu z „Prawym Sektorem”, a to nie będzie takie proste, gdyż zahartowani w boju podczas walk w Donbasie i zorganizowani w silnie uzbrojone bojówki- nota bene przy udziale rządu- członkowie tej liczącej obecnie ponad 10 tys członów siły będą stawiać opór mając w ten sposób nadzieję na obalenie władzy i samemu sięgnięcie po nią. Zresztą dla liderów „Prawego Sektora” – nie cieszących się masowym poparciem wśród społeczeństwa Ukrainy- jest to jedyna szansa na uchwycenie steru władzy we własne ręce.

Jak sytuacja się rozwinie i czy dojdzie do kolejnej fazy wojny domowej na Ukrainie, której uwieńczeniem będzie obalenie obecnych władz i zajęcie ich miejsca przez organizacje skrajnie nacjonalistyczne niebawem zapewne się dowiemy, ale już dziś można mieć świadomość tego, że taki rozwój sytuacji tuż przy naszej południowo-wschodniej granicy jest i dla naszego kraju szalenie niebezpieczny.

Kończąc ten przydługi, ale ważny wstęp, przechodzę obecnie do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

Wczoraj w Doniecku od późnych godzin wieczornych ukraińska artyleria rozpoczęła ostrzał miasta. Przede wszystkim pociski spadały w rejonie zakładu produkcyjnego „Toczmasz” oraz na terenie dzielnic Kijowskiej, Kujbyszewsiej i osiedla Putiłowskiego.

Według ustaleń przez służby wywiadowcze Ministerstwa Obrony DRL, za ostatnie ostrzały artyleryjskie prowadzone na przedmieścia Doniecka i Spartakusa odpowiada dowódca sektora „B” ukraińskich sił zbrojnych generał-major Sergiej Naiewie.

Od godziny 20:40 z rejonu miejscowości Piaski dochodziły odgłosy toczących się tam walk. Walki toczyły się również w rejonie osiedla Marinka gdzie ukraińskie wojsko siłami piechoty wspieranej ogniem ciężkiej artylerii zaatakowały pozycje obronne powstańców na terenie klubu jeździeckiego:

Rzecznik obserwatorów misji OBWE, Michaił Boczurkiw powiedział, że organizacja ta nie może ustalić faktu, kto prowadzi ataki w rejonie lotniska.

Wczoraj od późnego wieczora na zachodnich obrzeżach Gorłówki toczyły się przy użyciu wszelkich rodzajów broni zacięte walki, które po ostrej ripoście powstańców ucichły około godziny 23:00.

W czasie prac usuwania skutków wcześniejszych ostrzałów pod ogniem ukraińskiej artylerii znalazła się ekipa remontowa, zmuszając pracowników do opuszczenia zagrożonego rejonu.

W późnych godzinach nocnych na odcinku frontu ługańskiego doszło wczoraj do dość poważnej bitwy w rejonie Stanicy Ługańskiej. Jak na razie przebieg i skutki walk nie są znane:

Wczoraj około godziny 16:30 pod budynkiem regionalnej administracji okręgu lwowskiego miała miejsce demonstracja, której uczestnicy domagali się przyznania Galicji szerokiej autonomii. Protestujący trzymając w rękach transparenty z antyrządowymi i antyprezydenckimi hasłami: „Poroszenko zdradził naród!”, „Zakończyć władzę złodziei w Kijowie!” oraz domagającymi się przyznania autonomii: „Specjalny status dla Galicji- rzeczywista autonomia obwodu lwowskiego”, „Galicja jest w Europie!”, „Podatki muszą zostać w obwodzie lwowskim!” zablokowali ruch na ulicy Winniczenki. Uczestnicy demonstracji domagali się również prawa do prowadzenia przez władze Galicji indywidualnej polityki celnej, specjalnego systemu w handlu z UE i autonomicznej polityki taryfowej.

Podczas demonstracji wystąpił jeden z jej organizatorów Danilo Powidalczik, który powiedział:

„W czasie gdy ogłaszana jest reforma konstytucyjna, to w kolebce ukraińskiej państwowości- Galicji, nie możemy być obywatelami drugiej kategorii w swoim własnym kraju. Jeśli korupcja nie zostanie zlikwidowana przez rząd, to słusznie należące się pieniądze emerytom i pracownikom naszego regionu będą nadal trafiały do kieszeni urzędników w Kijowie, tak jak to miało miejsce za Janukowycza. Dlatego też żądamy rzeczywistej autonomii regionu lwowskiego w oparciu o reformy konstytucyjne obiecane przez prezydenta Petro Poroszenkę”

Przeciwko demonstracji złożył protest na ręce władz miejskich we Lwowie lokalny oddział „Prawego Sektora” oskarżając organizatorów demonstracji, że działają z inspiracji Rosji.

Ale mimo szczerego oburzenia sam „Prawy Sektor” również ma swój udział w anarchizacji regionu lwowskiego i tworzeniu nieformalnych struktur wchodząc w kompetencje władzy centralnej.

Otóż bojówkarze „Prawego Sektora” w strefie przygranicznej obwodu lwowskiego rozmieścili swoje uzbrojone punkty kontrolne, na których dokonują kontroli samochodów jadących od przejść granicznych. Punty kontroli antyprzemytniczej organizacji „Prawy Sektor” zostały rozmieszczone na drogach prowadzących do polsko-ukraińskich przejść granicznych w Dorohusku i Zosinie oraz na drodze prowadzącej do przejścia granicznego z Białorusią w Domanowie. Strach takim wpaść w ręce gdy się jedzie samochodem na polskich rejestracjach znając już nastawienie do nas i metody jakimi się posługują prawosektorowcy:

Na zakończenie tego wątku dodam, że lider skrajnie nacjonalistycznej organizacji „Prawy Sektor”, Dmitrij Jarosz ogłosił wczoraj, że zwołuje w Kijowie na Placu Niepodległości nadzwyczajny zjazd członków. Data i czas zbiórki nie zostały ujawnione. Zaczyna ta sytuacja przypominać to co się działo przed dojściem faszystów do władzy we Włoszech przed II WŚ, gdy szef tej organizacji Benito Mussolini zarządził marsz na Rzym.

Wczoraj też w asyście nowych policjantów skomentował sytuację na Zakarpaciu szef ukraińskiego MSW, Arsen Awakow. Ukraińscy policjanci zaczynają już przypominać z wyglądu tych z „wolego świata’:

Wczoraj, po przegłosowaniu przez ukraiński parlament poprawek do konstytucji na temat nowej sytuacji jaka w wyniku tego powstała w odniesieniu do wcześniejszych porozumień podpisanych w Mińsku, odbyła się z inicjatywy strony nienieckiej telekonferencja pomiędzy uczestnikami kwartetu normandzkiego: Władymirem Putinem, Angelą Merkel, Francois Hollande i Petrem Poroszenko.

Podczas rozmowy Władymir Putin po raz kolejny podkreślił, że najważniejszym warunkiem podpisanych porozumień mińskich jest nawiązanie bezpośredniego dialogu kijowskiego rządu z przedstawicielami władz DRL i ŁRL., w tym w ramach grup kontaktowych.

Szczególną uwagę zwrócono na kwestie reformy konstytucyjnej na Ukrainie i organizacji przyszłych wyborów lokalnych w Donbasie oraz przebudowy społeczno-gospodarczej regionu, która jest blokowana przez rząd centralny.

Poruszono również z niewiadomym skutkiem temat dostaw rosyjskiego gazu na Ukrainę.

Na zakończenie rozmowy Władymir Putin złożył serdeczne życzenia Angeli Merkel z okazji jej urodzin:)

W rocznicę katastrofy malezyjskiego samolotu pasażerskiego lot MH-17 pod rosyjską ambasadą w Kijowie ukraińscy działacze organizacji prozachodnich zorganizowali akcję puszczania na teren ambasady papierowych samolotów:

Poniżej nie publikowany dotąd film z inspekcji obserwatorów misji OBWE miejsca katastrofy malezyjskiego samolotu MH-17:

Wczoraj zostali zwolnieni z aresztu SBU rybacy, którzy kilka dni wcześniej zostali zatrzymani z niewiadomego powodu podczas legalnego połowu ryb na morzu Azowskim w okolicach miasta Nowoazowsk przez ukraińską straż graniczną. Wrócili zadowoleni, cali i zdrowi.

Natomiast również wczoraj bez podania powodu nie został przepuszczony przez granicę deputowany Michaił Łania, który wraz z rodziną udawał się na wypoczynek do Włoch. Przypomnę, że w sprawie Michaiła Łani bojówkarze z „Prawego Sektora” urządzili niedawno strzelaninę w zakarpackiej miejscowości Mukaczewo.

W Rostowie nad Donem doszło do tragicznego incydentu polegającego na tym, że nieznany sprawca zaatakował nożem przygodnego mężczyznę, który źle się wypowiadał na temat ukraińskiego prezydenta Poroszenki:

Kolejna kolizja drogowa z udziałem ukraińskiego sprzętu wojskowego miała miejsce wczoraj w Odessie, kiedy to mobilny radar S-300 zderzył się z samochodem osobowym:

Na koniec kilka zdjęć:

Niektórym za przykładem zbuntowanego Donbasu śni się autonomia Galicji. Na powyższych zdjęciach demonstracja we Lwowie, której uczestnicy domagają się autonomii Galicji.

Nabożeństwo w rocznicę katastrofy malezyjskiego samolotu MH-17 w miejscu jego upadku.

I jeszcze kilka filmów:

Pozdrawiam.

110 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 18.07.2015r.- 149 dzień od nowego rozejmu.

 1. Film 35 minut. POLECAM .https://youtu.be/9sXUENH4GLM Film juz chyba był linkowany ale warto zobaczyć jeszcze raz!
  Правда. Цель 102
  Opublikowany 05.05.2015
  Два бойца из группы прикрытия отошедших защитников Славянска пытаются покинуть захваченный украинской нацгвардией город. Пути к отступлению уже отрезаны. Среди трупов на площади бойцы находят чудом уцелевшую под бомбежкой журналистку новостного канала и решают выбираться из окружения под видом телегруппы…

  Film znaleziony w komórce zabitego żołnierza pod Debalczewem – chyba dopiero teraz się pojawił! .https://youtu.be/nr9tI2SdO2U

  Czy ja dobrze rozumiem że Pan Parubij ma lekki stopień niedorozwoju? .http://cs620818.vk.me/v620818328/117f5/r3L0e4KDFQE.jpg

  Podobno u’Kraina sama wygrała wojnę z Niemcami. Dla mnie to jest lekka schizofrenia bo przeciez kochają Hitlera, więc jak mogli z nim walczyć? http://naspravdi.info/lastnews/1704

  Z dzisiaj uroczystość Открытие памятника В.Ф. Маргелову .https://www.youtube.com/watch?v=pKZCBkvXnK8
  В Донецке состоялось открытие памятника В.Ф. Маргелову
  В субботу, 18 июля 2015 года, при поддержке Министерства иностранных дел Донецкой Народной Республики, состоялся торжественный патриотический вечер, посвященный открытию памятника советскому военачальнику, командующему Воздушно-десантными войсками в 1954-1979 гг., Герою Советского союза Маргелову Василию Филипповичу.
  Данный бюст передан в дар Донецкой Народной Республике Сердюковым М.Л. и Лановым В.С. в рамках проекта «Аллея Российской славы» (г.Кропоткин). При закладке памятника было вложено послание потомкам.

  Mukaczewo – fotka – helikoptery strzelają do parszywosektorowców .http://cs621818.vk.me/v621818962/2db65/2lYqqea_smc.jpg

  O ile dobrze zrozumiałem to Pan Zacharczenko dał rozkaz ZLIKWIDOWAĆ wszystkich ukraińskich okupantów (?)
  18.07. Наконец-то! 🔥 А.Захарченко отдал приказ – уничтожать всех украинских оккупантов!
  .https://youtu.be/-r2yHVRUf8A
  Глава Донецкой Республики отдал приказ всем силовым структурам ДНР: – в случае обстрела со стороны украинских оккупантов – больше не молчать, уничтожать ответным огнем!
  Данный приказ вызван тем, что Порошенко не желает соблюдать минские договоренности и отдает ежедневные приказы убивать людей ДНР и ЛНР.

  .https://youtu.be/ns6aO7CwvpA Wytłumaczenie wycofania artylerii Константин Кнырик: Отвод вооружения логичен, если он взаимен

  Dawid Hudziec
  Nowołaspa- życie na linii frontu
  http://tragediadonbasu.net/?p=1860

  Donieck dzisiaj! Wieczór…
  .https://youtu.be/PTWr_Tc3mr0
  .https://youtu.be/zGjt9MaT1Ts
  .https://youtu.be/ofTVExYU3qI
  .https://youtu.be/clmc3_OjKK8
  .https://youtu.be/aR1kn_ZByoI

  Dawid Hudziec
  Ostrzał Doniecka
  .https://youtu.be/8otk_weNjNA

  Trochę wcześniej… .https://youtu.be/aHo4W8JFmE4
  .https://youtu.be/Owokwh-bvZQ

  На Украине учрежден нагрудный знак „Участник АТО”. Дизайн цацки „элегантно” позаимствовали у Люфтваффе и СС…
  .http://cs628619.vk.me/v628619272/10d51/3MvoX6o-WGo.jpg
  .http://cs628619.vk.me/v628619272/10d5f/XKPj7oGw-QA.jpg
  Nowy order ukraiński wzorowany na odznaczeniu SS

  Kolejny film o MH17 .https://youtu.be/mmi5Z54BRFM

  Ciekawostka przyrodnicza. Zaczynają się masowo palic samochody co wożą kontrabandę Как пишут майдановские паблики.
  В зоне АТО началось „самовозгорания” фур с контрабандой.
  Волонтеры были рядом, но успели сделать только фотографии. Говорят, что „возить контрабанду стало опасно для фур – груз почему-то начинает гореть.
  .http://cs540109.vk.me/v540109710/d343/5rUlAiM6QWo.jpg
  .http://cs540109.vk.me/v540109710/d33a/dmVKw5V6fgM.jpg

  Informacje o stratach ukrów http://vk.com/kondrashov1966?w=wall263712367_14603
  https://vk.com/kharkovskie.partizani
  http://my.mail.ru/community/kharkovskie.partizani/
  .http://cs627223.vk.me/v627223794/ad1c/nW_f3v1S8Ok.jpg

  Nie za bardzo kumam ale ktoś to zrozumie! Как вам новая идейка укропов?))) еба*утым нет покоя .http://cs622919.vk.me/v622919213/33769/HhhR4Ua-gvU.jpg

  Do Odessy dotarły Hummery… .https://youtu.be/ejyO_bhFTag
  .https://youtu.be/fPinJ7yEMpA

  .https://youtu.be/4MBAT3pgoDo Grupa Akwałazy – Południowy Wschód [Chwała bohaterom Noworosji!] (Napisy PL)

  Marysia Pyż ze Lwowi: Ktoś jeszcze ma złudzenia co do Ukrainy?
  http://wirtualnapolonia.com/2015/07/14/marysia-pyz-ze-lwowi-ktos-jeszcze-ma-zludzenia-co-do-ukrainy/

  Kończe megazynek bez kropki by się utrwaliło czytającym słuzbowo!

  Na u’Krainie jest dwóch gubernatorów! Jeden Gruzin a drugi Moskal!

  W bonusie sobotnim Pan Zadornow. 2 godziny przeszło. Encyklopedia Głupoty! .https://youtu.be/xvN8IE92h3A

  Polubione przez 5 ludzi

 2. Mówię DOBRANOC informacją z nocy z piatku na sobotę ale która teraz się pojawiła
  http://vk.com/feed?w=wall-3108310_250626
  parszywosektorowcy roztrzelali ochroniarza tunelu koło Mukaczewa. Straznik mimo pięciu trafień wezwał ochronę która była 500 metrów dalej. Jak przybiegli to banderowcy znikneli w ciemnościch

  Takie mapki zaczęły sie pojawiać! .http://cs629116.vk.me/v629116780/60de/_N5BTNRnazo.jpg

  Czy tzw. „państwo islamskie” dostarcza ropę dla reżimu Poroszenki? Nie zdziwię się jeżeli okaże się to prawdą! http://www.pravosudija.net/article/kontrabanda-nefti-ig-na-ukrainu

  Polubione przez 4 ludzi

 3. Komentowaliśmy gdzieś, skąd między innymi grecki dług!
  „Warto się w tym miejscu przyjrzeć kto był największym beneficjentem wydatków zbrojeniowych w latach 2008-2014. W rozpatrywanym okresie, według danych SIPRI, Grecja wydała 2,764 mld USD na import uzbrojenia[4]. Beneficjentem niemal 43% tej kwoty były firmy ze Stanów Zjednoczonych, a prawie 41% z Niemiec. Spory udział mają także firmy zbrojeniowe z państw unijnych takich jak: Francja (4,9%), Szwecja (4,3%), Holandia (2,9%), czy Wielka Brytania (1,8%).”

  Polubione przez 5 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.