Wojna domowa na Ukrainie 25/28.07.2015r.- 156/159 dzień od nowego rozejmu.


Jeszcze jednego ukraińskiego czołgu mniej.

Dzisiaj, jako że przez kolejne trzy dni nie ukazywały się relacje z wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie, cały tekst będzie poświęcony nadrobieniu tych zaległości.

25.07.2015r.

W nocy z piątku na sobotą w rejonie Doniecka było spokojnie, co potwierdziła administracja dzielnic Kujbyszewskiej, Kijowskiej, Kirowskiej i Piotrowskiej. Po raz pierwszy od rozpoczęcia wojny spokojnie było też w rejonie miejscowości Spartakus.

Według informacji przekazanych przez Ministerstwo Obrony DRL, w ostatni piątek 24 lipca, ukraińskie wojsko naruszyło 40 razy warunki zawieszenia broni prowadząc ostrzał za pomocą ciężkiej artylerii kaliber 152 i 122 mm oraz przy użyciu moździerzy kaliber 120 i 82 mm, a także przy pomocy ręcznych systemów broni przeciwpancernej, granatników i ręcznych karabinów maszynowych.

Ostrzelane zostały: w rejonie Doniecka lotnisko, Gorłówka, Pietrowskie, Stiła, Żieleznaja Bałka, Kalinowka, Nowołaspa, Staromichajłowka, Gołmowskij, Łozowoje i Starołpaspa.

Natomiast według komunikatu przekazanego przez służby prasowe ukraińskiego dowództwa wojskowego biorącego udział w tzw. operacji antyterrorystycznej w Donbasie w sobotę w godzinach od 00:00 do 18:00 powstańcy mięli 35 razy naruszyć warunki zawieszenia broni, kiedy to doszło do walk w rejonie następujących miejscowości; Starognatowki, Ługańskoje, Opytnoje, Awdiejewka, Łozowoje, Szczastie, Piasków i na terenie lotniska donieckiego.

W rejonie frontu ługańskiego w nocy z czwartku na piątek ukraińskie wojsko z okolic miejscowości Stanica Ługańska ze strony Makarowa przy użyciu moździerzy prowadziło ostrzał terenów mieszalnych. Ostrzał ten pochodził z pozycji obronnych zajmowanych przez ukraiński batalion „Czernichów”.

Ogółem na tym odcinku frontu w nocy z piątku na sobotę ukraińskie wojsko 5 razy naruszyło warunki zawieszenia broni ostrzeliwując w godzinach 22:00 do 01:00 następujące miejscowość: Żiełtoje, Żiełobok, Sławianoserbsk oraz okolice pomnika Kniazia Igora.

26.07.2015r.

W Doniecku z piątku na sobotę ponownie było względnie spokojnie, gdzie ukraińskie wojsko nie prowadziło ostrzału terenów mieszkalnych. Odgłosy walki i wybuchów pocisków artyleryjskich odchodziły tylko z dalekich przedmieść; okolic lotniska, za zachodu i północy od Doniecka, kilka pocisków wystrzelonych z kierunku miejscowości Piaski na obrzeża osiedla Oktjabrskiego.

W wyniku nocnego ostrzału przez ukraińskie wojsko z piątku na sobotę obrzeży Gorłowki w miejscowości Gołmowskji został uszkodzony dom jednorodzinny na ulicy Gagarina, gdzie też kilka pocisków spadło na  pobliski zakład przerobu dolomitu. Uszkodzona również została sieć energetyczna pozbawiając jej dopływu w całej miejscowości. Podczas ostrzału zginął również jeden cywil.

Tego samego dnia późnym wieczorem około godziny 19:40 ostrzelane zostały obrzeża Gorłówki od strony miejscowości Szumy, Magdalinowki i Majorska. Jednocześnie w rejonie Zajcewa, Nikitowki, Gołmy, kopalni Rumiańcewo i Jużnej toczyły się bardzo intensywne walki.

Według informacji przekazanych przez Ministerstwo Obrony DRL, w piątek ukraińskie wojsko 32 razy naruszyło warunki zawieszenia broni prowadząc ostrzał przy użyciu czołgów, moździerzy kaliber 120 i 82 mm oraz przy użyciu systemów ręcznej broni przeciwpancernej, automatycznych granatników i ręcznej broni maszynowej.

Ostrzelane zostały dalekie obrzeża Doniecka, w tym Staromichajłowka, okolice i teren lotniska oraz miejscowość Spartakus, Gorłówka, Jasinowataja, Kalinowka, Zajcewo, Żabicewo, Gołmowskij, Szirokaja Bałka i Łozowoje.

W rejonie frontu ługańskiego w nocy z piątku na sobotę i w sobotę 25 lipca ukraińskie wojsko 43 razy naruszyło warunki zawieszenia broni, w tym 5 razy doszło do walk: 3-krotnie na terenie miejscowości Szczastie oraz na linii miejscowości Zołotoje-Oriechowo i w rejonie mostu koło Stanicy Ługańskiej. Ponadto powstańcy odpowiedzieli 15 razy na ogień ukraińskiej artylerii. W wyniku sobotnich ostrzałów i walk są następujące straty. Po stronie powstańców: 12 rannych i jeden zabity, uszkodzony jeden czołg i wiele sprzętu na pierwszej linii otrzymało drobne uszkodzenia od odłamków. Po stronie ukraińskiej: 34 rannych, 7 zabitych, uszkodzone zostały 2 BTR-y i 1 opancerzony wóz piechoty.

Na tym samym odcinku frontu, w  rejonie miejscowości Szczastie do wymiany ognia pomiędzy żołnierzami ukraińskich regularnych formacji zbrojnych z 92 brygady zmechanizowanej, a członkami ochotniczego 24 batalionu „Ajdar”. W wyniku walk, które miały miejsce również na terenie zabytkowego Domu Pioniera, budynek ten został trafiony kilkakrotnie pociskami moździerzowymi i częściowo spłonął.

Ostrzelane zostały przez ukraińską artylerię okolice następujących miejscowości; Żiełtoje, Żiełobok, Sławianoserbsk oraz teren wokół pomnika Kniazia Igora koło mostu łączącego drogę pomiędzy Ługańskiem, a Stanicą Ługańską. Ostrzał prowadzony był z kierunku Trechizbienki, Nowotoszkowska, Stanicy Ługańskiej oraz Łobocewa.

Do Charkowa skierowano pierwsze sztuki brytyjskich wozów pancernych Saxon i amerykańskie opancerzone wozy transportowe Humvee, które mają zostać w najbliższym czasie skierowane w strefę frontową:

W rejonie strefy przygranicznej Naddniestrza ukraińskie siły zbrojne zgromadziły od 5 do 7 tysięcy żołnierzy, którzy zaczęli tam budować różnego typu obronne obiekty inżynieryjne.

27.07.2015r.

W nocy z niedzieli na poniedziałek ukraińska artyleria prowadziła ostrzał terenów mieszkalnych w Doniecku, w tym dzielnicę Piotrowską, Kirowską, Kujbyszewską, Oktjabrską i Budiennowską oraz teren lotniska. W rejonie osiedla Sraromichajłowki w dzielnicy Kirowskiej zostało zniszczonych- w wyniku ostrzału prowadzonego przez ukraińską artylerię- 9 budynków prywatnych. Według informacji zebranych do dnia dzisiejszego nie ma ofiar wśród ludności cywilnej.

Ostrzelana w nocy przez ukraińską artylerię dzielnica Budienowska w Doniecku:

Został również wczoraj w wieczorem ostrzelany w Awdiejewce zakład koksowniczy będący częścią grupy Metinwest.

Późno w nocy około godziny 22:30 ukraińska artyleria przeprowadziła ostrzał dzielnicy Nikitowskiej, w Gorłówce, gdzie w rejonie ulic Fonwizina i Żarowa od odłamków eksplodujących pocisków zostali ranni dwaj mężczyźni, z czego jeden jest wstanie krytycznym. Ostrzał Gorłówki trwał kilka godzin, w wyniku czego została uszkodzona stacja filtrów i sieć energetyczna.

Według informacji przekazanych przez Ministerstwo Obrony DRL, w dniu wczorajszym; w niedzielę ukraińskie wojsko 26 razy naruszyło w rejonie DRL warunki zawieszenia broni, w tym prowadząc ostrzał przy użyciu ciężkiej artylerii kaliber 152 i 122 mm i za pomocą moździerzy 120 i 82 mm oraz różnych systemów broni przeciwpancernej i ręcznej broni maszynowej.

Ostrzelane zostały: Donieck, lotnisko, Gorłówka, Jasinowataja, Kalinówka, Nikołajewka, Zajczewo, Żabiczewo, Gołmowskij i Spartakus.

Natomiast łącznie w ciągu ostatniego tygodnia ukraińskie wojsko 366 razy ostrzeliwało teren będący pod kontrolą władz DRL, w tym 488 pocisków artyleryjskich spadło na tereny miszkalne. Ostrzeliwane były następujące miejscowości: Donieck, Gorłówka, Łogwinowo, Szipokaja Bałka, Żabiczewo, Kalinowka, Nikołajewka i Łozowoje.

W dniach 18-34 lipca ukraińska służba bezpieczeństwa na terenie Donbasu zatrzymała łącznie 29 osób, w tym 17 cywilów i 12 żołnierzy sił zbrojnych DRL.

W rejonie frontu ługańskiego w ciągu ostatniego dnia ukraińskie wojsko naruszyło osiem razy warunki zawieszenia broni. Ostrzeliwane były okolice miejscowości Oboznoje, Wiesiełoj Gory- gdzie również do ostrzału użyto pocisków z czasów II Wojny Światowej kaliber 85 mm, pomnika Kniazia Igora oraz punkt kontrolny powstańców leżący rzeką Sewierskij Donieck a Stanicą Ługańską. Do ostrzału były używane czołgi, moździerze kaliber 82 mm, automatyczne granatniki i broń ręczna. W rejonie pomiędzy miejscowościami Oboznoje-Wiesełaja Gora w niedzielę po południu pod obstrzałem ukraińskich moździerzy kaliber 82 mm znaleźli się obserwatorzy misji OBWE.

Strat wśród powstańców i ludności cywilnej nie odnotowano.

28.07.2015r.

W Doniecku noc z poniedziałku na wtorek upłynęła spokojnie. Ukraińska artyleria nie prowadziła ostrzału celów cywilnych i terenów mieszkalnych.

Natomiast zastępca szefa ukraińskiego centrum dowodzenia tzw. operacji antyterrorystycznej w Donbasie, Aleksander Rozmanin przyznał w wywiadzie dla ukraińskiej stacji telewizyjnej „ICTV” , że żołnierze ostrzeliwują cele cywilne w przypadku gdy z okolic budynków mieszkalnych powstańcy prowadzą ostrzał, „wtedy trafienie w obiekt cywilny zdarza się”.

W rejonie miejscowości Piaski obecnie trwa ostrzał prowadzony przez ukraińską artylerię na stanowiska obronne sił powstańczych i toczą się tam również intensywne walki.

Nadal ukraińskie wojsko prowadzi ostrzał przedmieść Gorłówki, gdzie jedna osoba zginęła i zostało zniszczonych dziesięć domów w rejonie ulic Muszkietowskiej, Szkolnej, Wołnicznej, Archipowa i Sowieskiej Armii. W Nikitowce przy ulicy Srodnikowa nr. 99 została zabita 87-letnia kobieta zasypana gruzem zburzonego budynku. Ponadto w wyniku ostrzału dzisiejszej nocy rejonu centrum Gorłówki została ranna 62-letnia kobieta, która w bardzo poważnym stanie znajduje się obecnie na intensywnej terapii:

W rejonie Gorłówki wczorajszej nocy toczyły się intensywne walki w okolicy następujących miejscowości: Zajcewo, Gołmowska i Biessarabka:

Wczoraj rano obserwatorzy misji OBWE ponownie znaleźli się pod ogniem ukraińskich moździerzy w rejonie miejscowości Szirokino. W wyniku tego ostrzału został ranny jeden z obserwatorów, który ma wstrząśnienie mózgu i odniósł niegroźną kontuzję prawej stopy.

W rejonie frontu ługańskiego ukraińskie wojsko ostrzeliwało z kierunku miejscowości Szczastie rejon Wiesełoj Gory oraz przy wykorzystaniu różnych typów ciężkiej artylerii ostrzeliwało z kierunku Stanicy Ługańskiej pozycje obronne sił powstańczych.

W okolicy miejscowości Krasnyj Partizan koło Świerdłowska członkowie grupy „Nie zapominamy, nie wybaczamy” znaleźli nowe miejsce pochówku żołnierzy ukraińskich sił zbrojnych. W prowizorycznym grobie pochowanych zostało od 10 do 15 żołnierzy, których całkowita liczba zostanie dopiero ustalona po przeprowadzeniu pełnej ekshumacji, nie możliwej obecnie ze względu na panujące bardzo silne upały. Dodatkowo mieszkańcy miejscowości Krasnaja Gora koło Chmielnickiego wskazali jeszcze jedno miejsce zbiorowej mogiły ukraińskich żołnierzy. W procesie ekshumacji mają uczestniczyć obserwatorzy misji OBWE:

Na koniec kilka zdjęć:

Doniec podczas ostrzału przez ukraińską artylerię pociskami zapalającymi. Dzielnica Budiennowska osiedle Jewdokijewka.

Użyte do niedzielnego ostrzału w rejonie miejscowości Wiesełaja Gora pocisków z czasów II WŚ. kaliber 85 mm.

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

Pozdrawiam.

80 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 25/28.07.2015r.- 156/159 dzień od nowego rozejmu.

 1. Dzień dobry przy porannej kawie takie małe OT czyli nasz geniusz dyplomacji dbający jak zawsze o swój interes bo przecież nie kraju którego jest ministrem.
  http://www.kresy.pl/wydarzenia,polityka?zobacz/minister-spraw-zagranicznych-przyznal-order-dyrektorowi-sieci-dyskontow-biedronka
  Zwolennikiem PRLu nie jestem jak również tego czegoś co się zwie w głównym obiegu „25ma latami wolności” a najbardziej papki medialnej jak to się różni obecny system od poprzedniego i to się zmieniła nasza rzeczywistość na plus:
  Dowcipy o kolekcjonowaniu orderów przez Breżniewa i odznaczenie go Virtuti Militari przez władze PRL, fakt przynajmniej był przywódcą innego Państwa a teraz państwowe odznaczenie dla szefa spółki która drenuje to państwo.
  Trochę statystyk mityczny ogromny dług Gierka który w tamtej rzeczywistości wynosił nie całe 10 % PKB a nie mityczny dług „zielonej wyspy dobrobytu” który w naszej rzeczywistości oficjalnie wynosi 55 % PKB.
  tvp kłamie nie ma wolności słowa przecież Urban na wizji, obecnie jest różnica oprócz tvp jest jeszcze tvn, polsat jest jakiś Lis, Kraśko czy inne Pochanke a spróbuj mieć inne poglądy niż te forsowane przez tuzy naszego kelnerstwa znaczy się dziennikarstwa

  Polubione przez 8 ludzi

   • Cytat z podanego linku

    W świat biznesu wszedł w 1981 r., zakładając firmę handlu zagranicznego Interkulpol. W 1988 roku wszedł do branży motoryzacyjnej, tworząc pierwszą w Polsce sieć dystrybucji samochodów marki Volkswagen.

    W 1991 r. powstał Kulczyk Holding, który od 2007 r. wchodzi w skład grupy Kulczyk Investment House.

    Polubione przez 2 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.