Wojna domowa na Ukrainie 01.08.2015r.- 163 dzień od nowego rozejmu.


Gorłówka- 90-letni „terrorysta”.

W Polsce pod obecnymi rządami obecnej koalicji PO-PSL ma miejsce kolejny cud gospodarczy.

Otóż nie dalej jak wczoraj, a więc po moim tekście omawiającym straty jakie ponosi europejska gospodarka- szczególnie w sektorze rolniczym i przemysłu przetwórstwa spożywczego- po wprowadzeniu obustronnych sankcji przez UE i Rosję, głos zabrał w tym temacie minister rolnictwa i rozwoju wsi Marek Sawicki:

„Wszystko wskazuje, iż ta wysoka dynamika (eksportu– dopisek mój), jaka była w roku poprzednim, (…) utrzyma się również w tym roku. Prognozuję, że na koniec roku wartość eksportu artykułów rolno-spożywczych z Polski wyniesie co najmniej 25 mld euro”

Swoją prognozę minister Sawicki oparł na danych z okresu od stycznia i maja tego roku, w czasie którego wartość eksportu artykułów rolno-spożywczych z Polski wyniosła 9,3 mld euro, co w odniesieniu do tego samego okresu roku ubiegłego, zwiększyła się o około 480 mln euro, a więc o 5,5%.

Marek Sawicki przypomniał, że tegoroczny sukces nie jest jakimś odosobnionym przypadkiem tylko trwałą tendencją, gdyż wartość polskiego eksportu w branży rolno-spożywczej od kilku lat rośnie i to pomimo obowiązującego od ubiegłego roku embarga nałożonego przez Rosję na nasze produkty rolne, kiedy to wartość naszego eksportu wyniosła prawie 22 mld euro, co oznaczało wzrost o 7,1% w stosunku do roku poprzedniego.

Minister zauważył, że oprócz UE, jesteśmy obecni na 73 rynkach. Jak mówił, polskie produkty cieszą się rosnącym zainteresowaniem zagranicznych odbiorców, a nasza żywność jest oceniana jako najwyższej jakości.

Szef resortu rolnictwa zwrócił też uwagę na znaczący wzrost eksportu do krajów Bliskiego Wschodu, Azji i Afryki. Poinformował, że od stycznia do maja br. Polska sprzedała żywność do krajów Azji za ponad 210 mln euro, czyli o 6,5 proc. więcej niż rok wcześniej.

W przypadku krajów Bliskiego Wschodu było to odpowiednio – 323 mln euro (wzrost o około 30%), a do państw Afryki – 426 mln euro (wzrost aż o 50%):

„Dobra promocja, dobry klimat wokół polskiej żywności, najlepiej służy spożyciu wewnętrznemu, ale także eksportowi (…) Wierzę, że na nowych, otwieranych przez nas rynkach, osiągniemy kolejne dobre wyniki” – podsumował szef resortu rolnictwa, Marek Sawicki.

Jak sądzę kierunek tej polityki koniecznie powinien być kontynuowany po wyborach przez następne rządy, gdyż najwyraźniej wojna gospodarcza prowadzona z Rosją pod dyktando Stanów Zjednoczonych bardzo nam służy.

Dlatego też nie tylko powinniśmy jako kraj w  tych sankcjach uczestniczyć, ale jeszcze indywidualnie je rozszerzyć, bo jak widać sprzyjają one naszej koniunkturze w bardzo newralgicznym dziale gospodarki jakim jest rolnictwo i przemysł przetwórstwa rolno-spożywczego.
A może więc najlepszym kolejnym rozwiązaniem będzie całkowita rezygnacja przez Polskę z rosyjskiej ropy naftowej i gazu ziemnego, bo tu dopiero tkwi prawdziwy potencjał rozwoju przy skali tego importu?
Nie rozumiem też paniki jaką obecnie przeżywają niemieccy producenci, francuscy, włoscy i holenderscy rolnicy, jeśli sprawy idą- jak wykazane zostało to słowami naszego ministra na przykładzie sukcesów Polski- w bardzo dobrym kierunku.
Co na to polscy producenci rolni?
Czy cena skupu jabłek na początku sezonu w wysokości 30 gr za kilogram, czy też cena skupu pszenicy w okolicach Proszowic na południu Polski, wynosząca obecnie 450 zł za tonę z płatnością za odebrany towar najwcześniej za dwa miesiące- satysfakcjonuje polskich rolników i sadowników?
Podobne niskie ceny skupu obowiązują na inne produkty rolne, o czym możemy przekonać się z ostatnich danych za dwa poprzednie miesiące br. opublikowane przez GUS:
Tak więc, może rzeczywiście polski eksport towarów rolno-spożywczych rośnie, ale należy zastanowić się czym ta niecodzienna sytuacja jest spowodowana?
Otóż odpowiedź jest bardzo prosta: drastycznym spadkiem cen w ubiegłym roku, w wyniku czego nasze produkty stały się bardzo konkurencyjne wobec tych jakie oferują kraje starej piętnastki i na czym korzystają odbiorcy tych produktów oraz pośrednicy.
A więc problem polega na tym, że ten wzrost eksportu został osiągnięty kosztem polskiego rolnika, któremu z tego tytułu drastycznie spadły dochody.
Ile zaś czasu polscy rolnicy wytrzymają taki spadek swoich dochodów zapewne okaże się niebawem i wtedy ten enigmatyczny wzrost eksportu nie będzie miarą sukcesu ale klęski.
Zamykając powyższy temat przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.
Tym razem w Doniecku i jego okolicach było względnie spokojnie, natomiast nadal utrzymuje się napięta sytuacja militarna w rejonie Gorłówki, gdzie ukraińska artyleria nadal prowadziła wczoraj w późnych godzinach nocnych ostrzał z kierunku miejscowości Artiemowska i Dzierżyńska na zamieszkałe tereny dzielnic podmiejskich Gorłówki. Tym razem celem półtoragodzinnego ostrzału były następujące tereny: osiedle Gołmowskie, Zajcewo i okolice kopalni 6/7. W wyniku tego ostrzału została uszkodzona rura doprowadzająca gaz.

Następnie ostrzał był kontynuowany z krótkimi przerwami w nocy z piątku na sobotę i trwał on do wczesnych godzin porannych.

W wyniku nocnego ostrzału Gorłówki i przedmieść zostało rannych pięciu cywilów w tym jedna 12-letnia dziewczynka. Ponadto trafione zostało trafionych pociskami artyleryjskimi osiem domów jednorodzinnych, z których trzy doszczętnie spłonęły- poinformował dziś rano przedstawiciel administracji miejskiej w Gorłówce.

W osiedlu Aksienowka w wyniku trafienia przez pocisk artyleryjski z niewiadomych przyczyn zapalił się budynek:

Poniżej film dokumentujący skutki ostatnich ostrzałów przez ukraińską artylerię Gorłówki:

W rejonie frontu ługańskiego ukraińskie wojsko w czasie od 00:06 w piątek do 00:06 dnia dzisiejszego trzy razy naruszyło warunki zawieszenia broni.

Pod ogniem ukraińskiej artylerii znalazły się w tym okresie: wieś Donieckij, okolice pomnika Kniazia Igora koło Stanicy Ługańskiej i obrzeża miejscowości Pierwomajsk, gdzie ostrzelano teren wsi Oriechowo Starobielskoje. Strat wśród ludności cywilnej i powstańców nie ma:

Podczas kolejnego spotkania grup kontaktowych w Mińsku 3 sierpnia , poza sprawą wycofania broni o kalibrze poniżej 100 mm i zaprzestania ostrzału, również będzie omawiany problem dokończenia wymiany jeńców. Problem realizacji wymiany jeńców wojennych jest związany z ogłoszeniem przez kijowskie władze ustawy o amnestii, która dopiero umożliwi zakończenie procesu wymiany jeńców na zasadzie „wszyscy za wszystkich”.

Na koniec kilka zdjęć:

Gorłówka-Jenakijewo; skutki wczorajszego ostrzału przez ukraińską artylerię.

Donieck dzielnica Kujbyszewska wczoraj- targ artykułów spożywczych.

Pod Donieckiem wczoraj miały miejsce ćwiczenia strzeleckie wozów opancerzonych jednostki nr. 08801.

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

Pozdrawiam.

Reklamy

104 uwagi do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 01.08.2015r.- 163 dzień od nowego rozejmu.

 1. A tymczasem cud prawdziwy! MFW odnotował że odbudowuje się gospodarka upadlińska!
  Cudem jest to że MFW coś takiego stwierdził a także drugim cudem byłoby odbudowanie się tego „gospodarki”! http://nahnews.org/303189-v-mvf-zametili-priznaki-vosstanovleniya-ukrainskoj-ekonomiki/

  Pan Władysław Dejnego chyba czytuje nas bo potwierdza że Kraina nie przezimuje bez wegla z Donbasu! Ha, tylko jak oni go tam dadzą radę szybko przewieźć? http://nahnews.org/303255-dejnego-ukraina-ne-smozhet-normalno-perezimovat-bez-uglya-iz-donbassa/

  Minister braku energii upadlińskiej potwierdził że UPAdła Kraina nie ma pieniędzy na zakup
  gazu. Ukry wyliczyły że do przezycia zimy potrzebują 56 mld m3 gazu. Zaprawdę powiadam Wam – jest to nie tylko wysoce optymistyczna ilość gazu ale wręcz humorystyczna! http://dnr-news.com/dnr/23617-demchishin-u-ukrainy-net-deneg-dlya-zakupki-topliva-na-otopitelnyy-sezon.html

  Pan Władysław skonstatował że słowa Parubija o tym że od 1 sierpnia ruszy ofensywa się pitwierdzają! http://nahnews.org/303338-dejnego-anons-parubiya-o-boevyx-dejstviyax-vsu-pervogo-avgusta-podtverzhdaetsya/

  Wpierw pojawiła się informacja że w Kremeńczuku „nieznane osobniki” szturmują budynek Ukratransnafty http://nahnews.org/303230-v-kremenchuge-neizvestnye-shturmuyut-zdanie-ukrtransnafty/

  Potem pojawiła się informacja od mielicji która się zarzeka że oni nic nie wiedzą i nie szturmują tejże Ukrtarnsnafty”! Zielone ludziki? http://nahnews.org/303359-miliciya-utverzhdaet-chto-ukrtransnaftu-v-kremenchuge-ne-shturmovali/#more-303359

  A Donieck znów jest bombardowany fosforem! http://nahnews.org/303390-mchs-siloviki-vnov-obstrelyali-doneck-zafiksirovany-vozgoraniya/

  Tzw. „gubernator” terenów okupowanych Tuka stwierdził że chwilowa cisza a raczej zmniejszona intensywność walk w rejonie na północ od Ługańska jest związana z „pijaństwem wśród opołczeńców”. Tego jeszcze nie było! 🙂 http://dnr-news.com/dnr/23613-luganskiy-gubernator-obyasnil-zatishe-na-vyhodnyh-pyanstvom.html

  Szarij:

  .https://www.youtube.com/watch?v=frrbvD14QYo Горловский террорист, нарисовавший гусеницу

  .https://www.youtube.com/watch?v=oqej8GgqdZ4 О патриотическом проколе

  .https://www.youtube.com/watch?v=1mfn2eQ3FVI Крым. „Назад дороги нет”

  .https://www.youtube.com/watch?v=4QgB0Eljj_4 Грязная бомба в Донецке. Грязное СМИ

  Polubione przez 5 ludzi

 2. Info z Odessy:
  Таки да)))
  Одесса: пропагандисты высмеяли сами себя
  Антисепаратистский плакат на Мечникова, 90 в Одессе смотрится достаточно двусмысленно.

  Дело в том, что организаторы кампании ухитрились повесить плакат, иллюстрирующий разруху, которую несёт сепаратизм, ухитрились разместить возле дома, который сам по себе является прекрасной иллюстрацией слова «разруха» — причём без всякой связи с сепаратизмом.
  Неудобно получилось, короче говоря.
  .http://cs624222.vk.me/v624222710/3dd9a/ErztcvobChU.jpg
  .http://cs624222.vk.me/v624222710/3dda3/C4f4DkdFqb4.jpg
  .http://cs624222.vk.me/v624222710/3ddac/dR1KvxuK2cc.jpg
  .http://cs624222.vk.me/v624222710/3ddb5/c4W47pWhkxM.jpg

  O tym jak junta jeszcze zanim stała się juntą oficjalna próbowała zamordować Janukowicza http://vk.com/feed?w=wall-67059574_1245087

  Ukraińska tv. Jewropa!!!!!!!!!!!!!!!!!! .https://youtu.be/C0EDMWUkpyM

  Wysocki bez kropki!

  Polubione przez 5 ludzi

 3. Dwa małe OT.
  Sobota, czas na odpoczynek, usiadłem sobie z piwem przed telewizorem, a tam:
  1.) Polsat Historia – filmy o powstaniu w Getto – a dzisiaj rocznica innego powstania
  2.) Na BBC Prime, Top Geer. Nasza „Trójka” podróżuje po bliskim wschodzie. Legalnie nie może przekroczyć granicy Izraela, bo wcześniej byli w Syrii. Coś jak Krym.
  Czyli nowe wraca. Nihil novi..

  Polubione przez 6 ludzi

  • Ad.1 Chcesz panie Smok podpaść pod ANTYSEMITYZM? Dzisiaj miałem wątpliwą przyjemność obejrzeć POLSZMAT NJUS gdzie zachwalano filmidło nakręcone przez Marokańczyka za pieniądze z USA (!?) o „dzielnym Żydzie (podkreślone przez gadające głowy z tej szczekaczki) który podczas powstania walczył w kanałach Warszawy z nazistami”. DOSŁOWNIE…
   Ad.2 Prosisz się pan o powtórkę z pierwszej części z Ad.1…

   Polubione przez 5 ludzi

  • Ps. Było jeszcze więcej podobny „smaczków” związanych z Powstaniem Warszawskim, np. Pomnik Małego Powstańca był opisany na stronie Muzeum Holokaustu w Izraelu jako przedstawiający „małoletniego żołnierza’ walczącego z wkraczającymi w 1939 roku do Warszawy nazistami (!?). W ogóle „wiadome środowiska” usilnie ‚zapracowały” nad tym by w świadomości Zachodu rozmyć, a właściwie zatrzeć różnicę pomiędzy tym Powstaniem w Gettcie Warszawskim, a Powstaniem Warszawskim. W jakim celu? Chyba nie muszę tłumaczyć…

   Polubione przez 6 ludzi

 4. .http://cs622119.vk.me/v622119743/39a57/_nRBFoNpfZo.jpg
  Główne ofiary stalinowskich represji!

  Infografika czy raczej mem pokazujący co można było kupić za jednego, jedynego rubla! .http://cs624729.vk.me/v624729576/40c51/GZGR93YU4H4.jpg

  Posłuchajcie bólu Gorłówki! +18 http://vk.com/feed?z=video39906330_171206158%2Fec294efc2a236d33c4

  Centrum Gorłówki dziś po ostrzale .https://youtu.be/ueVpVjndZEU

  Dziś ukry zaczęły bombardować wcześniej niż zazwyczaj…
  Сводки от ополчения Новороссии
  today at 9:11 pm
  01.08.15 Сообщение от ополченца с позывным Седой.

  „Спешу вам сообщить сегодняшнюю сводку по Горловке. Этим вечером укры начали обстрел раньше обычного, уже в 16:45 нв Западе Горловрки начинает шуметь. 16:51 – грохот слышен, но намного дальше на Юге, Юго – Западе. Далеко за городом, но слышно. Предположительно летит со стороны Новгородска. 19:40 – сильно бахают укро батареи в районе Новгородска. Самооборона просила напомнить жителям города о нецелесообразности дожидаться комендантского часа с бутылочкой пива в своих подъездах, ЗАПОМНИТЕ: каждый день с 20:00 – из дома не ногой! 20:18 – на северо-западе начинают стрелять. 20:22 – в районе Майорска стрелковый бой, предположительно ДРГ укров. 20:56 – на Северо – Западе – 2 прилета не слабых, все ближе и ближе, Курганка, Ртутный, Бессарабка – будьте крайне осторожны 21:02 – в районе Майорска укры выкатили танкавые резервы! 21:30 – интенсивный стрелковый бой. Сейчас с Майорска пошли залпы. Слышна пулеметная стрельба на окраинах. Вот в общем-то и всё. Я постараюсь и дальше держать вас в курсе событий.”

  Wieczorny, tradycyjny ostrzał Doniecka .https://youtu.be/f4ACLfTekHk

  Według izraelskiej gazety Haarec parszywosektorowcy zamierzają zamordowac Poroszenkę http://vk.com/feed?w=wall-80358406_22341
  .http://cs628624.vk.me/v628624962/cdcc/-4NsCXxL5_8.jpg

  Pan Pieskow się ożenił a Pani czempionka U’Krainy wyszła za mąż. Uroczystość odbyła się w tak modnym w tym sezonie Soczi! .http://cs540102.vk.me/c7007/v7007921/1e103/LhEk3YBsUeo.jpg
  .http://cs622627.vk.me/v622627734/3e62a/jTwgFCs6luc.jpg
  Gratulacje Młodej Parze!

  Z pogranicza… Hm… nie wiem z jakiego pogranicza ta informacja. jest to o tym że pewien rosyjski inzynier wymyslił by w celu zniszczenia morale przeciwnika w jakiejś wojnie zrzucać na spadochronach kobiece sex-manekiny…
  http://vk.com/feed?w=wall146503178_77771
  .http://cs621724.vk.me/v621724178/32c06/4z7VNlqfhgk.jpg

  W Łucku trwa festiwal ukro-rocka „Bandersztadt” Poważnie! W linku krótki tekst i film! Polecam! http://dnr24.com/main/11698-plemya-mladoe-neznakomoe-banderovskie-plyaski-na-bandershtate.html <<<muzyka typowo "tokarkowa" a ich należy po prostu utylizować!

  Proszę nie jesć i nie pić! Ostrzegłem!
  .http://cs621724.vk.me/v621724178/32c15/Py4-DBGpeCo.jpg
  To wszystko co chcecie wiedzieć o Mongołach! (Z CNN-u!)

  Pan Czurkin wali równo! Koniecznie! .https://youtu.be/cYG-QXum8cc

  Pan Władysław Dajnego twierdzi po raz kolejny że ukry chcą sprowokować walkę http://nahnews.org/303394-dejnego-ukraina-provociruet-ldnr-na-vooruzhennyj-konflikt/?utm_source=VK&utm_medium=nova&utm_campaign=VV

  Banderowskie ścierwo w skórze niejakiego Romana Kubyszkina leży teraz w szpitalu – o w takim stanie: .http://cs629301.vk.me/v629301747/ce42/4kZceMuQutQ.jpg
  To ścierwo mordowało kobiety, dzieci i starców na Donbasie!
  A teraz ukraińcy-patrioci czyli podobne ścierwa zbieraja pieniądze dla leczenia tego ścierwa!
  http://vk.com/feed?w=wall174820313_19111

  Polubione przez 3 ludzi

 5. Trochę historii. ZSRR i ONZ
  Обращение Правительства Возрождённого Союза ССР к Главам государств в составе ООН .https://youtu.be/mUuWWuPCw1w

  Trochę muzyki dla tych co… 🙂 .https://youtu.be/AT9CNOOImM0

  Trwa cięzki ostrzał Doniecka. Zamordowano rodzinę z dwóją dzieci!
  http://dnr24.com/main/11702-doneck-terpit-surovyy-obstrel-pogibla-semya-dvoe-detey.html

  O tym jak giną żołnierze kraińscy… http://rusvesna.su/news/1438442123
  Сына нашли мертвым в палатке ВСУ со связанными руками и ногами. А в постановлении написано: «Умер естественной смертью»

  37 minut z Panem Piakinem! .https://youtu.be/mTNq-fdi760
  Sprzed miesiąca prawie…

  A to nówka .https://www.youtube.com/watch?v=kZpfKqBY10k

  Обращение к президенту Турции господину Эрдогану
  с переводом на английский .http://www.youtube.com/watch?v=dSc8oWAhIpA

  Z cyklu: znajdź różnicę!

  Polubione przez 5 ludzi

 6. Witam z rana niedzielnego…
  Zanim Szef się pojawi, proponuję do kawy małą prasówkę:

  https://obserwatorpolityczny.pl/?p=33942 Podszczekiwanie dookoła Rosji

  Państwo musi opierać się na sile a siła na mądrości której źródłem jest hermetyczność elit https://obserwatorpolityczny.pl/?p=33953

  Reorientacja kultury postępuje https://obserwatorpolityczny.pl/?p=33956

  A teraz Sputnik:

  To co wczoraj linkowałem po rosysjsku jest w Sputniku po polsku
  Kommiersant: Rosja uprzedziła USA o konsekwencjach aresztowania aktywów ws. Jukosu
  Czytaj więcej: http://pl.sputniknews.com/polityka/20150801/757784.html#ixzz3hdvQR9a0

  Zadziwiający ale niezwykle miły i optymistyczny „njus”
  Polskie kino jest na szczycie popularności w Rosji
  Czytaj więcej: http://pl.sputniknews.com/opinie/20150801/758721.html#ixzz3hdvi3QQT

  To tez linkowałem w języku Puszkina:
  Opinia: USA chciały, aby Krym był ich „niezatapialnym lotniskowcem”
  Czytaj więcej: http://pl.sputniknews.com/opinie/20150731/753931.html#ixzz3hdvuxlye

  Niezłe!
  Karnie w mroku czyli bilans polskiej polityki zagranicznej
  Czytaj więcej: http://pl.sputniknews.com/polska/20150731/752582.html#ixzz3hdw3pcae

  A o tym juz linkowałem…
  Washington Post: na Alasce doszło do ocieplenia rosyjsko-amerykańskich stosunków
  Czytaj więcej: http://pl.sputniknews.com/swiat/20150801/757989.html#ixzz3hdwAAcgN
  Czyli do „hameryki” moga jeździć Łotysze, Estończycy a teraz Czukcze…
  Polacy nie są w katergorii „Łotyszy, Estończyków i Czukczy”…

  Polubione przez 2 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.