Wojna domowa na Ukrainie 5.08.2015r.- 167 dzień od nowego rozejmu.


Gorłówka- po ostatnim ostrzale przez ukraińską artylerię.

Psychozy wojennej ciąg dalszy- na odchodne, w ostatnie dni swej prezydentury, Bronisław Komorowski zdążył zatwierdzić jeszcze przeprowadzenie ćwiczeń systemu obronnego pod kryptonimem „Kraj”

Zatwierdzone przez Bronisława Komorowskiego ćwiczenia „Kraj” mają na celu zweryfikowanie wszystkich planów strategicznych, tak w odniesieniu do działań organów administracji publicznej, jak i naczelnego dowództwa polskich sił zbrojnych, w tym na wszystkich ich szczeblach dowodzenia i kierowania.

W ramach ćwiczeń odbędą się cztery różne przedsięwzięcia:

1.   Ćwiczenia na poziomie dowódczo-sztabowym kryptonim „Jesień-15”, które odbędą się na przełomie września i października tego roku,

2.   Ćwiczenia poligonowe kryptonim „Dragon-15”, odbędą się w październiku,

3.   Strategiczna gra obronna pod kryptonimem „Kierownictwo-16”, które odbędą się za rok przy udziale prezydenta i premiera i polegać będą na zatwierdzaniu szczegółowych planów operacyjnych przygotowanych przez ministrów i wojewodów

4.   Gra wojenna pod kryptonimem „Stolica-16”, która również odbędzie się w następnym roku, ma na celu praktyczne sprawdzenie całego systemu kierowania obroną państwa. A więc udział brać w nim będą wszystkie struktury cywilne kierowania państwem jak i naczelne dowództwo wojskowe wraz ze Sztabem Generalnym WP.

Biuro Bezpieczeństwa Narodowego przy prezydencie RP, które przygotowało dokumentację i scenariusz ćwiczeń „Kraj”, podkreśliło, że są one ważnym elementem przygotowań obronnych państwa dotyczących jego obronności i bezpieczeństwa.

Dodatkowo wnioski z ćwiczeń pozwolą na weryfikację wcześniej przyjętych rozwiązań dotyczących systemu obronnego państwa, które wynikają ze znowelizowanej dyrektywy obronnej podpisanej przez prezydenta w lipcu br. reformy systemu kierowania i dowodzenia siłami zbrojnymi oraz przyjętych wniosków po szczycie NATO w Newport, jaki miał miejsce we wrześniu ubiegłego roku.

Obecnie na podstawie tej dyrektywy wszystkie struktury tworzą swoje plany operacyjne w postaci ich założeń:

„Ćwiczenia ,,Kraj,, mają służyć weryfikacji tych założeń, sprawdzeniu jak one funkcjonują i w jaki sposób poszczególne elementy struktur państwowych mają działać w razie zagrożenia i wojny”– powiedział szef prezydenckiego BBN, generał Stanisław Koziej.

Przypomnę, że przeprowadzenie ćwiczeń „Kraj” zostało uzgodnione przy udziale prezydenta podczas grudniowego posiedzenia BBN, którego głównym tematem był plan opracowany przez MON, a dotyczący wzmocnienia bezpieczeństwa i odporności państwa na „nowy typ kryzysu”.

Jak z powyższego widać poczucie zagrożenia bezpieczeństwa państwa przez ustępującego ze stanowiska prezydenta Bronisława Komorowskiego jest na tyle poważne, że wykazuje on w tym zakresie niepojętą wręcz aktywność, co w świetle jego poprzedniej biernej postawy mocno zaskakuje.

Ciekawe jest z czego taka postawa wynika i ile wszystkie pomysły prezydenckiego BBN będą nas kosztowały?

I tu znów muszę sięgnąć do wcześniej podjętych przez prezydenta Komorowskiego decyzji takich jak: podpisanie ustawy o zwiększeniu od przyszłego roku wydatków na obronę do 2% PKB czy też podpisanie rozporządzenia o podwyżce pensji dla żołnierzy i służb cywilnych MON.

A ile dotychczas zarabiali żołnierze w polskiej armii można się dowiedzieć z zalinkowanego poniżej artykułu oraz zamieszczonej pod nim tabeli:

http://forsal.pl/artykuly/810907,ile-zarabia-wojsko-oto-przecietne-zarobki-zolnierzy.html

A to ostatnie informacje na temat podwyżek dla wojska i innych służb mundurowych:

http://www.tvpparlament.pl/aktualnosci/beda-podwyzki-dla-sluzb-mundurowych-pieniadze-trafia-do-zolnierzy-i-funkcjonariuszy-w-2016-r/21095266

http://www.wprost.pl/ar/516606/Siemoniak-zapowiedzial-podwyzki-dla-policjantow-i-zolnierzy/

https://www.bbn.gov.pl/pl/wydarzenia/6900,Szef-BBN-dla-DGP-Podwyzki-dla-zolnierzy-musza-miec-systemowy-charakter.html

Czyli, że jednak poczucie zagrożenia na „nowy typ kryzysu” przekłada się na wzrost kosztów utrzymania polskich sił zbrojnych ale i również innych służb mundurowych.

Jakby więc na to nie patrzeć w tej wojnie „polsko-ruskiej” już są wygrani i przegrani. Tymi pierwszymi są pracownicy resortu obrony i resortów siłowych a przegranymi pozostała część społeczeństwa (odliczając od tego pracowników administracji państwowej i samorządowej, którym i tak się nieźle żyje za nasze pieniądze), która na to wszystko musi się zrzucić.

Warto było rozpętywać psychozę wojenną?

Jak sądzę niektórzy wcale dobrze na tym wyszli.

Na tym kończę ten wstęp przechodząc teraz do kolejnej relacji z wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

Wczoraj w Doniecku było względnie spokojnie ale mimo to w wyniku  nocnego ostrzału osiedla Oktjabrskiego w dzielnicy Kijowskiej w Doniecku została zabita kobieta w wyniku trafienia pocisku w dom na Kriemliewskim Prospekcie 3A.

Natomiast walki toczyły się w rejonie obrzeży dzielnicy Piotrowskiej gdzie ukraińskie wojsko atakowało przy wsparciu ogniem z moździerzy pozycje obronne sił powstańczych:

Podobna sytuacja miała miejsce w rejonie miejscowości Staromichajłowka-Abakumowo i Adwijewki gdzie również przy wsparciu ogniem z moździerzy ukraińskie wojsko prowadziło ataki na linie obrony sił powstańczych. Do sporadycznych walk doszło też na północnych obrzeżach osiedla Putiłowskiego, na wschód od lotniska:

Do wymiany ognia, głównie ze stanowisk snajperskich, doszło również w rejonie miejscowości Piaski.

W Gorłówce również był spokój i tylko incydenty zbrojne miały miejsce w okolicy kopalni „Zasidaki”, od strony Majorska, gdzie doszło do walk przy użyciu ciężkiej artylerii i czołgów oraz dalekich obrzeżach osiedla Gołmowskij, gdzie słychać było odgłosy toczących się tam walk. W Gołmowskim wczoraj udało się naprawić sieć energetyczną uszkodzoną po przedwczorajszym ostrzale.

Również podczas wczorajszego ostrzału miejscowości Jasinowataja został bardzo poważnie ranny w kręgosłup mężczyzna.

W Makiejewce również w wyniku nocnego ostrzału przeprowadzonego przez ukraińską artylerię został ranny 50-letni mężczyzna, który obecnie przebywa w tamtejszym szpitalu nr.2.

Ofiara przedwczorajszego ostrzału Pierwomajska:

Na odcinku frontu ługańskiego w Stanicy Ługańskiej w nocy z poniedziałku na wtorek ponownie doszło do ostrej wymiany ognia pomiędzy ukraińskimi oddziałami regularnej armii a żołnierzami batalionu ochotniczego „Ajdar”. Walki trwały przy użyciu moździerzy, granatników i ręcznej broni maszynowej od godziny 10:00 aż do północy. Według informacji przekazanych przez mieszkańców, pociski moździerzowe spadały również w centrum miasta w okolicy budynku administracji lokalnej. Na czas walk mieszkańcy zmuszeni byli do ukrycia się w piwnicach i schronach.

W związku z przedłużaniem przez stronę kijowską pertraktacji na temat wycofania z linii rozgraniczenia broni o kalibrze poniżej 100 mm, Denis Puszylin- przedstawiciel DRL desygnowany do prowadzenia rozmów grup kontaktowych w Mińsku- wezwał do powrotu do rozmów na poziomie formatu normańskiego.

W Czernichowie ukraińska policja zatrzymała wczoraj trzech żołnierzy batalionu „OUN”, którzy posiadali nielegalnie broń i narkotyki o czym poinformował rzecznik prasowy Głównego Zarządu MSW w regionie czernichowskim, Boris Konowczenko:

„Podczas kontroli zatrzymanego samochodu marki ,,Nissan,, w którym jechało trzech mężczyzn, znaleziono broń: strzelbę, dwa pistolety, przedmiot przypominający granat i kilka sztuk granatów dymnych oraz paczkę z amfetaminą. Obecnie prowadzone jest postępowanie karne z artykułu o posiadanie narkotyków”

Jak z powyższego widać coraz więcej znajduje się dowodów na handel środkami psychotropowymi przez żołnierzy formacji ochotniczych ukraińskich sił zbrojnych.

Rosyjskie służby sanitarne zakwestionowały jakość importowanej z Ukrainy soli produkowanej przez firmę „Artemsol”. Okazało się, że sól sprzedawana jako nadająca się do spożycia jest solą techniczną. Zarządzono wzt. zakaz jej importu.

Na koniec kilka zdjęć:

Odłamki pocisków wystrzelonych z haubic 152 mm i czołgów na tereny zamieszkałe Gorłówki w nocy z 3 na 4 sierpnia.

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

Pozdrawiam.

86 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 5.08.2015r.- 167 dzień od nowego rozejmu.

 1. Witam i zgodnie z obietnicą wklejam tłumaczenie wywiadu z Wiktorią Szyłową :

  „Wiktoria Szyłowa deputowana do Werchownej Rady Ukrainy, liderka ruchu ”Antywojna” „Rosjanie rąbią Ruskich” – wywiad z 31.07. 2015 w kanale „Dzień” prowadziła Walentyna Bobrowa.

  Walentyna Borowa: – Witam drogich widzów. Dziś chcielibyśmy porozmawiać o Ukrainie, o misjach pokojowych, które dzisiaj obserwują to, co się tam dzieje. Dzisiaj gościmy Wiktorię Szyłową.

  Wiktoria, witam. Wiktoria, jak wiadomo jest deputowaną do Rady Okręgu Dniepropietrowskiego, liderką ruchu „Antywojna”.

  Wiktoria, w ciągu ostatnich 20 lat na Ukrainie była zauważalna, nieukrywana antyrosyjska bezpardonowa propaganda. Moim zdaniem efektem tej propagandy był Majdan, państwowy przewrót z rusofobicznym zabarwieniem, nieukrywanym, bezpardonowa absolutnie…Nienawiść do Rosji propaguje się i chciałabym panią spytać, jak pani widzi, jak dzisiaj, jak już minęła epopeja Majdanu, tak, trwa wojna, przy czym jest taka sytuacja bez wyjścia, z której, moim zdaniem, Ukraina samodzielnie już wyjść nie może. Czy w tym momencie czuje pani, jaki (jest) dany od narodu mandat, w pani przypadku w ramach ruchu „Antywojna” i innych organizacjach, które dzisiaj występują przeciwko bratobójczej wojnie.

  Wiktoria Szyłowa: – Pani wie, chciałabym powiedzieć , że nie całe 20 lat, 23 lata, tak, była propaganda antyrosyjska, nie cały czas. Ale powiem tak, ona się tliła. A teraz ona, w czasach Juszczenki bardzo podniosła się ta fala, tak, i my teraz ( jesteśmy ) na przeciw braterskiego narodu rosyjskiego. Także była przeciw Białorusinom; pamięta pani, gdy „dokręcali” Łukaszenkę? Sankcje nakładali, wszyscy w tym momencie, to też było z tym, Białorusini byli ci źli, ponieważ nie ulegli Europie, nie ulegli Ameryce, nakładali ( na nich) embarga a Łukaszenka przeżył, Białorusini żyją w spokoju, w pokojowym i w cichym kraju. Przy okazji do Łukaszenki jeżdżą Merkel, prawda, H’Ollande, wszyscy jeżdżą, prawda, kiedy prowadzono mińskie rozmowy. Ostatnie półtora roku (to) realna histeria przeciwko Rosjanom, rzeczywista histeria przeciw Rosji. Mówią, że to przeciwko Kremlowi, przeciw władzy a w rzeczywistości przeciwko rosyjskiemu narodowi i my, prawdziwi patrioci Ukrainy, do których i siebie zaliczam i ruch „Antywojny”, my widzimy, że wszystko to czynią oligarchowie. Po myśli międzynarodowych korporacji, które praktycznie pochodzą z USA, o tym doskonale pani wie, także ze Szwajcarii. Tym międzynarodowym korporacjom potrzebna jest wojna, żeby zarabiać. Potrzebny jest chaos i bezprawie, i jak można najwięcej, ludzkich ofiar, żeby napełniać swoje kieszenie, nabijać je, te kieszenie dla kompleksu wojenno-przemysłowego. Wszędzie wstawiają swoje marionetki. Niszczenie narodów, ludobójstwo narodów dla tych ludzi, którzy nienawidzą tak w ogóle narody. Np. popatrzmy na Bliski Wschód, Libia, Syria co tam się wyczynia, popatrzmy na Ukrainę, jakie jest ludobójstwo w Donbasie, ludobójstwo przede wszystkim ludności rosyjskojęzycznej oczywiście. Chociaż ja znam rosyjski i ukraiński, – ukraiński język dla Ukraińców ojczysty – takich przeciwnych postaw, jak teraz, my nigdy w życiu nie poznaliśmy. I teraz każdy, kto chroni słowiańskie braterstwo i ci, którzy występują za jednością słowiańskich narodów, a ja na przykład jestem człowiekiem, który mówi o tym, że słowiański świat jest jeden a tacy ludzie zawsze występują za pokojem, jesteśmy nastawieni antywojennie a takich ludzi gnębią przede wszystkim. Nie patrząc na to ruch „Antywojna” – przeciwko nam prowadzą śledztwa, wzywają na przesłuchania – w Krzywym Rogu (działacza) ruchu „Antywojna” byli uprowadzeni na (szlider?); jego bili, potem wyrzucili w szkółce leśnej, był ledwie żywy. W Dniepropietrowsku naszym aktywistom podpalają samochody, bija ich, napadają na kobiety, które prowadzą z nami wspólne akcje pod Radą Najwyższą, to jest, każdy przejaw działania antywojennego karają, są karane po to, żeby było spokojnie.

  Kto karze za taką działalność? Czy naród chce wojny w Donbasie? Nie, według sondaży 86% jest przeciwko wojnie. A to, kto (kieruje władzą?), która jest przyuczona, która łaknie krwi na Donbasie, przede wszystkim cywili, Słowian, tak, tam są inne narody, głównie formacje tzw. „bataliony”, w których (jest) do 70% przestępców – o tym nie mówi Wiktoria Szyłowa, o tym mówi (Anatolij) Matios, wojskowy prokurator Ukrainy; np. batalion Ajdar – tam była ogromna liczba ludzi z kryminalna przeszłością, to znaczy, że nukiery (z mongolskiego: towarzysze broni, wasale, strażnicy suwerena; tu: bandyci –przyp. tł.) chronią władzę. Oni występują jako bataliony Majdanu, a co, ludzie, którzy wyszli w pierwsze trzy dni przeciw korupcji a potem przy okazji odeszli stamtąd i ich miejsce zajęli bojownicy. I co, ci ludzie chcą wojny, chcą mobilizacji – a mobilizacja na Ukrainie przerwana. Nasz ruch ośmieszył (?) mobilizację. Dlatego, że ja na podstawie konstytucji powiedziałam, że mobilizacja i ATO są bezprawne i nie może armia zabijać swego narodu, nie ma takiego punktu w konstytucji posługiwania się armią przeciwko swojemu narodowi. Jest napisane, że zabrania się używania armii przeciwko swojemu narodowi! A jeśli to antyterrorystyczna operacja to gdzie są terroryści? 8 mln ludzi Donbasu to terroryści? Od dwóch lat od rocznych ( dzieci) do 104. letnich staruszek, których oni zabijają – 100 lat miała kobieta, która ostatnio zginęła od wybuchu ukraińskiego pocisku – to co to jest? Oczywiście, bardzo ciężko antywojennym ruchom trwać, szczególnie organizacjom matek, które wychodzą, blokują drogi, są rozganiane, biją je, są obrzucane petardami. To się dzieje w Dniepropietrowsku, Kijowie, Charkowie, Chersoniu w Odessie ( my pamiętamy, co się stało w Odessie na Kulikowym Polu).

  WB: A kto to wszystko robi? Kto rzuca kamieniami w czyniących pokój? W tych ludzi, których dzisiaj nazywamy czyniącymi pokój, (to) na co dzień zwyczajni ludzie, a którzy nie zamknęli się i nie wystraszyli się wyjść w Kijowie (protestować) przeciwko bratobójczej wojnie. To tam dzisiaj dostatecznie śmiały postępek.

  Chciałabym , Wiktorio, zadać pytanie, kto to robi? Sami obywatele czy to robi władza?

  WS: – Oczywiście, że władza. Na przykład to: terrorystyczni radykałowie wiedzą, że będzie przeprowadzona akcja. Ludzie, którzy będą przeprowadzali tę pokojową akcję dają informację do biura mera. W biurze mera wiedzą, że będzie akcja tam i tam, będzie tak duża. I tam od razu pojawiają się radykałowie. Kto dał im informacje? Milicja dała im informację. Dzisiaj ukraińska milicja współpracuje z radykałami w niszczeniu pokojowych, antywojennych ruchów. Dlatego, że dla nich, rozumiecie –86 % ludzi jest za pokojem – i ci nieszczęśliwi ludzie, którzy wychodzą, oni sami sobą przedstawiają owe 86%. To jest bardzo groźne. Dzisiaj rating partii wojny ( Jaceniuk tak zwany, to show, front narodowy, na wojnie ma tych dowódców tych batalionów, którzy zabijają ludzi w Donbasie) miał 21 %. A ile ma teraz? DWA! Sjenia Dwa Procenty – tak go nazywam. Dwa procenty!

  WB: – Co widzieli ludzie, jak szli do wyborów? Wybrali Poroszenkę. (Przez) wszystko to podtrzymali tę władzę, przeciwko której ci sami ludzie cierpią i występują ( przeciw niej.)

  WS: – Powiem pani, że Poroszenki nikt nie wybrał w pierwszej turze. Już bardzo dużo o tym także mówią ludzie Kołomojskiego, że wybory były sfałszowane. Czytajcie oświadczenia Korbana, Fiłatowa o sfałszowaniu wyborów w okręgu dniepropietrowskim na przykład. Żadnego zwycięstwa Poroszenki nie było. To było czyste, administracyjne działanie w najgorszych tradycjach Janukowycza. Najgorszych! To był, mamuśko kochana , złodziej przy władzy! Teraz zabójcy są przy władzy. Władzę złodziei ukraiński naród zamienił na władzę zabójców. Teraz mamy 50 tysięcy zabitych naszych rodzimych Ukraińców, 10 tysięcy cywili ( a 50 tysięcy to dane niemieckiej gazety). Mnie tego nie dali Niemcy, nie my, nie Rosja, nie Ukraina, nie Białoruś, to niemieckie wydawnictwo przytoczyło liczbę 50 tysięcy w tym 10 tysięcy cywili i kilkaset dzieci i nastolatków. Trzeba pomyśleć, że oczywiście na wojnę wydaje się miliardy dolarów. Gdzie te miliardy dolarów? W kieszeniach!

  Jaceniuk i Poroszenko proszą pokornie: dajcie nam, pomóżcie. My nie możemy się przeciwstawić (Rosji). Nas atakują, ja nie wiem , buriackie dywizje, jakaś dywizja milicji, helikoptery z Czukczami nas atakują – co oni jeszcze tam pisali, dywizje ich atakują, terroryści rosyjscy ich atakują. Już nawet UE mówi: my nie widzimy rosyjskiej armii; już NATO oświadcza: my nie widzimy rosyjskiej armii. No ale u nich te wszystkie dywizje buriackie atakują.

  WB:- Dlatego, że chcą jeszcze więcej pieniędzy

  WS: – Dlatego, że pieniędzy się chce. Pieniądze na to wypraszają. A potem te pieniądze giną. I już nawet Amerykanie mówią: towarzyszu Jaceniuk, panie Jaceniuk, gdzie są pieniądze, które panu daliśmy?

  WB: – Chcą policzyć?

  WS: – Chcą policzyć, gdzie nasze 600 milionów? Jaceniuk, pokornie zaciera ręce mówi: przecież wojna…To wojna…Wszystko zgonimy na wojnę. Komu wojna a komu matka rodzona? …matka rodzona? Dlatego dla nich my – ruch „Antywojna” i nasi stronnicy, to najpierwsi wrogowie.

  WB: – Wiktoria, dzisiaj oczywiście (historia z innej strony?), są takie odczucia między Rosją i Ukrainą, kiedy, na przykład, widząc flagę Ukrainy ludzie zaczynają , nie tylko widząc wcześniejsze przyczyny, przywołują te zdefiniowane i mocno negatywne uczucia. To samo zachowanie jest ze strony Kijowa. georgijewska wstążeczka notorycznie i jakie tam jeszcze przyczyny. Ja uważam, że takie szczucie narodów ukraińskiego i rosyjskiego… ja nie uważam narodu ukraińskiego i rosyjskiego za braterskie, za jeden połączony naród, tak jak Białorusini i ogólnie wszyscy Słowianie praktycznie jesteśmy na jednej liście. No tak Ukraińcy, Białorusini i Rosjanie to oczywiście także jeden naród, że by nie zapomnieć o braterstwie. Kto stoi za tym szczuciem? Pani juz wskazała oligarchów …

  WS:- …oligarchowie, którzy opłacają swoje zasoby idei. To jest straszne, kiedy w ludzi „wcierają”w różne artykuły jacyś eksperci, posługując się różnymi, takimi dobrymi słowami typu: za georgijewską wstążeczkę, czy takimi łżeantymajdanami – ja będę mówić jak jest, tak, który nie jest prawdziwym majdanem i do majdanu nie ma żadnego odniesienia w ogóle…

  WB: – …ruch „Antymajdan” też juz zawłaszczyli, bo to takie nie prywatne szczucie.

  WS: – …oczywiście, to jest takie najprawdziwsze szczucie. Jest antymajdan, który był przeciwko wojnie, która trwa a jest taki problem, którego nie rozumiem, które niby występuje od ludzi, którzy są przeciwko wojnie….

  WB:- … to 2 mln ludzi na okrągło, to są robione naprawdę gorące prowokacje (…)

  WS:- …prawdziwe prowokacje. My nawołujemy do pokoju, a tam tylko „ oj, te chochły, oj, te chochły lub oj, te kacapy” – a co to jest takiego? Dlaczego posługujecie się takimi słowami? Dlaczego pokazujecie, że tam depczą rosyjską flagę, a tam ukraińską? Dlaczego to wszystko robicie? My musimy to wszystko należy osądzić i mówić, że na to nie pozwalamy, że do tego nie dopuścimy. Dlaczego Ukraińców nazywacie bydłem, które marchewkę je z tych pałatek. Wy siedzicie na Litwie, siedzicie gdzieś na Krymie, macie zakryte swoje twarze,
  szczujecie swoich ludzi. Pani wie dlaczego te staruszki, pokazujecie te 80.letnie staruszki pokazują i śmieją się z niej, że ona z łopaty zbiera marchewkę pachnącą… ha, ha, ha, jakie to śmieszne. A co ta 80.letnia staruszka nieszczęsna, która jest dzieckiem wojny, wiedziała, co robić teraz, gdy na okrągło oligarchowie władzę zagarnęli. A te clowny, które za pietruszkę zjadliwą (idiom?) z Litwy śmieją się z tych staruszek. Jak tak można? Jak tak w ogóle można, rozumiecie? I w rezultacie ludzie z (uśmiechem?) : poczekajcie, tak nas nienawidzą, Ukraińców nienawidzi cała Rosja, całą Rosję nienawidzi cała Ukraina…Rozumiecie, co to jest? To UROJENIA. Jestem człowiekiem, który mieszka w Kijowie powiem, że nikt nie nienawidzi narodu Rosyjskiego. Nikt w Rosji – ja rozmawiałem z naszymi wspierającymi – nikt nie nienawidzi narodu ukraińskiego. Narody się lubią. Władza! Władza oligarchatu na Ukrainie, która została zawłaszczona przez międzynarodowych oligarchów. Oni mają po trzy, pięć, sześć paszportów. Nie wiadomo, gdzie oni mieszkają. Ich dzieci za granicą. Ich kapitał też tam. Jeśli coś ( się dzieje) oni smyrg do SZA, smyrg do Izraela, smyrg do Szwajcarii a potem ich szukaj; a kraj w ruinie. I do tego medialni „eksperci”… Oni siedzą i szczują na siebie ludzi, rozumie pani, oni występują pod różnymi – jak to powiedzieć – z natury źli, z natury hejtują ukraińską władzę i ogieniek podsycają, i podsycają. Wie pani, dobrymi chęciami droga do piekieł jest wybrukowana. A nasz ruch mówi nie. Nasze narody to jeden braterski naród. Nasze narody to Słowianie. Powinniśmy żyć , powinniśmy znieść te straszą, oligarchiczna zarazę, wygnać ją z domu, usiąść za stołem rozmów – przy okazji, my wspieramy mińskie rozmowy – z głównym wsparciem u źródeł i zawsze mówiła, że żaden włosek czy łezka donieckiego dziecka nie jest warta tych miliardów tych przeklętych oligarchów. O tym trzeba mówić. My już na kilka dziesiątków milionów , myślę, jeśli przeliczyć na ruble i hrywny, przekazaliśmy pomocy. My, ruch „Antywojna”, europejskich 8. wspierających. kilku rosyjskich wspierających, tylko wczoraj rozdaliśmy 500 000 w Anatijewce uchodźcom i dzieciom z Donbasu: Ługańsk, Donieck 500 tys. rubli. Dla niektórych to nie pieniądze a dla nas tak. A tak nasze oddziały dzięki Grigorijowi Syczowi okazały pomoc na 5 mln rubli. To tylko jeden oddział. A Norwegia, A Surgut w którym pojawił się „Surgut Antywojna” a ukraińscy wspierający, a wspierający z Niemiec, a wspierający z Cypru, z Hiszpanii, rozumiecie, to te ruchy poważnie wzywamy do pokoju i my zawsze mówimy: ludzie, nie wolno nie wolno szczuć na siebie narody, nie wolno nazywać jednych bydłem a drugich bydłem Śmiać się : ci „watnicy” (od watowanej kurtki roboczej) , ci „wyszywani”, ci „kolorady”, ci naziści, jeszcze… Jak tak można? Dlaczego tak mówić? Czy to niezrozumiałe, że idee narodowe to nie nazizm, że narodowe idee Ukrainy to ukraiński patriotyzm, przy ty słowiański patriotyzm, także rosyjska idea rosyjskiego patriotyzmu to odrodzenie Rosji a u nas odrodzenie Ukrainy. Co w tym złego?

  WB: – Faktycznie, ta sytuacja jest bardzo opłakana na dzień dzisiejszy i chciałabym z panią porozmawiać na temat nacjonalizmu, dlatego, że samo z siebie słowo nie jest złe, (jest) dobre i sprawa też jest wartościowa i tak jak kiedyś powiedział Władymir Putin: jestem nacjonalistom w dobrym znaczeniu tego słowa. Faktycznie samo słowo złe w swym znaczeniu być nie może i nie dlatego, że miłość do ojczyzny w swej wielkości i do swojego narodu. (…) Zostało skompromitowane w swoim czasie w Niemczech, także teraz …

  WS: – W Niemczech nie było nacjonalistów lecz byli naziści.

  WB: – Ogólnie tak, tym nie mniej zrównanie tego pojęcia ze skompromitowanym, i dzisiaj patrioci ( my teraz nazywamy się patriotami), i ja czuję, że szybko u nas to imię odbiorą, dlatego że ukraińskimi patriotami nazywają się i Prawy Sektor i ludzie Jarosza i ci ludzie, którzy walczą po strunie junty i zabijają w Donbasie oni siebie nazywają także patriotami. Dlatego tu trzeba rozdzielać te rzeczy. Niedawno ukazała się piosenka „ Ruskie Siekają Ruskich” , tak dość wzruszająca pieśń, która rzeczywiście można używać w propagandzie a dzisiaj w antypropagandzie przez takich ludzi, o których pani mówi. Wiktoria, dzisiaj …

  -Niech pani oceni wojnę domową. Ile zapłacił nasz naród Ruski, Ukraiński, Białoruski ile zapłacili za to wszystko? Do 30 milionów. Naszej krwi poległo. Utopili we krwi.

  – W tym sprawa. Giną głównie Słowianie, ludzie rosyjscy…

  -…zwykli ludzie. Niech pani zauważy: syneczka oligarchów nie ma ani jednego. Zwykli chłopi, zwykli robotnicy, zwykli inteligenci która dostaje , jak to ona mówi w ochronę swój naród. A Maria Le Pen na przykład uważana za nacjonalistkę i ma 30% wsparcia ( w sondażach) . Maria Le Pen –skrajnie prawicowa, a Partia Wolości w Austrii, a Niemcy…

  – Takich partii jest bardzo dużo, tylko oczywiście dzisiaj…

  – … występujące przeciw wojnie na Donbasie, proszę zauważyć. Jakże to tak? Nacjonaliści całego świata występują przeciwko wojnie w Donbasie. Przy okazji i lewicowa Europa występuje – Sara Wagenknecht lewicowa – przeciwko wojnie w Donbasie. Czechy. Komuniści Czech i socjaliści przeciwko wojnie w Donbasie. Za to wszystkie liberalne partii, CSU pani Merkel wspierają wojnę. Ja nie mogę tego pojąć . To jest co, liberalne dialogi są zaraźliwe, mówią wolność gejom, wolność lesbijkom są najważniejsze i w tym samym czasie wolność zabijania ludzi w Donbasie. To jak się to nazywa, to co to za podwójne standardy?

  – W tej sprawie standard nie dla wojny, absolutnie, dlatego, że zabija się ciało, zabija się duszę zabijaja wszystko na raz. To jeszcze straszniejsze jak powiedział Chrystus „ nie bójcie się zabijających ciało, bójcie sie zabijających duszę”. To własnie się dzieje…

  – A co by powiedział Chrystus, gdyby on usłyszał Merkel w parlamencie? Co on myśli w niebiosach gdy usłyszał Merkel w parlamencie? Domysla się pani, co on myśli? I ona nazywa się chrześcijanką…

  – Wiktoria, ja wiem, że w Kijowie są takie organizację, w których zwykli ludzie wychodzą na ulice, zamykają je. Człowiek o nazwisku Kowalenko, który był skrajnym ukraińskim nacjonalistą, zmienił zainteresowania na panslawizm, rozumiem, że i pani wyznaje te poglądy, teraz występuje przeciw…

  – Tak, jestem panslawistką.

  -… tak – samobójczej wojnie i jego oskarżają o działalność na szkodę ukraińskiej armii. Jego będą teraz sądzić 24 września ma rozprawę, przez jakiś czas ukrywał się. Posłuchajmy jak on sam o tym mówi:

  Edward Kowalenko: — Kiedyś byłem w bardzo radykalnej organizacji nacjonalistycznej Ukrainy UNA/UNSO. Rozdzielaliśmy pomoc (…) jestem rosyjskojęzyczny ale by się porozumiewać z zachodnimi (Ukraińcami) musiałem się uczyć ukraińskiego. Ale rozumiem, że głęboko w duszy jestem rosyjskim człowiekiem. Zacząłem działalność w tej organizacji (…). Wystapiłem przeciwko pomarańczowej rewolucji, prowadziłem(terr)akty, prowadzone było przeciw mnie śledztwo przez pół roku byłem ( areszcie?) w Kijowie. W areszcie stworzyłem program partii Ukrainy „SPAS” (Zbawienie), której w tej chwili przewodzę. Ideologia panslawistyczna ledwie okazała się sprawdzać (?) w Donbasie i na południowym wschodzie, okazało się zrozumiałe, że w Kijowie Zachód stara się skłócić dwa braterskie narody. Ja zrozumiałem tę sytuację i podjąłem (działania) przeciwko wojnie. Przeprowadziłem szereg akcji i protestów. Grupa kobiet i matek zebrała się przy komendzie uzupełnień, występowały przeciwko temu, żeby nie wysyłano ich synów na bratobójczą wojnę.(…) Ludzie boja się i na moim przykładzie widać, że władza stara się zastraszyć, tych którzy mogliby mówić. Kowalenko powiedział, to dostał wezwanie(?) do sądu. (…) (Ostanie zdanie niezrozumiałe- przyp.tł).

  – Wiktoria, jak pani może skomentować tę historię z Kowalenką i ilu jest sympatyków u pani i w takich organizacjach i u takich ludzi jak Edward?

  – Chcę powiedzieć, że my jesteśmy pacyfistami, nie dopuszczamy żadnych wyzwań w ogóle i z żadnymi zbrojnymi działaniami. Walczymy o pokojowe uregulowanie procesów. Ja rozumiem, że ludzie w Chersoniu dotarli do „białej laski”. W Chersoniu była taka fala mobilizacji, że zajeżdżali wszędzie i chwytali wszystkich praktycznie mężczyzn, którzy tam byli. Wszystkich, w 90%, kto nie zdążył w (iść) rozsypkę. Przy czym w Chersoniu ludzie to południowy wschód. Proszę sobie wyobrazić, że u nich wszystkie więzi rodzinne w Donbasie. Masz karabin, masz haubicę idź i zabijaj brata. W głównym znaczeniu tego słowa. Nie tak normalnie, brata brata, ale dalszego brata…

  -…krewniaka..

  – …i dzieci brata powinieneś zabić dlatego, że oligarcha Poroszenko, Grojsman (przewodniczący Werchownej Rady pan Grojsman) czy Jaceniuk tobie nakazali zabijać tych ludzi. To jak można wśród nich zobaczyć ukraińskich patriotów o nazwisku Poroszenko, który wlazł na władzę, i on tobie mówi, że powinieneś zabić swojego brata – ja tobie mówię – inaczej ty nie będziesz ukraińskim patriotom. Tak, ty nie tylko nie jesteś ukraińskim patriotą, ty jesteś sadystą, który wzywa ( do tego), ty jesteś przestępcą wojennym, który wzywa ( do tego. Ty jesteś w randze prezydenta i wzywasz do zabijania części narodu przez druga częśc narodu. To czyste ludobójstwo. To wojenne przestępstwo.

  Wiktoria, mnie zainteresowało takie pytanie, jak ludzie których wcielono do armii, dali im broń i kazali zabijać braci na południowym wschodzie Ukrainy, sami ludzie mogą się sprzeciwić temu, ci mężczyźni , których zabrali, czy to największe bezwolne istoty, którym rozkazano i oni pobiegli. Ja to można pojąć . Do tej pory jest to dla mnie niepojęte.

  – Jeśli uczciwie, pierwszy miesiąc propagandy jak tylko wojna się zaczęła. Wielu naprawdę myślało, że tam są terroryści. W pierwszym miesiącu. Ale kiedy oni tam poszli i kiedy oni wszystko zobaczyli, i kiedy pierwsze filmiki ukazały się w sieci o ciężkich ostrzałach tu już u nikogo nie zostały jakiekolwiek wątpliwości, że tam zabija się ludzi; że tam nie ma żadnych terrorystów – Al kaida , że z Czeczeni niektórzy przyjechali, pamiętacie, jakieś czeczeńskie bataliony… Nie ma tam ! Są ludzie, dwa latka, trzy latka, cztery na których jak spojrzycie, to nasza ziemia. Za co nas zabijacie? Tylko za to, że inaczej myślimy i nie chcemy mieć nic wspólnego z waszym przewrotem, za co nas zabijacie?! Ma tacy sami Ukraińcy, Rosjanie jak i wy. Tam mieszkają bezbronni cywile. Dlatego powiem pani, jak zaczęli się sprzeciwiać mężczyźni? Zaczęliśmy w lipcu, sierpniu zeszłego roku kolportować ogłoszenia „Stop mobilizacji”. Prawna odmowa bezprawnej mobilizacji. Tysiące ludzi odmawiało i oni(władza) nie wiedzieli, co robić. Komendy uzupełnień nie wiedziały co robić? (Ludzie) chodzili z naszym ogłoszeniem, wpisywali swoje nazwisko… Jestem człowiek prawosławny – walczyć nie będę. Konstytucja Ukrainy zakazuje wojować ze swoimi. Oni dopiero później zrozumieli, że to fala ogłoszeń/ulotek poszła a one były napisane w zgodzie z prawem i ruch „Antywojna” jako jedyny podał do sądu roszczenie przeciwko ustanowieniu ATO i mobilizacji. Przy okazji chcieliśmy, by podpisali komuniści i Partia Regionów ale ani jednego podpisu od nich nie doczekaliśmy się.

  – Oni nie próbowali zmienić przepisy konstytucji by były przygotowane pod mobilizację?

  – Oni później zmienili prawo o mobilizacji. 15, 14 stycznia 2015 r. pół roku po naszych ulotkach oni zmienili prawo, by nasz ulotki nie funkcjonowały. Co dlatego zaczęli ludzie robić? Sprzeciw mobilizacji w związku z wyznaniem religijnym. Takie działanie trwa.

  – Do tej pory to działa?

  – Tak, jak nie jak tak. A oni mimo to dawaj do mobilizacji. Okopy kopać mogę ale strzelać nie będę. I jeszcze jedno – ludzie idą w rozsypkę: ktoś do Polski na zarobek, ktoś do Rosji, ktoś na Krym uciekł, ktoś na Białoruś. 700% (?) już wypłynęło. U nas teraz niedobór mężczyzn a także 60% przedsiębiorstw na południowym wschodzie jest zamkniętych. U nas nie ma już ludzi, nie ma mężczyzn na ulicach a jak już są to albo chory, mają różne choroby, wszystkim trzeba pomóc a inni po prostu uciekli a ci, którzy dyszeli w kolejnej fali mobilizacji, wie pani, sami ukraińscy politycy Wierchownej Rady na przykład Bohomolec mówi, że z 35 000 mobilizowanych w pierwszej fali mobilizacji 5,5 tysiąca ludzi jest z chorobami psychicznymi. I oni wszyscy mieli broń w ręku. Pięć i pół tysiąca z 35 tysięcy! Niech pani pomyśli. Teraz nowa fala a wcielać nie ma kogo. Wezwania przychodzą do ludzi z wieloma chorobami, bez nogi, bez ręki niewidomi. U nas przychodzą wezwania do ludzi, którzy już umarli. Oni już zaznaczają i nie ufają komukolwiek. Oni coś fajnego wymyślili, jak zabierać na mobilizację? Okrążają centrum handlowe, zamykają drogi, żądają od wszystkich dokumenty. O! Chłopak ma juz 25 lat! Na kolanie wypisali powiastkę, ostemplowali, zapewnił ( zadziennikował?) podpisał „ wojenkom” i od razu wsadzają go w „ woronok” (lejek; tu: kibitka?) w dosłownym znaczeniu tego słowa do więzienia i wiozą go ot, tam…Komenda uzupełnień… i leży!

  Okrążają wieś (…) W niektórych wsiach mieszkają Rumuni, zna pani takie osiedla tak, rumuńskie osiedle…

  – To nie są Słowianie, nie rosyjscy ludzie…

  – Ci Rumuni, którzy są z zadowoleniem (?) agresywnie nastawieni do zewnętrznej władzy, bardzo agresywniej jak i Węgrzy na Zakarpaciu, tak w jednej z takich rumuńskich wsi Tri spróbowali przyjechać z komendy uzupełnień…

  – …i ich zabrać.

  – Tak.

  – Nie udało się?

  – Ich poniosły nogi. Ludzie tam z toporami, z łopatami, z widłami wyszli i powiedzieli „ jeszcze raz spróbujcie!” Oni swoje powiastki zjedli a potem popatrzymy gdzie wy (…)
  Ja nie dlatego kto Słowianin a kto nie Słowianin . Normalnie Rumuni jak kompakt(?) są pod napięciem, tak jak Węgrzy, tak jak Polacy oni są bardzo społeczni. Żeby zabrać jednego z nich to wielki problem. I wszystko. Tam nikt nie jeździ. Do wsi. I takie wsie istnieją na Zaporożu. To jest tam, gdzie ludzie są maksymalnie skuci jak ogniwo łańcucha.

  – To może teraz wiadomo, jest jasne, jaka jest sytuacja , że bracia zabijają braci, pani powiedziała, że w wielu wypadkach ludzie nie wiedzieli o problemie (…) , o propagandzie, że tam terroryści dlatego oni poszli. Tym nie mniej nie jest wszystko jedno…

  – Ja pani powiedziałam, że pierwsze wezwanie, kiedy jeszcze nie było niczego, była pełna informacyjna blokada i ludzie w ogóle nie rozumieli. W pierwszym tygodniu, kiedy zaczęli tam przychodzić, ja to rozumiałam, ja dzwoniłam, ja tam jeździłam, ja mówiłam ludzie zatrzymajcie się, może nasz ruch tutaj zadziała. Tam zwykli ludzie, tam nikt nikogo nie zniewolił– uwierzcie mi. tam nie ma żadnych terrorystów . Tak, tam są powstańcy, to POWSTAŃCY. UE jak (ich) nazywa, wie pani? Powstańcy. Nie terroryści, nie separatyści. Powstańcy.

  – Tak, tam są powstańcy.

  – Tak i byli. Terroryści i separatyści figurują w zasadzie tylko w materiałach SZA.

  – Yhmm.

  – A jeszcze oczywiście w ukraińskich ZMI, i jeszcze w tych publikacjach, które podżegają do nienawiści między ludźmi.

  – U nas pojawiają się artykuły podżegające do nacjonalistycznych i religijnych waśni. Dzisiaj widzimy rozpalanie ogólnie w ramach jednej narodowości praktycznie, to w dowolnym kraju (może być) taka sytuacja, za którą póki co nikt nie ponosi odpowiedzialności. Wiktoria, mam dla pani takie oto pytanie: jak pani uważa, czy Rosja powinna wspierać takich ludzi jak pani i szczególnie tych, których prześladują na Ukrainie za ich idee pokojowe?

  – Chciałabym rozdzielić władze Rosji od narodu rosyjskiego. My współpracujemy z narodem. Tak jak nasz ruch jest pacyfistyczny i my nakierowani jesteśmy tylko na naród. My nie współpracujemy z władzami czy to Europie, czy w Rosji, czy w Białorusi. W Ukrainie tym bardziej. My pracujemy na płaszczyźnie ogólnych organizacji, z wolontariuszami i ze zwykłymi ludźmi. I pani wie, że to jest najbardziej funkcjonalne. To gówna zasada naszej organizacji. Nie mieszamy do tego polityki w ogóle. Te horyzontalne połączenia na których bazuje każde państwowość. My je w pełni przyjmujemy. Czy mnie kiedykolwiek chwalili na jakiejś państwowej płaszczyźnie w Rosji ? Nie. Mnie przedstawiali w programie telewizyjnym jako ruch „Antywojna” – Wiktoria Szyłowa, Kijów. To, że mnie nienawidzą władze w Kijowie – o tym nie mówię. Nie mamy również oficjalnych związków także w Europie. Ale, ale euro-parlamentarzyści Szwecji podtrzymują liczne kontakty, parlamentarzyści z Niemiec i Włoch nas wspierają wieloma kontaktami. Powiem pani, że miałam zaproszenie do wystąpienia we Włoszech także w Norwegii. I jak pani myśli, mnie wydano wizę? Oczywiście nie. Oczywiście nie. Dlatego, że wiedzieli, że ja będę mówić o Donbasie, wspierać ludność cywilna Donbasu, mówić o zbrodniach wojennych. Dla mnie nie jest ważne, kto popełnia zbrodnie wojenne jeśli taki fakt zaistniał. O nich trzeba mówić. U ludzi z bronią, broń przeciw broni jest jakaś szansa. A jaką szansę ma dwuletnie dziecko w pościel którego leci granat, jak się stało z Anną Tuw, dla której zebraliśmy pieniądze, zebraliśmy na dziecięce groby. Przy okazji wywieźliśmy na Krym 50 matek z dziećmi. Dzięki Pierwszemu Kanałowi zebraliśmy około miliona rubli i wywieźliśmy ich tam na dwadzieścia dni. Ługańsk, Donieck. akie szanse ma to dziecko . Córkę Anny Tuw rozerwało jedenastoletnią córkę na pół. Wyrwało pół głowy mężowi. Anna z oderwaną lewą ręką, tak, lewą, odkopywała drugą ręką a zębami zawiązała oderwaną rękę kawałkiem sukienki, ona odkopywała dwuipółletniego syna z zasypanymi oczami, wyciągała go za spodnie. Znalazła części swojego dziecka a dwutygodniowa dziewczynka Milana w łóżeczku była zasypana i miała raniona nóżkę odłamkiem . I ona te dzieci wszystkie wyciągała bez ręki. Tak, dowolna ofiara (…) z przerażeniem, ona, wyobraża sobie pani jakie jest położenie tej kobiety słowiańskiej , tak, ona wyciągnęła te dzieci a już odkopali drugą cześć tej dziewczynki jedenastoletniej i męża odkopywali ratownicy. Czy ci ludzie maja jakąkolwiek ochronę, czy mogą przeciwstawić się przeciwko pociskom i haubicom. Tak, jakim językiem zwrócić się do tych bydlaków, gadających z ekranów w swoich ZMI ukraińskich oligarchicznych o ty, że to ATO przeciwko terrorystom. Kto ich przeprosi na(…?) czy naród? Tak, nigdy…

  – Wiktoria , jaka jest prognoza ogólna na przyszłość. W sieci grozy(?) , oczywiście przebaczyć nie można. My pytaliśmy ludzi, pytaliśmy jeszcze rok wstecz. Czy jest pani gotowa do tego, by wybaczyć kijowskiej juncie? Powiedziałyśmy, że wybaczyć tego, co było nie można a to co zaszło w ciągu tego roku – tym bardziej. Tej grozy nikt nie zapomniał i nic nie będzie zapomniane. Tym nie mniej konieczne jest konieczne szukanie wyjścia z tej sytuacji. Na pani ogląd, jakie to wyjście może być?

  – Na początku mówiłyśmy jak niestarannie podtrzymywaliśmy pokój, kiedy 26 sierpnia 2014 roku, kiedy powiedziałam, że wzywam ukraińskie władze rozpatrzyć postulat federalnego ustroju. Byłam zdziwiona. Niemcy są federalne na zasadzie landów, Szwajcaria jest konfederacją , Ameryka jest federacją, jest Rosyjska Federacja. To znaczy, że wszystkie rozwinięte kraje to państwa federalne. I Ukraina miała absolutne szanse na ucieczkę od przelewu krwi. Bo jeśli jeszcze w kwietniu było łatwo przegłosować federalny ustrój na zasadzie podziału terytorialnego typy niemieckiego. Ja komunikuję się z naszymi odbiorcami z Donbasu – kategoryczny sprzeciw. Myślę, że można z Donbasem teraz, w świetle mińskich rozmów i ich wykonania, tak, jako wariant taka ekonomiczna federacja. To znaczy oni politycznie będą samodzielni w ramach tej federacji, mają miejscowy samorząd , bardzo taka zamożna, w planie będą mieli milicję, swój ustrój prawny, swój język w planie, że będzie język rosyjski na terytorium Donbasu. To jest taki wariant ekonomicznej konfederacji. Na ile rozumiem , jak ja czytałem mińskie porozumienia, tak, jak ich litera, ja tak widzę. Ale w czym znaczenie tego? W tym, żeby przerwać ten przelew krwi, dowolnymi drogami to zatrzymać , zaczekać na mińskie porozumienia i przekonać obie strony usiąść za stołem rozmów i osądzić to nie jak babach, babach w donieckim lotnisku , w rezultacie wszystkie bomby przelatują z tego lotniska, ukraińska zdublowana(?) armia strzela i (pociski) spadają w Trudowską, Pietrowkę i cały Donieck z marszu. Oni tam wyjaśniają tam swój stosunek . Ludzie, co wy robicie? Wy strzelacie po, po… a jeśli tam wasze dzieci by były, wasze matki tam były? To jak tak można? Jak ci ludzie z ukraińskiej strony dają rozkazy artylerii strzelać, oni nie rozumieją, że tam są kobiety i dzieci? Oni doskonale rozumieją, że tam są kobiety i dzieci. Kim oni są, ogół tych ludzi, którzy spokojnie bombardują cywili. Mnie mówią, że występuję emocjonalnie. A jak można o tym mówić spokojnie. Ja nie mogę pojąc, jak?

  – Ja też się dziwię, dlaczego wszyscy próbują (…)

  – Wiktoria, jesteś histeryczką , ty krzyczysz, że zabijają ludzi w Donbasie, mów spokojnie. Nie wierzę ale według mnie jesteście idiotą, jeśli wy o zabijaniu ludzi chcecie mówić spokojnie . To u was coś jest nie w porządku a nie u mnie. Jak raz z porwania (?) kobiety o tym nie należy krzyczeć a wrzeszczeć. Dlatego ja widzę wypełnienie mińskich rozmów i szybkie przejście do ustroju konfederacyjnego. W przeciwnym przypadku będzie dalszy, totalny rozpad kraju. Pisałam o tym jeszcze w grudniu 2013 roku, kiedy zaczęłam mówić o tym, że Majdan na którym podpalają Berkut i na którym snajperzy, nieznanej trzeciej siły rozstrzeliwali tych majdanowców z drewnianymi tarczami, wiedzie do jednego – do wojny domowej i śmierci ukraińskiej państwowości. To, do czego doszliśmy teraz .

  – Wiktoria, faktycznie może mi powiesz , śmierć ukraińskiej państwowości nastąpiła w zasadzie już dawno. Ale ci ludzie, którzy dzisiaj w Noworosji, będziemy ich nazywać tym imieniem, tak, polegli. I powstańcy i ochotnicy i miejscowi mieszkańcy nie będzie zdradą w stosunku do nich sytuacja kiedy zostaną w składzie Ukrainy, chociaż oni walczyli, żeby zostawiono ich w spokoju, tak jak ja to pojmuję, tak, ze strony Rosji, tak, tylko publiczne moralne wsparcie , niczego oni nie dostali. No, zrównanie z Krymem. Tak, Krym przegłosował, przeszło referendum i Krym został tym, co my teraz widzimy. W Noworosji jest inna sytuacja. Co robić, żeby życie ludzi, którzy tam zostali nie zostali sprzedani?

  -Chciałabym wrócić do tego, że antywojenny ruch jest pacyfistyczny. Ja nie dotykam wojennych problemów w ogóle. Dla naszego ruchu najważniejszy jest stół rozmów. W jaki sposób politycy rozwiążą przez referendum, przez federalizację, przez konfederację, przez ekonomiczna konfederację i innymi sposobami (niech) siądą i dogadają się , my będziemy witać dowolne rozwiązanie, które zbuduje Donbas i pokojową Ukrainę, mimo, że to tylko słownie pokojowa Ukraina. Teraz ochotnicy wracają i to , co się tworzy z ochotniczych batalionów…. Może pani otworzyć (media) i popatrzeć. Ja chcę powiedzieć, że nasze ruchy wspierają dowolne inicjatywy pokojowe, które zakończą ten konflikt i dadzą narodowi żyć tak, jak naród tego chce.

  – Można by od tego zacząć…

  – Na to liczę , to fundamentalna zasada. Bardzo dobrze było wypełnione zadanie między Wielką Brytanią i Szetlandami. Pani pamięta? Czy ktokolwiek z angielskich wojskowych rozstrzeliwał mieszkańców Szetlandów? A nie było referendum o separacji, pani to widzi? Żyli 500 lat razem a potem jak raz Katarzyna nie, Elżbieta(…) każe płynąć na Szetlandy, płyń, dawaj artylerię , ładuj nabój i strzelaj po Szetlandach. To w żadnym strasznym śnie nikomu się nie przyśni. A wy Szetlandy nasze kochane, proszę dla was preferencje, redukcja podatków , dla was uzupełnienie broni, żebyście nie myśleli , że my tam na was wywrzemy jakiś nacisk, dla was jeszcze policja , dla was jeszcze to … A Szetlandy: fajnie, 48% za, 52 przeciw. Fajnie , mu jeszcze pomyślimy kiedy referendum będzie. Rozumiecie, to równość państwowości i równość narodów w tym przypadku. Wyobraźcie sobie, że w Anglii siedzi Poroszenka … jak długo on by tam posiedział. Od raz by palnął w Szetlandy od razu. Tam ci mclaudy szybko by go znaleźli(…) i tego Poroszenkę w pył by starli. Faktycznie tak by było.

  A nasz naród słowiański cierpliwy , szyję zasiał ( idiom? – przypis tł.)… pamiętacie jak u Tarasa Szewczenki było? „…stepy moje sprzedane…” , tak i teraz „stepy moje sprzedane”. Kto chce paszporty , towarzysze…?! –rozumiecie. Nie, nie ma naszych we władzach. Nie ma ludzi, którzy kochają tę naszą ziemię, którzy zraszali ją swoją krwią i trzysta lat temu, i tysiąc lat temu…

  – …i rok temu i teraz…

  – …i w dalekim ’41. i ’45. – rozumiecie? Nie tu… Wszyscy tylko pieniądze liczą… Jak mówi historia, i to się powtarza, Ukraina stoi na progu upadku (?), kiedy powstanie z rozpaczy, smutku i niedoli naród (i) nie będzie się litował nad nikim na swojej drodze. I czy zdążą oligarchowie uciec z Boryspola ( największy port lotniczy Kijowa – przyp. tł.) – głęboko w to wątpię.

  -To była Wiktoria Szyłowa, żegnamy się z panią do następnych spotkań. Wszystkiego dobrego i szczęścia.

  – Do widzenia.”

  Sorki za błędy, których nie zauważyłem i nie poprawiłem.

  Polubione przez 13 ludzi

 2. Oficjalnie rozwiązano umowę pomiędzy Francją i Rosją na dostawę do tej ostatniej dwóch okrętów desantowych typu Mistral . Potwierdzili to podczas odbytej rozmowy telefonicznej, prezydenci Francji I Rosji;
  http://kremlin.ru/events/president/news/50100
  Francja zobowiązała się do zwrotu wszystkich dostarczonych przez stronę rosyjską materiałów i całego sprzętu, a także do uregulowania wszystkich zobowiązań odszkodowawczych wynikających z powodu zerwania umowy.

  Polubione przez 8 ludzi

  • „Wszyscy złapani na „kontrabandzie” mieszkańcy podległego mu obwodu zostaną wysłani do komisji poborowych;”- i to dowodzi czym jest dla tych ludzi służba wojskowa. Po prostu to jest zwykła kara, a nie żaden patriotyzm. I dlatego tak mało chętnych mają do wojska.

   Gdyby nie „Prawy Sektor” i inne oddziały ochotnicze gwardii narodowej to tam nie miałby kto walczyć.

   Pozdrawiam.

   Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.