Wojna domowa na Ukrainie 6.08.2015r.- 168 dzień od nowego rozejmu.


Protest mieszkańców Doniecka wobec biernej postawy przedstawicieli misji OBWE.

Postęp w pertraktacjach z wierzycielami Ukrainy dotyczący restrukturyzacji jej długu w wysokości 19 mld dolarów może ulec spowolnieniu z powodu zbyt dużych różnic zdań.

Ukraińska propozycja dotycząca rozwiązania problemu aktualnej spłaty 2,6 mld dolarów długu jest nie do przyjęcia dla wierzycieli dlatego też rozmowy na ten temat przesunięto na następny tydzień, co jednocześnie będzie ostatnią szansą porozumienia się ze względu na zapadalność 23 września wykupu części obligacji o wartości 0,5 mld dolarów.

„Rozmowy trwają ale jedna ze stron musi ustąpić aby możliwe było dojście do jakiegoś sensownego kompromisu”– powiedział ekonomista z Bank of America Merrill Lynch z Londynu, Vadim Khramov.

Z przecieków od osób uczestniczących w pertraktacjach wynika, że grupa wierzycieli odrzuciła propozycję spotkania się w tym tygodniu w Londynie, czego pretekstem ma być za krótka ilość czasu na zwołanie wszystkich przedstawicieli komitetu wierzycieli.

Impas w rozmowach o restrukturyzacji ukraińskiego długu, spowodowany jest tym, że wierzyciele zaproponowali tylko 5% redukcję jego wysokości, zaś strona ukraińska domaga się 20-40% anulowania długu. Komitet grupujący przedstawicieli wierzycieli nie popiera pomysłu ukraińskiego rządu na umorzeniu długu w zaproponowanej przez niego wysokości z jednoczesnym odroczeniem jego spłaty. Ze swej strony kijowskie władze oskarżają komitet wierzycieli o brak przejrzystości proponowanych rozwiązań oraz niechęć do uczestniczenia w nich.

Jak widać różnice w proponowanych rozwiązaniach są tak duże, że jak na razie nie ma możliwości dojścia do jakiegoś sensownego kompromisu, pomimo tego, że czas spłaty kolejnych transz zadłużenia zbliża się nieubłaganie.

Przypomnę, że największym wierzycielem Ukrainy jest fundusz Franklin Templeton z siedzibą w San Mateo w Kalifornii posiadający ukraińskie euroobligacje o wartości około 8,9 mld dolarów. Pozostali wierzyciele to: BTG Pactual Europe LLP, TCW Investment Management Co i T, Rowe Price Associates Inc. Łączna kwota tego zadłużenia wynosi ponad 19 mld dolarów.

Jeśli więc umowa o restrukturyzacji zadłużenia nie zostanie zawarta do końca przyszłego tygodnia, to Ukraina będzie zmuszona do wdrożenia „opcji alternatywnej”, czyli przyjęcia projektu „zrównoważonego rozwoju” narzuconego jej przez MFW, co umożliwi przekazanie 17,5 mld dolarów pomocy z tego funduszu.

Szefowa MFW Christine Lagarde powiedziała niedawno, że fundusz może nadal wspierać Ukrainę, nawet jeśli ukraińskie władze nie osiągną porozumienia w negocjacjach z wierzycielami prywatnymi. Tym sposobem dała do zrozumienia, że pieniądze przekazywane przez MFW Ukrainie w ramach pomocy mogą zostać przekierowane na spłatę długów.

http://www.bloomberg.com/news/articles/2015-08-05/ukraine-creditors-said-to-see-latest-govt-offer-as-unacceptable

Natomiast rząd ukraiński pomimo tak poważnej sytuacji społeczno-gospodarczej do jakiej doprowadził kraj w ciągu ostatniego roku, nadal chce kontynuowania wojny, czego dowodem może być to, że podczas właśnie trwającej wizyty na Ukrainie delegacji Kongresu USA pod przywództwem Nancy Pelosi, Kijów zaapelował o pomoc w postaci broni- podała w swoim komunikacie ukraińska Rada Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO).

Aleksandr Turczynow, sekretarz RBNiO, podkreślił podczas środowego spotkania z kongresmenami, że „tylko silna ukraińska armia, wyposażona w nowoczesną broń, jest w stanie powstrzymać agresora i stać się wpływowym czynnikiem na rzecz pokoju i stabilności w Europie”.

Według komunikatu RBNiO Pelosi odparła, że Stany Zjednoczone gotowe są pomóc Ukrainie, nie padły jednak żadne deklaracje dotyczące broni.

Tak więc pomimo podpisania umów pokojowych w Mińsku, gdzie ukraińskie władze zadeklarowały się do ich przestrzegania czego efektem ma być całkowite przerwanie walk i wycofanie ciężkiej broni- w tym o kalibrze poniżej 100 mm- oraz wojska ze strefy frontowej jak i w obliczu bardzo ciężkiej sytuacji gospodarczej do jakiej doprowadzono na Ukrainie w efekcie złych rządów, a także pomimo niechęci uczestniczenia w wojnie większości ukraińskich obywateli, kijowski rząd nie chce się dogadać z wierzycielami na temat spłaty własnych długów i do tego prosi Amerykanów o dostawy broni, dzięki której będzie mógł kontynuować prowadzenie wojny z częścią swojego społeczeństwa.

Nie wiem jak taką postawę ukraińskich władz nazwać, bo ona wymyka się z ogólnie przyjętych zasad obowiązujących w krajach cywilizowanych ale można w na podstawie tej sytuacji wysnuć wniosek, że UE otwierając tą Puszkę Pandory popełniła śmiertelny błąd, który w ciągu najbliższego czasu będzie nas wszystkich bardzo drogo kosztował.

Takie są skutki bujania w obłokach tych, którzy zostali wybrani aby dobrze i skutecznie rządzić.

Zobaczymy więc jak nowy rząd wyłoniony po jesiennych wyborach w Polsce do tych problemów podejdzie i czy będzie umiał to nawarzone przez elity polskiej polityki piwo wypić?

A teraz przechodzę do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

Wczoraj w Doniecku przed siedzibą biura obserwatorów misji OBWE miała miejsce pikieta zorganizowana spontanicznie przez mieszkańców, którzy w ten sposób wyrazili swoje niezadowolenie z pracy OBWE.

Wiele osób biorących w proteście miało transparenty z napisami:

„Nie milczcie!”

„Nie zamykajcie oczu!”

„Ludzie giną przez was!”

„Wasze milczenia zabija dzieci!”

Protestujący pod drzwiami misji OBWE ułożyli zabawki i wylali czerwoną farbę mającą symbolizować przelaną krew ludności cywilnej.

Obserwatorzy OBWE obiecali, że udadzą się na inspekcję miejsc ostatnich ostrzałów.

Wczoraj od późnych godzin wieczornych trwały walki na zachodnich i północnych obrzeżach Doniecka, szczególnie w rejonie miejscowości Piaski i Spartakus oraz w rejonie lotniska. Około 19:20 w wyniku dywersji nastąpił potężny wybuch substancji chemicznych na terenie Donieckiej Fabryki Odczynników Chemicznych. Wybuch był słyszany i widoczny  a jego skutki odczuwane na obszarze całego Doniecka:

Donieck skutki przedwczorajszego ostrzału przez ukraińską artylerię osiedla Oktrjabskiego:

Podczas ostrzału moździerzowego prowadzonego w nocy przez ukraińskie wojsko na tereny mieszkalne w miejscowości Spartakus zapalił się jeden dom prywatny przy ulicy Mołodieżnoj. Łącznie dokonano tam pięciu ostrzałów.

Jeden cywil zginął, a kolejny został ranny w wyniku ukraińskiego ostrzału terenu mieszkalnego w Gorłówce. W wyniku tego ostrzału został zniszczony jeden dom w isprawitielnoj kolonii nr 57, na którym spłonął całkowicie dach. Zniszczone też zostały dwie linie energetyczne.

Relacja filmowa z przedwczorajszego ostrzału Makijiwki:

W wyniku wczorajszego ostrzału przez ukraińską artylerię przy użyciu haubic kaliber 152 mm i dział samobieżnych miejscowości Primorskoje koło Nowoazowska zostało uszkodzonych 28 budynków, w tym 16 w znacznym stopniu a jeden całkowicie spłonął. Nie ma strat wśród ludności cywilnej.

W rejonie frontu ługańskiego ukraińska artyleria ostrzeliwała z kierunku miejscowości Szczastie osiedle letniskowe im. Lenina oraz z kierunku miejscowości Złołotoje przy użyciu moździerzy kaliber 82 mm i 120 mm obrzeża Pierwomajska.

Walki też toczyły się w rejonie strategicznego skrzyżowania na bahmutskiej drodze.

W kijowskiej dzielnicy Swiatoszinskiej w tamtejszym hotelu doszło do incydentu zbrojnego, który polegał na tym, że goście zajmujący jeden z pokoi zaczęli strzelać z nieustalonych dotychczas powodów do ochroniarza hotelowego. W wyniku tego ochroniarz został ranny.

Po interwencji policji udało się zatrzymać dwóch sprawców incydentu: 42 i 39-letnich mężczyzn. Po przeszukaniu pokoju hotelowego, który wynajmowali ci mężczyźni, odkryto duży skład broni, amunicji i innego sprzętu wojskowego:

Wczoraj  doszło do rozmowy telefonicznej szefów rosyjskiej i amerykańskiej dyplomacji. Tematem rozmowy Johna Kerry’ego i Siergieja Ławrowa była obecna sytuacja w Donbasie i przestrzegania przez stronę ukraińską warunków porozumienia podpisanego w Mińsku. Siergiej Ławrow zaproponował aby rozwiązać impas jaki ma ostatnio miejsce z powodu postawy części ukraińskiej delegacji podczas rozmów grup roboczych na temat wycofania broni o kalibrze poniżej 100 mm, w ten sposób, że w dalszych rozmowach uczestniczyć będą wszyscy przedstawiciele kwartetu normańskiego.

Rosja przekazała DRL w ramach pomocy humanitarnej 200 nowoczesnych kombajnów:

Ukraiński prezydent Petro Poroszenko obiecał wczoraj, że w przyszłym roku zostanie wprowadzony ruch bezwizowy z UE. Jak sądzę ten „bezwizowy ruch” będzie po prostu polegał na nielegalnej emigracji ukraińskich obywateli, bo żadne znaki na niebie i ziemi, nie wskazują na to aby władze unijne zgodziły się na możliwość bezwizowego poruszania się po krajach UE Ukraińców:

Według oświadczenia przekazanego przez ukraińską Prokuraturę Generalną, został wezwany na przesłuchanie były prezydent Wiktor Janukowycz. Przesłuchanie ma się odbyć w siedzibie Prokuratury Generalnej w Kijowie w dniu 11 sierpnia o godzinie 11:00.

Na koniec kilka zdjęć:

Donieck- wczoraj na obrzeżach miasta miała miejsce potężna eksplozja.

Znaleziona wczoraj w jednym z kijowskich hoteli broń, amunicja i innego rodzaju sprzęt wojskowy. Ciekawe kiedy to zacznie trafiać do Polski?

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

Pozdrawiam.

Reklamy

41 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 6.08.2015r.- 168 dzień od nowego rozejmu.

 1. Oficjalny komunikat w sprawie wypadków z łatwopalnymi mundurami dla UA.
  Łatwopalne mundury pochodziły z zapasów z 2014 roku. Wydania w/w mundurów było pomyłką. Poszkodowani żołnierze otrzymali pomoc medyczna. Winnych brak 🙂
  http://www.mil.gov.ua/news/2015/08/06/prichinoyu-zagoryannya-polovoi-formi-odyagu-vijskovosluzhbovcziv-na-yavorivshhini-stala-neyakisna-tkanina–/
  Artykuł o ujednoliceniu umundurowania jednostek UA. Zestaw ubrań i przyborów dla każdego żołnierza UA ma składać się z 70 przedmiotów, części ubioru.
  http://www.mil.gov.ua/news/2015/08/06/perspektiva-u-rechovomu-zabezpechenni-vijskovosluzhbovcziv-zs-ukraini-za-edinim-bojovim-komplektom–/

  Polubione przez 4 ludzi

 2. Dzień dobry,

  dziękuję AdNovum za kolejny komentarz i relacje a Komentatorom za wszelkie wiadomości i opinie oczekując w nieustającej nadziei, że wkrótce będziemy czytać wspaniałe dla nas wiadomości, z optymistyczną perspektywą na przyszłość.

  A na razie o symptomach postępującej choroby w znanej krainie – a może są to rozpaczliwe działania w obliczu zbliżającego się w szybkim tempie nieuchronnego upadku? Oby!
  Dot. postawienia zarzutów przez ukropską prokuraturę i postanowienia sądu wobec przedstawicieli najwyższych władz Rosji, w tym min. Szojgu.
  http://news-front.info/2015/08/06/voennaya-prokuratura-namerena-na-sleduyushhej-nedele-predyavit-podozrenie-ministru-oborony-rf-shojgu/
  http://news-front.info/2015/08/06/kievskij-sud-razreshil-arestovat-nachalnika-genshtaba-rossii/

  Polubione przez 4 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.