Wojna domowa na Ukrainie 7.08.2015r.- 169 dzień od nowego rozejmu.


Donieck nocą.

Według ekspertów amerykańskiego wywiadu, w sierpniu dojdzie do eskalacji konfliktu na wschodzie Ukrainy.

„Jednym z powodów, który decyduje, że walki rozpoczęte zostaną w sierpniu jest pogoda  powodując ułatwienie w zakresie logistyki i transportu, a która jest problemem na wiosnę i zimą. Ułatwi to prowadzenie działań wojennych”– napisano w dokumencie amerykańskiego wywiadu.

„Drugim czynnikiem są- wg. amerykańskich ekspertów– spory dotyczące reformy konstytucyjnej Ukrainy, a które to w zakresie decentralizacji nie podobają się władzom Doniecka i Ługańska uważającym, ze nie odpowiadają one warunkom zawartym w porozumieniu podpisanym w Mińsku w wyniku czego zamierzają one na przełomie października i listopada przeprowadzić swoje wybory, zaś taki pomysł kategorycznie odrzuca Kijów”

Amerykańscy analitycy uwzględnili jeszcze jeden powód, dla którego rozpoczęcie walk w sierpniu jest prawdopodobne. Otóż uważają oni, że w związku z zaostrzeniem i przedłużeniem sankcji wobec Rosji przez UE i Stany Zjednoczone do końca roku oraz z powodu rosnącym poczuciem zagrożenia wywołanym przez rozmieszczenie sił wojsk NATO w Europie wschodniej, „Moskwa nie widzi powodu, aby nie eskalować konfliktu”.

Jakby wpisując się w tą retorykę, ukraiński minister spraw zagranicznych Pawło Klimkin we wczorajszym wywiadzie dla programu telewizyjnego „Kanał Piąty” powiedział, że

„Kompromis w Donbasie prowadzi do nieprzewidywalnych następstw, nie tylko dla Donbasu i Ukrainy ale dla całej Europy”

Dodał, że według niego Zachód zgodzi się na rozwiązanie problemu ze wschodnią częścią kraju na zasadzie rozwiązania militarnego, które ma doprowadzić do zachowania integralności terytorialnej Ukrainy:

Jak z powyższego widać sprawa niemożności wypełnienia warunków porozumienia podpisanego w Mińsku przez stronę ukraińską jest już oficjalnie podkreślana przez przedstawicieli władz w Kijowie.

Tak więc podany przez amerykańskich analityków termin rozpoczęcia kolejnej fazy operacji militarnej przez ukraińskie siły zbrojne staje się bardzo prawdopodobny.  Z tej przyczyny może również wynikać niechęć podpisania przez kijowski rząd zobowiązania do wycofania broni o kalibrze poniżej 100 mm oraz łamanie wcześniej przyjętych warunków zaprzestania ostrzału przez ciężką artylerię trenu Donbasu będącego pod kontrolą władz powstańczych i nie wycofania jej na przewidzianą w porozumieniu odległość od linii rozgraniczenia.

Dodatkowo w naszych wiodących mediach przystąpiono do kolejnej akcji propagandowej mającej na celu demaskację zamierzeń Rosji wobec Ukrainy.

Jednym z takich tekstów jest informacja zamieszczona wczoraj, wg. której Rosja aneksję Krymu zaplanowała jeszcze przed zamachem parlamentarnym w Kijowie, który miał miejsce w lutym zeszłego roku.

Informację taką przekazało litewskie MSZ na podstawie jednego dowodu, którym jest paszport obywatela FR, gdzie znajduje się w rubryce dotyczącym miejsca urodzenia wpis Republika Krym. Otóż wg. litewskiego MSZ paszport ten wydano w grudniu 2013 roku, a więc na wiele miesięcy przed aneksją przez Rosję Krymu.

Poniżej zdjęcie tego paszportu opublikowane w internecie na oficjalnej stronie litewskiego MSZ:

https://twitter.com/LT_MFA_Stratcom

Na podstawie tego dowodu szef litewskiej dyplomacji Linas Linkeviczius stwierdził, że potwierdza on fakt planowanego wcześniej przez Moskwę zajęcia Krymu:

” Paszport został wydany na kilka miesięcy przed aneksją Krymu, co wraz z innymi faktami świadczy o konsekwentnych przygotowaniach Rosji do zaanektowania Krymu, a także o tym, że aneksja nie miała nic wspólnego z rzekomym naruszaniem praw ludności rosyjskojęzycznej, a niewiarygodne referendum, którego wyników nie uznała społeczność międzynarodowa, było jedynie zasłoną dymną dla zajęcia sąsiedniego terytorium, co planowano już wcześniej (…) Paszport, w którym Krym stanowi część Rosji, wydano na trzy miesiące przed tzw. referendum; sami musimy sobie odpowiedzieć, co to oznacza. A to oznacza, że przygotowania szły pełną parą w najdrobniejszych szczegółach” – powiedział szef litewskiego MSZ.

Cała ta akcja propagandowa wg. mnie służy odpowiedniego przygotowania psychicznego opinii publicznej do zaplanowanej już kolejnej fazy operacji militarnej przez ukraińskie dowództwo wojskowe przeciwko zbuntowanej części Donbasu.

Czy taka operacja nastąpi przekonamy się niebawem, bo do końca sierpnia pozostało jeszcze tylko trochę więcej czasu niż trzy tygodnie.

Dodam jeszcze, że podczas przedwczorajszej rozmowy telefonicznej szefów dyplomacji USA i FR, Johna Kerry’ego z Siergiejem Ławrowem, Kerry powiedział, że:

„Podczas rozmowy na temat Ukrainy poruszony został problem pełnego wdrożenia porozumień podpisanych w Mińsku. Rozmawialiśmy również o naszych różnych wizjach umowy z Mińska, w temacie wyborów oraz warunków ich realizacji, a także o reformie konstytucyjnej”

A teraz po tym przydługim wstępie przechodzę do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W późnych godzinach nocnych ukraińska artyleria wznowiła- ponad godzinę trwający ostrzał- celów cywilnych na osiedlu Oktjabrskim donieckiej dzielnicy Kujbyszewskiej oraz dzielnicy Woroszyłowa. W wyniku ostrzału został uszkodzony dom jednorodzinny przy ulicy Stiepanienka nr. 14 na osiedlu Oktjabrskim, poza tym wiele pocisków spadło w rejonie następujących ulic: Signalnej i Zaworzina.  W dzielnicy Woroszyłowa ostrzelany został rejon ulic: Ariema i Czeljuskicewa. Nie ma jak na razie informacji na temat ofiar wśród ludzi. Natomiast nocny ostrzał spowodował uszkodzenia sieci energetycznej z powodu zerwania głównego przewodu zasilającego w dzielnicy Kujbyszewskiej co zmusiło do odłączenia podstacji Smoljanka 220. W czasie naprawy uszkodzonej sieci energetycznej rejon odcięty od prądu awaryjnie zasilono z innych dzielnic.

Skutki wczorajszego ostrzału przez ukraińską artylerię Zakładów Chemicznych w Doniecku:

(Po niezależnej ode mnie przerwie technicznej przystępuję do dalszej części relacji. Przerwy w pracy serwerów na terenie Doniecka i Ługańska nadal się powtarzają)

Dzisiejszej nocy w Gorłówce było względnie spokojnie i jedynie z okolic Majorska dochodziły odgłosy walk przy użyciu czołgów.

W okolicach Debalczewa powstańcy zestrzelili w nocy ukraińskiego drona szpiegowskiego.

Na odcinku frontu ługańskiego wczoraj ukraińskie wojsko sześć razy naruszyło warunki zawieszenia broni.

Ostrzeliwana była przez ukraińskie wojsko z kierunku Troiczkoje przy użyciu moździerzy kaliber 120 i 82 mm, haubic D-30 kaliber 122 mm, granatników i broni ręcznej miejscowość Kalinowo koło Pierwomajska, gdzie w wyniku tego ostrzału zginęła jedna osoba cywilna oraz z kierunku Popasnej ostrzeliwano przy użyciu haubic D-30 kaliber 122 mm  i moździerzy kaliber 120 mm przedmieścia Pierwomajska .

Lider ukraińskiej partii „Swoboda” Oleg Tiahnybok poinformował na swojej stronie na Facebooku, że podczas ostatnich walk na donieckim lotnisku zginęło dwóch żołnierzy batalionu „Karpacka Sicz”, Oleg Kostiuk i Daniła Kasjanienko. Tym samym pośrednio przyznał, że w rejonie lotniska nadal trwają walki:

https://www.facebook.com/oleh.tyahnybok

Poniżej wywiad z ochotnikiem, który przez prawie rok znajdował się w niewoli w ukraińskim batalionie „Ajdar”:

Administracja prezydenta Ukrainy przekazała oficjalną informację, że w tym roku nie odbędzie się w centrum Kijowa w dniu 24 sierpnia parada wojskowa z okazji Dnia Niepodległości:

„24 sierpnia w przeciwieństwie do ubiegłego roku nie odbędzie się parada wojskowa. Nie będzie też sprzętu wojskowego podczas obchodów w dniu 24 sierpnia na Placu Niepodległości i na Kreszcziatku. Przewidujemy zorganizowanie Marszu Niepodległości, w centrum którego znajdować się będą żołnierze- Obrońcy Ojczyzny”– napisano w komunikacie biura prasowego administracji prezydenta Ukrainy.

Według informacji przekazanych przez ukraiński kanał telewizyjny „Magnolia TV” wczoraj w okolicy Kijowa w pobliżu miejscowości Biała Cerkiew miał miejsce incydent zbrojny, który polegał na tym, że samochód wiozący sześciu pasażerów został zatrzymany przez inny samochód i następnie został ostrzelany przez trzech jadących nim nieznanych sprawców. W wyniku tego ostrzału jeden z pasażerów ostrzelanego samochodu zginął na miejscu, drugi z nich został ranny w nogę, kolejny porwany przez sprawców, a pozostałym trzem udało się uciec nie odnosząc żadnych obrażeń:

Na koniec kilka zdjęć:

Śnieżnoje- odbyło się spotkanie żałobne w rocznicę tragicznej śmierci dziennikarza Andreja Stenina.

I jeszcze kila aktualnych filmów:

Pozdrawiam.

Reklamy

116 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 7.08.2015r.- 169 dzień od nowego rozejmu.

 1. Mania i Brusek się rozpisywali, a teraz potwierdzają informacje Ukraińcy. Na Кушугумскому cmentarzu pogrzebano blisko 60 niezidentyfikowanych ciał żołnierzy UA. Ciała dostarczyli wolontariusze z „czarnego tulipana” i separatyści ( o tym w komunikacie UA brak wzmianki)
  http://www.mil.gov.ua/news/2015/08/07/na-kushugumskomu-kladovishhi-pohovali-57-nevidomih-bijcziv–/
  Kolejna galeria sprzętu UA -tym razem systemy do zwalczania dronów przeciwnika.
  http://www.mil.gov.ua/news/2015/08/07/desantniki-protidiyut-vorozhim-bezpilotnikam–/
  Podsumowanie działań UA wg UA 🙂
  http://www.mil.gov.ua/news/2015/08/07/vistup-rechnika-mo-ukraini-pid-chas-brifingu-v-ukrainskomu-krizovomu-media-czentri–/
  I na ostatek
  Z inicjatywy Dowództwa 25 brygady wojsk powietrznodesantowych Sił Zbrojnych Ukrainy i przy wsparciu lokalnej administracji zorganizowana w centralnym wystawy sprzętu wojskowego oraz koncert ukraińskich gwiazd.
  http://www.mil.gov.ua/news/2015/08/07/voini-desantniki-organizuvali-dlya-gromadi-dimitrova-vistavku-vijskovoi-tehniki-ta-konczert–/
  Dobranoc 🙂

  Polubione przez 4 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.