Wojna domowa na Ukrainie 8.08.2015r.- 170 dzień od nowego rozejmu.


Donieck- ostrzelany wczoraj w nocy przez ukraińską artylerię szpital nr. 21.

W tych dniach mija właśnie 70 lat od dokonanych przez amerykańską armię ataków jądrowych na dwa japońskie miasta.

Przypomnę, że pierwszy atak jądrowy nastąpił na Hiroszimę w dniu 6 sierpnia  o godzinie 08:15 i 9 sierpnia 1945 roku o godzinie 11:02 na Nagasaki.

Decyzję o zrzuceniu bomb atomowych na zdemilitaryzowane miasta japońskie podjął osobiście prezydent Stanów Zjednoczonych Truman.

Do ataku na Hiroszimę użyto bomby jądrowej „Little Boy” (Mały chłopiec) a na Nagasaki bomby nazwanej „Fat Man” (Tłuścioch, Grubas)

Niekompletna załoga Superfortecy B-29 „Enola Gay”, która dokonała zrzutu bomby atomowej „Little Boy” na Nagasaki w wyniku czego, często w niewyobrażalnych męczarniach, zginęło niemalże 100 tysięcy niewinnych ludzi.

Na skutek detonacji tych bomb zginęło w Hiroszimie (są to tylko dane szacunkowe, bo prawdziwej liczby ofiar nie podano do dnia dzisiejszego) wg. szacunkowych danych strony amerykańskiej 70 tysięcy mieszkańców. Natomiast Jezuici, którzy mają misję w tym mieście podali liczbę ofiar na co najmniej 100 tysięcy zabitych. Inne jeszcze źródła szacują liczbę ofiar w tym mieście na około 166 tysięcy. Zaś w Nagasaki zginęło od 60 do 80 tysięcy mieszkańców.

W obu przypadkach liczba zabitych stopniowo rosła przez następne lata w wyniku choroby popromiennej i skażenia radioaktywnego.

Wybuch bomby atomowej nad Nagasaki.

Hiroszima….

.…i Nagasaki po zdetonowaniu amerykańskich bomb atomowych.

Jak na razie jest to pierwszy i ostatni przykład użycia broni jądrowej podczas działań militarnych.

Ciekawe ile jeszcze czasu dzieli nas od ponownego użycia broni jądrowej?

Na pytanie to usiłował odpowiedzieć Alex Wellerstein w artykule opublikowanym dwa dni temu w brytyjskiej gazecie „The Guardian”

Według autora artykułu istnieje obecnie pięć prawdopodobnych scenariuszy użycia broni jądrowej.

Pierwszy scenariusz zakłada użycie broni jądrowej w wyniku wojny do jakiej może dojść pomiędzy mocarstwami na przykład w wyniku napięć wywołanych konfliktem na Ukrainie.

Jak na razie nic na to nie wskazuje, że dojdzie do bezpośredniego konfliktu pomiędzy mocarstwami, a więc i ewentualnego użycia broni jądrowej ale prawdopodobieństwo takie istnieje, bo nikt nie jest wstanie przewidzieć rozwoju dalszej sytuacji w obliczu eskalacji działań wojennych na Ukrainie, czy w innych częściach świata.

Scenariusz drugi  zakłada użycie broni jądrowej podczas konfliktu zbrojnego do jakiego może dojść pomiędzy państwami posiadającymi stosunkowo małą liczbę głowic atomowych. Taki konflikt jest możliwy i prawdopodobny na przykład w czasie ewentualnego konfliktu pomiędzy Pakistanem a Indiami.

Trzecim scenariuszem użycia broni jądrowej jest możliwość jej zastosowania przez jedno z mocarstw atomowych wobec państwa- lub koalicji państw- nie posiadającemu broni jądrowej. Przykładem na takie użycie broni może być ewentualny atak jądrowy dokonany przez KRLD na Koreę Południową, czy też atak Izraela na jedno lub kilka państw arabskich.

Czwartym scenariuszem kiedy może zostać użyta broń jądrowa pojawia się wtedy gdy jedna z grup lub organizacji terrorystycznych wejdzie w posiadanie takiej broni. Obecnie największe zagrożenie tego typu incydentem zachodzi od strony ekstremistycznych grup islamskich fanatyków religijnych, które taką broń usiłują pozyskać. Obecnie jest tylko kwestią czasu kiedy taka broń wpadnie w ich ręce, zaś celem zamachu mogłaby być jedna ze stolic państw zachodnich.

Piąty scenariusz użycia broni jądrowej jest prozaiczny i wynikać może ze zwykłej awarii systemu kontroli lub też zabezpieczeń głowic atomowych. W tym przypadku decydować będzie ślepy los lub też zwykła pomyłka człowieka. Czy taka ewentualność jest prawdopodobna i możliwa? Otóż dowodem na to, że jest możliwa są liczne przypadki gubienia bomb lub głowic bojowych w wyniku awarii ich nośników, np. awarii samolotów, które tylko w odniesieniu do Stanów Zjednoczonych miały miejsce choćby w latach 1950 i 1960. Obecnie głowice jądrowe będące w posiadaniu największych mocarstw atomowych posiadają takie zabezpieczenia, które uniemożliwiają przypadkową ich detonację, ale….są kraje, posiadające broń jądrową, które ze względów oszczędnościowych, czy tez z prozaicznego braku możliwości technicznych, takich zabezpieczeń nie stosują. I tu możliwość dokonania przypadkowego wybuchu jądrowego jest bardzo poważna.

http://www.theguardian.com/commentisfree/2015/aug/06/nuclear-weapons-70-years-bombing-hiroshima-war

W jakim celu przywołałem powyższy artykuł?

Otóż w obliczu narastającego napięcia w stosunkach międzynarodowych wywołanych przyczynami ekonomicznymi, politycznymi i religijnymi prawdopodobieństwo celowego, czy też przypadkowego, użycia broni jądrowej obecnie niepomiernie wzrosła.

Dlatego też celem elit politycznych i dowódców wojskowych państw posiadających w swych arsenałach broń jądrową powinno być nie eskalowanie konfliktów ale ich deeskalacja, bo w każdej chwili istniej możliwość, że sytuacja może wymknąć się spod kontroli prowadząc do Armagedonu.

W tym przypadku na szczególną uwagę zasługuje sytuacja jaka ma obecnie miejsce na Ukrainie, gdzie tak na prawdę konflikt toczy się pomiędzy największymi mocarstwami atomowymi, zaś sama Ukraina jest tylko pionkiem w toczących się rozgrywkach.

Nie ważne więc jest, czy prawdopodobieństwo przeistoczenia się konfliktu na Ukrainie w wojnę z użyciem broni jądrowej jest obecnie wysokie, ale mimo to istnieje i aby go uniknąć należy na drodze pertraktacji doprowadzić do całkowitego jego wygaszenia.

Tak więc gra jaką obecnie prowadzą- pod dyktando Stanów Zjednoczonych- ukraińskie władze ciągle podsycając konflikt, zaś rozmowy pokojowe traktując wyłącznie jako zagrywkę taktyczną, w celu osiągnięcia lepszej pozycji do dokonania ataku, jest grą bardzo niebezpieczną i ciągłą zabawą z ogniem na beczce pełnej prochu.

W takiej sytuacji wysiłek społeczności międzynarodowej powinien iść w kierunku zmuszenia elit przywódczych świata zachodniego do szybkiego zakończenia tego konfliktu na drodze pokojowej, a nie militarnej przemocy.

To tyle tytułem wstępu. A teraz przechodzę do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W późnych godzinach wieczornych ukraińska artyleria rozpoczęła ponowny ostrzał donieckiej dzielnicy Kijowskiej, gdzie w skutek tego ostrzału został uszkodzony dom prywatny przy ulicy Marszaka oraz sieć gazowa. Natomiast podczas ostrzału kontynuowanego przez ukraińską artylerię w nocy zostało rannych trzech pracowników zakładu produkującego profile aluminiowe znajdującego się w dzielnicy Kujbyszewskiej. W wyniku tego ostrzału został również trafiony pociskami artyleryjskimi dom mieszkalny mieszczący się przy ulicy Szkolnej nr. 1 w dzielnicy Piotrowskiej, zaś na  osiedlu Oktjabrskim został trafiony trzema pociskami artyleryjskimi szpital miejski nr. 21, w wyniku czego wybite zostały szyby i zniszczona elewacja budynku. Pacjentów szpitala i personel na czas ostrzału ewakuowano do piwnicy. Nie podano jakie straty wśród pacjentów wywołał ten ostrzał. Ostrzał osiedla Oktjabrskiego prowadzony był przy użyciu ciężkiej artylerii z kierunku miejscowości Piaski, Opytnoje i Wodjanoje.

Wczoraj też w dzielnicy Piotrowskiej miał miejsce tragiczny incydent z udziałem trójki dzieci, które znalazły niewypał granatu. W wyniku detonacji granat poranił trzech chłopców w wieku 7, 12 i 13 lat, których następnie hospitalizowano.

Na zachodnich obrzeżach Doniecka doszło do walk piechoty w rejonie miejscowości Marinka-Krasnogorowka  oraz ukraińskie wojsko przy użyciu moździerzy i granatników prowadziło ostrzał pozycji obronnych sił powstańczych rozmieszczonych na linii miejscowości Aleksandrowka-Marinka i Krasnogorowka-Staromichaiłowka.

Walki toczyły się również w rejonie miejscowości Piaski.

Osiedle Oktjabrskie- skutki ostrzału przez ukraińską artylerię:

Ostrzał obrzeży Gorłówki rozpoczął się wczoraj już około godziny 14:00. Kiedy to z kierunku miejscowości Kodem ukraińska artyleria przeprowadziła ostrzał osady Zaiczewo. Później- czyli dziś rano- około godziny 04:05 rozpoczął się bezpośredni bardzo intensywny ostrzał Gorłówki, który trwał do godziny 05:45. W wyniku tego ostrzału poza stratami w mieniu prywatnym uszkodzone zostały różne urządzenia infrastruktury miejskiej i jeden cywil odniósł rany. Obecnie sytuacja się uspokoiła, bo obserwatorzy misji OBWE rozpoczęli swoje godziny pracy.

W nocy w rejonie Gorłówki walki toczyły się w rejonie Majorska, na obrzeżach miasta od strony Dzierżyńska oraz w kierunku na Artiemowo.

Na odcinku frontu ługańskiego również wczoraj późnym wieczorem oraz w nocy sytuacja była bardzo napięta i doszło tam łącznie 5 razy do naruszenia przez wojsko ukraińskie warunków zawieszenia broni.

I tak w rejonie miejscowości Szczastie- Wiesełaja Gora już od godziny 16:00 ukraińskie wojsko przy użyciu czołgów i moździerzy kaliber 82 mm prowadziło ostrzał na pozycje obronne sił powstańczych.

Około 21:00 ukraińskie wojsko z kierunku wzgórza 174,2 przy użyciu granatników i ręcznej broni maszynowej ostrzeliwało okolice strategicznego skrzyżowania w rejonie drogi bahmutowskiej. Natomiast z kierunku miejscowości Troczkoje ukraińscy żołnierze od godziny 22:55 prowadzili ostrzał przy użyciu moździerzy kaliber 120 mm na wieś Kalinowo. Dziś w godzinach rannych ostrzelane też zostało z kierunku Zołotoje przy użyciu moździerzy kaliber 120 i 82 mm przedmieście Pierwomajska.

Na koniec kilka aktualnych filmów:

Pozdrawiam.

Reklamy

60 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 8.08.2015r.- 170 dzień od nowego rozejmu.

 1. Ann Applebaum stwierdziła
  „Nacjonalizm jest dokładnie tym czego potrzebuje Ukraina.”
  Poniższy artykuł to komentarz do wypowiedzi żony pana Sikorskiego
  http://www.wykop.pl/ramka/2692993/anne-applebaum-nacjonalizm-jest-dokladnie-tym-czego-potrzebuje-ukraina/
  O historii jednej kapliczki na Ukrainie, Okres II wojny światowej jakby pominięty przez autorów.
  http://kresy.wm.pl/290602,Polskosc-odrodzila-sie-wraz-z-niepodlegla-Ukraina.html#axzz3iFxsPuUb
  O budowie mostu, połączeń energetycznych i szeroko rozumianej infrastruktury z FR na Krym poprzez morze+ kłopotach jakie taka budowa może sprawić Ukrainie.
  http://forsal.pl/artykuly/886910,bezczynnosc-ukrainy-kosztuje-kraj-traci-dostep-do-morza.html

  Polubione przez 6 ludzi

 2. Witam gorącą nocą po wyjściu z jeszcze bardziej gorącej kuchni, gdzie przez godzinę w temperaturze 200 st. piekłam 3 kg papryki (z farszem to znacznie więcej) a teraz na tle 3.koncertu Rachmaninowa czytam Państwa wpisy, przeglądam najnowsze informacje i niektóre z nich cytuję.

  Portal dnr24 podał informację o patrolowaniu granicy polsko-ukraińskiej przez polską organizację „Falanga” , której celem jest niewpuszczenie do Polski zbrojnych ugrupowań banderowców. Wcześniej podobno pojawiły się wiadomości o przekroczeniu naszej granicy przez ściganych na terenie Zakarpacia członków Prawego Sektora. O wielu sprawach dziejących się w Polsce dowiaduję się z portali noworosyjskich.
  http://dnr24.su/mirovoe-soobschestvo/6284-cmert-banderovcam-polyaki-obyavili-voynu-ukrainskim-radikalam.html

  Właściciel sieci restauracji w Odessie aktywnie wspierający Majdan i ATO otwiera sieć restauracji w Moskwie. Zdążył usunąć z własnego profilu na FB wszystkie antyputinowskie wpisy. Biznes to biznes.
  http://dnr-news.com/dnr/23884-odesskiy-aktivist-maydana-otkryvaet-v-moskve-set-restoranov.html

  Pod wiadomością o spotkaniu Motoroli z uwolnionym w ramach wymiany jeńców wolontariuszem Borysem Borysyczem jest taki refleksyjny komentarz internauty: „У войны есть одна положительная сторона – война ставит все на свое место. Всякие трусы собрав манатки улепетывают, а герои в огонь и воду за свой народ, не унижая при этом другие, пусть и малочисленные, народы”.
  http://dnr-news.com/video/23882-motorola-i-pervyy-shahid-novorossii-vstrecha-c-boris-borisychem.html

  Polubione przez 4 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.