Wojna domowa na Ukrainie 13.08.2015r.- 175 dzień od nowego rozejmu.


Cerkiew w Pierwomajsku po zeszłorocznym pokojowym ostrzelaniu przez ukraińską artylerię.

Ukraiński prezydent uważa, że cała Europa jest zagrożona ambicjami Kremla, dlatego wzywa do stworzenia sił wsparcia pokoju w celu zagwarantowania zawieszenia broni”– tak napisano w wywiadzie jaki udzielił wczoraj Petro Poroszenko francuskiej gazecie „Liberation”

Pewnie z tego powodu od wczorajszego wieczora trwa zacięty ostrzał przez ukraińską artylerię celów cywilnych na całej długości frontu w Donbasie, ukraińskie wojska szturmują linie obronne sił powstańczych i zapewne też z powodu umiłowania dla pokoju dowództwo ukraińskich wojsk nie wycofuje ciężkiej broni z trenów przyfrontowych do czego zobowiązał się kijowski rząd podpisując umowę w Mińsku 12 lutego br.?

Obłuda tego człowieka i mediów, które publikują jego wypowiedzi, jak widać nie mają żadnych granic.

http://www.liberation.fr/monde/2015/08/11/nous-combattons-pour-la-securite-de-tout-le-continent-europeen_1362150

Jeszcze lepszym tekstem popisał się brytyjski „The Times”, w którym opublikowano wczoraj komentarz Rogersa Boyesa pod tytułem:

„They’re everywhere, the lackeys of Mr Putin”

„W Europie istnieje, rosnący każdego dnia w siłę, ‚klub pożytecznych idiotów Rosji’, którego wpływy rozciągają się od Grecji do północnej dzielnicy Londynu, Islington (…) ‚Klub pożytecznych idiotów’ rośnie z każdym dniem i jestem pewien, że Rosja będzie się przyglądać jesiennym wyborom parlamentarnym w Hiszpanii, bo Podemos może chcieć do niego dołączyć”– napisał autor komentarza.

Przypomnę, że Podemos jest hiszpańską partią lewicową, która w tym roku będzie brała udział w wyborach parlamentarnych, a której przywódca Pablo Iglesias, zapowiedział sprzeciw polityce zaciskania pasa. Jak widać wszyscy politycy, którzy są przeciwni polityce oszczędności kosztem najbiedniejszych środowisk stają się automatycznie „pożytecznymi idiotami Putina”.

Na miano to zasługują więc- według Rogera Boyesa- również grecki minister finasów Janis Warufakis, lider brytyjskiej Partii Pracy Jeremy Corbyna oraz zapewne włoski premier Matteo Renzi, prezydenci Węgier i Czech; Wiktor Orban i Miloš Zeman oraz wielu wielu innych polityków świata zachodniego, którzy mają czelność mieć inne zdanie niż wiodąca narracja propagandowa.
Roger Boyes swoją tezę uzasadnia w następujący sposób:

„Jeśli przyjmiemy logikę, że to Zachód sprowokował Putina do zajęcia Krymu, bo Moskwa ma prawo czuć się bezpiecznie w ramach swoich grani. Gdzie te granice się kończą? Co z wolnością wyboru swojego przeznaczenia przez suwerenne państwa wokół Rosji? Co z fundamentem zachodniej polityki po 1989 roku, zgodnie z którą liberalne wartości demokratyczne mogą pomóc Wschodowi, w tym Rosji, zmodernizować się? Prawdziwa siła tych teorii tkwi w założeniu, że Europa Środkowa, potępiona przez położenie geograficzne, może mieć tylko ograniczoną suwerenność” – pisze dziennikarz „The Times”.

Jak widać rozumowanie Rogersa Boyesa jest bardzo proste i oparte na idei „pomocy Rosji i innym krajom Wschodu, w zmodernizowaniu się”.
Nie dostrzega on przy tym problemu, że może te kraje nie chcą się „modernizować” według narzuconego z góry modelu.
Natomiast na czym ta „modernizacja” polega nie muszę nikomu wyjaśniać, bo widzimy to dzień po dniu z informacji rozpowszechnianych przez wiodące zachodnie media jak również z naszego krajowego podwórka gdzie elity polityczne- bierne ale wierne- wykonują to co do nich należy, w więc to czego oczekują zachodni „moderatorzy”.
Jednocześnie tacy publicyści propagandziści jak Rogers Boyes  dostrzegają i bardzo pochylają się nad każdym przypadkiem nieszczęścia niemających pełnych praw do zawierania związków „małżeńskich”
kochających się inaczej oraz nad zakazem demonstrowania przez nich swojej odmienności na publicznych paradach „wolności”. 
Pochyla się równie często nad każdym skrzywdzonym pieskiem czy kotkiem, ociepleniem klimatu, naruszaniem prawa wobec przestępców. Dostrzega również problemy niedemokratycznych rządów (czyli takich, które nie przyjęły jedynie słusznego wzorca demokracji amerykańskiej) gdzie ludzie pozbawiani są pełni przynależnych im praw i swobód obywatelskich.
Równocześnie nie widzi on naruszania praw i swobód obywatelskich przez amerykański rząd wobec własnych obywateli i społeczności światowej praz  ogromu zbrodni do jakich polityka narzucania siłą jednie słusznego wzorca demokracji prowadzi. Nie widzi w związku z tym także ogromu zbrodni popełnianych w imię demokracji na Ukrainie i jawnej faszyzacji instytucji tego państwa.
To jest właśnie miara tej obłudy, która dostrzega źdźbło trawy w cudzym oku, a nie widzi belki w swoim.
Na koniec chciałbym panu Rogersowi Boyesowi zwrócić uwagę, że myli się okrutnie jeśli uważa, że istnieje tylko „klub pożytecznych idiotów Rosji”, bo również istnieje równolegle działający „klub pożytecznych idiotów USA”, do którego sam on się zalicza.

http://www.thetimes.co.uk/tto/opinion/columnists/article4524422.ece

Na tym kończąc ten przydługi wstęp przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

Późnym popołudniem ukraińska artyleria rozpoczęła kolejny ostrzał dzielnic mieszkaniowych w Doniecku. Główne uderzenie nastąpiło na dzielnicę Putiłowską, Kalinina, Woroszyłowa i Kijowską.

Na ulicach Wasilczenki nr. 32, 34, 35 i 37 i Łozin na osiedlu Oktjabrskim pociski uszkodziły lub zniszczyły cztery domy jednorodzinne w tym jeden z nich całkowicie spłonął trafiony pociskiem w dach. Jak na razie nie ma informacji o ofiarach wśród ludności cywilnej.

Na Kremlowskim Prospekcie nr. 9 odłamki zabiły kobietę, a kolejna została ciężko ranna. Natomiast na ulicy Krasnoznamiennej nr. 41 został ranny mężczyzna. W rejonie Putiłowki jeden z pocisków trafił w dom przy ulicy Putiłowskaja Roszcza nr. 12.

W tym samym czasie ukraińska artyleria przeprowadziła intensywny ostrzał wschodnich przedmieść Awdiejewki na skutek czego uszkodzonych zostało kilka domów jednorodzinnych, stacja dystrybucji gazu oraz sieć energetyczna odcinając w ten sposób dopływ prądu na znacznym obszarze miasta.

W rejonie Makiejewki od zachodu ukraińskie wojsko próbowało w nocy kilkakrotnie przerwać linie obrony sił powstańczych. Tam też został ostrzelany teren zakładów należących do Achmetowa.

Ostrzelana została rakietami „Grad”  miejscowość Staroignatiewka, gdzie uszkodzono kilka domów.

W późnych godzinach nocnych ukraińska artyleria m.in. przy użyciu haubic 152 i 122 mm rozpoczęła kolejny intensywny ostrzał Gorłówki. Szczyt ostrzału trwał pomiędzy godziną 22:00 a 24:00, później jego intensywność powoli zaczęła maleć. Przełomowym momentem była godzina 02:00 gdy ostrzał przeszedł w fazę sporadycznie oddawanych salw w rejon linii obronnych sił powstańczych. Jak na razie wiadomo jest o rannym mężczyźnie. Dalsze straty są jeszcze w trakcie ustalania.

Również w rejonie Mariupola dzisiejsza noc była bardzo niespokojna, gdzie od późnych godzin nocnych ukraińskie wojsko rozpoczęło ostrzał celów cywilnych miejscowości Gnutowo, Pawłopole, Sartana, Szirokino i Sachanki.

W późnych godzinach wieczornych ukraińskie wojsko zaatakowało na całej długości frontu.

Do pierwszych starć doszło koło godziny 18:00 w rejonie miejscowości Awdiejewka, gdzie po ostrzale ciężką artylerią ukraińskie wojsko rozpoczęło szturm piechoty wspomaganej bronią pancerną na linie obrony sił powstańczych. Następnie atak został wyprowadzony w rejonie Włnowachy, Ługańska, Mariupola, Jasinowatej, Spartakusa i Gorłówki.

Walki również toczyły się na zachód od Doniecka w rejonie Marinki i zaatakowany został z trzech kierunków teren lotniska. W czasie ostrzału lotniska pod ogniem ukraińskiej artylerii znalazła się ekipa rosyjskiej telewizji „REN-TV”

Jak podaje w relacji ochotnik „Sowa” w dniu wczorajszym w rejonie frontu ługańskiego ukraińskie wojsko 42 razy naruszyło warunki zawieszenia broni i dokonał 14 razy ataku na pozycje obronne sił powstańczych.

W tym rejonie frontu do bardzo intensywnych walk doszło w okolicy Stanicy Ługańskiej.

Czy jest to rozpoczęcie spodziewanej już od jakiegoś czasu kolejnej ofensywy wojsk ukraińskich w Donbasie najbliższe godziny dadzą nam na to pytanie odpowiedź.

Jak na razie nie ma paniki, wszystkie ataki zostały odparte przy znacznych stratach po stronie ukraińskie, co zdecydowanie ochłodzi ich zapał do dalszej walki.

Jak zapowiedział przedstawiciel DRL na rozmowy podgrup w Mińsku, Denis Puszilin rozmowy na temat pokojowego rozwiązania konfliktu będą kontynuowane od 26 sierpnia.

W Awdiejewce będącej pod kontrolą ukraińskiego wojska doszło do kolejnego incydentu z udziałem pijanego żołnierza kierującego pojazdem wojskowym:

Wczoraj w Kijowie dokonano napadu na kantor. Sprawca napadu przy pomocy młotka wypchnął szybę pancerną a następnie po sterroryzowaniu kasjerki wyciągnął kasetkę z pieniędzmi i uciekł. Niestety po krótkim pościgu został zatrzymany przez policję:

Na koniec kilka zdjęć:

Donieck- skutki wczorajszego pokojowego ostrzału przez ukraińską artylerię.

Pierwomajsk po zeszłorocznym pokojowym ostrzale przez ukraińską artylerię.

Bojcy z ukraińskiego pułku „Azow” udają się na front.

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

Pozdrawiam.

Reklamy

168 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 13.08.2015r.- 175 dzień od nowego rozejmu.

 1. To trollowanie to chyba nieprzypadkowe, w mendiach też. Nie wiedziałem, że zestrzelono dwa malezyjskie samoloty. Żadnego profesjonalizmu w artykułach, pewnie sadzonki konopi i maku z Afganistanu u’Sraelczycy ze sprzętem przywieźli…
  Dzisiejszy news z TVP INFO

  Polubione przez 4 ludzi

 2. Tymczasem w Kijowie. Nowo powstałe Biuro antykorupcyjne nie osiągnęło jeszcze „pełnej gotowości”, a już przyłapano jego szefa na KORUPCJI 🙂 Biuro Prokuratora Generalnego Ukrainy bada sprawę legalności włączenia do oficjalnej delegacji Narodowego Biura Antykorupcyjnego Ukrainy w Londynie (Wielka Brytania) żony i doradcy dyrektora tej jednostki. Poinformował o tym jeden z deputowanych Rady Najwyższej Ukrainy, członek specjalnej komisji miedzyfrakcyjnej zajmującej się kontrola parlamentarzystów;
  http://www.politnavigator.net/ne-uspeli-na-ukraine-sozdat-antikorrupcionnoe-byuro-kak-ego-glava-uzhe-popalsya-na-korrupcii.html
  .https://www.facebook.com/vitaliy.kupriy/posts/1021534954547101?pnref=story

  Polubione przez 6 ludzi

 3. Schizofrenia – odcinek dwadziescia piec tysiecy sto czterdziesty trzeci:

  Я обратила внимание на наряд шизофренички. Как можно было додуматься так вырядится? Фотосессии фотосессиями ….. НО НЕ ДО ТАКОЙ ЖЕ СТЕПЕНИ!!
  —————————————————
  Приехал убивать и грабить жителей Донбасса.

  Прощание с карателем батальон „Карпатськая Січ” 93 ОМБр Данилом Касьяненко.

  Воевал с собственным народом, за интересы США и ЕС на средства олигархов, правда сам он этого уже не поймет.
  .http://cs625316.vk.me/v625316311/3e4cb/nS5_SXA6SAc.jpg

  Wiewiory donosza o dziwnych cwiczeniach Rosjan w okolicach Rostowa. Chyba podpuszczaja UPAdlincow? http://vk.com/brusek?w=wall274493429_10687%2Fall

  O niezwyklym urodzaju w Noworosji http://news-front.info/2015/08/13/urozhaj-vojny-chto-naxodyat-na-polyax-lnr/ .https://youtu.be/LLC-aJsk_Pw

  .http://cs628119.vk.me/v628119594/f299/B8_vxUR4dr0.jpg

  o tymze czyli o minach wszelakich http://voenchel.ru/index.php?newsid=1820

  Co tam panie u „patryjotow”? .http://cs625223.vk.me/v625223058/3edd4/RaO0XXbBArQ.jpg 🙂

  Wywiad Grahama ze Strielkowem http://dnr24.com/main/12117-intervyu-grema-fillipsa-s-igorem-strelkovym.html

  Powstancy przygotowuja infrastrukture kolejowa dla wywozu wegla do upadlinskich elektrowni. Tym czasem rzad kijowski podjal decyzje ze transport z Donbasu bedzie sie odbywal przez Rosje… http://naspravdi.info/analitic/2189 <<w zasadzei to jest kwintesencja pkt. nr 1

  w bonusie bez kropki

  w bonusie z kropka – "hieroje nie umieraja" .http://cs540102.vk.me/c7008/v7008485/9d11e/RrFg1ibyuqA.jpg

  PS
  tego jeszcze nie czytalem…
  http://zapadrus.su/…/876-tragediya-rusin-galitsii.html
  Ale chyba ciekawe? .http://zapadrus.su/images/stories/2_imeges/Rusiny/Talerhof01.jpg

  Polubione przez 5 ludzi

  • To wspomnienia. Nie tak czarno-białe. I raczej pokazujące tło konfliktu. Porachunki osobiste, które prowadziły do eskalacji przemocy.
   Volksdeutsch w niemieckim mundurze nagle staje się „Polakiem”. To wspominają zwykli ludzie, którzy opisują to przez własny pryzmat postrzegania. Ale daje to pewien pogląd jak odbierane jest to przez druga stronę.

   Polubione przez 4 ludzi

   • Po masowej dezercji ukraińskich policjantów, nie oddawania kontyngentów i niszczeniu i grabieżach dokonanych przez UPA nastąpił zwrot w polityce niemieckiej rozpoczęły się akcje antypartyzanckie na Wołyniu. Ze względu na szczupłość sił (znany później jako kat Warszawy) Bach-Zalewski nie mógł wytępić oddziałów UPA. Ta zresztą ograniczała się głównie do obrony „swoich” wsi i… atakowania polskich.
    Ciekawostką jest ,ze po dezercji policjantów ukraińskich sprowadzono formacje polskiej policji, Głównym zadaniem oddziałów nie była jednak walka co ochrona ważnych obiektów miast. Policjanci z Małopolski szybko stali się kolejnym celem oddziałów UPA. Niewielkie posterunki były atakowane przez całe sotnie (kompanie). Z raportów można wywnioskować ,że okazjonalnie polskich policjantów wykorzystywano do pacyfikacji ukraińskich wsi.
    Największa akcja miała miejsce 12 października 1943 roku gdy to spalono i wypędzono mieszkańców 15 ukraińskich wsi (wg informacji OUN zginać miało 500 cywilów)
    Ogólnie cytując za dr Motyką na w wyniku walk polsko-ukraińskich śmierć ponieść miało ok 120 000 Polaków ( głównie cywili) 30-40 tysięcy Ukraińców (zabitych przez UPA) i od 3-4 tysięcy ukraińskich cywili w wyniku ataków odwetowych ze strony polskich samoobron, policjantów. Zestawienie strat cywilnych Ukraińców: 30-40 tys zabitych przez UPA i 3-4 tysięcy zabitych przez Polaków robi wrażenie. Tym bardziej ,ze zgodnie z informacjami i wspomnieniami polskich dowódców kobiety, dzieci starców nie mordowano, co najwyżej wypędzano z domostw, a większość zabitych cywilów zginęła przypadkowo w trakcie walk z oddziałami UPA (głównie w wyniku uduszenia dymem lub przypadkowych kul). Nie ma za to informacji o gwałtach, czy umyślnego mordowania cywili.
    Ukraińscy historycy często do kategorii strat cywilnych dodają mężczyzn rozstrzelanych za działalność w strukturach UPA i OUN.

    Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.