Wojna domowa na Ukrainie 16.08.2015r.- 178 dzień od nowego rozejmu.


Gorłówka- jeśli na ostrzał prowadzony przez ukraińską artylerię na ludność cywilną Donbasu nie reagują zachodni obrońcy praw człowieka to może niech chociaż zareagują obrońcy zwierząt.

„Nasilenie ataków, a także koncentracja sił wzdłuż linii frontu oznaczają, że okupanci szykują się do ofensywy” – powiedział rzecznik ukraińskiego sztabu Władysław Selezniow.

Wczoraj w polskich wiodących mediach ukazały się alarmistyczne informacje dotyczące prowadzonych jakoby zmasowanych ataków „rebeliantów” na pozycje wojsk ukraińskich.

Media te przestrzegają, powołując się na informacje podawane przez ukraińskie dowództwo wojskowe, że „okupanci szykują się do ofensywy”.

„W ciągu ostatniej doby rebelianci ostrzelali pozycje żołnierzy ukraińskich w Donbasie ponad 150 razy. To rekord”- cytują polskie media informacje sztabu ukraińskich wojsk biorących udział w tzw. operacji antyterrorystycznej.

Punktem zapalnym w Donbasie jest obwód doniecki, gdzie separatyści zaatakowali pozycje żołnierzy ukraińskich m.in. w wiosce Pieski, Starohnatiwka, Opytne, a także na obrzeżach miasta Awdiejewka.

Napięta sytuacja utrzymuje się także na obrzeżach Doniecka, a także w rejonie Mariupola, gdzie rebelianci ostrzelali z ciężkiej artylerii okoliczne wioski.

Sztab ATO informuje, że w atakach rebelianci wykorzystują wszystkie rodzaje broni, w tym zakazane porozumieniami pokojowymi moździerze oraz systemy rakietowe Grad.

Z gradów separatyści atakowali w okolicach Doniecka. Moździerze o kalibrze 120 mm zostały użyte w okolicach zrujnowanego w wyniku walk donieckiego lotniska.

Z ciężkiej artylerii o kalibrze 122 mm została ostrzelana Awdiejewka.

W obszarze półmilionowego Mariupola rebelianci atakowali wioski Lebedinskoje, Starohnatiwka i Pawłopil.

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy informuje o koncentracji oddziałów rebelianckich wzdłuż linii frontu:

„Nasilenie ataków, a także koncentracja sił wzdłuż linii frontu oznaczają, że okupanci szykują się do ofensywy (…) Będziemy monitorować sytuację. Jesteśmy przygotowani na każdy scenariusz.” – powiedział rzecznik ukraińskiego sztabu Władysław Selezniow.

Wcześniej sztab ukraiński poinformował, że wojskowi mogą użyć ciężkiej artylerii w odpowiedzi na ataki rebeliantów.

 1.  http://www.tvn24.pl/wiadomosci-ze-swiata,2/wojna-w-donbasie-rekordowa-liczba-atakow-rebelianckich,568275.html,
 2.   http://wiadomosci.wp.pl/kat,1356,title,Rekordowa-    liczba-atakow-separatystow-na-ukrainskie-pozycje-Sa-ofiary-cywilne,wid,17777910,wiadomosc.html?ticaid=115698,
 3.   http://wiadomosci.onet.pl/swiat/donbas-rekordowa-liczba-atakow-na-ukrainskie-pozycje/eslks2,

Jednocześnie z pierwszą propozycją wobec rozwiązania sytuacji w Donbasie wyszedł polski prezydent Andrzej Duda, który w rozmowie w radiowej „Jedynce” zasugerował, że w mińskich negocjacjach pokojowych w Mińsku powinny poza normańską czwórką uczestniczyć także najsilniejsze państwa Europy oraz państw sąsiedzkich Ukrainy, w tym Polska.

Pomysł Andrzeja Dudy skomentował delegowany do rozmów w Mińsku przedstawiciel separatystycznej Ługańskiej Republiki Ludowej Władysław Dejne. Jak powiedział, rozszerzenie mińskiego formatu rozmów mogłoby doprowadzić do dalszego zaostrzenia konfliktu w Donbasie:
„Polski prezydent Andrzej Duda chciałby przejąć inicjatywę białoruskiego prezydenta Aleksandra Łukaszenki i pokazać się społeczności międzynarodowej jako rozjemca. Poza tym Petro Poroszenko nie przychyli się do propozycji polskiego prezydenta, bo między Polską a Ukrainą panują obecnie bardzo napięte stosunki dwustronne”– powiedział Władysław Dejne.

Natomiast przedstawiciel DRL na rozmowy w Mińsku, Denis Puszylin, że:

„Zwiększenie liczby państw uczestniczących w rozmowach pokojowych ds. Donbasu tylko skomplikuje sytuację. Dlatego też władze DRL będą blokowały taką inicjatywę”.

Denis Puszylin dodał również, że propozycja polskiego prezydenta Andrzeja Dudy „nie jest pierwszą próbą USA oraz podporządkowanych im państw włączenia się w proces rozmów” co ma wyłącznie na celu ich przeciąganie i „zaprowadzenie w ślepą uliczkę”:

„To nie jest propozycja Polski, a nacisk ze strony Stanów Zjednoczonych, tak osobiście oceniam propozycje prezydenta Dudy”.

Jak z powyższego jasno widać, ukraińskie władze wraz z ich zachodnimi sojusznikami prowadzą obecnie zmasowaną akcję propagandową mającą na celu sabotowanie rozmów pokojowych z jednoczesnym oskarżeniem „separatystów” o ich nieprzestrzeganie co ma być pretekstem do ponownego rozpoczęcia działań wojennych ma szeroką skalę.

Najistotniejsze w tym wszystkim jest to, że kilka dni od momentu rozpoczęcia swojego urzędowania na stanowisku prezydenta przez Andrzeja Dudę, pokazał on bardzo jasno jakie stanowisko zajmuje wobec konfliktu ukraińskiego i jaką rolę wobec niego odgrywać. I nie jest to rola przywódcy suwerennego państwa.

Po tym wstępie pokazującym jaką nasi propagandziści i liderzy państwowi zajęli postawę wobec konfliktu w Donbasie przystępuję teraz do kolejnej relacji z wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie, aby wyrobić sobie w ten sposób obiektywne zdanie o tym jak na prawdę to wygląda i o co  w tym wszystkim chodzi.

***

Wczoraj w nocy słychać było w różnych częściach miasta detonacje spadających pocisków ciężkiej artylerii. Ukraińskie wojsko prowadziło ostrzał w rejonie osiedla Putiłowskiego i Oktjabrskiego, dzielnicy Kujbyszewskiej, Kirowskiej, Leninskiej oraz Piotrowskiej. Ostrzelane zostały również zachodnie i północne obrzeża Doniecka oraz otaczające go od zachodu i północy miasta.

Na terenie Doniecka pociski spadły w okolicach mostu putiłowskiego, a także w dzielnicy Kujbyszewskiej gdzie trafione zostały pociskami dwa domy przy ulicy Wołchowskiej i Dekabrystów. W wyniku tego ostrzału zostały ranne dwie osoby.

W dzielnicy Piotrowskiej pociski spadły na teren kopalni „Trudowskiej” oraz uszkodzone zostały 4 domy.Tu obyło się bez ofiar wśród ludności cywilnej.

W miejscowości Stromichajłowka leżącej w granicach dzielnicy Kirowskiej zniszczony został jeden dom, a uszkodzonych dziewięć innych, Według wstępnych informacji dwie osoby zostały ranne. Poza tym w wyniku wczorajszego ostrzału na teren dzielnicy Kirowskiej został trafiony pociskiem garaż i dom, które uległy całkowitemu zniszczeniu. W wyniku tego ostrzału jedna osoba została zabita. Poza tym pociski trafiły jeszcze w jeden dom uszkadzając go i raniąc jedną osobę. Kilka pocisków spadło tam w okolicy kotłowni oraz szpitala miejskiego nr. 25.

Nocny ostrzał Doniecka przez ukraińską artylerię:

Bardzo intensywnie ostrzeliwana była dzisiejszej nocy miejscowość Makiejewka oraz z mniejszą intensywnością Jasinowataja.

Makiejewka:

Jasinowataja:

Ostrzelana również została miejscowość Spartakus gdzie spadło około 80 pocisków artyleryjskich.

Ostrzał Gorłówki w dniu wczorajszym rozpoczął się w późnych godzinach popołudniowych i trwał do wczesnych godzin rannych w dniu dzisiejszym.

Pierwszy ostrzał miał miejsce około godziny 17:34 i prowadzony był przez ukraińską ciężką artylerię z kierunku Majorska:

Później od godziny 21:47 rozpoczął się ponownie bardzo intensywny ostrzał prowadzony z kierunku miejscowości Artiemowo, który z przerwami trwał do godziny 06:02:

Gorłówka oświadczenie OBWE na temat ostrzału tego miasta przez ukraińskie wojsko:

Poniżej film dzięki któremu można się dowiedzieć; kto, czym i skąd ostrzeliwuje Gorłówkę:

Artiemowo (na zachód od Gorłówki) wybuch ukraińskiego magazynu z amunicją:

W rejonie frontu południowego trwał ostrzał z kierunku Nowotroczkoje Dokuczajewska i Sachanki z kierunku miejscowości Sartany i Komiternowa. Ostrzelana również została miejscowość Telmanowo, gdzie pociski rakietowe „Grad” spadały również w centrum miasta uszkadzając wiele domów jednorodzinnych. Podczas tego ostrzału zginął jeden cywil, uszkodzone również zostały sieć wodociągowa i energetyczna.W rejonie miejscowości Nowoazowsk ukraińskie wojsko przeprowadziło bardzo intensywny ostrzał artyleryjski:

Na odcinku frontu ługańskiego w dniu wczorajszym i w nocy ukraińskie wojsko dziewięć razy naruszyło warunki zawieszenia broni.

I tak: około godziny 10:30 od strony miejscowości Troczkoje ukraińskie wojsko ostrzelało z granatników cele cywilne w Wiesielogorowce. Później ostrzał został powtórzony około godziny 13:35 ale już przy użyciu moździerzy kaliber 120 mm.

Około godziny 10:42 z kierunku miejscowości Ługańskoje ukraińskie wojsko przy użyciu moździerzy kaliber 120 mm ostrzelało okolice Kalinowki. Później ta sama miejscowość została ostrzelana moździerzami kaliber 120 mm od strony Swietłodarska.

Od godziny 15:10 do 15:20  ukraińskie wojsko z kierunku miejscowości Trechizbienki  prowadziło ostrzał czołgami teren wokół skrzyżowania na drodze T1315 na północny-zachód od Krasnego Limana.

W nocy po godzinie 21:00 od strony osiedla Katerinowka ostrzeliwane były przy użyciu ciężkiej artylerii kaliber 152 i 122 mm okolice miejscowości Michajłowka.

W tym samym czasie za pomocą haubic 152 mm i moździerzy kaliber 120 mm była ostrzeliwana z kierunku Popasnej miejscowość Kalinowo-Borszczewatoje.

W tej samej okolicy Jużnaja Łomowatka koło Brianki została ostrzelana wczorajszej nocy około godziny 02:00 przez ukraińską artylerię. W wyniku tego ostrzału kilka domów uległo zniszczeniu. Nie ma ofiar wśród ludności cywilnej.

Około godziny 21:40 z kierunku osiedla Zołotoje-3 ostrzelany został teren mieszkalny osiedla Zołotoje-5. W skutek trafienia domu wielorodzinnego przy ulicy Swierdłowa nr. 34/1 pociskiem moździerzowym kaliber 120 mm została ranna 64-letnia kobieta.

Późno w nocy po godzinie 23:00 ostrzelane też zostało przez czołgi z kierunku Katerinowki zachodnie przedmieście Pierwomajska.

W rejonie Stanicy Ługańskiej od około godziny 23:00 przez półtorej godziny toczyły się walki w okolicy pomnika Kniazia Igora, gdzie ukraińskie wojsko przy użyciu moździerzy kaliber 82 mm, pojazdów opancerzonych ręcznych granatników i ciężkiej broni maszynowej ostrzeliwało pozycje obronne sił powstańczych.

Pierwomajsk:

Pomimo toczącej się wojny i ciągłego ostrzału prowadzonego przez ukraińskie wojsko na cele cywilne w Donbasie wczoraj w Ługańsku otwarto największy w tym mieście supermarket:

Poniżej mapa przedstawiająca przebieg linii frontu rok temu:

http://cassad.net/uploads/posts/2015-08/1439707756_karta-1.jpg

Wczoraj w Kijowie został zatrzymany jeden z lokalnych liderów organizacji skrajnych nacjonalistów „Prawy Sektor”. Zatrzymany wczoraj w  hotelu „Sheraton”, Sergiej Kaniwcz jest przywódcą zaporoskiej organizacji występującej tam pod nazwą „Siła Narodu”. Powodem zatrzymania jest zorganizowanie i udział w nielegalnej formacji zbrojnej. Przypomnę, że organizacja „Siła Narodu” usiłowała w styczniu zburzyć pomnik Lenina oraz spaliła zdjęcie regionalnego prokuratora Aleksandra Szackiego. W tym samym czasie lider „Siły Narodu” był już zatrzymywany za rozboje.

Na koniec kilka zdjęć:

Powyższe zdjęcie zdobyło tegoroczną pierwszą nagrodę organizacji World Press Photo 2015.  Nagrodzone zdjęcie w kategorii „Główne Wiadomości”, którego autorem jest Sergiej Ilnickij ma tytuł „Rozstrzelany Donieck”.

Gorłówka osiedle Żowanka ostrzelana wczoraj przez ukraińską artylerię.

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

Pozdrawiam.

86 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 16.08.2015r.- 178 dzień od nowego rozejmu.

 1. Witam ekipę
  Mam parę zagwozdek, których nie mogę rozwikłać jakby ktoś byłby chętny w przesianiu prawdy i kłamstw oraz tłumaczenia pewnych dokumentów byłbym wdzięczny.
  Na początek prośba dotarłem do takiego dokumentu UA. Z uwagi na to, ze nie znam dobrze j rosyjskiego, a translatory „głupieją” w trakcie tłumaczenia, czy ktoś w paru słowach mógłby streścić co ten dokument zawiera?

  Click to access GZ_vsl_2.pdf


  Ponadto na stronie głównej UA pojawił się o komunikat o pojawieniu się w obiegu „fałszywych dokumentów określających „zadania Ministerstwa Obrony i Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy”, dokumenty te „dyskredytują pewne siły polityczne i stowarzyszenia wolontariuszy”. Czy ktoś ma dostęp do tych fotokopii 🙂
  http://www.mil.gov.ua/news/2015/08/15/u-merezhi-internet-zyavivsya-chergovij-fejkovij-dokument-minoboroni–/
  Z ciekawostek ze sztabu UA
  Ćwiczenia batalionów obrony terytorialnej.
  http://www.mil.gov.ua/news/2015/08/15/bataljoni-teroboroni-prohodyat-bojove-zlagodzhennya-u-skladi-brigadi-operativnogo-komanduvannya-pivden–/
  W Sumy (miejscowość) urządzono kwestę na rzecz rannego żołnierza UA (sic!) zebrano 5000 hrywien (niecałe 1000 zł).
  http://www.mil.gov.ua/news/2015/08/15/sumchani-vkotre-zibrali-koshti-na-dopomogu-poranenim-vijskovosluzhbovczyam–/
  Raport UA o „atakach terrorystów z DRL i LNR”
  http://www.mil.gov.ua/news/2015/08/16/rosijsko-teroristichni-ugrupovannya-prodovzhuyut-obstrili-poziczij-sil-ato–/

  Polubione przez 7 ludzi

 2. Witam Szefa i Szanowne Grono dyskutantów.Zauważyłem wczoraj ciekawą dyskusję o czołgach,więc pozwolę sobie dodać od siebie trzy grosze.Na zdjęciu jest oczywiście T-90A,gdyż ten czołg posiada cechy,których nie posiada żaden z innych czołgów z rodziny T-72/90.Nie dyskutuje oczywiście z miejscem,gdzie zrobiono zdjęcie. 🙂
  Kilka zdjęć dla porównania.Zdjęcie z artykułu,zdjęcie boku wieży spawanej z płyt pancernych,dobrze widoczne,oraz widok z przodu,widoczne elementy optoelektroniczne,także występujące na pierwszym zdjęciu.
  .http://cs623328.vk.me/v623328792/43d0b/QgxuPJzsKO4.jpg
  .http://militarium.net/wp-militarium/wp-content/uploads/2015/05/Wie%C5%BCa-T-90A.jpg
  .http://militarium.net/wp-militarium/wp-content/uploads/2015/05/T-90A-3.jpg
  🙂

  Polubione przez 7 ludzi

 3. Dlaczego Putin nie musi obawiać się tzw. rosyjskiej opozycji i wzrostu poparcia dla niej wśród obywateli Rosji. W wywiadzie udzielonym jednemu z ukraińskich portali Igor Czubajs (brat „opozycjonisty” Anatolija Czubajsa, premiera z czasów Jelcyna, jednego z „symboli” postępującej wówczas „oligarchizacji” państwa, czyli jego rozkradania) filozof, socjolog, historyk, stwierdził że „Optymalnym rozwiązaniem byłoby, jeśli Rosja stałaby się częścią Ukrainy”…
  http://obozrevatel.com/politics/36857-igor-chubajs-budet-optimalnyim-variantom-esli-rossiya-vojdet-v-sostav-ukrainyi.htm
  https://pl.wikipedia.org/wiki/Anatolij_Czubajs

  Polubione przez 5 ludzi

 4. W obwodzie rówieńskim SBU zatrzymała jednego z aktywistów „Związku Weteranów ATO”, który w zamian za łapówki pomagał poborowym uchylić sie od służby wojskowej…
  http://korrespondent.net/ukraine/3551720-zaderzhan-veteran-ato-pomohavshyi-ukloniatsia-ot-armyy

  I skoro już o informacjach z „korrespondent.net”, rzecznik Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy Władisław Selezniow poinformował że Ukraina zamierza ufortyikować „linie frontu” na Donbasie. Na ten cel ma zostać przeznaczonych 34 miliony dolarów. „Tylko na wschodzie Ukrainy powinno zostać zbudowane prawie 250 punktów wsparcia, setki kilometrów okopów i rowów, kilkaset ognioodpornych bunkrów Koszt jednego punkt obronnego wynosi do trzech mln hrywien, (około 138.000 dolarów przy obecnym kursie)” napisał na swojej stronie na Facebooku;
  http://korrespondent.net/ukraine/3551748-fortyfykatsyy-v-zone-ato-oboidutsia-v-34-myllyona-dollarov

  Polubione przez 7 ludzi

 5. Panie prezydencie Andrzeju Duda i wy wszyscy zakłamani polskojęzyczni żurnaliści i politycy wspierający zbrodniczy reżym rządzący obecnie w Kijowie- te kobiety z Gorłowki na filmie poniżej pewnie krzyczą do obserwatora misji OBWE, że ich separatyści ostrzeliwują i zabijają?

  Pozdrawiam życząc oprzytomnienia, bo na to nigdy nie jest za późno.

  Polubione przez 6 ludzi

 6. Znowu ‚walnął z grubej rury” Donald Trump, jeden z pretendentów na kandydata Partii Republikańskiej w wyborach prezydenckich w USA. Podczas jednego z wywiadów stwierdził że kwestia przystąpienia Ukrainy do NATO nie ma żadnego znaczenia, „jeżeli będzie w NATO, to wspaniale, ale jak jej tam nie będzie to tez wspaniale’…
  http://www.washingtonpost.com/news/the-fix/wp/2015/08/16/donald-trumps-surprisingly-savvy-comment-about-american-politics/

  Polubione przez 5 ludzi

  • Ten lepszy:

   ~Mis Uszatek do ~krogulec44: A ja uwazam ze to jest wspanialy pomysl. Kiedy tylko Ukraincy skoncza swojw czesc, Polska powinna rozpoczac budowe z naszej strony aby rowniez uszczelinic granice z Ukraina. Nalezy do tego przekoac wszystkich sasiadow tego raju na ziemi I za pare lat Ukraine bedzie odgrodzona pieknym, nowym I blyszczacym w sloncu ogrodzeniem – oczywiscie bez bram I furtek. Tak, to jest wspanialy pomysl.

   Dobrze gada, dać mu piwa 😀

   Polubione przez 5 ludzi

  • To akurat jest prawda- zużycie gazu Polska 14 mld m3 , zużycie gazu Ukraina 40 mld m3. Tyle tylko ,ze większość strat wynika z zaniedbań infrastrukturalnych państwa na U (linie przesyłowe, energochłonny przemysł itp itd).

   Polubione przez 4 ludzi

 7. Redaktorzy Wyborczej bardzo się oburzają na niszczenie produktów żywnościowych ,szmuglowanych do FR, przez ichniejsze inspektoraty sanepidu i kontroli granicznej. Wg redaktorów Rosjanie nie mają własnych produktów żywnościowych (sic!) jednak chora polityka Putina wymaga ,aby produkty spożywcze były niszczone ze wzgledów ekonomicznych.
  Dla Panów redaktorów pare informacji od mej skromnej osoby
  a) w Polsce tez się niszczy żywność niewiadomego pochodzenia..
  b) Rosja to co nie wyprodukuje sama sprowadza z zagranicy- tylko kraje objete sankcjami maja problemy.
  c) Min Z uwagi na choroby typu afrykański pomór świń, błonnicy panujących na Ukrainie zakazany jest przewóz żywych zwierząt (ps Panwie redaktorzy nie przeszkadzało panstwu,gdy w Polsce zlikwidowano kilkanaście tysięcy świń ,bo było ryzyko wybuchu epidemii?) z Ukrainy jest zabroniony
  http://wyborcza.pl/1,75477,18561845,spalili-50-kaczatek-bo-przemycone-z-ukrainy-uspili-je-i-wyslali.html

  Polubione przez 6 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.