Wojna domowa na Ukrainie 18.08.2015r.- 180 dzień od nowego rozejmu.


Sartana po ostatnim ostrzale moździerzowym.

We wczorajszych informacjach relacjonujących sytuację na Ukrainie jakie ukazały się w polskich wiodących mediach oskarżono o dokonanie ostrzału przedmieść Mariupola „prorosyjskich bojowników”.

A więc powstańcy nie są już „terrorystami” i „separatystami” tylko zasłużyli sobie na miano „prorosyjskich bojowników”.

Kolejną rzeczą bardzo charakterystyczną jest to, że media nie podały żadnych informacji o zmasowanym ostrzale Gorłówki czy też Doniecka, gdzie podczas ostrzału, który miał miejsce w tym samym czasie co ostrzał przedmieścia Mariupola, osiedla Sartana, zginęło łącznie cztery osoby cywilne i czternaście zostało rannych.

Oczywiście powód, dla którego wykorzystano w celach propagandowych ostrzał Sartany, gdzie zginęły dwie osoby cywilne i sześć innych zostało rannych, a przemilczano całkowicie fakt ostrzału przez ukraińską artylerię Gorłówki i Doniecka, jest bardzo prozaiczny. Bo ostrzałów Gorłówki i Doniecka nie da się w żaden sposób przypisać powstańcom, gdyż rejon ten jest pod nadzorem obserwatorów misji OBWE i po prostu taki numer nie przejdzie, natomiast przedmieście Mariupola, Sartana z racji tego, że jest na tyle oddalone od linii frontu, nie ma możliwości ostrzelania jej ze strony powstańców więc rejon ten nie znajduje się pod nadzorem obserwatorów misji OBWE. Tak więc przebywanie w tych okolicach obserwatorów OBWE jest bezsensowne, i ten właśnie fakt został wykorzystany do prowokacyjnego ostrzału celów cywilnych przez ukraińskie wojsko rozlokowane na północno-wschodnich obrzeżach Mariupola. Celem zaś tego ostrzału ma być propagandowe uzasadnienie przed przeprowadzeniem kolejnej ofensywy wojsk ukraińskich na opanowaną przez powstańców część Donbasu.

A teraz kilka cytatów z polskich mediów:

„Co najmniej dwie osoby cywilne zginęły, a sześć zostało rannych w wyniku ostrzelania przez prorosyjskich bojowników przedmieść Mariupola nad Morzem Azowskim na południowym wschodzie Ukrainy – podało w poniedziałek ukraińskie MSW.”

„Separatyści atakowali wschodnią część miasta w niedzielę wieczorem i w nocy na poniedziałek (….) Ofiary śmiertelne ostrzałów przedmieść Mariupola to kobieta i mężczyzna. Wśród rannych jest 10-letnie dziecko. Prokuratura obwodu donieckiego podała, że eksplozje zniszczyły ok. 50 domów mieszkalnych i uszkodziły gazociąg w pobliskich wsiach Sartana i Łebedynskyj (….) Dowództwo operacji zbrojnej prowadzonej przez ukraińskie władze przeciwko separatystom odnotowuje, że sytuacja w regionie konfliktu uległa znacznemu pogorszeniu. W pobliżu Doniecka bojownicy użyli zakazanego mińskimi porozumieniami uzbrojenia kalibru 120 mm i 155 mm oraz wyrzutni rakietowych Grad (…) Kilka dni wcześniej sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony w Kijowie Ołeksandr Turczynow ostrzegł, że separatyści i rosyjska armia w Donbasie przygotowują prowokacje w związku z Dniem Niepodległości, który Ukraina będzie obchodziła w poniedziałek 24 sierpnia.

„Nie jest tajemnicą, że Rosję bardzo drażni nasza niezawisłość i Dzień Niepodległości jest dla Rosji czarnym dniem. Prowokacje są przygotowywane albo przed tym dniem, albo w samo święto, dlatego działamy w stanie podwyższonej gotowości, by temu zapobiec” – powiedział (Turczynow– dopisek mój).

Turczynow oświadczył wówczas także, że dalsza aktywizacja rosyjskich wojsk w Donbasie zmusi Ukrainę do wprowadzenia stanu wojennego i mobilizacji swego całego potencjału wojennego.”
Po tej dawce soczystej propagandy przypominającej do złudzenia czasy jej twórcy nazistowskiego zbrodniarza Goebbelsa, posłuchajmy co do powiedzenia na ten temat mają świadkowie tego tragicznego w skutkach incydentu:

Sartana- filmy, na którym mieszkańcy oskarżają o dokonanie ostrzału wojsko ukraińskie na co dowodem mają być odłamki pocisków moździerzowych i kierunek ostrzału, który w tym wypadku wskazywał, że pociski nadleciały z południowego-zachodu, a więc z kierunku Mariupola:

Sprawą ostrzału Sartany zajęli się również obserwatorzy misji OBWE,  Którzy wczoraj o godzinie 10:50 czasu lokalnego przybyli na miejsce ostrzału. Jak ogłoszono po dokonaniu oględzin miejsca zdarzenia, komunikat z badań ma zostać opublikowany dzisiaj w raporcie dobowym OBWE. Jednak na obecną chwilę szef misji OBWE na Ukrainie, Aleksander Huk potwierdził, że ostrzał prowadzony był przy użyciu moździerzy 120 mm, który spowodował zniszczenie 25 domów i ofiary wśród ludności cywilnej.

Na zakończenie tej sprawy dodam, że dwie osoby, które zostały zabite podczas tego ostrzału to Maria Burtszewa i jej chłopak:
A teraz proszę ocenić jak wiarygodne są informacje podawane przez nasze wiodące media.
***
Po tym wstępnie poświęconym wiarygodności naszych mediów przechodzę obecnie do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.
Od późnych godzin nocnych aż do wczesnych godzin dzisiejszego poranka kontynuowany był ostrzał przez ukraińską artylerię ciężką terenów mieszkalnych w Doniecku. W wyniku ostrzelania dzielnicy Kijowskiej został trafiony pociskiem dom przy ulicy Astronautów nr. 230 gdzie został ranny 37-letni mężczyzna.

Skutki ostrzału Doniecka:

Przewodniczący kujbyszewskiej rady dzielnicowej o sytuacji w Doniecku po ostatnich ostrzałach przez ukraińską artylerię:

W rejonie Doniecka w wyniku udanej akcji powstańców zostało zniszczonych kilka stanowisk ogniowych ukraińskiej artylerii rozmieszczonych w okolicach miejscowości Krasnogorowka. W wyniku tego wielu żołnierzy ukraińskich zostało zabitych i zniszczono kilka sztuk samochodów ciężarowych.

Nadal trwają walki z atakującymi teren lotniska ukraińskim wojskiem, tam też odpiera je batalion „Wostok” i „Somalia” nie pozwalając zbliżyć się na odległość umożliwiającą ostrzał dzielnic mieszkaniowych.

Nadal w godzinach nocnych intensywnie ostrzeliwane były przedmieścia Gorłówki, gdzie również doszło do walk z nacierającym ukraińskim wojskiem. W wyniku tych walk w rejonie Wodianoje została zniszczona ukraińska bateria ciężkiej artylerii, kilka ciężkich karabinów maszynowych, dwa magazyny z amunicją i kilka samochodów ciężarowych. Koło miejscowości Zajcewo został zniszczony miejsce stacjonowania ukraińskiego wojska w wyniku czego zostało zabitych i rannych, wg. wstępnych danych 97 żołnierzy i zniszczone kilka opancerzonych wozów bojowych.  W rejonie Wierchnietorieczkoje ostrzelane zostało stanowisko ogniowe ciężkiej artylerii i magazyn z amunicją. Personel poszedł w rozsypkę.

W nocy z soboty na niedzielę około godziny 00:10 został ostrzelany moździerzami autobus wiozący górników na nocną zmianę do kopalni Butowskiej. Ostrzał rozpoczął się w momencie gdy autobus stał przed bramą wjazdową do kopalni. Na szczęście nikt nie został poszkodowany.

Skutki ostrzału Pantielejmowki:

Ukraińskie wojsko ostrzelało w nocy miejscowość Krasnyj Partizan, gdzie m.in. została uszkodzona sieć gazowa.

Skutki ostrzału miejscowości Krasnyj Partizan:

W nocy ukraińska artyleria ostrzeliwała z kierunku Bierezowoje  cele cywilne w miejscowości Dokuczajewsk, w wyniku czego częściowo zostały zniszczone trzy domy jednorodzinne. Nie było ofiar wśród ludności cywilnej.

W rejonie frontu ługańskiego w późnym popołudniem około godziny 16:00 ukraińska artyleria przeprowadziła ostrzał na cele cywilne Sławianoserbska w wyniku czego została ranna odłamkiem 67-letnia kobieta.

Nadal trwają tam walki w rejonie drogi bahmutowskiej i na obrzeżach Stanicy Ługańskiej w okolicach pomnika Kniazia Igora.

Reasumując:

Sytuacja na froncie nadal jest bardzo napięta, szczególnie w rejonie Gorłówki, która atakowana jest z trzech kierunków, w rejonie Doniecka, który odpiera ataki z północy i zachodu oraz w rejonie frontu południowego, gdzie jak na razie ukraińska artyleria ostrzeliwuje tylko cele cywilne, ale wszystko wskazuje na to, że i tam szykuje się do aktywnych działań militarnych.

***

W DRL zakończył się sezon żniwny. Według danych przekazanych dziś przez przedstawiciela Ministerstwa Żywienia i Polityki Rolnej, zebrano łącznie 260 tysięcy ton zbóż. Średnia wydajność z hektara wynosi 30 kwintali, co jest więcej niż planowano o ponad 10%.

Planuje się już zasiew jesienny, gdzie areał zbóż zajmie areał 95 tysięcy hektarów, co stanowi 44% całkowitej powierzchni pól uprawnych.

Dodam, że wczoraj w rejonie Nowoazowska najechał na minę nowy kombajn o wartości ponad 130 tys. dolarów.

Wczoraj wziął udział w programie publicystycznym telewizji „112 Ukraina” rzecznik prasowy ukraińskiego ministerstwa obrony ds. mobilizacji pułkownik Aleksander Prawdiwec, który wyjaśnił przyczyny, dla którym kolejne fale mobilizacji odnoszą tak marny skutek.

Otóż wg. rzecznika ukraińskiego MON przyczynami, które wpływają na niską ilość zmobilizowanych żołnierzy, są: zły stan zdrowia- w tym psychiczny- powołanych do wojska, celowe uchylanie się od poboru i korupcja. Według niego pomimo to udaje się zmobilizować około 50% poborowych:

Na koniec kilka zdjęć:

Skutki ostatniego ostrzału Sartany.

I jeszcze kilka aktualnych filmów.

Pozdrawiam.

151 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 18.08.2015r.- 180 dzień od nowego rozejmu.

 1. Do dna?
  .http://cs623127.vk.me/v623127710/4232e/Bo_hf1roSBs.jpg

  Rodzicom dzieci krainskich kazano by je poubierali w wyszywanki. DObrze że małych widełek w tornistrach nie każą nosić! http://mianews.ru/ru/2015/08/18/ukrainskix-shkolnikov-zapixivayut-v-formu-vyshivanku/

  18.08.15. Фото от Грема Филипса.
  „Я посетил русский Крым в качестве небольшого отпуска после съемок трагических репортажей на Донбассе. Это путешествие в Ялту стало незабываемым. Курортный сезон в самом разгаре, пляжи полны людей, несмотря на всю безумную украинскую пропаганду про „срыв курортного сезона”, льющуюся потоками в уши украинским гражданам со стороны государственных и олигархических СМИ.”
  .http://cs624323.vk.me/v624323548/41265/8il686UZBeM.jpg
  .http://cs624317.vk.me/v624317061/3a1cf/xQSC38kKiN0.jpg
  .http://cs624317.vk.me/v624317200/43e48/ntFMu04NGn8.jpg
  http://vk.com/feed?w=wall246327794_10290

  .https://youtu.be/qxBsu5QZrEg
  Mariupol jeszcze raz:
  Провокация укронацистов в Мариуполе. Твари выходят на «охоту» по ночам
  Выдержки из переклички жителей Мариуполя:
  — Лупят с Восточного, с двух точек! Вспышки видны в Лебедино. Бедные люди!
  — В районе Ильичевского рынка слышу отлеты со стороны Сартаны где-то, и прилеты в стороне Мирного или бетонки
  -… ВСУ стреляют… 5 секунд – и прилет
  -…Пипец!! Центр – стены ходуном!!!
  — Стадион – очень громко и видны вспышки
  — Почему эти твари по ночам бомбят?
  — Походу, по всему городу припрятана арта, вот и трясет от выстрелов
  — Кто бомбит?
  — Есть такая инфа: со стороны мкрн. «Восточный» укронацисты ведут обстрел р-на Саханки (РС30)

  Coraz więcej dochodzi głosów rozsądku z Zachodu. Od dwóch dni to juz niemal lawina!
  Для восстановления отношений с Россией нужно вести с ней диалог, заявил немецкий политик Гернот Эрлер. При этом, по его словам, Запад должен критически оценить собственную политику: http://ria.ru/world/20150818/1193645365.html

  Według Regnum Batalion „Donbas-Ukraina” otrzymał cztery MI24 i dwa SU25
  http://regnum.ru/news/polit/1953243.html
  Генштаб Украины это заявление «Донбасса» опровергает
  КИЕВ, 18 августа 2015, 19:22 — REGNUM На вооружение батальона спецназначения ВСУ «Донбасс-Украина» поступила боевая авиация. Об этом 18 августа сообщается на официальном сайте батальона ВСУ «Донбасс-Украина», передает корреспондент ИА REGNUM.
  Сообщается, что бойцы спецбатальона получили на вооружение четыре вертолета Ми-24 и два самолета СУ-25.
  «Согласно распоряжению начальника Генерального штаба — Главнокомандующего Вооруженных сил Украины отдельный батальон специального назначения «Донбасс-Украина» получил четыре вертолета Ми-24. Другим распоряжением ГШ ВСУ предоставил для усиления батальона два самолета СУ-25», — отмечается в материале.
  По данным пресс-службы, батальон «Донбасс-Украина» направлен для выполнения боевых задач в сектор «С».
  «Отдельный батальон специального назначения Вооруженных сил Украины «Донбасс-Украина», согласно приказу Генерального штаба вступил на боевое дежурство в секторе «С». Таким образом, благодаря слаженным действиям ветеранов батальона «Донбасс» (состав 2014), добровольцам и командованию ВСУ страна только за полгода получила мощное подразделение, имеющее тяжелое оружие и технику, который готовился лучшими ветеранами «АТО» и западными специалистами, который на 90% состоит из добровольцев, а не призывников. И это подразделение сейчас приступило к выполнению боевых задач», — говорится в сообщении.
  В свою очередь, представитель Генштаба ВСУ Владислав Селезнев опроверг информацию о якобы передаче боевой авиации в подчинение батальону ВСУ «Донбасс-Украина». «По штату этого подразделения не предусмотрена авиация», — сказал Селезнев.
  Напомним, 17 августа комбат «Донбасса» Анатолий Виноградский заявил, что батальон, который недавно вывели из Широкино (под Мариуполем), возвращается к боевым задачам в зоне «АТО». Бойцы будут патрулировать и охранять район второй линии обороны под Мариуполем.

  A po za tym nic na działkach się nie dzieje, tylko gdzies w wołyńskim powiecie jeden żołnierz pokłócił się z zoną i uruchomił granat – bo chciał by jego było na wierczchu!
  http://nahnews.org/321150-v-volynskoj-oblasti-soldat-vsu-vzorval-granatu-iz-za-ssory-s-zhenoj/?utm_source=VK&utm_medium=nova&utm_campaign=VV

  Projekt samolotu .https://youtu.be/8nh60op_Bmk
  ПАК ТА – проект тяжелого транспортного самолета ВВС России

  Polubione przez 5 ludzi

 2. Na dobranoc dla państwa zdjęcie dnia ,, Kapitan WWP na Krymie”
  Ten facet nigdy nie przestanie mnie zaskakiwać. 🙂
  Spokojnej nocy dla pastwa , a dla opołoczeńców wytrwałości w celowaniu w pozycje wroga.

  Polubione przez 6 ludzi

  • A mnie nie tylko on zaskakuje ale fakt ze ochrona i cały sztab pozwala na takie rzeczy! Przecież chyba żadnemu przywódcy nie pozwolono by na coś takiego!
   Ale jak to motywuje! Jak Rosjanie musza byc z tego dumni a resztę świata jezeli nie podziw to szlag jasny trafia! 🙂

   Polubione przez 7 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.