Wojna domowa na Ukrainie 21.08.2015r.- 183 dzień od nowego rozejmu.


Nasze wiodące media wpisując się w prowadzoną obecnie przez ukraińską narrację propagandową na temat jakoby mającej miejsce eskalacji konfliktu  przez „separatystów”„pomocników” Rosji- publikują alarmistyczne informacje napływające od kijowskich wojskowych służb prasowych

„Minionej doby w wyniku działań bojowych czterech ukraińskich żołnierzy zginęło, a 14 zostało rannych” – powiedział przedstawiciel ukraińskiego dowództwa wojskowego Ołeksandr Motuzianyk na konferencji prasowej w Kijowie.

Według komunikatu przekazanego przez Motuzianyka, które następnie były rozpowszechniane przez nasze wiodące media, wczoraj w obwodzie ługańskim doszło do pięciu starć, gdzie „separatyści” mieli przy użyciu m.in. granatników prowadzić ostrzał. Nie podano tylko gdzie, i o której godzinie ten ostrzał miał być prowadzony. Ale to widocznie nie jest ważne dla przekazu propagandowego?
W dalszej części komunikatu ukraińskiego dowództwa wojskowego podano, że w tym rejonie frontu, najgorsza sytuacja panowała w okolicach Pierwomajska, gdzie zauważono aktywność dywersantów, którzy zaminowali te okolice. To właśnie tam żołnierze sił rządowych mieli ponieść straty w ludziach, tylko że jednocześnie nie podano, iż straty te były spowodowane wejściem na pole minowe grupy ukraińskich żołnierzy usiłujących przedostać się na drugą stronę frontu.
Ponadto siły rządowe miały zostać ostrzelane rakietami „Grad” w miejscowości Mineralne i przy użyciu czołgu w Marince na zachód od Doniecka oraz w rejonie Mariupola, gdzie przy użyciu moździerzy i artylerii powstańcy mieli ostrzeliwać w środę 19 sierpnia pozycje obronne ukraińskich „pokojowych” sił zbrojnych na linii miejscowości Nowotroczkoje-Bogdanowka-Starognatowka.
Na koniec dodano, że obecna sytuacja na wschodzie Ukrainy będzie tematem zaplanowanego z ukraińskiej inicjatywy spotkania w poniedziałek w Berlinie, gdzie prezydent Petro Poroszenko spotkać się ma z Angelą Merkel i  François Hollandem.
W tym miejscu warto sobie zadać pytanie w jakim celu ukraińskie wojsko dokonuje w ostatnim czasie eskalacji konfliktu w Donbasie, bo przecież jak wiadomo ukraińska armia nie ma ani możliwości sprzętowych ani odpowiedniej siły, aby skutecznie przeprowadzić operację militarną wobec powstańców, oraz jaki jest prawdziwy cel poniedziałkowej wizyty Poroszenki w Berlinie.
Odpowiedź na to pytanie, chociaż nie pełną znajdziemy w kolejnym wczoraj zamieszczonej w polskich mediach informacji.
Otóż podczas spotkania berlińskiego ukraiński prezydent chce tam przedstawić plan sformowania szerokiej koalicji międzynarodowej na rzecz powstrzymania działań Rosji. Oczywiście pretekstem do tego ma być wg. Poroszenki niewypełnianie przez Rosję zobowiązań podpisanych w Mińsku oraz sprawa okupowanego Krymu.
Sama zaś propozycja sformowania szerokiej koalicji międzynarodowej na rzecz powstrzymania Rosji ma polegać na poszerzeniu liczby państw uczestniczących w pertraktacjach pokojowych, o czym Poroszenko już rozmawiał telefonicznie z polskim prezydentem Andrzejem Dudą, uzyskując z jego strony pełne poparcie oraz w niedalekiej przyszłości ewentualne wprowadzenie na teren Ukrainy sił pokojowych państw członkowskich NATO.
Natomiast amerykański politolog profesor Stephen F. Cohen ostrzega przed zaangażowaniem się tandemu USA/NATO w wojnę domową na Ukrainie.
Jako powody obecnej eskalacji konfliktu w Donbasie przez kijowskie władze wymienia on:
1.   Odwrócenie uwagi społeczeństwa ukraińskiego od tragicznej sytuacji w jakiej znalazł się ten kraj w wyniku polityki prowadzonej przez obecne władze,
2.   Kijów nie zamierza wywiązywać się podpisanych przez siebie umów w Mińsku w lutym br. które mają na celu pokojowe rozwiązanie sytuacji w tej części Ukrainy. W takim przypadku zamiast dalszych negocjacji ze zrozumiałych względów kijowskie władze wybierają wojnę, aby w ten sposób całkowicie unieważnić te umowy obciążając jednocześnie za ich zerwanie stronę powstańczą,
3.   Kijów jest obecnie naciskany przez siły zewnętrzne aby rozpocząć ofensywę.
I ten trzeci powód wydaje się w tej chwili najbardziej prawdopodobny, uwzględniając skoordynowaną wyprzedzającą akcję propagandową w zachodnich wiodących mediach, które jednym głosem oskarżają „separatystów” o eskalację konfliktu.
Celem zaś tej ofensywy, która z góry jest zdana na porażkę w świetle poprzednich ofensyw, gdzie tak pod względem ilości i jakości sprzętu, zapasów amunicji i liczby żołnierzy Kijów miał znaczną przewagę militarną wobec źle wyposażonych i nielicznych oddziałów sił powstańczych, a mimo to przegrał. Więc oczywiste jest, że tym razem nie będzie inaczej. Różnica polegać będzie tylko na tym, że po odparciu ataków i pokonaniu ukraińskich sił zbrojnych powstańcy przejdą do kontrofensywy wykorzystując nadarzającą się okazję do opanowania wszystkich terenów Donbasu obecnie kontrolowanych przez kijowskie wojsko.
I ten właśnie fakt, pod pretekstem rosyjskiego zaangażowania się w konflikt w Donbasie, ma stanowićuzasadnienie propagandowe dla udzielenia Ukrainie pomocy wojskowej i ewentualnego wprowadzenia tam sił „pokojowych” państw członkowskich NATO. Tym sposobem Ukraina stanie się teatrem otwartego międzynarodowego konfliktu militarnego pomiędzy Zachodem a Rosją, z możliwym użyciem taktycznej broni jądrowej. A więc poligonem, na którym dojdzie do bezpośredniego starcia, stanie się w pierwszym rzucie i ze wszystkimi wynikającymi z tego stanu rzeczy negatywnymi konsekwencjami, Ukraina.
Ze swej strony profesor Cohen uważa, że Kijów nie zdecyduje się na tak szalony krok, ale wszystko jest możliwe.

W odniesieniu do przeprowadzenia w najbliższym czasie planowanej  przez Kijów czwartej już wielkiej ofensywy  „antyterrorystycznej”  Ministerstwo Obrony DRL, za pośrednictwem swego przedstawiciela Edwarda Basurina przekazało wczoraj na briefingu informację na temat  rozmieszczenia, siły i kierunków planowanych ataków ukraińskiej armii wobec zbuntowanej części Donbasu.

Poniżej przedstawiam mapę zgrupowania wojsk ukraińskich na linii frontu w chwili obecnej:

http://dan-news.info/wp-content/uploads/2015/08/COM-Surrogate000.jpg

Jak widać na powyższej mapie ukraińskie dowództwo wojskowe tzw. operacji antyterrorystycznej (ATO) utworzyło cztery silne grupy uderzeniowe i jedną rezerwy w ilości około 90 tys. żołnierzy, około 500 czołgów, 230 wyrzutni rakiet „Grad”, 5 wyrzutni rakiet balistycznych systemu „Toczka-U”, ponad 2 tys. opancerzonych wozów bojowych, ponad 1 tys. sztuk ciężkiej artylerii i około 3,5 tys. sztuk systemów wyrzutni pocisków przeciwpancernych.

I tak, idąc od frontu południowego:

Pierwszą grupą pod kryptonimem „M” utworzono na południe od Dokuczajewska i jej celem jest rozbicie sił powstańczych na dwie części: północną i południową z jednoczesnym docelowym punktem ataku w miejscowości Uspienka na granicy z Federacją Rosyjską.

Druga grupa „B” ma na celu dokonanie okrążenia Doniecka od strony północnej i południowej zamykając jego pierścień w okolicy miejscowości Szachtiersk. Drugim oczywistym celem z tego wynikającym ma być odcięcie sił głównych wojsk powstańczych znajdujących się w rejonie Doniecka od wsparcia jednostek ŁRL oraz odizolowanie od Gorłówki.

Trzecia grupa „S” ma dokonać ataku na wschód od Gorłówki kierując się wzdłuż granicy pomiędzy DRL i ŁRL, do miejscowości Uspienka, gdzie spotkałaby się ze szpicą grupy „M„. Celem tego manewru jest odizolowanie od siebie DRL i ŁRL oraz odzyskanie kontroli nad południową częścią granicy państwowej.

Grupa czwarta pod kryptonimem „A” ma za zadanie okrążenie od wschodu i zachodu Ługańska zamykając pierścień okrążenia wokół tego miasta na południe od ługańskiego lotniska.

Istnieje jeszcze piąte- „Rezerwowe„- zgrupowanie ukraińskich wojsk na północny-zachód od linii pomiędzy miejscowościami Krasnodarsk-Uspieniowka, która ma ewentualnie wspierać atak na Donieck i Gorłówkę.

Poniżej relacji filmowa z wczorajszego briefingu przedstawiciela MON DRL, Edwarda Basurina:

***

A teraz po tym dość długim wstępie przechodzę do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

Wczoraj o dziwo było wyjątkowo spokojnie, i tak  w Doniecku w dniu wczorajszym ukraińska artyleria przeprowadziła ostrzał dzielnicy Kujbyszewskiej, w wyniku czego ranne zostały dwie osoby cywilne. Ostrzał prowadzony był przy użyciu ciężkiej artylerii i głównie objął swoim zasięgiem północne obrzeża dzielnicy Kujbyszewskiej na osiedlu Siewiernyj. Tam też w wyniku bezpośredniego trafienia pociskiem spłonął całkowicie dom jednorodzinny przy ulicy Mirgorodskiej nr. 119.

Jak podaje Ministerstwo Obrony DRL, w dniu wczorajszym ukraińskie wojsko 26 razy złamało warunki zawieszenia broni wystrzeliwując na teren DRL 130 pocisków artyleryjskich, czołgowych, moździerzowych i rakiet.

Ostrzelane zostały następujące miejscowości: Donieck, a tam dzielnica Oktjabrska, Staromichajłowka, Gorłówka, Biełaja Kamienka, Stiła, Spartakus i Nowołaspa.

Pod obstrzałem znalazły się obrzeża dzielnic donieckich; Kujbyszewska i Piotrowska.

Na odcinku frontu ługańskiego ukraińskie wojsko tylko dwa razy naruszyło warunki zawieszenia broni, ostrzeliwując od godziny 20:50 z kierunku Popasnej okolice miejscowości Kalinowo oraz po 21:00 z kierunku Rozowki południowe obrzeża Kalinowa.

Czyżby cisza przed burzą?

***

Wczoraj w godzinach przedpołudniowych do Doniecka przybył 36 konwój z rosyjską pomocą humanitarną:

Na koniec kilka aktualnych filmów:

Pozdrawiam.

178 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 21.08.2015r.- 183 dzień od nowego rozejmu.

 1. .https://www.youtube.com/watch?v=ZV9Qsq4Apmw
  1 Славянская бригада, батальон Старшины
  Видео о батальоне „Старшины” и доставке обмундирования и снаряжения в его подразделение Движением „Новороссия”.

  Rok 1830 Jak wyglądała polityczna mapa świata
  http://vk.com/brusek?w=wall274493429_11460%2Fall
  .http://cs623324.vk.me/v623324465/41259/OxdgX72v1K8.jpg

  Ukry aresztowaly pod zarzutem zabicia aktywistów na majdanie byłego szefa SBU
  По подозрению в причастности к убийствам активистов на Майдане арестован экс-глава СБУ Киева
  ➡ Читать далее: http://russian.rt.com/article/110520

  Podobno „Riazań” zyje mimo różnych plotek i nekrologów!
  Elena Semyonova
  Today at 7:44 pm
  Диана Петрова
  ВНИМАНИЕ!!!!

  С Огромной радостью сообщаю, что Рязань жив и здоров!!! Вчера по интернету опять распускали фейк, что Эдуард убит и доводили этим всех друзей Эдуарда!!! Сегодня наконец появилось опровержение этому фейку!! Укропы,предатели и мошенники, которые вешают чужие грехи на Эдуарда, вешайтесь !!!!
  Командир Бригады „Призрак” подтвердил, что Рязань жив и здоров.
  http://od-novorossia.livejournal.com/1121300.html

  Bez kropki

  Tak wyglądają bohaterscy żołnierze armii kraińskiej!
  Вот так выглядит шикарно одетая армия ВСУ.. а в Киеве пеЦя парад устраивает))) Короче украинский народ для олигархов – это быдло!!

  Tak wygląda niszczenie przez ścierwa z państwa islamskiego klasztoru w Syrii
  http://vk.com/brusek?w=wall274493429_11467%2Fall
  .http://cs621723.vk.me/v621723033/4f0ce/P2wMtujRaCs.jpg

  Podobno – jak donosi The Daily Mail – państwo islamckich ścierw pozwoliło dawać w podarunku młodej parze odrąbane damskie głowy
  http://vk.com/brusek?w=wall274493429_11483%2Fall
  По рассказу бывшей сотрудницы женского шариатского суда, которая перешла на сторону противников ИГ, муж одной из ее коллег погиб в бою. Женщина потребовала нового мужа, а в качестве свадебного подарка захотела голову «неверного». Абубакр аль-Багдади ответил, что женщина не может требовать жизнь мужчины, однако предложил отрезать голову другой сотруднице шариатского суда, которую подозревают в шпионаже.

  Parszywosektorowcy będą robić za „Rambo”. Przenosza się do oddziałów specjalnych Alfa
  http://vk.com/brusek?w=wall274493429_11468%2Fall
  http://svpressa.ru/war21/article/130097/

  Niedługo północ – jak twierdzi mania dzieci śpią…
  .http://cs627319.vk.me/v627319669/c288/qSMrsck5bW8.jpg

  Poroszenko o braterstwie narodów
  Заявление Порошенко про братство народа Новости Украины,России Сегодня 21 08 2015
  .https://youtu.be/IeFfzoQdDbI

  Dobrowolec z Finlandii .https://youtu.be/41vt0cOcQrY

  To już dziś linkowałem – lepszej jakości film .https://youtu.be/w3XMRwYCJyI
  Последствие обстрела позиции ВСУ сгоревшая техника

  Zestaw filmów
  http://vk.com/brusek?w=wall274493429_11473%2Fall
  1. #СпецпроектПобеда / Градус кипения
  2. Мобилизованы, брошены, забыты / #ЛНРсегодня
  3. ГТРК ЛНР.ЛНР готова немедленно произвести обмен пленными 20.08.15
  4. ГТРК ЛНР.Минтранс ведёт ремонтные работы дорог приграничной зоны 21.08.15
  5. Стоит посмотреть: Восстановление Донецкого Краеведческого Музея
  6. Вниманию родителей!
  7. Украинцы прославляли Украину… вне Украины
  8. США выделят $56,5 млн на средства защиты от «подводной угрозы» со стороны РФ
  9. Стальной эфир. Если Запад опрокинет Россию?

  Zmarł ksiądz cerkwi prawosławnego patriarchatu moskiewskiego. Jak pamiętamy, nieznani sprawcy dwukrotnie strzelali mu w głowę
  http://vk.com/brusek?w=wall274493429_11474%2Fall

  Poroszenko z okazji święta rozdaje nagrody i medale. Jeden z cudem ocalałych z kotła iłowajskiego odmówił! http://vk.com/brusek?w=wall274493429_11475%2Fall
  Украинский боец, попавший в Иловайский котёл, отказался от наград Порошенко
  Боец украинского батальона «Донбасс» Михаил Николов, год назад попавший в Иловайский котёл и выживший затем в плену, отказался от наград Петра Порошенко, которые украинский президент щедро раздаёт накануне Дня независимости.
  Об этом говорится в заявлении, распространенном Николовым.
  .http://cs621723.vk.me/v621723033/4f074/psPFdHaOM-w.jpg

  .https://youtu.be/csc1XKCNzdo
  Как обманула Януковича „пятая колона” в России. Герман Стерлигов

  Bez komentarza! 🙂
  .http://cs621918.vk.me/v621918719/30740/3FVTdVDM9VA.jpg

  Sąd we Włoszech wypuścił z aresztu Markowa
  http://infocenter-odessa.com/ukrnet/29759-sud-v-italii-perevel-markova-pod-domashniy-arest.html

  Ciekawe czy to prawda że od 1946 roku istnieje w Niemczech „Kanzler Akt” – czyli prawo do ustanawiania przez USA kanclerza Niemiec
  .http://cs622721.vk.me/v622721988/4476b/PnRuR-q0piQ.jpg

  Такой бумажкой разводили народ еще в 90-х, а спустя 25 лет все эти показатели кажутся чем-то фантастическим, так как за все это время такие уроды, как Кравчук и ко все распилили и распродали. А народу и дальше обещают эуропу и такие же зарплаты))) Что сказать. Без лоха и жизнь плоха.
  .http://cs623127.vk.me/v623127710/4302d/XRII5R4lAbg.jpg
  Podobno z lat 90-tych jeszcze!

  Bojec „ATO” opowiedział jak armia ukraińskich ścierw bombarduje miasta Donbasu
  http://dnr24.com/main/12419-boec-ato-rasskazal-kak-vsu-obstrelivayut-mirnye-goroda-donbassa.html

  .https://youtu.be/QsrI9pnbru4
  Какая генетика у мировой элиты. Георгий Сидоров – taka sajens fykszyn…

  LNR będzie prowadziła opreacje bankowe poprzez bank z Osetii
  http://dnr-news.com/dnr/24383-lnr-budet-provodit-beznalichnye-operacii-cherez-bank-v-yuzhnoy-osetii.html

  Pan Roberts znów wieszczy i czarno widzi!
  Вашингтон возродил свои планы по нанесению внезапного ядерного удара по России, пишет политолог Пол Крейг Робертс. США не первый раз провоцируют конфликт с РФ, итогом которого будет Армагеддон: http://ria.ru/world/20150821/1199722620.html

  Zbankrutowało kolejne miasto w USA. Tekst krótki i kilka zdjęć
  http://vk.com/brusek?w=wall274493429_11489%2Fall

  Powinno byc bez kropki bo niezłe: 🙂
  .http://cs540102.vk.me/c7008/v7008977/52a7c/OV2VfrrsrJo.jpg

  Bojec ATO opowiada i pyta: .https://youtu.be/mszBbSeJjzs
  http://dnr24.com/main/12417-ukrovoin-pora-idti-na-kiev-inache-budut-novye-kotly.html

  .https://youtu.be/p54fDDiBnfs Znieszczone muzeum w DOniecku

  Pan Andrzej Purgin spotkał się z młodymi kandydatami na dziennikarzy
  http://vk.com/brusek?w=wall274493429_11493%2Fall

  Tego do końca nie ponimaju.
  http://vk.com/brusek?z=video287214089_171361854%2F07b95e4679ed5eaa6e
  Это лифт или метро?! МАРАЗМ КРЕПЧАЕТ
  Tam będzie się płacić słono za korzystanie z wind?

  Жители Донецка хотят расстрелять преступников из ВСУ, бьющих по городу
  Вновь и вновь, несмотря на так называемый «режим прекращения огня», мирные районы Донецка страдают от жестоких артиллерийских и минометных обстрелов украинских войск. На месте одного из попаданий снарядов ВСУ в Петровском районе Донецка корреспонденты Федерального агентства новостей пообщались с местными жителями. .https://youtu.be/k52ODRvbQFA

  Жители ЛНР живым коридором встретили юбилейный гуманитарный конвой из РФ
  .https://youtu.be/c7Yyd-rsGEY

  Dla historyków ciekawostka
  1935г. Царские орлы, снятые с башен Кремля.
  От одного орла герб Москвы уже отковыряли, а второй на очереди
  .http://cs616919.vk.me/v616919206/1968e/u2vFIpbzrFc.jpg

  W Europie tworzy się prorosyjski sojusz
  http://vk.com/brusek?w=wall274493429_11498%2Fall

  Dlaczego w Izraelu i Anglii brak konstytucji .https://youtu.be/a4SzOv1yQCA
  Jakie zadanie stoi przed WWP? .https://youtu.be/UbmJu1A11Tk

  O wzroście cen w Krainie
  Ведущий украинский портал „Україна комунальна” провел опрос среди своих читателей
  Результаты не утешительны, хотя этого и следовало ожидать. Народ не может платить, народ не платит! Подорожание электричества и отопления в 1,5 раза, подорожание газа в 4 раза, рост цен в 2,5-3 раза.
  .http://cs540102.vk.me/c7008/v7008907/2be2e/_ZFjNQecrAg.jpg

  O historycznej roli Pana Assada
  Историческое значение Башара Асада
  Ситуация в Сирии обостряется с каждым днем. Однако по сути исход сирийской гражданской войны уже предрешен.
  http://www.russiapost.su/archives/55014

  Bez kropki

  DOBRANOC!

  Polubione przez 8 ludzi

 2. Pragnę na tym wspaniałym i niezastąpionym Blogu podjąć kwestię, która mnie porusza od bardzo długiego czasu. Dotyczy stosunku ludności Noworosji do Polaków.
  Jesteśmy (mam śmiałość też się zaliczać) tu niemałą częścią społeczeństwa polskiego, które nie zgadza się z polityką „naszych” władz i całym sercem wspiera republiki Noworosji, dąży do ukazania prawdy o wojnie na Ukrainie , przyczynach tej wojny, geopolityce oraz o wszystkich zagrożeniach z nią związanych.

  Niemała część Polaków nadal uważa, że „co nas obchodzi Ukraina, nas interesuje bieda w Polsce”. Zawsze byli i będą tacy, do których nie dotrą najoczywistsze prawdy, ale to inna sprawa.

  Czy społeczeństwo Noworosji ma świadomość poparcia polskiego narodu? Niestety, nie ma. A dla walczących o wolność każda akcja poparcia ma wielkie psychologiczne znaczenie. W mediach noworosyjskich zawsze są pokazywane nawet małe demonstracje w polskich miastach, wspierające nowe republiki.
  Jesteśmy bliskimi sobie narodami pod względem wyznawanych wartości, światopoglądu, dążenia do wolności, braku akceptacji dla narzucanych pseudoidei itd. Uważam, że nasze narody powinny być zdecydowanie razem w obecnej sytuacji i w przyszłości. Jednak dzieli nas terytorialnie banderowska Ukraina a w polityce stanowisko władz Polski oraz propaganda na usługach tych władz.

  Czytam na portalach Noworosji wszystkie artykuły dotyczące spraw Polski i polsko-ukraińskich oraz komentarze internautów pod tymi artykułami. Komentarze są dla nas najczęściej gorzkie, ale prawdziwe. Nawiązują często do stereotypów historycznych (polskie pany, rusofobia), świadczą o tym, że współcześnie niewiele wiemy o sobie nawzajem. Widziałam też takie nieliczne opinie, że polskie społeczeństwo nie popiera polityki swoich władz. Pozytywne dla Polaków komentarze są natomiast pod wiadomościami dotyczącymi wszelkich działań antybanderowskich, jak niszczenie pomników UPA czy ostatnie wydarzenia w Kijowie z udziałem kibiców sportowych. Jednak z tych wszystkich komentarzy wynika, że mieszkańcy Donbasu nie mają świadomości, iż Polacy popierają ich walkę o wolność. Polacy swoje opinie wyrażają na polskich niezależnych portalach, ale nie mają one szans dotarcia do ludności Donbasu. Uważam, że zbliżenie naszych narodów jest konieczne i internet stwarzałby do tego pierwsze fantastyczne możliwości ( np. wspólne forum), gdyby nie bariera techniczna u nas, tzn. klawiatura naszych komputerów.

  Czy możemy coś zrobić lub zainicjować jakąś zdecydowaną akcję na rzecz zbliżenia naszych narodów? Na pewno jestem wielką marzycielką, ale może byłaby to pierwsza kropelka w szklance, a potem byłoby ich coraz więcej?

  Krytyczny oraz ironiczny artykuł dot. pomysłów prezydenta Dudy i komentarze pod artykułem, które zainspirowały mnie do napisania tego postu.
  http://news-front.info/2015/08/21/nelicepriyatnaya-pravda-o-vernom-ukrainskom-druge-polshe-zolotoy/

  Polubione przez 14 ludzi

  • W temacie stosunku Rosjan, obywateli Noworosji i samych Ukraińców do Polaków to jest tak że obecna sytuacja która jest na Ukrainie to wypadkowa takich a nie innych działań samych Rosjan wobec Ukraińców. Donbas, Charków, Odessa, Lwów czy Krym (i wiele innych miast) zostały oddane Ukrainie przez samych Rosjan. Car, Lenin, Stalin, Chruszczow a potem Jelcyn – to oni doprowadzili do obecnej sytuacji w której rosyjskojęzyczna ludność jest pod „okupacją” banderowców. Polakom zasadniczo nic do tego. Niestety ale tak to wygląda dla przeciętnego Polaka. Osobna sprawa to UPA i Bandera – tutaj jak widać sprzeciw Polaków jest zauważalny, tyle że jest to sprzeciw przeciwko banderowcom a nie poparcie dla Noworosji. Podobnie jak jest zauważalny protest przeciwko antagonizowaniu Polaków i Rosjan. Tyle że jest to sprzeciw ludzi którzy pozostają w jakiś tam relacjach z Rosjanami – czy to turystycznych, handlowych czy towarzyskich. W tej chwili wspólny wróg Polaków i obywateli Noworosji to banderyzm, ale jak długo jeszcze? Przecież to tylko kwestia czasu kiedy sytuacja tam, w taki czy innych sposób, się unormuje. Polacy mają własne sprawy, własne problemy i zwyczajnie nie chcą być wciągani w awanturę na Ukrainie po żadnej ze stron. Mają gdzieś i Kijów i Donbas i Odessę. Jedynie na Lwowie może im zależeć.

   Polubione przez 9 ludzi

  • Temat poruszony jest jak rzeka… Nie do opisania, zatrzymania, wciąz zmienny w czasie…
   Powiem tak – na Donbasie jest nasza Polonia – zostawiona sama sobie przez nasze władze które uciekły z naszego konsulatu w Doniecku.

   Naszym ogromnym szcześciem jako Polaków jest obecność w Noworosji Pana Dawida Hudźca ktory nie tylko jest niemym świadkiem wszystkich wydarzeń ale dotarł i do Polonii i do Powstańców.
   Pan Dawid robi wspaniałą robotę dziennikarską – istnieje przecież polskojęzyczna rubryka na jednej ze stron Noworosji. Dokumentuje też i opisuje tamtejsze wydarzenia, dociera do wydarzeń i zwykłych mieszkańców – jest naszym AMBASADOREM!!!!
   Zorganizował akcję wpłat na rzecz Polonii dzieki udzieleniu specjalnego subkonta przez fundusz Pani Katarzyny Gubariewej. Nie wiem czy i ile tam pieniędzy wpłyneło – ale nawet złotówka zamieniona na kilka cukierków dla dzieciaków mieszkających w piwnicach to wielka sprawa!

   Na pewno można by go poprosić o może ponowienie akcji – o ile rzeczywiście ktoś z czytających Forum jest gotowy poświęcić parę groszy…

   Spotykam się na różnych forach raczej biernie z braku czasu z na ogół sporą sympatia w stosunku do Polaków. Coraz więcej ludzi rozumie że polski rząd to nie polskie społeczeństwo…

   Prawie przy każdej bezpośredniej rozmowie z kimś zupełnie obcym w pierwszym kontakcie zaraz dochodza głosy pozytywnych propolskich sentymentów a wielokrotnie rozmowa w któryms momencie zamiena się w rozmowe niezwykle sympatyczną bo druga strona stwierdza zawsze że „babuszka iz Polszy była”…

   PS
   Kiedyś jeden z moich felietonów, ku mojemu zdumieniu został w kilka godzin od zamieszczenia zauwazony, przetłumaczony na rosyjski i zacytowany we wszystkich agencjach. Tak mnie to zadziwiło że wrzuciłem tytuł w wuja gugla który wywalił ogromną liste forów dyskusyjnych na których „rozkminiano” tekst. Z ciekawości zajrzałem na kilka pierwszych z brzegu. Oczywiście jakieś 60-80% dyskutantów pisało że „dobrze tak Polakom” itd.

   Ale wśród głosów bardzo mądrych i sympatycznych – czyli tych pozostałych 20-40% – jeden bardzo dobrze zapamiętałem i załuję że nie skopiowałem. Z pamięci cytując jeden z internautów napisał tak:

   „Nie jest ważne jaka teraz jest Polska, czy jest – czy będzie antyrosyjska. Nie wazne jaki stosunek mają teraz do nas Polacy, czy są i nadal będą rusofobami…
   Niezwykle ważne jest że my, Rosjanie – my, wszyscy co mieszkamy od granic Polski az po Ural – zawdzięczamy Polakom i Polsce swe zycie i przetrwanie…
   Bo proszę sobie przypomnieć i zapamiętać, że w czasie najgorszego czasu naszych „przemian” i kryzysu. W czasie gdy brakowało nam na chleb. W czasie gdy ludzie nie mieli pracy a ci co ją mieli to otrzymywali pensje tak jak emerytury z półrocznym opóźnieniem – Polacy nas uratowali! Tak – uratowali nas, Rosjan jako naród! Bo do Polski na handel jechali wszyscy od terenów dzisiejszej Ukrainy i Białorusi po mieszkańców Uralu! Dzięki temu handlowi na polskich bazarach mogliśmy przetrwać nako naród! I to nalezy pamiętać a Polakom od nas za to nalezy się wieczna pamięć!”

   PS2
   Ja staram się gdzie tylko mogę – linkować AdNovum i informacje jakie się tu pojawiają. Docieram z tym do ograniczonej liczby osób. Ale te linki są czytane, „lajkowane” i powielane czyli podsyłane dalej…

   Sądzę że gdyba choćby co drugi czytelnik AdNovum – starał się linkować AdNovum i informacje tu prezentowane dzięki tym którzy tu zaglądają – zarówno na forach naszych jak i rosyjskojęzycznych – lawina może by nabrała prędkości i mocy sprawczej? Nie możemy tam jechać, nie możemy tam wysyłać potrzebnych rzeczy. Ale jedno co mamy – broń dostępną przed oczami – to klawiatura! Komputer może być równie skuteczny jak Kałasznikow, przynieśc więcej radości niż paczka z żywnością niz odzieżą..

   Polubione przez 7 ludzi

 3. Proszę bardzo jaka miłość jest wybiórcza: Kilka ton darów dla sierot utknęło u ukraińskiej celniczki. To oburzające i smutne jednocześnie. Całe Pomorze zbierało ubrania, pomoce szkolne, książki, sprzęt sportowy dla nie dość, że sierot, to do tego niepełnosprawnych. I co? Ukraińska celniczka nie przepuściła konwoju. Minął miesiąc i nawet nie wiadomo, co się z tymi darami dzieje. Wiadomo, że wciąż nie dotarły do celu. Piszemy o tym na str. 16.
  .http://redakcja.redblog.gp24.pl/2015/08/21/od-redaktora/

  Polubione przez 10 ludzi

 4. Decentralizacji Donbasu… nie będzie. Decentralizacja na terenach obwodu donieckiego kontrolowanych przez władze kijowskie trwała… tydzień. Dziś została uchylona przez zarządzającego nimi gubernator
  http://www.kresy.pl/wydarzenia,polityka?zobacz/ukraincy-wycofuja-sie-z-decentralizacji-w-donbasie
  Władze Mołdawii rozmawiają z Naddniestrzem
  http://www.kresy.pl/wydarzenia,polityka?zobacz/wladze-moldawii-rozmawiaja-z-naddniestrzem-
  Ukraińskie media podają bilans wczarjszych zajść w Kijowie. Kibice kilku ukriańśkich klubów atakowali kibiców Legii i wszystkich Polaków jacy znaleźli się w zasięgu ich wzroku.
  http://www.kresy.pl/wydarzenia,spoleczenstwo?zobacz/czterech-rannych-w-czasie-wczorajszych-starc-w-kijowie

  Polubione przez 7 ludzi

 5. Obserwator:
  https://obserwatorpolityczny.pl/?p=34419 Apogeum wojny gospodarczej z Rosją jest przed nami – wszystko jest źle

  Ukraina – chory człowiek Europy? https://obserwatorpolityczny.pl/?p=34432

  https://obserwatorpolityczny.pl/?p=34422 Zachód traktował nas, traktuje i co najwyżej będzie traktował przedmiotowo

  https://obserwatorpolityczny.pl/?p=34426 Jeżeli w Polsce dojdzie do pogłębienia sporu to przez cynizm prawicy i retorykę Kościoła

  Polubione przez 6 ludzi

 6. Zapomnialem się przywitać!
  Witam z rana!

  SPUTNIK:

  Szef niemieckiej telewizji o programie z Rosji: nasi widzowie są zachwyceni
  Czytaj więcej: http://pl.sputniknews.com/swiat/20150822/866411.html#ixzz3jWxgqwXi

  http://pl.sputniknews.com/swiat/20150822/866673.html Sarkozy o Mistralach: Francja wyrzuca w błoto pieniądze podatników

  Czechy wzmacianiają ochronę swoich granic przed uchodźcami http://pl.sputniknews.com/swiat/20150821/865172.html

  Kissinger: „Szkodzenie Rosji stało się celem” http://pl.sputniknews.com/polityka/20150821/862872.html

  Analityk: „Mińsk-2” zadowolił Rosję i UE, ale nie zadowolił USA i Ukrainy
  Czytaj więcej: http://pl.sputniknews.com/opinie/20150821/861518.html#ixzz3jWy7t1H9

  Polubione przez 5 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.