Wojna domowa na Ukrainie 23.08.2015r.- 185 dzień od nowego rozejmu.


Ukraiński prezydent podczas przekazywania w Charkowie sprzętu dla wojska biorącego udział w operacji ATO.

„Ukraińska armia w porównaniu z początkiem zeszłego roku wzmocniona została dziesięciokrotnie”– tak wczoraj w Charkowie powiedział ukraiński prezydent Perto Poroszenko podczas uroczystego przekazywania kolejnej transzy odremontowanego sprzętu dla wojska.

A więc Petro Poroszenko przyznał w swoim przemówieniu, że na początku konfliktu w Donbasie Ukraina dysponowała jedynie 10 tysiącami realnie zdolnych do walki żołnierzy, mimo to „w ciągu ponad roku Ukrainie udało się dziesięciokrotnie zwiększyć zdolności bojowe”.

„Pozwala to chociaż częściowo poprawić sytuację Ukrainy, mimo ogromnej wojskowej przewagi Rosji (…) Dzięki wam cena możliwego rosyjskiego ataku stała się na tyle wysoka, że przyniosło to otrzeźwienie nawet najbardziej rozgorączkowanym głowom. To jednak nie zabezpiecza nas przed szeroką eskalacją działań bojowych na wschodzie, której prawdopodobieństwo wzrasta w związku z Dniem Niepodległości”– powiedział w Charkowie ukraiński prezydent.

W przemówieniu Poroszenko określił również czas trwania tego konfliktu, który według niego zakończy się wraz z odzyskaniem kontroli przez Ukrainę nad Krymem. A więc ta wojna ma trwać jeszcze bardzo długo, co też wynika z kontekstu użytych przez Poroszenkę słów:

Zagrożenie ze wschodu to perspektywa na dziesiątki lat, które w najbliższym czasie nie minie. Dlatego każde pokolenie powinno posiadać doświadczenie wojskowe

Jednocześnie przyznał pośrednio, że Ukraina po „częściowym pokonaniu dystansu w sferze wojskowo-technicznej, który dzielił nas od Rosji” będzie mogła znowu podejmować aktywne działania, a więc spodziewać się można, że jest to zapowiedź przeprowadzenia kolejnej ofensywy w Donbasie.

Jak z tego wynika potwierdza się również wersja, że konflikt na Ukrainie ma być przez długie lata jątrzącą się raną bez możliwości rozwiązania go w jakiś inny sensowny sposób. Pozwoli to tuż przy południowo-zachodnich granicach Rosji na stworzenie stałego punktu zapalnego destabilizującego sytuację w tym regionie.

W swoim przemówieniu Poroszenko powiedział również inne znamienne słowa, że„taktyczną przerwę i chwilę oddechu dały Ukrainie mińskie porozumienia„.  W sposób otwarty więc potwierdził, że podpisanie przez stronę ukraińską umowy w Mińsku, która miała na celu  pokojowe uregulowanie konfliktu w Donbasie, było tylko taktyczną zagrywką umożliwiającą ukraińskim władzą danie odpowiedniego czasu dla wzmocnienia swoich sił zbrojnych. A więc jawnie przyznał się do tego, że ukraińskie władze podpisując tą umowę już od samego początku nie miały zamiaru jej przestrzegania, co też wyjaśnia dlaczego w ciągu całego okresu od wejścia w życie tego porozumienia- a więc przez185- ukraińskie wojsko bezustannie prowadziło ostrzał celów cywilnych i linii obronnych sił powstańczych. Po prostu oni tą umowę traktowali tylko jako element gry, która związała ręce powstańcom, uniemożliwiając im w ten sposób odpowiednią reakcję na te działania.

Tak jawne przyznanie się do tego, że Kijów nie przestrzega podpisywanych przez siebie umów, jest tylko dowodem na to jakiej klasy elity polityczne rządzą obecnie w tym kraju. Poza tym, w świetle tych słów, należy się zastanowić nad problemem; czy dalsze liczenie na to, że Kijów będzie przestrzegał umowy podpisanej w Mińsku ma jakiś sens i nie jest próbą budowania rzeczywistości na fikcji?

Ciekawe też jest; kto obecnie będzie traktował poważanie umowy podpisywane przez przedstawicieli kijowskich władz?

Na zakończenie dodam, że wczoraj na poligonie pod Charkowem Petro Poroszenko przekazał ukraińskiej armii 170 sztuk sprzętu wojskowego, w tym czołgi, opancerzone wozy bojowe,moździerze, samochody terenowe i ciężarówki. Poinformował też, że obecnie w ukraińskiej armii służy 60 tysięcy żołnierzy kontraktowych i 45 tysięcy oficerów, zaś koszt prowadzonych działań wojennych oszacował na wartość „dwóch Mistrali”. Czyli dość znaczne, tylko nie wiadomo dlaczego ukraińskie wojsko cierpi permanentnie na brak podstawowego umundurowania, dają o sobie znać poważne braki w zaopatrzeniu w żywność i paliwa, a ukraiński rząd jest zmuszony do jeżdżenia z prośbą o wsparcie do swoich zachodnich sojuszników?

A propos wczorajszej fety z okazji przekazania kolejnej partii odmalowanej świeżą farbą „techniki” przez ukraińskiego prezydenta. Otóż również w dniu wczorajszym ukazał się na ten temat artykuł w austriackiej gazecie „Contra Magazin” artykuł Marco Maiera, który zatytułował go „Ukraine: Trotz nahendem Bankrott neue Waffen für die Armee” („Ukraina: pomimo zbliżającego się bankructwa, nowa broń dla wojska”).

W artykule tym Marco Maier napisał, że w ten sposób ukraińskie władze przekroczyły wszelki możliwy poziom hipokryzji i schizofrenii, na co i my tu w komentarzach już od dość dawana zwracamy uwagę, a co też zaczęli dostrzegać zachodni dziennikarze. Oczywiście nasi krajowi żurnaliści mają zgoła odmienne zdanie co świadczy o ich poziomie moralnym i intelektualnym.

Maier uzasadnił swoją tezę tym, że w sytuacji gdy Ukraina stoi na skraju bankructwa, to z uporem maniaka jej władze nadal przeznaczają środki finansowe płynące z Zachodu, które zostały przekazane w celu uregulowani sytuacji gospodarczej i finansów tego państwa, na dozbrojenie armii i prowadzenie działań wojennych. Dzieje się to oczywiście w obliczu upadku gospodarczego i zubożenia społeczeństwa. Tak więc zamiast dążyć do rozwiązania konfliktu na drodze rozmów pokojowych, w dalszym ciągu ukraińskie władze pomne ogromnych kosztów, uparcie eskalują konflikt.

http://www.polskieradio.pl/5/3/Artykul/1492363,Poroszenko-przez-ostatni-rok-dziesieciokrotnie-wzmocnilismy-armie

http://www.polskieradio.pl/5/3/Artykul/1492425,Poroszenko-sytuacja-moze-zaostrzyc-sie-w-Dniu-Niepodleglosci

http://www.contra-magazin.com/2015/08/ukraine-trotz-nahendem-bankrott-neue-waffen-fuer-die-armee/

***

Po tych słowach wstępu przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W dniu wczorajszym jak i w nocy z soboty na niedzielę nadal w Doniecku było względnie spokojnie. Jedynie na linii miejscowości: Aleksandrowka-Marinka-Grasnogorowka od godziny 00:01 toczyły się walki.

Około dwie godziny później, a więc od 02:00 z kierunku miejscowości Talakowki ukraińska artyleria prowadziła ostrzał Sachanki.

Nadal utrzymuje się spokój w rejonie Gorłówki, gdzie tylko na jej dalekich obrzeżach dochodzi do spontanicznej wymiany ognia.

W rejonie frontu ługańskiego wczoraj w późnych godzinach nocnych ukraińskie wojsko dwa razy naruszyło warunki zawieszenia broni.

I tak, około 22:00 z kierunku wzgórza 175,9 zostały ostrzelane przy użyciu moździerzy kaliber 120 mm obrzeża miejscowości Sławianoserbsk.

Później od godziny 23:05 ukraińska artyleria za pomocą haubic kaliber 152 mm ostrzeliwała z kierunku wsi Triechizbenka ten sam rejon, czyli obrzeża Sławianoserbska.

Do wymiany ognia doszło w godzinach nocnych w rejonie na południowy-wschód od Stanicy Ługańskiej.

Według dzisiejszego komunikatu przekazanego przez MON DRL w dniu wczorajszym ukraińskie wojsko łącznie 14 razy naruszyło warunki zawieszenia broni.

Pod ostrzałem ukraińskiej ciężkiej artylerii, moździerzy i czołgów znalazły się przedmieścia Gorłówki, zachodnie obrzeża dzielnicy donieckiej Piotrowska, Żabiczewo, Spartakus, teren lotniska, Pisaki, południowo-wschodnie przedmieścia Awdiejewki i Starognatowka.

Nadal też obserwuje się koncentracje sprzętu i siły żywej wojsk ukraińskich w strefie bezpośrednio przyfrontowej.

***

Poza wspomnianą wyżej fetą z przekazaniem kolejnej partii odnowionego sprzętu wojskowego przez Perto Poroszenkę, w dniu wczorajszym we Lwowie miała miejsce jeszcze jedna ważna uroczystość.

Otóż ukraiński premier Arsen Jaceniuk uczestniczył w przysiędze składanej przez 400 pracowników nowo powołanej policji:

Podczas obchodów święta flagi, które również miało miejsce we Lwowie ukraiński premier powiedział, że powinno się wprowadzić prawo złożenia przysięgi wierności Ukrainie przez młodzież w wieku szkolnym na każdym etapie nauczania, a więc od poczynając od szkoły podstawowej, a kończąc na wyższych uczelniach.

Na koniec kilka zdjęć:

„Technika” wojskowa jaka wczoraj na poligonie pod Charkowem została przekazana ukraińskim siłom zbrojnym w obecności prezydenta Petra Poroszenki.

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

Pozdrawiam.

Reklamy

136 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 23.08.2015r.- 185 dzień od nowego rozejmu.

 1. Linki pomięszane cuskolwiek…
  🙂

  O Polakach przeciwko banderyzmu – dlaczego dopiero teraz?
  http://nahnews.org/326197-polyaki-protiv-benderovcev/

  Rozważania „ogólne”…
  http://vk.com/brusek?w=wall274493429_11819%2Fall
  http://tvzvezda.ru/news/vstrane_i_mire/content/201508231412-l5zl.htm
  Streszczam:
  Jak to jest z Chinami – w punktach:
  1. Chiny dewaluuja juana
  2. Wylatuje tam w powietrze skład chemikaliów
  3. W Korei Chiny budzą Kima
  4. Miedwiediew wkurza nieźle „Japońców” na Kurylach
  5. Na Morzu Japońskim ruszaja wielkie ćwiczenia wojenne rosyjsko-chińskie
  6. Dow-Jones nagle leci w dół o te 200 mld USD
  7. W amerykańskiej bazie wojskowej w Japonii wylatuje skład amunicji. Bezpowrotnie w powietrze .https://youtu.be/PWkOP_7IjKE
  To tylko za jeden tydzień. Pachnie wojną czy nie?

  Dziś rocznica Paktu Ribbentrop-Mołotow.
  Ukry w osobie Klimkina napisały tak:

  Dopisek .Верните тогда Польше Галицию и Волынь. Они ведь только в результате того договора стали украинскими областями

  W linku tekst i film o tym że prawa człowieka nie pozwalają Brytyjczykom odsyłać biednych Azjatów i Afrykańczyków skąd przyjechali
  Законы о правах человека не позволяют Британии выдворить экстремистов из своей страны
  Премьер-министр Великобритании Дэвид Кэмерон неоднократно заявлял, что Лондон считает борьбу с терроризмом, в частности с группировкой «Исламское государство», одной из приоритетных задач правительства. Власти тратят колоссальные средства на надзор за лицами, не являющимися подданными Соединённого Королевства, которые подозреваются в пропаганде экстремистских взглядов. Но из-за закона о правах человека этих людей не могут выслать из страны, так как на родине им может грозить опасность. С подробностями — корреспондент RT Анастасия Чуркина.
  ➡ Смотреть видео: http://russian.rt.com/article/110760

  O uciekinierach film .https://youtu.be/LOnX4SwxJlM

  Ukraina. „Kijowski kocioł” – 24 minuty filmu – polecam! .https://youtu.be/e4ZfeUDzOL4
  Киевский котёл СРОЧНО ПОКА НЕ УДАЛИЛИ ВСЕМ ВСЕМ ВСЕМ

  Kolejna informacja o „fabrykach trolli” – króre finansuje CIA (Trolle oczywiście antyrosyjskie i proukraińskie)
  http://russian.rt.com/inotv/2015-08-21/Propagandaschau-Razoblachitelnicu-fabriki-trollej-finansirovalo

  W sieci pojawiają się informacje o kawałkach szkła znajdowanych w produktach zywnościowych które są importowane z Krainy na U. Czy jest to wina zaniedbania, psychozy czy celowa robota? http://nashaplaneta.su/blog/oskolki_stekla_v_ukrainskikh_produktakh_nevidimyj_front_diversionnoj_vojny_protiv_rossii/2015-08-23-79646

  Absolutne OT ale interesujące – naukowcy z Indii czyli Indianie – wynaleźli zupełnie nowe repellenty. Za źródło posłuzyły im substancje zawarte w roslinach uzywanych w celach odstraszania owadów przez Indian z Ameryki Północnej czyli Amerykanów Północnych
  http://vk.com/brusek?w=wall274493429_11810%2Fall

  Wcześniej Luk wspomniał o śmierdi kolejnego dziennikarza. Tzw. państwo islamskie zamordowało juz 40 dziennikarzy http://tass.ru/mezhdunarodnaya-panorama/2204079
  http://vk.com/brusek?w=wall274493429_11807%2Fall

  Prezydent Andrzej Duda daje popalić i pokazuje że wiernie wypełnia rozkazy z Faszyngtonu i Tel-Awiwu. Oznajmił że wojsko NATO musi byc rozmieszczone na granicach, w tym Polski! Informacja już była, teraz lata po sieci wzmocniona http://nahnews.org/326482-polsha-vojska-nato-nuzhno-razmestit-na-granice-otvetstvennosti-alyansa/?utm_source=VK&utm_medium=nova&utm_campaign=VV

  Z cyklu – ukraińcy czyli banderowcy czyli degeneraci
  http://gwinplane.livejournal.com/2648005.html
  ,http://ic.pics.livejournal.com/gwinplane/33556898/1313122/1313122_original.jpg
  .http://ic.pics.livejournal.com/gwinplane/33556898/1313454/1313454_original.jpg

  Ogólnie jest chyba sytuacja dość napręzona – bo Pan Ławrow powiedział że światu obecnemu należy przypomnieć lekcje przeszłości by uniknąć błedów w przyszłości. Przekładając z języka dyplomatycznego na nasz – „jak coś to szybko dojdziemy nie tylko do Berlina ale i Waszyngtonu, po drodze zahaczając o Tel-Awiw”…
  http://vk.com/brusek?w=wall274493429_11803%2Fall

  Wtóruje mu:
  Глава МИД КНР: Москва и Пекин способствуют формированию многополярного мира
  ➡ Читать далее: http://russian.rt.com/article/110767
  Moskwa i Pekin sa gotowe do stworzenia „świata wielobiegunowego” – jak jest od pewnego czasu w języku dyplomatycznym nazywana hegemonia USA

  Film który już linkowałem – koniecznie!
  .https://youtu.be/28D3AcsGW-A

  Sieć pełna jest domysłów po pojawieniu się zdjęć z Syrii na których znajdują się Rosyjskie „Tigry” – najnowsza wersja Gazika. Znajdują się w obstawie Prezydenta Assada. A może nie tylo tam? Może nie tylko one?
  http://military-informant.com/army/v-internete-opublikovali-foto-rossiyskogo-avtomobilya-tigr-v-sirii.html
  http://vk.com/brusek?w=wall274493429_11800%2Fall
  .http://cs540102.vk.me/c540103/v540103744/206ae/dSJ4-IwWWiM.jpg
  .http://military-informant.com/wp-content/uploads/2015/08/0_13bd30_14ff9d06_XXL-376×338.jpg

  Patriotym. Tego się nie leczy w sposób prosty! Lek ma kaliber znany!
  .http://cs625416.vk.me/v625416931/2ffc9/JgU9qoq-p7s.jpg
  .http://cs624022.vk.me/v624022618/49a3a/TaNmFACAajo.jpg
  .http://cs624022.vk.me/v624022897/3c8c6/Wcf9KubcwKY.jpg
  Próba parady w Kijowie

  Джон Болтон: Россия, Китай и Иран обвели Обаму вокруг пальца
  John Bolton twierdzi że Rosja, Chiny i Iran załatwiły Obamę na cacy!
  http://vk.com/brusek?w=wall274493429_11795%2Fall

  Nad Noworosję nadciąga sztorm http://cont.ws/post/113283?_utl_t=fb
  Всё примерно крутится вокруг даты 24 августа. Но есть и другие варианты:
  1. начало следующей недели 24 августа.
  2. 2-3 сентября – полет Путина в Пекин
  3. 15 сентября
  4. 23-24 сентября – полет Путина в Нью-Йорк на Ген Ассамблею

  Polubione przez 8 ludzi

 2. W amerykańskiej bazie US Army jakieś wybuchy, pewnie to skutek nieostrożnego obchodzenia się z bronią i amunicją. 🙂 To przypadłość znana im sojusznikom, wiec pewnie zaraźliwa.

  Polubione przez 8 ludzi

 3. .http://cs540102.vk.me/c540103/v540103131/3cd28/XTDAsNvV8Uw.jpg
  Ukraina tak bardzo nienawidzi Rosji że będzie kupować rosyjski wegiel i palic nim w piecach!

  Świat według ukrów:
  .http://cs540102.vk.me/c540103/v540103131/3cd20/oeVw9xs65m8.jpg
  Zacharczenko uciekł nie wiadomo gdzie!

  Azowcy rozdają flagi dzieciom w szkole .http://cs540102.vk.me/c540103/v540103131/3cd07/iW6hzZGyxxA.jpg

  .https://youtu.be/TttB0bVWVoc Film z datą sprzed 2 dni od dziennikarzy…

  Spartak dziś .https://youtu.be/fui5CWNKIwo

  ATkiego pomnika juz banderowcy nie zlikwidują!
  .http://cs624316.vk.me/v624316201/11233/tpiuOyD0lC4.jpg

  Białoruskie? .http://vk.com/feed?z=video-73947278_172630837%2F2cf98ceab9c80cc09c

  Kto będzie kierował bankiem BRICS? http://mixednews.ru/archives/85852
  http://vk.com/feed?w=wall121471350_139247

  Polubione przez 6 ludzi

 4. Witam z rana krótką prasówką „polskojęzyczną” 🙂

  USA mają główne wyzwania w Azji nie w Europie https://obserwatorpolityczny.pl/?p=34477

  Europa nie chce i nie potrzebuje odmiennych kulturowo imigrantów https://obserwatorpolityczny.pl/?p=34466

  Wizyta pana prezydenta Andrzeja Dudy w Estonii na szczęście bez jawnej rusofobii! https://obserwatorpolityczny.pl/?p=34463

  Szwedzcy wojskowi: UE i NATO biorą udział w działaniach w Donbasie
  Czytaj więcej: http://pl.sputniknews.com/opinie/20150823/863802.html#ixzz3jhtDif8h

  Neil Clark: reakcja Zachodu na wizytę Putina na Krymie była nieoczekiwana
  Czytaj więcej: http://pl.sputniknews.com/opinie/20150823/870949.html#ixzz3jhtGpETF

  Liczba przeciwników stowarzyszenia Ukrainy z Unią Europejską rośnie
  Czytaj więcej: http://pl.sputniknews.com/opinie/20150823/863952.html#ixzz3jhtKa7bl

  Z blogu Pani Zofii
  Rozwój rosyjskich portów – Cz. 1 http://sophico21.blogspot.com/2015/08/rozwoj-rosyjskich-portow-cz-1.html

  Od Gajowego:
  https://marucha.wordpress.com/2015/08/23/sztokholm-swiatowa-stolica-gwaltow-oczywiscie-nie-ma-to-nic-wspolnego-z-multi-kulti-i-masowym-zalewem-islamskich-imigrantow/

  https://marucha.wordpress.com/2015/08/23/ambasador-korei-polnocnej-opowiedzial-jakie-informacje-transmituje-seul-na-granicy/

  Polubione przez 7 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.