Wojna domowa na Ukrainie 24.08.2015r.- 186 dzień od nowego rozejmu.


„Sało Ukrainie!”- w wyniku afrykańskiego pomoru świń na Ukrainie może w tym roku zabraknąć jednego ze strategicznych produktów spożywczych- sała (słoniny).

„Za nami jest, być może najtrudniejszy rok, w historii istnienia naszego kraju. Stawiliśmy opór i daliśmy agresorowi po zębach”– powiedział wczoraj ukraiński prezydent Petro Poroszenko podczas uroczystości wręczania medali i odznaczeń zasłużonym żołnierzom i funkcjonariuszom Straży Granicznej, MSW, i Służby Bezpieczeństwa w przeddzień obchodów Dnia Niepodległości.

Tak więc w ciągu 24 lat istnienia Ukrainy ubiegły rok, według ukraińskiego prezydenta, miał być jednym z najgorszych w  niedługiej historii tego państwa.

Przypomnę, że w ciągu ostatniego roku na Ukrainie dokonano proeuropejskiego zamachu stanu obalając legalne władze tego kraju. W tym też roku miała miejsce bezprecedensowa masakra protestujących przeciwko łamaniu praw mniejszości narodowych w Domu Związków Zawodowych w Odessie. W tym samym roku rozpoczęła się ofensywa militarna ukraińskiej armii przeciwko zbuntowanej części ludności rosyjskojęzycznej zamieszkującej tereny wschodnie Ukrainy. W wyniku czego setki tysięcy ludzi utraciło dach nad głową, kolejne dwa miliony opuściło kraj udając się na emigrację, zniszczono w znacznym stopniu infrastrukturę przemysłową i bytową poddanego agresji militarnej Donbasu, w wyniku której prawie siedem tysięcy cywilów straciło życie, a około 30 tysięcy kolejnych, odniosło rany na skutek codziennego zbrodniczego ostrzału przez ukraińską ciężką artylerię terenów mieszkalnych. W tym też czasie w wyniku prowadzenia przez ukraińskie siły zbrojne operacji antyterrorystycznej zginęło około 20 tysięcy ukraińskich żołnierzy, a ukraińska armia praktycznie utraciła zdolność bojową tracąc w walkach większość swego sprzętu wojskowego i zapasów.

Rok ten również był ważny dla społeczeństwa ukraińskiego, które w wyniku wprowadzanych reform zostało doprowadzone na skraj nędzy, zakłady zaczęły masowo upadać, utracono najbardziej chłonny rynek wschodni i państwo przestało się wywiązywać ze swoich obowiązków konstytucyjnych.

W tym roku utracono też bezpowrotnie Krym, a Ukraina znalazła się na granicy bankructwa. To jest skala tego szaleństwa wyreżyserowanego za oceanem.

Dlatego też ukraiński prezydent powiedział, że było to być może najtrudniejszy rok w historii tego kraju.

Zgadza się; być może był to jeden z najtrudniejszych okresów w niedługiej historii tego kraju, ale niestety jest to dopiero początek jego upadku, bo niczego w nim nie rozwiązano, a stare problemy narastają- wraz z pojawiającymi się nowymi- w postępie geometrycznym do niebywałych rozmiarów.

Tak więc to nie ubiegły rok był tym najgorszym rokiem 24-letniej historii Ukrainy, bo wszystko co najgorsze jest jeszcze przed nią.

Mimo to Petro Poroszenko w tych tragicznych czasach początku końca usiłuje doszukać się jakiś wyimaginowanych pozytywów, którymi mają być zbudowanie niezwyciężonej ukraińskiej armii oraz jedyne w swoim rodzaju doświadczenie w prowadzeniu wojny hybrydowej, której przeciwdziałając ukraińskie „siły zbrojne posiadły największe w Europie doświadczenie wojskowe”– i to jest ten największy i niebywały sukces, który przekuł się z ciągłych i sromotnych klęsk tej armii.

Dlatego też na zakończenie swojego przemówienia podczas wczorajszego uroczystego wręczania medali prezydent Ukrainy Petro Poroszenko powiedział, że:

„Jestem dumny z tego, że stoję na czele armii, w której są żołnierze podobni do tych, jacy zostali odznaczeni. Ten kraj jest dumny ze swoich bohaterów”

Ja zaś w odpowiedzi na słowa ukraińskiego prezydenta przypomnę tu trzy filmy:

A to „heroj” z powyższego filmu przed wyruszeniem na front:

***

Na tym kończę ten wstęp przechodząc teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

Wczoraj w nocy w Doniecku po dwóch dniach względnego spokoju, ukraińska artyleria przeprowadziła ponownie ostrzał celów cywilnych.

I tak: około godziny 23:00 na osiedlu Staromichajłowka w dzielnicy Kirowskiej na skutek ostrzału zostały trafione pociskami cztery domy prywatne i jeden budynek gospodarczy mieszczące się przy ulicach: Mendelejewa nr. 63, Okrainnej nr. 51 i 53 oraz Kirowa nr. 124, gdzie zostali również ranni cywile. Jeden z ostrzelanych domów uległ całkowitemu zniszczeniu. Przy ulicy Żukowskiego ostrzał zniszczył także sieć gazową niskiego ciśnienia.

Później po godzinie 02:10 wznowiono ostrzał kierując go głównie na linie obronne sił powstańczych.

Ukraińska artyleria ostrzeliwała później też pomiędzy godzinami 22:00, a 24:00 teren dzielnicy Piotrowskiej, gdzie częściowo został zniszczony kolejny dom jednorodzinny.

W nocy doszło do walk i wymiany ognia artyleryjskiego w rejonie następujących miejscowości: Piaski, południowo-wschodnich obrzeży Awdiejewki, Krasnogorowki, Spartakusa i w okolicach donieckiego lotniska.

Pomimo tego, że w ciągu ostatnich trzech dni ukraińskie wojsko powstrzymuje się z prowadzeniem ostrzału artyleryjskiego na tereny mieszkalne Gorłówki, nadal utrzymuje się tam bardzo napięta sytuacja militarna.

I tak: walki toczyły się od wczesnych godzin nocnych na obrzeżach Gorłówki od strony miejscowości Majorsk, gdzie ukraińska artyleria dodatkowo ostrzeliwała pozycje obronne sił powstańczych. Walki toczyły się również w rejonie Szirkoj Bałki i od strony miejscowości Dzierżyńsk w okolicy Czasow Jara i Kodema oraz w rejonie Swietłodarska na północny-wschód od Gorłówki.

W rejonie frontu południowego wczoraj w nocy około 21:20 ukraińska artyleria prowadziła ostrzał z kierunku Nikołajewki miejscowości Dokuczajewsk. Później (od godziny 23:40) ukraińskie wojsko z kierunku miejscowości Stiepnoje i Ołginki ostrzeliwało okolice Jelienowki i Dokuczajewska.

W tym samym rejonie doszło do wymiany ognia artyleryjskiego w okolicach miejscowości Nowolaspa.

W rejonie frontu ługańskiego walki toczyły się tradycyjnie w okolicach Stanicy Ługańskiej, gdzie ukraińska artyleria prowadziła ostrzał punktów obronnych sił powstańczych. Na tym samym odcinku frontu w wyniku nocnego ostrzału prowadzonego przez ukraińskie wojsko przy użyciu moździerzy kaliber 120 mm z kierunku miejscowości Zołotoje został zniszczone zabudowania gospodarstwa rolnego leżące na obrzeżach Pierwomajska. Na skutek trafienia jednego z pocisków w stodołę zginął na miejscu 53-letni właściciel gospodarstwa:

Przedstawiciel MON DRL, Edward Basurin powiedział wczoraj, że ukraińskie władze szykują na dzień niepodległości prowokacje mające na celu uzasadnienie rozpoczęcia ofensywy militarnej w Donbasie.

Jeden z możliwych scenariuszy ma polegać na zamachach zorganizowanych przez ukraińskie służby specjalne w miejscach publicznych na kontrolowanym przez Kijów obszarze kraju. Jedną z ofiar takich zamachów ma być „osoba z najwyższego kierownictwa wojskowego i politycznego”.

Drugi scenariusz ma polegać na dywersji przeprowadzonej na dużą skalę wobec obiektów infrastruktury komunalnej DRL, która doprowadzi do dużej liczby ofiar wśród ludności cywilnej. Możliwe, że zostaną do tego użyte rakiety „Toczka-U”, którymi ostrzelane zostanie centrum Doniecka.

Ze swej strony przedstawiciel DRL upoważniony do prowadzenia rozmów w grupie kontaktowej ds. wdrażania porozumień mińskich, Denis Puszilin powiedział, że ma nadzieję, że dziś w Berlinie niemiecka kanclerz Angela Merkel i francuski prezydent François Hollande przekonają Petro Poroszenkę do powrotu do realizowania postanowień pokojowych podpisanych w Mińsku.

Natomiast ekspert z zakresu wojskowości, dyrektor Centrum Strategicznych Koniunktur (Center for Strategic Market) Iwan Konowałow ocenił, że nawet w przypadku rozpoczęcia przez ukraińską armię kolejnej ofensywy w Donbasie, nie ma ona żadnych szans w bezpośredniej konfrontacji z siłami zbrojnymi DRL:

***

Dzisiejszej nocy w Mikołajewie przy Alei Okttriabskoj został podpalony przez nieznanych sprawców samochód należący do lokalnego działacza ruchu „Majdan”, Aleksandra Jancena, który na wiosnę ubiegłego roku był jednym ze sprawców pobicia kandydata na urząd prezydenta Olega Carewa. Płomień palącego się samochodu marki Volkswagen był tak intensywny, że uszkodzona została elewacja budynku, przy którym był on zaparkowany, aż do czwartego piętra:

Wczoraj zaś pod pomnikiem Wojny Narodowowyzwoleńczej w Charkowie został pobity, przy biernej postawie ukraińskich stróżów prawa, mężczyzna ubrany w koszulkę polo z napisem „CCCP”. Na szczęście udało mu się jakimś cudem ujść z tego incydentu z życiem:

Oleg Liaszko lider skrajnie nacjonalistycznej „Partii Radykalnej” zaapelował wczoraj do społeczeństwa ukraińskiego o wzięcie udziału w proteście w Kijowie, który ma się odbyć 31 sierpnia.

Protest ten ma być skierowany przeciwko zmianom w ukraińskiej konstytucji dotyczących przyjęcia specjalnego statusu Donbasu, które to zapisy zdaniem Liaszki  „położą kres niepodległości i suwerenności Ukrainy”:

Obecnie trwa organizacja 37 konwoju z rosyjską pomocą humanitarną dla Donbasu. Konwój ten ma zawierać 700 ton podręczników szkolnych oraz 500 ton żywności.

Na koniec kilka zdjęć:

W sobotę w Doniecku miał miejsce pokaz modeli latających.

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

Pozdrawiam.

197 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 24.08.2015r.- 186 dzień od nowego rozejmu.

 1. Nie wiem czy był ten film?
  Военнослужащие ДНР обрабатывают украинских оккупантов в Марьинке из минометов. Это особые минометы, улучшенной конструкции с удлиненными стволами, которые были произведены промышленностью Новороссии. Ополченцы работают неторопливо, не тратят зря мины и восстанавливают наводку после каждого выстрела, для того, чтобы каждый снаряд метко находил свою цель.
  .https://www.youtube.com/watch?v=qs5Obc0v3_0

  O wyjeździe Rzeźnika do Niemiec:
  Tak go witano: .https://youtu.be/cUA7A3Dl8X0
  .https://youtu.be/SL9JIku_zIw

  Grupa terrorystyczno dywersyjna z Kijowa wysadziła w powietrze gazociąg zasilający LNR z Rosji. Płomienie idą na 30 m do góry…
  http://vk.com/brusek?w=wall274493429_11955%2Fall

  Ukry gotowe do ataku!
  .https://youtu.be/KX_6h57tKYA

  Jednocześnie coraz więcej się pisze o tym że junta przygotowuje nacgwardię do tłumienia spodziewanych rozruchów wewnątrz kraju
  http://vognebroda.net/minoborony-dnr-hunta-gotovit-natsgvardiyu-dlya-podavleniya-antivoennyh-buntov

  Wojska USA wpadają w zasadzkę w Afganistanie .https://youtu.be/VUrO9VRBokM

  Z giełd…
  .http://cs623218.vk.me/v623218201/429e9/mmPj7-C_zvU.jpg

  WItaj kryzysie! http://kotbayun1965.livejournal.com/513432.html

  Z historii ZSRR. Kto kogo karmił w ramach Związku? .http://cs624031.vk.me/v624031238/4027e/9BP-ubIYqJM.jpg

  Generator nazwisk czyli grafika ułatwiająca tworzenie nazwisk
  .http://cs624419.vk.me/v624419122/39f3f/D71rUdacNfc.jpg

  .https://youtu.be/voJzBGU8hOw
  Украина, Россия – два моих дома

  Przeciwlotnicy syryjscy zestrzelili nad Syrią izraelski mysliwiec! Allah Akbar! Chwała Bogu! http://lytkin-pavel.livejournal.com/446818.html

  .http://cs627521.vk.me/v627521341/1844a/3645aYR8Rug.jpg
  Bohaterowie nie umierają! Strat nie ma!

  Zdrada! I to w USA!!!!! .Original: .https://pbs.twimg.com/media/CNLv37dWsAAPKs5.jpg

  Z historii http://friend.livejournal.com/1978090.html
  Комитет по оккупации и расчленению России
  .http://i004.radikal.ru/1109/e5/abaa28be3793.jpg

  Informacje z batalionu Chan 17-23 sierpnia
  .https://youtu.be/fY-fQYnrb58

  .http://cs628822.vk.me/v628822618/13e65/uq0_jZdLDrk.jpg
  Bez komentarza! Agenci Putina są wszędzie!

  Teksas o „niezależnej” .https://youtu.be/nIKjRNzr1IY
  .http://cs627823.vk.me/v627823962/ff28/2sgUXH5YYyU.jpg

  Nie ma faszyzmu??????
  .https://youtu.be/dNMa6rkWXHI
  http://politpuzzle.ru/2157-potomu-chto-my-patrioty-video/

  O tym pisał Mania – zdrada i nóż w plecy w „dzień niezalezności” http://peremogi.livejournal.com/11645672.html

  O polskich dziennikarzach którzy zaczynają pisać o „ukraińskich faszystach”
  http://vk.com/brusek?w=wall274493429_11946%2Fall
  .https://youtu.be/3i_3aEc2Y5Y
  .http://cs624523.vk.me/v624523189/49b30/_CniPrNjy9A.jpg
  .http://cs624523.vk.me/v624523953/4199f/z1ovU20Ym2Y.jpg
  .http://cs624523.vk.me/v624523059/3e92a/k7SvONetoTU.jpg
  http://wiadomosci.wp.pl/?ticaid=115770

  Pozytywy dnia:
  Korea Południowa zakończy propagandę na granicy! http://vk.com/brusek?w=wall274493429_11933%2Fall

  Polubione przez 4 ludzi

  • Bardzo wiele mowiacy jest jest jeden z komentarzy do artykulu z Daily Mail o masowym mordowaniu zydow w czasie 2WW na Ukrainie:

   Ammo1, Flyover Country, United States, 18 hours ago
   `Meanwhile, the world and the U.S. president sleeps while it is happening again!`

   Jak widac wiekszosc z nich dalej swiecie wierzy z niewinnosc zachodnich rzadow i chetnie widzialoby US Army i reszte NATO maszerujace na wschod w celu zaprowadzenia `pokoju i demokracji` w stylu Wuja Sama. Acha, i jeszcze jedno. Ten artykul traktuje glownie o Ukrainie i ukrainskich mordercach. Przeczytalem wiekszosc komentarzy pod nim i o dziwo byly bardzo wywazone, nie bylo totalnej nagonki na Ukraincow jako takich ani totalnego potepienia ich morderczych behavioralnych zachowan. WIekszosc byla raczej stonowana i miala swoje odniesienie do owczesnych trydnych relacji pomiedzy narodami zamieszkujacymi tamta czesc Europy. Zapewniam was ze gdyby ten artykul napisany byl z mysla o przypomnieniu jakiejs malo chlubnej karty z dziejow realcji polsko zydowskich to mielibysmy tutaj do czynienia z totalna orgia wyzwisk skierowanych bezposrednio do nas, Polakow. Czytam brytyjska prase dosc regularnie wiec wiem co pisze.

   Polubione przez 5 ludzi

 2. Parę linków porannych 🙂
  Paweł Kukiz w rozmowie z Katarzyną Gójską-Hejke poruszali m.in. temat relacji z Ukrainą i postawy Polski względem konfliktu na wschodzie tego kraju, a także finansowania partii politycznych. Z czasem atmosfera stała się bardzo nerwowa, co doprowadziło do przerwania przez Kukiza wywiadu przed jego zakończeniem.
  Kukiz stanowczo odcina się od dawnych grzechów ( to, że był na Majdanie) i uważa ,że nie wolno drażnić Rosji bez powodu.
  http://www.kresy.pl/wydarzenia,polityka?zobacz/kukiz-nie-chce-tego-programu-to-jest-jakis-absurd-video

  Polubione przez 7 ludzi

 3. „Lokaj na salonach”, czyli Prezydent Ukrainy okazuje wdzięczność PANI ANGELI i PANU FRANCOIS za wsparcie…

  Pss. Jeżeli Poroszenka zachowuje się jak lokaj w stosunku do przywódców Francji i Niemiec to co napisać o Prezydencie Polski, którym przywódca Ukrainy publicznie wzgardził?

  Polubione przez 7 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.